Ποια είναι η αγαπημένη σας ομάδα σε ποδόσφαιρο, μπ

SurvivalHorror

RetroActive
Joined
27 Δεκ 2014
Μηνύματα
415
Αντιδράσεις
106
Η αγαπημένη μου ομάδα στην Ελλάδα είναι η ΑΕΛ (αν και είμαι φίλαθλος,απέχω πολύ από τους φανατισμούς κτλ)και στο μπάσκετ ήταν ο παλιός καλός ΓΣΛ(Γυμναστικός Σύλλογος Λάρισας)για τους παλαιότερους με Τσίτουμ-Σκοτ.

Στα υπόλοιπα τώρα:

NBA:LA Lakers

Iταλία:AC Milan

Γερμανία:Eintracht Frankfurt

Γαλλία:Lille OSC

Iσπανία:Sevilla FC

Aγγλία:Tottenham Hotspur

Ολλανδία:AFC Αjax
 
SurvivalHorror είπε:
Η αγαπημένη μου ομάδαΣτα υπόλοιπα τώρα:

Ολλανδία:AFC Αjax
Κάποιος θα χαρεί πολύ γι'αυτό.

Λοιπόν μέχρι το 2003 περίπου η αγαπημένη μου ομάδα ήταν ο Παναθηναϊκός χωρίς φανατισμούς φυσικά. Από τότε μέχρι σήμερα το ελληνικό ποδόσφαιρο δε με συγκινεί γιατί πιστεύω ακράδαντα ότι είναι στημένο και αισθάνομαι κορόιδο να υποστηρίζω κάποιον. Τα πρωταθλήματα εκτός Ελλάδος ποτέ δε με συγκίνησαν.

Στο μπάσκετ τώρα, μια εποχή ήμουν υπέρ του Άρη (και πιστεύω πολύς κόσμος) και μετά μου άρεσε κάπως ο Παναθηναϊκός λόγω των αστεριών του NBA όπως ο Dominique Wilkins και ο Dino Radja. Κατά τα άλλα χλιαρά τα πράγματα. Για εκτός Ελλάδας στο ΝΒΑ μου άρεσαν διάφορες ομάδες κατά καιρούς όπως L.A. Lakers, Phoenix Suns κτλ. Τα τελευταία 10 χρόνια όμως πάλι δεν πολυ ασχολούμαι.
 
Στην Αγγλια η αγαπημενη μου ομαδα εδω και χρονια (πριν ακομα την αναλαβει ο Ρωσος και γινει πρωταγωνιστρια) ειναι η Chelsea και ο λογος ειναι απλος...

ChelHSS9394AmGr8.jpg
 
SurvivalHorror είπε:

johnny19818 είπε:
Κάποιος θα χαρεί πολύ γι'αυτό.

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Στην Ελλαδα ειμαι Ολυμπιακος, απο ομαδες του εξωτερικου ειμαι ορκισμενος οπαδος του Ajax και μονο!! :D

Βεβαια εχω συμπαθειες κατα καιρους για διαφορες ομαδες του εξωτερικου αλλα αυτο ειναι αλλο.

Με NBA εχω να ασχοληθω απο την χρυση εποχη των Σικαγο Μπουλς :p (90's)

supacoopa είπε:
Στην Αγγλια η αγαπημενη μου ομαδα εδω και χρονια (πριν ακομα την αναλαβει ο Ρωσος και γινει πρωταγωνιστρια) ειναι η Chelsea και ο λογος ειναι απλος...
Προβολή συνημμένου 123597
Και εγω συμπαθουσα Τσελσι παλαιοτερα αλλα απο οταν την πηρε ο Αμπραμοβιτς με χαλασε και πλεον δεν με ενδιαφερει...

Και η Φιορεντινα εβαλε Nintendo αλλα δεν γιναμε ολοι Φιορεντινα χαχαχαχ :D

54345a6d5a528.jpg

ps. Ελπιζω να μην ξεφυγουν τα πραγματα το θεμα ειναι περιεργο :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΠΑΟΚ και L.A LAKERS αν και τα τελευταία χρόνια δεν ασχολούμαι και πολύ με NBA...
 
Γερμανία: SV Werder Bremen

Ιταλία: A.S. Roma

Αγγλία: Liverpool F.C.

Ισπανία: Deportivo de La Coruna
 
Ajax87 είπε:
ps. Ελπιζω να μην ξεφυγουν τα πραγματα το θεμα ειναι περιεργο :p
:thumbup:

Δεν θα ελεγα θεμα με τις καλυτερες προοπτικες αλλα και στο υφος πνευμα του φορουμ .

Απο την αλλη

π.χ. θεμα Ποια εινα αγαπημενη σας ομαδα ελλαδα /εξωτερικο/αγαπημενη εθνικη πλην Ελλαδος (ποδοσφαιρο μπασκετ ) 70ς/80ς/90ς + ποιος αγωνας /ή σειρα αγωνων ή ποιος παικτης/παικτες σας εκανε να "δεθειτε" μ'αυτην (την ομαδα 70ς/80ς/90ς (μεχρι 1995) .....

Παικτες τους οποιους πηγαινατε /δεν πηγαινατε στην τοτε ομαδα σας 70ς/80ς/90ς (μεχρι 1995) ....

Etc

Νομιζω ειναι περισσοτερο στο πνεύμα/υφος του retromaniax .

(Ακομα καλυτερα ισως θα ειναι οπως εινα επικεντρωθει στους εκτος Ελλαδας συλλογους /Εθνικες .)

SyrvivalHorror 25 posts σε λιγες ωρες ???? (ουτε σε μια μερα )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
:thumbup:
Δεν θα ελεγα θεμα με τις καλυτερες προοπτικες αλλα και στο υφος πνευμα του φορουμ .

Απο την αλλη

π.χ. θεμα Ποια εινα αγαπημενη σας ομαδα ελλαδα /εξωτερικο/αγαπημενη εθνικη πλην Ελλαδος (ποδοσφαιρο μπασκετ ) 70ς/80ς/90ς + ποιος αγωνας /ή σειρα αγωνων ή ποιος παικτης/παικτες σας εκανε να "δεθειτε" μ'αυτην (την ομαδα 70ς/80ς/90ς (μεχρι 1995) .....

Παικτες τους οποιους πηγαινατε /δεν πηγαινατε στην τοτε ομαδα σας 70ς/80ς/90ς (μεχρι 1995) ....
Πραγματικά αυτά θα είχαν πολύ ενδιαφέρον. Ας κάνει κάποιος τον κόπο... ;)
 
Δε φταίω εγώ φίλε μου,πέρα από τα πολλά ενδιαφέροντα ερωτήματα που δε μπορώ να μην απαντήσω,έχω και κάποια θέματα που μου αρέσει να ξεκινάω :) Ωραία αυτά τα ερωτήματα που θέτεις,αν και στην ερώτησή μου κι εγώ όπως και πολλοί άλλοι απαντήσανε βάσει παρελθόντος επομένως έχει άμεση σχέση με το site για μένα.Ο καθένας μας έχει δεθεί και αθλητικά με μία χρυσή ή προσωπική αγαπομένη εποχή(βλέπε Άρης,Chicago Bulls,Lakers,Fiorentina,Milan,Chelsea πριν Αμπράμοβιτς κτλ).και είναι ωραίο που ατοτυπώνεται εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
:thumbup:
Δεν θα ελεγα θεμα με τις καλυτερες προοπτικες αλλα και στο υφος πνευμα του φορουμ .

Απο την αλλη

π.χ. θεμα Ποια εινα αγαπημενη σας ομαδα ελλαδα /εξωτερικο/αγαπημενη εθνικη πλην Ελλαδος (ποδοσφαιρο μπασκετ ) 70ς/80ς/90ς + ποιος αγωνας /ή σειρα αγωνων ή ποιος παικτης/παικτες σας εκανε να "δεθειτε" μ'αυτην (την ομαδα 70ς/80ς/90ς (μεχρι 1995) .....

Παικτες τους οποιους πηγαινατε /δεν πηγαινατε στην τοτε ομαδα σας 70ς/80ς/90ς (μεχρι 1995) ....

Etc

Νομιζω ειναι περισσοτερο στο πνεύμα/υφος του retromaniax .

(Ακομα καλυτερα ισως θα ειναι οπως εινα επικεντρωθει στους εκτος Ελλαδας συλλογους /Εθνικες .)

SyrvivalHorror 25 posts σε λιγες ωρες ???? (ουτε σε μια μερα )

RIO είπε:
Πραγματικά αυτά θα είχαν πολύ ενδιαφέρον. Ας κάνει κάποιος τον κόπο... ;)

Οχι να μην κανετε! εγω δεν θα μπορω να απαντησω , ξεκινησα να βλεπω ποδοσφαιρο μετα το '95 :p

ps. Φυσικα και κανω πλακα στο πρωτο μερος της απαντησης μου :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα είπε όλα ο Νέμο! :)

Οι παλιοί ξέρουν - οι νέοι ας έχουν κατά νου ότι στο παραμικρό που θα ξεφύγει το θέμα, κλειδώνεται με συνοπτικές.

Οπότε, παρακαλώ να είστε κύριοι! :)
 
Stockton to Malone.....delivers!!!! Urah Jazz
 
Μόνο ΑΕΚ, σε όλα τα αθλήματα. Τα ξένα πρωταθλήματα προτιμώ να τα παρακολουθώ χωρίς να υποστηρίζω κάποια ομάδα. Εξαίρεση το ΝΒΑ, όπου έγινα Pistons γιατί ξετρελάθηκα την πρώτη φορά που είδα τον Isiah Thomas το 1987.
 
Ο ισόβιος πρωταθλητής Ελλάδας, Ευρώπης και Κόσμου σε όλα τα αθλήματα Ολυμπιακός.
 
Μη........για το παραπανω...!!!

Ειπαμε, να μη το κανουμε εδω...

Τεσπα, αν και δεν ασχολουμαι πλεον, μονο ο, τι μαθαινω απ τα νεα η βλεπω κατα τυχη απ την Νοβα (Γερμανια μενω), ΠΑΟΚ.

Πηγαινα γηπεδο απο 1998-2002, καταλαβα γρηγορα οτι δεν αξιζει το ελλ.ποδοσφαιρο με τα στημενα του κ τις παραγκες..Ενω αλλοι, περνανε τοσα χρονια, γερνανε με την ομαδα κι ακομα δε θελουν να σταματησουν η να το καταλαβουν..Αυτα..

Υ.Γ. Daredavil? ΔΕΝ ξεφυγα! :p
 
viking4a είπε:
καταλαβα γρηγορα οτι δεν αξιζει το ελλ.ποδοσφαιρο με τα στημενα του κ τις παραγκες..
Τα είπες όλα...

Δυστυχώς το συγκεκριμένο θέμα είναι καταδικασμένο.

Αλλά για να μείνω στο θέμα θα απαντήσω με τις προτιμήσεις μου στο εξωτερικό:

Αγγλία - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ήμουν από πάντα αλλά ο τελικός του Champions League το 1999 μου έμεινε χαραγμένος στη μνήμη)

Ισπανία - Ρεάλ Μαδρίτης (Η αγαπημένη μου εποχή ήταν με Ιέρο, Ραούλ, Ρ.Κάρλος κλπ)

Ιταλία - Πάντα είχα μια συμπάθεια προς τη Γιουβέντους

ΝΒΑ - Μικρός υποστήριζα Σικάγο Μπουλς (Τζόρνταν, Πίπεν και ΣΙΑ), τώρα έχω μια συμπάθεια στους Μπόστον Σέλτικς.
 
ΠΑΟΚ παντου σε ολα τα αθληματα και Juventus στην ιταλια.Oλα τα πρωταθληματα τα παρακολουθω αλλα δεν υποστηριζω καμια ομαδα.
 
Στρατο να'σαι καλα φιλε, ευχαριστω..

Απο ξενες που ειπες, 3 στα 4 ειμαστε ιδια!! Χαχα!!

Εκτος απο Ρεαλ, που μου θυμιζει κατι δικα μας ελλαδικά..τεσπα, μη τα ξαναλεμε..

Κατα τ αλλα, ακριβως τα ιδια κι εγω, οπως τα ειπε για Μαντσεστερ, δε παω καθολου γερμανους, οποτε καταχαρηκα το 1998-99 με το C.L.

Juve λογω χρωματος αρχικα και DelPiero (παιχταρας, σαν τον Φραντζεσκο στα φαουλ)!

Και απο NBA, οπως κι αλλοι απο δω που διαβασα, ασχολουμουν λιγο την επι Τζορνταν era (aka 90s).

Μετα απο τοτε η αβυσσος!
 
Όχι, viking4a! Δεν ξέφυγες! :)

Από μικρή υποστήριζα και υποστηρίζω τον ΠΑΟΚ. Για μένα, είναι η ομάδα που με μεγάλωσε. Θυμάμαι παίκτες όπως τον Μπορμπόκη, Τουρσουνίδη, Σκαρτάδο, Ζαγοράκη (στα νιάτα του!) και τον μεταγενέστερο Φραντζέσκο. Θυμάμαι όταν πήγαινα σε αγώνες μπάσκετ στο Παλαί για να δω τις τιτανομαχίες μεταξύ του ΠΑΟΚ του Κόρφα, Φασούλα, Ρεντζιά, Μπουντούρη, Πρέλεβιτς, Στογιάκοβιτς και των αντίπαλων ομάδων.

Δεν ξέρω - τότε μου φαίνονταν διαφορετικά τα πράγματα. Πιο αθώα (?), πιο ποιοτικά.

Τώρα, όσον αφορά τις ομάδες εξωτερικού, είμαι λίγο ιδιόμορφη περίπτωση! :)

Δηλαδή στο ξένο ποδόσφαιρο, οι αδυναμίες μου είναι:

-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (σαν το Στράτο!)

-Ρεάλ Μαδρίτης (σαν το Στράτο!)

-Μίλαν (εδώ σπάω το πρωτόκολλο των απανταχού Παοκτσήδων που υποστηρίζουν Juve και κάνω τη διαφορά!... Κι ας παίζει χάλια έως άπατα τα τελευταία χρόνια...)

Για NBA, είμαι φαν των Knicks & Celtics παλαιώθεν! Όταν όλοι παραληρούσαν για Chicago Bulls & L.A. Lakers, εγώ τρελαινόμουν να μαθαίνω νέα για τις προαναφερθείσες ομάδες! :)

Τελικά, μετά από πολλά χρόνια, όταν μ' έφερε ο δρόμος μου στην Αμερική, λάτρεψα και το American Football, όπου υποστηρίζω φανατικά (και παρακολουθώ ακόμα και σήμερα τους αγώνες, όταν είναι σε νορμάλ ώρες) τους New England Patriots. Βέβαια, αυτό σαν απλή αναφορά, γιατί έχει ξεφύγει από τα όρια του ρετρό! :)
 
Από τα γενοφάσκια μου ποτέ δεν δέθηκα με μια ομάδα, ίσως λόγω του ότι δεν είχα φανατισμένο πατέρα. Συνήθως γινόμουν όποια ομάδα υποστήριζαν οι περισσότεροι στα μέρη που πήγαινα (π.χ. Ολυμπιακός στη Σαλαμίνα, Πάοκ στη Θεσσαλονίκη...) Όλα αυτά μέχρι τα 12 μου... Τότε μπήκε στη ζωή μου ο Άρης του μπάσκετ. Η μυθική πορεία των πρωτοπόρων ελλήνων στο ευρωπαϊκό μπάσκετ, του Γκάλη, του Γιαννάκη, του Φιλίππου, του Σούμποτιτς, του Γουίλτζερ αλλά και του Ρωμανίδη, του Δοξάκη, του Λιπυρίδη, του Μισούνωφ κλπ.

Τιμητικά είμαι πάντα Άρης στο μπάσκετ. Στο ποδόσφαιρο κάποια στιγμή στην εφηβεία συνδέθηκα με τη μεγάλη τότε ΑΕΚ των πρωταθλημάτων και μετά βαρέθηκα να αλλάξω :D
 
Πίσω
Μπλουζα