Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
katerinak είπε:
σ ευχαριστουμε πολυ για την πληροφορια ARETARA:) για να διατηρεις καποιες επιφυλαξεις σημαινει οτι θα υπαρχουν και σκηνες απο αλλες περιοχες εκτος Αγκιστριου
Το μεγαλύτερο μέρος της ταινίας γυρίστηκε σε Αθήνα-Πειραιά με σκηνές και από Μικρολίμανο. Λεπτομέρεια: Η γκαρσονιέρα-ερωτική φωλιά του Νικ Βιντάλις βρίσκεται επί της οδού Αντίνωρος (μάλλον Παγκράτι).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ARETARA είπε:
Το μεγαλύτερο μέρος της ταινίας γυρίστηκε στην Αθήνα με σκηνές και από Μικρολίμανο.
το βραχωδες μερος στο οποιο ξεμενουν στο τελος οι πρωταγωνιστες ξερουμε που βρισκεται;βραχονησιδα ειναι;
 
katerinak είπε:
το βραχωδες μερος στο οποιο ξεμενουν στο τελος οι πρωταγωνιστες ξερουμε που βρισκεται;βραχονησιδα ειναι;
Ναι, είναι βραχονησίδα, όπως δείχνει και το τελευταίο πλάνο της ταινίας με τη λήψη από ελικόπτερο. Σε κάποια στιγμή στην ταινία η Bouchet (Ηρώ Μαρά) ερευνά έναν χάρτη για να ανακαλύψει τη βραχονησίδα και φαίνεται στην κάμερα να είναι κάπου προς Σύρο (αν είναι αληθινό βέβαια).
 
ARETARA είπε:
Το μεγαλύτερο μέρος της ταινίας γυρίστηκε σε Αθήνα-Πειραιά με σκηνές και από Μικρολίμανο. Λεπτομέρεια: Η γκαρσονιέρα-ερωτική φωλιά του Νικ Βιντάλις βρίσκεται επί της οδού Αντίνωρος (μάλλον Παγκράτι).
παγκρατι πισω απο το καραβελ ειναι η συγκεκριμενη οδος και η πολυκατοικια ειναι ακριβως ιδια
 
ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες!!!! σιγα σιγα θα λυσουμε τις αποριες μας :)
 
Μιας που αναφερθηκαν καποιες πληροφοριες για την ταινια "η Αλικη στο ναυτικο" ηθελα να ρωτησω αν στην ταινια "δυο χιλιαδες ναυτες κι ενα κοριτσι" (γυρισμενη ενα χρονο πριν απ την ταινια με την Αλικη)τα γυρισματα στο αντιτορπιλικο εγιναν σε στουντιο,αν χρησιμοποιηθηκε το ιδιο αντιτορπιλικο και γι αυτη την ταινια και σε ποια περιοχη γυριστηκε

455.jpg

567.jpg

454.jpg
 
Στο ''Η Αλίκη στο Ναυτικό'' κάπου διάβασα πρόσφατα ότι η χοροεσπερίδα γυρίστηκε σε μέρος του κάποτε υπέροχου ''Ακταίον'' στο Νέο Φάληρο ...

http://www.sakketosaggelos.gr/Article/421/
 
katerinak είπε:
Μιας που αναφερθηκαν καποιες πληροφοριες για την ταινια "η Αλικη στο ναυτικο" ηθελα να ρωτησω αν στην ταινια "δυο χιλιαδες ναυτες κι ενα κοριτσι" (γυρισμενη ενα χρονο πριν απ την ταινια με την Αλικη)τα γυρισματα στο αντιτορπιλικο εγιναν σε στουντιο,αν χρησιμοποιηθηκε το ιδιο αντιτορπιλικο και γι αυτη την ταινια και σε ποια περιοχη γυριστηκεΠροβολή συνημμένου 48695 Προβολή συνημμένου 48696 Προβολή συνημμένου 48697
Αν οι φωτογραφίες που μας δείχνεις, είναι από την ταινία... τότε πρόκειται για άλλο πλοίο.

Σύμφωνα με το site του πολεμικού ναυτικού, το D-16 είναι το Α/Τ Βέλος.

http://www.hellenicnavy.gr/index.php/el/Ιστορία-Παράδοση/palaia-ploia.html

http://www.hellenicnavy.gr/index.php/el/Ιστορία-Παράδοση/palaia-ploia/257.html

Είναι ιστορικό πλοίο, αν διαβάσεις το 2ο link ,και είναι το πλοίο που είναι αραγμένο στο Τροκαντερό, δίπλα στο Θ/Κ Αβέρωφ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ Clemence σ ευχαριστω πολυ για την πληροφορια.

2 screenshots απ τη χοροεσπεριδα που ειδαμε στην ταινια "η Αλικη στο ναυτικο" :

32.jpg31.jpg

@ Stanfromgreece σ ευχαριστω πολυ για τις λεπτομερεις πληροφοριες!!οι φωτογραφιες ειναι screenshots απ την ταινια "δυο χιλιαδες ναυτες κι ενα κοριτσι"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν,τον πήρα έναν ενθουσιασμό μεσημεριάτικα..

Διάβαζα προ ολίγου το thread για το φιλμ "Εκδρομή" με τους Αντωνόπουλο και Παπαγιάννη, και στα τελευταία δώδεκα δεύτερα (1:45)του βίντεο ανακάλυψα την παλιά είσοδο του χωριού μου!

Δεν έχω τον παραμικρό ενδιασμό ότι πρόκειται για τα μέρη μου, καθώς η γέφυρα διατηρείται ακόμη, ο δενδροσκέπαστος δρόμος αποτελεί προσωπική μνήμη που δεν έχει σβυστεί απ΄το μυαλό μου, θυμάμαι κάποιες σκηνές από την ταινία με φόντο γνώριμα τοπία με ψηλές λεύκες, επανειλημμένα δε είχα ακούσει τους παλιούς να λένε ότι είχε γυριστεί ταινία στο ποτάμι.

Αναμφίβολα λοιπόν, κάποια γυρίσματα της "Εκδρομής", πραγματοποιήθηκαν σε χωριό κοντά στη Θεσσαλονίκη.

[edit] No video [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thanos75 είπε:
Και μια δική μου απορία: Το "Εκείνο το καλοκαίρι" σε ποιές παραλίες έχει γυριστεί...λογικά πρέπει να είναι κάπου στην Αττική, αλλά πού ακριβώς?
Μερικα screenshots της ταινιας μηπως καποιος αναγνωρισει τα μερη που γυριστηκε :

69.jpg

58.jpg

62.jpg

63.jpg

68.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το μνημείο κάτι μου θυμίζει, νά'ναι στο Σούνιο;
 
Nassos83 είπε:
Το μνημείο κάτι μου θυμίζει, νά'ναι στο Σούνιο;
ψαχνω στο google για φωτογραφιες του Σουνιου αλλα το συγκεκριμενο μνημειο δεν το βρισκω..
 
Ακριβως σ' αυτο το σαϊτ που δινει η Clemence, ειχα ανατρεξει κι εγω οταν με τον Aretara φτιαχναμε το θεμα για τα Ξενοδοχεια στον Ελληνικο κινηματογραφο.

Πραγματικα, πολυ χρησιμο!
 
ευχαριστουμε πολυ για το σάιτ Clemence,οπως γραφει και η bambinella ειναι πραγματι πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες :)

για τα screenshots της ταινιας "εκεινο το καλοκαιρι" εχετε καμμια ιδεα για το πού εγιναν αυτα τα γυρισματα;
 
Άλλη μια χαρακτηριστική τοποθεσία προς διερεύνηση. Η παρακάτω φωτογραφία είναι από την ταινία "Οι εκβιαστές" όπου βλέπουμε μια λίμνη και απέναντι μια πολύ στενή λωρίδα ξηράς πριν τη θάλασσα. Η ίδια τοποθεσία φαίνεται και στην ταινία "Εκείνο το καλοκαίρι" όπου ο Κομνηνός και η κόρη του κάνουν βόλτες με το ταχύπλοο. Μήπως είναι η λίμνη Καιάφα στη Ζαχάρω Ηλείας; Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα ας το σχολιάσει.

x.jpg

Παραθέτω και μια αεροφωτογραφία όπως είναι η λίμνη σήμερα.

 ​

καιαφα.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξαναβλεποντας τους 'Σουλιωτες' και διαβαζοντας καποια σχολια στο νετ σχετικα με την ταινια,

εμαθα πως τα γυρισματα στο 'Σουλι' εγιναν στα Δάφια(Αρίσβη) της Λεσβου...
 
Ο Παπαφλέσσας, νομίζω γυρίστηκε σε Πελοπόννησο και Μετέωρα. Είχαν πάρει πολλούς φαντάρους, από το τάγμα που υπηρετούσε τότε ο πατέρας μου....
 
Κι εγώ ψάχνοντας το βρήκα το site, να σας πω την αλήθεια με σόκαρε το γεγονός ότι υπήρχαν ακόμα ερείπια του ''Ακταίον'' όταν γυριζόταν η ''Αλίκη στο ναυτικό'', μακάρι να το ήξερα όταν έβλεπα την ταινία και να πρόσεχα λίγο περισσότερο τις σκηνές εκεί, θυμάται κανείς κάτι περισσότερο (απ΄την ταινία) για τον χώρο της δεξίωσης άραγε? Ρωτώ γιατί ακόμα και να το ξαναπετύχω το έργο, δεν συγκεντρώνομαι με τίποτα ...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα