Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Ναι, είναι σε εγκατάλειψη το κτίριο αυτό, και τα μπετονένια στέγαστρα πάνω από το πεζοδρόμιό του έχουν "κρεμάσει" επικίνδυνα...
 
Που το παρατήρησες βρε θηρίο labrosfan.

Μπράβο!!!
 
LabrosFan είπε:
Προβολή συνημμένου 114801Προβολή συνημμένου 114802Προβολή συνημμένου 114803Προβολή συνημμένου 114804
Η ταινία "Το Τεμπελόσκυλο" βασίστηκε σε αυτό το κτίριο που βρίσκεται στη Λ. Κηφισίας λίγο πριν από τα Σίδερα Χαλανδρίου.

Εκεί βρισκόταν το "Εργοστάσιο Αρωματοποιίας".

Το κτίριο φαίνεται πολύ μοντέρνο, σε αντίθεση με τα σύγχρονα γυάλινα, αλλά είναι κάπως παρατημένο, όπως φαίνεται από το street view.

Για τις ανάγκες της ταινίας είχαν αποκλειστεί οι 3 λωρίδες κυκλοφορίας της ανόδου, όπως φαίνεται και από το πρώτο πλάνο, όπου το NSU Ro80 πηγαίνει αντίθετα στο ρεύμα για να παρκάρει εμπρός από την είσοδο, όπως και στο χορευτικό του τέλους.
To κτίριο είναι του αρχιτέκτονα Νίκου Βαλσαμάκη (του 1957), ένα εξαιρετικό δείγμα μοντέρνου κτιρίου της εποχής. Επίσης, το αυτοκίνητο δεν είναι NSU Ro80, αλλά Chevrolet Corvair. Tα Ro80 είναι μεταγενέστερα.
 
prisma είπε:
To κτίριο είναι του αρχιτέκτονα Νίκου Βαλσαμάκη (του 1957), ένα εξαιρετικό δείγμα μοντέρνου κτιρίου της εποχής. Επίσης, το αυτοκίνητο δεν είναι NSU Ro80, αλλά Chevrolet Corvair. Tα Ro80 είναι μεταγενέστερα.
Εαν αυτη τη στιγμη ειχα μπροστα μου τον κυριο Νικο Βαλσαμακη που, οπως διαβαζω, ειναι σημερα 90 ετων, θα του εδινα ενα φιλι.

Εξαιρετικης ομορφιας τα εργα του!

Νικος Βαλσαμακης - Οικια Λαναρα, Αναβυσσος


Omicroniotakappa3AF0alphaLambdaalphanualpharho3AC0-Betaalphalambdasigmaalphamu3AC0kappaetasigmaf_zps24bec4b1.jpg


Πηγη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
prisma είπε:
.. το αυτοκίνητο δεν είναι NSU Ro80, αλλά Chevrolet Corvair. Tα Ro80 είναι μεταγενέστερα.
Ναι, πραγματικά... η ανάλυση της εικόνας είναι πολύ φτωχή και οδηγεί σε παρερμηνείες.
 
Από την αρχή της ταινία ο Τρομοκράτης.

Είναι στα Σπάτα στον Άγιο Αθανάσιο που είχε γυριστεί και η ''Η Αλίκη Δικτάτωρ ''Η Αλίκη Δικτάτωρ''

Screenshot 2014-09-22 20.58.13 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-09-22 20.59.09 [Μέγεθος].jpg

TSAQRLATANOS (2).jpg

TSAQRLATANOS (4).jpg

TSAQRLATANOS (5).jpg

Screenshot 2014-09-22 20.58.28 [Μέγεθος].jpg

TSAQRLATANOS (6).jpg
 
ΟΙ ΚΥΡΙΕΣ ΤΗΣ ΑΥΛΗΣ

Πέρασα από τον φίλο μου τον Νίκο τον Σπυριδάκη στο κατάστημα Electronet στα Ιλίσια.

Τον ρωτάω μήπως μπορείς να βοηθήσεις;

Σου θυμίζει κάτι αυτό το κτίριο;......... ΝΑ ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΩΝΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΓΑΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΑΤΕ!!!

Αρχίζει και μου τα λέει μόνος του.

´´Αυτό το κτίριο είναι η φοιτητική εστία που χτίστηκε επί χούντας το 1966-1969 και από κάτω υπήρχε ένα ταβερνάκι Β΄Β΄Η ΜΥΡΤΙΆΒ΄ που πηγαίναμε.

Εκεί στο στενό γυρίστηκε και μια ελληνική ταινία με τον Ηλιόπουλο και στη γωνία (στο νούμερο 18 που βλέπουμε στην σκηνή με το Ηλιόπουλο) έμενε ένας φίλος του ( δεν θυμάμαι το όνομα που μου είπε ) .

Φυσικά έχουν αλλάξει οι ονομασίες και στις δυο διευθύνσεις .

Στην οδό Πισιδίας μένει η αδερφή του σήμερα.

Το στενάκι που ψάχνουμε παρά πολύ καιρό είναι ΟΔΟΣ ΠΙΣΙΔΙΑΣ Και ΤΑΞΙΛΟΥ ΖΩΓΡΑΦΟΥ/ΙΛΙΣΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ.

2 (1).jpg

2 (2).jpg

Screenshot 2014-09-23 19.55.51 [Μέγεθος].jpg

1.jpg

20140923_133437.jpg

Στην ταινία Καπετάν φάντης μπαστούνι αναφερει την οδο Κλεοβούλου 26.

Screenshot 2014-09-23 20.28.57.jpg

ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ!!!

katerinak είπε:
ΚΥΡΙΕΣ ΤΗΣ ΑΥΛΗΣ  (8).jpg

ΚΥΡΙΕΣ ΤΗΣ ΑΥΛΗΣ  (10).jpg

2 (4).jpg

2 (5).jpg

2 (3).jpg

1 (1).jpg

1 (2).jpg

1 (3).jpg

ΚΥΡΙΕΣ ΤΗΣ ΑΥΛΗΣ  (15).jpg

ΚΥΡΙΕΣ ΤΗΣ ΑΥΛΗΣ  (13).jpg

4 (2).jpg

4 (3).jpg

Screenshot 2014-09-23 20.28.53.jpg

Screenshot 2014-09-23 20.28.55.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Στην ταινία Καπετάν φάντης μπαστούνι αναφερει την οδο Κλεοβούλου 26.Προβολή συνημμένου 114979Προβολή συνημμένου 114980Προβολή συνημμένου 114981

ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ!!!
Ναι, ειναι το σπιτι που ελεγα makism τις προαλλες, το σπιτι των ταινιων του Καραγιάννη που το εχουμε δει σε αρκετες ταινιες με την Βουγιουκλακη και την Στυλιανοπουλου...
 
Νομίζω ότι είχαμε αναφερθεί και για το σπίτι με την αυλή και με το πηγάδι στη μέση.

θα το βρούμε;

κάτι να καίει

της κακομοίρας

Screenshot 2014-09-23 22.31.47.jpg

Screenshot 2014-09-23 22.30.39.jpg

Screenshot 2014-09-23 22.31.15.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
ΟΙ ΚΥΡΙΕΣ ΤΗΣ ΑΥΛΗΣ
Πέρασα από τον φίλο μου τον Νίκο τον Σπυριδάκη στο κατάστημα Electronet στα Ιλίσια.

Τον ρωτάω μήπως μπορείς να βοηθήσεις;

Σου θυμίζει κάτι αυτό το κτίριο;......... ΝΑ ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΩΝΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΓΑΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΑΤΕ!!!

Αρχίζει και μου τα λέει μόνος του.........
Πω πω!! τι λες τώρα ρε Makism?? Μπράβο!! πολλά μπράβο και σε σένα και στον φίλο σου τον Νίκο! RESPECT!! είδες τελικά που η μνήμη της μιας και μοναδικής ταινίας είναι καλύτερη απ' τις πολλές του ίδιου του ηθοποιού? ;-)

Άμα σου πω τώρα πως τις τελευταίες 2 μέρες μου κόλλησε να ψάξω στην περιοχή της Πανεπιστημιούπολης, θα το πιστέψεις?.. το πολυώροφο κτίριο έψαχνα.. δεν θα το έβρισκα με τίποτα όμως.. έχει αλλάξει όντως πολύ η περιοχή! όλα σχεδόν τα σπιτάκια έχουν γίνει πολυκατοικίες.. μέχρι και το στενάκι αριστερά δεν υπάρχει πλέον! Για τις ονομασίες μόνο των δρόμων δεν το καταλαβαίνω.. γιατί να τις αλλάξουνε? Να 'ταν η διπλανή 'Ούλοφ Πάλμε' που τότε ούτε που τον ξέρανε τον άνθρωπο.. :xm: Δεν γνωρίζω μέχρι σήμερα που το αναφέρεις, άλλη οδό να αλλάζει όνομα. Anyway, είμαι πολύ χαρούμενος!.. για το μόνο που στεναχωριέμαι είναι ότι δεν υπάρχει πλέον η 'Μυρτιά' και δεν θα μπορέσουμε να δούμε και το Άγαλμα της Ελευθερίας..ή μάλλον το άγαλμα της..'Κυρά Ελευτερίτσας'! χαχαχα
 
makism είπε:
ΟΙ ΚΥΡΙΕΣ ΤΗΣ ΑΥΛΗΣ

´´Αυτό το κτίριο είναι η φοιτητική εστία που χτίστηκε επί χούντας το 1966-1969 και από κάτω υπήρχε ένα ταβερνάκι Β΄Β΄Η ΜΥΡΤΙΆΒ΄ που πηγαίναμε.

Εκεί στο στενό γυρίστηκε και μια ελληνική ταινία με τον Ηλιόπουλο και στη γωνία (στο νούμερο 18 που βλέπουμε στην σκηνή με το Ηλιόπουλο) έμενε ένας φίλος του ( δεν θυμάμαι το όνομα που μου είπε ) .

Φυσικά έχουν αλλάξει οι ονομασίες και στις δυο διευθύνσεις .

Στην οδό Πισιδίας μένει η αδερφή του σήμερα.

Το στενάκι που ψάχνουμε παρά πολύ καιρό είναι ΟΔΟΣ ΠΙΣΙΔΙΑΣ Και ΤΑΞΙΛΟΥ ΖΩΓΡΑΦΟΥ/ΙΛΙΣΙΑ.

Στην ταινία Καπετάν φάντης μπαστούνι αναφερει την οδο Κλεοβούλου 26.

ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ!!!

Ευχαριστούμε, Makism, πολύ καλές πληροφορίες! Οκτώ χρόνια έμενα στη γειτονιά εκείνη και ούτε που ήξερα ότι είχαν γυριστεί εκεί "οι κυρίες της αυλής". Έχει αλλάξει πολύ βέβαια ο χώρος από τότε αλλά ακόμη περισσότερο έχει αλλάξει ο Νέος Κόσμος όπου βρίσκεται η οδός Κλεοβούλου. Ωστόσο δεν θυμάμαι αν στην ταινία του Καπετάν Φάντη η οδός αναφέρεται απλώς ή φαίνεται κάπου και η πινακίδα της. Το σκηνικό όμως πιο πολύ μου θυμίζει Περιστέρι -Άσπρα Χώματα ή κατι τετοιο παρά Νέο Κόσμο. Πρέπει να ξαναδώ την ταινία. Οι πολυκατοικίες πάντως που βρίσκονται στη συγκεκριμένη γειτονιά τώρα είναι κυρίως του '50 - 60.

Άλλο στοιχείο τώρα. Την είδηση την πήρα πριν από καμιά ώρα από τη συνάδελφο μου που μένει στο Βύρωνα (και με έβαλε να γράψω αμέσως τα λεγόμενά της στο forum). Λοιπόν, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πιο πριν, η ταινία "Φτωχολογιά" του Παύλου Τάσιου, 1965 με πρωταγωνίστρια την Άννα Ιασωνίδου έχει γυριστεί στο τετράγωνο του σημερινού Lidl στο Βύρωνα. Συγκεκριμένα το σπίτι της ταινίας ήταν στη θέση που βρίσκεται σημερα η τριώροφη κατοικία επί της οδού Συνταγματάρχου Δαβάκη 4Α, πίσω δηλαδή από το Lidl. Η ίδια θυμάται τόσο τα γυρίσματα της ταινίας -ήταν τότε 8 χρονών και πήγαινε με τις φίλες της να χαζέψουν το γύρισμα- όσο και την ίδια την Ιασωνίδου καθώς και το Γιάννη Αργύρη που επίσης έπαιζε στην ταινία.

Σύμφωνα με τη συνάδελφο, τα σπίτια της γειτονιάς τότε, τα περισσότερα προσφυγικά, ή ήταν τοποθετημένα γύρω από μια αυλή, όπως πολλες φορές έχουμε δει σε ταινίες, ή χτίζονταν με τέτοιο τρόπο που οι αυλές ή οι κήποι τους να βρίσκονται στο πίσω μέρος κάθε σπιτιού και να επικοινωνούν μεταξύ τους. Μεταξύ των σπιτιών επίσης δεν υπήρχε πάντα μεσοτοιχία αλλά ένα στενό δρομάκι που εξυπηρετούσε όσους έμεναν στην άλλη πλευρά του -ας πούμε-τετραγωνου για να έχουν πιο γρήγορη πρόσβαση σε κεντρικό δρόμο. Για παράδειγμα το τετράγωνο απέναντι από το εν λόγω σπίτι (Δαβάκη - Αϊδινίου - Προύσης -Κωνσταντινουπόλεως) έχει ακόμη απομεινάρια κήπων εκείνης της εποχής, μόνο που τότε υπήρχε μέχρι και μια σειρά από πορτοκαλιές. Δυστυχώς από εκείνη την εποχή ελάχιστα έχουν μείνει στο Βύρωνα πια. Επίσης την ταινία έχω να την δω άπειρα χρόνια και δυστυχώς δεν μπορεσα να τη βρω και σε κάποιο αρχείο. Ήταν η πρώτη ταινία του Τάσιου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στην ταινια "Λαβετε θεσεις" (1973) βλεπουμε το "μαγεμενο καστρο" που βρισκεται στο ψαροχωρι Αγριλη κοντα στα Φιλιατρα και ειναι εργο του Χαραλαμπου Φουρναρακη

20.JPG

21.JPG

19.JPG

ο Χαραλαμπος Φουρναρακης σε οσους τον ρωτουσαν "γιατι χτιστηκε αυτο το καστρο στην Ελλαδα" τους απαντουσε "γιατι νοσταλγουμε ολοι μας τα περασμενα παιδικα μας χρονια".Εφτιαξε κι ενα ποιημα: "Μ ελπιδες κι ονειρα πολλα εχτιστει αυτο το καστρο για να θυμιζει σ ολους μας ετσι με τη θωρια του τα παραμυθια που γλυκα μας ελεγε η γιαγια μας .Ετσι το βασιλοπουλο και η βασιλοπουλα ξυπνουν απο τον υπνο τους των περασμενων χρονων και ξαναρχιζουν με χαρα τους ερωτες τους παλι"

υπαρχει και βιντεο στο θεμα

εκτος του καστρου δημιουργησε και την "υδρογειο σφαιρα" που βρισκοταν (βρισκεται ; ) εξω απ το γυμνασιο της πολης Φιλιατρα

10.JPG

στην εισοδο της πολεως ο "πυργος του Άιφελ" που καλωσοριζε (καλωσοριζει ; ) τους επισκεπτες

Clipboard.jpg (δε μου "πετυχε" ακριβως το κολλαζ των στιγμιοτυπων)

ο "ιππος του Ποσειδωνος"

11.JPG

12.JPG

13.JPG

14.JPG

15.JPG

16.JPG

17.JPG

18.JPG

22.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Xτες είδα στο "Ε" την ταινία "Ως την τελευταία στιγμή", η οποία θα πρέπει να έχει γυρίσματα στο κτήμα Καμπά...
 
καλησπέρα σε όλους και σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια .

Το χάρηκα και εγώ πάρα πολύ, αλλά πιο πολύ σκεφτόμουνα την χαρά που θα πάρει όλη η ομάδα, γιατί είχα νιώσει την αγωνιά όλων σας .

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια που προσφέρει καθένας με τον τρόπο του.

kyrbill για την αλλαγή της διεύθυνσης που αναφέρω, ο Νίκος το στενό 'Πισιδίας' μου το είπε αλλιώς αλλά δεν το συγκράτησα γιατί μόλις μου είπε ότι τώρα λέγετε αλλιώς το προσπέρασα για να το βρω.

Στην διεύθυνση της ταβέρνας έκανα επεξεργασία εικόνας στην ταμπέλα με την διεύθυνση και το μόνο που καθάρισε είναι ότι αρχίζει από Υπ. ...... .

ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ!!!
 
Χρειάζεται αμεςα οργάνωση όπως είχε πει και ο kambia.


πως γίνεται να ειναι ανά περιοχή;



κάποιος που γνωρίζει καλά απο υπολογιςτη να βοηθήσει;


 


 
σπιτι στην ταινια "η φτωχουλα και το βασιλοπουλο",εχω την εντυπωση οτι το ειδαμε και σε αλλη ταινια..Πού να βρισκεται;

if2.JPG

ifspt.JPG

if1.JPG
 
Bajar είπε:
Ευχαριστούμε, Makism, πολύ καλές πληροφορίες! Οκτώ χρόνια έμενα στη γειτονιά εκείνη και ούτε που ήξερα ότι είχαν γυριστεί εκεί "οι κυρίες της αυλής". Έχει αλλάξει πολύ βέβαια ο χώρος από τότε αλλά ακόμη περισσότερο έχει αλλάξει ο Νέος Κόσμος όπου βρίσκεται η οδός Κλεοβούλου. Ωστόσο δεν θυμάμαι αν στην ταινία του Καπετάν Φάντη η οδός αναφέρεται απλώς ή φαίνεται κάπου και η πινακίδα της. Το σκηνικό όμως πιο πολύ μου θυμίζει Περιστέρι -Άσπρα Χώματα ή κατι τετοιο παρά Νέο Κόσμο. Πρέπει να ξαναδώ την ταινία. Οι πολυκατοικίες πάντως που βρίσκονται στη συγκεκριμένη γειτονιά τώρα είναι κυρίως του '50 - 60
:wait2:

Οδος Κλεοβούλου σε Δημους της Αττικης για να το ψαξουμε υπάρχει επίσης στο Νέο Ψυχικο, στο Γερακα, στο Βόθωνα (μια συνοικία κοντά στην Εκάλη).

Απο τις σκηνές των ταινιων του Καραγιάννη, η περιοχή οπου βρισκεται το εν λόγω σπιτι φαινεται αραιοκατοικημένη και ειδικα στην ταινια " Ο νανος και οι 7 χιονατες" οπου διακρίνουμε και τους γυρω δρομους υπάρχει και πρασινο αρκετο στο στενα.

Απο την αλλη οπως ακριβως αναφερει ο Bajar, αν προκειται για το Νεο Κοσμο, υπήρχαν ήδη στην περιοχή απο την δεκαετία του 50 παρα πολλες πολυκατοικιες. Συν οτι οι ταινιες του Καραγιάννη ειναι γυρισμένες τελη δεκαετιας 60-αρχες 70.

Μπερδεμα....θα το ξεδιαλύνουμε ομως και αυτο!
 
Hennele Μοιάζει πιο πολύ να ειναι στα μεσόγεια Παλλήνη,Σπάτα.

τα σπίτια που φαίνονται δείχνουν για ´´Αρβανίτικα ´´ και η οδό που αναφέρει η ΚΟΝΤΟΥ κλεοβουλου δεν πρέπει να ειναι αληθινή.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα για αυτο makism ανέφερα -αν ειναι φυσικά αληθινή η οδος Κλεοβούλου- το Γερακα και το Βοθωνα γιατί και εμενα για Νεο Κοσμο (δηλαδη κέντρο Αθήνας) δεν μου φαινεται να ειναι..
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα