Πικάπ

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Τρελο φετιχ για πολλους εδω μεσα.

Εγω συνεχιζω να εχω μια εμμονη,κυριως με τα μηχανακια της Dual.

Αγαπημενο κομματι το Dual 504 για το οποιο θα αναρτησω φωτο τις επομενες μερες.

dual17.jpg


Παραθετω μερικα χρησιμα links για Dual-ομανεις:

Dual προσπεκτους

Εδω θα δειτε και το 504

και οχι μονο:

VinylEngine - φοβερο φορουμ και με sections για τις πιο αξιολογες εταιρειες και πολλα service manuals

HiFi προσπεκτους (εκατονταδες!)
 
Κλασσικότατο κομμάτι wally, Θα μου επιτρέψεις όμως να παραμείνω πιστός στο MK II μου
 
Πάνο,πληροφοριακά,βρήκα κι άλλο πικάπ στο πατάρι μου,νομίζω Sanyo....

Είχα ξεχάσει να στο πω !
 
Μάνο αν βρεις και κάνα MkII πες το ε? :)
 
Sure,αν και...το πατάρι το άδειασα πλέον,δεν έχει άλλα ! :D
 
ΜΚ ΙΙ και όοοοοχι το μαύρο, αλλά το ασημί...

Δυστηχώς τα οικονομικά μου ποτέ δεν μου επέτρεψαν να το αποκτήσω... Κάποτε που είχα ρωτήσει μου είχαν πει 170.000 δραχμές!

Τελικά έμεινα με ένα ηχοσύστημα της Sanyo.
 
Σαν αυτό ας πούμε?

Το είχα αγοράσει το 2003 για 300 ευρώ μεταχειρισμένο αφού όμως το είχα περάσει από ακτίνες χ

Γουστάρω τρελλά να πίνω τον καφέ μου στο σαλόνι στην καναπεδάρα μου και να ακούω τα 80s βινύλιά μου
 
Και εγώ έχω το technics mk2,....απλά το κορυφαίο!!!

PLATINE+VINYLE+TECHNICS+SL+1200+MK2.JPG
 
Ωραιο thread. Πάρε νάχεις

Nakamichi TX-1000

tx-1000-h.jpg


Αυτοκεντράρει το δίσκο, του οποίου η τρύπα ειναι μεγαλύτερη απο το spindle. Απίσευτη πολυπλοκότητα για ένα έξτρα τίκ στον ήχο. Τόσο μανιώδεις είναι οι high-enders
 
Συγγνώμη, δεν κατάλαβα τί ακριβώς κάνει και πώς βοηθάει αυτό στον ήχο;

Πάντως μου θύμησε ένα high-end Audio CD player της Sony που είχα δει που είχε μία επιφάνεια σαν το ώς άνω μηχάνημα όπου απλώς ακουμπούσες το CD στο περίπου και αυτό αναλάμβανε τα υπόλοιπα :D
 
Bmwnek είπε:
Και εγώ έχω το technics mk2,....απλά το κορυφαίο!!!
Δεν ξέρω ρε παιδιά. Το mk2 είναι σχεδιασμένο για djs και clubs, όχι για ακρόαση στο σπίτι. Άσε που είναι και κακάσχημο. Πάντως δεν αμφισβητώ την ποιότητά του.

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος με το Rega Planar. O RB 300 βραχίωνας που φοράει είναι κορυφαίος, άσε που μπορείς να του βάλεις τον 900, και με μια Benz MC κεφαλή έχει κορυφαία απόδοση. Και βέβαια μου αρέσει πολύ στυλιστικά. Καταπληκτική λιτότητα στο desing.

 
2 πικάπ και εγώ

1 ΜΚ ΙΙ

1 SANSUI

και αγοράζω ακόμα δίσκους ,ποτέ cd .....
 
Sansui ποιό μοντέλο. Και τι είδος μουσικής ακούς?
 
Και εγώ κλασσικά έχω 2 Τechnics SL-1200 MK2. Κορυφαία και παίζουν και αν τα πετάξεις και από σκάλες 2 ορόφων. Δεν έχουν την τέλεια απόδοση, όπως σωστά επισημάνθηκε παραπάνω, αλλά είναι σκυλιά.

Για όσους αγοράσουν μεταχειρισμένο, πραγματάκια must μου κοιτάμε:

1. Παίζουμε με το pitch πολύ κοντά στο center 0 (πράσινο φωτάκι). Αν οι μπιλίτσες στο φως αρχίζουν και κάνουν γρήγορες εναλλαγές... το αφήνουμε. Δεν είναι απλά ποτενσιόμετρο...

2. Αφήνουμε έναν ολόκληρο δίσκο να παίξει από την αρχή ώς το τέλος. Καλύτερα maxi sίngle (45rpm). Αν φτάσει στο κέντρο και πηδάει επανηλλειμένα υπάρχει πρόβλημα στις μπίλιες κάτω από το βραχίονα.

Το πιο δύσκολο πρόβλημα σε MK2.

3. Ψιλαφίζουμε το μαύρο πλαστικό. Πρέπει να έχει ενιαία αφή. Διαφορετικά έχει σπάσει το υλικό κάτω από το πλαστικό και το MK2 είναι άχρηστο.

4. Βγάζουμε το πλατώ και κάνουμε έλεγχο στον μαγνήτη και την κάτω πλευρά του σασί. Αν υπάρχουνε γρατζουνιές και χτυπήματα, το αφήνουμε και φεύγουμε.

5. Ελέγχουμε το ποτενσιόμετρο των στροφών. Αν μας πει ο τυπάς που το πουλάει ότι "θέλει αλλαγή το ποτενσιόμετρο γι'αυτό κάνει απότομες εναλλαγές" του λέμε να το αλλάξει κ να μας πάρει τηλ. Σε τέτοιες περιπτώσεις επανηλλειμένου χάσιμου στροφών, φταίει το ολοκληρωμένο και οι πυκνωτές 90%. Το αφήνουμε και φεύγουμε.

6. Αν έχει γρατζουνιές ο βραχίονας ή αν η κεφαλή πέφτει στραβά πάνω στο βυνίλιο, το αφήνουμε και φεύγουμε.

7. Πατάμε παύση για να δούμε την απόκριση της. Αν είναι χαλαρή (δεν φρενάρει αμέσως) βγάζουμε το πλατώ κ με λεπτό κατσαβιδάκι πειράζουμε το ποτενσιόμετρο μέχρι να σταματάει τσιμέντο. Αν δεν τα καταφέρουμε, βάζουμε το πλατώ στην θέση του και τον χαιρετάμε.

8. Ελέγxουμε τη γείωση και τα RCA. Ένα ΜΚ2 δεν είναι silver να λύσουμε 2 βίδες και να κάνουμε δουλειά. Οι βίδες του ξεπερνούν τις 100!

Για καλύτερες αγορές μην πάτε σε ιδιώτη. Πάρτε σβάρνα καφέ clubs με μόστρα cdj pioneer και υπολογιστές στην κονσόλα. Ρωτήστε μια σερβιτόρα να σας φέρει το αφεντικό και ρωτήστε τον αν υπάρχει αποθήκη. Εκεί θα βρείτε σίγουρα σκονισμένα pick up να σας περιμένουν και αν είστε τυχεροί.. κούτες με δίσκους. Τιμή: 200 ευρώ το περισσότερο. Τους είναι άχρηστα.

Με 2 time coded vynils και μια maya (soundcard) μπορείτε να κάνετε scratch μέχρι σε video clips ή ακόμη... να φορτώνετε με στυλ ηχογραφημένα tape backups στον spectrum σας ή τον amstrad σας μέσω του virtual dj. Άμα λάχει scratchάρετε κ το paper boy. :)

Η τιμή τους δεν έχει πέσει ποτέ. Σήμερα κοστίζουν από 540Euros το ένα. Μιλάμε για τα ασημένια και καινούργια. Είναι must!

Επίσης μιας κ είπαμε για djs + MK2... πάρτε μια γεύση εδώ:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=edIS9uJdntk&feature=related]YouTube - C2C - ITF Team Final

rega planar: respect.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημέρα στο φόρουμ και Χρόνια Πολλά!

Μ' αρέσει η κλασσική μουσική και επειδή δυστυχώς ο ψηφιακός ήχος του CD (να μην πιάσουμε τα MP3) την καταστρέφει, θέλω ν' αρχίσω ν' αγοράζω βινύλια (δεδομένου ότι τα SACD συστήματα είναι πανάκριβα 3000ΕΥΡΩ+).

Αλλά μου χρειάζεται ένα καλό πικάπ (κατά προτίμηση μεταχειρισμένο). Επειδή δεν ξέρω πολλά (τώρα μαθαίνω), θα είχατε κάτι να συστήσετε; Επίσης, αν ξέρετε κανά μαγαζί στην Αθήνα με βινύλια κλασικής και πικάπ, πείτε μου...

Εννοείται πως δεν είμαι DJ, για οικιακή χρήση το θέλω, ούτε scratches, ούτε τίποτα. Μόνο μουσικούλα.

Thanks!
 
amadeus:

1.Rega Planar 3

2.Linn Basik

3.Linn Sondek

Απο το φτηνότερο στο ακριβότερο. Για το τελευταίο η επένδυση αξίζει άν και το υπόλοιπο σύστημα είναι αντίστοιχης ποιότητας. Ακου όμως και CD player με λαμπάτο στάδιο εξόδου , καθ ότι κατ εμέ κάνουν θαύματα στη γλυκήτητα του ήχου, κοστίζουν όμως παραπάνω. Γιατί όπως και να το κάνουμε το βινύλιο είναι δυσεύρετο σήμερα.

Τόλης
 
H Dual κατι εκανε στο θεμα πικ απ.Η Lenco ηταν μια απαισια απομιμιση του mk2 ειδικα το μοντελο 3000.Ειμαι κατοχος και των 3 μοντελων technics.Κλασσικα 1200 το 1500 το μαυρο και πριν 3 χρονια απεκτησα το millenium με το χρυσο πλατο και βραχιονα το μαρμαρινο απο γερμανια.

Σαν το μκ2 δε θα ξαναβγει.Και αν υπαρχει ακομη βινυλλιο (στο εξωτερικο βγαινει παλι και οχι maxi single μονο για Djs scratch κλπ) υπαρχει λογο ειδικα αυτου του πικ απ.

Φυσικα ας μη ξεχναμε οτι οποιοδηποτε πικ απ εχει τη δικη του αξια τεχνολογικα αισθητικα συναισθηματικα λειτουργικα και ως ρετρο κομματια ολα απαιτουν σεβασμο.
 
amadeus webern είπε:
Καλημέρα στο φόρουμ και Χρόνια Πολλά!Μ' αρέσει η κλασσική μουσική και επειδή δυστυχώς ο ψηφιακός ήχος του CD (να μην πιάσουμε τα MP3) την καταστρέφει, θέλω ν' αρχίσω ν' αγοράζω βινύλια (δεδομένου ότι τα SACD συστήματα είναι πανάκριβα 3000ΕΥΡΩ+).
Φίλε , τυχαίνει να είμαι ... ομοιοπαθής (λάτρης της κλασσικής).

Στο χώρο της κλασσικής , τα βινύλια είχαν εγκαταλειφθεί πολύ νωρίτερα από κάθε άλλο είδος μουσικής , λόγω ... διάρκειας του φορμάτ.

Ποιοτικές ηχογραφήσεις της 9ης του Μπετόβεν έπιαναν 2 δίσκους 33 1/3 , δηλαδή 4 πλευρές. Για όπερες δεν το συζητάμε , μπορεί να έφταναν και 5-6 δίσκους , δηλαδή 10-12 πλευρές.

Οπότε από αρχές της δεκαετίας του 1990 , οι περισσότερες εταιρείες είχαν ήδη εγκαταλείψει το βινύλιο.Σήμερα , θα πρέπει να ψάχνεσαι είτε σε μεταχειρισμένα , είτε σε κάποιες "ειδικές εκδόσεις" , για απαιτητικούς χρήστες βινυλίου , που βγαίνουν σε περιορισμένα αντίτυπα , σε βινύλια των 200gr και τιμές που πλησιάζουν το 100 στάρικο ανά έργο στην καλύτερη.

Για SACD , μπορεί να ακούσεις σε πολύ καλό επίπεδο από το

PD-D9 SACD player , το οποίο το βρίσκεις στα 800? και έχει τον ίδιο DAC/CONVERTER με players των 3000? , όπως μπορείς να διαβάσεις εδώ :

http:

//www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=46311

Υπάρχει και το μικρότερο 6 , το οποίο το βρίσκεις γύρω στα 400? σε ψαγμένες "τρύπες" στην Αθήνα και παίζει επίσης καταπληκτικά.

Το έχω το μηχάνημα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Η τιμή των 3000? που αναφέρεις , αντιστοιχεί σε μηχανήματα hi-end.

Αν μιλήσουμε βέβαια για hi-end συστήματα βινυλίου , το κόστος παίζει για αντίστοιχα επίπεδα σε Χ4.

Μην ξεχνάς ότι για το βινύλιο χρειάζεσαι προενισχυτικό στάδιο phono , το οποίο αν θες να έχει υψηλό επίπεδο , κοστίζει όσο 2 SACD Players!!!

Και επαναλαμβάνω ότι το κόστος των δίσκων είναι αντίστοιχα Χ3.

Μην ξεχνάμε , ότι στα ψηφιακά υπάρχουν και τα recorders , που μπορούν να "αξιοποιήσουν¨και τις δισκοθήκες φίλων! Ενώ στο βινύλιο , ο καθένας παίζει τα δικά του , αποκλειστικά.

Τραγικά τέλος είναι και τα μεταφορικά , αν ενδιαφερθείς για παραγγελίες δίσκων βινυλίου από εξωτερικό , κάτι που είναι μονόδρομος , αν θες να κολυμπήσεις στα βαθιά.

Κατά τη γνώμη μου , αν δεν διαθέτεις 5-6 χιλιάρικα το χρόνο , minimum , να μείνεις μακρυά από βινύλια.

Αν έχεις τη δυνατότητα να παίξεις σε τέτοιο επίπεδο και μπορείς να διαθέσεις και αρχικά κανένα 20χίλιαρο για να "παίξεις" σε χωράφια lp12-clear audio κτλ κτλ τότε προχώρα.
 
Karnov είπε:
Κατά τη γνώμη μου , αν δεν διαθέτεις 5-6 χιλιάρικα το χρόνο , minimum , να μείνεις μακρυά από βινύλια.Αν έχεις τη δυνατότητα να παίξεις σε τέτοιο επίπεδο και μπορείς να διαθέσεις και αρχικά κανένα 20χίλιαρο για να "παίξεις" σε χωράφια lp12-clear audio κτλ κτλ τότε προχώρα.
Πολύ απλά,τραγικά ακριβό χόμπυ δηλαδή... :xm: 8)
 
Πίσω
Μπλουζα