Περιπέτεια (Όμπραξ - Λοχαγός Μαρκ) & Μικρός Ιππότης

Xαχαχαχα,φχαριστω βρε Dino για την καλη σου προθεση.
 
Απλα... Μπορώ να σε καταλάβω, συνάδελφε συλλέκτη...
 
Για να σας κάνω να σκάσετε από τη ζήλεια σας (ε δεν έχω και πολλές ευκαιρίες :) )... το έχω στην πρώτη εκδοση :cool:
 
Βαλε φωτογραφια να το δουμε τωρα!

 

Εκτος αν ειναι ιδιο με την ανατυπωση. :p
 
Δεν είναι το ίδιο (Αν θυμάμαι καλά είναι μια σκηνη μάχης σε νεκροτάφείο). Θα το ανεβάσω την επόμενη βδομάδα. πρέπει να το ψάξω από το χωριό. :)
 
Αυτό με τον Μαρκ να συναντά τον Μπλέκ το πήρα κι εγώ μιας και είμαι φαν του Μπλεκ αλλά όχι του Μαρκ...ιστορικό τεύχος πιστεύω έστω και σε επανακυκλοφορία.

Πάντως έχω κάμποσες Περιπέτειες με ιστορίες αποκλειστικά του Μπλεκ δεκαετίας 80!!!
 
Έχω και εγώ μερικά τεύχη με Μπλεκ (7-8 νομίζω, ίσως να είναι και λιγότερα) πρέπει να είχαν βγει άλλα τόσο αν δεν κάνω λάθος αυτό όμως είναι το μόνο που συναντιούνται οι Μαρκ και Μπλεκ και αν θυμάμαι καλά ο Μαρκ και οι φίλοι του δεν γνώριζαν το Μπλεκ (ο οποίος ούτως ή άλλως εμφανίζεται σε μερικές σελίδες μόνο ως από μηχανής θεός). Εγώ ξεκίνησα να παίρνω την περιπέτεια από το 271 τεύχος (Ο τίτλος ήταν "το Δηλητήριο", στο νούμερο μπορεί να κάνω λάθος) τότε είχαν σταματήσει οι άλλοι ήρωες και συνέχιζε μόνο ο Μαρκ σιγά σιγά μάζεψα τα περισσότερα τεύχη, (πολλά σε επανεκδόσεις) και αν εξαιρέσεις 20-30 που μου πέταξε η μητέρα μου (κλασσικά) τα υπόλοιπα εξακολουθώ να τα έχω (εκτός και αν μιας και είναι στο χωριό η μητέρα μου ξέρει κάτι που δεν ξέρω... :) ). Τα τεύχη του Μπλεκ δεν τα έχω στην πλειοψηφία τους γιατί πέρα από τα 2 πρώτα δεν επανεκδόθηκαν και όσα έχω τα βρήκα ξεχασμένα σε περίπτερα (ή από φίλους που "ωρίμαζαν για να κάνουν χώρο και ξεφορτώθηκαν αυτά τα παιδικά" :) ) οπότε δεν μπορώ να πω ότι τον συμπάθησα ιδιαίτερα λόγω έλλειψης εξοικείωσης

edit: τσεκάροντας τη λίστα κυκλοφορίας τευχών βλέπω ότι έχουν βγει συνολικά 19 τεύχη με τον Μπλεκ (χωρίς να υπολογίζω το 332 όπου ο Μπλεκ είναι "γκεστ σταρ") τα: 187, 188, 198, 199, 207, 208, 216, 223, 224, 231, 232, 240, 241, 242, 249, 255, 256, 257 και 258 πιθανολογώ ότι έχω τα υπογραμμισμένα (ίσως για κάποια από αυτά να κάνω λόθος)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως βρε παιδιά, εγώ που έπαιρνα ανελλιπώς την ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ της πρώτης έκδοσης (Μάρκ - Όμπραξ), δε θυμάμαι ποτέ να πέτυχα ούτε ένα τεύχος με τον Μπλεκ.

Τα μυστήρια του σύμπαντος... :(
 
Φίλε Thor μόλις τα τσέκαρα. Τα τεύχη με Μπλεκ είναι 21 στο σύνολο τελικά και παίζει να έχω 9-10. Τα τεύχη είναι τα 187, 188, 198, 199, 207, 208, 215, 216, 223, 224, 231, 232, 240, 241, 242, 248, 249, 255, 256, 257, 258 Παραθέτω και μερικά εξώφυλλα για να τα δείτε!

Peripeteia_0208.jpg

Peripeteia_0187.jpg

Peripeteia_0188.jpg

Peripeteia_0198.jpg

Peripeteia_0199.jpg

Peripeteia_0207.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα 2 πρώτα τα έχω με διαφορετικά εξώφυλλα (από επανέκδοση, αν δεν κάνω λάθος ήταν τα μόνα 2 τεύχη με τον Μπλεκ που επανεκδόθηκαν) σίγουρα έχω και το τέταρτο (199) το τελευταίο (208) μου φαίνεται γνωστό αλλά δεν μπορώ να πω σίγουρα
 
Τελικά δεν θυμόμουν σωστά όλη την ιστορία. Πρέπει κάπως να χάθηκε η αρχική έκδοση του 332 οπότε τώρα έχω αυτό σε επανέκδοση του 1996:

690 (332).jpg

(το τεύχος κυκλοφόρησε στις 29-8-1996)

Προσπαθώντας να το σώσω παραθέτω και το εξώφυλλο του τεύχους 271 (κυκλοφορίας 18-8-1988) δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση το τεύχος ούτε είναι η κορυφαία ιστορία της σειράς είναι όμως το πρώτο άλμπουμ της σειράς που αγόρασα (έχω και παλιότερα άλμπουμ τα πήρα όμως αργότερα από αυτό)

271.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα εξώφυλλα των τευχών της Περιπέτειας με πρωταγωνιστή τον Μπλεκ που έχω στη συλλογή μου

Λόγω του ότι οι ιστορίες του Μπλεκ ήταν μικρότερες από τις 64 (χωρίς τα εξώφυλλα) της Περιπέτειας, τα τεύχη συμπληρονόταν με σύντομες ιστορίες άλλων ηρώων (πιθανά αναδημοσίευση από το Μπλεκ)

Τα τευχη 187 και 188 από την επανέκδοση της σειράς (τα μοναδικά με τον Μπλεκ που επανεκδόθηκαν) και με διαφορετικά εξώφυλλα από αυτά που παρατίθενται παραπάνω

188.jpg

το τεύχος 187 περιέχει πέρα από την ιστορία του τίτλου και 9 σελίδες με ήρωα τον Βιονικό.

το τεύχος 188 περιέχει την συνέχεια και το τέλος της ιστορίας του Βιονικού (άλλες 9 σελίδες)

το τεύχος 199. Περιέχει μια δισέλιδη ιστορία με τον Υπναρά τον Αχτύπητο (η γαλλική σειρά Ga-Luron, δημιούργημα του Gotlib, η συγκεκριμένη ιστόρία υπογράφεται από τον Duffrane που την ανέλαβε μετά το 1975), μια μονοσέλιδη με την σειρά Η τρελή ζούγκλα (La jungle en folie) σε σκίτσο Mic Delinx (1930-2003) και κείμενα Godard (1932-) και 6 σελίδες με κουιζ, γελιογραφίες και διαφημήσεις. (μια σπάνια περίπτωση υπογεγραμμένων ιστοριών στην Περιπέτεια)

199.jpg

το τεύχος 208 περιέχει και μια τετρασέλιδη πυγμαχική ιστορία με τίτλο Αξιοπρέπεια, μια μονοσέλιδη του Φιγκαρό, μια μονοσέλιδη του Τζον του Χίπυ και μια με κουίζ

208.jpg

τα τεύχη 215 και 216. Περιέχουν σε 2 συνέχειες μια πολεμική ιστορία σχετικά με τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο με τίτλο Περιπολία θανάτου

216.jpg

... και μερικά ακόμα

Τα τεύχη 241 και 242. Το τεύχος συμπληρώνεται από ένα δισέλιδο άρθρο με τίτλο Μεζεδάκια από... έντομα

242.jpg

το τεύχος 249, συμπληρώνεται με τρεις σελίδες κουίζ

249.jpg

το τεύχος 256 συμπληρώνεται με μια σελίδα κουίζ

256.jpg

το τεύχος 258, το τελευταίο με ήρωα τον Μπλεκ περιέχει και μια σελίδα με κουίζ

259.jpg

187.jpg

215.jpg

241.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Well αλλος ενα μυθος κατεριφθη,οτι η Περιπετεια ηταν περιοδικο του Καπταιν Μαρκ! :thumbup:
 
Υπήρξε και ο Όμπραξ με πάνω από 70-80 τεύχη

(αν τα ανεβάσω και αυτά θα με δείρει η D@redevil για τα edit που θα έχει να κάνει :p )
 
Τι είπατε τώρα!!!

Κι εγώ δεν είχα πετύχει ούτε ένα τεύχος...
 
Περιπέτεια με Λοχαγό Μάρκ, Μίστερ Μπλούφ και Θλιμμένο Μπούφο ότι καλύτερο έχω διαβάσει σε κόμικ!!!
 
Χθες στο κέντρο τύπου με περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη:

attachment.php


Το γιατί, το βλέπετε παρακάτω:

attachment.php


attachment.php


Aardvaaaark!!! Το νου σου για τον τόμο 63!!!
 
Ενδιαφεροντα πραματα. :wait2:
 
Δυστυχώς δεν είχε 2ο τόμο... Σε έχω πάντα στα υπ'οψιν! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα