Πικάπ

prisma είπε:
Απλά αξεπέραστο.
Αν μιλάμε για αντοχή στο χρόνο και σε περιβάλλον club/DJing καλό ήταν το 1200άρι. Γιατί από ποιότητα ήχου δεν ήταν κι ότι καλύτερο. Πάντως αντίστοιχα του 1200 υπάρχουν, όπως το Stanton 150 (κάτοχος).
 
Νομίζω ότι για Thorens δε μίλησε κανείς; Είχε ένας ξάδερφός μου...Με ένα πλατώ που ζύγιζε μερικές εκατοντάδες γραμμάρια...

Κάτι τέτοιο πρέπει να ήτανε.
 
Shock είπε:
Αν μιλάμε για αντοχή στο χρόνο και σε περιβάλλον club/DJing καλό ήταν το 1200άρι. Γιατί από ποιότητα ήχου δεν ήταν κι ότι καλύτερο. Πάντως αντίστοιχα του 1200 υπάρχουν, όπως το Stanton 150 (κάτοχος).
Όντως δεν ήταν κορυφαίο σε ποιότητα ήχου, όμως δεν ήταν αυτός ο σκοπός του. Το γεγονός ότι επαγγελματικά επικράτησε απόλυτα, δεν είναι τυχαίο. Κανένα άλλο δεν προσέφερε αντίστοιχα χαρακτηριστικά, όσον αφορά στη χρήση.
 
Με τον Stormwatch ξεκιναμε ενα project για restoration του Dual504 που ειχαμε απο παντα χαχαχαχαχα

Απο αλλαγη ιμαντα και εξωτερικης καλωδιωσης μεχρι μπρασαρισμα του πανω κελυφους που εχει θαμπωσει.

Θα ποσταρω φωτοζ οταν το ξεκινησουμε.

Θα χρειαστω συμβουλες για την επιλογη κεφαλης-βελονας της προκοπης που να μην χρειαζεται να ξεριζωσω καποιο απο τα νεφρα μου για να ψωνισω.
 
Ελπίζω να μπορώ να σε βοηθήσω, Γουάλυ. Μια κλασσική και φτηνή επιλογή είναι η Ortofon OM-5 που είναι entry level, αλλά επειδή η βελόνα είναι της πλάκας της φοράς την ΟΜ-10 (ή και ΟΜ-20 άμα θες) και είσαι τζετ. Να φανταστείς αυτήν φορά το Pro-ject μου και με την 10άρα βελόνα είδα τεράστια διαφορά! Την 10άρα την πήρα 44 ? λιανική Ελλάδα, αν την πάρεις απ'έξω έχει τεράστια διαφορά στην τιμή, η 5άρα κεφαλή κάνει ένα 30άρι, νομίζω. Μια άλλη σειρά της Ortofon είναι η 2Μ, και αυτή κινητού μαγνήτη δηλ. μπορείς να αλλάξεις την βελόνα, η φτηνότερη είναι η RED, και η βελόνα της κάνει 120 ? νομίζω. Μετά πάει blue-black νομίζω (ανεβαίνοντας σε τιμή και απόδοση). Ακόμα μια γνωστή εταιρεία είναι η Audio technica, μια πολύ καλή κεφαλή είναι η ΑΤ-100 Ε που έχει διπλό μαγνήτη και πολύ καλή ελλειπτική βελόνα και κάνει γύρω στο 120-140 ? κι αυτή. Και πάλι μπορείς να την αναβαθμίσεις φορώντας της ακριβότερες βελόνες κλπ. Και η entry-level πάλι ΑΤ-95 Ε που είναι περίπου σαν την 5άρα της Ortofon. Επίσης η Stanton βγάζει την 500 αλλά δεν στην συστήνω γιατί είναι μάλλον για χρήση DJ.
 
Uskoke είπε:
Ελπίζω να μπορώ να σε βοηθήσω, Γουάλυ. Μια κλασσική και φτηνή επιλογή είναι η Ortofon OM-5 που είναι entry level, αλλά επειδή η βελόνα είναι της πλάκας της φοράς την ΟΜ-10 (ή και ΟΜ-20 άμα θες) και είσαι τζετ. Να φανταστείς αυτήν φορά το Pro-ject μου και με την 10άρα βελόνα είδα τεράστια διαφορά! Την 10άρα την πήρα 44 ? λιανική Ελλάδα, αν την πάρεις απ'έξω έχει τεράστια διαφορά στην τιμή, η 5άρα κεφαλή κάνει ένα 30άρι, νομίζω. Μια άλλη σειρά της Ortofon είναι η 2Μ, και αυτή κινητού μαγνήτη δηλ. μπορείς να αλλάξεις την βελόνα, η φτηνότερη είναι η RED, και η βελόνα της κάνει 120 ? νομίζω. Μετά πάει blue-black νομίζω (ανεβαίνοντας σε τιμή και απόδοση). Ακόμα μια γνωστή εταιρεία είναι η Audio technica, μια πολύ καλή κεφαλή είναι η ΑΤ-100 Ε που έχει διπλό μαγνήτη και πολύ καλή ελλειπτική βελόνα και κάνει γύρω στο 120-140 ? κι αυτή. Και πάλι μπορείς να την αναβαθμίσεις φορώντας της ακριβότερες βελόνες κλπ. Και η entry-level πάλι ΑΤ-95 Ε που είναι περίπου σαν την 5άρα της Ortofon. Επίσης η Stanton βγάζει την 500 αλλά δεν στην συστήνω γιατί είναι μάλλον για χρήση DJ.
Τα υπόλοιπα τα ακούω Κινέζικα :D , για το συγκεκριμένο θα συμφωνήσω. Παρόλ' αυτά με τέτοια τιμή δεν θα χαλάσει κανέναν (άνθρωπο/δίσκο/αυτί) να την χρησιμοποιήσει για προσωρινό παίξιμο, όσο και αν δεν είναι το καλύτερό της. Την εξαντλείς ως φθηνότερη και προσωρινή λύση για .... (αν τα καταφέρεις- μιας και όντως προορίζεται για DJing και πίστεψέ με, αντέχει) και μετά πας στις "καλές" που θα μείνουν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
http://www.ortofon-shop.com/shop/hifi/hifi-cartridges/om-series?page=shop.browse&category_id=39

http://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?f=19&t=74253

Ελπίζω να τα εξηγήσω καλύτερα τώρα, το πρώτο λινκ είναι στο site της ortofon και είναι οι δυο ΟΜ κεφαλές που είναι σε παραγωγή τώρα, η ΟΜ 3 και η ΟΜ 5. Εγώ προτείνω Γουάλη να πάρεις την ΟΜ 5 που έχω και εγώ και είναι hifi και όχι dj και άμα μετά από 4 χρόνια λειώσεις την βελόνα με ανελέητη ακρόαση βινυλίου αντί να βάλεις την δική της βελόνα την 5 βάζεις την αμέσως επόμενη την 10 (όπως έκανα εγώ, το δεύτερο link είναι από ένα thread που άνοιξα σε αυτό το φόρουμ vinylengine ακριβώς με αυτό το θέμα). Ενώ δηλ η κεφαλή ΟΜ 10 δεν είναι πια σε παραγωγή η βελόνα της είναι όμως και είναι συμβατή με την 5, που ειρήσθω εν παρόδω η βελόνα της είναι της πλάκας.
 
Ευχαριστω! Μαλλον ετσι θα πορευτω.
 
Παρακαλώ Γουάλη, αν θες κατέβασε τον protractor από αυτό το site, vinylengine, για το πικάπ σου μιας και χωρίς αυτόν θα ήταν πολύ δύσκολο να τοποθετήσεις οποιαδήποτε κεφαλή. Ίσως να βρεις και service manual κλπ.
 
Κατεβηκα στο υπογειο πριν λιγες μερες και πηρα φωτο το παλιο πικαπ που αραζει εκει.

το προβλημα που εχει ειναι οτι χαλασε ο ιμαντας που φερνει γυρα το πλατω αλλα την τελευταια φορα που το δουλεψα το 2000 μια χαρα επαιζε ο ηχος
 
Μόλις πριν από μια εβδομάδα βγήκε στην επιφάνεια και το δικό μου ύστερα από πολλά χρόνια αποθήκευσης.

Sansui το πικάπ και συμπληρωματικά, Pioneer ενισχυτής και TEAC κασετόφωνο... Δεν έχω προλάβει

να δοκιμάσω τι θέλουν από περιποίηση αλλά σύντομα θα γίνει και αυτό... Προς το παρόν χαίρομαι να τα

έχω και πάλι δίπλα μου.

01.jpg
 
Εξαιρετικο combo φαινεται
 
Fred Madison είπε:
Μόλις πριν από μια εβδομάδα βγήκε στην επιφάνεια και το δικό μου ύστερα από πολλά χρόνια αποθήκευσης.Sansui το πικάπ και συμπληρωματικά, Pioneer ενισχυτής και TEAC κασετόφωνο... Δεν έχω προλάβει

να δοκιμάσω τι θέλουν από περιποίηση αλλά σύντομα θα γίνει και αυτό... Προς το παρόν χαίρομαι να τα

έχω και πάλι δίπλα μου.
Ποσο πολυ ταιριαζει το tuner με το deck!
 
Καλησπερα! Ενα βιντεακι μου, για τους Fun βινυλιου και ρετρο μουσικης!


Πικαπ stanton T55 usb και στερεοφωνικο Thomson ( 90's )

Απλα πραγματακια κανουν την διαφορα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μουσικάρες Αχιλλέα!

Ευγε..
 
πικάπ...πάντα μου αρεσαν αλλά δεν ειχα...!!!

σε όσα σπίτια εβλεπα πικάπ μου αρεσε να βαζω εγω το δισκο και να τον βλέπω να γυριζει καθως επαιζε η μουσική...
 
dj_sak είπε:
Μουσικάρες Αχιλλέα!Ευγε..

Σ'ευχαριστω πολυ! Ενα απλο βιντεακι με ορισμενα κομματια της εποχης! Υπαρχουν πολλα δυνατα κομματια τα οποια θα μπουν στα επομενα βιντεακια! Ειναι αλλο πραγμα ο δισκος!!
 
BETTY BOOP είπε:
πικάπ...πάντα μου αρεσαν αλλά δεν ειχα...!!!
σε όσα σπίτια εβλεπα πικάπ μου αρεσε να βαζω εγω το δισκο και να τον βλέπω να γυριζει καθως επαιζε η μουσική...

Ποτε δεν ειναι αργα για να κανεις μια αρχη! Αν σου αρεσει φυσικα! Παρε κατι απλο και καλο γι'αρχη και στην συνεχεια θα την βρεις την ακρη! Λεω κατι απλο και καλο γιατι στο πικαπ, πρεπει να δωσεις βαση σε καποια μικρα πραγματακια, ετσι ωστε και καλο ηχο να εχεις και να μην καταστρεφεις τους δισκους σου!!

Εγω ειχα σταματησει να ασχολουμαι με τους δισκους το 1997 και μου ξανα μπηκε το μικροβιο το 2013. Απο την μερα που αγορασα καποιους δισκους κολλησα για τα καλα! Τις κυριακες το μοναστηρακι το ξεσκονιζω !! χαχαχαχα!!! (οποτε μενουν βεβαια χρηματα)
 
Axilleas1981 είπε:
Ειναι αλλο πραγμα ο δισκος!!
Οντως! Εχω να δουλεψω πικαπ απο το 2006-7 οταν η μανα μου πεταξε το rack της Kenwood! Ηταν πολυ ωραιο μηχανημα αγορασμενο απο τον παππου μου το 1984 και οταν ημουν 9 χρονων το 2005 αντεγραφα δισκους σε κασετες για το αμαξι!
 
Γεια σας.
Εχω ένα πρόβλημα μάλλον με τα καλώδια που συνδέουν το πικαπ με τον ενισχυτή.Είναι RCA αρσενικά.
Κ λέω μάλλον γιατί οταν παιζει το CD δεν έχω κάποιο πρόβλημα, ένω όταν παίζει το πικαπ απο τα ηχεια
μου ακούγεται ο ήχος κάπως σαν μουντος.
Το θέμα επίσης είναι πως τα RCA καλώδια έχουν μία έξοδο, δηλαδή είναι μέσα στο πικαπ η μία άκρη.
Το έχετε ανοίξει ποτέ μήπως? Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να καθαρίσω τα RCA?
Εχω και αλλο πικαπ αλλά δεν έχει κεφαλι κ βελόνα "dual cs 2215 turntable". Μου ζητανε για αυτά περίπου 70 ευρω.
Δεν ξέρω αν πρέπει να κρατήσω τα πικαπ αυτά ή να πάρω κάτι αλλο.
Σκέφτομαι να πάρω άλλο πικαπ το πολύ μέχρι 150 ευρώ. μεταχειρισμένα κοίταγα
http://www.xe.gr/hlektronika/pikap|ad-453547927.html
Τελικα τι θα μου προτείνατε?
Είναι μεγάλο το μήνυμα κ μπορεί να μπερδευτήκατε, συγγνώμη
 
Πίσω
Μπλουζα