Ισως να τα αξιζει ,αν δεν εχει διπλα .

Περιμενε λιγο μηπως απαντησει και καποιος που ασχολειται με αγοροπωλησιες.

Καλως ηρθες.

P.S Ιστιοσελιδα για "κατεβασμα" δεν προκεται να ποσταρει κανεις εδω μεσα ,γιατι ειναι εναντια στους κανονισμους του φορουμ. :thumbup:
 
Τι μου θύμησες τώρα, εκτός απο τις δραχμές φυσικά, πως ζωγράφιζα τις ασπρόμαυρες σελίδες με μαρκαδόρους και εκνευριζόμουνα όταν πότιζε η μπογιά στην επόμενη σελίδα. Με ξυλομπογιές βλέπεις δεν ήταν ρεαλιστικό!Ήμουνα και τελειομανής τρομάρα μου. :D Κατί επίσης διασκεδαστικό που κάναμε θυμάμαι με την αδελφή μου, με τα περιοδικά του ποπάυ, ήταν κάποια σκέτσς που προσπαθούσαμε να ηχογραφίσουμε σε ένα ,ο Θεός να το κάνει ραδιοκασσετόφωνο, που ουκ ολίγες φορές του είχαμε βγάλει τα μάτια. :eek:
 
Το πρωτο πραγμα που παρατηρησα τωρα πια ειναι το ονομα Bud Sagendorf...

Οταν διαβαζα Ποπαυ ημουν τοσο μικρος που αυτο για μενα δεν ηταν καν ονομα, αλλα κατι 'ξενες λεξεις' :Ρ

εξωφυλλο Ποπαυ εχω να δω απο τοσο παλια, που δεν υπηρχε Ιντερνετ, ουτε Wikipedia για να γκουγκλαρω το ονομα αυτο

Επισης θυμαμαι δυο ιστοριες που εξηγουσαν τη γεννηση του Γκρισίνο. Και οι δυο ηταν απο διαφορετικους σχεδιαστες, και πιθανοτατα ο ενας αγνοουσε την υπαρξη της αλλης :Ρ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλημερα παιδια,

εχω αρκετα τευχακια μικρο και μεγαλο ποπαυ, αν θελει καποιος να τα ανταλλαξουμε με αλλα κομικς ή να τα αγορασει.
 
Διεγραφη. Διαβασε τους Κανονισμους Λειτουργιας περι συναλλαγων plz
 
Wally είπε:
Διεγραφη. Διαβασε τους Κανονισμους Λειτουργιας περι συναλλαγων plz
ok σορυ τοτε. θα επαναδιατυπωσω.

αν και δεν ειμαι πολυ φαν του ποπαυ εχω αρκετα τευχη μικρου και μεγαλου απο τοτε που ημουν μικρος...

προτιμω αλλα κομιξ πλεον...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελειο comic!!!!!!!!!!!!! :happyjump:

Εχω καμια 10αρια απο τα μικρα αλλα δεν μπορω να συνηθησω τις εναλλαξ χρωματιστες ασπρομαυρες σελιδες!!!!!!!!!!!

Μου θυμιζουν διακοπες οταν τα κοιταω,ειδικα οι Νεοι Ποροι φημιζονταν για τα comics ποπαυ!!!!!!!!!
 
Το περιοδικό ΠΟΠΑΥ ήταν το αγαπημένο μου!Μου άρεσε ο ΠΟΠΑΥ που τους έβαζε όλους στη θέση τους...Το διάβαζα ανελλιπώς και περίμενα πως και πως το επόμενο τεύχος...
 
[edit] dead photo [edit]

ΝΑ ΕΝΑ ΤΕΥΧΟΣ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ ΤΟ 1981.ΤΑ ΛΑΤΡΕΥΩ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΧΩ ΠΟΛΛΑ ΤΕΥΧΗ ΚΡΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΝΑΥΛΟΝ ΦΥΛΑΓΜΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΝΤΟΥΛΑΠΑ ΜΟΥ!ΑΠ ΤΟ 500 ΕΩΣ ΤΟ 1114 ΤΑ ΧΩ ΟΛΑ!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 500 ΤΕΥΧΗ ΕΧΩ ΤΟ ΠΟΛΥ 150 ΤΕΥΧΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΑ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τουλαχιστον αξιοζηλευτο!
 
Το διάσημο ναυτάκι αντλεί τις υπερφυσικές δυνάμεις του τρώγοντας σπανάκι. Έτσι, μπορεί άνετα να δώσει μια γερή σφαλιάρα στον Bruto.

Ο Popeye έγινε ευρύτερα γνωστός από τα cartoons του Bud Sagendorf τα οποία βλέπαμε κάθε σαββατοκύριακο στην κρατική τηλεόραση στα 1970s και τα 1980s. Σήμερα οι περιπέτειες του διάσημου μικρού ναύτη με το σπανάκι είναι διαθέσιμες στα ελληνικά σε VHS και DVD.

[edit] The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement. [edit]

[edit] The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΠΟΠΑΥ κανεις?

Θυμαμαι καθε τεταρτη εκει γυρω στο 1987 με 89 που ημουν 10 με 12 χρονων πηγαινα στο ψιλικατζιδικο να παρω ΠΟΠΑΥ και ΜΠΛΕΚ.Μερικα τευχη σωζονται ακομα.Ο Δραγουνης που ειχε την εκδοση ηταν κορυφαιος στην εποχη του ακομα και τωρα θα ηταν κορυφη(Δυστυχως ενα ΠΟΠΑΥ που ειχα παρει πριν χρονια σε καινουργια εκδοση δεν ελεγε καθολου..Αν το βρω θα το ανεβασω καποια στιγμη

DSC00645.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ο Ποπάυ και ο Ρεβυθούλης και η Όλιβ και ο Πόλντο και ο Μπρούτο φοβεροί χαρακτήρες όλοι! :)
 
Προφανως φιλε thouvou21 εννοεις τις Εκδοσεις Δραγουνη ;)
 
Εχεις δικιο Δραγουνης ειναι ;)
 
Συμπαθητικό. Απλά. Ποτέ δεν έγινε στην καρδιά μου εφάμιλλο με τους ήρωες του Ντίσνευ
 
Eχω το επετειακο τευχος για το ετος 1993 ενσωματωμενο μεσα σε τομακι.Εικαζω πως πρεπει μετα απο ενα χρονο η εκδοση να σταματησε.Αν και χρησιμοποιουσε φτηνο χαρτι ο Δραγουνης ηταν πολυ προσεγμενο περιοδικακι και το επαιρνα σποραδικα.Οι ιστοριες που διαβαζαμε ηταν οι ιταλικες οι οποιες ηταν καθαρα χαβαλετζιδικες.Ακομα και τωρα τα βρισκω στα περιπτερα της γειτονιας μου σε σακουλακια.
 
νομιζω ο ποπαυ σταματησε να βγαινει σε κομιξ καπου το 1994 ειχα φαει ενα κολημα τοτε και το επαιρνα καθε βδομαδα.καπου το 1992 ειχε φτασει τα 1000 τευχη εχω σερι απο το 981 μεχρι το 999 και ειχα χασει μονο το 985 καθε τεταρτη εβγαινε τοτε και καμια φορα εβγαινε και σαββατο.
 
Είχα κόλλημα με τον Ποπάυ και μάζευα πολλά κόμικς. Στους χαρακτήρες που είπατε να προσθέσω κάτι:

- Οι Μινγκς αντιπροσώπευαν πράγματι τους Κινέζους, γι'αυτό είχαν ίδια πρόσωπα, ήταν ενωμένοι, είχαν φοβερή τεχνολογία και εφεύρισκαν απίστευτα πράγματα και εργάζονταν πάντα για το "κοινό καλό" (το δικό τους εννοείται!)

- Ο σκύλος Τζιπ είναι ένα πλάσμα με μαγικές ιδιότητητες, όπως τηλεμεταφορά, κι επίσης λέει πάντα την αλήθεια, γι'αυτό συχνά οι χαρακτήρες τον ρωτάνε κάτι κι αυτός απαντάει (λέγοντας μόνο "Τζιπ").

- Ένας άλλος χαρακτήρας είναι ο "mad scientist" Ντετούμπις, ένας κοντούλης γέρος με λευκή γενειάδα, ο οποίος ενδιαφέρεται φυσικά μόνο για τα τρελοπειράματά του.

Ο αγαπημένος μου χαρακτήρας είναι ο παππούς, επειδή είναι εντελώς psycho κι έχει φοβερή πλάκα. Έχω μαζέψει όλες τις αστείες ατάκες του από τα τεύχη που έχω και θα σας τις παρουσιάσω.

Ατάκες παππού:

1 Μα τις χίλιες πίπες, τι ψάρεψα;

2 Βοήθειααα...Αυτή η μποτίλια είναι διαβολεμένη!

3 Δεν έχω δει κρασί πιο αεροδυναμικό.

4 Στήνω μία παγίδα για το κολασμένο αντικείμενο.

5 Στον πάτο της θάλασσας! Για να μάθετε να μη βάζετε μπουρλότο στους καλούς ανθρώπους!

6 (Τρέχοντας για να ξεφύγει) Μα πού είναι η έξοδος;

7 Εγώ με το κρασί γίνομαι ευτυχής.

8 Χρειάζομαι ένα βαρέλι κρασί για να επιβιώσω.

9 Θα θυσιάσω το κρασί για να σώσω το τομάρι μου.

10 Βγήκα στην ακτή! Έσωσα το κρασί!

11 Τζίνι, καταραμένο τζίνι, πού είσαι;

12 Μα τι λέει ο κακούργος ο δάσκαλος! Εγώ καλά οδήγησα!

13 Σεβαστείτε έναν γέρο ναυτικό καταραμένοι!

14 Έλα εδώ τρισκατάρατε! Θα σου σπάσω το κεφάλι!

15 (Στην έρημο) Στέγνωσε το λαρύγγι μου, πού έχει ταβέρνα;

16 Ο φορτηγατζής δεν έπρεπε να εμπιστευτεί έναν μπεκρή σαν κι εμένα!

17 Πρώτη φορά βρίσκομαι μόνος μου με έξι βαρέλια κρασί.

18 (Σε εστιατόριο γεμάτο κόσμο, που παλιά ήταν ορυχείο) Όλοι έξω, θέλω να δουλέψω! Θα βάλω δυναμίτη!

19 (Σε μικρά παιδιά) Αν δεν με παίξετε θα τρυπήσω την μπάλα!

20 Απόψε θα δώσω μεγάλη προσοχή στα όνειρά μου.

21 Γκρρ...λες να ήπιαν το κρασί τα φαντάσματα;

22 Γκρρ...αυτή η πόρτα δεν πέφτει!

23 Μα όλους τους διαβόλους!

24 Μα τις φωτιές της κόλασης!

25 Δεν φέρονται έτσι σε έναν σοβαρό και τίμιο διψασμένο.

26 Έλα εδώ για να μην σε κάνω χίλια κομματάκια!

27 Θεέ μου κράτα με, θα κάνω φόνο, τρελάθηκα!

28 Καταραμένε ταβερνιάρη! Έτσι μεταχειρίζεσαι έναν εκατομμυριούχο;

29 (Ο Πόλντο περνάει σαν σίφουνας) Επ! Πέρασε κάποιο βλήμα;

30 Μου το εξηγείς μετά. Πρώτα θα φας ένα εκατομμύριο ξυλιές!

31 Θα ρωτήσω αν υπάρχει δουλειά εμφιάλωσης κρασιού.

32 Τρελοί! Ευτυχώς που είμαι και εγώ εδώ!

33 Στα ξαφνικά μ'έπιασε λύσσα!

34 (Κάποιος ζητάει την Όλιβ σε χορό) Μα τι του ήρθε να τη χορέψει; Του στριψε;

35 (Σε παπαγάλο) Θα σου στραμπουλήξω το λαρύγγι φαφλατά!

36 Δεν πρέπει να κρυώσουν οι μυς μου, θα φάω τρέχοντας.

37 (Μετά από ένα κέρασμα) Πορτοκαλάδα μου έδωσε η βουβάλα!

38 (Στα μπουκάλια κρασιού) Να'μαι κουκλίτσες μου, ήρθα!

39 Παρά τρίχα το έσωσα το μπουκάλι.

40 (Για το κρασί) Το έπιασα στον αέρα!

41 Βλέπω ότι στα επόμενα λεπτά θα τις φας για τα καλά.

42 Γκρρ...Θα ρίξω την πόρτα με αυτόν τον πάσσαλο.

43 (Προσπαθώντας να φτάσει τα μπουκάλια) Μπα! Έχω κοντό χέρι!

44 Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν υπάρχουν και αγελάδες που κάνουν κρασί.

45 Θες να σε δείρω;

46 Όπα! Πέσαμε σε ζόρικο φελλό!

47 Ωχ! Το κεφάλι μου γυρνάει σαν δορυφόρος!

48 (Ανακαλύπτοντας έναν σκελετό) Αει στην οργή τα παλιοκόκκαλα!

49 Τώρα έχω κάτι νεύρα...Θεέ μου φύλαγε!

50 (Σε πάρτυ γενεθλίων) Όσο για την τούρτα...στο διάολο κι αυτή!

51 Δεν θα τους περάσει! Εγώ είμαι σκληρό καρύδι.

52 Διάολε! Οι ταβερνιάρηδες θα με κρεμάσουν ανάποδα!

53 Πρόσεχε πως μου μιλάς μη σου ρίξω καμμιά!

54 Κι όπου κρασί κι ο παππούς!

55 Ακίνητος γιατί πέθανες!

56 Κάτω τα χερια μην σε πετσοκόψω!

57 Πρέπει να πιώ κρασί για να μου καλμάρουν τα νεύρα.

58 Δεν καταλαβαίνει ότι εγώ πάσχω από κρασοαναιμία αίματος!

59 Ωχ! Είχα εφιάλτη, ο Σατανάς ήθελε να με κάψει στο κρεβάτι!

60 Μα είναι μόλις μεσάνυχτα! Τι με διώχνεις;

61 Είμαι 80 χρονών και σε παρακαλώ να πάψεις να ασχολείσαι μαζί μου!

62 Μου αρέσω με το παπγιόν! Αισθάνομαι διακεκριμένο πρόσωπο.

63 Πρέπει να βρω ένα μέρος να λιποθυμήσω...(Μετά από λίγο) Εδώ!

64 Τώρα θα κόψω όλο το δάσος!

65 Άσε με ήσυχο παλιοκαρακάξα!

66 Καλημέρα συμβολαιογράφε, είμαι ο παππούς! (Ο συμβολαιογράφος) Παρακαλώ καθίστε!

67 (Σε παλιό πορτρέτο στον τοίχο) Κι εσύ, τι κάνεις γκριμάτσες;

68 Συγνώμη! Έχω μια επείγουσα δουλειά στο Βόρειο Πόλο.

69 Στο διάβολο! Δεν υποφέρονται πια αυτές τους οι ηλιθιότητες!

70 (Στην ταβέρνα) Δρόμο! Θύμωσαν!

71 Επιτέλους! Μακριά απ'το σπίτι! Μου τη δίνει στα νεύρα η οικογενειακή ατμόσφαιρα.

72 Ηλίθιε! Κόντεψες να μου σπάσεις τη ραχοκοκαλιά!

73 Τι κάνεις εκεί; Νομίζεις ότι θα πάρεις το κρασί; Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος!

74 Σας προειδοποιώ! Θα δεινοπαθήσετε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα