Ποιο είναι το πιο retro PC που έχετε σε λειτουργία;

καλα... μην νομιζετε οτι ειμαι και κανενα PC nerd..

απλα. λόγω σπουδών και της φυσης της δουλειας, (Τεχνικος Η/Υ) ...απλα κατεχουμε το αντικειμενο...
 
gero_dinos είπε:
καλα... μην νομιζετε οτι ειμαι και κανενα PC nerd..
Δεν είπα κάτι τέτοιο φίλε μου...

Όλοι εμείς εδώ, έχουμε το κόλλημά μας (με την καλή έννοια), είτε αυτό λέγεται Spectrum, Amstrad ή PC.

Εγώ ας πούμε είμαι αθεράπευτος Atarian...

Οπότε, κανείς δεν είπε πως είναι κακό να γουστάρεις τα PCs... ;)
 
Oλοι ασχολουμαστε με PC's,αλλα η αγαπη μας ειναι αλλη....

(Amiga,Atari,Amstrad,Commodore,Spectrum,Dreamcast,Gamecube,Saturn και για μερικους-μερικους XBOX/360 και PS 2/3..!! :p :p:p )
 
εγω πάλι γιατι δεν γουστάρω τα pc's? εντελώς όμως...
 
οχι γραφω από game and watch :)
 
DINO είπε:
Αυτά είναι τα νέα laptops, έτσι δεν είναι; :biglaugh:
OffTopic...... Ας συνέλθουμε! :D
Ναι και τρέχουν LINUX.... :D :D

OffTopic...... Δεν μπορώ! :D
smilesmallwb0.jpg
 
εχω στα σκαρια να ετοιμασω εναν pentium i στα 133 με καρτα γραφικων S3virge

soundblaster 16 cdrom 8X και μονιτορ απο amstrad της σειρας 3000 (αν θυμαμαι) με μεγιστη αναλυση 640χ480 στο υπογειο εχω 3-4 ρετρο pc διαλυμενα(εξαρτηματα με παλιοτερα τα συγκεκριμενα)
 
noobsaibot είπε:
εχω στα σκαρια να ετοιμασω εναν pentium i στα 133 με καρτα γραφικων S3virgesoundblaster 16 cdrom 8X και μονιτορ απο amstrad της σειρας 3000 (αν θυμαμαι) με μεγιστη αναλυση 640χ480 στο υπογειο εχω 3-4 ρετρο pc διαλυμενα(εξαρτηματα με παλιοτερα τα συγκεκριμενα)
αν θες πάντως tower μαζί με motherboard και cd-rom στα χαρίζω εγώ...
 
manos426f είπε:
P4 Northwood @ 2.8 Ghz

M/B Asus P4T533-C

256 (2x128) ΜΒ RDRAM Samsung PC800

VGA 3DFX Voodoo3 3000 16mb PCI

DVD-ROM Asus

HDD 1:Samsung 10gb ( :D )

HDD 2:Maxtor 8gb ( :D :D )

HDD 3:Quantum Fireball 3,2gb ( :D :D :D )

On-board sound card

PSU 350Watt
Το μηχάνημα αυτό τελικά δεν έμελλε να με συντροφεύει για καιρό,αφού παραήταν σύγχρονο για να θεωρηθεί retro,κι έτσι αφού επιτέλεσε το σημαντικό καθήκον του,δηλαδή τις δοκιμές με dual boot και dual gpu's,έσπασε σε κομμάτια,μερικά κρατήθηκαν και μερικά πωλήθηκαν,και στη θέση του προέκυψε ένα πιο παλιό,όπως έπρεπε άλλωστε,(που μοιάζει πολύ με το άλλο P-III που έχω καιρό τώρα) και αποτελείται από:

Pentium 3 @1000 Mhz

M/B Asus CUV-4X

1GB SDRAM (512MB + 2x256MB)

DVD-RW Lite-On

VGA 1:VGA 3DFX Voodoo3 3000 16mb PCI

VGA 2:Hercules AGP

HDD 1:Samsung 10gb

HDD 2:Maxtor 8gb

HDD 3:Quantum Fireball 3,2gb

PSU 300 Watt

και ψάχνω μια Soundblaster PCI 128 να του βάλω....

Από αύριο αρχίζουν οι δοκιμές και σ' αυτό βεβαίως...


(Ε ναι,όλη την ώρα τρώγομαι,αν δεν ανοίξω ένα PC κάθε 3-4 μέρες,κάτι παθαίνω..!!
:D :D :D )
 
Ενας 286 με ασπρομαυρη οθονη,1MB ram, καρτα γραφικων Hercules, 5,25 drive και σκληρο δισκο!!!!! Του εχω περασει windows 3.11:eek::animeek:
 
manos426f είπε:
Το μηχάνημα αυτό τελικά δεν έμελλε να με συντροφεύει για καιρό,αφού παραήταν σύγχρονο για να θεωρηθεί retro,κι έτσι αφού επιτέλεσε το σημαντικό καθήκον του,δηλαδή τις δοκιμές με dual boot και dual gpu's,έσπασε σε κομμάτια,μερικά κρατήθηκαν και μερικά πωλήθηκαν,και στη θέση του προέκυψε ένα πιο παλιό,όπως έπρεπε άλλωστε,(που μοιάζει πολύ με το άλλο P-III που έχω καιρό τώρα) και αποτελείται από:
Pentium 3 @1000 Mhz

M/B Asus CUV-4X

1GB SDRAM (512MB + 2x256MB)

DVD-RW Lite-On

VGA 1:VGA 3DFX Voodoo3 3000 16mb PCI

VGA 2:Hercules AGP

HDD 1:Samsung 10gb

HDD 2:Maxtor 8gb

HDD 3:Quantum Fireball 3,2gb

PSU 300 Watt

και ψάχνω μια Soundblaster PCI 128 να του βάλω....

Από αύριο αρχίζουν οι δοκιμές και σ' αυτό βεβαίως...


(Ε ναι,όλη την ώρα τρώγομαι,αν δεν ανοίξω ένα PC κάθε 3-4 μέρες,κάτι παθαίνω..!!
:D :D :D )
ΠΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ !!!! Φίλε Μάνο, το retraκι σπέρνει....... :thumbup:

Παίζει να έχω εγώ μία SB 128 (μπορεί να είναι και 5.1 live :whothehell:)

Όπως έχω και αυτό:

4500.jpg


το οποίο κουμπώνει γάντι στη μητρική σου. ;)

Σκέφτομαι και εγώ να κάνω ένα downgrade με κανα Athlion στα 1000mhz και μπόλικη RAM. To Zenwalk θα σπινιάρει εκεί...... :D
 
teflon είπε:
ΠΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ !!!! Φίλε Μάνο, το retraκι σπέρνει....... :thumbup: Παίζει να έχω εγώ μία SB 128 (μπορεί να είναι και 5.1 live :whothehell:)

Όπως έχω και αυτό:

4500.jpg


το οποίο κουμπώνει γάντι στη μητρική σου. ;)
Mπορώ άνετα να πω ότι τους P-III τους θεωρώ εξαιρετικά μηχανήματα για retro καταστάσεις,αφού είναι και μια ενδιάμεση κατάσταση η γενιά αυτή των PC's,δηλαδή είναι μεν retro,αλλά όχι κι αρχαιότητες,με αποτέλεσμα αφ' ενός να μπορείς σχετικά εύκολα να βρεις ανταλλακτικά,αφ' ετέρου να μην έχουν τόσες "ασθένειες" που είχαν άλλες γενιές PC's....

Για τη SB,αν την έχεις και δε σου χρειάζεται βέβαια,ενδιαφέρομαι ασφαλώς...!

teflon,το panelάκι αυτό δεν το θες δηλαδή..;;
 
φρέσκια αγορά, συνολικό κόστος 4.08 ευρώ

YM3812.jpg


κλώνος Adlib :D
 
Όταν λέτε εν λειτουργία,δηλαδής??

Το πιο παλιό pc που έχω και ανάβει ακόμα είναι ένας Hyudai με 8088 4.77ΜΗz,512Kb ram,monochrome gfx,10MB hd και 2x5.25" floppy 360kb

Τώρα το πιο παλίο εν καθυμερινή χρήση είναι αυτό που μπαίνω στο internet.

-Pentium II 300MHz(overclocked 497MHz:D)

-Soyo mobo

-384MB RAM

-80GB HD

-CD-RW και DVD-ROM

-SoundBlaster 16
 
Και να ο "παπούς" πάλι ξαναχτυπα χεχεχεχεχε ...

Λοιπόν για όσους θαρρετούς υπάρχουν ακούστε τα δύο πιο παλιά μηχανήματα που έχω σε λειτουργία μιας και τα PCs φτιάχτηκαν αργότερα:

1. Έναν Apricot F1 με 8086 στα 4.77MHz ο οποίος έχει εκπληκτική σχεδίαση και hardware ακόμη και για τα σημερινά δεδομένα (ασύρματο πληκτρολόγιο με υπέρυθρες στα 32bits, σχεδίαση soft slim, 3.5'' FD, δίκτυο πάνω του, κ.λ.π.), και

2. ένα Cromemco System III, με Cromix (μία παραλλαγή UNIX της Cromemco) και δύο τερματικά full working όλα !!!!!

Ανεκτίμητης αξίας

Από κει και πέρα καταλαβαίνετε πως υπάρχει συλλογή με όλα τα μηχανάκια, ακόμη και IBM PS2 σειρά ολόκληρη και λειτουργική.

Φιλάκια !!!!!!!!
 
Θελουμε φωτογραφιες! :D

To Cromemco που το βρηκες? Τετοια ειχαν κυριως η USAF και καποιοι μεγαλοι τηλεοπτικοι σταθμοι.

Το Cromix ειναι αν θυμαμαι καλα το μονο Unix για 8bit.

Παντως ενα κομματι της Cromemco ζει ακομα (το Εΰρωπαικο) αλλα δυστυχως δεν ασχολειται με hardware.Απο οτι ειδα στο PortFolio εφτιαξε τη σελιδα των βρακιων Nikos. :D
 
Σωστά λες για το Cromix, αλλά είχαν έλθει τέτοια συστήματα προς το τέλος τους κι εδώ (ένα άλλο παράλληλα είχα στο Πανεπιστήμιο την ίδια εποχή). Φωτογραφίες θα ανεβάσω, θα πρέπει να περιμενετε όμως να το ξεπακετάρω και να τις τραβήξω
 
Από retro εννοείτε αρχαιότερο ή καλύτερο για retro games;

Θα τα πω και τα δύο.

Αρχαιότερο είναι ένας 8086 στην αποθήκη με dos 3.3 νομίζω.Ιδέα δεν έχω εαν δουλεύει ή όχι.Τον κρατάω μόνο για να τον πουλήσω σε μερικά χρονάκια να βγάλω λεφτα :p

Το καλύτερο retro είναι το καμάρι μου:

P2 333 MHz

128 mb ram

Voodoo 1 + Trio 64V+

SB 16

Αναμένω 2 Voodoo 2 για SLI καθώς επίσης και μία Gravis Ultrasound ;)
 
Πίσω
Μπλουζα