Ποιο ήταν το πρώτο σας κινητό τηλέφωνο;

Πάλι καλά που τα κινητά στην Ελλάδα ήρθαν κάπως "αργά"...Φαντάσου να ήμασταν στην Αμερική και το πρώτο μας κινητό να ήταν κάτι τέτοιο:

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. Λυπούμαστε γι'αυτό. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
με καποιο μοτορολα δεν μοιαζει αυτο? αυτο?που ειχε κυκλοφορησει και δω φυσικα και μερικα κοροιδα το χαν πληρωσει..παντως εγω αν επαιζε ακομα στην αγορα θα το προτιμουσα..το εν λογω δεν ειχε εμφανιστει και στο"ο Μεγαλος Λεμποφσκι"?θυμαστε?
 
grtt είπε:
Πάλι καλά που τα κινητά στην Ελλάδα ήρθαν κάπως "αργά"...Φαντάσου να ήμασταν στην Αμερική και το πρώτο μας κινητό να ήταν κάτι τέτοιο:
[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. Λυπούμαστε γι'αυτό. [edit]
:bow: χωρίς λόγια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nektarios1451 είπε:
θυμαμαι τοτε μεχρι το 2000 γινονταν χαμος με τα ericsson ολοι τετοια μαρκα περνανε τοτε και απο το 1998 και μετα αρχισε να περνει τα πανω της η νοκια.
τοτε δυο φιλοι μου το 2000 ειχαν παρει ενα μοτορολα που οταν τελειωνε η μπαταρια εβγαζε το μηνυμα χαμηλ. μπαταρ. και απο εκει ειχε βγει και το ανεκδωτο με το μοτορολα και τα αραβικα.
Ποιο ήταν το ανέκδοτο;
 
Λεει και καλα οτι παιρνει καποιος την εξυπηρετηση πελατων γιατι το κινητο του αλλαξε την γλωσσα στα αραβικα.

Του απαντανε: Μα αυτο το κινητο δεν εχει αραβικα, τι σας εβγαλε;

-Χαμηλ μπαταρ! :)
 
ratatouille είπε:
Λεει και καλα οτι παιρνει καποιος την εξυπηρετηση πελατων γιατι το κινητο του αλλαξε την γλωσσα στα αραβικα.Του απαντανε: Μα αυτο το κινητο δεν εχει αραβικα, τι σας εβγαλε;

-Χαμηλ μπαταρ! :)
Εγώ ξέρω την άλλη εκδοχή με τον σύζυγο που θέλει να χωρίσει την γυναίκα του γιατί τον απατά με έναν Άραβα που λέγεται "Χαμήλ Μπαταρ", και την παίρνει συνέχεια τηλέφωνο.

. :p
 
παιδια εχω ενα sony ericsson κ600 και μια μερα ξαφνικα μου εσβησε και δεν ξαναναβε.δεν ξερω τι επαθε.επειδη το γουσταρω πολυ εχετε ιδεα αν επισκευαζονται?thanks mates.
 
manowar-4 είπε:
παιδια εχω ενα sony ericsson κ600 και μια μερα ξαφνικα μου εσβησε και δεν ξαναναβε.δεν ξερω τι επαθε.επειδη το γουσταρω πολυ εχετε ιδεα αν επισκευαζονται?thanks mates.
Δοκίμασες να το βάλεις στην πρίζα για φόρτιση? Αν ναι, τι κάνει? Ανάβει καμιά ένδειξη? Αν ναι, δοκίμασες να το ανάψεις, ενώ είναι συνδεδεμένο στην πρίζα?
 
δεν κανει τιποτα.τα δοκιμασα ολα αυτα.δεν ανταποκρινεται καθολου.σαν να "πεθανε" ξαφνικα.αυτο μου εκανε εντυπωση.οτι σταματησε εντελως ξαφνικα.

σορυ,ξεχασα να σου πω,οταν το βαζω στην πριζα η μονη ενδειξη που υπαρχει ειναι το φωτακι που αναβει πρασινο κανονικα,τωρα αναβει κοκκινο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οκ, είναι κόκκινη....

Όταν πας να το ανάψεις, ανάβει? Ξεκινάει?

Άλλη ερώτηση: αν το συνδέσεις μέσω USB στο pc σου, κάνει κάτι?
 
τιποτα αλλο.μονο το φωτακι της ενδειξης οτι φορτιζει που αντι για πρασινο ειναι κοκκινο.δεν αναβει ουτε οταν ειναι στην πριζα ουτε οταν δεν ειναι.ουτε με usb,η με καποιον αλλο τροπο
 
Μπορείς να βρεις:

(α) Είτε ένα πολύμετρο / κάποιον φίλο με πολύμετρο να μετρήσεις την τάση του καλωδίου του μετασχηματιστή και των πόλων που τροφοδοτούν την μπαταρία?

(β) Είτε μια άλλη μπαταρία να το δοκιμάσεις?
 
Το παλιότερο κινητό που έχω είναι ένα Nokia 2110. Εικοσαετίας σχεδόν. Αρχικά ήταν ενός θείου μου, που μου το έδωσε όταν ήρθε η ώρα να το αντικαταστήσει. Η μπαταρία δεν κρατάει φορτίο πλέον, αλλά δουλεύει μια χαρά στην πρίζα.

3 (Large).JPG

Το θέμα είναι ότι όταν το δοκίμασω με την sim του κινητού που έχω σήμερα, δεν συνδέεται στο δίκτυο (cosmote) και όταν κάνω "Αναζήτηση δικτύου βρίσκει μόνο 2 δίκτυα (δείτε 2η φωτό). Ξέρει κανείς γιατί, και αν γίνεται να δουλέψει σήμερα το κινητό αυτό;

1 (Large).JPG

2 (Large).JPG
 
Hamtaro είπε:
Το θέμα είναι ότι όταν το δοκίμασω με την sim του κινητού που έχω σήμερα, δεν συνδέεται στο δίκτυο (cosmote) και όταν κάνω "Αναζήτηση δικτύου βρίσκει μόνο 2 δίκτυα (δείτε 2η φωτό). Ξέρει κανείς γιατί, και αν γίνεται να δουλέψει σήμερα το κινητό αυτό;
Ίσως γιατί το κινητό μπορεί να είναι κλειδωμένο στο δίκτυο της τότε Panafon. Δε δοκιμάζεις με μια κάρτα vodafone;

Ρετρό χαρακτηριστικό αυτό της τότε κινητής τηλεφωνίας: τα κινητά κλειδώνονταν ανάλογα με το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας που έπαιρνες τον αριθμό και τη συσκευή. Αν αγόραζες κινητό από την Telestet (καρτοκινητό ή συμβόλαιο), η συσκευή σου ήταν κλειδωμένη και δεχόταν κάρτα σιμ μόνο από την Telestet και όχι από την Panafon ή την Cosmote. Έτσι ήσουν αναγκασμένος να αγοράσεις συγκεκριμένες συσκευές και από συγκεκριμένα σημεία πώλησης. Κάποια στιγμή προς το 1999-2000 άλλαξε το πράγμα, ξεκλειδώθηκαν οι συσκευές κι έτσι μπορούσες να αγοράσεις οποιαδήποτε συσκευή ήθελες, άσχετα από το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας. Νομίζω ότι μετά υπήρχε η δυνατότητα μέσω κωδικού να ξεκλειδώσεις τη συσκευή σου για να μπορεί να δέχεται από οποιοδήποτε δίκτυο σιμ.

(edit: παρατηρώ ότι το άλλο δίκτυο είναι της Telestet (Stet). Οπότε η συσκευή παραείναι ρετρό, γιατί δέχεται μόνο σιμ από τα δύο πρώτα δίκτυα κινητής στην Ελλάδα, και δεν δέχεται από Cosmote, που στήθηκε αργότερα.)
 
Hamtaro είπε:
Το παλιότερο κινητό που έχω είναι ένα Nokia 2110. Εικοσαετίας σχεδόν. Αρχικά ήταν ενός θείου μου, που μου το έδωσε όταν ήρθε η ώρα να το αντικαταστήσει. Η μπαταρία δεν κρατάει φορτίο πλέον, αλλά δουλεύει μια χαρά στην πρίζα.Προβολή συνημμένου 83831Προβολή συνημμένου 83832Προβολή συνημμένου 83833

Το θέμα είναι ότι όταν το δοκίμασω με την sim του κινητού που έχω σήμερα, δεν συνδέεται στο δίκτυο (cosmote) και όταν κάνω "Αναζήτηση δικτύου βρίσκει μόνο 2 δίκτυα (δείτε 2η φωτό). Ξέρει κανείς γιατί, και αν γίνεται να δουλέψει σήμερα το κινητό αυτό;
Οι λογοι ειναι 2:

α)Η cosmote ειναι στα 1800Μhz ενω το τηλεφωνο υποστηριζει μονο την μπαντα των 900Mhz (η πιο πιθανη αιτια και γιαυτο δεν την βρηκε)

β)Πολλες συγχρονες sim δεν ειναι συμβατες με παλιες συσκευες.

Δοκιμασε με sim απο vodafone/wind-λογικα θα δουλεψει
 
Το 1ο μου κινητό (το πήρα Οκτώβριο του 98 ... έχω ακόμα την απόδειξη αγοράς: 60.000 δρχ με αρκετό χρόνο ομιλίας) ήταν το Ericsson GA628

ericsson_ga628_01a.jpg

Μετά από λίγους μήνες το αντάλλαξα με άλλη "παντόφλα" .. το Ericsson A1018

Ericsson_A1018s__4b828fbe508d2.jpg

Μετά από 1 χρόνο το αντάλλαξα με το Nokia 3310 (το έχω ακόμα και δουλεύει ... αν χρειαστεί)

Nokia-3310-02.jpg
 
Το πρώτο κινητό που είχαμε σπίτι μας (στο παλιό παρακαλώ), το είχε η μαμά μας και ήταν ένα Motorola, το οποίο αγόρασε γύρω στο 95 - 96 (εκεί κάπου) και ήταν TELESTET.

Προβολή συνημμένου 97445

Ακολούθησε μετά 2 Ericsson GF768 ή Ericsson PF768 (όπως διάολο τα λένε), ένα της μαμάς σε μπλε, και ένα άλλο του μπαμπά σε ανθρακί χρώμα (που ήταν και το πρώτο του), το οποίο αγόρασαν γύρω στο 98 - 99, και ήταν PANAFON.

Προβολή συνημμένου 97446

Έπειτα το 2000, το πρώτο κινητό που αγόρασε ο αδελφός μου ήταν ένα Nokia 3210 και ήταν TELESTET, στο οποίο είναι συνδρομητής μέχρι σήμερα ως WIND παρακαλώ.

Προβολή συνημμένου 97449

Αργότερα το 2001 περίπου, τα κινητά των γονιών μας αντικαστάθηκαν, το ένα της μαμάς μας από ένα Alcatel OT500, (PANAFON επίσης, λίγο πριν γίνει VODAFONE παρακαλώ), και το άλλο του μπαμπά μας από ένα Panasonic GD93, όπου για πρώτη φόρα ο μπάμπας μας είχε COSMOTE (σε ασημί χρώμα και τα 2 παρακαλώ).

Προβολή συνημμένου 97450 Προβολή συνημμένου 97451

Δυστυχώς 2 από αυτά κλάπηκαν, το ένα του αδελφού μας το 2002 (Nokia 3210), και το άλλο του μπαμπά μας, το 2005 (Panasonic GD93), όμως το τότε κινητό της μαμάς μας (Alcatel OT500), υπάρχει μεν, αλλά τώρα δεν λειτουργεί καλά δε.

Έτσι το 2002, ο αδελφός μας, πήρε ένα μεταγενέστερο, το Nokia 3330 χρώματος μπλε ανθρακί, το οποίο υπάρχει και λειτουργεί μια χαρά.

Προβολή συνημμένου 97452

Αργότερα το 2005, τα κινητά των γονιών μας λοιπόν αντικαστάθηκαν απο 2 Sony Ericsson K700, το ένα της μαμάς μας VODAFONE, και το άλλο του μπαμπά μας COSMOTE.

Ενώ το 2006, ο αδελφός μας, πήρε ένα Nokia N70, το οποίο 2 χρόνια αργότερα, την ώρα που ήταν με τους φίλους του στην θάλασσα, καταλάθος βράχηκε και μετά χάλασε.

Έτσι το 2008, η μαμά μας πήρε στην αρχή ένα Sharp (δεν ξέρουμε μοντέλο), το οποίο δεν ήξερε καν να το χρησιμοποιεί, και μετά ένα Sony Ericsson K550, το οποίο πριν από λίγους μήνες, κλάπηκε κι αυτό. Την ίδια χρονιά βέβαια ο αδελφός μας, αγόρασε ένα Nokia N82, το οποίο χάλασε κι αυτό.

Για να φτάσουμε στο 2011, όπου και τα 3 τηλέφωνα αντικαταστάθηκαν από άλλα, το ένα της μαμάς μας, επίσης από Sony Ericsson (με οθόνη αφής ή αλλιώς smartphone παρακαλώ), το άλλο του μπαμπά μας από ένα Samsung (με πορτάκι παρακαλώ), και ένα επίσης Sony Ericsson (επίσης smartphone, αλλά και το πρώτο του παρακαλώ, μάλιστα).

Συγνώμη βέβαια, που ξεπεράσαμε τα χρονολογικά όρια του forum, αφού μιλάμε για ρετρό εποχή, αλλά και λίγη ιστορία, δεν βλάπτει.
 
Lol! :D

Απολαυστικό (και χρωματιστό!) ποστ, αλλά χάσαμε τα συνημμένα! :)

Μπορείς να τα ξανασηκώσεις σε ένα άλμπουμ και να τα βάλουμε ξανά μέσα στο θέμα?
 
D@redevil είπε:
Lol! :D
Απολαυστικό (και χρωματιστό!) ποστ, αλλά χάσαμε τα συνημμένα! :)

Μπορείς να τα ξανασηκώσεις σε ένα άλμπουμ και να τα βάλουμε ξανά μέσα στο θέμα?
Ευχαριστώ πολύ που μου τα λες φίλε.
 
Πίσω
Μπλουζα