Που είναι το Εlite οεο;

Βρε παιδιά,συγνώμη που επεμβαίνω στις μονομαχίες σας ( :biglaugh:) αλλά σήμερα το πρωί πήγα μεχρι τα multirama και ειδα οτι είχαν βάλει για επίδειξη ενα ps3.

Λοιπόν,ρε παιδιά,αυτό το πράμα πιο καυτό και απο τοστιέρα ήταν!!!

Το χέρι μου ακούμπαγα στις οπες διαφυγής θερμού αέρα, και καίγονταν το χέρι μου!!

Αντέχει αυτο το μηχάνημα σε σκληρή χρήση??

Επειδή διάβασα σε προηγούμενα posts οτι το x-box 360 είναι πιο καυτό.Eιναι σίγουρο αυτο..?

Δεν το έχω δει εν δράση,αλλα μετα απο αυτό που ειδα με την απαγωγή θερμότητας με το ps3 τρομαξα....
 
Τουλάχιστον στο PS3 γίνεται απαγωγή θερμότητας.............
 
To προβλημα στο 360 ΔΕΝ ειναι η θερμοαπαγωγη...ειναι το στηριγμα των ψυκτρων το οποιο ειναι σε σχημα Χ και οταν διαστελεται ξεκολαει την CPU ή την GPU ή και τα δυο απο τη πλακετα...

Αμα βγαλεις το X (X-clamp αν θελετε να το google-αρετε) και βαλετε 8 Μ5 βιδες,16 μεταλικα και 16 ναυλον "δακτυλιδακια" και ArcticSilver5 ειστε μια χαρα...

Προσφατα με τον Stormwatch αναστησαμε (αναστησε :D ) ενα 360 φιλου αλλα και περασαμε το κολπο και στα δικα μας προληπτικα...

Eδω το tutorial
 
Αυτή η εταιρεία έγινε γνωστή για τα bugs και την αστάθεια που είχε το software της (BSOD κ.α). Από τη στιγμή που έμπλεξε με το hardware έφερε τα κουσούρια της και εκεί.

Παλιά μας λέγανε για να λύσετε αυτό το πρόβλημα να μπείτε στο Registry να αλλάξετε αυτό, το άλλο, να φτιάξετε εκείνο το κλειδί, να ξεκινήσετε σε safe mode, να βάλετε ένα antivirus, 2 spyware και της Παναγιάς τα μάτια.

Τώρα διαβάζω ότι πρέπει να βάλει κανείς 8 Μ5 βιδες,16 μεταλικα και 16 ναυλον "δακτυλιδακια" και ArcticSilver5.

Δεν ξέρω αν βλέπετε κάποιο μοτίβο εδώ. :)

Υ.Γ Είμαι τόσο παράξενος;
 
Aν θες δεν βαζεις καμια βιδα και απλα παιρνεις τηλεφωνο στην MS και ερχονται ,παραλαμβανουν απο το σπιτι σου τη κονσολα και σε 15 μερες σου φερνουν καινουργια.

Το καλο ειναι οτι ειναι η μονη κονσολα ever με 2 χρονια εγγυηση...

Οχι φυσικα οτι με χαροποιει το γεγονος οτι μια απροσεχτη επιλογη ελασματος μπορει να σε αφησει χωρις κονσολα!
 
Είμαι άσχετος με κονσόλες απλά πριν ποστάρω ρίχνω μια ματιά τριγύρω να δω τι παίζει. Βλέπω λοιπόν αναμονές και 2 μηνών για την επισκευή μιας κονσόλας. Αυτό για τις 15 μέρες. Φυσικά και είναι καλό που σου φτιάχνουν αν θέλεις αυτοί το μηχάνημα.

Για την εγγύηση δεν ξέρω τι συμβαίνει για τις υπόλοιπες κονσόλες (είπαμε άσχετος) άλλα νομίζω ότι είναι ντιρεκτίβα της ΕΕ, ότι πωλείται να έχει τουλάχιστον 2 χρόνια εγγύηση. Αν θυμάστε είχε γίνει και θέμα στα media πριν λίγα χρόνια που κάποιοι έδιναν 1 χρόνο και κάποιοι άλλοι το νόμιμο (2).

Και επιμένω ότι είναι απαράδεκτο για αυτή την εταιρεία (η μεγαλύτερη στον κόσμο) να μην έχει κάνει εξαντλητικά tests πριν δώσει κάτι έξω. Δεν είναι κάτι σπάνιο που έτυχε σε μερικά κομμάτια. Το φαινόμενο με τα δαχτυλίδια έφτανε σε τρελό ποσοστά. Αν δεν κάνω λάθος ήταν ένα στα τρία? Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Δε μπορεί να μην το είδαν. Resources υπάρχουν, τόσα όσα όλες οι άλλες εταιρείες πληροφορικής μαζί. Επίσης το ότι δεν έχει βγάλει ακόμα updated hardware με βάζει σε σκέψεις.
 
H εγγυηση του 360 χανεται αν το ανοιξεις για να το φουλαρεις με βιδες ?
 
@shock

*το διμηνο που το ειδες? Το δικο μου εκανε 12 μερες παντως...

*To PS3 το Wii και το PC σου εχει 2 χρονια εγγυηση με δωρεαν παραλαβη-αντικατασταση-παραδοση?

*Δηλωνεις δηλαδη οτι η MS ειχε 4 εκατομυρια κονσολες επιστροφη?? Ας ειμαστε λιγο σοβαροι...

@τελαμονα

Απαξ και πλακωσεις τα βιδωματα,bye-bye εγγυηση...
 
με δωρεαν παραλαβη-αντικατασταση-παραδοση?
LoL Wally...αυτο συμβαινει με ολες τις ηλεκτρονικες συσκευες μεσα στην εγγυηση, εφοσον προκυψει λογος. Προφανως το ξεκολλημα της motherboard του 360 ειναι τετοιος.
 
shock είπε:
Το φαινόμενο με τα δαχτυλίδια έφτανε σε τρελό ποσοστά. Αν δεν κάνω λάθος ήταν ένα στα τρία? Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Το ποσοστό είναι μεγάλο , αλλα όχι και τόσο ,είπαμε. Η MS υποστηρίζει οτι είναι το 3%, ανεπίσημες "σφυγμομετρήσεις" κάνουν λόγο για 7-8%. Δεν αντιλέγω οτι το ποσοστό, όπως και να'χει είναι μεγάλο, αλλα και 35% δεν θα μπορούσε να είναι ;)

shock είπε:
Δε μπορεί να μην το είδαν. Resources υπάρχουν, τόσα όσα όλες οι άλλες εταιρείες πληροφορικής μαζί.
Όποιος βιάζεται σκοντάφτει ( αλλα βγάζει και την Sony εκτός μάχης - κατι ήξεραν τότε που τις συναρμολογούσαν στο πόδι ;) )

shock είπε:
Επίσης το ότι δεν έχει βγάλει ακόμα updated hardware με βάζει σε σκέψεις.
Ελπίζω αυτό να είναι χιούμορ ..... Γιατί αλλιώς σε τι σκέψεις μπορεί να σε βάζει; Γιατί να κάνουν ανακατασκευή και να αλλάξουν γραμμή παραγωγής; Για να κοστίσει κι άλλο παραπάνω μια κονσόλα που κοστίζει ΗΔΗ μιάμιση φορά την τιμή λιανικής της;;; Νομίζω οτι είναι προτιμότερο στην προκειμένη να υπόκειται στο βάρος των defective μηχανημάτων , παρά να αλλάξει hardware. Εμπορικά, νομίζω οτι είναι πιο εύλογο .... :thumbup:
 
shock είπε:
Για την εγγύηση δεν ξέρω τι συμβαίνει για τις υπόλοιπες κονσόλες (είπαμε άσχετος) άλλα νομίζω ότι είναι ντιρεκτίβα της ΕΕ, ότι πωλείται να έχει τουλάχιστον 2 χρόνια εγγύηση. Αν θυμάστε είχε γίνει και θέμα στα media πριν λίγα χρόνια που κάποιοι έδιναν 1 χρόνο και κάποιοι άλλοι το νόμιμο (2).
3 χρονια εγγυηση για ολα τα 360...

Open Letter From Peter Moore
 
The pumped up, HDMI compatible Xbox 360 is making its way to Japan.
The Xbox 360 Elite launched in the US on April 29, adding to two existing versions of the console. In addition a black paint job over the standard white color, the Elite tripled the 360's HDD space, packing in 120 GB. It also added an HDMI output for the highest high definition audio/video support.

The Xbox has been a tough sell for the Japanese crowd from day one. The only console in recent memory to originate from the US, the Xbox and Xbox 360 have lagged in sales behind its competitors.

The Japanese version of the new system will debut on October 11 and sell for 47,800 yen ($390), compared to the US MSRP of around $480, reports Reuters.

Last month, about 17,500 Xbox 360 consoles were sold in Japan, compared to 41,500 PS3 units and 270,000 Wii systems.
Στην Ευρώπη θα το δούμε πιο νωρίς πάντως ;)

Wally είπε:
3 χρονια εγγυηση για ολα τα 360...

Expanded warranty for Xbox 360 to cost Microsoft more than $1 billion
Thursday, July 05, 2007

Redmond (WA) – Microsoft today said that it is now covering Xbox 360 consoles with a 3-year warranty for general hardware failures and will reimburse customers who previously paid for certain repairs.

The new initiative comes as a result of what Microsoft calls an “unacceptable number of repairs to Xbox 360 consoles” and will provide an extended warranty for new and existing Xbox 360 customers. The company said it will be covering any Xbox 360 that is experiencing a general hardware failure indicated by three flashing red lights with a three year warranty from the date of purchase.

According to a statement released on Thursday, Microsoft has “identified a number of factors which can cause general hardware failures“ and has made “improvements to the console.” In combination with the extended warranty, the company expects this move to cost between $1.05 billion and $1.15 billion - which Microsoft will record as a pre-tax charge in the Q2 earnings report, due for release on July 19.

Included in the charge are reimbursements that Microsoft will pay to customers who previously paid for repairs due to “three light” general hardware failures.

"The majority of Xbox 360 owners are having a great experience with their console and have from day one. But, this problem has caused frustration for some of our customers and for that, we sincerely apologize," said Robbie Bach, president of Microsoft's Entertainment & Devices Division, in a prepared statement. "We value our community tremendously and look at this as an investment in our customer base come."
Κάτι μου βρωμάει εδώ .....

βασικά τίποτα, αλλα έτσι θα πεί ο shock και είπα να τον προλάβω :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
LOL(A)!!!!!!!!!

Εκτός αν το "take care" το εννοεί σαν "θα σας κανονίσουμε"!!!!!!
 
Νατα τα ευχαριστα η m$ βαζει μυαλο σιγα σιγα ,μα πολυ σιγα.

Microsoft Adding Extra GPU Cooling to Retail Xbox 360 Elites

"Apparently Microsoft has started adding extra GPU cooling to new retail Xbox 360 elites in order to stave off overheating problems (and the three red lights) the units may be having. These added heatsinks were only previously found in refurbished Xbox 360s in Europe, which meant we were pretty much SOL. Ben Heck dismantled a new Xbox 360 and found a new heat pipe and new materials, but still thought that the cooling was a bit weak because there are no fans directly on any of the components."

360open.jpg


Wally στην επισκεψη για halo 3 θα σου 'ρθω ετσι ντυμενος δεν τις αντεχω τις ψυξεις εγω.:biglaugh:

http://www.arcticwebsite.com/Eskimo1.jpg
 
Βρε που καταντησε το 360 να κοστιζει το ιδιο με το WII (σε απογνωση η m$). :D

Με τετοια τιμη (250 ευρο) παρτε 2 και ενα για ρεζερβα. :D

euro-premium-cut-1.jpg


Europeans getting 360 price cut love?

"A European tipster has sent us info that Europeans may be getting the same 360 price cut satisfaction that seems destined to hit the US. Our tipster snapped a few pictures at a Dutch Media Markt, showcasing a €50 price reduction across all Xbox 360 models. This puts the Core at €249 and the Premium at €349. The tipster notes that Media Markt always lists temporarily discounted products in its weekly ad. The 360 price cut is not mentioned in the weekly ad, which seems to point toward a permanent price cut. With the Xbox 360 Elite touching down in Europe in just a few weeks (August 24 for those keeping score) the timing for a price cut seems about right."
 
Πίσω
Μπλουζα