Ποιο παιχνίδι (ρετρό) παίζετε αυτό το διάστημα;

nikdev

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
129
Είναι 3:26
Μόλις εγκατέστησα στο μηχάνημα (386/40 & 16MB Ram) τα Menzoberranzan και Noctropolis.

Απωθημένα ετών, πραγματικά πολλών ετών ... θυμάμαι την λύση του Menzoberranzan (Τσουρινάκης) στο Pcmaster και αντίστοιχα νομίζω και εξώφυλλο για το Noctropolis (και νομίζω αφιέρωμα στο ξεχωριστό εκείνη την περίοδο Pc Games)!

Τα θυμάται κανείς ώς αφιερώματα στο Pcmaster και ως παιχνίδια (εμπειρία) ?

Υγ.Η αλήθεια είναι ότι το Menzo μου φάνηκε βαρύ στον sx, παρόλο που βλέπω ελάχιστες απαιτήσεις 386/40 και 4ΜΒ Ram

:biglaugh:
Υγ. Να και οι οδηγίες προς ναυτιλλομένους
menzo1.jpgmenzo2.jpg

menzo3.jpgmenzo4.jpg

Τελευταία επεξεργασία:

nikdev

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
129
Ξεκινώντας..
IMG_2586.JPGIMG_2564.JPGIMG_2587.JPG

Μεγάλο άγχος πάτα για τα παιχνιδάκια τότε... θα παίξει ? δεν θα παίξει ? θα είναι το μηχάνημα αρκετό να το "σηκώσει" ?
Οι ρυθμίσεις μνήμης είναι σωστές ή θα μας "πετάξει"? Έχοντας για καιρό τότε ένα 286/16 είχα μεγάλο άγχος σε όλα τα προγράμματα.. απωθημένα του παρελθόντος!

Μετά από λίγο ξεκινάει το Full Motion Video.. με πολλά σπασίματα. Ο γνωστός δράκος !
Δεν ξέρω αν φταίει ο 386 ή η Trident 8900 1MB, ή το παιχνίδι είναι προβληματικό. Αν έχω χρόνο θα το δω και σε 486 τις γιορτές.
IMG_2588.JPG
Επιτέλους στην εισαγωγική οθόνη του παιχνιδιού!
IMG_2589.JPG

nikdev

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
129
Επόμενο Παιχνίδι που εγκατέστηκα το μεγάλο Bioforge!

Μετά την εγκατάσταση που κρατάει αρκετό χρόνο.. Διαβάζοντας το manual βλέπω 486 minimum και μαγκώνω...
Δεν βαριέσαι, πάμε.. (Είπαμε 386 με 16ΜΒ Ram) Ρυθμίσεις ήχου και βουρ..
IMG_2572.JPGIMG_2573.JPGIMG_2574.JPG
Ανακούφιση.. ξεκινάει το Full Motion Video..
Θυμάμαι λοιπόν σιγά σιγά αχνά το διαστημόπλοιο στο Review του Pcmaster..

Εδώ πραγματικά το άφησα να τελειώσει γιατί βαρέθηκα η κίνηση ήταν σπαστή και τόσο αργή που πήγα να κάνω ένα καφεδάκι ...
IMG_2575.JPGIMG_2576.JPG
Στη συνέχεια το παιχνίδι εξομαλύνθηκε και έγινε άμεσα αποκρίσιμο.. Εκτιμώ το 486 στα requirements, αφορά στα Full Motion Video
τα οποία άρχισαν να "μπαίνουν" στα παιχνίδια από το 94 κυρίως με την έλευση του Cd-Rom.

Blue Max

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
8.084
Επόμενο Παιχνίδι που εγκατέστηκα το μεγάλο Bioforge!

Μετά την εγκατάσταση που κρατάει αρκετό χρόνο.. Διαβάζοντας το manual βλέπω 486 minimum και μαγκώνω...
Δεν βαριέσαι, πάμε.. (Είπαμε 386 με 16ΜΒ Ram) Ρυθμίσεις ήχου και βουρ..
Προβολή συνημμένου 253756Προβολή συνημμένου 253757Προβολή συνημμένου 253758
Ανακούφιση.. ξεκινάει το Full Motion Video..
Θυμάμαι λοιπόν σιγά σιγά αχνά το διαστημόπλοιο στο Review του Pcmaster..

Εδώ πραγματικά το άφησα να τελειώσει γιατί βαρέθηκα η κίνηση ήταν σπαστή και τόσο αργή που πήγα να κάνω ένα καφεδάκι ...
Προβολή συνημμένου 253759Προβολή συνημμένου 253760
Στη συνέχεια το παιχνίδι εξομαλύνθηκε και έγινε άμεσα αποκρίσιμο.. Εκτιμώ το 486 στα requirements, αφορά στα Full Motion Video
τα οποία άρχισαν να "μπαίνουν" στα παιχνίδια από το 94 κυρίως με την έλευση του Cd-Rom.

Πολλές αναμνήσεις nikdev, έχω παίξει και τα τρία αλλά περισσότερο το Bioforge, (σε ένα 486 dx που είχα τότε, αγορασμένο από Γραμμή Computers). Εξαιρετικοί τίτλοι από ταλαντούχους προγραμματιστές, που σήμερα βρίσκονται ξεχασμένοι σε ιστοσελίδες όπως το myabandonware. Τι να κάνεις, αυτή είναι η μοίρα των περισσότερων παιχνιδιών εκείνης της εποχής. Για την ιστορία αναφέρω πως ο δημιουργός του Bioforge, Richard Garriott, είναι ο δημιουργός της εμβληματικής σειράς παιχνιδιών Ultima. O δε Brent Erickson, δημιουργός του Νοctropolis έχει γράψει ακόμα ένα πολύ ωραίο adventure που οι παλιότεροι ίσως θυμούνται, το Mean Streets, το είχα σε C64.

Mean Streets PC
1668761672411.png

Mean Streets C64
1668761749067.png

Μπλουζα