Πικάπ

Τα γούστα πληρώνονται (τα.... όποια γούστα ε)
 
Ρε μην υπερβάλλεται.

Πάρτε ένα μεταχειρισμένο dual, project ή ακόμα και mk2,

normal_ProJect-Debut-III-Phono-USB.jpg


φορέστε του μια denon των 150-200 ευρώ

denon_dl160.jpg


Αν μερακλώστε πάρτε και ένα λαμπάτο phono προενισχυτή

tubeboxse.jpg


έναν φτηνό καλό δικάναλο

398557873_70a71bbd1c.jpg


και ένα ζευγάρι ηχεία ανάλογα με το χώρο

tannoy_pkgeb_l.jpg


σύνολο ~1300Ε

και χαρείτε μεταχειρισμένους δίσκους που τους σκοτώνουν για 5-10 ευρώ!

καλές ακροάσεις
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό έκανα εγώ τουλάχιστον. (Αλλά με ΥΑΜΑΗΑ ενισχυτή και JBL ηχεία)
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Εξακολουθώ να κοιτάζω προς βινύλιο. Βγήκα μια βόλτα στην Αθήνα και βρήκα πολύ υλικό σε κλασική μουσική. Μεταχειρισμένοι δίσκοι οι περισσότεροι, αλλά δεν με πειράζει καθόλου. Ούτως ή άλλως, δισκοθήκη σε CD έχω, το βινύλιο το θέλω για πιο στάνταρ ρεπερτόριο (νοσταλγώ τον γεμάτο, πλούσιο ήχο), ενώ νέες κυκλοφορίες σε CD (τι να κάνουμε, άλλωστε ούτε σε SACD βγαίνουν αυτά που ψάχνω στις νέες κυκλοφορίες).

Οπότε, θα αγοράσω ένα low end πικάπ για ξεκίνημα και σιγά-σιγά βλέπω.

Ξέρει κανείς καταστήματα στο Μοναστηράκι, Αθήνα κλπ ή ακόμα και online με μεταχειρισμένα πικάπ; Ή μήπως μόνο από αγγελίες (Χρυσή Ευκαιρία κλπ.)

Ευχαριστώ σας!
 
Ορίστε και το πικάπ που έχουμε στο σπίτι της μάνας μου,και το οποίο έχει να χρησιμοποιηθεί χρόνια ολόκληρα !!!

(θέλει κι ένα μικρό καθάρισμα...)

Mάρκας Dual

picture.php


picture.php


Bρήκα και τα χαρακτηριστικά,αλλά και το manual του !

http://www.vinylengine.com/library/dual/1228.shtml
 
amadeus webern είπε:
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Εξακολουθώ να κοιτάζω προς βινύλιο. Βγήκα μια βόλτα στην Αθήνα και βρήκα πολύ υλικό σε κλασική μουσική. Μεταχειρισμένοι δίσκοι οι περισσότεροι, αλλά δεν με πειράζει καθόλου. Ούτως ή άλλως, δισκοθήκη σε CD έχω, το βινύλιο το θέλω για πιο στάνταρ ρεπερτόριο (νοσταλγώ τον γεμάτο, πλούσιο ήχο), ενώ νέες κυκλοφορίες σε CD (τι να κάνουμε, άλλωστε ούτε σε SACD βγαίνουν αυτά που ψάχνω στις νέες κυκλοφορίες).
Οπότε, θα αγοράσω ένα low end πικάπ για ξεκίνημα και σιγά-σιγά βλέπω.

Ξέρει κανείς καταστήματα στο Μοναστηράκι, Αθήνα κλπ ή ακόμα και online με μεταχειρισμένα πικάπ; Ή μήπως μόνο από αγγελίες (Χρυσή Ευκαιρία κλπ.)

Ευχαριστώ σας!
Στο Μοναστηράκι αν βρείς κάτι (από μαγαζί) να ζητήσεις να το δεις να παίζει πριν καταλήξεις κάπου. Το ίδιο θα σου έλεγα και από τις αγγελίες από ιδιώτες.

manos426f είπε:
Ορίστε και το πικάπ που έχουμε στο σπίτι της μάνας μου,και το οποίο έχει να χρησιμοποιηθεί χρόνια ολόκληρα !!!(θέλει κι ένα μικρό καθάρισμα...)

Mάρκας Dual

.

picture.php


picture.php


Bρήκα και τα χαρακτηριστικά,αλλά και το manual του !

http://www.vinylengine.com/library/dual/1228.shtml

Ωραίο κομμάτι Μάνο
 
Ωωω Dual είχαμε κι εμείς! Διόρθωση: ακόμη υπάρχει, ακμαιότατο, στο πατρικό μου...
 
Καινούργια πικάπ πάντως, είδα στο Saturn του Γέρακα και μάλιστα είχαν και αρκετή ποικιλία.

Από τιμές δεν θυμάμαι να σας πω, αλλά δεν ήταν και τόσο φτηνά από ότι θυμάμαι.

Επίσης, είχαν μεγάλη ποικιλία από δικάναλους κλασσικούς stereo ενισχυτές. Τώρα, ακόμα και αν έχετε ενισχυτή που δεν έχει είσοδο για πικάπ, μπορείτε να πάτε στα καταστήματα που πουλάνε κονσόλες ήχου (στοά Φέξη στην πλατεία Κάνιγγος) και να πάρετε μια κονσολίτσα - μείκτη ήχου για λιγότερο από 50 ευρώ. Συνδέετε το πικάπ σας πάνω σε αυτή τη κονσόλα και αυτή με τη σειρά της σε μια οποιαδήποτε είσοδο του ενισχυτή και ξεμπερδέψατε, γλιτώσατε και από ένα μεγάλο κόστος αγοράς δικάναλου ενισχυτή.

(Η κονσόλα που έχω εγώ για τους υπολογιστές μου παίρνει πάντως δύο πικάπ και κοστίζει κάτω από 30 ευρώ. Ο ήχος που βγάζει είναι άριστος, χωρίς παράσιτα. )
 
Βασικά σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το μετακομίσω σπίτι μου το πικάπ αυτό.

(έτσι κι αλλιώς,αλλού δε πάει με την καμία,μου το έχει ξεκαθαρίσει ρητά αυτό η μάνα ! )
 
Τα DUAL εχουν τον πιο γλυκο ηχο που εχω συναντησει.Ειμαι φανατικος φιλος τους.
 
Ομολογώ ότι το ξύλο που έχει ως επένδυση γύρω γύρω μου αρέσει πολύ !

Από θέμα ήχου,δεν είμαι καθόλου "μουσικό αυτί",οπότε δε νομίζω ότι μπορώ να το κρίνω σωστά.Πάντως όταν το λειτουργήσω,θα σας πω εντυπώσεις...

Πάνο,το JVC το πικάπ έπαιζε ρε ;
 
Σου πουλάω :)

Για γλυκό δεν ξέρω, αλλά θυμάμαι μικρός στα παιδικά πάρτυ οι φίλοι μου με κοιτάγαν κάπως όταν δεν βλέπανε τις 'φέτες' που είχαν οι γονείς τους (για να ακούνε σκυλάδικα στην πλειοψηφία των περιπτώσεων). Αυτό, μέχρι να το βάλω μπρος...
 
Gryzor είπε:
Σου πουλάω :)
Για γλυκό δεν ξέρω, αλλά θυμάμαι μικρός στα παιδικά πάρτυ οι φίλοι μου με κοιτάγαν κάπως όταν δεν βλέπανε τις 'φέτες' που είχαν οι γονεις μου

Πάντα αγόραζα ¨ φέτες¨ και εγώ, ποτέ κόμπακτ συστήματα.

Είχα καιρό να ακούσω πάντως τον όρο Φέτα (για hi fi συστήματα)
 
εγω εχω 2 μκII και δεν τα αλλαζω με τιποτα.....LP για παντα
 
Felinity είπε:
εγω εχω 2 μκII και δεν τα αλλαζω με τιποτα.....LP για παντα
Τα ασημί ή τα μαύρα? Ρίξε μας καμιά φωτό να τα δούμε και εμείς.

Τελικά νόμιζα ότι μόνο γουστάρω τα mk 2, αλλά βλέπω είναι και άλλοι. :)
 
τσαλκ, αν οπως φαινεται ο μοχλος εναρξης ειναι στο σταρτ κι αυτο δεν γυριζει τοτε υπαρχει ενα μικροπροβληματακι.
 
picture.php


picture.php


picture.php


Το παραπανω πικαπ μαρκας Siera βρισκεται σε ντουλαπι στο σπιτι ενος φιλου.. :(

Εκτος απο ρευμα,λειτουργει και με μπαταριες.

edit.Δεν ανηκει βεβαια στα 80s culture αλλα ειναι retro.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο κομμάτι. Αυτά τα πικάπ ήταν πολύ της μόδας από τα τέλη των 60s και στα 70s νομίζω.Είχαν και μια ονομασία την οποία δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα. Από πότε χρονολογήτε το συγκεκριμένο? (αν ξέρεις)
 
Teppaz (60's)

Μια και πέσαμε στα πιό παλιά, δύο από τα δικά μου πικ απ. Teppaz tourist και oscar.

Όσο για τα ΜΚ ΙΙ -> RESPECT. Το απόλυτο εργαλείο. Δεν κατάφερα να τα πάρω ποτέ (ερασιτέχνης DJ και έπρεπε να πάρω δύο). Πήρα τα ΜΚ ΙΙ <<του φτωχού>> CEC 510 με διακοπτάκι custom made.
 
Πίσω
Μπλουζα