Που θα βρω Dreamcast(όχι μεταχειρισμένο);

gtsamour είπε:
Λές???? υπήρξαν και στο παρελθόν κάτι παρόμοια κρούσματα εδώ μέσα...
Λογικό είναι να υπήρχαν(/υπάρχουν) κι άλλα άτομα που να έψαχναν τη κονσόλα.

Το λάθος ήταν καθαρά δικό μου που περίμενα μέχρι σήμερα για να το "χτυπήσω"!.

Έπρεπε να το έκανα από τη πρώτη μέρα.

Τώρα έχω 3 επιλογές:

1) Αγοράζω αμερικάνικο dc (βρήκα κάπου)

2) ή παίρνω treamcast + καλώδιο + μνήμη.

3) ή αν δε βρω καλώδιο , θα δώσω το δικό μου , και θα πάρω από αλλού

Έχω 30 μέρες χρόνο(περίπου) , αλλά με βλέπω να κάνω την αγορά πιο σύντομα.

Το Dreamcast δε μου έκατσε σήμερα ... αυτό έχω να κρατήσω!...χαχα!
 
Να'μαι πάλι!

Τελικά έδωσα ένα treamcast+vmu+scart cable αντί για original DC για δώρο(για ένα φίλο).

Για άλλο λόγο επαναφέρω το θέμα.

Έκανα λογαριασμό στο http://www.ebay.co.uk , και "χτύπησα" μια αυθεντική κονσόλα (ελαφρώς μεταχειρισμένη)

..για να'χω μια έξτρα για καλό και για κακό.

Θα ήθελα να ξέρω σε πόσες περίπου εργάσιμες ημέρες θα έρθει(3-1-08 το παρέδωσε στο Royal Mail).

Ο πωλητής μου είπε ότι σε περίπου 7 εργάσιμες ημέρες θα το έχω....αλλά είπα να ρωτήσω και εδώ!.
 
Ναι τόσο κάνει... καμια εβδομάδα
 
gtsamour είπε:
Ναι τόσο κάνει... καμια εβδομάδα
Μάλιστα! , ευχαριστώ για την απάντηση(και τη μέχρι τώρα βοήθεια).

Άκυρο , βρήκα την απάντηση.
 
Βρε παιδιά , ακόμα δεν ήρθε τίποτα....Ν' ανησυχώ;
 
Θες να πεταχτω μεχρι το ταχυδρομειο να ρωτησω ? :biglaugh:

Δειξε λιγη υπομονη SegaFan - σπανια χανεται κατι. Μην ξεχνας οτι εχεις πεσει και σε περιοδο Εορτων που τα ταχυδρομεια δειχνουν το "καλυτερο" προσωπο τους.
 
telamonas.stokos είπε:
Θες να πεταχτω μεχρι το ταχυδρομειο να ρωτησω ? :biglaugh:
Χαχα! νεα υπηρεσια του retromaniax είναι αυτή; !

telamonas.stokos είπε:
Δειξε λιγη υπομονη SegaFan - σπανια χανεται κατι.

Μην ξεχνας οτι εχεις πεσει και σε περιοδο Εορτων που τα ταχυδρομεια δειχνουν το "καλυτερο" προσωπο τους.
Αυτό δεν το υπολόγισα! :)
 
Ναι, μην ανησυχείς ακόμα. Τα βαριά αντικείμενα κιόλας αργούν περισσότερο από τα μικρότερα, αφού πρόκειται για κονσόλα μην ανησυχείς.

Υποθέτω το έχει στείλει Airmail αφού σου είπε για 1 εβδομάδα και όχι Surface Mail, έτσι;
 
Giama είπε:
Ναι, μην ανησυχείς ακόμα. Τα βαριά αντικείμενα κιόλας αργούν περισσότερο από τα μικρότερα, αφού πρόκειται για κονσόλα μην ανησυχείς.Υποθέτω το έχει στείλει Airmail αφού σου είπε για 1 εβδομάδα και όχι Surface Mail, έτσι;
Ναι , έτσι νομίζω.

Στις πληροφορίες εμφανίζει αυτό :

dispatched on 3 jan 08 Royal mail signed for
 
Από την στιγμή που είναι signed-for (=συστημένο) δεν έχεις κανέναν απολύτως λόγο να ανησυχείς.

Αυτά δεν χάνονται πρακτικά ποτέ. Ακόμα όμως και αν χαθούν, μπορεί το ταχυδρομείο να βρει τι έχει συμβεί και επίσης καλύπτεσαι και με αποζημίωση μέχρι κάποιο ποσό.
 
Ζητα το coupon number του πακετου, και πηγαινε στο ταχυδρομειο που "ανηκεις" και εκει ρωτα το αν εχει φτασει η κονσολα Ελλαδα.

Δυστηχως τα πανεμορφα τελωνεια μας, μου ειχαν κρατησει 5 μηνες ενα βιβλιο (χωρις να ξερω το παραμικρο!) επειδη ειχε ακριβη τιμη, ηταν μεγαλο, αλλα εγω στην τελικη το ειχα παρει 5$.....

Σε φιλο τωρα, του ειχαν κρατησει παιχνιδι απο την Πορτογαλια, επειδη ηταν ακριβο, καποιος πιθηκανθρωπος του τελωνειου ηθελε να του βαλει προσθετους δασμους, επειδη νομιζε πως η Πορτογαλια ειναι χωρα της λατινικης αμερικης!!! (ΛΟΛ).
 
Getta Robo είπε:
Ζητα το coupon number του πακετου, και πηγαινε στο ταχυδρομειο που "ανηκεις" και εκει ρωτα το αν εχει φτασει η κονσολα Ελλαδα.Δυστηχως τα πανεμορφα τελωνεια μας, μου ειχαν κρατησει 5 μηνες ενα βιβλιο (χωρις να ξερω το παραμικρο!) επειδη ειχε ακριβη τιμη, ηταν μεγαλο, αλλα εγω στην τελικη το ειχα παρει 5$.....

Σε φιλο τωρα, του ειχαν κρατησει παιχνιδι απο την Πορτογαλια, επειδη ηταν ακριβο, καποιος πιθηκανθρωπος του τελωνειου ηθελε να του βαλει προσθετους δασμους, επειδη νομιζε πως η Πορτογαλια ειναι χωρα της λατινικης αμερικης!!! (ΛΟΛ).
Φίλε Getta Robo ,η κονσόλα έρχεται από χώρα εντός ΕΕ, οπότε δε γίνεται τελωνειακός έλεγχος...

Πάντως ακόμα να έρθει...:mad:
 
SegaFan είπε:
Φίλε Getta Robo ,η κονσόλα έρχεται από χώρα εντός ΕΕ, οπότε δε γίνεται τελωνειακός έλεγχος...Πάντως ακόμα να έρθει...:mad:
Φιλε μου, παραπανω αναφερα μερος προβληματος δικου μου ανθρωπου, που δεν καταφερε να βγαλει ακρη με τους πιθηκανθρωπους του τελωνειου. Δυστηχως για εμας, το οτι ερχεται κατι απο ευρωπη, δεν λεει κατι στους homo erectus / υπαλληλους που δεν τα πανε και τοσο καλα με γεωγραφια.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις, ειναι να ζητησεις το coupon number (s/n σειριακος αριθμος) του πακετου και να ζητησεις απο το τελωνειο η το τοπικο σου ταχυδρομειο να κανουν μια προσπαθεια εντοπισμου του πακετου. Παρακαλα μονο να πεσεις σε λογικους / συμπονετικους ανθρωπους, και καλη σου τυχη.

Εχω ακουσει παντος, πως ειδικα για αποστολες εντος ΕΕ μπορεις να κανεις καταγγελια (ισως στην ΕΕΤΤ; δεν ειμαι σιγουρος) και να βγαλεις δικιο, εστω και μακροπροθεσμα..

Καλη συνεχεια.
 
Getta Robo είπε:
Φιλε μου, παραπανω αναφερα μερος προβληματος δικου μου ανθρωπου, που δεν καταφερε να βγαλει ακρη με τους πιθηκανθρωπους του τελωνειου. Δυστηχως για εμας, το οτι ερχεται κατι απο ευρωπη, δεν λεει κατι στους homo erectus / υπαλληλους που δεν τα πανε και τοσο καλα με γεωγραφια.Το καλυτερο που εχεις να κανεις, ειναι να ζητησεις το coupon number (s/n σειριακος αριθμος) του πακετου και να ζητησεις απο το τελωνειο η το τοπικο σου ταχυδρομειο να κανουν μια προσπαθεια εντοπισμου του πακετου. Παρακαλα μονο να πεσεις σε λογικους / συμπονετικους ανθρωπους, και καλη σου τυχη.

Εχω ακουσει παντος, πως ειδικα για αποστολες εντος ΕΕ μπορεις να κανεις καταγγελια (ισως στην ΕΕΤΤ; δεν ειμαι σιγουρος) και να βγαλεις δικιο, εστω και μακροπροθεσμα..

Καλη συνεχεια.
To item έχει κωδικό-αριθμό ,αλλά, είναι trackable μόνο όσο το item βρίσκεται εντός UK.

edited

O coupon number ισχύει και για δέματα χωρίς tracking number που ισχύει παντού??

Πάντως , αν δεν το έχω λάβει μέχρι 25/1/08 , θα κάνω claim στο paypal.
 
Ακόμα δεν έχω λάβει τίποτα.

Η επικοινωνία όμως με τον πωλητή είναι εξαιρετική, και μου είπε ότι οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να μου επιστρέψει τα λεφτά μου πίσω.

Πόσο ακόμα να περιμένω;

Πάντως , πάλι καλά που έπεσα σε αυτό το φορουμ και έμαθα για το treamcast , και φρόντισα να παραδώσω το δωράκι που ήθελα να κάνω εγκαίρως............
 
Αν το χτύπησες σε καλή τιμή (για σένα), πριν δεχθείς να σου δώσει τα λεφτά πίσω, θα απαιτήσεις να σου στείλει σκαναρισμένη την απόδειξη αποστολής του ταχυδρομείου. Μπορεί ο τύπος να μην ευχαριστήθηκε με την τιμή που έπιασε και να μην το έστειλε.

Δεν πάς καμια βόλτα από το ταχυδρομείο να ρωτήσεις?

Μου έχει τύχει μια φορά να έχει έρθει το δέμα, να το έχουν εκεί και να μην μου έχουν στείλει ειδοποιητήριο.

Επειδή υποπτέυθηκα τι είχε γίνει πήγα εκεί και το πήρα.
 
gtsamour είπε:
Αν το χτύπησες σε καλή τιμή (για σένα), πριν δεχθείς να σου δώσει τα λεφτά πίσω, θα απαιτήσεις να σου στείλει σκαναρισμένη την απόδειξη αποστολής του ταχυδρομείου. Μπορεί ο τύπος να μην ευχαριστήθηκε με την τιμή που έπιασε και να μην το έστειλε.
Δεν πάς καμια βόλτα από το ταχυδρομείο να ρωτήσεις?

Μου έχει τύχει μια φορά να έχει έρθει το δέμα, να το έχουν εκεί και να μην μου έχουν στείλει ειδοποιητήριο.

Επειδή υποπτέυθηκα τι είχε γίνει πήγα εκεί και το πήρα.
36 gbpounds κόστισε (29 + 7 p & p).

Να κάνω μια ερώτηση:

Αν πάρω τηλέφωνο γίνεται να πάρω απάντηση;

Γιατί δεν έχω πολύ χρόνο...........
 
Τέλος πάντων , πάω στο ταχυδρομείο , και εύχομαι να μη γράφουμε αύριο γιατί κάηκα :help:
 
Λοιπόοον , μόλις επέστρεψα...

Πήγα στα δέματα , τους εξήγησα στα γρήγορα την περίπτωση μου , και αφού έριξαν μια ματιά στη λίστα για δέματα , μου είπαν πως δεν έχει έρθει απολύτως τίποτα...

Τους ζήτησα τη λίστα του μήνα για να δω και εγώ , και όντως δεν υπήρχε τίποτα στο όνομα μου.

ΤΩΡΑ πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ , έτσι;
 
Πότε σου το έστειλε και από ποιά χώρα? Σου έδωσε κανένα tracking number?
 
Πίσω
Μπλουζα