Ποδοσφαιρικά παιχνίδια.

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.519
Αντιδράσεις
2.369
Ας αφιερώσουμε λίγο χρόνο και χώρο και ας αναφερθούμε στα ποδοσφαιρικά παιχνίδια που παίξαμε αλλά και αγαπήσαμε στην amiga.

Θα ξεκινήσω λοιπόν με το sensible soccer. Σχεδιάστηκε απο την Sensible Software και κυκλοφόρησε το 1992 απο την Renegade. Τα γραφικά ήταν μέτρια χωρίς να έχουν να δείξουν κάτι το ιδιαίτερο. Ενω στο ίδιο επίπεδο ήταν και ο ήχος. Ομως τίποτα απο τα δύο δεν είχε πραγματικά σημασία πέρα απο το gameplay. Το παιχνίδι ήταν απλά απολαυστικό. Μπορούσες να κολλήσεις στην οθόνη για αρκετή ώρα ειδικά παίζοντας εναντίον ενος φίλου σου. Φάλτσα, κεφαλιές, ψηλοκρεμαστά σούτ και εντυπωσιακές σάλτο-αποκρούσεις του τερματοφύλακα παρά το 2 εκατοστά ύψος του. Απλά ένα απολαυστικό παιχνίδι. :D

[edit] Dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...ακόμα και ένας "ξενέρωτος" και αδιάφορος σε ό,τι έχει να κάνει με ποδόσφαιρο τύπος σαν κι εμένα, έπαιζα που και πού ένα ματς Sensible για να ξεσκάω !!

...τολμώ μάλιστα να πω ότι το παιχνιδάκι αυτό μου άρεσε πολύ περισσότερο απο το Kick Off !! (είχαν βγεί και κάποιες άλλες εκδόσεις θυμάμαι, όπως "Sensible World of Soccer", κλπ.).
 
Θυμάμαι κάθε Σάββατο μαζευόμασταν σε σπίτι φίλου με τα χειριστήρια μας και κλείναμε οκτάωρα παίζοντας διπλά. Γινόταν ενας πανικός. Αν τα χειριστήρια δεν ήταν pac-man ή Tomahwk (ελληνικές δοξες!) θα είχαμε αλλάξει παρα πολλά απο δαύτα.
 
ta mona podosfairakia pou mou aresan itan

1)Fisika to Tehkan world Cup -arcade

2)Handball maradona - spectrun

3)VirtualStriker2000 - dreamcast

ta kickoff,sensible soccer den katafera pote na ta xeiristw aksioprepws...

To sensiblesoccer gia xbox pou vgike twra einai poli kalo kai arketa pisto sto original
 
Το καλύτερο βέβαια στα 8μπιτα ήταν to Mach Day 2 της OCEAN. Ειδικά στον CPC ήταν ασυναγώνιστο. Και πέρα απο Sensible kai Kick Off πολύ καλό ήταν και το Striker στα 16bit
 
Εγώ αν πω το SPEEDBALL, θα είμαι εκτός θέματος ; :confused:
 
Speedball. Φοβερό παιχνίδι απο την περίφημη ομάδα των Bitmap Brothers. Ταχύτατο και άκρως playable.
 
Για 8-μπιτ αμστραντ ... το Emilio Butragueno

[edit] Dead pic [edit]

και για την amiga το Manchester United Europe

[edit] Dead pic [edit]

ΑΠΛΑ ΦΟΒΕΡΟ....

(John Barnes European Football) <-- βελτιωση του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι μου θυμίσατε με το Match Day 2....

Πάντως στα 16bit κορυφαίο ήταν το αξεπέραστο Kick Off 2 του Dino Dini, στο οποίο γίνονται πρωταθλήματα ακόμα και σήμερα (και στην Ελλάδα). Δύσκολο μέν, αλλά ακόμα και αν δεν κατάφερνες να το παίξεις , η Amiga σου έδινε και την εναλλακτική του Sensible :p :p :p
 
England soccer απο την Grandslam.

[edit] Dead pic [edit]

Μετά το kick off και kick off 2 ήρθε το Goal απο τον dino dini.

[edit] Dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Kick Off 2 ήταν απλά το κορυφαίο. Είχα παίξει και sensible βέβαια γιατί ήταν πιο ανάλαφρο και κατάλληλο για "χαλάρωση" :D
 
Shinobi συμφωνώ μαζί σου. Το kick off ήταν δύσκολο, ήθελε 'χέρια' για να παίξεις καλά. Για αυτό προτιμούσα το sensible soccer, όπως είπες ήταν πιο ανάλαφρο. Στο kick off 9 στις 10 έχανα! :p
 
Χε χε Τιποτα δεν ηταν δυσκολο για τον akmaka!!!

Το kickoff 1 και 2 το ειχα αλαξει τα φωτα!!!!
 
Ένα απλοικό και πολύ καλό ποδοσφαιράκι ήταν το Ultimate Soccer.

Βεβαίως κορυφαία ποδοσφαιράκια της εποχής ήταν τα Sensible και Kick Off.

Το Sensible Soccer 2006 (PS2) θυμίζει αρκετά το παλιό.

ήρθε το Goal απο τον dino dini.
Είχα την ασπρόμαυρη έκδωση στο Gameboy. Τα πεναλτάκια ήταν αποθέωση!!
 
KICK OFF 2!η αποθεωση του ρεαλιστικου gameplay.ο ορισμος του εθιστικου παιγνιου.RESPECT!ακομα καλυτερο για μενα ηταν το PLAYER MANAGER
 
Panos_Gr είπε:
Θυμάμαι κάθε Σάββατο μαζευόμασταν σε σπίτι φίλου με τα χειριστήρια μας και κλείναμε οκτάωρα παίζοντας διπλά. Γινόταν ενας πανικός. Αν τα χειριστήρια δεν ήταν pac-man ή Tomahwk (ελληνικές δοξες!) θα είχαμε αλλάξει παρα πολλά απο δαύτα.
Πριν από λίγο επέστρεψα σπίτι από τουρνουά Kick off 2!

Για μένα, όπως και για πολλούς άλλους, πρόκειται για ένα από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών.

Και η ομορφιά του είναι το control.

Ήταν το πρώτο που η μπάλα δεν έμενε κολλημένη στα πόδια, και πρέπει να σουτάρεις (ή να αλλάξεις κατεύθυνση) τη στιγμή που η μπάλα χτυπάει στο πόδι. Έχει σημασία σε ποιό πόδι!

Επίσης έχει φάλτσα, τα οποία ήταν κάτι αδιανόητο για ποδοσφαιράκι τότε.

Το replay, και όλα τα άλλα καλούδια ήταν το κερασάκι.

Αν κανένας εδώ παίζει Kick off 2, είναι ευπρόσδεκτος στα τουρνουά που διοργανώνουμε οι Έλληνες της KOA (Kick Off Association - http://www.ko-gathering.com).

Και με την ευκαιρία, να πω ότι το παιχνίδι το έχω hack-άρει, είναι πια Ελληνικό.

ko2-1.gif
ko2-2.gif
ko2-3.gif


Αν είστε περίεργοι, μπορείτε να το κατεβάσετε από τη σελίδα της GreekRoms.

Παρόλο που ο προγραμματιστής Dino Dini έχει σκοτωθεί με την Αnco (και τον Steve Screech), η Anco που είχε τα δικαιώματα, έχει δηλώσει ότι το παιχνίδι είναι πια freeware.

ko2-3.gif

ko2-1.gif

ko2-2.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Vagelis είπε:
Πριν από λίγο επέστρεψα σπίτι από τουρνουά Kick off 2!Για μένα, όπως και για πολλούς άλλους, πρόκειται για ένα από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών.

Και η ομορφιά του είναι το control.

Ήταν το πρώτο που η μπάλα δεν έμενε κολλημένη στα πόδια, και πρέπει να σουτάρεις (ή να αλλάξεις κατεύθυνση) τη στιγμή που η μπάλα χτυπάει στο πόδι. Έχει σημασία σε ποιό πόδι!

Επίσης έχει φάλτσα, τα οποία ήταν κάτι αδιανόητο για ποδοσφαιράκι τότε.

Το replay, και όλα τα άλλα καλούδια ήταν το κερασάκι.

Αν κανένας εδώ παίζει Kick off 2, είναι ευπρόσδεκτος στα τουρνουά που διοργανώνουμε οι Έλληνες της KOA (Kick Off Association - http://www.ko-gathering.com).

Και με την ευκαιρία, να πω ότι το παιχνίδι το έχω hack-άρει, είναι πια Ελληνικό.

ko2-1.gif
ko2-2.gif
ko2-3.gif


Αν είστε περίεργοι, μπορείτε να το κατεβάσετε από τη σελίδα της GreekRoms.

Παρόλο που ο προγραμματιστής Dino Dini έχει σκοτωθεί με την Αnco (και τον Steve Screech), η Anco που είχε τα δικαιώματα, έχει δηλώσει ότι το παιχνίδι είναι πια freeware.
:animeek::animeek::animeek:

Καλά μιλάμε κουφάθηκα!!!

Εχετε μεταφράσει το Grim Fandango ρε θηρίο;;;;;; Ενας λόγος να το ξαναπαίξω.

Εχω μείνει στην κυριολεξία :animeek:
 
Rygar είπε:
:animeek::animeek::animeek:
Καλά μιλάμε κουφάθηκα!!!

Εχετε μεταφράσει το Grim Fandango ρε θηρίο;;;;;; Ενας λόγος να το ξαναπαίξω.

Εχω μείνει στην κυριολεξία :animeek:
Μάλλον δε διάβασες προσεκτικά την είδηση στη σελίδα μας...

Το Grim Fandango δεν το μετέφρασε η GreekRoms, αλλά η ομάδα μετάφρασης του Grim Fandango, στην οποία ανήκει τουλάχιστον ένας από το GRM, ο gtsamour.

Η GreekRoms λέγεται έτσι γιατί μεταφράζει (κυρίως) roms στα Ελληνικά.

Δηλαδή arcade, SNES, NES, Gameboy, Gameboy Advance, X68000, PC Engine, Amiga.

Έχουμε επίσης μεταφράσει παιχνίδια για Windows και σύντομα και άλλα.

Στη συγκεκριμένη συζήτηση έγραψα για το Kick off 2, το καλύτερο ποδοσφαιράκι όλων των εποχών.

Με την ευκαιρία να πω ότι ένας τύπος, ο Steve, έχει κάνει reverse engineer το παιχνίδι και το έχει βελτιώσει κατά πολύ! Σύντομα και multilanguage έκδοση...
 
Α μάλιστα. Ασχολείται και αυτό το απεχθες πλάσμα με το GF ε; Καλά ίσως το ξανασκεφτώ :D

Οπως και να εχει Βαγγελη εχετε κάνει φοβερή δουλειά, και δεν πίστευα ότι υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να κάνουν κάτι τέτοιο. :thumbup:
 
Rygar είπε:
...δεν πίστευα ότι υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να κάνουν κάτι τέτοιο. :thumbup:
Όταν πρωτομπήκα στη σελίδα της GreekRoms και είδα screenshots, πίστεψα ότι ήταν πειραγμένες εικόνες!

Το tutorial του Giama με έπεισε και ξεκίνησα με το Wonderboy in Monsterland (τυχερή επιλογή, γιατί ήταν εύκολο να μεταφραστεί).

Από τότε έχω βελτιωθεί πολύ και έχω κάνει τρελές δουλειές.

Στο Street fighter II (SNES) έχω βάλει και τη φωνή μου.

Αλλά μια και αυτό το thread είναι για την Amiga, να πω ότι έχω στα σκαριά (εδώ και πολύ καιρό είναι η αλήθεια), και δεύτερο παιχνίδι για την Amiga, το Thunderblade. Θέλω όμως λίγο βοήθεια από κάποιον που ξέρει ASM...
 
Πίσω
Μπλουζα