Που θα βρω Dreamcast(όχι μεταχειρισμένο);

SegaFan είπε:
Λοιπόοον , μόλις επέστρεψα...Πήγα στα δέματα , τους εξήγησα στα γρήγορα την περίπτωση μου , και αφού έριξαν μια ματιά στη λίστα για δέματα , μου είπαν πως δεν έχει έρθει απολύτως τίποτα...

Τους ζήτησα τη λίστα του μήνα για να δω και εγώ , και όντως δεν υπήρχε τίποτα στο όνομα μου.

ΤΩΡΑ πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ , έτσι;


Ναι!!!!

Εγώ μέσα σε 3 μέρες από την αποστολή παρέλαβα από Λονδίνο και σε 2 από Τόκυο, τη προηγούμενη εβδομάδα.
 
Μπορεί να έπηξε το σύστημα στα Ελληνικά ταχυδρομεία λόγω Χριστουγέννων. Πάντως ζήτα του την απόδειξη αποστολής, αν την έχει όντως δέξου πίσω τα χρήματα.

Αν δεν στην δείχνει file a dispute στο PayPal γιατί μπορεί και να μην το έστειλε και ποτέ.
 
Μόλις του έστειλα email και του ζήτησα να μου επιστρέψει τα χρήματα.

Επίσης , του πρότεινα το εξής:

ΑΝ ΠΟΤΕ λάβω κάτι από αυτόν , αφού μου στείλει την απόδειξη αποστολής , θα του επιστρέψω πίσω τα λεφτά.

Νομίζω , έπραξα σωστά...έτσι;

Πότε σου το έστειλε και από ποιά χώρα? Σου έδωσε κανένα tracking number?
3/1/08 έφυγε(?) από UK...ως signed for , και ο tracking number ισχύει μόνο εντός UK.

Εγώ μέσα σε 3 μέρες από την αποστολή παρέλαβα από Λονδίνο και σε 2 από Τόκυο, τη προηγούμενη εβδομάδα
Τι ακριβώς αντικείμενο ...αν επιτρέπεται ;

Πάντως τώρα που έχω λυσσαξει για τα καλά , σκέφτομαι να πάρω άλλο ένα από το Γαλλικό ή Γερμανικό ebay.....εσείς τι λέτε; (και έχει πλάκα στο τέλος να καταλήξω με 3dc στο χέρι..χεχε!)
 
Δεν έχει σημασία που ισχύει ο αριθμός μόνο μέσα στο UK. Αυτός σου έδωσε τέτοιο αριθμό? Γιατί τουλάχιστον τότε θα σημαίνει ότι όντως το έστειλε.

Εγώ πάντως έχω πάρει καμια 30αριά φορές από UK και πάντα έκανε καμια εβδομάδα. Από Hong Kong με courrier service 10 μέρες.
 
gtsamour είπε:
Δεν έχει σημασία που ισχύει ο αριθμός μόνο μέσα στο UK. Αυτός σου έδωσε τέτοιο αριθμό? Γιατί τουλάχιστον τότε θα σημαίνει ότι όντως το έστειλε.
Όχι , δεν μου έδωσε τίποτα.

Μια φορά που τον ρώτησα , άλλαξε θέμα , και μου έδωσε μόνο την κατάσταση αποστολής("undelivered").
 
Tί να κάνεις.... αν θέλεις να ξεμπερδεύεις πάρε πίσω τα χρήματα και μην ασχολεισαι. Απλά θα σου τα δώσει πίσω μέσω PayPal και ένα μέρος του ποσού θα κρατηθεί (από το PayPal) οπότε για λιγάκι θα βρεθείς ζημειωμένος.

Εννοείται ότι στην αξιολόγηση θα γράψεις "never recieved item" με ουδέτερη. Αν αρνηθεί να σου δώσει την απόδειξη ρίξτου αρνητική (αφού πάρεις πίσω τα λεφτά βέβαια).

Αλήθεια τι αξιόλογήσεις έχει ο τύπος?
 
gtsamour είπε:
Εννοείται ότι στην αξιολόγηση θα γράψεις "never recieved item" με ουδέτερη. Αν αρνηθεί να σου δώσει την απόδειξη ρίξτου αρνητική (αφού πάρεις πίσω τα λεφτά βέβαια).
Αυτό ακριβώς θα κάνω . :) .....και τώρα που πήρα το μάθημα μου , θα είμαι πιο προσεκτικός...

Αλήθεια τι αξιόλογήσεις έχει ο τύπος?
99.5% !
 
Είχα την εντύπωση πως και τα Tracking Numbers από Signed-For θα έπρεπε να τα βρίσκουν και εδώ. Αν σου τον έχει δώσει τον αριθμό δοκίμασε και τηλέφωνο στο 800-11-82000 και πες τους εκεί τον αριθμό.
 
Παιδιά , μου ζητάει να μου στείλει τα χρήματα μέσω τραπέζης στον paypal λογαριασμό μου καθώς η πιστωτική του (απ'ό,τι ισχυρίζεται) δεν έχει υπόλοιπο αυτή τη στιγμή....τι να κάνω;

Πάντως ισχυρίζεται πως με άμεση πληρωμή επιστρέφουν άμεσα τα χρήματα.

hi, beacuse i had to refun a previous non arival there isn't enough in my paypal balance to issue a refund, copy of statement(Your refund must not exceed your available balance. If you have funds in another currency balance, you may want to consider transferring funds from other currency balances.) os if you send me you actual paypal email address i may be able to send money direct to your p/p acc from my bank acc. bit of a pain i know but i haven't had this before, i thought it would just take it from my bank acc like it does to pay for something. so i'll try direct payment first because it should get there straight away. if i have to transfer from my bank to paypal it will take a week to get to where it needs to be to send to you. i'll get it to you today if i can by trying your paypal registerd email address.

Από Τόκιο ένα Skeleton Saturn και Λονδίνο ένα Sega Mega Cd 1.
Καλό κάψιμο! :)
 
Για όποιον ενδιαφέρεται(μπορεί να τύχει και σε άλλους) , έλαβα τα χρήματα άμεσα!

Χρεώθηκα μόλις 0.20gbp για τη μεταφορά...!

Currency Balance

Euro (Primary): €45.26 EUR

U.S. Dollar: $0.00 USD

Current Total in EUR: €45.26 EUR
 
dreamcasts

Δοκίμασε στο whitedog.co.uk. Βγαζει κάποια κομμάτια προς πώληση ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Eπίσης σίγουρα υπάρχει απόθεμα και στην Ελλάδα. Εάν έχεις άκρες και όρεξη σίγουρα θα βρεις κάτι. Στα παιχνιδάδικα μπορεί να βρεις κάτι (πχ Τσάμος στο Χαλάνδρι).
 
buzzer είπε:
Δοκίμασε στο whitedog.co.uk. Βγαζει κάποια κομμάτια προς πώληση ανά τακτά χρονικά διαστήματα.
Eπίσης σίγουρα υπάρχει απόθεμα και στην Ελλάδα. Εάν έχεις άκρες και όρεξη σίγουρα θα βρεις κάτι. Στα παιχνιδάδικα μπορεί να βρεις κάτι (πχ Τσάμος στο Χαλάνδρι).
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια , αλλά δεν καίγομαι για αγορά.

Όπως οι περισσότεροι sega fans , και ειδικά αυτοί που λάτρεψαν το dc(όπως εμένα) , θέλω να έχω τουλάχιστον 2 κονσόλες.

Τώρα , το ότι είχα περιέργεια να δω γιατί όλοι αγοράζουν από το ebay ήταν ένας παραπάνω λόγος.

Τέλος πάντων , σε περίπου 2 ημέρες θα ολοκληρωθεί μια ακόμα δημοπρασία που έλαβα μέρος(ήθελα να ξεφορτωθώ το ποσό , αφού για να επιστραφούν στον λογαριασμό μου θα πάρει 5-7 εργάσιμες ημέρες, ενώ όποια online πληρωμή μπορεί να γίνει άμεσα).

Πάντως το αστείο της υπόθεσης(όσον αφορά τη νέα αγορά) , είναι οι αριθμοί!.

Τι εννοώ..

Για την προηγούμενη κονσόλα πλήρωσα το ποσό των 36GBP.

Ο πωλητής της νέας δημοπρασίας έχει 36 rating(100% 36 positive - 0 negative - 0 ne;utral), και προηγούμαι , έχοντας κάνει MAX προσφορά που φτάνει τα 40Ε ,και αυτή τη στιγμή βρίσκεται στα 36Ε.!

Τυχαίο ; τι να πει κανείς!! :animeek:

Ο πωλητής είναι Ολλανδός , και τα μεταφορικά δεν υπερβαίνουν τα 8ευρώ.
 
Χε χε μεγάλε Segafan έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο!!!!

Πριν από λίγες μέρες παρέλαβα ακόμα ένα Dreamcast, και τώρα διαθέτω 3 τον αριθμό. Προχωρώ ακάθεκτα στο τέταρτο......

Για δώσε και τι εξοπλισμό διαθέτεις........

Επόμενο βήμα, το άγνωστο. Αν αρχίσεις να μαζεύεις Dreamcast θες κι άλλα, κι άλλα, κι άλλα............

E, πρέπει να σας αφήσω, σβήνουν τα φώτα κι εδώ στο Δαφνί είναι αυστηροί με την τήρηση του ωραρίου.......... :D :D:D:D
 
pooky είπε:
Χε χε μεγάλε Segafan έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο!!!!
Πριν από λίγες μέρες παρέλαβα ακόμα ένα Dreamcast, και τώρα διαθέτω 3 τον αριθμό. Προχωρώ ακάθεκτα στο τέταρτο......

Για δώσε και τι εξοπλισμό διαθέτεις........

Επόμενο βήμα, το άγνωστο. Αν αρχίσεις να μαζεύεις Dreamcast θες κι άλλα, κι άλλα, κι άλλα............

E, πρέπει να σας αφήσω, σβήνουν τα φώτα κι εδώ στο Δαφνί είναι αυστηροί με την τήρηση του ωραρίου.......... :D :D:D:D
Αυτό ισχύει. Έγω είχα ένα, είπα να πάρω ένα treamcast, αλλά τελικά διαπίστωσα ότι σαν το κλασικό τίποτα!!

Α πάντως αν βαρεθείς από το ebay πάρε ένα από εδώ που είναι και πολύ έμπιστος και σίγουρος ότι όλα είναι οκ. Είναι λίγο ακριβός σε σχέση με τι τιμή μπορεί με λίγη τύχη να σου κάτσει στο ebay βέβαια.
 
Μα στην ουσία το Treamcast είναι Dreamcast (original πλακέτα αλλά με καινούργιο laser φακό). Εγώ που πήρα δεν το μετάνιωσα, είχα όμως ήδη dreamcast.
 
gtsamour είπε:
Μα στην ουσία το Treamcast είναι Dreamcast (original πλακέτα αλλά με καινούργιο laser φακό). Εγώ που πήρα δεν το μετάνιωσα, είχα όμως ήδη dreamcast.
Κι εγώ είχα, το treamcast ήταν μόνο για τη συλλογή, άλλη αξία όμως έχει να βλέπεις τα dreamcast μαζί (με το λογότυπο τους).
 
Συμφωνώ ότι άλλη χάρη έχει το original, άλλωστε δεν θα το έπαιρνα σαν πρώτο μηχάνημα αλλά σαν δέυτερο.

Είναι όμως πρωτότυπο, όμορφο, με καλής ποιότητας TFT (το μαύρο) και τσιπαρισμένο (έχει αξία μόνο στα original GDROMS) και με καινούργιο drive. Αξίζει 100%.

Επίσης κάτι άσχετο αλλά το θυμήθηκα.... η TFT παίρνει σήμα RGB, εξακριβωμένο αυτό....
 
Sega πραγματα, ειναι σχετικα ευκολο να βρεθουν στην Ελλαδα.

Η zegetron, ειχε πραγματικα αψογη σχεση με βιβλιοπωλεια / παιχνιδαδικα, ετσι με λιιγο ψαξιμο μπορουν να βρεθουν πολλα διαμαντακια στα ποιο κουλα μερη!

Πχ πριν ενα χρονο, ειχα βρει στα βορεια προαστια ενα βιβλιοπωλειο, που ειχε απο mega drive / master system τα παντα. Δυστηχως ομως, ο πονηρος εμπορακος τα πουλαει σε (τοτε) τιμες δραχμων, οποτε το mega drive ειχε 300? κτπ κτπ κτπ. Επρεπε να κανω πως φωναζω το ινκα να τα παρω σε ποιο νορμαλ τιμες :)

Eπίσης σίγουρα υπάρχει απόθεμα και στην Ελλάδα. Εάν έχεις άκρες και όρεξη σίγουρα θα βρεις κάτι. Στα παιχνιδάδικα μπορεί να βρεις κάτι (πχ Τσάμος στο Χαλάνδρι).
Δυστηχως ο τσαμος δεν εχει πλεον τπτ.

Η μαλλον εχει, αλλα ο αγενεστατος υπαληλος δεν ηθελε να με εξυπηρετηση.

Θυμαμε κατι καλωδια για saturn, μια μνημη του, και κατι παιχνιδια snes. Τα πραγματα ηταν χωμενα κατω απο τις σκαλες του υπογειου, και δεν φαινοντουσαν ευκολα..

Παλαιοτερα στο ιδιο καταστημα, υπαληλος μου ειχε πει πως εχουν πολυ πραγμα σε καποια αποθηκη τους, αλλα δυστηχως δεν ειναι καταγεγραμενα, αλλα ουτε ειναι εφικτη η προσβαση σε απλους πελατες :icon_cry:
 
Πίσω
Μπλουζα