Ποδοσφαιράκι με Ελατήρια!

Και απο Subbuteo πρεπει να κανει
 
αγορασα μια νεοτερη εκδοση,που υπαρχει σε πολυκαταστηματα παιχνιδιων..

παναθηναικος εναντιον ολυμπιακου..

ωραιο ειναι,σχεδον ιδιο με το παλιο...

πηρα επισης κ ενα μικροτερο (στο μισο περιπου μεγεθος του κανονικου) αλλα ειναι πιο μετρια κατασκευη..
 
Θα με βαλεις να ψαχνω παιχνιδαδικα...
 
Wally είπε:
Θα με βαλεις να ψαχνω παιχνιδαδικα...
στο J...O το βρηκα(δεν βαζω ολο το ονομα για να μην θεωρηθει διαφημιση)

λεγεται ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΩΝ ΑΙΩΝΙΩΝ και κανει 10 ευρω..

κατασκευη,οπως το παλιο,το κλασικο που βρισκαμε στα πανηγυρια...
 
Παραθέτω μερικές φωτογραφίες από την έκδοση που έχω. Το είχα πάρει το 1968. Οι παίκτες δεν είναι πάνω σε ελατήρια αλλά σε λάστιχα. Δυστυχώς με τα χρόνια σε κάποιους παίκτες το λάστιχο ξεράθηκε και δεν έχει ελαστικότητα. Η αποθήκευση από τους δικούς μου όταν έφυγα για σπουδες δεν ήταν η βέλτιστη..... Το είχαμε παίξει πάντως τότε πάρα πολύ. Να σημειώσω ότι η Perma GmbH με έδρα τη Νυρεμβέργη ιδρύθηκε το 1962 και έκανε τέτοια ποδοσφαιράκια, από όπου πήρε τα καλούπια και την άδεια η ελληνική εταιρεία που τα κατασκεύαζε (τότε κατασκευάζαμε παιχνίδια και καλά μάλιστα....).

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eagle 1 είπε:
Παραθέτω μερικές φωτογραφίες από την έκδοση που έχω. Το είχα πάρει το 1968. Οι παίκτες δεν είναι πάνω σε ελατήρια αλλά σε λάστιχα. Δυστυχώς με τα χρόνια σε κάποιους παίκτες το λάστιχο ξεράθηκε και δεν έχει ελαστικότητα. Η αποθήκευση από τους δικούς μου όταν έφυγα για σπουδες δεν ήταν η βέλτιστη..... Το είχαμε παίξει πάντως τότε πάρα πολύ. Να σημειώσω ότι η Perma GmbH με έδρα τη Νυρεμβέργη ιδρύθηκε το 1962 και έκανε τέτοια ποδοσφαιράκια, από όπου πήρε τα καλούπια και την άδεια η ελληνική εταιρεία που τα κατασκεύαζε (τότε κατασκευάζαμε παιχνίδια και καλά μάλιστα....).
fetch
Πόσα χρόνια πίσω με έστειλες...

Θυμάμαι το εξώφυλλο του κουτιού σαν πολύ μακρινή ανάμνηση!

Το ποδοσφαιράκι αυτό το είχαν τα ξαδέρφια μου το 1975!!!
 
Και γω το εψαχνα πολυ καιρο το συγκεκριμενο ποδοσφαιρακι και τελικα το βρηκα για android! Ολοιδιο ειναι σχεδον!
 
Καλως ορισες


Λινκακι εχουμε ,ονομασια;



Ωραια νεα.
 
Γουαου ,φαινεται ακριβώς το ιδιο.
 
Mακαρι η εταιρια να βγαλει κ με αλλες ομαδες..

Τελειο το ΠΑΟ-ΟΣΦΠ(ιδιο με το παλιο) αλλα μακαρι να βγαλουν κ με ξενες για παραδειγμα..

η με αλλες ελληνικες(πχ παοκ,αεκ κλπ)
 

1@aims[/USER] να σε καλα ρε φιλε. Λιωσαμε με τον μπατζανακη. Παιχνιδαρα. 30 χρονια πισω ινσταντλι

Τι να μας πει το σουμπουτεο (btw ειχε ξεμυτισει πριν 2-3 χρονια απο το πουθενα ελαφρως του πανακριβου και ετσι αποτομα εξαφανιστηκε)

 

Wally είπε:
1@aims[/USER] να σε καλα ρε φιλε. Λιωσαμε με τον μπατζανακη. Παιχνιδαρα. 30 χρονια πισω ινσταντλι
Τι να μας πει το σουμπουτεο (btw ειχε ξεμυτισει πριν 2-3 χρονια απο το πουθενα ελαφρως του πανακριβου και ετσι αποτομα εξαφανιστηκε)
επικο ματσακι για μεγαλες τιτανομαχιες..

Και η νεα εκδοση του μου αρεσει περισσοτερο.Τα λογοτυπα σε γηπεδο και εμφανισεις ομαδων,προσδιδουν ομορφια στο γηπεδακι..

Και εννοειται διατηρει τα τεχνικα χαρακτηριστικα της παλιας κατασκευης.

 
Θυμαμαι μικρος παιζαμε με το σφιξιμο των ελατηριων για αλλαγη συμπεριφορων των παιχτων ανα θεση. Δεν ξερω αν ηταν μουφα τελικα...
 
perma toys..

τι ειχε βγει τοτε ρε παιδια..

πως το ειχα χασει,δεν το ειχα δει καπου..

το ειχε παρει καποιος?

s-l1600.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερές αναμνήσεις. Για μας τα φτωχόπαιδα που ούτε στα όνειρά μας δεν είχαμε Subbuteo, το ποδοσφαιράκι με τα ελατήρια ήταν ότι έπρεπε.
 
Μακαρι η εταιρια να ριξει στην αγορα κ αλλα αναλογα προιοντα..

Ειναι απιστευτη απολαυση το ποδοσφαιρακι με ελατηρια
 
Πίσω
Μπλουζα