Ποιά είναι τα ΠΡΩΤΑ τραγούδια που ακούσατε;;;

Πίτσα σπέσιαλ...

Beatles - Love me do
Abba- Money, Money, Money
Rafaella Carra - A far l' amore comincia tu
Mάρκος Βαμβακάρης - Φραγκοσυριανή
Led Zeppelin - Immigrant Song
Χάρρυ Κλύνν - Τελεβιζιόν
Μαρίζα Κωχ - Αραμπάς περνά
Θέμα Ανδρεάδης & Αϊνα Μάουρερ - Έλα πιο Κοντά
Λάκης Τζορντανέλι - Αγοράζω Παλιά
Γιάννης Πάριος - Μη Φέυγεις Μη
Στέλιος Καζαντζίδης - Υπάρχω
 
Μπράβο που θυμάστε τα πρώτα σας τραγούδια... Εγώ δεν έχω ιδέα με ποια σειρά τα έχω ακούσει... Ο πρώτος-πρώτος δίσκος που έχω ακούσει ποτέ, είναι το "Με λένε Μάνο".... Τον θυμάστε το Μάνο, το αγοράκι που τραγουδούσε? Πρέπει να ήμουν 7 χρονών... Ο δίσκος ήταν σε μουσική Πιτσιλαδή και κάποια τραγούδια του ήταν εκπληκτικά.... και επειδή ήταν ίσως ο πρώτος δίσκος που άκουσα, θυμάμαι τα τραγούδια μέχρι τώρα! Αν πιάσουμε τα άσματα των ενηλίκων, το Rasputin, το A far l' amore comincia tu της Ραφέλα Καρά... Ο Θέμης Ανδρεάδης και ο Γιάννης Λογοθέτης, καθώς και ένας δίσκος με τραγούδια της Αλεξίου που περιείχε το "Η πιο καλή γκαρσόνα" και το "Πέντε χρόνια το καϋμένο, μ' έχεις αρραβωνιασμένο" που είχε ο μεγαλύτερος αδελφός μιας φίλης μου εκεί στην γειτονιά ήταν από τα πρώτα μου ακούσματα αλλά δεν μπορώ να προσδιορίσω πότε...
Το "Να λοιπόν γιατί σ' αγάπησα" και το "Συμβιβασμούς δεν κάνω" του Πάριου... Το "Τα παιδιά, τα παιδιά, τα φιλαράκια τα καλά" του Κοινούση, αλλά και η Χριστιάνα με το "Έβγα τελάλη μου κι άιντε στο σεργιάνι".... Το "Φεγγαράκι" της Ελπίδας... Το "Ντούμπου ντούμπου ζα" δια στόματος Βουτσά... Τώρα μου έρχονται φλασιές δηλαδή... Μια κασέτα που είχε ο θείος μου και μου άρεσε πολύ το "Παραμύθι" του Ξυλούρη.... και άλλα άσματα που τα έλεγε "αριστερά".... :)

Και φυσικά από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου ακούω παλιά τραγούδια, γιατί τα άκουγαν η μαμά και η γιαγιά μου... Αλλά εκεί τώρα άμα αρχίσω, δε θα τελειώσω....

 
Τελευταία επεξεργασία:
Θυμήθηκα και το "ήρεμα, ήρεμα δεν είμαι τρομοκράτης "....
Έτσι είναι, τα σημερινά νιάτα όταν ήταν νήπια άκουγαν Ζιγκ Ζαγκ :D

(κι εγώ δηλαδή αυτά θα άκουγα κανονικά αλλά μου έτυχαν πολύ ρετρό γονείς....)
 
Αυτά μετράνε ή πήγα πολύ πίσω ; :lol:

Romina Power - Il Ballo Del Qua Qua (1982, ΕΡΤ-2)


Το πάρτι των Στρουμφ -απο την τηλεοπτική σειρά.


^
Το είχα σε δίσκο LP το 1983 και μου το έβαζε η μητέρα μου στο πικάπ και το άκουγα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό το τραγούδι πρωτοθυμάμαι, μαζί με 2 άλλα. Πρόκειται για το μεγαλύτερο σουξέ εκείνης της εποχής, επίκαιρο φέτος λόγω της επετείου των 200 χρόνων.
 
Δύο απ' τα πρώτα ξένα τραγούδια που άκουσα ποτέ στην ζωή μου, ήταν τα "La Vie En Rose" της Grace Jones και "Woman In Love" της Barbra Streisand (τότε βέβαια δεν ήξερα ποιές τα ερμήνευαν αλλά ήταν μελωδίες που μου καρφώθηκαν στο μυαλό οπότε ακούγοντας τα πιο μετά έμαθα τις καλλιτέχνιδες- έπαιζαν και πολύ τότε αυτά τα κομμάτια αρχές '80), από ελληνικά σίγουρα το "Κουταλάκι" του Μητροπάνου (από μια κασέτα) όπως και το "Να 'τανε το 21" του Νταλάρα, το "Φεύγω" της Αλεξίου και κάποια άλλα που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό
 
Το Bésame Mucho (Φίλα με πολύ) γράφτηκε το 1940. Eίναι ένα από τα περισσότερο εκτελεσμένα τραγούδια του 20ου αιώνα σε όλο τον κόσμο. Έτσι γράφει η Wikipedia, δεν θα διαφωνήσω. Σαν να το ξέρω από πάντα, έτσι μου φαίνεται. Είναι τόσο υπέροχο.

Consuelo Velazquez - Besame Mucho (1941)

 
Το θυμάμαι από πολύ μικρός. Παιδική ανάμνηση. Υπερ-αγαπημένο.

Σε θυμάμαι, πάντα σε θυμάμαι.
Τα πυρωμένα χείλη σου δροσιά,
δροσιά στα διψασμένα χείλη μου.
Βοτάνι μαγικό στο λογικό η ομορφιά σου

και το παράξενο όνομά σου, Σαλούνα…

Βόρειοι - Σαλούνα (1968)

 
Δεν θυμάμαι το πρώτο τραγούδι αλλά θυμάμαι το πρώτο cd που αγόρασα...

 
Europe - The Final Cowntdown
Alice Cooper - Poison / Bed Of Nails
Guns 'n Roses - Paradise City / Sweet Child 'O Mine
Bon Jovi - Living On A Prayer / Bad Medicine
Roxette - The Look
 
Μεγάλωσα αποκλειστικά με Πέτρο Πανδή (αντάρτικα), Μπιθικώτση, Καλατζή, άφθονο Νταλάρα και γενικά Μίκη Θεοδωράκη.

Ακούσματα που με ακολουθούν για πάνω από 4 δεκαετίες :fafoutis:
 
Πίσω
Μπλουζα