Ποιο ήταν το πρώτο σας κινητό τηλέφωνο;

nwntas είπε:
Ενοούσε ότι χρησιμοποιούσε άλλο ήχο για μερικούς που τον καλούσαν, διαφορετικό από τον στάνταρ που είχε για όλες τις επαφές.Οι "εξαιρέσεις" είναι οι άλλοι που τον καλούσαν, και δεν χτυπούσε με τον στάνταρ/βασικό ήχο.

Δεν εννοούσε τπτ σχετικό με τις λειτουργίες του κινητού.
Και ήταν το μόνο αυτό κινητό, που είχε τέτοια πλεονεκτήματα;
 
nwntas είπε:
Ενοούσε ότι χρησιμοποιούσε άλλο ήχο για μερικούς που τον καλούσαν, διαφορετικό από τον στάνταρ που είχε για όλες τις επαφές.Οι "εξαιρέσεις" είναι οι άλλοι που τον καλούσαν, και δεν χτυπούσε με τον στάνταρ/βασικό ήχο.

Δεν εννοούσε τπτ σχετικό με τις λειτουργίες του κινητού.
Aυτό ακριβώς. :)

Εκείνη την εποχή, πιθανόν να ήταν από τα λίγα ή ελάχιστα που διέθεταν αυτό το χαρακτηριστικό. Τα Ericsson πάντως δεν το είχαν, ούτε τα Nokia (τουλάχιστον τα πιο φτηνά). Πάντως ήταν καλό κινητό με άμεση απόκριση στις εντολές (δε κόλλαγε, δε σερνόταν) και με μεγάλη για την εποχή του οθόνη, ενώ ήταν και αρκετά ελαφρύ.
 
Τα GD90 και GD93 της Panasonic ήταν τα αγαπημένα μου κινητά. Όμορφα, ευχρηστα και πολύ ποιοτικές κατασκευές...
 
Όπως έχω ήδη πει το 1ο μου κινητό ήταν το Nokia 3310 αλλά το 2ο μου ήταν το Sony Ericsson T300 το οποίο αγόρασα το 2003, ένα από τα πρώτα έγχρωμα κινητά που κυκλοφόρησαν και ήμουν ο 1ος στην παρέα που είχε έγχρωμο κινητό. Ήταν κινητό με αποσπώμενη φωτογραφική μηχανή όπως βλέπετε στην φώτο.

sonyericsson-t300-vs-t68-01.jpg

Η κάμερα έμπαινε από κάτω και είχε και φακό για να βλέπεις τι τραβάς. Η ποιότητα της φωτογραφίας (0,3 Mp) βέβαια στο κινητό ήταν απαράδεκτη καθώς με 256 χρώματα αλλά στον υπολογιστή ήταν αποδεκτή όπως επίσης η μνήμη του ήταν πάρα πολύ μικρή. Σβήνοντας όλα τα προεγκατεστημένα wallpapers, screensavers, ringtones κτλ. έφτανε μόλις και μετά βίας τα 650 kbyte.

Το ευχαριστήθηκα αυτό το κινητό και το είχα ξεζουμίσει. Τι συσκευή για υπέρυθρες είχα πάρει για σύνδεση με το pc, τι hands free. Μέχρι και συσκευή για ραδιόφωνο σκεφτόμουν. Σέρφαρα στο ιντερνετ με το wap, έστελνα MMS, είχα κατεβάσει παιχνίδια δωρεάν από το ίντερνετ, ringtones, wallpapers κτλ. Πραγματικά πιστεύω ότι το απόλαυσα πλήρως. Το τέλος του ήρθε όταν το καλοκαίρι του 2008 έπειτα από ένα τηλεφώνημα που με τσίτωσε τα νεύρα, έφαγε σουτ στον τοίχο και διέλυσε σε κομμάτια.
 
Το πρώτο μου κινητό ήταν το BOSH GSM και το πήρα το 1999 όταν πήγα φαντάρος. Μπορεί να μην ήταν πιασάρικο αλλά τη δουλειά του μια χαρά την έκανε. Ασε που στο στρατό δεν έλεγε να έχεις ακριβό κινητό γιατί θα στο "σούφρωναν" αμέσως.
 
prisma είπε:
Aυτό ακριβώς. :)
Εκείνη την εποχή, πιθανόν να ήταν από τα λίγα ή ελάχιστα που διέθεταν αυτό το χαρακτηριστικό. Τα Ericsson πάντως δεν το είχαν, ούτε τα Nokia (τουλάχιστον τα πιο φτηνά). Πάντως ήταν καλό κινητό με άμεση απόκριση στις εντολές (δε κόλλαγε, δε σερνόταν) και με μεγάλη για την εποχή του οθόνη, ενώ ήταν και αρκετά ελαφρύ.
Εν τω μεταξύ μιας και μίλησα κι γι' αυτό το κινητό, το οποίο είχε στην κατοχή του ο μπαμπάς μας, και ήταν το πρώτο του, στο οποίο είχε COSMOTE, δεν ξεχνάω βέβαια και την ενοχλητική για μένα μελωδία που ακούγεται στο 0:49 αυτού του βίντεο που ανέφερα:

Σε εσάς που το είχατε στην κατοχή αυτό το τηλέφωνο, ποιές από τις μελωδίες σας ενόχλησε πολύ;
 
Ωραίο θεματάκι :)

Το δικό μου πρώτο τηλ. ήταν το παρακάτω

image2.php


και το είχα πάρει το 1995 όταν ήμουν φοιτητής. Δυστηχώς το χάρισα σε έναν φίλο και έκτοτε δεν το ξανα είδα.

Επίσης, 2 χρόνια μετά πήρα το 8110 που ήταν και ένα από τα αγαπημένα μου μέχρι σήμερα.

image2.php?path=2146.jpg
 
johnny19818 είπε:
Όπως έχω ήδη πει το 1ο μου κινητό ήταν το Nokia 3310 αλλά το 2ο μου ήταν το Sony Ericsson T300 το οποίο αγόρασα το 2003, ένα από τα πρώτα έγχρωμα κινητά που κυκλοφόρησαν και ήμουν ο 1ος στην παρέα που είχε έγχρωμο κινητό. Ήταν κινητό με αποσπώμενη φωτογραφική μηχανή όπως βλέπετε στην φώτο. Προβολή συνημμένου 97595

Η κάμερα έμπαινε από κάτω και είχε και φακό για να βλέπεις τι τραβάς. Η ποιότητα της φωτογραφίας (0,3 Mp) βέβαια στο κινητό ήταν απαράδεκτη καθώς με 256 χρώματα αλλά στον υπολογιστή ήταν αποδεκτή όπως επίσης η μνήμη του ήταν πάρα πολύ μικρή. Σβήνοντας όλα τα προεγκατεστημένα wallpapers, screensavers, ringtones κτλ. έφτανε μόλις και μετά βίας τα 650 kbyte.

Το ευχαριστήθηκα αυτό το κινητό και το είχα ξεζουμίσει. Τι συσκευή για υπέρυθρες είχα πάρει για σύνδεση με το pc, τι hands free. Μέχρι και συσκευή για ραδιόφωνο σκεφτόμουν. Σέρφαρα στο ιντερνετ με το wap, έστελνα MMS, είχα κατεβάσει παιχνίδια δωρεάν από το ίντερνετ, ringtones, wallpapers κτλ. Πραγματικά πιστεύω ότι το απόλαυσα πλήρως. Το τέλος του ήρθε όταν το καλοκαίρι του 2008 έπειτα από ένα τηλεφώνημα που με τσίτωσε τα νεύρα, έφαγε σουτ στον τοίχο και διέλυσε σε κομμάτια.
Και εμενα το 2ο μου κινητο ηταν το Τ310 οχι το Τ300 με αυτην ομως την καμερα.
 
Aardvark είπε:
Και εμενα το 2ο μου κινητο ηταν το Τ310 οχι το Τ300 με αυτην ομως την καμερα.
Τότε που πήγα να πάρω κινητό μόλις είχε βγει το Τ310 αλλά δεν το είχαν ετοιμοπαράδοτο και εγώ ντε και καλά ήθελα κινητό εκείνη την περίοδο. Είχαν και κάτι προσφορές με χρόνους ομιλίας κλπ οπότε το τσίμπησα. Το Τ310 μου άρεσε πάντως πιο πολύ για να πω την αλήθεια.
 
Το πρωτο μου κινητο ηταν το Nokia 3210 και αν θυμαμαι καλα μεσα στο κουτι ειχε και δυο προσοψεις δωρο μια μπλε και μια κοκκινη και το βαζω σαν κουιζ για το πια απο της δυο δεν την φορεσα ποτε και μαλιστα την ξεφορτωθηκα απο την δευτερη κιολας μερα που ειχα το κινητο :p

1.jpg
 
metalcandyman είπε:
Το πρωτο μου κινητο ηταν το Nokia 3210 και αν θυμαμαι καλα μεσα στο κουτι ειχε και δυο προσοψεις δωρο μια μπλε και μια κοκκινη και το βαζω σαν κουιζ για το πια απο της δυο δεν την φορεσα ποτε και μαλιστα την ξεφορτωθηκα απο την δευτερη κιολας μερα που ειχα το κινητο :p
Προβολή συνημμένου 97663
Στη σχολή όσοι δεν είχαν το 3310 είχαν το 3210... Όσον αφορά το κουίζ έχω μπερδευτεί τώρα. Από τη μία θα έλεγα τη μπλε γιατί σου θυμίζει τον Sonic the Hedgehog αλλά κι από την άλλη η κόκκινη θυμίζει τον Ολυμπιακό που σαν ΠΑΟΚτζης θα έτρωγε σουτ με τη μία. Θα πω την μπλε. Περιμένω με αγωνία τα αποτελέσματα.:nervous:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Jhonny επεσες στο ΖΟΝΓΚ φιλε γιατι η απαντηση ειναι φυσικα την κοκκινη προσοψη σουταρα την επομενη κιολας μερα :p
 
metalcandyman είπε:
Jhonny επεσες στο ΖΟΝΓΚ φιλε γιατι η απαντηση ειναι φυσικα την κοκκινη προσοψη σουταρα την επομενη κιολας μερα :p
Τουλάχιστον έπιασα το λόγο για το κόκκινο? Να πάρω το δώρο του κοινού έστω...
 
Το δωρο του κοινου το κερδισες φιλε και ειναι η κοκκινη προσοψη για το 3210 χαχαχαχαχα :p
 
Και το δικό μου πρώτο κινητό ήταν το θρυλικό Νοκια 3210 (πρέπει να το έχω ξαναπεί) αλλά θέλω να καταγγείλω ότι εμένα το πακέτο είχε μόνο την μπλε έξτρα πρόσοψη (πέρα από την στάνταρ γκρι) αλλά θα το ξεπεράσω γιατί απ' ότι θυμάμαι η κόκκινη (κεραμιδί ήταν βασικά) ήταν άθλια έτσι κι αλλιώς.

edit: Αν ξεφορτώθηκες την κόκκινη πρόσοψη πώς την έχεις για να την δωρίσεις στον Τζόνι; μήπως στην επέστρεψαν; :p
 
Thor είπε:
Και το δικό μου πρώτο κινητό ήταν το θρυλικό Νοκια 3210 (πρέπει να το έχω ξαναπεί) αλλά θέλω να καταγγείλω ότι εμένα το πακέτο είχε μόνο την μπλε έξτρα πρόσοψη (πέρα από την στάνταρ γκρι) αλλά θα το ξεπεράσω γιατί απ' ότι θυμάμαι η κόκκινη (κεραμιδί ήταν βασικά) ήταν άθλια έτσι κι αλλιώς.

edit: Αν ξεφορτώθηκες την κόκκινη πρόσοψη πώς την έχεις για να την δωρίσεις στον Τζόνι; μήπως στην επέστρεψαν; :p
Δεν την εχω αλλα λογικα θα την εχει ακομα αυτος που την εδωσα και μαλιστα αθικτη γιατι ουτε και αυτος την φορεσε χαχαχαχα :p (του την ειχα δωσει για σπασιμο :diablotin: )
 
johnny19818 είπε:
Στη σχολή όσοι δεν είχαν το 3310 είχαν το 3210... Όσον αφορά το κουίζ έχω μπερδευτεί τώρα. Από τη μία θα έλεγα τη μπλε γιατί σου θυμίζει τον Sonic the Hedgehog αλλά κι από την άλλη η κόκκινη θυμίζει τον Ολυμπιακό που σαν ΠΑΟΚτζης θα έτρωγε σουτ με τη μία. Θα πω την μπλε. Περιμένω με αγωνία τα αποτελέσματα.:nervous:
Αναρρωτιέμαι το Nokia 3210, το πρώτο που είχε ο αδελφός μου, ήταν και το πρώτο που υπήρχε σε όλα τα σχολεία;
 
χαμαιλέοντα το λέγαμε τότε διότι άλλαζε χρώματα ανάλογα με το φως και την οπτική γωνία που το κοίταγες
 
spyros_s είπε:
χαμαιλέοντα το λέγαμε τότε διότι άλλαζε χρώματα ανάλογα με το φως και την οπτική γωνία που το κοίταγες
Ωραίο αυτό το "εφέ" που είχαν τα κινητά στις προσόψεις τους τότε. Συνήθως έπαιζε μεταξύ χρυσομυγέ πράσινου και σκούρου μπλε αυτό το εφέ του χρώματος, όπου το πλαστικό ψιλοασήμιζε.
 
Πίσω
Μπλουζα