Πλασιέ βιβλίων

εγω εχω δουλεψει σαν πλασιε βιβλιων οταν ημουν 18 χρονων,ηταν η πρωτη μου δουλεια,χωρις ομως κανενα κολπο ουτε δωρα,ουτε διαγωνισμο,ερωτησεις κτλ

απλα πηγαινα πορτα-πορτα ,αντεξα μοναχα 5 μερες (συν το σεμιναριο που ειχα περασει πρινω βγω στο δρομο)

ξερετε ποσα βιβλια πουλησα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
elsint17 είπε:
εγω εχω δουλεψει σαν πλασιε βιβλιων οταν ημουν 18 χρονων,ηταν η πρωτη μου δουλεια,χωρις ομως κανενα κολπο ουτε δωρα,ουτε διαγωνισμο,ερωτησεις κτλαπλα πηγαινα πορτα-πορτα ,αντεξα μοναχα 5 μερες (συν το σεμιναριο που ειχα περασει πρινω βγω στο δρομο)

ξερετε ποσα βιβλια πουλησα;
Πόσα βιβλία; Πόση διαρκεια ειχε το σεμιναριο; :flower:
 
BETTY BOOP είπε:
Πόσα βιβλία; Πόση διαρκεια ειχε το σεμιναριο; :flower:
το σεμιναριο ειχε κρατησει 3 μερες συν μια μερα που ειχα βγει εξω με ενα παλιο να το δω στην πραξη

κανενα ,απολυτως κανενα,δεν εκανα γιαυτην την δουλεια
 
Εμένα πάντως η μαμά μου είχε αγοράσει από τους συμπαθέστατους πλασιέ την εγκυκλοπαίδεια Υγεία, το Χρονικο του 20 αιώνα (το οποίο πληρώναμε σε δόσεις περίπου έναν αιώνα) και μια απερίγραπη σειρά κλασσικής λογοτεχνίας που είχε τόσα τυπογραφικά/ ορθογραφικά/συντακτικά λάθη που θα έλεγε κανείς ότι ο Ντοστογιέφσκι ήταν απόφοιτος δημοτικού
 
Αν και παλιό το θέμα, τώρα το είδα...

Λοιπόν, εγώ πήγαινα δημοτικό (μέσα δεκαετίας 80) όταν οι δικοί μου, μου αγόρασαν μια εγκυκλοπαίδεια με αυτό τον τρόπο, τον Σύμβουλο των Νέων, για να λέμε την αλήθεια ακόμα στολίζει την βιβλιοθήκη μου, την είχα χρησιμοποιήσει κάποιες φορές όταν πήγαινα σχολείο για κάποιες εργασίες (στην προ Internet εποχή)...

Επιπλέον από πλασιέ έχω και τα 30 λογοτεχνήματα Ελλήνων συγγραφέων, αν και, υποθέτω, διαχρονική εγκυκλοπαίδεια, ελάχιστες φορές την άνοιξα για να τη διαβάσω.

Θεωρώ βέβαια λογικό να έχουν εκλείψει τέτοια επαγγέλματα, αφενός ελάχιστοι πλέον ανοίγουν τα σπίτια τους σε αγνώστους, σε πολλές πολυκατοικίες υπάρχουν προειδοποιήσεις για την απαγόρευση εισόδου σε πάσης φύσεως πλασιέ. Αφετέρου στο διαδίκτυο υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες, και αν κάποιος επίσης θελήσει να αγοράσει ένα βιβλίο μπορεί πολύ εύκολα να το ψάξει με την ησυχία του και να το παραγγείλει επίσης μέσω Internet.

Τέλος θυμάστε που μέχρι πριν μερικά χρόνια κυκλοφορούσαν εγκυκλοπαίδειες σε μορφή σειρών στα περίπτερα; Έπαιρνες κάθε εβδομάδα μερικές σελίδες της εγκυκλοπαίδειας και μόλις συμπληρώνονταν ένας τόμος, πήγαινες τη σειρά στα γραφεία της εταιρείας, και σου έδιναν τον τόμο βιβλιοδετημένο, πλήρωνες και ένα ποσό για τη βιβλιοδέτηση. Έτσι έχω εγώ το Χάρη Πάτση 21ος αιώνας (ωραία εγκυκλοπαίδεια για την εποχή της)...
 
Οι πλασιέ πιστεύω πως ήταν κάτι ανάμεσα στους πωλητές σήμερα και τα call center.Και αν θυμάμαι καλά κράτησε μέχρι το 2001-2002 βαριά,γιατί τότε άρχισε το pdf και οι ηλεκτρονικές εγκυκλοπαίδειες στυλ encarta.Το βιβλίο πάντως δε χάνει την αξία του,γιατί είτε στο tablet είτε στον υπολογιστή στραβώνεσαι μετά από κάποια ώρα,ενώ στο βιβλίο μπορείς να βγάλεις καμιά 100 σελίδες σε 2-3 ώρες και πάλι να αισθάνεσαι άνετος.Ίσως και το γεγονός ότι η νέα γενιά μετά το 2000 σταμάτησε να διαβάζει βιβλία,όχι πως θα διάβαζε ηλεκτρονικά βιβλία.Ο πλασιέ έπεσε και με τη τρέλα της δεκαετίας 80 και 90 μέχρι το 2000 όπου υπήρχαν πολλοί πιτσιρικάδες όπως εγώ τότε που για να τα βγάλεις πέρα σε δημοτικό και γυμνάσιο χρειαζόσουν εγκυκλοπαίδειες και γενικά βιβλία εγκυκλοπαιδικής φύσεως.Για παράδειγμα θυμάμαι πως οι πλασιέ που είχαν έρθει στην πολυκατοικία μας θέλαν να πασάρουν κάτι βιβλία για ιστορία,μαθηματικά,γεωμετρία,φυσική και κάτι άλλοι για πολιτισμό και οικονομικά,επιπέδου γυμνασίου.Αλλά σε πολύ τσουχτερές τιμές,σχεδόν σε κλέβανε και γιαυτό ποτέ οι γονείς μου δεν πήραν από πλασίες(κάτι και η σκληρή οικονομία που κάναμε εκείνη την εποχή κάτι και οι ανέγγιχτες τιμές καθώς και ότι σε γνωστό βιβλιοπώλη θα είχες μία καλύτερη τιμή άμα είχες βέβαια κάποιον γνωστό).

Ίσως και το γεγονός ότι άρχισαν τις ευκαρίες οι εκδοτικές δια μέσου βιβλιοπωλείου,και μέσω εφημερίδων όπου με κουπόνια αποκτούσες σε μισή τιμή και ούτε μεγάλες σειρές μεταξύ αυτών και εγκυκλοπαίδειες.
 
Πίσω
Μπλουζα