Ποια ταινία της Αλίκης Βουγιουκλάκη σας άρεσε λιγότερο;

bernard.c είπε:
Παρακαλώ πολύ να γράφετε με σεβασμό εδώ μέσα για πρόσωπα που άφησαν ιστορία στον Ελληνικό Κινηματογράφο. Χαρακτηρισμοί τύπου "χαζογκόμενα ξανθιά" είναι αδόκιμοι και επιεικώς απαράδεκτοι!!
Που ακριβώς είναι το αδόκιμο στο χαζογκόμενα; Αφού τέτοιους ρόλου έπαιζε, άσχετα αν έγραψε ιστορία στον κινηματογράφο.

Εδώ βρισκόμαστε για να μιλούμε όμορφα και να κάνουμε καλοπροαίρετα σχόλια για Ταινίες και Καλλιτέχνες που χαράχτηκαν στη μνήμη μας. Ασφαλώς όλοι δεν συμφωνούμε και δεν αγαπούμε τις ίδιες ταινίες και τους ίδιους ανθρώπους, αλλά τουλάχιστον ας εκφράζουμε την αντίθεσή μας με σεβασμό και κόσμιο τρόπο!!!
Δεν θεωρώ ότι έδειξα κάποια ασέβεια απέναντι στους συνομιλητές μου ούτε φέρθηκα απρεπώς.

DINO είπε:
Έχω την αίσθηση οτι ο status, αναφέρεται στους ρόλους (με την έννοια bimbo) και όχι στην ίδια τη Αλίκη...
Ορίστε, κ εκεί που δεν το περιμένεις, έρχεται βοήθειά από την απέναντί παράταξη.:Ρ

Θενκ ψηλέ :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
status είπε:
Δεν θεωρώ ότι έδειξα κάποια ασέβεια απέναντι στους συνομιλητές μου ούτε φέρθηκα απρεπώς.
Αναφέρομαι για ασέβεια απέναντι σε Έλληνες καταξιωμένους καλλιτέχνες.

Και σταματώ τη συζήτηση εδώ.

Ας αναλάβουν οι Admins την τύχη του παρόντος thread, διότι μετά λύπης διαπιστώνω ότι το thread αυτό πήρε λάθος τροπή...
 
Ο καθενας μπορει αν εχει την αποψη του αλλα λογω αυτης της "χαζογκομενας" οι Ελληνες ηθοποιοι χορτασαν ψωμακι. Χαρη σε αυτη ανεβηκαν(δημιουργηθηκαν) τα κασε. Μεχρι τοτε ακομα και οι τεραστιοι πρωταγωνιστες παιζαν για ενα πιατο φαι.

Επισης οι πλουσιοτερες κινηματογραφικες παραγωγες ηταν αποροια των απαιτησεων της Βουγιουκλακη προς τις εταιρειες παραγωγης.

Ως ηθοποιος μπορει αν μην ηταν ο θηλυκος Χορν, αλλα ειχε ερισμα στο λαο, ηταν εξωπραγματικα φωτογενης, φινετσατη, πρωτοποριακη οσο αφορα το στυλ, με ενα ναζι ανεπαναληπτο, γεμιζε μοναδικα το φακο και κατειχε απο χορο και τραγουδι. Το οτι σαρωσε οποιαδηποτε εισπρακτικο ρεκορ μεσα σε ενα τοσο μεγαλο χρονολογικο φασμα κατι σημαινει. Η μακαριτισα ηταν η μια και μοναδικη Ελληνιδα σταρ με ολη τη σημασια της λεξεως.

Αντι κατακλειδας...

http://www.youtube.com/watch?v=P0oATaSYwtQ
 
bernard.c είπε:
Αναφέρομαι για ασέβεια απέναντι σε Έλληνες καταξιωμένους καλλιτέχνες.
Eντάξει, για καλλιτέχνες μιλάμε, όχι για τον Ιησού Χριστό... Είναι λογικό να υπάρχουν και αρνητικές απόψεις, δεν χρειάζεται να φανατίζεσαι.
 
Saulot είπε:
Το Κορίτσι του Λούνα ΠάρκΠοτέ (μα ποτέ) δεν με επεισε σε δραματικό ρόλο, μονο σαν χαζοχαρούμενη ξανθια.
Μήν τα βάζετε μονο με τον status, μοιάζετε στοχευμένοι...
 
Φίλε status δε μπορώ να σου αποδείξω εγώ για το αν οι ρόλοι της είναι της ξανθιάς χαζογκόμενας γιατί αυτό είναι θέμα υποκειμενικό. Θα μπορούσα να σου πω για τη Μανταλένα , θα μπορούσα να σου πω για το Ταξίδι , για την Υπολοχαγό Νατάσσα , για τη Κόρη του ήλιου και για πολλά ακόμα...Με κάλυψε ο Wally όμως. Έδωσε όλη της τη ζωή για αυτό το πράγμα που τώρα την κατηγορούμε , σαφώς και ανέβασε τα κασέ όλων των ηθοποιών (και όλοι οι ηθοποιοί της το χουν αναγνωρίσει) και πολύ απλά το μόνο που ήθελα να πω είναι ότι της αξίζει λίγο παραπάνω σεβασμός! Και στο κάτω κάτω της γραφής , και η χειρότερη να ήτανε (που φυσικά δεν ήτανε) ο νεκρός δεδικαίωται...
 
tonytony είπε:
Φίλε status δε μπορώ να σου αποδείξω εγώ για το αν οι ρόλοι της είναι της ξανθιάς χαζογκόμενας γιατί αυτό είναι θέμα υποκειμενικό. Θα μπορούσα να σου πω για τη Μανταλένα , θα μπορούσα να σου πω για το Ταξίδι , για την Υπολοχαγό Νατάσσα , για τη Κόρη του ήλιου και για πολλά ακόμα...Με κάλυψε ο Wally όμως. Έδωσε όλη της τη ζωή για αυτό το πράγμα που τώρα την κατηγορούμε , σαφώς και ανέβασε τα κασέ όλων των ηθοποιών (και όλοι οι ηθοποιοί της το χουν αναγνωρίσει) και πολύ απλά το μόνο που ήθελα να πω είναι ότι της αξίζει λίγο παραπάνω σεβασμός! Και στο κάτω κάτω της γραφής , και η χειρότερη να ήτανε (που φυσικά δεν ήτανε) ο νεκρός δεδικαίωται...
Έχω όλη την καλή διάθεση, αλλά λόγο του γεγονότος νωρίτερα (σας πείραξε η λέξη γκόμενα) αρνουμε να παραθέσω σχετικά επιχειρήματα ως προς αυτό γιατί δεν θέλω να εκτεθώ στην διαχείριση και στην καλή λειτουργία του φόρουμ.

Την άποψη μου την κρατάω για εμένα και δεν θα συνεχίσω να συμμετέχω στο παρόν thread.

Συνεχίστε χωρίς εμένα την συζήτηση σας λοιπόν..

Επίσης: Ουδείς αναντικατάστατος.
 
Εγω να σας θυμισω οτι το thread πραγματευεται τη χειροτερη ταινια της Βουγιουκλακη - πειτε καποια που δεν σας αρεσε καθολου ;)
 
Paspartoo είπε:
Εγω να σας θυμισω οτι το thread πραγματευεται τη χειροτερη ταινια της Βουγιουκλακη - πειτε καποια που δεν σας αρεσε καθολου ;)
Δεν γίνεται να μην γίνει σύγκριση με άλλες ηθοποιούς αφού υπάρχει αυτός ο τίτλος.
 
Ασέβεια δεν είναι η ελεύθερη εκφορά γνώμης. Ασέβεια είναι η ελεύθερη εκφορά γνώμης όταν αυτή εκτίθεται με μειωτικούς χαρακτηρισμούς στο ποιόν ενός ανθρώπου. Κάτι που δεν νομίζω πως έγινε εδώ απο κανέναν.

Αυτό ορίζει το ήθος της Δημοκρατίας. Ποτέ καμία γνώμη δεν θα είναι αρεστή σε όλους, απο την στιγμή όμως που εκτίθεται με πραότητα δεν πρέπει να αποδοκιμάζεται ή πρέπει επίσης να αποδοκιμάζεται με πραότητα.

Η Αλίκη Βουγιουκλάκη αυτή την στιγμή κρίνεται θετικά ή αρνητικά σε σχέση με τις ταινίες της και τους ρόλους που έπαιζε, δεν κρίνεται σαν άνθρωπος. Δεν αντιλήφθηκα κάτι τέτοιο.

Και όχι φίλοι μου, λυπάμαι αν σας γκρεμίζω κάποια πράγματα απο το βάθρο σας, ποτέ και κανένας δεν είναι υπεράνω κριτικής. Κανένας. Σε όποιο βάθρο και να βρίσκεται. Την γνώμη μας λέμε, δεν βρίζουμε κανέναν και δεν γίνεται κάθε μη αρεστή γνώμη να απαγορεύεται.

Προσωπικά ναι, ξέρω και εγώ πολλούς ανθρώπους που δεν τους άρεσε ιδιαίτερα η Βουγιουκλάκη σαν ηθοποιός, ή τους άρεσαν μόνο κάποιες ταινίες της. Αυτό όμως δεν αμφισβητεί ούτε την ιστορία που άφησε πίσω της, ούτε το γεγονός πως σαν ηθοποιός για εκείνη την εποχή και τα δεδομένα του τότε, όσο κράτησε η καριέρα της, ήταν αξεπέραστη για το στυλ που είχε και καθιέρωσε. Οι εποχές όμως αλλάζουν όπως και τα κριτήρια, δεν είναι κακό ούτε προσωπικό.

Απλά πράγματα, πολύ απλά και όμορφα. Δεν υπάρχει λόγος να δημιουργούμε εντάσεις άνευ λόγου και αιτίας και να δυσκολεύουμε την ζωή μας ή να χαλάμε την διάθεση μας. Εδώ είμαστε για να κάνουμε διάλογο ανεξαρτήτως απόψεων και να περνάμε καλά.

Έλα, αγκαλίτσα! Θερμόκέφαλοι άντρες.
giggle.gif


Άντε, με στεναχωρούν οι καβγάδες.

Hug_emoticon___v2.gif


Εμένα πάντως η σκηνή με τον σκύλο με είχε σοκάρει. :(
 
Shakti είπε:
Ασέβεια δεν είναι η ελεύθερη εκφορά γνώμης. Ασέβεια είναι η ελεύθερη εκφορά γνώμης όταν αυτή εκτίθεται με μειωτικούς χαρακτηρισμούς στο ποιόν ενός ανθρώπου. Κάτι που δεν νομίζω πως έγινε εδώ απο κανέναν.

Αυτό ορίζει το ήθος της Δημοκρατίας. Ποτέ καμία γνώμη δεν θα είναι αρεστή σε όλους, απο την στιγμή όμως που εκτίθεται με πραότητα δεν πρέπει να αποδοκιμάζεται ή πρέπει επίσης να αποδοκιμάζεται με πραότητα.

Η Αλίκη Βουγιουκλάκη αυτή την στιγμή κρίνεται θετικά ή αρνητικά σε σχέση με τις ταινίες της και τους ρόλους που έπαιζε, δεν κρίνεται σαν άνθρωπος. Δεν αντιλήφθηκα κάτι τέτοιο.

Και όχι φίλοι μου, λυπάμαι αν σας γκρεμίζω κάποια πράγματα απο το βάθρο σας, ποτέ και κανένας δεν είναι υπεράνω κριτικής. Κανένας. Σε όποιο βάθρο και να βρίσκεται. Την γνώμη μας λέμε, δεν βρίζουμε κανέναν και δεν γίνεται κάθε μη αρεστή γνώμη να απαγορεύεται.

Προσωπικά ναι, ξέρω και εγώ πολλούς ανθρώπους που δεν τους άρεσε ιδιαίτερα η Βουγιουκλάκη σαν ηθοποιός, ή τους άρεσαν μόνο κάποιες ταινίες της. Αυτό όμως δεν αμφισβητεί ούτε την ιστορία που άφησε πίσω της, ούτε το γεγονός πως σαν ηθοποιός για εκείνη την εποχή και τα δεδομένα του τότε, όσο κράτησε η καριέρα της, ήταν αξεπέραστη για το στυλ που είχε και καθιέρωσε. Οι εποχές όμως αλλάζουν όπως και τα κριτήρια, δεν είναι κακό ούτε προσωπικό.

Απλά πράγματα, πολύ απλά και όμορφα. Δεν υπάρχει λόγος να δημιουργούμε εντάσεις άνευ λόγου και αιτίας και να δυσκολεύουμε την ζωή μας ή να χαλάμε την διάθεση μας. Εδώ είμαστε για να κάνουμε διάλογο ανεξαρτήτως απόψεων και να περνάμε καλά.

Έλα, αγκαλίτσα! Θερμόκέφαλοι άντρες.
giggle.gif


Άντε, με στεναχωρούν οι καβγάδες.

Hug_emoticon___v2.gif


Εμένα πάντως η σκηνή με τον σκύλο με είχε σοκάρει. :(
Post of the year χαλαρά. (εκτός από το αγκαλιές *ιχχχ!*):Ρ

Να προτείνω αλλαγή του τίτλου σε: "Ποια ταινία της Βουγιουκλάκη σας άρεσε λιγότερο" ;
 
status είπε:
Post of the year χαλαρά. (εκτός από το αγκαλιές *ιχχχ!*):Ρ
Να προτείνω αλλαγή του τίτλου σε: "Ποια ταινία της Βουγιουκλάκη σας άρεσε λιγότερο" ;
Εκτελούνται πυροσβεστικαί εργασίαι. :wave:
 
Ημουν αναμεσα στη Ζαβολιαρα και Το Κοριτσι του Λουνα - Παρκ και τελικα ψηφισα την πρωτη επειδη εχει πολυ κακη σκηνοθεσια, ειναι ανουσια, προχειρη, με πολυ κακο σεναριο, φωτογραφια και ηχο.

Οσον αφορα Το κοριτσι του Λουνα - Παρκ εχω οπως ηδη φανηκε, ασχημη γνωμη και γι' αυτην, πρωτιστως λογω της πολυ κακης ερμηνειας της Αλικης, κι επειτα λογω του ανοστου σεναριου.

Για να μιλησω λιγακι γενικοτερα, νομιζω οτι οι παραγωγες της εταιρειας Καραγιαννης - Καρατζοπουλος εκαναν να φανταζουν "λιγοι" μεγαλοι ηθοποιοι μας που ελαμψαν στη Φινος - Φιλμ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ζαβολιαρα...με τα μπουνια!!! εκτος του οτι εχει κακη σκηνοθεσια και ειναι ντουμπλαρισμενη η αλικη και μαλιστα απο την καιτη παπανικα, ειναι και κουραστικη ταινια!!!! με διαφορα λοιπον και αμεσως μετα το κοριτσι του λουνα παρκ. :eek: οσο για το πιο λαμπρο αστερι μονο και μονο που εχει σημαδεψει πολλα παιδικα σαββατοβραδα δεν την αναφερω καν..εχει γουστο :p :p
 
Από τις ταινίες που έχουν τεθεί σε ψηφοφορία, λίγες έχω δει και από αυτές που έχω δει για μένα η χειρότερη είνει το "Πονηρό θηλυκό, κατεργάρα γυναίκα". Ποτέ δεν κατάφερα να δω ολόκληρη αυτή την ταινία.

Όταν ήμουν κοριτσάκι (μικρό και άμυαλο :p ) η Βουγιουκλάκη ήταν η αγαπημένη μου ηθοποιός. Πλέον όμως, έχοντας δει 5 ταινίες παραπάνω και 10 ηθοποιούς να παίζουν σ'αυτές κατέληξα στο συμπέρασμα ότι πλέον δεν μου αρέσει αυτή η ηθοποιός, αν εξαιρέσω 2 ταινίες της (Υπολοχαγός Νατάσα, Μανταλένα). Δεν λέω περισσότερα, γιατί ίσως θεωρηθεί ότι κι εγώ προσβάλλω τη μνήμη της... Θα πω απλώς ότι δεν μου αρέσει σαν ηθοποιός, ούτε οι ταινίες της.

(Κι εγώ είχα σοκαριστεί με τη σκηνή που σκοτώνεται το σκυλί. Έκλαιγα απαρηγόρητη. :( )
 
όλες οι ταινίες της εκτός από το ξύλο βγήκε απ' τον παράδεισο και το δόλωμα με απωθούν απίστευτα. μου έβγαζε πάντα κάτι το ψεύτικο και την πίστευα πάντα ότι παρίστανε την μπέμπα ακόμα και στα 50 της. δεν είχα συνειδητοποιήσει πόσο νέα έφυγε.

ψήφισα το κορίτσι του λούνα πάρκ γιατί απλά είναι η μόνη ταινία που θυμάμαι πως είδα και δεν μου άρεσε. την αλίκη την σκέφτομαι με χαμόγελο μόνο όταν σκεφτώ με πόση λαχτάρα πήγαιναν οι γονείς μου να δουν τις ταινίες της στο σινεμά και να γελάσουν με την τσαχπινιά και το νάζι της. είναι το σύμβολο μιας ολόκληρης εποχής και γι΄αυτό πιστεύω πως θα είναι πάντα στις καρδιές μας, έστω και αν φαν της δεν είμαστε.
 
Από τις επιλογές,έχω δει μόνο αυτές τις ταινίες:

Το πιο λαμπρό αστέρι

Το Κορίτσι του Λούνα Πάρκ

Υπολοχαγός Νατάσσα

Πονηρό Θηλυκό

Ψήφισα το Πονηρό Θηλυκό
 
Clemence είπε:
μου έβγαζε πάντα κάτι το ψεύτικο και την πίστευα πάντα ότι παρίστανε την μπέμπα ακόμα και στα 50 της. δεν είχα συνειδητοποιήσει πόσο νέα έφυγε.
Συμφωνώ απόλυτα!

Αν και με σόκαρε ο θάνατος της, κυρίως λόγω του ότι είχα συνηθίσει αλλιώς την εικόνα της και με σόκαρε η εικόνα της μέσα στο φέρετρο...
 
Δε θέλω πάλι να γίνω ο "κακός" και δε θα γίνω. Απλά προς ενημέρωση σας λέω ότι την είχα δει άπειρες φορές από κοντά και μόνο γατούλα και μπέμπα δεν ήτανε. Πολλές φορές και της ίδιας δεν της άρεσε η εικόνα αυτή που είχε βγει από τον ελληνικό κινηματογράφο κυρίως. Η αλήθεια είναι πως στο θέατρο τουλάχιστον ήθελε πολύ να παίξει και πιο "σοβαρά" έργα αλλά δυστυχώς δεν πετύχαιναν σχεδόν ποτέ και όπως έλεγε και η ίδια , ήταν αιχμάλωτη του κοινού και της εικόνας της. Πάντως τα τελευταία χρόνια της ζωής της , αυτά που την γνώρισα εγώ , ήταν μια πολύ σοβαρή γυναίκα. Και μη ξεχνάμε πως οι ταινίες αυτές για τις οποίες την "κακολογούμε" και την "κρίνουμε" ήταν 30 χρόνια πριν έτσι? (και 15 για τις 2 τελευταίες). Πάντως σαφώς σεβαστή η άποψη του καθενός!...
 
Τις πρώτες ταινίες της δεν έτυχε να τις δω ολοκληρωμένες. Πάντως ψήφισα την "Κατάσκοπο Νέλλη" , αλλά αν μπορούσα θα ψήφιζα κι τις άλλες από τον κινηματογραφικό οργανισμό "ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ - ΚΑΡΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ", διότι θεωρώ ότι αυτή η εταιρεία αδίκησε και την Αλίκη και όσους άλλους μεγάλους μας ηθοποιούς που συνεργάστηκαν με τον συγκεκριμένο κινηματογραφικό οργανισμό. Οι ταινίες έπασχαν γενικά και δεν συγκρίνονται με του Φίνου.
 
Πίσω
Μπλουζα