Ποιο ήταν το αγαπημένο σας γλυκό ζαχαροπλαστείου;

O αμερικανισμος εχει επηρεασει εμας τους Ελληνες σχεδον στα παντα. Ζουμε, συμπεριφερομαστε και κυριως μιλαμε οπως αυτοι.
Στο μονο που δεν επηρεαστηκαμε και που θα επρεπε να επηρεαστουμε ειναι η οργανωση που εχουν. Σε αυτο το θεμα παραμενουμε Τουρκογυφτοι.
Μεγάλη αλήθεια.
Την προηγούμενη Κυριακή είχα πάει στο κατάμεστο Μέγαρο Μουσικής να ακούσω μια ορχήστρα βαλς από τη Βιέννη. Κάποια στιγμή ο μαέστρος έδωσε το σύνθημα για μερικά χριστουγεννιάτικα τραγούδια. Όταν έπαιξαν τα ΤΡΙΓΩΝΑ-ΚΑΛΑΝΤΑ όλοι από το κοινό τραγούδησαν στα Αγγλικά!!! Κανένας δεν είπε έναν ελληνικό στίχο...
Η βλαχογκλαμουριά και η μεγαλομανία δεν έφυγε ποτέ από πάνω μας, απεναντίας γιγαντώνονται! Αυτά μου προκαλούν μια μικρή θυμηδία.
Θες που στα παιδικά γενέθλια λένε το ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ Γιωργάκη μια φορά στα ελληνικά και μια στα αγγλικά;
Θες που στην καθομιλουμένη το 1/4 των λέξεων σε μια πρόταση είναι αγγλική; (ο ομιλητής είχε αγγλίδα νταντά στα τουρκοβούνια που μεγάλωσε)
Θες που σχεδόν όλα τα παιδάκια έχουν 2 μικρά ονόματα; (μάλλον καταβολές από αυλική οικογένεια στα πέριξ του WINDSOR)
Παλιά, 1-2 παιδιά σε ολόκληρο το σχολείο είχαν 2 ονόματα (συνήθως κορίτσια). Πλέον το 90%!

Συγγνώμη που ξέφυγα από το θέμα και ειδικά σε όσους έχουν δώσει 2 ονόματα στα παιδιά τους αλλά είναι τουλάχαστον αστείο να ακούς στην παιδική χαρά τη μαμά να απευθύνεται στην κορούλα της Κωνσταντίνα-Ευγενία. Δεν βαριέται κάθε φορά;
 
το γερμανικό Käsekuchen, που τοτε η Γερμανία στα γλυκά ήταν έτη φωτός από την Ελλάδα
 

Συνημμένα

  • deutscher-kaesekuchen-5020.jpg
    deutscher-kaesekuchen-5020.jpg
    396,3 KB · Προβολές: 5
Μεγάλη αλήθεια.
Την προηγούμενη Κυριακή είχα πάει στο κατάμεστο Μέγαρο Μουσικής να ακούσω μια ορχήστρα βαλς από τη Βιέννη. Κάποια στιγμή ο μαέστρος έδωσε το σύνθημα για μερικά χριστουγεννιάτικα τραγούδια. Όταν έπαιξαν τα ΤΡΙΓΩΝΑ-ΚΑΛΑΝΤΑ όλοι από το κοινό τραγούδησαν στα Αγγλικά!!! Κανένας δεν είπε έναν ελληνικό στίχο...
Η βλαχογκλαμουριά και η μεγαλομανία δεν έφυγε ποτέ από πάνω μας, απεναντίας γιγαντώνονται! Αυτά μου προκαλούν μια μικρή θυμηδία.
Θες που στα παιδικά γενέθλια λένε το ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ Γιωργάκη μια φορά στα ελληνικά και μια στα αγγλικά;
Θες που στην καθομιλουμένη το 1/4 των λέξεων σε μια πρόταση είναι αγγλική; (ο ομιλητής είχε αγγλίδα νταντά στα τουρκοβούνια που μεγάλωσε)
Θες που σχεδόν όλα τα παιδάκια έχουν 2 μικρά ονόματα; (μάλλον καταβολές από αυλική οικογένεια στα πέριξ του WINDSOR)
Παλιά, 1-2 παιδιά σε ολόκληρο το σχολείο είχαν 2 ονόματα (συνήθως κορίτσια). Πλέον το 90%!

Συγγνώμη που ξέφυγα από το θέμα και ειδικά σε όσους έχουν δώσει 2 ονόματα στα παιδιά τους αλλά είναι τουλάχαστον αστείο να ακούς στην παιδική χαρά τη μαμά να απευθύνεται στην κορούλα της Κωνσταντίνα-Ευγενία. Δεν βαριέται κάθε φορά;
εγω ευτυχώς άρχισα να μαθαίνω κανονικά Αγγλικά από 13 ετων και έτσι κράτησα τον βασικό κορμό των Ελληνικών. Ήξερα Γερμανικά αλλά πιο κοντά είναι η δομή της στα Ελληνικά και τα Αρχαια Ελληνικά πάρα τα Αγγλικά. Πλέον στα 13 παίρνουν lower
 
Μεγάλη αλήθεια.
Την προηγούμενη Κυριακή είχα πάει στο κατάμεστο Μέγαρο Μουσικής να ακούσω μια ορχήστρα βαλς από τη Βιέννη. Κάποια στιγμή ο μαέστρος έδωσε το σύνθημα για μερικά χριστουγεννιάτικα τραγούδια. Όταν έπαιξαν τα ΤΡΙΓΩΝΑ-ΚΑΛΑΝΤΑ όλοι από το κοινό τραγούδησαν στα Αγγλικά!!! Κανένας δεν είπε έναν ελληνικό στίχο...
Η βλαχογκλαμουριά και η μεγαλομανία δεν έφυγε ποτέ από πάνω μας, απεναντίας γιγαντώνονται! Αυτά μου προκαλούν μια μικρή θυμηδία.
Θες που στα παιδικά γενέθλια λένε το ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ Γιωργάκη μια φορά στα ελληνικά και μια στα αγγλικά;
Θες που στην καθομιλουμένη το 1/4 των λέξεων σε μια πρόταση είναι αγγλική; (ο ομιλητής είχε αγγλίδα νταντά στα τουρκοβούνια που μεγάλωσε)
Θες που σχεδόν όλα τα παιδάκια έχουν 2 μικρά ονόματα; (μάλλον καταβολές από αυλική οικογένεια στα πέριξ του WINDSOR)
Παλιά, 1-2 παιδιά σε ολόκληρο το σχολείο είχαν 2 ονόματα (συνήθως κορίτσια). Πλέον το 90%!

Συγγνώμη που ξέφυγα από το θέμα και ειδικά σε όσους έχουν δώσει 2 ονόματα στα παιδιά τους αλλά είναι τουλάχαστον αστείο να ακούς στην παιδική χαρά τη μαμά να απευθύνεται στην κορούλα της Κωνσταντίνα-Ευγενία. Δεν βαριέται κάθε φορά;

Η που γιορταζουν γενεθλια και φορανε χαρτινα καπελακια και σερπαντινες λες και εχουμε Αποκριες!
Πριν απο πολυ λιγα χρονια ημουν στα γενεθλια του ανιψιου μου και μας μοιρασαν κατι τετοιες σαχλαμαρες να φορεσουμε. Φυσικα δεν αγγιξα τιποτα απο αυτα. Πρωτον γιατι δεν ειμαι Αμερικανα, δευτερον γιατι δεν θελω να γελοιοποιουμαι και τριτον γιατι με πειραζει η αμασητη τροφη.
 
Πως δεν φτιάχνουμε πουτιγκες ;
 
Οι Έλληνες δεν ήμασταν ποτέ συμφιλιωμένοι με τη γαστρονομία μας. Γι'αυτό και πάντα υιοθετούσαμε άκριτα ξένα εδέσματα και τρόπους μαγειρέματος (και σε λίγα χρόνια τα βαριόμασταν) και ακόμα κι αυτά που θωρούμε δικά μας δεν έχουν καν ελληνικά ονόματα.

Όσο για το ότι έχουν καταστρέψει τα γλυκά με τα κουλά υλικά που βάζουν πια, συμφωνώ. Τα αυθεντικά υλικά προφανώς έχουν ακριβύνει και κυρίως θεωρούνται ανθυγιεινά: αληθινό βούτυρο, κρέμα γάλακτος, ζάχαρη και όλα πια είναι φτιαγμένα με λάδι, στέβια και χωρίς γλουτένη. Αφήνω τα σιχάματα τύπου αλμυρή καραμέλα, εκείνα τα σιχαμερά μαύρα μπισκότα και τις ζαχαρόπαστες.

Γνώμη μου: την καταστροφή των γλυκών θεωρώ ότι την έφεραν οι "φέιμους πάστρι σεφς" με τις αναρτήσεις τους στο κWλοΐνσταγκραμ και στο Σωλήνα.
 
@Takero72
@Bambinella

το λεγόμενο baby shower, που πάνε δώρα στο μωρό που θα γεννηθεί; Η ακόμα και πριν από τη γέννηση, που κάνουν το...gender reveal με ένα σωρό ευφάνταστους τρόπους...αποκάλυψης του φύλου του μωρού...αυτά είναι ξενόφερτα...

συγγνώμη για το off topic
:wacko:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παδιά , ακόμα και οι σοκολάτες έχουν διαφορετική γεύση σήμερα επειδή ,όπως μου είπε τεχνκός τροφίμων, αφαιρούν το βούτυρο κακάο και συμπληρώνουν με φτηνή μαργαρίνη ..Στην επαρχία πάντως μπορείς να βρείς μερικούς φούρνους που κάνουν γλυκά με τον παλιό τρόπο .. Να πω ότι και τα μεγέθη των γλυκών είναι διαφορετικά σήμερα , βασικά είναι τεράστια σε σχέση με τα παλιότερα ,μεγάλος ο όγκος αλλά απο γεύση ...άστα να πάνε ..
 
Παδιά , ακόμα και οι σοκολάτες έχουν διαφορετική γεύση σήμερα επειδή ,όπως μου είπε τεχνκός τροφίμων, αφαιρούν το βούτυρο κακάο και συμπληρώνουν με φτηνή μαργαρίνη.

:clap::clap:
 
Η που γιορταζουν γενεθλια και φορανε χαρτινα καπελακια και σερπαντινες λες και εχουμε Αποκριες!
Πριν απο πολυ λιγα χρονια ημουν στα γενεθλια του ανιψιου μου και μας μοιρασαν κατι τετοιες σαχλαμαρες να φορεσουμε. Φυσικα δεν αγγιξα τιποτα απο αυτα. Πρωτον γιατι δεν ειμαι Αμερικανα, δευτερον γιατι δεν θελω να γελοιοποιουμαι και τριτον γιατι με πειραζει η αμασητη τροφη.
Bambi ,δεν υπάρχουν αμερικανιες όλα αυτά τα έθιμα είναι πίσω στην Ρώμη, αγιος Βαλεντίνος, Saint Patrick ' s day, santa claus, χαλογουιν , λαγουδακια του πασχακτλ.ακομα και το δέντρο που στολίζουμε. Όλα αυτά οι πιόνεροι Ευρωπαίοι τα πήγαν στην αμερικη και μετά οι Αμερικανοι τα εμπορευματοποιησαν. Όταν ο χριστιανισμός έγινε η επίσημη θρησκεία της Ρώμης κάποια έθιμα έπρεπε να τα απορροφήσει γιατί οι πιστοί το ζητούσαν. Οι Αμερικανοι το μάρκετινγκ βάλανε, το Thanksgiving είναι δικό τους όντως.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα πάντα γεννήθηκαν στην Ευρώπη ακόμα και η ανταλλαγή δώρων και τα κεράσματα με γλυκα. Εδώ η πρώτη μορφή του santa claus που είναι ο πατέρας χρόνος της Ρώμης που εγινε μετα ο father christmas. Εμείς βάλαμε στην θέση του τον αη βασιλη, οι Ευρωπαίοι τον άγιο Νικόλαο. Οπότε οι Αμερικανοι ήρθαν και έδωσαν την οριστική εικόνα μέσω της κόκα κολα.
αρχείο λήψης (21).jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Bambi ,δεν υπάρχουν αμερικανιες όλα αυτά τα έθιμα είναι πίσω στην Ρώμη, αγιος Βαλεντίνος, Saint Patrick ' s day, santa claus, χαλογουιν , λαγουδακια του πασχακτλ.ακομα και το δέντρο που στολίζουμε. Όλα αυτά οι πιόνεροι Ευρωπαίοι τα πήγαν στην αμερικη και μετά οι Αμερικανοι τα εμπορευματοποιησαν. Όταν ο χριστιανισμός έγινε η επίσημη θρησκεία της Ρώμης κάποια έθιμα έπρεπε να τα απορροφήσει γιατί οι πιστοί το ζητούσαν. Οι Αμερικανοι το μάρκετινγκ βάλανε, το Thanksgiving είναι δικό τους όντως.

Aνεξαρτητως απο τις ριζες τους, εμεις τα υιοθετουμε επειδη ειμαστε λαος που του αρεσει πολυ να μαϊμουδιζει. Και επειδη αυτα που βλεπουμε στην τηλεοραση εκτος απο ελληνικα, ειναι κατα βαση αμερικανικα "εμπνεομαστε" απο αυτους. Η ριζα και η καταγωγη του καθε πραγματος ειναι κατι που δεν μας ενδιαφερει καθολου. Δεν το ψαχνουμε καν. Εμεις κανουμε ο,τι βλεπουμε και ο,τι ακουμε.
Θα σου πω ενα παραδειγμα. Πριν απο 8 - 10 χρονια αρχισα να ακουω πολυ συχνα την λεξη "μακραν" στις προτασεις μας. Αρχαιοπρεπες επιρρημα και μου εκανε μεγαλη εντυπωση που ξεκινησαμε να το λεμε ενω πρωτυτερα δεν το ακουγα. "Ειναι μακραν το καλυτερο" "Εχει μακραν τις καλυτερες τιμες" και διαφορα αλλα παρομοια.
Στην αρχη ειπα, ενταξει, δικη μας λεξη ειναι, γιατι να μην την λεμε; Ωσπου πολυ συντομα συνειδητοποιησα πως αυτο το περιβοητο "μακραν" ειναι το "by far" που λενε οι Αμερικανοι. Μονο που εμεις δεν το χρησιμοποιουμε επειδη ειναι δικο μας, αλλα επειδη ακουμε να το λενε αυτοι.
 
Aνεξαρτητως απο τις ριζες τους, εμεις τα υιοθετουμε επειδη ειμαστε λαος που του αρεσει πολυ να μαϊμουδιζει. Και επειδη αυτα που βλεπουμε στην τηλεοραση εκτος απο ελληνικα, ειναι κατα βαση αμερικανικα "εμπνεομαστε" απο αυτους. Η ριζα και η καταγωγη του καθε πραγματος ειναι κατι που δεν μας ενδιαφερει καθολου. Δεν το ψαχνουμε καν. Εμεις κανουμε ο,τι βλεπουμε και ο,τι ακουμε.
Θα σου πω ενα παραδειγμα. Πριν απο 8 - 10 χρονια αρχισα να ακουω πολυ συχνα την λεξη "μακραν" στις προτασεις μας. Αρχαιοπρεπες επιρρημα και μου εκανε μεγαλη εντυπωση που ξεκινησαμε να το λεμε ενω πρωτυτερα δεν το ακουγα. "Ειναι μακραν το καλυτερο" "Εχει μακραν τις καλυτερες τιμες" και διαφορα αλλα παρομοια.
Στην αρχη ειπα, ενταξει, δικη μας λεξη ειναι, γιατι να μην την λεμε; Ωσπου πολυ συντομα συνειδητοποιησα πως αυτο το περιβοητο "μακραν" ειναι το "by far" που λενε οι Αμερικανοι. Μονο που εμεις δεν το χρησιμοποιουμε επειδη ειναι δικο μας, αλλα επειδη ακουμε να το λενε αυτοι.
Ακριβώς.
Όπως παρομοίως ακούω πολύ συχνά στον καθημερινό λόγο το "στο τέλος της ημέρας" το οποίο προέρχεται από το "in the end of the day" το οποίο για τους αμερικανούς είναι ψωμοτύρι στην καθημερινή τους έκφραση. Πλέον και δική μας.
Ως προς τα ανόητα -για εμάς- έθιμα εκείνο που με ενοχλεί είναι το χάλογουιν...
Πολλά παραδείγματα, βαριέμαι να γράψω.
 
Ακριβώς.
Όπως παρομοίως ακούω πολύ συχνά στον καθημερινό λόγο το "στο τέλος της ημέρας" το οποίο προέρχεται από το "in the end of the day" το οποίο για τους αμερικανούς είναι ψωμοτύρι στην καθημερινή τους έκφραση. Πλέον και δική μας.
Ως προς τα ανόητα -για εμάς- έθιμα εκείνο που με ενοχλεί είναι το χάλογουιν...
Πολλά παραδείγματα, βαριέμαι να γράψω.
Το οποίο είναι καθαρά αρχαία κέλτικη εορτή όχι αμερικανικη
 
Aνεξαρτητως απο τις ριζες τους, εμεις τα υιοθετουμε επειδη ειμαστε λαος που του αρεσει πολυ να μαϊμουδιζει. Και επειδη αυτα που βλεπουμε στην τηλεοραση εκτος απο ελληνικα, ειναι κατα βαση αμερικανικα "εμπνεομαστε" απο αυτους. Η ριζα και η καταγωγη του καθε πραγματος ειναι κατι που δεν μας ενδιαφερει καθολου. Δεν το ψαχνουμε καν. Εμεις κανουμε ο,τι βλεπουμε και ο,τι ακουμε.
Θα σου πω ενα παραδειγμα. Πριν απο 8 - 10 χρονια αρχισα να ακουω πολυ συχνα την λεξη "μακραν" στις προτασεις μας. Αρχαιοπρεπες επιρρημα και μου εκανε μεγαλη εντυπωση που ξεκινησαμε να το λεμε ενω πρωτυτερα δεν το ακουγα. "Ειναι μακραν το καλυτερο" "Εχει μακραν τις καλυτερες τιμες" και διαφορα αλλα παρομοια.
Στην αρχη ειπα, ενταξει, δικη μας λεξη ειναι, γιατι να μην την λεμε; Ωσπου πολυ συντομα συνειδητοποιησα πως αυτο το περιβοητο "μακραν" ειναι το "by far" που λενε οι Αμερικανοι. Μονο που εμεις δεν το χρησιμοποιουμε επειδη ειναι δικο μας, αλλα επειδη ακουμε να το λενε αυτοι.
Και αυτοι μπαμπι πήραν πάρα πολλά δικά μας εννοώ από τον ελληνορωμαικο πολιτισμο και αργότερα απο αναγέννηση κτλ.Τώρα ως την γλώσσα κακως τους αντιγράφουμε, ούτως ή άλλως το κάθε έθνος πρέπει να έχει την δική του ιδιοσυγκρασια , στην δε γλώσσα δεν έχουμε να ζηλέψουμε τίποτα από κανέναν.
 
@ntsmrtz Και πολλες αλλες ακομα εκφρασεις αντιγεγραμμενες απο τους Αμερικανους. "Μου ακουγεται, πως ηταν η μερα σου; μου επεσε το σαγονι, δεν μου αξιζει αυτη η δυστυχια, ο,τι να' ναι, αν ησουν στα παπουτσια μου, θελω να σε κανω μια αγκαλια, συμβαινει κατι;"
Αυτα ειναι τα πρωτα που μου ερχονται στο μυαλο τωρα. Υπαρχουν πολλα περισσοτερα που τα ακουω διαρκως και δεν μπορω να καταλαβω τι αναγκη εχουμε εμεις, με τετοια υπεροχη γλωσσα, να μιμουμαστε τον οποιονδηποτε.
 
Πίσω
Μπλουζα