Ποια ταινία της Αλίκης Βουγιουκλάκη σας άρεσε λιγότερο;

pooky(1) είπε:
Πάντα έπρεπε να υπάρχει επιλογή "όλες" ή "περισσότερες από μία", "δεν απαντώ", "καμία".
Όλες από μένα.
Συμφωνώ απόλυτα.

Και αν αυτό σοκάρει κάποιους θαυμαστές της, το ίδιο σοκ πάθαινα και εγώ κάθε φορά που την έβλεπα να νιαουρίζει...
 
Πωωωωπω ο κακος χαμος εγινε παιδια!!! Δεν ειχα καθολου αυτο υπ οψιν οταν εριχνα την προταση για αυτη την ψηφοφορια!!
 
To ονομα "Βουγιουκλακη" παντα ξεσηκωνε πολλες αντιδρασεις - θετικες και αρνητικες - αμα τη εμφανισει. Και φυσικα "πουλαει" και μετα θανατον...
 
bambinella 100 είπε:
To ονομα "Βουγιουκλακη" παντα ξεσηκωνε πολλες αντιδρασεις - θετικες και αρνητικες - αμα τη εμφανισει. Και φυσικα "πουλαει" και μετα θανατον...
το έχουν αυτό οι χαρισματικές προσωπικότητες :)
 
Τις περισσότερες από τις ταινίες της ψηφοφορίας, δεν τις έχω δει καθόλου ή τις έχω παρακολουθήσει αποσπασματικά. Επέλεξα όμως το πιο λαμπρό αστέρι, γιατί για εμένα η ταινία αυτή αποτελεί την προσωποποίηση του kitsch, από το σενάριο, τις ατάκες μέχρι και και τον φωτισμό και τα χρώματά της.

Όσο για τη διαμάχη που ξέσπασε, εγώ αυτό που έχω να πω είναι ότι οι καλές εισπράξεις δεν συνάδουν με τον καλό κινηματογράφο και την ηθοποιία. Το αντίθετο βεβαίως μπορεί να συμβαίνει, αν και σπάνια. Και αν και τη Βουγιουκλάκη ποτέ δεν την εκτίμησα σαν ηθοποιό (ούτε και την είδα ποτέ σαν ηθοποιό, παρά μόνο σαν περσόνα) , εκτιμώ το γεγονός ότι έκανε τον κόσμο να την αγαπήσει και εμάς να τη συζητάμε μετά από τόσα χρόνια.
 
Το κορίτσι του λουνα παρκ προηγειται σταθερα παντως...τωρα που το σκεφτομαι επρεπε να ειχα βαλει και τη Αλικη δικτατωρ...θα ειχε και αυτη νομιζω αρκετες "συμπαθειες"
 
Καμία διαμάχη!!!!

Απλά λέμε τη γνώμη μας, θα ήταν απίστευτα μονότονο αν όλοι λέγαμε τα ίδια!!!!!!
 
Λοιπον ¨Ζαβολιάρα¨και μη με λιθοβολησετε αλλά ῾Ἀρχοντισα και αλητης῾᾽ ποτε δε χωνεψα τον Πιπη και η ταινια ειναι προχειρη και δεν ειναι καν τοσο κακη ωστε να γελάς οπως το ῾Ἠ αγαπη μας῾᾽ και ῾᾽Το πιο λαμπρο αστερι῾᾽. Παρεπιπτωντος και η Αλικη και η αντιζηλος της η Τζενη Καρεζη ήταν σπουδαίες κωμικοι και άθλιες στο δραμα. Αν θελετε δράμα δειτε την Ειρηνη Παπά, την Ελλη Λαμπέτη (που ήταν και καλη κωμικος) την Λασκαρη απο τις πιο εμπορικές και ένα σωρο άλλες. Αυτο βεβαια δεν μειώνει το ταλέντο τους. Το να παιζεις τη ξανθια χαζογκομενα ενω εισαι στην πραγματικότητα μελαχρινη με μυαλο για μπιζνες θέλει όντως ταλέντο! Το ιδιο έκανε και η Μαιρυλιν Μονροε (η οποια όμως ήταν εξαιρετικη και στο δράμα) και ήταν πολύ ταλαντουχα.
 
Η κατάσκοπος Νέλλη έχει πάρει κεφάλι εντωμεταξύ!
 
...και ναι η ΚΑΤΑΣΚΟΠΟΣ ΝΕΛΛΗ είναι η νικήτρια!
 
αν ηταν ανοιχτη η δημοσκοπηση κι εγω την ταινια "κατασκοπος Νελλη" θα ψηφιζα
 
Άνοιξε και πάλι :)
 
Σχετικά με τα θέματα που τέθηκαν παραπάνω, η προσωπική μου άποψη είναι η εξής:

Η Αλίκη Βουγιουκλάκη μετά τα μέσα των 60s δεν είναι ηθοποιός, αλλά icon, σταρ, performer ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το. Αυτός είναι κι ο λόγος της πρωτιάς ταινιών σαν "Το πιο λαμπρό αστέρι", "Η αρχόντισσα κι ο αλήτης", " Η νεράιδα και το παλικάρι". Πρόκειται για ταινιες προσωποκεντρικές, που χωρίς την παρουσία της θα ήταν τεραστίου μεγέθους αποτυχίες.

Όλοι οι υπόλοιποι συντελεστές αυτών των ταινιών μοιραία περνούν σε δεύτερη μοίρα ή είναι διακοσμητικοί.
 
Dennisd1982 είπε:
Όλοι οι υπόλοιποι συντελεστές αυτών των ταινιών μοιραία περνούν σε δεύτερη μοίρα ή είναι διακοσμητικοί.
Θα συμφωνησω οτι αυτο συμβαινει απο την περιοδο που πηγε στον Καραγιαννη και συνεχιστηκε εν μερει και οταν επεστρεψε στον Φινο

ΕΚΤΟΣ απο τους ρολους του Παπαγιαννοπουλου που ο ιδιος τους αναδεικνυε οσο "υποβαθμισμενοι" κι αν ηταν
 
θλον και τεμνον είπε:
Θα συμφωνησω οτι αυτο συμβαινει απο την περιοδο που πηγε στον Καραγιαννη και συνεχιστηκε εν μερει και οταν επεστρεψε στον ΦινοΕΚΤΟΣ απο τους ρολους του Παπαγιαννοπουλου που ο ιδιος τους αναδεικνυε οσο "υποβαθμισμενοι" κι αν ηταν
Συμφωνώ απόλυτα και προσθέτω επίσης ότι υποβίβασε η παρουσία της και τον Παπαμιχαήλ..
 
Dennisd1982 είπε:
Συμφωνώ απόλυτα και προσθέτω επίσης ότι υποβίβασε η παρουσία της και τον Παπαμιχαήλ..
ε όχι και έτσι...ίσα-ίσα που πολλές δουλειές του κινηματογραφικές τις όφειλε στην Αλίκη...

όσο για το ότι οι ταινίες της ήταν προσωποκεντρικές νομίζω αυτό συμβαίνει με όλες τις μεγάλες πρωταγωνίστριες π.χ Βλαχοπούλου,Καρέζη κ.λ.π και όχι μόνο με την Αλίκη...
 
παντως η ιστορια εδειξε οτι οι ταινιες που εκανε χωρις την βουγιουκλακη ο παπαμιχαηλ (εννοω ταινιες στηριγμενες στο προσωπο του μονο η και σε αυτον) δεν πηγαν καθολου καλα..υπαρχουν δε αρκετες απο αυτες που δεν βλεπονται..οπως και της βουγιουκλακη βεβαια καποιες
 
Θα διαφωνήσω :)

Προτιμώ σαφώς τον Παπαμιχαήλ στις ταινίες όπου δεν ήταν ζευγάρι με τη Βουγιουκλάκη. Θεωρώ ότι το παίξιμό του ήταν σκάλες ανώτερο.

"Χαμένα Όνειρα" με τη Βαλάκου. Σπαρακτικός.

"Το τεμπελόσκυλο" με τη Χρονοπούλου. Ξεκαρδιστικός.

"Η κυρά μας η μαμμή" και "η θεία από το Σικάγο". Δροσερότατος ζεν πρεμιέ.

"Εταιρεία θαυμάτων". Ο πιο αστείος Ιλάριος που υπήρχε.

"Τα κόκκινα φανάρια". Προσωπικά θεωρώ ότι με την Καρέζη έβγαζαν περισσότερη χημεία.

Όσο για τη χειρότερη ταινία της Αλίκης;

Παρόλο που πολλοί τη λατρεύουν, δεν μπόρεσα ποτέ μου να χωνέψω την "Υπολοχαγό Νατάσα". Φώσκολος στον κύβο ...

Δεν κατεβαίνει ούτε με τρεις σόδες :p
 
Καλά η Ζαβολιάρα απλά δεν βλέπεται! Ακόμα απορώ πως άντεξα να τη δω ολόκληρη!

Μια ταινία που δεν έχω δει ακόμα και δεν είδα να έχετε στη λίστα είναι το Έρωτας στους αμμόλοφους. Καλό είναι αυτό?

Επίσης και το Πιο λαμπρό αστέρι είναι από τα καθόλου αγαπημένα μου όπως και το Κορίτσι του Λούνα πάρκ και αυτό με τα παραμύθια δεν μου άρεσαν
 
Πίσω
Μπλουζα