Που θα βρω Dreamcast(όχι μεταχειρισμένο);

pooky είπε:
Χε χε μεγάλε Segafan έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο!!!!
Πριν από λίγες μέρες παρέλαβα ακόμα ένα Dreamcast, και τώρα διαθέτω 3 τον αριθμό. Προχωρώ ακάθεκτα στο τέταρτο......

Για δώσε και τι εξοπλισμό διαθέτεις........

Επόμενο βήμα, το άγνωστο. Αν αρχίσεις να μαζεύεις Dreamcast θες κι άλλα, κι άλλα, κι άλλα............

E, πρέπει να σας αφήσω, σβήνουν τα φώτα κι εδώ στο Δαφνί είναι αυστηροί με την τήρηση του ωραρίου.......... :D :D:D:D
Να τολμήσω να σου ευχηθώ : Να τα χιλιάσεις ; :)

Ο "εξοπλισμός" μου:

1x Dreamcast console PAL

2x Official Memory cards (ήταν 3 , αλλά την έδωσα τη μια)

4x Official Controllers

1x Official RGB cable(το οποίο πρόσφατα το έβαλα σε λειτουργία , όταν έδωσα

κάπου το απλό καλώδιο)

2x Lightguns (το ένα δυστυχώς τα έχει φτύσει :icon_cry: ...δουλεύει όποτε θέλει.. )

Original games:

House of the dead 2

Shenmue 2 (έκανα την ανοησία και πήρα το 2ο πρώτα!!,δεν κατάλαβα καλά την πλοκή του , και το παράτησα για αρκετό καιρό ,τελικά όμως ,μετά από αρκετό καιρό, φρόντισα να προμηθευτώ τη μορφή .χείμαρρος του 1ου από ένα γνωστό μου!)

Sonic adventure (το πήρα μαζί με την κονσόλα)

Crazy taxi

Soul calibur

Όλα τα υπόλοιπα είναι .χείμαρρος , δυστυχώς , καθώς τα περισσότερα παιχνίδια που μ' ενδιέφεραν δεν τα έβρισκα αυθεντικά (πχ το Skies of Arcadia δεν το έβρισκα πουθενά. )..
 
Thanks Segafan.

Μια δεύτερη κονσολίτσα είναι επιτακτικά επιβαλλόμενη ανάγκη μια και ποτέ δεν ξέρεις.

BTW no rumble packs?????
 
Δυστυχως ολες οι κονσολες με οπτικο drive ειναι ευπαθεις (θα εξαιρεσω το XBOX1) οποτε αναγκαστικα πρεπει να τις εχουμε διπλες...
 
pooky είπε:
Thanks Segafan.
Μια δεύτερη κονσολίτσα είναι επιτακτικά επιβαλλόμενη ανάγκη μια και ποτέ δεν ξέρεις.

BTW no rumble packs?????
Rumble packs?

Με έπιασες αδιάβαστο.

Τι χρησιμότητα έχει ένα rumble pack ?

Με μια γρήγορη αναζήτηση έμαθα τι ακριβώς είναι...χμμ..τι να πω , ιδέα δεν είχα!
 
Είναι εκπληκτικό περιφερειακό και μάλιστα μπορείς να το βρεις σε εξαιρετικά χαμηλή τιμή σφραγισμένο. Μπαίνει στην δεύτερη υποδοχή του ΓΝΗΣΙΟΥ gamepad και προσφέρει δυνατότητα δόνησης στα παιχνίδια.

Γνωρίζω ότι το gamer's paradise (βλέπε μαϊμουδισστάν) χειριστήριο έχει ενσωματωμένη δόνηση, αλλά η δύναμη του rumble pack είναι ασύγκριτη.

Αυτή τη στιγμή διαθέτω μόνο τρία (!!!) τα δύο sealed. η συσκευασία ανοίγει με τέτοιο τρόπο ώστε να μην καταστρέφεται κει την κρατάς ανέπαφη.

Επικοινώνησε με το χρήστη Giama του φόρουμ, διαθέτει προς πώληση πολλά περιφερειακά Dreamcast.
 
Υπάρχει ένα θέμα , και χρειάζομαι τη βοήθεια σας!

Η δημοπρασία που έλαβα μέρος λήγει σε πολύ λίγο χρόνο, και εφόσον προηγούμαι , έκανα μια ερώτηση στον πωλητή....για την ακρίβεια του ζήτησα να αφαιρέσει τα games για να μειωθεί το βάρος.

Μου απάντησε θετικά.

Επίσης μου είπε ότι το dreamcast το είχε πάρει από UK, και μου είπε ότι το format μπορεί να μην είναι συμβατό!

Κανείς που να γνωρίζει αν θα δουλέψει;
 
θα δουλέψει μια χαρά. pal είναι και η Aγγλία. Μην ανυσηχείς. Και το δικό μου dreamcast απο Aγγλία είναι.
 
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια...με έσωσες από κάποια ανόητη κίνηση της τελευταίας στιγμής!
 
Αν θυμαμε καλα, απλα θελει αλλο καλωδιο, μιας και στη βρετανια εχουν διαφορετικη υποδοχη.
 
Getta Robo είπε:
Αν θυμαμε καλα, απλα θελει αλλο καλωδιο, μιας και στη βρετανια εχουν διαφορετικη υποδοχη.
Το μόνο που χρειάζεται είναι ένας αντάπτορας για την πρίζα. Το βρίσκεις πολύ εύκολα.
 
H απλά αγοράζεις ένα άλλο καλώδιο ρεύματος από ένα οποιαδήποτε μαγαζί με ηλεκτρονικά. Μισό ευρό κοστίζει.
 
Με τα καλώδια έχει να κάνει; .. ε καλά ας είναι! , το μηχάνημα μ' ενδιαφέρει μόνο.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω τα καλώδια που ήδη έχω :) .

Πίστεψα πως έχει να κάνει με το σήμα.

Όπως πχ (αν κάνω λάθος διορθώστε με) μια κονσόλα DC NTSC δε δουλεύει καθόλου..
 
Όλα πήγαν καλά :) .

Βρήκα μια καλή προσφορά με dc accessories : rumble packs , και lightgun...και τώρα που πήρα φόρα , δεν κάνω πίσω!Θέλω να μεγαλώσω τη συλλογή μου!.

Ομως, ο πωλητής του lightgun είναι από USA.

Πιστεύετε ότι αν δουν στο τελωνείο lightgun θα φρικάρουν;

Κανείς με εμπειρία στο θέμα;

Ευχαριστώ!
 
Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με το lightgun, είναι φανερό ότι είναι παιχνίδι. Εγώ είχα φέρει με έναν φίλο 5 από δαύτα από Hong Kong (επί εποχής Lik Sang) που επίσης περνάνε τελωνείο και δεν ακούστηκε κιχ.

Επίσης, μια και ρωτάς, οι NTSC DC δουλεύουν μια χαρά σε οποιαδήποτε σχετικά σύγχρονη τηλεόραση που μπορεί να δεχτεί 60 Hz σήμα. Έχω μια Sony 32" 4ετίας που δουλεύει άψογα και με Αμερικάνικα και με Γιαπωνέζικα μηχανήματα.
 
Maddog είπε:
Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με το lightgun, είναι φανερό ότι είναι παιχνίδι. Εγώ είχα φέρει με έναν φίλο 5 από δαύτα από Hong Kong (επί εποχής Lik Sang) που επίσης περνάνε τελωνείο και δεν ακούστηκε κιχ.
Επίσης, μια και ρωτάς, οι NTSC DC δουλεύουν μια χαρά σε οποιαδήποτε σχετικά σύγχρονη τηλεόραση που μπορεί να δεχτεί 60 Hz σήμα. Έχω μια Sony 32" 4ετίας που δουλεύει άψογα και με Αμερικάνικα και με Γιαπωνέζικα μηχανήματα.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε maddog.Τώρα αρχίζω και "ανοίγω τα φτερά μου" σε τέτοια θέματα,οπότε ήθελα να βεβαιωθώ.

Θα αρπάξω την ευκαιρία και θα πάρω 2-3 lightguns, και μερικά rumble packs.

Τώρα αυτό για τις NTSC DC consoles δεν το γνώριζα. Ευχαριστώ για τη διόρθωση.
 
Εγώ πάντως παιδιά, έφτιαξα το PC ενός ξαδέρφου μου και μιας και πήρε PS, μου έδωσε το DC του :cool: . Οχι ότι είναι τίποτα σπουδαίο δηλαδή που το έχω, αλλά ο Τζάμπας ποτέ δεν έβλαψε!
 
δαύτα από Hong Kong (επί εποχής Lik Sang) που επίσης περνάνε τελωνείο και δεν ακούστηκε κιχ.
Ναι! Kαι μετά η Lik Sang έκλεισε σαν τρομοκρατική οργάνωση. :tease:
 
Πίσω
Μπλουζα