Ποδοσφαιρικά παιχνίδια.

DeadOrganPlayer είπε:
Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω μαζί σου ότι το Kick Off 2 είναι το πιο εθιστικό ποδοσφαιράκι που έχει κυκλοφορήσει ποτέ.

Ovidius7 είπε:
Πράγματι το Kick - off 2 ήταν το καλυτερο ποδοσφαρικό παιχνίδι που είχε κυκλοφορήσει ποτέ στην Amiga.
Τέτοια ν'ακούω να σκάνε οι Sensible-ικοί :tease:

Το kick off σε εθισμό , μόνο το Pro (κατ'εμέ) το ξεπέρασε 10 χρόνια μετά :thumbup:
 
Το Pro Evolution εννοείς;
 
Eθιστικό το kick off; Εντάξει όπως το πάρει κανείς. Για να βάλω γκόλ αφού πρώτα άναβα μιά λαμπάδα στον άγιο χαράλαμπο μετά έπρεπε να καταστρώσω σχέδιο πολέμου για να ξεγελάσω τον τερματοφύλακα (ο οποίος συνήθως πεταγόταν σαν ελατήριο πιάνοντας τα πιο απίθανα σουτ αλλά καμιά φορά έτρωγε και κάτι γκολ από το κέντρο!). Ποτέ δεν διασκέδασα με αυτό το παιχνίδι. Sensible μια χαρά ποδοσφαιράκι. Δεν έσπαγες το μυαλό σου για να βάλεις ένα γκολ. Έπαιζες μερικές φορές μάθαινες τις τακτικές και μετά άρχιζε ο χαβαλές. Αυτά είναι παιχνίδια. Για πιο φιλοσοφικά παιχνίδια υπάρχουν και τα adventure. :D
 
telonio είπε:
Eθιστικό το kick off; Εντάξει όπως το πάρει κανείς. Για να βάλω γκόλ αφού πρώτα άναβα μιά λαμπάδα στον άγιο χαράλαμπο μετά έπρεπε να καταστρώσω σχέδιο πολέμου για να ξεγελάσω τον τερματοφύλακα (ο οποίος συνήθως πεταγόταν σαν ελατήριο πιάνοντας τα πιο απίθανα σουτ αλλά καμιά φορά έτρωγε και κάτι γκολ από το κέντρο!). Ποτέ δεν διασκέδασα με αυτό το παιχνίδι. Sensible μια χαρά ποδοσφαιράκι. Δεν έσπαγες το μυαλό σου για να βάλεις ένα γκολ. Έπαιζες μερικές φορές μάθαινες τις τακτικές και μετά άρχιζε ο χαβαλές. Αυτά είναι παιχνίδια. Για πιο φιλοσοφικά παιχνίδια υπάρχουν και τα adventure. :D
διαφωνουμε φιλε τελώνιο... μακραν το κικ οφ το καλυτερο ποδοσφαιρακι, γρηγορο κι εθιστικό και πάντα μπορούσες να βρείς νέους τρόπους για να βάλεις γκόλ.
 
miko63 είπε:
διαφωνουμε φιλε τελώνιο... μακραν το κικ οφ το καλυτερο ποδοσφαιρακι, γρηγορο κι εθιστικό και πάντα μπορούσες να βρείς νέους τρόπους για να βάλεις γκόλ.
Mε το παραπάνω κείμενο προσπαθούσα να πω με τρόπο πόσο σκράπας ήμουν στο kick off! Δεν το έπιασες ε; :D
 
To Peter Beardslay's το είχα σίγουρα στην Amiga. To Garry Linekers είναι πολύ πιθανό να το είχα στο PC, τώρα που το ανέφερες. Ως προς την κόντρα kick off - sensible, απλά θα πω το εξής : Εάν ήθελες να αντιμετωπίσεις τον υπολογιστή και να περάσει η ώρα σου έπαιζες sensible...Εάν όμως ήθελες να αντιμετωπίσεις τους φίλους σου, να οργανώσεις τουρνουά...κλπ έπαιζες αποκλειστικά kick off...
 
[off-topic]

Ρε Τάκη, αυτό το παιχνίδι δεν το συμπάθησα ποτέ. Οχι ότι το FIFA είναι καλύτερο, απλά με είχε τραβήξει η ΕΑ με δαύτο. Αλλωστε speaker είχαμε πρώτη φορά σε ποδοσφαιράκι το 1996 με το τότε FIFA. Σαν να λέμε Mcafee και Norton, και εγώ να χρησιμοποιώ Norton χωρίς να έχω αποκλείσει τη Mcafee αλλά για κάποιο λόγο ανεξήγητο να μη θέλω να το δοκιμάσω (τώρα η εταιρεία μου πληρώνει Trend :cool: )

[/off-topic]
 
Rygar είπε:
[off-topic]Ρε Τάκη, αυτό το παιχνίδι δεν το συμπάθησα ποτέ. Οχι ότι το FIFA είναι καλύτερο, απλά με είχε τραβήξει η ΕΑ με δαύτο. Αλλωστε speaker είχαμε πρώτη φορά σε ποδοσφαιράκι το 1996 με το τότε FIFA. Σαν να λέμε Mcafee και Norton, και εγώ να χρησιμοποιώ Norton χωρίς να έχω αποκλείσει τη Mcafee αλλά για κάποιο λόγο ανεξήγητο να μη θέλω να το δοκιμάσω (τώρα η εταιρεία μου πληρώνει Trend :cool: )

[/off-topic]
Κλασσική περίπτωση. Ή με το ένα θα κολλήσεις ή με το άλλο. Εγώ το Pro Evo(τότε ISS Pro) το είδα το 1996 πρώτη φορά κι απο τότε δεν εχω ξεκολλήσει (όπως και η μισή Ελλάδα :D ). Άλλωστε τα ποδοσφαιράκια ειναι καθαρά θέμα κύκλου - ότι παίζουν οι φίλοι σου παίζεις κι εσύ (όπως ακριβώς και τότε με το Kick Off και το sensible). ;)
 
keeper7k είπε:
Κλασσική περίπτωση. Ή με το ένα θα κολλήσεις ή με το άλλο. Εγώ το Pro Evo(τότε ISS Pro) το είδα το 1996 πρώτη φορά κι απο τότε δεν εχω ξεκολλήσει (όπως και η μισή Ελλάδα :D ). Άλλωστε τα ποδοσφαιράκια ειναι καθαρά θέμα κύκλου - ότι παίζουν οι φίλοι σου παίζεις κι εσύ (όπως ακριβώς και τότε με το Kick Off και το sensible). ;)
Έτσι ακριβώς. Το 96 κι εγώ βρήκα πρώτη φορά έναν άξιο αντικαταστάτη για το Kick Off. 11 χρόνια ήμουν πιστός στο Pro...μέχρι φέτος....οπου θεωρώ ότι για πρώτη φορά το Fifa είναι καλύτερο. Ντρέπομαι που το λέω (καθώς έχω υπάρξει μεγάλος πολέμιος του Fifa:diablotin:) αλλά έτσι είναι η πραγματικότητα. Ο κύκλος μου εννοείται ότι με έχει διαπομπέψει γι αυτή τη προδοσία και δε νομίζω να με ξανακαλέσουν στα θρυλικά τουρνουά που κάνουμε... :icon_cry:
 
!!

Λοιπόν...

και γω είμουν fun του sensi!! τα ΄sprites είχαν πολύ πλάκα και γενικά το είχαμε λιώσει με τους φίλους μου. Το kick off το θεωρούσα δύσκολο..ίσως φταει το γεγονός οτί δεν είχα Amiga για να κάνω practice.

Άλλα αγαπημένα ποδοσφαιράκι ήταν το match day 2 που το είχα λιώσει στον Αmstrad μου μαζί με το Gary Lineker Superstar Soccer, το οποίο ήταν και λίγο manager style (είχε μεταγραφές και συστήματα)

Στον Commodore του ξαδέρφου μου λιώναμε το Micropose Soccer..Απίστευτα εθιστικό και γρήγορο με φάλτσα (από τα πρώτα αν δεν κάνω λάθος) και καιρικές συνθήκες (οτάν έβρεχε φεύγανε σαν trailer όσοι κάνανε τάκλιν :biglaugh:)

Όταν προτοβγήκε το FIFA ήταν μακράν΄το καλύτερο ποδοσφαιράκι είδικα τις χρονιές 1994 (Παρόλο που δεν είχε αληθινά ονόματα) 1997 (απίστευτα γραφικά και κινήσεις για τότε με αναμετάδοση ακριβείας) και βέβαια το 99 και το 2000 όπου βγήκαν και ελληνικές version..To pro δεν με συγκινούσε ιδιαίτερα τότε και γιατί δεν προτιμουσα τις κονσόλες αλλα κυριώς γιατί δεν ειχανε πάρει licensing όπως το Fifa οπότε δεν υπήρχαν πραγματικά ονόματα και ομάδες..Από την αρχή του 21 αιώνα και μετά (ψαρωτικό εεε :) :)) Το Pro κέρδισε έδαφος και λόγω gameplay αλλά και γιατί σταμάτης τις γυφτιές h KONAMi Και είχε επιτέλους πραγματικές ονομασίες...τώρα πια μόνο PRO παίζουμε (χωρίς να πίνουμε μπάφους) :)

Κάπου εδώ θα ήθελα να κάνω ειδική μνια στο φαινόμενο Football Manager (Πρώην Championship Manager) που έχει καταστρέψει καριέρες, οικογένειες και κοινωνικές ζωές:biglaugh: ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ παιχνίδι, ρεαλισμός που αγγίζει τα όρια της παράνοιας και βέβαια ΕΘΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟ..Στο παρελθόν είμουν και γώ εθισμένος αλλα τώρα ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ πλέον και εχω επανέλθει το κοινωνικό σύνολο.
 
rigardie είπε:

Αμάν...μας έβαλες φωτιά. Επιτέλους τα 2 competition USB joysticks θα φανούν χρήσιμα στο ρημάδι το PC...Nα την πάλευα και με αυτά τα transfers...καλά θα ήταν. (Δηλαδή καλύτερα, άλλο πράμα τα Pacman όπως και να το κάνουμε)
 
lost gem

Ένα χαμένο διαμάντι που το παίζαμε τότε πολύ....(η παρέα μου τουλάχιστον).

Εuropean Champions της Ocean.

Kανονικές ομάδα από 5 πρωταθλήματα, λεπτομερέστατες εμφανίσεις και 2 κάμερες, (αγαπημένη η Oviedo για την διαγώνια ρίγα που είχε τότε στην φανέλα).

http://www.lemonamiga.com/?mainurl=http%3A//www.lemonamiga.com/games/details.php%3Fid%3D1741

ΥΓ Συνολικά είχαν κυκλοφορήσει 136 παιχνίδια με θέμα το ποδόσφαιρο στην Αmiga!!! Kάντε τις συγκρίσειςμε ότι άλλο θέλετε...(εκτός PC φυσικά)
 
buzzer είπε:
Ένα χαμένο διαμάντι που το παίζαμε τότε πολύ....(η παρέα μου τουλάχιστον).
Εuropean Champions της Ocean.

Kανονικές ομάδα από 5 πρωταθλήματα, λεπτομερέστατες εμφανίσεις και 2 κάμερες, (αγαπημένη η Oviedo για την διαγώνια ρίγα που είχε τότε στην φανέλα).

http://www.lemonamiga.com/?mainurl=http%3A//www.lemonamiga.com/games/details.php%3Fid%3D1741

ΥΓ Συνολικά είχαν κυκλοφορήσει 136 παιχνίδια με θέμα το ποδόσφαιρο στην Αmiga!!! Kάντε τις συγκρίσειςμε ότι άλλο θέλετε...(εκτός PC φυσικά)
αντιγραφούλα του Goal από την virgin ήταν αυτό...
 
miko63 είπε:
αντιγραφούλα του Goal από την virgin ήταν αυτό...

Mπάαα....Είναι άλλη μιά "εκδοχή" του Emlyn Hughes International Soccer...

2000537243739323339_rs.jpg


To οποίο είχε κυκλοφορήσει και σαν Wembley International Soccer

2002634081208450821_rs.jpg


Ακόμη κυκλοφόρησε ώς Εuropean Champions (Ocean)

2000537065544315771_rs.jpg


...Aλλά και κυκλοφόρησε στην Γερμανία σαν Lotthar Matheus (Eίναι η ίδια μηχανή παιχνιδιού της Audiogenic, σε όλες τις εκδοχές, με επιλογή για 2 κάμερες, birds-eye και sideline)
 
όλα όσα αναφερατε ήταν παιχνιδια μύθοι αλλα για εμένα αξεπέραστα θα μείνουν τα Kick off κ sensi..
 
Πίσω
Μπλουζα