Ποδοσφαιρικά παιχνίδια.

εννοείται kick off 2. βαγγέλη είδα τα αποτελέσματα του προηγουμενου τουρνουα. δυστυχώς δεν μπορεσα να ερθω, οικογενειακες υποχρεώσεις...
 
Ειμαι μεγαλος φαν των soccer games απο καταβολης του ειδους στα 8bit κλπ. Στα δικα μου αγαπημενα ειναι τα εξης :

1) Sensible world of soccer 96-97 (Μακραν το καλυτερο λογω γρηγορου, απλου gameplay, λογω απιστευτης ποικιλιας ΑΠΛΩΝ κινησεων και καθε ειδους φασεων και αξεπεραστης βασης δεδομενων σε εποχες που τα δικαιωματα δεν ηταν αντικειμενο κερδους και οι εταιρειες μπορουσαν να κανουν χρηση αυτων)

2) Kick off 2 (και τα data disks)

3) Microprose soccer

4) Match day 2 (Η πρωτη μεγαλη αγαπη και το πρωτο κολλημα)

5) Italy 90 (Για συναισθηματικους λογους και μονο και γιατι ισως ηταν το πρωτο παιχνιδι το οποιο εκτιμησε την "αναβαθμιση" σε EGA στο Schneider μου. Τουλαχιστον τοτε δεν εκλαψα τις 10.000 δρχ που επενδυσα και αυτο το καταλαβα καλυτερα στο NBA Playoffs με 16 ολοκληρα χρωματα επι της οθονης)

Μολις μπορεσω θα κανω ενα πληρεστατο review για το Sensible world of soccer 96-97
 
Εγω οχι και τοσο...να φανταστεις το αγαπημενο μου ποδοσφαιρακι ηταν το,θαμενο βαθμολογικα, Peter Shilton's Handball Maradona στον Speccy (ενταξει...και το Tehkan WC και το Match day 2)

Aναμενουμε reviews!
 
Όπως υποστήριζα πάντοτε....Sensible Soccer έπαιζαν όσοι ΔΕΝ ήταν καλοί στο Kick Off 2... :p :p

για μένα παραμένει ένα από τα κορυφαία ποδοσφαιράκια ever...

Ακόμα θυμάμαι που πήγαινα σε ένα "κάτι σαν ίντερνετ καφέ της εποχής", στον Κορυδαλλό, αρχές του 90 που είχε μέσα καμιά 20αρια αmiga. Νοικιάζαμε χρόνο από τις 8.30 το πρωί μέχρι τις 2 το μεσημέρι, και παίζαμε 3 παιχνίδια. Kick Off 2, Sensible Soccer και TV Sports Basketball....
 
Όπως υποστήριζα πάντοτε....Sensible Soccer έπαιζαν όσοι ΔΕΝ ήταν καλοί στο Kick Off 2... :p :p
για μένα παραμένει ένα από τα κορυφαία ποδοσφαιράκια ever...
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο!

Αν παίζεις ακόμα και είσαι και Αθήνα, να ξέρεις ότι γίνονται ωραία φιλικά τουρνουά κάποιες φορές, τα παιδιά είναι καλά και περνάμε πολύ ωραία.

Πέρνα από την KOA (Kick off Association) αν δεν το έχεις κάνει...

Και όποιος άλλος φυσικά.
 
Αχ εποχές......

Σφάξιμο μεταξύ Sensible και Kick.

Αλλη μια ψήφος απο εμένα για Sensible.To απόλυτο ποδοσφαιράκι όλων των εποχών.Φούσκες στα δάκτυλα με τα Tomahawk εκείνης της χρυσής εποχής (και ανθεκτικά στις μπουνιές:biglaugh:)
 
Τι εγινε βρε Vagelis ? πηρες τη μεγαλη αποφαση να μην βγεις τελευταιος αυτη τη φορα ? :biglaugh::biglaugh:

ResAthensXLIII.jpg


Κοιταξε κουραση απο την υπερπροσπαθεια !!!! (ειναι ο μεσαιος απο τους πισω - μιλαμε κοιμαται ορθιος)

AthensXLIII.jpg


Προσεξτε και σχολιο απο συναθλητη του - ο οποιος εχει παρει χαμπαρι με τι ασχολειται ο Vagelis στις ελευθερες ωρες του (Πατερ Φαμιλιας)

Vagelis is also a good player (come on ! to find a bad player in Greece it seems you have to end up importing them
icon_wink.gif
) and he seems to play even better against the better players. I guess he could improve a lot his results with more pre-tournament training but beware guys !, he seems to have decided to be the founder of a kick-off 2 champions dynasty : the time he saves not playing kick-off 2 is dedicated raising the second generation of players that should storm the rankings in 15 years.



Αντε Vageli και στο Παγκοσμιο !!! :biglaugh: :thumbup:
 
telamonas.stokos είπε:
Τι εγινε βρε Vagelis ? πηρες τη μεγαλη αποφαση να μην βγεις τελευταιος αυτη τη φορα ? :biglaugh::biglaugh:
Ευτυχώς δεν έχω βγει τελευταίος σε κανένα τουρνουά, αν και δεν έχει και τόσο σημασία. Πραγματικά περνάμε πολύ καλά, ιδίως όταν δεν υπάρχουν κάποιοι συγκεκριμένοι που το χαλάνε (καλύτερο παράδειγμα ο άγγλος BNP "χρυσαυγίτης" Wonka).

Σε τουρνουά σαν κι αυτό, όπου οι δύο πρώτοι είναι ο πρώτος και ο τελευταίος παγκόσμιος πρωταθλητής, είμασταν άλλοι τρεις για τις επόμενες τρεις θέσεις. Με τον Κώστα φαίνεται ότι δεν έχουμε μεγάλη διαφορά, αν και τελευταία έχει τρελαθεί στα τουρνουά και όλο με κερδίζει (είχα μία ισοπαλία με γκολ που τη στιγμή που η μπάλα έμπαινε στα δίχτυα έληξε το παιχνίδι και μία ήττα).

Ο Laurent, ο γάλλος επισκέπτης ήταν πολύ αδύνατος σαν παίκτης (αφού εκεί δεν έχει να παίξει με κανένα), αλλά θαυμάσιο παιδί.

telamonas.stokos είπε:
Κοιταξε κουραση απο την υπερπροσπαθεια !!!! (ειναι ο μεσαιος απο τους πισω - μιλαμε κοιμαται ορθιος)
Χάλια φωτογραφία. :fafoutis:

Πάντως όντως ήμουν κουρασμένος, ευτυχώς που δεν είμασταν περισσότεροι...
 
TOPS για μένα (amiga only):

1.Kick Off 2 (extra time , είχε και ψαλιδάκι και offside !)

KickOff2.gif


Ότι και να πεί κανείς είναι πολύ λίγο...

2.Goal!

goal-k.png


O Dino Dini, με ακόμα ένα διαμάντι

3.Sensible World Of Soccer

swos9697.png


Άπειρες ώρες, ατελείωτες μεταγραφές και πολλές ομάδες, πολλές ομάδες, πολλές ομάδες .....

4.John Barnes European Football

john_barnes_european_football_(cd32)_03.gif


Η συνέχεια του Manchester United Europe, με καλύτερα γραφικά και themed με το EURO '92. Πορωτικότατο...

5.Emlyn Hughes International Soccer

amiga_goal(thumb).jpg


Γιούπι !!! Και άλλο ψηλοκρεμαστό απο τη σέντρα !!!

6.Manchester United Europe

manchesterunitedeurope-a.gif


Πετυχαίνεις στην "πορεία" την Λάρισα, και τον ΠΑΟΚ της εποχής, με όμορφα λογότυπα. Απίστευτα πορωτικοί πανηγυρισμοί !!!

7.3D World Soccer

Foto+I+Play+3D+Soccer.jpg


Εντάξει, όχι και τόσο playable, αλλά 3D !! και μάλιστα με τρελές καινοτομίες στο gameplay. Hate or Love κατάσταση...

8.Sierra Soccer World Challenge

sierrasoccer-a.png


Ευχάριστο διαλειμματάκι απο KO2 και SWOS...Πάρτε την Ελλάδα του 94 και προσπαθήστε να αποφύγετε τα ρεζιλίκια !

(Την γνωστή εφαρμογή του 4-4-2, 4 γκόλ απο Αργεντινή, 4 απο Βουλγαρία και άλλα 2 απο Νιγηρία...)

9.Empire Soccer

Empire%20Soccer6.png


Χαβαλετζίδικο και γρήγορο gameplay

10.Player Manager

kickoff2-d.png


Kick off και management...πολλές ώρες μπροστα στο 1083...
 
για εμενα το goal ειναι οτι καλυτερο εχω παιξει σε υπολογιστη.ευτηχως το pac-man αντεχε τα παντα!ακομα δεν μπορω να καταλαβω πως ειχαν καταφερει αυτη την ρεαλιστικοτητα να εισαι ο καλυτερος σε μια παρεα και εκει που πηγενες τρενο για 1η θεση να καθονται ματσακια που να μη σου βγαινει τιποτα... και να χανεις απο τον οποιοδηποτε...και με σκορ!!!και να πετας το pac-man στο πατωμα και (ευτηχως)να μην παθενει τιποτα.ΤΟ παιχνιδι!
 
το microprose soccer στον commodore 64 ειχε και καιρικα φαινομενα.πρεπει να ηταν το πρωτο παιχνιδι του ειδουs
 
Virtual_Symmetry είπε:
για εμενα το goal ειναι οτι καλυτερο εχω παιξει σε υπολογιστη.ευτηχως το pac-man αντεχε τα παντα!ακομα δεν μπορω να καταλαβω πως ειχαν καταφερει αυτη την ρεαλιστικοτητα να εισαι ο καλυτερος σε μια παρεα και εκει που πηγενες τρενο για 1η θεση να καθονται ματσακια που να μη σου βγαινει τιποτα... και να χανεις απο τον οποιοδηποτε...και με σκορ!!!και να πετας το pac-man στο πατωμα και (ευτηχως)να μην παθενει τιποτα.ΤΟ παιχνιδι!
Συμφωνώ.

Αν και το Goal δεν ήταν το πιο γνωστό ποδοσφαιρικό παιχνίδι για την Amiga, ήταν εθιστικότατο κι ένα από τα αγαπημένα μου...

Ακόμη θυμάμαι που έφτιαχνα όλους τους παίχτες με τα χρώματα και τα ονόματα των ποδοσφαιριστών της Α.Ε.Κ. :)
 
Παντως ο Rygar με ξενερωσε εχτες αφου δοκιμασε ΟΛΑ τα ποδοσφαιρικα games που βγηκαν για Amiga :D
 
Παιδιά καλησπέρα σε όλους!

Πράγματι το Kick - off 2 ήταν το καλυτερο ποδοσφαρικό παιχνίδι που είχε κυκλοφορήσει ποτέ στην Amiga. Θυμίζω βέβαια οτι είχε το γνωστό σύστημα "της διαγωνίου" (εφόσον έμπαινες στην περιοχή διαγωνίως απο συγκεκριμένη γωνία και πατούσες το fire, το γκολ ήταν σίγουρο), πράγμα που το καθιστούσε εκνευριστικό (ιδίως με αντιπάλους παίχτες που δεν είχαν φαντασία στο παιχνίδι τους και έπαιζαν αποκλειστικά με αυτόν τον τρόπο). Επίσης η μεγάλη διαφορά του Kick Off 2 από το πρώτο ήταν οτι είχαν μετριαστεί οι ικανότητες του υπερπάικτη "9" που είχε σχεδόν τη διπλή ταχύτητα απο τους άλλους!!!!!

Το Goal ως διάδοχος και μεταγενέστερη τεχνολογία είχε βελτιώσει κάποια στοιχεία, αλλά κατά τη γνώμη μου ποτέ δεν προσέγγισε τον θρύλο των δύο Kick Off. Θυμάται αλήθεια κανείς μία εκπομπή που είχε στην ΕΡΤ (νομίζω την παρουσίαζε ο αρχισυντάκτης του pixel) όπου διαγωνίζονταν παίκτες στο kick off 2 και μετά στο Lotus Esprit;;;

Υ.Γ. Είχα την τύχη να είμαι κάτοχος Amiga κατά την χρυσή της πενταετία 1988 με 1993... Το 93 άρχισαν να αυξάνονται οι δυνατότητες των pc και σιγά σιγά η βασίλισσα εξαφανίστηκε...
 
Wally είπε:
Παντως ο Rygar με ξενερωσε εχτες αφου δοκιμασε ΟΛΑ τα ποδοσφαιρικα games που βγηκαν για Amiga :D
Οχι όλα. Την Κυριακή δοκίμασα τα υπόλοιπα. :D Το μόνο που μπορώ να πω ότι μου άρεσε, επιπλέον του Kick Off και τη σειρά του Sensible soccer ήταν το Sierra Soccer, το οποίο όμως ΘΑ ΕΙΧΕ τις περγαμηνές να μπει στη λίστα με τα αγαπημένα μου ποδοσφαιράκια, εάν ο αντίπαλος παίχτης δεν ετρεχε τόσο διαολεμένα να σου κλέψει στην μπάλα και guess what...στην έκλεβε 99% :help: Πολυ δύσκολο να κάνεις τρίπλα ή έστω να κρατήσεις τη μπάλα για παραπάνω από 2-3 δευτερόλεπτα, και πολύ είπα...
 
Ναι φίλε, την θυμάμαι αυτή την εκπομπή αν και αμυδρά... Αυτές οι κόντρες αν θυμάμαι καλά γινόντουσαν στο τέλος της εκπομπής. Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω μαζί σου ότι το Kick Off 2 είναι το πιο εθιστικό ποδοσφαιράκι που έχει κυκλοφορήσει ποτέ. Πολύ καλά τα Goal και Sensible αλλά το μεγαλείο του Kick Off δε το αγγίξανε κατά τη γνώμη μου. Και αυτό νομίζω ότι έγινε γιατί ήταν το δυσκολότερο από όλα, ήθελε μεγάλη εξάσκηση, για την οποία όμως ανταμειβόσουν ανεβαίνοτας ένα επίπεδο παραπάνω. Αντιθέτως, το Sensible ήταν πολύ ευκολότερο, γεγονός που το έκανε πιο ελκυστικό στον παίχτη που δεν ήθελε ή δεν είχε το χρόνο να επενδύσει ώρες εξάσκησης.
 
Να θυμίσω (καθαρά για λόγους εγκυκλοπαιδικούς) και τα πολύ παλαιότερα Peter Bearslay's και Gary Lineker's Superstar Soccer (με τα φοβερά ψαλιδάκια, α λα Αναστόπουλος)!
 
To Gary Lineker's ειχε βγει για Amiga?

Τωρα που το σκεφτομαι ουτε το P.B ειχε βγει μαλλον...
 
Πίσω
Μπλουζα