Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Hannele βοήθησε με με όσες περισσότερες ταινιες έχεις εντοπίσει το συγκεκριμένο σπίτι γιατι δεν μπόρεσα να βρω κάτι απο αυτές .

hannele είπε:
Το σπιτι στο Κορίτσι του Λουνα Παρκ, στο Πιο Λαμπρο Αστερι....το εχουμε δει και σε αλλες ταινιες με την Στυλιανοπουλου, αλλα για πιο ευκολα στο μυαλο μου ερχεται στις ταινιες με την Αλικη, ειναι πιο αναγνωρίσιμο...
 
makism είπε:
Hannele βοήθησε με με όσες περισσότερες ταινιες έχεις εντοπίσει το συγκεκριμένο σπίτι γιατι δεν μπόρεσα να βρω κάτι απο αυτές .
t11.JPG στιγμιοτυπα απ τις ταινιες "το κοριτσι του λουνα παρκ" και "το πιο λαμπρο αστερι"

t1.JPG

t12.JPG

t7.JPG

t10.JPG

t9.JPG

t5.JPG
 
makism άλλες ταινιες που μου ερχονται στο μυαλο ειναι:

"Δημήτρη μου, Δημήτρη μου" (το σπιτι της Σαπφώς Νοταρά)

"Ο νάνος και οι 7 χιονάτες" (το σπιτι της Ελσας Ριζου, στο οποιο φιλοξενείται ο Νικος Ριζος οταν φτανει στην Αθήνα)...εκει φαινονται κανονικα και τα τριγυρω στενά, στη σκηνή που ο Ριζος καταφθανει στο σπιτι με τις βαλιτσες στο χερι...

νομιζω ομως οτι και στο Κοριτσι του Λουνα Παρκ -αν ειναι βεβαια στην ιδια γειτονιά γυρισμένες οι σκηνες- ισως το εντοπισουμε απο τη σκηνή οπου ο Παπαμιχαήλ περπαταει με την Βουγιουκλακη στο δρομο και της μιλαει για την ζωή του βαδιζοντας προς το εν λόγω σπιτι
 
hannele είπε:
makism άλλες ταινιες που μου ερχονται στο μυαλο ειναι: "Δημήτρη μου, Δημήτρη μου" (το σπιτι της Σαπφώς Νοταρά)

"Ο νάνος και οι 7 χιονάτες" (το σπιτι της Ελσας Ριζου, στο οποιο φιλοξενείται ο Νικος Ριζος οταν φτανει στην Αθήνα)...εκει φαινονται κανονικα και τα τριγυρω στενά, στη σκηνή που ο Ριζος καταφθανει στο σπιτι με τις βαλιτσες στο χερι...
d3.JPG

d10.JPG

d1.JPG

d0.JPG

d4.JPG

d5.JPG

d6.JPG

d8.JPG

d9.JPG
 
makism είπε:
Διόρθωση.
Ο γιός του Κωνσταντάρα Δημήτρης, είχε αναφέρει σε εκπομπή ότι ''το υπάρχει και φιλότιμο'' είχαν φτιάξει ένα χωριό πίσω από τα Studio Alfa Μαρούσι το οποίο είναι το σπίτι αυτό.

Εχω μιλήσει με τον ιδιοκτήτη του Studio Alfa κ. Ευαγγελόπουλο που είναι πρόθυμος να μας βοηθήσει.

Προβολή συνημμένου 113373

Από την φίνος πήρα την παρακάτω απάντηση.

Καλημέρα σας κύριε *****makism,

Ευχαριστούμε πολύ για την επικοινωνία.

Δυστυχώς δεν υπάρχουν στα αρχεία μας τέτοιου είδους πληροφορίες.

Η προσπάθειά σας είναι εξαιρετική και θα το εκτιμούσαμε πολύ αν μοιραζόσταν μαζί μας κάποια στιγμή την έρευνά σας για να αναρτήσουμε τις πληροφορίες και στην επίσημη σελίδα μας.
Το σιγουρο ειναι οτι πισω απο το στουντιο "ΑΛΦΑ" στα Μελισσια ειχε φτιαξει "χωριο" ο Βασιλης Γεωργιαδης για τα γυρισματα του τηλεοπτικου "Ο Χριστος Ξανασταυρωνεται" το οποιου τα χαλασματα υπηρχαν μεχρι τα τελη της δεκαετειας του '90
 
Στην ταινία "Καταραμένη ώρα" που είδαμε μόλις χτες, το πάρκο στο οποίο παίζει η μικρή, και αργότερα κάθεται και στο πεζοδρόμιο αναζητώντας τη μαμά της, είναι το πάρκο στην είσοδο της Νέας Σμύρνης ("Στροφή"), πίσω από το άγαλμα του Πατριάρχη, και ο δρόμος που φαίνεται είναι η Κ.Παλαιολόγου.

Σε άλλη σκηνή που τρέχει ο Κακαβάς να τη βρει, φαίνεται η απέναντι μικρότερη πλατεία, με το άγαλμα του Σεφέρη, και μάλιστα το κτήριο της Εστίας δεν έχει ακόμα (1968) αναγερθεί.

Παραθέτω δύο όχι και τόσο καθαρές εικόνες, αλλα δυστυχώς σημερινά street views δε μπορώ να βάλω. Η πρώτη εικόνα βλέπει προς Λ.Συγγρού, και η δεύτερη προς Εστία Ν.Σμύρνης, με το πάρκο να είναι νοητά αριστερά.

ko2.jpg

ko1.jpg
 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΗΛΙΑΣ ΤΟΥ 16ου

Το καφενεδάκι που συναντιούνται οι τρεις φίλοι είναι στη συμβολή Επτανήσου & Πλ.Αγ.Γεωργίου στην Κυψέλη. Τώρα υπάρχει στη θέση του ένα Μίνι Μάρκετ.

01.JPG

Στην οδό Σπετσών 8 & Τροίας βρίσκεται η οικία του ζεύγους που χαρτοπαίζει καθώς εκεί μπαίνει σε εφαρμογή το «σχέδιο του Ηλία και του Θωμά».

03.JPG

00.JPG

02.JPG
 
georgee.p είπε:
Στην οδό Σπετσών 8 & Τροίας βρίσκεται η οικία του ζεύγους που χαρτοπαίζει καθώς εκεί μπαίνει σε εφαρμογή το «σχέδιο του Ηλία και του Θωμά».

Προβολή συνημμένου 113848Προβολή συνημμένου 113849
H έγχρωμη φωτογραφία να υποθέσω ότι είναι πρόσφατη? Μπράβο αν έχουν διατηρήσει την πόρτα και γενικά την αισθητική της εισόδου της πολυκατοικίας!!!!
 
Ευχαριστώ τον ιδιοκτήτη του Studio Alfa κ. Ευαγγελόπουλο για την βοήθεια που μας πρόσφερε.

<< Απο όσο γνωρίζω ήταν σπιτι γείτονα και το


χρησιμοποίησαν για το συγκεκριμένο γύρισμα (ο Τσαρλατάνος) και την δεκαετία του 90 το γκρέμισε



και έφτιαξε μεζονέτες>>.


Studio Alfa κ. Ευαγγελόπουλος

TSAQRLATANOS (10).jpg

Ο γιός του Κωνσταντάρα Δημήτρης, είχε αναφέρει σε εκπομπή ότι ''το υπάρχει και φιλότιμο'' είχαν φτιάξει ένα χωριό πίσω από τα Studio Alfa Μαρούσι το οποίο είναι το σπίτι αυτό.

Εχω μιλήσει με τον ιδιοκτήτη του Studio Alfa κ. Ευαγγελόπουλο που είναι πρόθυμος να μας βοηθήσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο για τον Ηλία του 16ου
 
makism είπε:
Nομίζω ότι αυτό το σπίτι χρησιμοποιήθηκε και στη Δίκη των Δικαστών , σαν κατοικία του Κολοκοτρώνη....

Πολύ ενδιαφέρουσες οι φωτογραφίες, για τον Ηλία του 16ου. Μακάρι να μπορούσαμε να δούμε πως είναι σήμερα το σημείο όπου παγιδεύτηκε ο Βέγγος, ακούγοντας τον διάλογο των δυο γυναικών...
 
ΦΖΠ1 είπε:
Στην ταινία "Καταραμένη ώρα" που είδαμε μόλις χτες, το πάρκο στο οποίο παίζει η μικρή, και αργότερα κάθεται και στο πεζοδρόμιο αναζητώντας τη μαμά της, είναι το πάρκο στην είσοδο της Νέας Σμύρνης ("Στροφή"), πίσω από το άγαλμα του Πατριάρχη, και ο δρόμος που φαίνεται είναι η Κ.Παλαιολόγου.Σε άλλη σκηνή που τρέχει ο Κακαβάς να τη βρει, φαίνεται η απέναντι μικρότερη πλατεία, με το άγαλμα του Σεφέρη, και μάλιστα το κτήριο της Εστίας δεν έχει ακόμα (1968) αναγερθεί.

Παραθέτω δύο όχι και τόσο καθαρές εικόνες, αλλα δυστυχώς σημερινά street views δε μπορώ να βάλω. Η πρώτη εικόνα βλέπει προς Λ.Συγγρού, και η δεύτερη προς Εστία Ν.Σμύρνης, με το πάρκο να είναι νοητά αριστερά.

Προβολή συνημμένου 113759 Προβολή συνημμένου 113758
Eδώ είναι οι σημερινές φωτογραφίες. Να διορδώσω, το κτήριο της Εστίας ήταν ήδη χτισμένο το 1968, δεν είχαν χτιστεί οι διπλανές Τεχνικές Σχολές. Γενικά,όπως βλέπετε, από την προς Συγγρού φωτογραφία υπάρχει μόνο μια πολυκατοικία, από την προς Νέα Σμύρνη δε,σχεδόν τίποτα.

200.jpg

100.jpg
 
kyrbill καλησπέρα,

Διάβασα στα παρακάτω site:


1. Επίσης μέρος της ταινίας γυρίσθηκε στην Πλάκα.


http://aspromavrestainies.blogspot.gr/2013/05/blog-post_7.html

2.Η δράση μεταφέρεται κάπου στην Πλάκα, σε μία φτωχική αθηναϊκή αυλή όπου ένα πλήθος χαρακτήρων έρχονται καθημερινά σε επαφή,

http://cine.gr/film.asp?id=550421&page=4

αλλά δεν ξέρω αν το διάβασα για καλό!!!

Μπερδεύτηκα περισσότερο τώρα.

Προβολή συνημμένου 113976

kyrbill είπε:
Καλημέρα makism,
Πρέπει.. πρέπει!! έχω σκάσει κι εγώ! :rant: Ευαγγελισμός και Νίμιτς νομίζω ότι είναι πολύ μακριά και το πλάνο δείχνει κτίριο 1 με 2 τετράγωνα πίσω από την ταβέρνα! Όπου βρω Παγκρατιώτη τον περνάω από ανάκριση του Τρίτου Ράιχ! χαχαχα Μία μόνιμη κάτοικος μου ανέφερε για μια κλινική που υπήρχε πίσω από το Καλλιμάρμαρο αλλά έχει γκρεμιστεί! Δεν το έχω επιβεβαιώσει ακόμα.. Ψάχνω για άλλη μια-δυο πηγές για να το σιγουρέψω. Αν μπορείς, ψάξτο/ρώτα κι εσύ για αυτήν την κλινική. Αν όντως υπήρχε, ίσως μας οδηγήσει πολύ κοντά στη Ταβέρνα και τον τόπο των γυρισμάτων!!
ΚΥΡΙΕΣ ΤΗΣ ΑΥΛΗΣ  (11).jpg
 
Το δόλωμα 1964

Εκεί που τους μάδησε ο Αλεξανδράκης είναι στην Ευελπίδων 43 τότε 13 σήμερα.

Screenshot 2014-09-10 14.09.50 [Μέγεθος].jpg

απέναντι το περίπτερο.....αλλά μην αγοράσετε από εκεί τράπουλα.

Screenshot 2014-09-10 14.10.37 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-09-10 14.09.36 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-09-10 14.06.51 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-09-10 14.10.54 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-09-10 14.11.59 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-09-10 14.12.14 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-09-10 14.11.00 [Μέγεθος].jpg
 
Aυτο που μου κανει μεγαλη εντυπωση ειναι οτι σχεδον ολες τις φορες οι παλιες φωτογραφιες δειχνουν πολυ φινετσατες περιοχες που σημερα φαινονται γυφτικες.
 
Ε βέβαια, στο να διατηρούμε το φυσικό ή αστικό περιβάλλον, είμαστε μανούλες... Απορώ πώς δεν είδαμε ακόμα γκράφιτι πάνω σε αρχαία...
 
καλησπέρα ΦΖΠ1.

γκράφιτι πάνω σε αρχαία.

Ακαδημίας.

Screenshot 2014-09-10 16.35.06 [Μέγεθος].jpg

στο σπίτι των θεών Πλάκα.

Screenshot 2014-09-10 16.46.17 [Μέγεθος].jpg

Συμφωνώ με bambinella100 στο οτι οι περιοχές έδειχναν πολύ φινετσάτες και καθαρές.

ΦΖΠ1 είπε:
Ε βέβαια, στο να διατηρούμε το φυσικό ή αστικό περιβάλλον, είμαστε μανούλες... Απορώ πώς δεν είδαμε ακόμα γκράφιτι πάνω σε αρχαία...
Screenshot 2014-09-10 16.46.06 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-09-10 16.46.11 [Μέγεθος].jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΦΙΛΟΤΙΜΟ 1965

Ο ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΣ 1973

Ο ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣ 1974

Ένα μεγάλο μέρος των γυρισμάτων από τις πιο πάνω ταινίες, οι εξωτερικές σκηνές, έγιναν στο κτήμα Καμπά στην Κάντζα Παλλήνης και στην ευρύτερη περιοχή.

Στη διασταύρωση Λεονταρίου και Περσέας έγινε η περίφημη υποδοχή του υπουργού Μαυρογιαλούρου. Είναι η είσοδος του χωριού «Πλατανιά».

kantza01.JPG

Τα περισσότερα κτήρια έχουν κατεδαφιστεί και γενικότερα υπάρχουν πολλές μεταβολές στην περιοχή. Η βίλα Καμπά σώθηκε από το γκρέμισμα. Σήμερα είναι υπό αναστύλωση.

Το περίφημο «κινηματογραφικό αγροτόσπιτο» δεν υπάρχει από το 1999

kantza00.jpg

Παρόλα αυτά, πολλά είναι τα σημεία που θυμίζουν χαρακτηριστικά πλάνα των ταινιών. Η οδός Λεονταρίου ήταν χωματόδρομος και λίγο αργότερα κατασκευάστηκε ο μαντρότοιχος όπου σήμερα δεν υπάρχει.

kantza08.jpg

Στην Παπαγγελάκη και Λεονταρίου βρίσκονται μέχρι και σήμερα τα επτά κυπαρίσσια!

kantza07.jpg

Το χωριό «Άγριλος» βρίσκεται στον χώρο της αυλής του κτήματος.

agrilos.JPG

Την συγκεκριμένη περιοχή τη γνωρίζω αρκετά καλά γιατί μεταξύ ʼ85-ʼ95 την εξερευνούσαμε με τα ποδήλατά μας. Κάθε φορά που περνούσαμε με τους γονείς μου η μητέρα μου συχνά έλεγε: «Να το σπίτι του Βέγγου από την ταινία!»

ΚΤΗΜΑ ΒΙΛΑ ΚΑΜΠΑ.

Τα εξωτερικά γυρίσματα των ταινιών, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΦΙΛΟΤΙΜΟ 1965, Ο ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΣ 1973, Ο ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣ 1975 και ένα μικρό πλάνο από ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΩΝ ΔΙΚΑΣΤΩΝ 1974, πραγματοποιήθηκαν στο κτήμα της βίλας Καμπά. Το σύνολο των κτισμάτων, κατοικίες, αποθηκευτικοί και βοηθητικοί χώροι έχουν ισοπεδωθεί. Το περίφημο γνωστό σε όλους μας «αγροτόσπιτο» έχει κατεδαφιστεί από το 1999. Η βίλα Καμπά βρίσκεται τα τελευταία χρόνια υπό αναστήλωση. Σας συνάπτω χάρτη του κτήματος χρησιμοποιώντας το google earth με τους χώρους των γυρισμάτων.

http://ktimakamba.wordpress.com/XARTHS KAMBA_geo.jpg

Επιπλέον πληροφορίες για το κτήμα δείτε εδώ: http://ktimakamba.wordpress.com/

Πανοραμικές λήψεις από τον πραύλιο χώρο του κτήματος.

Panorama filot2_geo.jpg

kantza02.JPG

kantza06.jpg

kantza03.jpg

kantza04.JPG

kantza05.jpg

Panorama filot1_geo.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα