Ποια ήταν τα αγαπημένα σας παιχνίδια?

...καλωσήλθες blunatic !! :)

Bλέπω με χαρά ότι amstradόβιοι έχουμε αρχίσει και μαζευόμαστε αρκετοί !! :D

Παραθέτω μερικές συμβουλές για το Ace of Aces:

Πραγματική "προσγείωση" στο συγκεκριμένο παιχνίδι, δεν υφίσταται. Απ' ότι θυμάμαι, απλά γύριζες πίσω, πετώντας πάνω απο την Αγγλία, και η αποστολή τελείωνε αυτόματα !!

Για το πρόβλημα της πυξίδας που ανέφερε ο thamonas, μπορεί να βοηθήσει αρκετά ο in-game χάρτης του παιχνιδιού, χάρη στον οποίο μπορούμε να ελέγξουμε real-time προς ποιά κατεύθυνση πετάμε !!
 
το τρομερο στο ace of aces ηταν οι οθονες με τα βηματα και τους κινητηρες που σε εβαζαν στο κλιμα ,για να μην πω τον ηχο του κινητηρα κατa την πτηση. :)
 
Δυστυχώς, εδώ και ποοοοοολλά χρόνια μου έχει χαλάσει το drive (τυπική βλάβη) οπότε δε μπορώ να αναβιώσω τις ατελείωτες ώρες παιχνιδιού :(

Κουβέντα στην κουβέντα, θυμήθηκα και το Pirates! Sid Meier rulezz :D
 
!!

Φίλε Billy,

σωστός!! νόμιζα ότι 'οταν χαλούσε η πυξίδα άλλαζε συνέχεια κατέυθυνση το αεροπλάνο, κατα όπως πήγαινε η πυξίδα:biglaugh:..τώρα μετά από τόσα χρόνια μου φάινετε λογικό αυτό που λες!!

Simonkey..το θυμήθηκα και γώ αυτό που λες...με τις εικονιτσες και τον ανάλογο ήχο..

Bluenatic..μπορείς ανα πάσα στιγμή να παίξεις οποιοδήποτε game του amstrad θέλεις, με τόσα emulators που κυκλοφορούν..σου προτείνω τοn Caprice..

εγώ μάλιστα που είχα και πράσινη οθόνη τότε ( :icon_cry: απειρο ξενέρωμα..και για όλα φταίει αυτός ο βλάκας ο πωλήτης που είπε στον πατέρα μου οτί είναι καλύτερα η πράσινη οθόνη για τα μάτια..και καλά..μάλλον τους είχαν ξεμείνει) τα βλέπω τώρα με άλλο μάτι!!

εγώ το Pirates το έπαιξα μερικά χρόνια αργότερα στον PC μου..το Pirates Gold που είχε βγει τοτε με τα καλυτερα γραφικά και μουσική...αυτό που έπαιζα στον Amstrad μου τότε ήταν το ΤΑΙ PAN..παιχνιδάρα...θυμάμαι που όταν έπιανες κάποιο λιμάνι υπήρχε ένα κρυφό κτίριο που είχε "κοκκινο" φωτάκι..χε χε..προχωρημένα πράγματα
 
thamonas είπε:
Bluenatic..μπορείς ανα πάσα στιγμή να παίξεις οποιοδήποτε game του amstrad θέλεις, με τόσα emulators που κυκλοφορούν..σου προτείνω τοn Caprice..
Πολύ σωστά, αλλά έχει άλλη χάρη το original stuff. Τον Caprice δεν τον ήξερα, θα του ρίξω μια ματιά. Thanks for sharing :)

thamonas είπε:
εγώ μάλιστα που είχα και πράσινη οθόνη τότε ( :icon_cry: απειρο ξενέρωμα..και για όλα φταίει αυτός ο βλάκας ο πωλήτης που είπε στον πατέρα μου οτί είναι καλύτερα η πράσινη οθόνη για τα μάτια..και καλά..μάλλον τους είχαν ξεμείνει) τα βλέπω τώρα με άλλο μάτι!!
Χαχα, κι εγώ είχα πάρει πράσινη οθόνη για τον ίδιο ακριβώς "λόγο". Θυμάμαι ότι τον είχαμε πάρει 82.000 δρχ :animeek:
 
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι? Αν αντικαταστήσεις το drive του amstrad με ένα από PC 3.5'', μπορείς να γράψεις στο drive στο PC dsk images και να τα παίξεις στον amstrad?

Kαλοί οι emulators αλλά από τότε που ασχολθηκα με τα κανονικά μηχανάκια, έχασα κάθε ενδιαφέρον με τους emulators.
 
Κυριοι για να σας επαναφερω εις το θεμα...δεν υπαρχει κανεναν αγαπημενο παιχνιδι στον Amstard...ολα ηταν αργα και τετραγωνισμενα :tease:
 
!

Παιδιά πάντως ορίσμένα παιχνίδια που βγήκαν για Amstrad ήταν κατά πολύ ανώτερα από αυτά για Commodore..το αναφέρουν και τα Pixel reviews..

όσο για τον spectrum φιλε Wally δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να τον συγκρίνω με τις υπερτατες αυτές υπολογιστικές 8bites δυνάμεις...:biglaugh::biglaugh:
 
...thamonas, τα είπες όλα !!

Οι γνωστοί "εγκάθετοι" σπεκτρουμάδες ας συνετιστούν και ας πάψουν να χαλάνε το thread του βασιλιά των 8-bits !! :D

O gtsamour έχει ελαφρυντικά διότι είναι πλέον και κάτοχος amstrad απ' ότι μαθαίνω, αλλά εσύ Wally τέκνον μου, τι θα γίνει με την περίπτωσή σου; :biglaugh:

Θα εξιλεωθείς μόνο αν "φορέσεις" το avatar που λέγαμε !! :diablotin:

Σχετικά με την οθόνη του amstrad: Κατά διαβολική σύμπτωση, και εμένα με "έψηνε" ο πωλητής να πάρω την πράσινη (που λέγανε και καλά ότι είχε και καλύτερη ευκρίνεια στα 640x200), αλλά είχα δεί εν τω μεταξύ κάτι παιχνιδάρες με "color-cycling" (όπως το BombJack) σε κάτι φίλους, και ήμουν ανένδοτος: Ηθελα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ έγχρωμη οθόνη !! :D

Oσο για το Tai-Pan και το Pirates, πρόκειται για φοβερά παιχνίδια. Ειδικά το Pirates, το θεωρώ το δεύτερο καλύτερο μου παιχνίδι ever, μετά το Elite φυσικά. Ενα ολόκληρο καλοκαίρι "έλιωνα" ΜΟΝΟ σ' αυτό το παιχνίδι, αλλά άξιζε διότι έκανα κάτι απίθανα σκορ !! Η έκδοση του amstrad τολμώ να πω ότι είναι τόσο τέλεια, που είναι τουλάχιστον ισάξια με την αυθεντική του Commodore, ενώ σε κάποια σημεία υπερέχει.
 
Επίσης, θυμάμαι σαν σήμερα τη μέρα που ασχολήθηκα πρώτη φορά με τα text adventures. Μου έδωσε ένας φίλος μου το PAWN και σοκαρίστηκα! "Μα είναι δυνατόν να του μιλάς και να αντιδρά;" έλεγα. Ήταν σα να είχα μπροστά μου την ενσάρκωση του AI... :)
 
Δεν έχω ακόμα Amstrad 6128 αλλά ψάχνω να ανταλλάξω ένα spectrum 48k+ με καινούργια μαμβράνη αλλά χωρίς τροφοδοτικό και καλώδια, με το κυρίως μηχάνημα του 6128 (χωρίς το monitor).

Αν κανείς ενδιαφέρεται και είναι από Αθήνα κατα πρότίμηση, ας μου ρίξει ένα pm.
 
gtsamour είπε:
Δεν έχω ακόμα Amstrad 6128 αλλά ψάχνω να ανταλλάξω ένα spectrum 48k+ με καινούργια μαμβράνη αλλά χωρίς τροφοδοτικό και καλώδια, με το κυρίως μηχάνημα του 6128 (χωρίς το monitor).
Αν κανείς ενδιαφέρεται και είναι από Αθήνα κατα πρότίμηση, ας μου ρίξει ένα pm.
πολύ ευχαρίστως να ανταλλάξω έναν από τους 2 6128 που έχω με ένα 48k+. Αλλά δεν είμαι Αθήνα
 
φημες,λοιπον μην ξεχασω Και το TAIPAN και το GAMEOVER πολυ καλο!!
 
Anestis είπε:
πολύ ευχαρίστως να ανταλλάξω έναν από τους 2 6128 που έχω με ένα 48k+. Αλλά δεν είμαι Αθήνα
Και εγώ θα ήθελα Ανέστη, το πρόβλημα είναι ότι έxω πρόβλημα με το ταχυδρομείο γιατί δεν μπορώ να πάω με τίποτα τις ώρες που είναι ανοιχτά και ο dad έχει ήδη αγανακτήσει με τις φορές που τον έχω παρακαλέσει να παραλάβει για μένα.

Φαντάσου να του πω και πάλι, να πάει μια φορά για να στείλει και μια για να παραλάβει.... :D
 
gtsamour είπε:
Και εγώ θα ήθελα Ανέστη, το πρόβλημα είναι ότι έxω πρόβλημα με το ταχυδρομείο γιατί δεν μπορώ να πάω με τίποτα τις ώρες που είναι ανοιχτά και ο dad έχει ήδη αγανακτήσει με τις φορές που τον έχω παρακαλέσει να παραλάβει για μένα.Φαντάσου να του πω και πάλι, να πάει μια φορά για να στείλει και μια για να παραλάβει.... :D
No worries, Θα σου τον φέρω κατά τον Ιούλιο όταν θα κατέβω Μαλακάσα για τους Maiden

:)
 
daley thomson,wizball,game over savage και ξερο ψωμι.

Thundercats επαιζε κανεις?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
!!

με το daley tompson decathlon, έίχα καταστρέψει 2 joysticks...το thundercats φοβερό παιχνίδι...koryfaia sprites:)
 
Το thundercats είχε περάσει από τα χέρια μου κάποτε αλλά δεν μου είχε κάνει και ιδιαίτερη εντύπωση και δεν ασχολήθηκα πολύ μαζί του. Πήγαινε να μοιάσει στο πάρα πολύ καλό Trantor αλλά δεν τα κατάφερε.
 
Πίσω
Μπλουζα