Ποιοι από εσάς έχετε Smartphone;

Μολις αναβαθμισα το galaxy s μου σε darky rom 10.4.1. Το κενετό ΠΕ ΤΑ ΕΙ!!!! Τ'ακούς ΝΤΩΝ;;;; Απ όσο διάβασα όμως μαλλον θα είναι η τελευταία αφου κατα πάσα πιθανότητα θα ειναι και η τελευταία έκδοση android γι'αυτό το μοντέλο. Δηλαδή για νεώτερη εκδοση, πρεπει να παει κανείς στο S II (του χρόνου που θα πέσει στα 250:D). Το καλό με τα android κινητά είναι ότι μία δημοφιλής συσκευή στην κυριολεξία ξεζουμίζεται, και ακόμα κι αν εχουν βγει νεώτερα μοντέλα, οι developers εξακολουθούν να την υποστηρίζουν. Τα καλά του opensource. Σε σχέση με κάτι ααααααλλα κινητά....ονόματα δε λεμε.....που μετά από 2 χρόνια, από 700 τα αγοράζεις 599 :p . Ειπαμε, ονόματα δε λέμε! Δε λεμε ρε παιδί μου! Τελος, δε λεμε ονόματα!!! Δε λεμε δε λεμε δε λεμε!!! Οποιος θελει να του πω όνομα, να μου στείλει πμ!!! :p
 
Rygar είπε:
Μολις αναβαθμισα το galaxy s μου σε darky rom 10.4.1. Το κενετό ΠΕ ΤΑ ΕΙ!!!! Τ'ακούς ΝΤΩΝ;;;; Απ όσο διάβασα όμως μαλλον θα είναι η τελευταία αφου κατα πάσα πιθανότητα θα ειναι και η τελευταία έκδοση android γι'αυτό το μοντέλο. Δηλαδή για νεώτερη εκδοση, πρεπει να παει κανείς στο S II (του χρόνου που θα πέσει στα 250:D). Το καλό με τα android κινητά είναι ότι μία δημοφιλής συσκευή στην κυριολεξία ξεζουμίζεται, και ακόμα κι αν εχουν βγει νεώτερα μοντέλα, οι developers εξακολουθούν να την υποστηρίζουν. Τα καλά του opensource. Σε σχέση με κάτι ααααααλλα κινητά....ονόματα δε λεμε.....που μετά από 2 χρόνια, από 700 τα αγοράζεις 599 :p . Ειπαμε, ονόματα δε λέμε! Δε λεμε ρε παιδί μου! Τελος, δε λεμε ονόματα!!! Δε λεμε δε λεμε δε λεμε!!! Οποιος θελει να του πω όνομα, να μου στείλει πμ!!! :p
kill-android.jpg :diablotin:
 
Τωρα εχω ενα google nexus prime που με το android 4.0.3 ics απλα πεταει...

και ενα xperia neo v με android 2.3.4 και ειναι αρκετα καλο ειδικα για τη δουλεια μου λογω μεγεθους.

 
Το δικό μου Sony-Ericsson W950i θεωρείται smart phone ή όχι; :flower:

aBprz.jpg
 
Αν έχει symbian θεωρείται smartphone.
 
Εχουν τα sony ericsson symbian;Μονο τα Nokia ξερω οτι εχουν.
 
Βασικά είναι το ιδανικό κινητό για φαντάρους. Δεν έχει κάμερα οπότε επιτρέπεται αλλά έχει touch screen, μπαίνει net και έχει μεγάλη ανάλυση (πολλά ppi).
 
Αμαν, το μυαλό μου διαβάζεις;! :eek: Γι'αυτό το λόγο το είχα αγοράσει το 2007, στη διάρκεια της θητείας μου. Ήταν ακριβώς λίγο μετά την εφαρμογή της διαταγής του ΓΕΣ, που απαγορεύει τα κινητά με κάμερα.
 
Nassos83 είπε:
Το δικό μου Sony-Ericsson W950i θεωρείται smart phone ή όχι; :flower:
aBprz.jpg
Το είχα το 2007!Πολλά κολλήματα μετά την αναβάθμιση λειτουργικού,πέθανε όταν το πέταξα,στον τοίχο από τα νεύρα μου.Η ρόδα στα πλάγια τρελλή πρωτογονίλα,ένιωσα μια νοσταλγία τώρα που το είδα....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α, ναι η ροδά στα πλάγια. Στο "κατέβασμα" δουλεύει και στο "ανέβασμα" αντι να ανεβαίνει κάνει διπλό κατέβασμα! :D Επίσης έχω χάσει το stick και πλέον ό,τι κάνω το κάνω με τα δάκτυλα.
 
metalcandyman είπε:
Εχουν τα sony ericsson symbian;Μονο τα Nokia ξερω οτι εχουν.
Φυσικά και υπήρχαν και SE με Symbian. Δεν ήταν αποκλειστικότητα της ΝΟΚΙΑ. Το SE P800 που είχα και ήταν το πρώτο Smartphone με οθόνη αφής, Symbian είχε... όπως και το P900 και το P910 και το P1 και πολλά άλλα...
 
ακόμα και το σχετικά πρόσφατο vivaz είχε symbian...ευτυχώς που το εγκατέλειψε η σόνυ διότι το android είναι σε άλλο επίπεδο
 
metalcandyman είπε:
Εχουν τα sony ericsson symbian;Μονο τα Nokia ξερω οτι εχουν.
Έχουν. Είχα γύρω στο 2009 το G700 της Sony Ericsson και είχε Symbian. Ενώ ήταν ωραίο σχεδιαστικά, ήταν εξίσου απαίσιο λειτουργικά. Έτρωγε τρελλά κολλήματα όποτε προσπαθούσα να στείλω μήνυμα. Δε μπορούσα να γράψω με φυσιολογική ταχύτητα ένα μήνυμα, γιατί αν δεν περίμενα ένα δευτερόλεπτο μέχρι να πατήσω το επόμενο κουμπί, κράσαρε, επέστρεφε στην αρχική οθόνη και το μήνυμα χανόταν! Είναι η μόνη μου στενή επαφή με Ericsson (ενώ είχα πιάσει άπειρες φορές στα χέρια μου κινητό SE, δεν είχα ποτέ πριν δικό μου SE) και με απογοήτευσε πάρα πολύ. Ευτυχώς το αντικατέστησα με ένα Nokia C3 το Δεκέμβριο του 2010.

Πλέον έχω ένα Nokia C5-03 που μου έδωσε ένας θείος μου και το οποίο έχω λατρέψει! Εξαιρετικό κινητό! Μπορεί να έχει θεματάκι με την εσωτερική μνήμη, αλλά είναι εξαιρετικό στη δουλειά του! Το χρησιμοποιώ καθημερινά όχι μόνο ως τηλέφωνο, αλλά και για ίντερνετ και ως mp3 player, για να μην κουβαλάω μαζί μου στο πέρα δώθε και το mp3 μου. Συν οτι οι χάρτες του με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο ουκ ολίγες φορές! Του χω περάσει και τα mail μου μέσα, έχω κατεβάσει και μερικές εφαρμογές και πετάει! Και το θέμα με τη μνήμη, που το αντιμετωπίζεις κυρίως με το ίντερνετ, το χω λύσει με τον Opera mini. Δε χρησιμοποιώ τον browser του κινητού.
 
Πραγματικα δεν ηξερα οτι ειχαν και τα Sonyericsson symbian νομιζα οτι μονο τα nokia ειχαν.Οταν ειχα παρει το N70 καποτε 630 ευρω :eek: διαφημιζαν συνεχια το symbian και της δυνατοτητες του κινητου και νομιζα οτι μονο η nokia ειχε.Φυσικα δεν ειχα ποτε μου sonyericsson μια ζωη nokia ειχα πριν παω στα iphone.
 
metalcandyman είπε:
Πραγματικα δεν ηξερα οτι ειχαν και τα Sonyericsson symbian νομιζα οτι μονο τα nokia ειχαν.Οταν ειχα παρει το N70 καποτε 630 ευρω :eek: διαφημιζαν συνεχια το symbian και της δυνατοτητες του κινητου και νομιζα οτι μονο η nokia ειχε.Φυσικα δεν ειχα ποτε μου sonyericsson μια ζωη nokia ειχα πριν παω στα iphone.
Ναι, κι εμένα μου φαινόταν παράξενο, γιατί το Symbian ακουγόταν κατ' εξοχήν από τη Nokia. Τη Nokia την εμπιστεύομαι σαν εταιρεία. Σχεδόν όλα μου τα κινητά ήταν Nokia. Και ειλικρινά με το C5-03 αισθάνομαι σα να έχω iPhone. Αν ήταν να δώσω τώρα λεφτά για κινητό, αν τα είχα και μου περίσσευαν, θα προτιμούσα να τα δώσω για ένα N9 ή για ένα Lumia 800, παρά για ένα iPhone.

Γενικά η Nokia τα προσέχει πολύ τα κινητά της. Όσο κι αν κάπου μένει πίσω στις εξελίξεις και κατά διαστήματα κάνει το μπαμ και ξαναβγαίνει μπροστά, παρέχει σταθερές συσκευές, χωρίς πολλά προβλήματα, με εύκολο στη χρήση μενού. Μπορεί οι συσκευές της να έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και λειτουργίες, όμως είναι τόσο καλή η κατασκευή τους που αυτές οι λειτουργίες θα γίνονται χωρίς κολλήματα. Και βέβαια, οι συσκευές της είναι ανθεκτικότατες και αντέχουν στο χρόνο. Λίγες φορές συσκευές Nokia τα φτύνουν νωρίς. Ακόμα και η σκόνη της οικοδομής κάνει 2-3 χρόνια να τις βγάλει νοκ άουτ (το ξέρω από τον πατέρα μου).
 
Φιλε nwnta και γω την ιδια αποψη με σενα εχω για τα nokia και ωσο για το iphone ειχα το 3gs πηρα μετα το 4 αλλα μεχρι εκει.Τον παπα με το 4s εγω δεν τον τρωω.Να παρω το ιδιο κινητο δηλαδη με ελαχιστες αναβαθμησης.Και αν δεν με τυχαιναν κατι ευκαιριες να τα παρω με μισα και πιο κατω λεφτα δεν υπηρχε περιπτωση να παρω.
 
Μόνο με τέτοια προγράμματα (αναβάθμιση) είναι να παίρνεις iPhone. Δε συμφέρει να δώσεις 800 και 900 ευρώ για μια συσκευή κινητού, ας είναι και μίνι υπολογιστής. Κι εγώ θα έπαιρνα με τέτοιο τρόπο iPhone. Όπως επίσης και αν ήταν απαραίτητο στη δουλειά μου. Αλλά αυτό είναι σχετικό και πιστεύω και λίγο φουσκωμένο. Βλέπω αυτή τη μόδα του "μου είναι απαραίτητο" λίγο υπερβολική. Θεωρώ ότι υπάρχουν καλύτερες και πιο σταθερές συσκευές από το iPhone και δε νομίζω ότι ισχύει η ίδια σταθερότητα που επικαλείται κανείς όταν χρησιμοποιεί iMac αντί PC, η οποία είναι και δικαιολογημένη.
 
Πίσω
Μπλουζα