Ποια ταινία της Αλίκης Βουγιουκλάκη σας άρεσε λιγότερο;

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Οι επιλογες και η ιδεα ειναι του Johnalepou ;) τον οποιο ευχαριστω!

Οι υποψηφιοτητες για τη χειροτερη ταινια της Αλικης

Το Ποντικακι

Ο αγαπητικος της βοσκοπουλας

Το κοριτσι με τα παραμυθια

Θολα Νερα (Η Ζαβολιαρα)

Χαρούμενοι Αλήτες

Το πιο λαμπρό αστέρι

Το κοριτσι του λουνα παρκ

Υπολοχαγος Νατάσσα

Πονηρο Θηλυκο

Κατασκοπος Νελλη
 
Σιγουρα ΟΧΙ η Υπολοχαγός Νατάσσα! Ανήκει στην αγαπημένη γενιά των πολεμικών/ιστορικών Ελληνικών ταινιών της περιοδου 65-73. Δεν νομιζω να ξαναδουμε τετοια αριστουργηματα/υπερπαραγωγες που να θυμιζουν ενδοξο παρελθον και να ενεπνεουν αισιοδοξια και πεισμα. Το σινεμα που ακολουθησε συντριψε το χρωμα, την ελπιδα, τις μνημες.

Μαλλον το Πονηρό Θηλυκό...
 
Το Κορίτσι του Λούνα Πάρκ

Ποτέ (μα ποτέ) δεν με επεισε σε δραματικό ρόλο, μονο σαν χαζοχαρούμενη ξανθια.
 
Την Υπολοχαγό την έβαλα λόγω Φώσκολου, ο οποίος έχει πολλές συμπαθειες αλλά και πολλές αντιπάθειες!

Ζαβολιάρα μάλλον!
 
Το ιδιο και εγω,κατι με χαλαγε σε αυτην την ταινια.

Ισως ο Κλοουν.

Δεν την εχω δει ποτε ολοκληρη.

Edit:To koριτσι του Λουνα Παρκ
 
Πάντα έπρεπε να υπάρχει επιλογή "όλες" ή "περισσότερες από μία", "δεν απαντώ", "καμία".

Όλες από μένα. Ποτέ μου δεν τη συμπάθησα τη συγκεκριμένη ηθοποιό. Υπήρχαν μακράν καλύτερες και με περισσότερη θηλυκότητα ηθοποιοί που πέρασαν από τη μεγάλη οθόνη και άξιζαν περισσότερο.

Η υποκριτική της ήταν ένα κλισέ με παρωπίδες. Την είχες δει σε μια ταινία, τις είχες δει όλες.

Στην "Υπολοχαγό Νατάσα" θα ήθελα περισσότερο τη Καρέζη στο ρόλο αυτό.

Τα γραφόμενα εκφράζουν την απόλυτα προσωπική μου γνώμη.
 
Εμένα είναι ως γνωστόν η αγαπημένη μου ηθοποιός αλλά θα πω και γω τη Ζαβολιάρα , μόνο και μόνο γιατί δεν ακούγεται η φωνή της στη ταινία αυτή...
 
Ενδιαφέρον το θέμα της δημοσκόπησης - ευχαριστούμε johnalepou για την ιδέα και Wally για την υλοποίηση.

Η γνώμη μου:

1) Το "Ποντικάκι" ήταν η πρώτη ταινία της Αλίκης. Ασφαλώς δεν είναι σαν τις ταινίες της Αλίκης που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε, αλλά είναι η παλαιότερη (1954) και είναι και η πρώτη της. Η ταινία αυτή είναι όμορφα καρα(ρετρό) και αντιπροσωπευτική μιας εποχής που ακόμα και στη δεκαετία του '60 φαινόταν ότι είχε περάσει πια ανεπιστρεπτί. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι είναι η χερότερη ταινία της Αλίκης - respect!

2) Την δεύτερη ταινία της Αλίκης, "Ο Αγαπητικός της Βοσκοπούλας" έχω πολλά χρόνια να την δω και την θυμάμαι αμυδρά. Σίγουρα δεν είναι από τις αγαπημένες μου, αλλά την σώζει διότι είναι μία από τις δύο βουκολικές ταινίες που γύρισε στα πρώτα της βήματα η μεγάλη πρωταγωνίστρια, επομένως ένα δείγμα της δουλειάς της σε αυτό το είδος ταινιών.

3) Κάτι αντίστοιχο με το "Ποντικάκι" συμβαίνει και με το "Κορίτσι με τα Παραμύθια". Η Αλίκη ακόμα στα πρώτα της βήματα (1956), ακόμα μελαχροινή, αλλά η συνύπαρξη με τον Αλέκο Αλεξανδράκη (αρχίζει να φαίνεται ότι οι δυο τους έχουν ωραία "χημεία" μεταξύ τους), το δυνατό καστ (Χριστόφορος Νέζερ, Δέσπω Διαμαντίδου, Ανδρέας Φιλιππίδης, Γιάννης Γκιωνάκης) και το στόρυ εν γένει μου αρέσουν πολύ. Το τέλος της ταινίας μάλιστα το βρίσκω πολύ συγκινητικό, σε συνδυασμό με την μουσική που την βρίσκω υπέροχη. Σίγουρα όχι η χειρότερη ταινία της!

4) Άλλη μια ταινία που την εντάσω στην κατηγορία των πολύ ρετρό ταινιών της Αλίκης, οι "Χαρούμενοι Αλήτες", αν και μεταγενέστερη από τις προηγούμενες (1958 ), έχει αυτή την "τρυφερότητα" του παλιού, μιας παλιότερης εποχής...

5) Και φτάνουμε στις μεταγενέστερες ταινίες της Αλίκης που γύρισε όταν βρισκόταν στην κορυφή της επιτυχίας. "Το πιο λαμπρό αστέρι" ήταν η πρώτη ταινία που γύρισε στον Καραγιάννη και η διαφορά σε σχέση με τις ταινίες της στην FINOS FILMS και στην Δαμασκηνός-Μιχαηλίδης είναι εμφανής. Πιο χλιαρό σενάριο, το γύρισμα είναι μέτριο (και όχι εξαιρετικό όπως στις άλλες εταιρίες), τα σκηνικά (ας μην σχολιάσω καλύτερα!), γενικά υπάρχει μια έκπτωση στα πάντα. Παρ' όλα αυτά, "Το πιο λαμπρό αστέρι" το θεωρώ την καλύτερη από τις 3 ταινίες που γύρισε με την Καραγιάννη-Καρατζόπουλος την διετία 1967-68, οπότε όχι την χειρότερή της.

6) "Το Κορίτσι του Λούνα Πάρκ" έφτασα πολύ κοντά στο να το ψηφίσω ως την χειρότερη ταινία. Ισχύουν αυτά που έγραψα παραπάνω για "Το πιο λαμπρό αστέρι", αλλά την θεωρώ ακόμα χειρότερη ταινία και δεν μπορώ να την παρακολουθήσω με τίποτα... Από τις λίγες φορές που το δίδυμο Βουγιουκλάκη-Παπαμιχαήλ ούτε με πείθει, ούτε μου αρέσει...

7) Ε όχι η "Υπολοχαγός Νατάσσα" στις χειρότερες ταινίες της Αλίκης... Σίγουρα έχει τις Φωσκολικές σεναριακές και ερμηνευτικές της υπερβολές σε κάποια σημεία που δεν αρέσουν σε πολλούς, αλλά είναι πολύ δυνατή ταινία, υπερπαραγωγή της FINOS FILMS, που αποτελεί όχι μόνο την μεγαλύτερη εισπρακτική επιτυχία της Αλίκης, αλλά όλου του Ελληνικού Κινηματογράφου! Η δε σκηνή όπου πυροβολείται και σκοτώνεται ο Παπαμιχαήλ στο Αρχαίο Θέατρο με συγκινεί κάθε φορά! Respect!!

8 ) Και για το τέλος οι δύο τελευταίες ταινίες της Αλίκης, από την βραχύβια "αναγέννηση" του Ελληνικού κινηματογράφου στις αρχές της δεκαετίας του '80. Το "Πονηρό Θηλυκό Κατεργάρα Γυναίκα" μου αρέσει - ίσως όχι όσο μου αρέσουν οι ταινίες του '60 της Αλίκης, αλλά πάντως δεν την συγκαταλέγω στις χειρότερες. Και λόγω του ρόλου της ως πρωταγωνίστριας του Θεάτρου και του Κινηματογράφου στην ταινία, έχουμε την ευκαιρία να την δούμε στο Θέατρο, επομένως για μένα είναι σαν να την βλέπω στον χώρο της, σαν να βλέπουμε την πραγματική Αλίκη "backstage" και αυτό μου αρέσει. Το δε τραγούδι τίτλων με τον Γιώργο Γερολυμάτο "Και τώρα που τελειώσαμε, τι έγινε;" (ποιος είναι ο τίτλος του παιδιά, αν ξέρετε; ) με συγκινεί πολύ...!

9) Η "Κατάσκοπος Νέλλη" είναι η τελευταία ταινία που γύρισε η Αλίκη, αν και πολλές φορές η ίδια ερωτώμενη, έλεγε ότι η τελευταία ταινία της ήταν "Η Μαρία της σιωπής" (βλ. Ενώπιως Ενωπίω με τον Ν. Χατζηνικολάου 1993), γεγονός που σημαίνει ότι απέρριπτε τις δύο τελευταίες της ταινίες της δεκαετίας του '80. Η "Κατάσκοπος Νέλλη", σε σχέση με το "Πονηρό Θηλυκό Κατεργάρα Γυναίκα" μου αρέσει λιγότερο, αλλά αυτό που μου αρέσει στην ταινία είναι τα τραγούδια με την Αλίκη που θυμίζουν την εποχή που στο θέατρο ανέβαζε παραστάσεις με τα μεγάλα μιούζικαλ, επομένως η ταινία είναι θεωρώ σημαντική για αυτό. Είναι επίσης η τελευταία της ταινία, επομένως σημαδιακή για αυτό το λόγο. Σίγουρα όχι η χειρότερη!

10) Για το τέλος άφησα την ταινία που ψήφισα ως χειρότερη: "Η Ζαβολιάρα". Άνευρη, αδιάφορη ταινία, κακογυρισμένη, την οποία και η ίδια παράτησε στη μέση πριν ολοκληρωθεί με αποτέλεσμα να ντουμπλαριστεί από άλλη ηθοποιό... Θολά τα νερά στην ταινία αυτή, πολύ θολά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ θα πω το πιο λαμπρό αστέρι. Η ταινία είναι απαράδεκτη, λες και κάνουν πλάκα στους θεατές. Ποτέ δεν μπόρεσα να αντέξω, ως το τέλος...
 
Κρίμα να μπορείς να ψηφίσεις μόνο 1 φορά... άμα είχα 10 ψήφους κάτι θα γινόταν...

Ο Pooky(1) με κάλυψε πλήρως
 
Μαα...λείπει απ'αυτή τη λίστα "Η Μαρία της σιωπής";...είναι η ταινία που μ'έκανε να καταλήξω πως δεν άντεχα την πρωταγωνίστρια ούτε μουγγή! Γενικά συμπαθώ κάποιες ασπρόμαυρες ταινίες της Βουγιουκλάκη, αλλά από τις έγχρωμες μόνο "Το δόλωμα" κατάφερα να δω μέχρι τέλους..θα ψήφιζα πολλές αν μπορούσα.
 
RIO είπε:
Εγώ θα πω το πιο λαμπρό αστέρι. Η ταινία είναι απαράδεκτη, λες και κάνουν πλάκα στους θεατές. Ποτέ δεν μπόρεσα να αντέξω, ως το τέλος...
Εμένα αυτό που μου έκανε εντύπωση από τότε που το έμαθα ήταν ότι "Το πιο λαμπρό αστέρι" ήταν η μεγαλύτερη εισπρακτική επιτυχία της σεζόν 1967-68. Μόνο και μόνο επειδή πρωταγωνιστούσε η Αλίκη; Η ταινία δεν είναι από τις καλές της και την ίδια σεζόν προβλήθηκαν εξαιρετικές ταινίες, όπως το "Μια κυρία στα μπουζούκια" (2η σε αριθμό εισητηρίων), οι απολαυστικές "Νύχτα Γάμου" (3η) και "Ο Ψεύτης" (8η) και το εξαιρετικό "Όλγα αγάπη μου" (16η).

Εδώ τόσες άλλες εξαιρετικές ταινίες είχε γυρίσει στο παρελθόν η Αλίκη που δεν είχαν κατακτήσει την πρωτιά, όπως: Χτυποκάρδια στο θρανίο (1963), Το δόλωμα (1964), Η σοφερίνα (1964), Μοντέρνα Σταχτοπούτα (1965), Αχ! Αυτή η γυναίκα μου (1967)...

Ειδικά το τελευταίο, το "Αχ! Αυτή η γυναίκα μου" που προβλήθηκε την ίδια σεζόν με το "Το πιο λαμπρό αστέρι" και είναι απείρως καλύτερο, πώς κατέληξε να έρθει 10η ταινία σε εισπράξεις και "Το Αστέρι" να έρθει πρώτο; Μήπως ο Καραγιάννης έκανε τρομερό promotion στις ταινίες του; Αν το έχει ψάξει κάποιος το θέμα (tonytony?), θα ήθελα πολύ να μάθω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προφανως εφταιγε κ ο τιτλος "Το πιο Λαμπρο Αστερι" γιατι ολοι θα περιμεναν κατι πολυ φαντασμαγορικο κ πανω στην Αλικη γιαυτο δελεαστηκαν !!!

Ναι σιγουρα δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο ομως κατι ατακες εκει στην ψαραγωρα τις εχει! 'Η εκει που του λεει "ελα πατερα ανεβα στη τζαγκουαρ!"

Κ εκει που της κανει μαθημα ο Παπαμηχαηλ κ τη φανταζεται να τραγουδα κλασσικα τραγουδια! :D
 
argy είπε:
Προφανως εφταιγε κ ο τιτλος "Το πιο Λαμπρο Αστερι" γιατι ολοι θα περιμεναν κατι πολυ φαντασμαγορικο κ πανω στην Αλικη γιαυτο δελεαστηκαν !!!
Κι εγώ αυτή είναι η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω, αλλά και πάλι, το κοινό δεν τρώει κουτόχορτο (συνήθως!) και ρωτάει/συζητάει με τους υπόλοιπους που έχουν δει μια ταινία για να ακούσει τη γνώμη τους. Αν οι άλλοι σου λένε "δεν είναι από τις καλές ταινίες της Αλίκης", θα πας να τη δεις αν δεν είσαι fan της πρωταγωνίστριας;

argy είπε:
Ναι σιγουρα δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο ομως κατι ατακες εκει στην ψαραγωρα τις εχει! 'Η εκει που του λεει "ελα πατερα ανεβα στη τζαγκουαρ!"Κ εκει που της κανει μαθημα ο Παπαμηχαηλ κ τη φανταζεται να τραγουδα κλασσικα τραγουδια! :D
Σύμφωνοι, αλλά κάποιες (λιγοστές) ατάκες και σκηνές δεν κρατούν ολόκληρη ταινία. Ιδιαίτερα να την φέρουν πρώτη και με τον ανταγωνισμό που προανέφερα, πόσο μάλλον και από ταινίες καλύτερες της ίδιας της Αλίκης...
 
Η Αλικη δικτάτωρ. Δεν το είχε για δράμα με τίποτα αν και η μουσική ήταν ωραία και το θέμα που ουσιαστικά έκανε ατομικό μιούζικαλ και σάτιρα ήταν σοβαρό, αλλά η συγκεκριμένη ταινία ήταν απο ένα σημείο βαρετή και σκέτη κατάθλιψη. Η δε σκηνή με τον σκύλο της που τον χτυπάει αμάξι, με είχε σοκάρει τότε ανεπανόρθωτα και την μίσησα την ταινία. :(

Προσωπική μου άποψη με κάθε σεβασμό στους θαυμαστές της.

Αν δεν με απατά η μνήμη μου, είχε πει κάποτε σε συνέντευξη της πως το Πιο λαμπρό αστέρι που το είχε γυρίσει με τους Καραγιάννη-Καρατζοπουλο, ήταν ταινία σπόντα προς τον Φίνο με τον οποίο τα είχαν τσουγκρίσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Στην "Υπολοχαγό Νατάσα" θα ήθελα περισσότερο τη Καρέζη στο ρόλο αυτό.
Συμφωνώ και επαυξάνω.

Η Βουγιουκλάκη ήταν υπερβολικά υπερτιμημένη, και το Ελληνικό σινεμά την βρήκε την ξανθιά χαζογκόμενα που έψαχνε για να γεμίζει ταμεία.

Γιατί κακά τα ψέμματα από υποκριτική, ε δεν ήταν και τίποτα το ιδιαίτερο. Άντε στο "Υπολοχαγός Νατάsha" μόνο και μόνο λόγο σκηνοθέτη, αλλιώς θα ήταν ένα ερωτικό πολεμικό δράμα..
 
Συγνώμη ρε παιδιά αλλά ψιλοτσατίστηκα τώρα! Γιατί ανοίχτηκε αυτό το post , για να βγάλουν όλοι οι αντι-Βουγιουκλακικοί τα απωθημένα τους??? 14 ολόκληρα χρόνια μετά το θάνατό της και ακόμα αυτό το "μίσος"??? Σέβομαι αυτούς που δεν τους αρέσει αλλά χαρακτηρισμοί του τύπου "χαζογκόμενα ξανθιά" νομίζω δεν της αξίζουν...Θλίβομαι πραγματικά...
 
tonytony είπε:
Συγνώμη ρε παιδιά αλλά ψιλοτσατίστηκα τώρα! Γιατί ανοίχτηκε αυτό το post , για να βγάλουν όλοι οι αντι-Βουγιουκλακικοί τα απωθημένα τους??? 14 ολόκληρα χρόνια μετά το θάνατό της και ακόμα αυτό το "μίσος"??? Σέβομαι αυτούς που δεν τους αρέσει αλλά χαρακτηρισμοί του τύπου "χαζογκόμενα ξανθιά" νομίζω δεν της αξίζουν...Θλίβομαι πραγματικά...
Όχι δεν περιμέναμε, το λέγαμε καιρό τώρα, απλά τώρα σου έρχεται ξαφνικό επειδή το βλέπεις μαζεμένο σε ένα thread.

Και αν μου αποδείξεις ότι οι ρόλοι της δεν ήταν της χαζογκόμενας ξανθιάς θα το ανακαλέσω..
 
Παρακαλώ πολύ να γράφετε με σεβασμό εδώ μέσα για πρόσωπα που άφησαν ιστορία στον Ελληνικό Κινηματογράφο. Χαρακτηρισμοί τύπου "χαζογκόμενα ξανθιά" είναι αδόκιμοι και επιεικώς απαράδεκτοι!!

Εδώ βρισκόμαστε για να μιλούμε όμορφα και να κάνουμε καλοπροαίρετα σχόλια για Ταινίες και Καλλιτέχνες που χαράχτηκαν στη μνήμη μας. Ασφαλώς όλοι δεν συμφωνούμε και δεν αγαπούμε τις ίδιες ταινίες και τους ίδιους ανθρώπους, αλλά τουλάχιστον ας εκφράζουμε την αντίθεσή μας με σεβασμό και κόσμιο τρόπο!!!
 
Έχω την αίσθηση οτι ο status, αναφέρεται στους ρόλους (με την έννοια bimbo) και όχι στην ίδια τη Αλίκη...

Anyway, και εγώ απέχω από την ψηφοφορία, καθώς ούτε λάτρεψα ούτε σιχαινόμουν την Αλίκη. Βλέπω ευχάριστα αρκετές από τις ταινίες της...
 
Πίσω
Μπλουζα