Πλασιέ βιβλίων

DINO είπε:
Θυμάμαι είχε έρθει στο στρατόπεδο του πεζικού στην Τρίπολη το '92, ένας τύπος όπου πουλούσε τον οδηγό επιβίωσης της S.A.S...
picture.php


Συνοδευόταν και από βιντεοκασσέτα!

Επίσης κάπου έχω και το μικρό βιβλιαράκι, αλλά που;
Αυτόν τον οδηγό το είχε πάρει κι ο αδερφός μου! Κι αυτός φαντάρος τον πήρε! Αμφιβάλλω αν τον άνοιξε ποτέ!

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω πριν, είναι ότι ένα καλοκαίρι (λύκειο πρέπει να πήγαινα) μας είχε επισκεφτεί μια πλασιέ που πουλούσε μια 10τομη συλλογή λογοτεχνίας. Το μάτι μου γυάλισε (ήμουν γνωστή βιβλιοφάγος από τότε..) και ο πατέρας μου δεν θέλησε να μου χαλάσει χατήρι. Την πήραμε τη συλλογή, και όλως παραδόξως 8 από τα 10 βιβλία τα έχω διαβάσει... Τουλάχιστον αυτά φάνηκαν χρήσιμα!
 
DINO είπε:
Θυμάμαι είχε έρθει στο στρατόπεδο του πεζικού στην Τρίπολη το '92, ένας τύπος όπου πουλούσε τον οδηγό επιβίωσης της S.A.S...
Xμμμμ,9 χρόνια μετά (2001) πωλούταν ακόμη εκεί πάντως ! :D :D
 
manos426f είπε:
Xμμμμ,9 χρόνια μετά (2001) πωλούταν ακόμη εκεί πάντως ! :D :D
Και ακόμα 8 χρόνια μετά ;) εξακολουθούν να τα πασάρουν σε στρατόπεδα και στρατιωτικές σχολές!

Πάντως εγώ έχω ακόμα την εγκυκλοπαίδεια και τα λογοτεχνικά βιβλία που είχα πάρει σαν παιδί,με δώρο ένα παγκόσμιο χάρτη και μια μπάλα ποδοσφαίρου ! Φοβερό δέλεαρ τότε (25 χρόνια πριν)!!
 
Μωρέ μπράβο!

Οι μπίζνες πρέπει να πήγαιναν (ή και να πηγαίνουν ακόμα) καλά!!!
 
Όταν έκανα προπαίδευση στο Ναυτικό (95-Ε ΕΣΣΟ) μας επισκέφτηκε "πωλητής βιβλίου SAS" !
 
Μεγαλο Πευκο 11/1999 μας επισκεφθηκε κι εμας ενας πωλητης βιβλιων SAS και επειδη ηθελε να φανει καλος και να τραβηξει παραπανω αγοραστες εδινε και 2 βιβλια δωρο...........Το τελειο μακιγιαζ και πως να το πετυχετε 1 και 2. Ανευ πλακας. Μαλλον υποννοουσε οτι θα ηταν χρησιμο στο πως να βαζει κανεις φουμο και να κανει τη τελεια καλυψη σε εκστρατειες :D :D Αλλιως δεν εξηγειται!
 
portarinos78 είπε:
Μεγαλο Πευκο 11/1999 μας επισκεφθηκε κι εμας ενας πωλητης βιβλιων SAS και επειδη ηθελε να φανει καλος και να τραβηξει παραπανω αγοραστες εδινε και 2 βιβλια δωρο..
Λέτε από εκεί να εμπνεύστηκε ο Λιακό, τις "προσφορές πακέτων βιβλίων" ; :xm:
 
Έχεις κι άλλον ένα "συνάδελφο" που το πήρε, από την Ε93 (αλλά εγώ ξέρω που το έχω).
 
Kαι σε μας στην Θήβα, είχε έρθει αυτός ο τύπος. Ολόκληρη παράσταση έδωσε. Πάντως είχε ταλέντο, έπεισε κάμποσους να αγοράσουν τον οδηγό επιβιώσης και ας μην διάβασαν μετά, ούτε σελίδα. Πολλοί θα νόμισαν ότι αρκεί να διαβάσεις ένα βιβλίο και θα γίνεις κάτι σαν Ράμπο 1,2 και 3, που θα επιβιώνει σε όλες τις δύσκολες συνθήκες...
 
Και στον αυλωνα παντως που ημουνα εγω ο τυπος εκανε χρυσες δουλειες.Εγω δεν το πηρα αλλα πολλοι ηταν αυτη που το αγορασαν.Οπως λεει και ο φιλος Rio παραπανω πολλοι ηταν αυτη που νομιζαν οτι αν το διαβασεις θα γιννεις σαν τον ραμπο.
 
Πρίν από καμιά πενταριά χρόνια είχε περάσει κάποιος και μας είχε πουλήσει τη δομή με δόσεις (όχι τράπεζα, υποτείθεται θα ερχόταν ο ίδιος να εισπράξει τη δόση). Από τότε δε εμφανίστηκε ξανά κι έτσι μας έμεινε τζάμπα η δομή.
 
Οι εκδόσεις Λύγκας ακόμα συνεχίζει την τακτική με τους πλασιέ πουλώντας ιατρικά βιβλία σε υπερκοστολογημένες όμως τιμές ...και με δόσεις.
 
Η τελευταία φορά που δέχτηκα επίσκεψη πλασιέ ήταν το 2001. Προσπάθησε να μου πουλήσει μια εγκυκλοπαίδεια της πλάκας σε εξωφρενική τιμή. Σίγουρα αρκετά πάνω από 100.000 δρχ!! Φυσικά δεν δέχτηκα.

Μετά από καμιά ώρα πήγα για φαγητό στο σπίτι γείτονα και συμφοιτητή. Ξεκίνησα να του λέω για τον πλασιέ, αλλά δεν με άφησε να ολοκληρώσω τη φράση "απορώ ποιοι ηλίθιοι θα την αγόρ...", παραδεχόμενος γεμάτος ντροπή ότι αυτός την παρήγγειλε! Ο λόγος; Η ανυπόφορη φορτικότητα του πλασιέ! Για να τον ξεφορτωθεί δέχτηκε να αγοράσει την εγκυκλοπαίδεια!!
 
στο δημοτικο κανανε την εξης πατεντα:ερχοντουσαν καποιοι στην πορτα της εξοδου στο σχολασμα που ειχαν κατι διαφιμηστικα με μια ερωτηση πανω γελοια (τι χρωμα ειναι τα στρουμφακια) και σου λεγανε να συμπληρωσεις ονομα και τηλεφωνο και κερδιζες καποιο δωρο μας ειχαν παρει λοιπον τηλεφωνο και μας ειπαν οτι θα φερουνε το απογευμα το δωρο που ειχα κερδισει το οποιο ηταν μια αφισσα με τον χαρτη της ελλαδος με μια μεγαλη διαφιμηση της εγκυκλοπαιδειας του πατση απο κατω και μαζι με αυτο μας αρχισαν το ψηστηρι για να αγορασουμε εγκυκλοπαιδιες θυμαμαι οτι ειχα νευριασει που με κοροιδεψαν ετσι εγω νομιζα οτι ειχα κερδισει με την αξια μου (ημουν στην 3η δημοτικου τοτε)
 
θανος είπε:
στο δημοτικο κανανε την εξης πατεντα:ερχοντουσαν καποιοι στην πορτα της εξοδου στο σχολασμα που ειχαν κατι διαφιμηστικα με μια ερωτηση πανω γελοια (τι χρωμα ειναι τα στρουμφακια) και σου λεγανε να συμπληρωσεις ονομα και τηλεφωνο και κερδιζες καποιο δωρο μας ειχαν παρει λοιπον τηλεφωνο και μας ειπαν οτι θα φερουνε το απογευμα το δωρο που ειχα κερδισει το οποιο ηταν μια αφισσα με τον χαρτη της ελλαδος με μια μεγαλη διαφιμηση της εγκυκλοπαιδειας του πατση απο κατω και μαζι με αυτο μας αρχισαν το ψηστηρι για να αγορασουμε εγκυκλοπαιδιες θυμαμαι οτι ειχα νευριασει που με κοροιδεψαν ετσι εγω νομιζα οτι ειχα κερδισει με την αξια μου (ημουν στην 3η δημοτικου τοτε)
Τι μου θύμισες! Ακριβώς έτσι την είχα πατήσει 4η δημοτικού. Μας είχαν δώσει στην πόρτα του σχολείου ένα τέτοιο χαρτάκι με τηλέφωνο επάνω και 2-3 γελοίες ερωτήσεις που έταζε "μεγάλο έπαθλο" αν απαντούσες σωστά. Οι γονείς μου την ήξεραν τη φάση γιατί είχα 3 μεγαλύτερα αδέλφια, οπότε είχε συμβεί το ίδιο παλιότερα και σε αυτά, παρόλα αυτά μου είχαν κάνει το χατήρι και με άφησαν να πάρω και να απαντήσω. Τι χαρά που έκανα γιατί νόμιζα πως "κέρδισα" το έπαθλο... Ο τύπος βέβαια ήρθε για να πουλήσει βιβλία... Φυσικά δεν πήραν οι γονείς μου, και το έπαθλο ήταν ένα βιβλιαράκι με τους μύθους του Αισώπου. Εγώ βέβαια περίμενα κάποιο παιχνίδι για δώρο και απογοητεύτηκα...
 
Τους θυμάμαι να έρχονται στο σπίτι μας και μας πιάνανε στο μπίρι μπίρι. Το μόνο που αγόρασε η μάνα ήταν το Παιδικό Πάρτυ.
 
stratos84 είπε:
Τι μου θύμισες! Ακριβώς έτσι την είχα πατήσει 4η δημοτικού. Μας είχαν δώσει στην πόρτα του σχολείου ένα τέτοιο χαρτάκι με τηλέφωνο επάνω και 2-3 γελοίες ερωτήσεις που έταζε "μεγάλο έπαθλο" αν απαντούσες σωστά. Οι γονείς μου την ήξεραν τη φάση γιατί είχα 3 μεγαλύτερα αδέλφια, οπότε είχε συμβεί το ίδιο παλιότερα και σε αυτά, παρόλα αυτά μου είχαν κάνει το χατήρι και με άφησαν να πάρω και να απαντήσω. Τι χαρά που έκανα γιατί νόμιζα πως "κέρδισα" το έπαθλο... Ο τύπος βέβαια ήρθε για να πουλήσει βιβλία... Φυσικά δεν πήραν οι γονείς μου, και το έπαθλο ήταν ένα βιβλιαράκι με τους μύθους του Αισώπου. Εγώ βέβαια περίμενα κάποιο παιχνίδι για δώρο και απογοητεύτηκα...
Κάτι τέτοιο έπαθα κι εγώ και είχα μία αρκετά άσχημη εμπειρία με αυτούς τους τύπους, που ευτυχώς έληξε καλά και προς συμφέρον μου. Κλασικά μου είπαν ότι θα περάσουν από το σπίτι μου να μου φέρουν τα δώρα, ήμουν αρκετά μικρή και με ξεγέλασαν. Όταν ήρθαν, μόνο δώρα δεν είχαν, αλλά άρχισαν να διαφημίζουν τόμους σχολικών βοηθημάτων. Η μητέρα μου ψήθηκε να πάρει μόνο μία σειρά βοηθημάτων Μαθηματικών, επειδή αυτό ήταν το μάθημα στο οποίο ήμουν πιο αδύναμη. Ρωτώντας για το που είναι τα δώρα που έλεγαν, μου απάντησαν ότι θα τα έφερναν όταν αγοράζαμε τα βιβλία.

Την επόμενη μέρα ήρθαν κι εκτός από βοηθήματα Μαθηματικών είχαν φέρει βοηθήματα για όλα τα μαθήματα, πράγμα που δεν είχαμε συμφωνήσει, συν κάτι τόμους λογοτεχνικών βιβλίων. Οι δικοί μου τους είπαν να τα πάρουν πίσω και αυτοί αράδιασαν κάτι δικαιολογίες του γιατί δεν μπορούσαν εκείνη τη στιγμή κι ότι θα τα έπαιρναν την επόμενη. Συμφωνήσαμε να μην πληρώσουμε τους τόμους Μαθηματικών, εως να πάρουν τα άχρηστα που έφεραν. Μαντέψτε όμως, δεν ήρθαν ούτε την επόμενη, ούτε ποτέ ξανά. Προσπαθούσαμε να επικοινωνήσουμε μαζί τους, αλλά δεν τους βρήκαμε ποτέ. Μας είχαν μείνει κι όλα τα βιβλία, αλλά και το χαρτί που έλεγε πόσα έπρεπε να πληρώσουμε.

Ώσπου μία μέρα, μας έρχεται ένα ωραίο χαρτάκι που ζητούσε να παραστούμε στα δικαστήρια για το απλήρωτο ποσό (είχαν βάλει το συνολικό ποσό, για όλα τα βιβλία που μας άφησαν.) Οι δικοί μου αποφάσισαν να κάνουν το κοροϊδο αρχικά, για να δουν τι θα γίνει. Αυτό ήταν, μετά δεν ήρθε τίποτα άλλο, ούτε ξανακούσαμε για αυτούς τους πλασιέ. Πολύ αργότερα μάθαμε ότι η εταιρεία αυτή καταδικάστηκε κι έκλεισε, λόγω πολλών απατεωνιών. Τα βιβλία πάντως μου έμειναν!

Μετά από αυτό, την επόμενη φορά που ξαναπέρασαν πλασιέ από το σπίτι, ο πατέρας μου τους έριξε ένα τέτοιο άγριο βλέμμα στην πόρτα, που το έβαλαν στα πόδια ζητώντας συγνώμη :D
 
θυμαμαι πλασιε βιβλιων...ειχαν ενα ντοσιε με διαφανειες στις οποιες ειχαν εντυπα με βιβλία και τα διαφημιζαν...ετσι μολις σου χτυπουσαν το κουδουνι και ανοιγες την πορτα, βρισκοσουν μπροστα σε ενα χαμογελαστο ανθρωπο που ανοιγε το ντοσιε και παρουσιαζε τα βιβλια γυρνωντας τις διαφανειες...

δεν θυμαμαι αν ειχαμε αγορασει κατι...
 
Εγώ, όλα κι όλα αγόρασα από μια κοπέλα πλασιέ (ήδη στα 90ς προτιμούσαν τον όρο "ντίλερ") μία πολύ καλή έκδοση της εκδοτικής Αθηνών, την 'Ελλάδος Περιήγηση" του Παυσανία. Είχα συμφωνήσει να την αγοράσω με δόσεις, αλλά τελικά όταν ήρθε στο σπίτι μου, της δώσαμε τα λεφτά ''ντούκου' και δεν την ξαναείδα... Ωραία έκδοση, μου χρειάστηκε (φιλόλογος γαρ)... Την έχω ακόμα...
 
Εμένα με είχε ψήσει τηλεφωνικά ένας πλασιέ ότι είχα κερδίσει ένα WALKMAN!!! Εκείνη την εποχή (πρέπει να ήταν 1982) το walkman ήταν πανάκριβο και φυσικά δεν είχα! Φυσικά εμφανίστηκε στο σπίτι με εγκυκλοπαίδεια!!! Δεν πήραμε την εγκυκλοπαίδεια και φυσικά ούτε το walkman! Επίσης έκαναν και μια άλλη "απάτη". Έπαιρναν τηλέφωνο και έλεγαν ότι κερδίσατε με κλήρωση μια εγκυκλοπαίδεια. Εμφανίζονταν στο σπίτι με κάτι σελίδες χύμα χωρίς δέσιμο και σου έλεγαν ότι αν ήθελες μπορούσες να πληρώσεις ένα Χ ποσό για τη βιβλιοδεσία!! Φυσικά το ποσό ήταν τεράστιο για τη μούφα εγκυκλοπαίδεια!!!
 
Πίσω
Μπλουζα