Ποιοι από εσάς έχετε Smartphone;

Αγόρασα πρόφατα το πρώτο μου smartphone, ένα Huawei Χ5 pro και μεχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος, αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει για "βαριά" παιχνίδια κλπ. Είναι με επεξεργαστή στο 1 Ghz αλλά απο οτι διαβάζω σε διάφορα forum το υπερχρονίζουν, του βάζουν άλλη rom και πάει πολύ καλύτερα. Η τιμή του είναι 199 ευρώ, όσο και το απλό αλλά όλοι λέν οτι είναι πολύ καλύτερο.
 
3GS μέχρι τον Νοέμβριο του 11, μετά 4S
 
Εχω αλλαξει παρα πολλα τηλεφωνα, ειχα μεγαλη μανια,κυριως ανταλλαζα ή αγοραζα κτλ. Παντα ειχα μια αδυναμια στα παλια απλα κινητα (ιδιως στα Noki) και πλεον εχω αφησει στην ακρη το Lumia που δεχτηκα ως δωρο και χρησιμοποιω τα παλια μου. Ουτε να ανυσηχεις για την μπαταρια, ουτε να φοβασαι να σε χακαρουν μεσω χιλιαδων εφαρμογων.. Εχουμε το κεφαλι μας ησυχο!
 
Samsung Note Edge / Nokia Lumia 930

Αν και τελευταία απέκτησα το Samsung Note Edge ,(αδερφός του Samsung Note 4), με εντυπωσίασε γενικώς τόσο από θέμα οθόνης 5.6" , η λειτουργικότητά του και οι επιδόσεις του! Η τιμή του είναι αρκετά τσουχτερή αλλά νομίζω πως με καλύπτει σύμφωνα πάντα με την λειτουργικότητά του!

galaxynoteedge-1210.jpg






Eπίσεις έχω το Nokia Lumia930 (Windows phone) που το χρησιμοποιώ περισσότερο στη δουλειά και που θα αντικαταστήσω συντομα με το samsung note edge

nokia-lumia-930.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=x7eMY45Fw0M

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:

Θεωρώ και τα δύο smartphone εξαιρετικά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω αλλάξει 3 κινητά έως τώρα:

2000: Sony Ericsson T10s

1.jpg

2005: Sony Ericsson T637

2.jpg

2007: Sony Ericsson S500i το οποίο έχω μέχρι και σήμερα

3.jpg
 
Hamtaro είπε:
Έχω αλλάξει 3 κινητά έως τώρα:

2000: Sony Ericsson T10s

Προβολή συνημμένου 137468

2005: Sony Ericsson T637

Προβολή συνημμένου 137469

2007: Sony Ericsson S500i το οποίο έχω μέχρι και σήμερα

Προβολή συνημμένου 137470
Αυτό θα πει Retromaniac!! Βέβαια δεν είναι smartphones, αλήθεια μπαταρίες βρίσκεις εύκολα;
 
Τι κανει αραγε ενα Phone.. Smart ,το λειτουργικο του ; το Τ310 μου εμπαινε πριν 10+ χρονια WAP ,WEP τι ηταν τοτε και ολοι λεγανε αχου το τι εξυπνο που ειναι.
 
Hamtaro είπε:
Έχω αλλάξει 3 κινητά έως τώρα:

2000: Sony Ericsson T10s

Προβολή συνημμένου 137468

2005: Sony Ericsson T637

Προβολή συνημμένου 137469

2007: Sony Ericsson S500i το οποίο έχω μέχρι και σήμερα

Προβολή συνημμένου 137470
Φίλε μου μια διόρθωση το Τ10s δημιουργήθηκε από την Ericsson και όχι από κοινού με την Sony! Αργότερα ενσωματωθήκανε οι δύο εταιρίες τουλάχιστον στην κατασκευή από κοινού ενός κινητού όπως το Τ637 και το S500i καθώς και άλλα! Σήμερα η Sony πορεύεται μόνη της μιας και καθιερώθηκε στο χώρο! Πάντως για την ιστορία αν και πέρασε και από μένα το Sony Z1 δεν σου κρύβω πως με απογοήτευσε όχι τόσο σε θεματα οθονης χρωμάτων κλπ αλλά σε θέματα εφαρμογών πολλά κολλήματα κτλ κτλ κτλ!

[video=youtube;evFxy-miblQ]https://www.youtube.com/watch?v=evFxy-miblQ
 
Καταρχάς ποτέ δεν ήμουν φαν των smartphones, και φυσικά δεν έχω αλλάξει γνώμη... Όμως πριν από λίγο καιρό μου έδωσαν κυριολεκτικά με το ζόρι ένα NOKIA Lumia 635...

nokia-lumia-635-2.jpg

Μέχρι πριν λίγες ημέρες το είχα παρατημένο, και το έπαιρνα μαζί μου πάρα πολύ σπάνια... Όμως πριν από λίγες ημέρες, και με αφορμή το ότι η Wind μου δίνει δωρεάν 1GB ίντερνετ που πήγαινε χαμένο, είπα να του δώσω μία ευκαιρία και τώρα το έχω σαν βασικό κινητό...

Και ναι... Εξακολουθώ να λέω ότι δεν με βολεύει, και θα ήθελα περισσότερο κάτι σαν το NOKIA 108... :p
 
Shock είπε:
Αυτό θα πει Retromaniac!! Βέβαια δεν είναι smartphones, αλήθεια μπαταρίες βρίσκεις εύκολα;
Δεν έχω αλλάξει ποτέ μπαταρία στο S500i, ακόμα κρατιέται καλά. Πάντως οι μπαταρίες στο ebay κοστίζουν 3-4 ευρώ :)

Orpheas είπε:
Φίλε μου μια διόρθωση το Τ10s δημιουργήθηκε από την Ericsson και όχι από κοινού με την Sony!
Ναι έχεις δίκιο χαχα Από κεκτημένη ταχύτητα το έγραψα sony ericsson :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
cloud είπε:
Καταρχάς ποτέ δεν ήμουν φαν των smartphones, και φυσικά δεν έχω αλλάξει γνώμη... Όμως πριν από λίγο καιρό μου έδωσαν κυριολεκτικά με το ζόρι ένα NOKIA Lumia 635...
Προβολή συνημμένου 137471

Μέχρι πριν λίγες ημέρες το είχα παρατημένο, και το έπαιρνα μαζί μου πάρα πολύ σπάνια... Όμως πριν από λίγες ημέρες, και με αφορμή το ότι η Wind μου δίνει δωρεάν 1GB ίντερνετ που πήγαινε χαμένο, είπα να του δώσω μία ευκαιρία και τώρα το έχω σαν βασικό κινητό...

Και ναι... Εξακολουθώ να λέω ότι δεν με βολεύει, και θα ήθελα περισσότερο κάτι σαν το NOKIA 108... :p
Φίλε μου μπορώ να ισχυριστώ το ίδιο πως ποτέ δεν ήμουν τόσο φαν των smartphone αλλά αναγκάστηκα! Το ίδιο θα μπορούσα να ισχυριστώ και για τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές αλλά έλα που είναι χρήσιμοι στην εποχή μας! Τουλάχιστον η δική μας γενιά των 80s ξέρουμε πως είναι και χωρίς αυτά! Τέλος πάντων ας μην ξεφεύγω! Η σειρά Nokia Lumia και το κάθε μοντέλο της διαφέρει σε αρκετά! Πχ βάλε το 635 με το 700 ή 800 η με το 900 η ακόμα και με το 930! Υπάρχουν πολλές διαφορές και δεν αναφέρομαι στο λειτουργικό που όλες οι σειρές της Nokia Lumia χρησιμοποιούν τα Windows! Το Nokia Lumia 930 windwsphone αν και δεν έχει τα διάφορα κολπάκια του Android έχει αντικαταστήσει τον υπολογιστή που αρκετές φορές με έχει βγάλει απο την δύσκολη θέση τόσο στην εργασία μου όσο και σε άλλα, τα βρίσκω αξιόπιστα και με υψηλές επιδόσεις! Αν βρίσκω κάποια αρνητικά στα smartphone της σειράς Nokia Lumia είναι η κακή ποιότητα κατασκευής των εσωτερικών ηχείων και μικρόφωνο! (Εύκολα χαλάνε)! Βέβαια θα εξαιρέσω το 930 που το έχω 1 χρόνο τώρα και δεν μου παρουσίασε ποτέ κατι τέτοιο σε σχέση με το Nokia Lumia 920 που είχα πιο παλιά!!!! Αυτά τα λίγα για την ιστορία!!!
 
Orpheas είπε:
Φίλε μου μπορώ να ισχυριστώ το ίδιο πως ποτέ δεν ήμουν τόσο φαν των smartphone αλλά αναγκάστηκα! Το ίδιο θα μπορούσα να ισχυριστώ και για τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές αλλά έλα που είναι χρήσιμοι στην εποχή μας! Τουλάχιστον η δική μας γενιά των 80s ξέρουμε πως είναι και χωρίς αυτά! Τέλος πάντων ας μην ξεφεύγω! Η σειρά Nokia Lumia και το κάθε μοντέλο της διαφέρει σε αρκετά! Πχ βάλε το 635 με το 700 ή 800 η με το 900 η ακόμα και με το 930! Υπάρχουν πολλές διαφορές και δεν αναφέρομαι στο λειτουργικό που όλες οι σειρές της Nokia Lumia χρησιμοποιούν τα Windows! Το Nokia Lumia 930 windwsphone αν και δεν έχει τα διάφορα κολπάκια του Android έχει αντικαταστήσει τον υπολογιστή που αρκετές φορές με έχει βγάλει απο την δύσκολη θέση τόσο στην εργασία μου όσο και σε άλλα, τα βρίσκω αξιόπιστα και με υψηλές επιδόσεις! Αν βρίσκω κάποια αρνητικά στα smartphone της σειράς Nokia Lumia είναι η κακή ποιότητα κατασκευής των εσωτερικών ηχείων και μικρόφωνο! (Εύκολα χαλάνε)! Βέβαια θα εξαιρέσω το 930 που το έχω 1 χρόνο τώρα και δεν μου παρουσίασε ποτέ κατι τέτοιο σε σχέση με το Nokia Lumia 920 που είχα πιο παλιά!!!! Αυτά τα λίγα για την ιστορία!!!
Εγώ από την άλλη πάντα ήμουν "γκατζετάκιας" και φαν της τεχνολογίας... Όμως τα κινητά σχεδόν ποτέ δεν με συγκίνησαν.

Και σαν κινητό τηλέφωνο προτιμώ να έχω κάτι μικρό, βολικό, με φυσικά κουμπιά, που να έχει μπαταρία που να κρατάει 2-3 ημέρες τουλάχιστον, και να μην φοβάσαι ότι με το παραμικρό πέσιμο θα το κλαις, και ας μην κάνει τίποτε άλλο πέρα από το να παίρνει τηλέφωνα.

Για όλα τα άλλα "καλά" που έχουν τα smartphone, αυτή την στιγμή μου είναι άχρηστα, και με αφήνουν παγερά αδιάφορο... Και φυσικά δεν θα ήθελα να θυσιάσω τα πιο πάνω για ένα smartphone.

Και το Lumia αυτή την στιγμή το χρησιμοποιώ μόνο και μόνο γιατί το έχω - μου το χάρισαν, και δεν έχω και δεν μου περισσεύουν λεφτά για κάποιο άλλο πιο απλό τηλέφωνο.

Τώρα για την ουσία, και άσχετα με τα προσωπικά μου γούστα, πραγματικά τα Windows Phone είναι πάρα πολύ καλά! Και μάλλον αδικούνται με την θέση που έχουν στην αγορά.. Και το βασικό πρόβλημα που έχω δει είναι η έλλειψη εφαρμογών.

Κατά τα άλλα, είναι με διαφορά το πιο εύκολο λειτουργικό που υπάρχει, είναι πάρα πολύ ελαφριά, και η φάση με τα "πλακίδια" (Και σε αντίθεση με τους σταθερούς υπολογιστές και τα Windows 8 που ήταν αδύνατον να δουλέψεις με το ποντίκι.) είναι τέλεια!!

Και όσο αφορά την λειτουργικότητα και την ευκολία χρήσης, πιστεύω ότι είναι με τεράστια διαφορά το καλύτερο λειτουργικό που υπάρχει στις φορητές συσκευές..

Βέβαια αν θέλεις δυνατότατες, εφαρμογές, και μπιχλιμπίδια.... Δεν... Απλά και χωρίς πολύ σκέψη πας για κάτι άλλο.
 
Πάντα fan της τεχνολογίας.galaxy s6 blue topaz.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
cloud είπε:
Εγώ από την άλλη πάντα ήμουν "γκατζετάκιας" και φαν της τεχνολογίας... Όμως τα κινητά σχεδόν ποτέ δεν με συγκίνησαν.Και σαν κινητό τηλέφωνο προτιμώ να έχω κάτι μικρό, βολικό, με φυσικά κουμπιά, που να έχει μπαταρία που να κρατάει 2-3 ημέρες τουλάχιστον, και να μην φοβάσαι ότι με το παραμικρό πέσιμο θα το κλαις, και ας μην κάνει τίποτε άλλο πέρα από το να παίρνει τηλέφωνα.

Για όλα τα άλλα "καλά" που έχουν τα smartphone, αυτή την στιγμή μου είναι άχρηστα, και με αφήνουν παγερά αδιάφορο... Και φυσικά δεν θα ήθελα να θυσιάσω τα πιο πάνω για ένα smartphone.

Και το Lumia αυτή την στιγμή το χρησιμοποιώ μόνο και μόνο γιατί το έχω - μου το χάρισαν, και δεν έχω και δεν μου περισσεύουν λεφτά για κάποιο άλλο πιο απλό τηλέφωνο.

Τώρα για την ουσία, και άσχετα με τα προσωπικά μου γούστα, πραγματικά τα Windows Phone είναι πάρα πολύ καλά! Και μάλλον αδικούνται με την θέση που έχουν στην αγορά.. Και το βασικό πρόβλημα που έχω δει είναι η έλλειψη εφαρμογών.

Κατά τα άλλα, είναι με διαφορά το πιο εύκολο λειτουργικό που υπάρχει, είναι πάρα πολύ ελαφριά, και η φάση με τα "πλακίδια" (Και σε αντίθεση με τους σταθερούς υπολογιστές και τα Windows 8 που ήταν αδύνατον να δουλέψεις με το ποντίκι.) είναι τέλεια!!

Και όσο αφορά την λειτουργικότητα και την ευκολία χρήσης, πιστεύω ότι είναι με τεράστια διαφορά το καλύτερο λειτουργικό που υπάρχει στις φορητές συσκευές..

Βέβαια αν θέλεις δυνατότατες, εφαρμογές, και μπιχλιμπίδια.... Δεν... Απλά και χωρίς πολύ σκέψη πας για κάτι άλλο.

Συμφωνώ σε όλα όσα λες.

Κάτοχος και εγώ ενός lumia 640, θεωρώ πλέον τα wp πολύ καλά.. Δεν έχουν το πλήθος των εφαρμογών όπως τα android αλλά για μένα το παππούδι οι εφαρμογές που έχουν είναι υπέρ αρκετές (φακός, επιστημονικό κομπιουτεράκι, μετατροπέας μονάδων και είμαι κομπλέ)

Βέβαια πριν κάμποσα χρόνια ασχολιόμουν ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία αλλά με τον καιρό βαριόμουν να κουβαλάω μαζί την dslr.

Οπότε η κάμερα του lumia με βοηθάει..

Η αδελφή μου τώρα, έχει ένα κινητό sony-ericsson από το 2007. Δεν έχει αλλάξει ούτε καν μπαταρία, έχει την αρχική ακόμα (ετσι μου λέει), μιλάει καμιά ώρα καθημερινά και το ωραίο: οι μαθητές της στο σχολείο νομίζουν ότι πρόκειται για νέο μοντέλο. Οταν φυσικά ακούνε από πότε είναι πέφτει καζούρα..! :)
 
Αγόρασα το Samsung S2 mini πριν ένα χρόνο περίπου, γιατί το πρώτο μου smartphone (Huawei) σιγά-σιγά χαλούσε, και είμαι πολύ ευχαριστημένος, το πήρα από γνωστή αλυσίδα, είναι μονοπύρηνο και η μπαταρία κρατάει σχεδόν μια βδομάδα, με τη χρήση που του κάνω, άλλωστε έχω το PC μου και το τάμπλετ!
 
6μισι χρόνια μετά, η ερώτηση πρέπει να γίνει «ποιοι από εσάς δεν έχετε smartphone;».
 
Καπως σχετικο με το θεμα.

Κολλησε λοιπον το android κινητο μου την ωρα που μιλουσα. Εκλεισε την κληση που ειχα, παγωσε η οθονη και τα πληκτρα του, και καλεσε εναν τεραστιο αριθμο οπου απο οτι φαινεται ηταν υπαρκτος αριθμος. Για να αποφυγω καμια χρεωση στη Σεληνη η σε καποια μη χαρτογραφημενη περιοχη, προλαβα και το εβαλα στο φουρνο μικροκυμματων και εχασε το σημα και εκλεισε.

Τα smartphones ειναι ωραια εφευρεση, απλα ειναι πολυ πρωιμα για να κυκλοφορουν στο εμποριο σε τελικους καταναλωτες, και κανονικα θα επρεπε να τα δουμε σε δραση κατα το 2020 και οχι να ειμαστε πειραματοζωα για τις εταιριες οπως τωρα.
 
Aardvark είπε:
Τι κανει αραγε ενα Phone.. Smart ,το λειτουργικο του ; το Τ310 μου εμπαινε πριν 10+ χρονια WAP ,WEP τι ηταν τοτε και ολοι λεγανε αχου το τι εξυπνο που ειναι.
Νομίζω ότι με την λέξη "smartphone" όλοι εννοούν "τηλέφωνο αφής".
 
Aardvark είπε:
Τι κανει αραγε ενα Phone.. Smart ,το λειτουργικο του ;
Tίποτα. ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟ!

Αν ήταν τόσο έξυπνο, δεν θα χάλαγε με το παραμικρό. :rant:
 
Πίσω
Μπλουζα