Πικάπ

Εχω 2 CEC DISCO 4000.

Αθάνατα πικαπ, τα έχω από το 1990, έχουν παίξει χιλιάδες δίσκους, σε πάρτυ δικά μου και σε πάρτυ τρίτων.

Πριν από 6 μήνες πια η μια stanton κόπηκε στα 2, κυριολεκτικά έλιωσε ύστερα από τόσα χρόνια παίξιμο.

Παιζουν τα πάντα, η μεγαλύτερη απόλαυση είναι τα 45άρια τα σκαμμένα .....
 
Φυσικα και εγω εχω 2 πικαπ. ενα technics και ενα Thorens.

MKII και ξερο ψωμι.
 
του παππου μου του DJ

picture.php
 
Για σκρατσάκια ειναι το απο πάνω Ethaniel? Η για μίξεις?
 
Κληρονομιά από τον πατέρα μου.

Καταπληκτικό Hi-End πικάπ του 1968. Πέρσι το έκανα ένα σέρβις όπου αντικατέστησα την κεφαλή, τον ιμάντα και πρόσθεσα έναν προενισχυτή πικάπ. Οι φωτογραφίες είναι από τις ιστοσελίδες των προϊόντων. Θα προσθέσω και τις δικές μου στο album.

Πικάπ

Transcriptor Saturn του 1968

picture.php


http://www.transcriptors.net/history.htm

Κεφαλή Dynavector DV 10x5

picture.php


http://www.dynavector.com/products/cart/frame.html

Προενισχυτής NAD PP-2

picture.php


http://nadelectronics.com/products/hifi-amplifiers/PP-2-Phono-Preamplifier

Υ.Γ. Εμφανίζεται σε δύο ταινίες του Stanley Kubrick:

- Το Κουρδιστό Πορτοκάλι

- Οδύσσεια του Διαστήματος 2001
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και πανω που ειχα ξεχασει εντελως το παλιο Amstrad στερεοφωνικο μου, αρκουσε απλα μια ματια για να ξαναφερει ολες τις στιγμες (τι στιγμες.. ατελειωτες ωρες καλυτερα!) που περασα βασανιζοντας το με κασσετες και δισκους. Ακομα στεκεται ορθιο οπως δημιουργηθηκε να ειναι ενα επιπλο-στερεοφωνικο, οπως τα εβγαζε ο Alan Sugar καπου αναμεσα στα compact στερεοφωνικα και στην Studio εκδοση (με τους μεικτες και τα υπολοιπα καλουδια).

picture.php
 
Πωωωωωωπω τί λες τώρα!!!!!!!

Η μητέρα μου δούλευε για πολλά χρόνια στον Οργανισμό Προωθήσεως Εξαγωγών και είχε πολλές επαφές με ξένες μάρκες. Μου είχε κάνει πολλή εντύπωση στα μέσα των 80ς που ήξερε την Amstrad - από τις άλλες συσκευές της!
 
Το πρώτο μου "ηχοσύστημα" ήταν από τα 70'ς.Μου το είχε χαρίσει ο θείος μου που ήταν ναυτικός και το είχε φέρει από Αμερική.Πάνω δεξιά φαίνεται η πατέντα που κάναμε για να βάλουμε έναν μετασχηματιστή των 220v.Το συγκεκριμένο είναι Panasonic,λειτουργεί ακόμα,"φορτώνει" 7 δισκάκια των 7" και τα παίζει με την σειρά σαν juke box (μόλις τελειώσει το κάθε ένα,σηκώνεται ο βραχίονας,πάει τέρμα δεξιά,"πέφτει" το επόμενο και πάει πάλι αριστερά και ξεκινάει το επόμενο αυτόματα).Φυσικά παίζει και Lp αλλά και δίσκους γραμμοφώνου!!! (στα LP "κολλάει" η βελόνα στο τελευταίο τραγούδι).Η βελόνα είναι διπλής όψης (για κανονικούς & για γραμμόφωνο).Ο δέκτης του είναι το κάτι άλλο αφού να φανταστείτε με εξωτερική κεραία από τον Αμβρακικό κόλπο έπιανα Ιταλικούς σταθμούς (μιλάμε για 85-87 που δεν ήταν ο ένας σταθμός "πάνω στον άλλον").Οταν δε επέλεγα να ακούσω "stereo" κάποιους σταθμούς (είχε και αυτήν την δυνατότητα) ήταν σαν να άκουγα τον σταθμό surround!!! (μιλάμε πάντα για τις γενήτριες stereo που είχαν οι Ιταλοί).Επίσης σε αυτό το μηχάνημα έμαθα να κάνω τις πρώτες μου μίξεις (με το δάχτυλο φυσικά,για στοβοσκόπιο ούτε λόγος).

Μου έκανε εντύπωση ο επιλογέας στροφών (16,33,45 & 78) 33 στροφές "παίζουν" τα LP,45 τα 7" δισκάκια και 78 οι δίσκοι γραμμοφώνου.Μήπως ξέρει κανείς τι δίσκους "παίζει" στις 16 στροφές;;;



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να και το δικο μου
 
Να και το δικο μου

;)

Βραχιονας Helius Scorpio, βελονα ELAC MM

Με την περσυνη πλημμυρα της Ευβοιας εχασα τον ιμαντα και δεν βρισκω ευκολα αντικατασταση.

Το πηρα μεταχειρισμενο στο Λονδινο το 1979

Τολης
 
Μιας και ειδα το thread ειπα να ανεβασω κι εγω μια φωτο του δικου πικαπ.

Teppaz Pirouett του '67.

picture.php
 
DoctorGalifrean είπε:
Μιας και ειδα το thread ειπα να ανεβασω κι εγω μια φωτο του δικου πικαπ.Teppaz Pirouett του '67.

picture.php
Nice! ειναι σαν αμεταχειριστο!

Πανεμορφο κομματι! Μπραβο.

Θα ηθελα και εγω ενα πικαπ για να αρχισω συλλογουλα βυνιλίων!

Ποιο μοντελο θα μου προτεινατε? (ενα καλο και ετσιιιιιι.... φτηνο)
 
Παντως εγω δεν βλεπω τη φωτογραφια που ηθελα να καταχωρησω. Κατι κανω λαθος. Την εβαλα σαν συνημμενη, αφου οι αλλες επιλογες επιτρεπουν μονο εισαγωγη απο νετ, οπου ετσι κι αλλιως δεν δημοσιευω.

Πως θα φορτωσω μια φωτογραφια απευθειας απο τον υπολογιστη μου χωρις περιορισμο μεγεθους? (Σιγουρα ΠΟΛΥ παραπανω απο 100ΚΒ)
 
MoBoRoS είπε:
Nice! ειναι σαν αμεταχειριστο! Πανεμορφο κομματι! Μπραβο.

Θα ηθελα και εγω ενα πικαπ για να αρχισω συλλογουλα βυνιλίων!

Ποιο μοντελο θα μου προτεινατε? (ενα καλο και ετσιιιιιι.... φτηνο)
Ουσιαστικα λειτουργησε την τριετια '67-'70, ισως και λιγοτερο.

Μετα καηκε ο μετασχηματιστης και μπηκε στη ντουλαπα.

Ανηκε σε μια θεια μου (ας ειναι ελαφρυ το χωμα που τη σκεπαζει)

και το βρηκα στην ντουλαπα μετα τον θανατο της, καθως το σπιτι

της ανηκει στον πατερα μου (αδερφο της).

Και ειμαι σιγουρος οτι δεν επαιξε μετα το '70 επειδη το βαλιτσακι με τους

δισκους που βρηκα μαζι ηταν απο εκεινη την τριετια, ουτε ενας δισκος

μετα.

Αλλαξα βελονα, εφτιαξε ο αδερφος μου τον μετασχηματιστη και

δουλευει αψογα.
 
Εγώ έχω ένα φιλιπς δεκαετίας 60 "βαλιτσάκι" που δουλέυει άριστα και αυτό με διπλή βελόνα (αρκετά σπανιο ανταλακτικό στις μέρες μας) μονο που είναι με τρανζίστορ.
 
H Panasonic σταματα τη παραγωγη του Technics SL-1200MK6 και οχι ολων των πικαπ της εταιρειας, οπως ειχε αρχικα διαρευσει...
 
Για τους cult collectors του είδους υπάρχουν άπειρα κλασσικά κομμάτια προς πώληση ακόμα και στις μέρες μας:

http://www.ioffer.com/search/items/turntable

(googlίστε χρησιμοποιώντας την λέξη 'turntable' γενικότερα, μια που ο όρος πικάπ [pickup] δεν χρησιμοποιείται στα αγγλικά παρά μόνο για τον βραχίονα)

Βtw, o πατέρας μου είχε φέρει από την Αυστραλία (όπου ήταν μετανάστης για πάνω από 10 χρόνια) ένα σπάνιο κομμάτι National με ενσωματωμένο ραδιόφωνο στο οποίο και είχα ακούσει στις ηλικίες 2-5 όλα τα μεγάλα σουξέ των 70s (Χάρρυ Κλυνν-Για Δέσιμο / Δοξάστε με, το φοβερό Arrival των Abba, Καραγκιόζης vinyl από παραστάσεις του Σπαθάρη, Beatles - Ζeppelin - Kαζαντζίδης - Raffaella Carrà 45άρια με το τσουβάλι κλπ). Θα το βγάλω φωτό με την πρώτη ευκαιρία.

Bonus link: http://www.rewindmuseum.com/vintageturntable.htm

(φοβερό site, δείτε και τις υπόλοιπες κατηγορίες)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πικάπ του πατέρα μου, Wilson SL 601, Precision crafted in Great Britain by BSR. Ήταν φοιτητής στην Αθήνα δεκαετία 70 (συγκεκριμένα το 74) και η γιαγά του έστειλε λεφτά να αγοράσει κουζίνα. Αυτός πήγε και πήρε το πικάπ! :rofl:

Μέχρι και αρχές δεκαετίας 90 δούλευε κανονικότατα και απολάμβανα τα βινύλια του μπαμπά μου, με αγαπημένα μου Ξυλούρη και Pink Floyd αλλά τα έπαιξε η βελόνα και δεν βρήκαμε πουθενά.

Τώρα το έχουμε στο χωριό, και εκτός απο λίγη σκόνη που πιάνει και δεν την είχα τραβήξει εκείνη την στιγμή πριν πάρω την φωτογραφία, ένα λασκαρισμένο καλώδιο και την βελόνα, χαίρει ικανοποιητικής υγείας. Βελόνα που θα βρω δεν ξέρω.

Όλες οι τεχνικές λεπτομέρειες.

DSC01695.jpg


DSC01694.jpg


DSC01691.jpg


DSC01690.jpg


DSC01716.jpg


DSC01715.jpg


DSC01714.jpg


DSC01713.jpg


DSC01712.jpg


DSC01711.jpg


DSC01706.jpg


DSC01709.jpg


DSC01704.jpg


DSC01703.jpg


DSC01702.jpg


DSC01701.jpg


DSC01700.jpg


DSC01699.jpg


DSC01698.jpg


DSC01697.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα