Ποιά ηταν τα πρώτα παιχνίδια που αγοράσατε ;

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
BRUCE LEE, SABOTEUR, SORCERY, MANIC MINER.
 
Killer Gorilla

Fruity Frank

Elite

Bruce Lee

Saboteur

(το "αγορασα" βεβαια ειναι σχετικο :D )
 
telamonas.stokos είπε:
Killer GorillaFruity Frank

Elite

Bruce Lee

Saboteur

(το "αγορασα" βεβαια ειναι σχετικο :D )
Εγώ άργησα να "μπω στο κόλπο",

με αποτέλεσμα όταν "αγόρασα" μια πειρατική κασέττα

με 10 (!!!) παιχνίδια, στην τιμλή του ενός original,

να καταλάβω ότι η ... πειρατεία σώζει το gaming !

Θυμάται κανείς, που ένα φεγγάρι, η εταιρία Mastertronic

κυκλοφορούσε παιχνίδια με 666 (!!!) δραχμές, ενώ όλα τα άλλα είχαν 1500-2000 ;

Η σειρά λεγόταν M.A.D. (Mastertronic Added Dimension) και είχε σκοπό να πολεμήσει την πειρατεία με δελεαστικές τιμές, αν και τα παιχνίδια ήταν ψιλοφόλα !
 
Αν και η στήλη είναι για Amstrad και τα δικά μου ήταν σε C64, θεωρώ την ερώτηση γενική και θα απαντήσω:

Μs PacMan, Popeye, Pitfall II, Express Raider, Nemesis, Saboteur I-II, Εscape from Eagle's Nest κλπ. :)
 
Χμμμ Το πρωτο μου παιχνιδι σε amstrad το επαιξα το καλοκαιρι του 86 σε εναν

CPC 464!Ηταν το 3weeks in paradise το saboteur bruce lee....

Ευτυχως που ο φιλος μου ειχε πρασινο μονιτορ δηλαδη..

και αντεξα την διαφορα των γραφικων ZX με amstrad χε χε
 
...τα πρώτα μου αμστραντοπαίχνιδα (Roland in Time, Roland on the Ropes, Oh Mummy, κ.α.) τα είχα παίξει σε έναν 464 ενός φίλου, οπότε "δεν μετράνε" !!

Απο αυτά που "αγόρασα" όταν πήρα τον δικό μου Amstrad, (τα οποία τα έδιναν στην ουσία αντιγραμμένα σε μία δισκέτα μαζί με την αγορά του μηχανήματος), το πρώτο που φόρτωσα ήταν το "Cyrus II", ένα πρόγραμμα για σκάκι (η δισκέτα είχε μέσα και άλλους τίτλους: 3D Stunt Rider, Moon Buggy, Fighter Pilot, Rally 2, Fruity Frank, Chuckie Egg, Boulder Dash, Sorcery κ.α. Απλά εγώ επέλεξα το εν λόγω game εντελώς τυχαία :D ).
 
Μαζί με τον 464 μου είχαν δώσει και το room ten. Μέσα στην ίδια εβδομάδα είχα πάρει ένα compilation, της ocean αν θυμάμαι καλά, που είχε μέσα dragon's lair I & II , enduro racer, bomb jack κ.α. To dragon's lair όμως ήταν ΠΟΡΩΣΗ !!!
 
Οι πρώτες μου "αγορές" :

Kung Fu Master

Boulder Dash

Cybernoid (Παιχνιδάαααρα)
 
Kung Fu Master το αγαπημενο μου παιχνιδι...

Στα ηλεκτρονικα θυμαμαι να ριχνω απειρα δεκαρικα.......

Παιχνιδι σαν και αυτο δεν θα ξαναβγει!
 
Όπως λέει και ο φίλος μου telamonas...

τα πρώτα παιχνίδια που "αγόρασα" για τον Α464:

Elite

Oh! Mummy

Friday the 13th

Τα πρώτα που έπαιξα σε 2600 ήταν τα:

Pong

Wizard of Wor !!!
 
ambu_dare είπε:
Όπως λέει και ο φίλος μου telamonas...τα πρώτα παιχνίδια που "αγόρασα" για τον Α464:

Elite

Oh! Mummy

Friday the 13th

Τα πρώτα που έπαιξα σε 2600 ήταν τα:

Pong

Wizard of Wor !!!
FRIDAY THE 13TH!!!

Θυμάμαι ότι σε "άσχετες" φάσεις "πεταγόταν" ένα ματωμένο πρόσωπο

στο μόνιτορ, και όταν έπαιζα μόνος μου την νύχτα, ψιλό( ;) τρόμαζα !
 
Α αυτο δεν το ηξερα....Που στον Amstrad γινοταν αυτο....?

Γιατι στον spectrum απουσιαζαν τα παντα....
 
akmakas είπε:
Α αυτο δεν το ηξερα....Που στον Amstrad γινοταν αυτο....?Γιατι στον spectrum απουσιαζαν τα παντα....
Στον Amstrad σίγουρα γινόταν.

Και μάλιστα συνοδευόταν και από μια "στριγγλιά".

Τέλειο !
 
...ναι, όντως, αυτό σίγουρα συνέβαινε στον Amstrad, και πιθανότατα και στον Commodore. Oταν ξαφνικά ενώ έπαιζες εμφανιζόταν το... μαχαιρωμένο κεφάλι και ακουγόταν η κραυγή, αυτό σήμαινε πως ο Jason κυνηγούσε πλέον εσένα !! :D

akmakas είπε:
Kung Fu Master το αγαπημενο μου παιχνιδι...Στα ηλεκτρονικα θυμαμαι να ριχνω απειρα δεκαρικα.......

Παιχνιδι σαν και αυτο δεν θα ξαναβγει!
Αξέχαστο παιχνιδάκι. :)

Ηταν τόσο δημοφιλές, που το έβρισκα ακόμα και στο πλοίο (μαζί μετο Βοmb Jack). Το είχαν κάνει και Special Review στο Pixel, αλλά δεν θυμάμαι σε ποιό τεύχος.

Kάποια στιγμή είχε βγεί και ένα, ας το πούμε "sequel", αλλά δεν είχε την ίδια επιτυχία και επιπλέον οι 8-bit conversions ήταν χάλια μαύρα...
 
Αν και το πρώτο παιχνίδι που είδα σε υπολογιστή ήταν το Green Beret σε ένα Commodore 128 (καλοκαίρι '85) όταν πήρα τον Amstrad μου έγραψαν μια 3'' δισκετούλα με bombjack, Ghousts n Goblins, Oh mummy, Football Manager 1 (σε basic)

PS: Επίσης δεν θα ξεχάσω ποτέ την προσπάθεια και αγωνία να τρέξω για το πρώτη φορά το demo του Amstrad. (Read the f***** manual) :D
 
MAZIACS, του ZX-81 (που ακόμα έχω), το 1983.

Ένας κόσμος σε 8kb ROM και 1kb RAM...
 
Την πρώτη μέρα του Ιούνη του 1984 που πήρα το Spectrumάκι:

Space Raiders

Chuckie Egg

Jetpac

και να δεις για πότε κλείνεις 24άωρο μπροστά στην TV!!!!!!
 
The way of the exploding fist

Who dares wins 2

Spectrum vevaiws vevaiws..
 
CPC6128

Double dragon

Rainbow Island

Human killing machine

dragon spirit

Ghouls and ghosts
 
To target renegade μαζί με τον πρώτο μου υπολογιστή amstrad cpc 6128. To οποίο παιχνίδι δεν μου άρεσε καθόλου και το πήγα πίσω και πήρα κάποιο άλλο αλλά δεν θυμάμαι πιο!! (αααχ γεράματα!)
 
Πίσω
Μπλουζα