Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Συγχαρητήρια, Georgee.p!!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου!!!
 
Απίστευτο !

Γενικά, έχει γίνει τόσο καλή δουλειά σε αυτό το θέμα, που αδικείται πια από το γεγονός ότι δεν είναι κατηγοριοποιημένο. Π.χ. ανά θέμα (εκκλησίες, βίλλες, αγροτόσπιτα) ή (και) ανά ταινία.

Φυσικά είναι πανδύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο...
 
George.pp συγχαρητήρια.

τελικα δεν ισχύει τίποτα απο τις παραπάνω πληροφορίες που συλλέξαμε.

ομολογω οτι όταν είχα δει στον τρομοκράτη την ονομασία Καμπά και το έψαχνα κάπου εκεί ήμουν σίγουρος οτι κάπου θα το βρω (σιγά μην πήγαιναν πιο μακριά για τα γυρίσματα), και γείτονας απο τα σπατα που του το έδειξα αμέσως μου είπε για το σημείο του Καμπά, αλλά μας μπέρδεψε ο κ. Δημητρης κωνστανταρας που εχει δηλώσει για το στουντιο στα ΜΕΛΗΣΣΙΑ και κατόπιν το επιβεβαίωσε και ο ιδιοκτήτης του στουντιου. Μάλλον με κάποια άλλη ταινία θα το μπέρδεψαν.

Πάντως επειδή έχω φίλους που μένουν στο σημειο, δεν θυμούνται το παλιο σπίτι . Πραγματικά εχει αλλάξει πολυ η περιοχή .

πολλα συγχαρητήρια για την αξιόλογη δουλειά σου .

ΜΠΡΑΒΟ
 
makism είπε:
George.pp συγχαρητήρια.
τελικα δεν ισχύει τίποτα απο τις παραπάνω πληροφορίες που συλλέξαμε.

ομολογω οτι όταν είχα δει στον τρομοκράτη την ονομασία Καμπά και το έψαχνα κάπου εκεί ήμουν σίγουρος οτι κάπου θα το βρω (σιγά μην πήγαιναν πιο μακριά για τα γυρίσματα), και γείτονας απο τα σπατα που του το έδειξα αμέσως μου είπε για το σημείο του Καμπά, αλλά μας μπέρδεψε ο κ. Δημητρης κωνστανταρας που εχει δηλώσει για το στουντιο στα ΜΕΛΗΣΣΙΑ και κατόπιν το επιβεβαίωσε και ο ιδιοκτήτης του στουντιου. Μάλλον με κάποια άλλη ταινία θα το μπέρδεψαν.

Πάντως επειδή έχω φίλους που μένουν στο σημειο, δεν θυμούνται το παλιο σπίτι . Πραγματικά εχει αλλάξει πολυ η περιοχή .

πολλα συγχαρητήρια για την αξιόλογη δουλειά σου .

ΜΠΡΑΒΟ
Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας [miki-mik7], [ΦΖΠ1] και [makism].



Την ταμπέλα Καμπά και το μαντρότοιχο του κτήματος τα θυμάμαι πολύ καλά. Επίσης ενθυμούμαι το αγροτόσπιτο γιατί κάνα δυο φορές είχαμε παίξει μπροστά από τα σκαλιά του. Ενώ γνώριζα για τα γυρίσματα των ταινιών Τσαρλατάνος & Τρομοκράτης, πριν από λίγα χρόνια παρατήρησα ότι το χωριό του Μαυρογιαλούρου ήταν στο συγκεκριμένο σημείο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας [miki-mik7], [ΦΖΠ1] και [makism].



Την ταμπέλα Καμπά και το μαντρότοιχο του κτήματος τα θυμάμαι πολύ καλά. Επίσης ενθυμούμαι το αγροτόσπιτο γιατί κάνα δυο φορές είχαμε παίξει μπροστά από τα σκαλιά του. Ενώ γνώριζα για τα γυρίσματα των ταινιών Τσαρλατάνος & Τρομοκράτης, πριν από λίγα χρόνια παρατήρησα ότι το χωριό του Μαυρογιαλούρου ήταν στο συγκεκριμένο σημείο!
 
ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ 288

Γνωρίζει κάποιος σε ποια οδό ήταν η πολυκατοικία;
 
Πολλά πολλά συγχαρητήρια Georgee.p!!!!! Εκπληκτικές πληροφορίες!

Makism δεν νομίζω ότι ισχύει η Πλάκα για τις "Κυρίες της αυλής". Μάλλον έχει μπερδευτεί ο συντάκτης του άρθρου με το μέρος όπου (εννοείται) διαδραματίζεται η ταινία. Αυτό πιστεύω ότι έχει συμβεί.. όπως άλλωστε πολλοί άλλοι συγχέουν γνωστό μπαρ καφέ στο Μοναστηράκι που έχει παρόμοια αυλή. Και το τεράστιο κτίριο που ψάχνουμε? Πολύ δύσκολο να βρίσκεται στην Πλάκα, δεν συμφωνείς? Προσωπικά θα συνεχίσω το ψάξιμο στην ευρύτερη περιοχή του Παγκρατίου.. εκεί γύρω τέλος πάντων.

makism είπε:
ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ 288
Γνωρίζει κάποιος σε ποια οδό ήταν η πολυκατοικία;
Τόσο καιρό δεν πίστευα ότι θα μπορούσα να καταλάβω που μπορεί να είναι.. μόλις είδα την ερώτησή σου κάτι θυμήθηκα.. έχει μια σκηνή νομίζω πολύ χαρακτηριστική.. θα την ξαναδώ και θα επανέλθω.. ελπίζω μόνο να μην έχει γκρεμιστεί.

Το βρήκαααααα!! δεν το πιστεύω ότι το βρήκα!! :) το τοιχάκι.. είχα δίκιο..αυτό με βοήθησε. Κάτι μου θύμιζε.. όταν έψαχνα τον δρόμο απ' την ταινία 'Η θεία απ' το Σικάγο'! 'ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ 288' υπάρχει ακόμα κι είναι στην Ξενοκράτους 15 στο Κολωνάκι! Το τοιχάκι απέναντι από την πολυκατοικία βοήθησε πολύ κι ότι ήταν πολύ κοντά στον Λυκαβητό!







attachment.php


attachment.php


Ο αριθμός '15' έχει καλυφθεί επιμελώς ώστε να τοποθετηθεί το '288' που επιδιορθώνει ο Ορέστης Μακρής στην αρχή της ταινίας.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο Kyrbill

πραγματικα θύμιζε κατι το πεζούλι απο την η θεία απο το Σικάγο

έμεινε μόνο οι κυριες της αυλής να βρούμε
 
Παιδια πραγματικα δεν σταματαω να εκπλησσομαι διαβαζοντας αυτο το thread!
 
η βιλα Λεβιδη "πρωταγωνιστει" στη βιντεοταινια "ο σωφερ και το μανουλι"

os3.JPG

osoferktomanul.JPG

os1.JPG

os2.JPG
 
Καλησπέρα σε όλους!

Πολύ συγκινήθηκα με αυτό το θέμα. Πολύ περισσότερο γιατί διαβάζοντας τις 105 σελίδες έμαθα σιγά-σιγά που βρίσκεται το περίφημο "Σπίτι με τα πιάτα" και κατάλαβα ότι κατά σύμπτωση είχα παρκάρει από έξω πριν λίγες ημέρες!

Ήθελα να προσθέσω ότι το εν λόγω σπίτι πρωταγωνιστεί και στην ταινία "Ξύπνα Κορόιδο", όπου φαίνονται τόσο το εσωτερικό, όσο και το εξωτερικό του σπιτιού σε αρκετά πλάνα.

Ομολογώ ότι δεν είχα προσέξει την ύπαρξη των πιάτων, όσο το ρομβοϊδές παράθυρο στην πόρτα και τους πέτρινους τοίχους, καθώς και την χαρακτηριστική για την εποχή επίπλωση.
 
να σαι καλα LabrosFan

38η ταινια που εμφανιζεται το "σπιτι με τα πιατα" ειναι η "ξυπνα κορόιδο"

11.JPG

10.JPG
 
bambinella 100 είπε:
Aυτο που μου κανει μεγαλη εντυπωση ειναι οτι σχεδον ολες τις φορες οι παλιες φωτογραφιες δειχνουν πολυ φινετσατες περιοχες που σημερα φαινονται γυφτικες.
Έτσι όπως τα λες είναι Bambinella μου! Αυτήν ακριβώς την αίσθηση μου άφησαν κι εμένα όλες αυτές οι φωτογραφίες που βλέπω τόσο καιρό. Να δεις που τελικά όλοι μας την ίδια σκέψη και αίσθηση έχουμε.. ίσως για αυτό κι η τόση νοσταλγία και το ενδιαφέρον που δείχνουμε για αυτά τα μέρη.. τα παλιά!!! :heartcloud:

makism είπε:
Μπράβο Kyrbill πραγματικα θύμιζε κατι το πεζούλι απο την η θεία απο το Σικάγο

έμεινε μόνο οι κυριες της αυλής να βρούμε
Λες να τα καταφέρουμε και σ' αυτό Makism? το ελπίζω! ξέχασα να σε συγχαρώ και για 'Το δόλωμα' και γενικά σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την εκπληκτική δουλειά σου.. όπως και σε όλα τα παιδιά της ομάδας αυτής που δίνουν τόσα στοιχεία για τα μέρη και τα γυρίσματα των ταινιών!.. για μέρη που πολλοί αναρωτιώνται και ψάχνουν για χρόνια στο διαδίκτυο για τον τόπο των γυρισμάτων. Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά! :clap: νιώθω πολύ περήφανος που είμαι μέλος αυτής της ομάδας! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πραγματικά kyrbill μας κάνει περήφανους για την πολύ καλή δουλειά που προσφέρουν όλοι.

Καθημερινά έχω αγωνία για πια ταινία και περιοχή θα βρει κάποιος συνάδελφος.

Ε Άμα βρούμε και το κυρίες της αυλής θα τρελαθώ!!! (έχω στείλει ερώτημα στον ηθοποιό κ. Παπαδόπουλο)

Μόλις μου ήρθε μήνυμα του.

θα σας έχω νεότερα!!!

Θ. Π.Αγαπητέ makism ,


απ"οτι θυμάμαι οι σκηνές που μετείχα κι εγώ, γυρίστηκαν σέ στούντιο,(DECOR) καί ορισμένες σέ φυσικό χώρο στήν περιοχή ΜΕΤΣ...



Δυστυχώς έχουν περάσει πολλά-πολλά χρόνια καί δέν θυμάμαι πλέον..δέν μπορω νά θυμηθώ μέ βαιβεώτητα..(ου γαρ ερχεται μόνον)..Ν"ασαι καλά..


 

 

 

 

 

 

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
39η ταινια με "το σπιτι με τα πιατα" ειναι η Νατασα (1970)

na1.JPG

Κατι που προσθεσε το μελος Πανουλης εδω σχετικα με την ταινια "Πανικος" :" Η σκηνή που κλέβει ο Δημήτρης (Ν.Γαλανός) την BMW είναι γυρισμένη στον Άγιο Δημήτριο Ψυχικού στη σημερινή λεωφόρο Δημοκρατίας" .

na2.JPG

na3.JPG

na4.JPG

natasa.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
πραγματικά kyrbill μας κάνει περήφανους για την πολύ καλή δουλειά που προσφέρουν όλοι.Καθημερινά έχω αγωνία για πια ταινία και περιοχή θα βρει κάποιος συνάδελφος.

Ε Άμα βρούμε και το κυρίες της αυλής θα τρελαθώ!!! (έχω στείλει ερώτημα στον ηθοποιό κ. Παπαδόπουλο)

Μόλις μου ήρθε μήνυμα του.

θα σας έχω νεότερα!!!

Θ. Π.Αγαπητέ makism ,


απ"οτι θυμάμαι οι σκηνές που μετείχα κι εγώ, γυρίστηκαν σέ στούντιο,(DECOR) καί ορισμένες σέ φυσικό χώρο στήν περιοχή ΜΕΤΣ...



Δυστυχώς έχουν περάσει πολλά-πολλά χρόνια καί δέν θυμάμαι πλέον..δέν μπορω νά θυμηθώ μέ βαιβεώτητα..(ου γαρ ερχεται μόνον)..Ν"ασαι καλά..



Καλησπερα Makism! Ναι, το ίδιο είχε απαντήσει και σε μένα όπως έγραψα στο ποστ #915. Μόνο που μου είχε αναφέρει 'πίσω απ' το Καλλιμάρμαρο'. Λογικό να μην θυμάται περισσότερες λεπτομέρειες, αν αναλογιστούμε πόσες πολλές ταινίες έχει γυρίσει καθώς και το γεγονός ότι (απ' ότι θυμάμαι) δεν συμμετείχε ο ίδιος στα εξωτερικά γυρίσματα. Τώρα μόλις σκέφτηκα κάτι.. μπορεί να μην ευσταθεί φυσικά αλλά παρατήρησε κι εσύ σε παρακαλώ την σκηνή που μπαίνει/βγαίνει ο Ηλιόπουλος στην ταβέρνα.. η επιγραφή 'Ταβέρνα ο Αμερικάνος' σίγουρα προστέθηκε στην επιγραφή 'Ταβέρνα η Μυρτιά' που φαίνεται ολοκάθαρα ότι προϋπήρχε στο κτίριο όταν ο ίδιος βγαίνει τρέχοντας. Αυτό με κάνει να πιστέψω πως όντως υπήρχε η Ταβέρνα 'Η Μυρτιά'.. αλλιώς θα είχαν αφήσει την ίδια επιγραφή του Αμερικάνου, η οποία έχει μπει λογικά σφήνα. Τώρα βέβαια μπορεί να μην είναι η ίδια ταβέρνα που έχω αναφέρει στην οδό Μ.Μουσούρου, αλλά τότε πρέπει να υπήρχε η ταβέρνα 'Η Μυρτιά'. Ένα δεύτερο στοιχείο είναι η πινακίδα του δρόμου πάνω στο κτίριο της ταβέρνας.. έχω την εντύπωση ότι έχει 2 λέξεις.. κάποιο ονοματεπώνυμο ίσως...ίσως μας βοηθήσει αυτό. Εσύ πως το βλέπεις?

attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τα πρώτα γράμματα της διεύθυνσης που διακρίνω είναι Υπ. ....... (μάλλον υπολοχαγού......)

20140920_211707.jpg
 
Μηπως να στέλναμε κι ενα mail στην κόρη του Ηλιοπούλου που άλλωστε έπαιξε και τον φυσικό της ρόλο ως κόρη του στην εν λόγω ταινία;Δε μπορεί,κάτι θα ξέρει!Θά'ταν περίπου δυο ετών βέβαια κατά τα γυρίσματα,όμως σίγουρα θα γνωρίζει!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά, μια που χτες βλέπαμε το "Ζητείται ψεύτης", έχει αναφερθεί πουθενά η τοποθεσία του σπιτιού του Παντελή Ζερβού; Εκτός από την "άπλα" της εποχής, έχει μπροστά κι ένα μεγάλο σταυροδρόμι όπου υποτίθεται ότι πέφτει νεκρός ο Ηλιόπουλος.

Στην ταινία, αναφέρεται η Φιλοθέη. Το έχουμε βρει όμως;
 
τεμπελοσκυλο 2.jpg

Η ταινία "Το Τεμπελόσκυλο" βασίστηκε σε αυτό το κτίριο που βρίσκεται στη Λ. Κηφισίας λίγο πριν από τα Σίδερα Χαλανδρίου.

Εκεί βρισκόταν το "Εργοστάσιο Αρωματοποιίας".

Το κτίριο φαίνεται πολύ μοντέρνο, σε αντίθεση με τα σύγχρονα γυάλινα, αλλά είναι κάπως παρατημένο, όπως φαίνεται από το street view.

Για τις ανάγκες της ταινίας είχαν αποκλειστεί οι 3 λωρίδες κυκλοφορίας της ανόδου, όπως φαίνεται και από το πρώτο πλάνο, όπου το NSU Ro80 πηγαίνει αντίθετα στο ρεύμα για να παρκάρει εμπρός από την είσοδο, όπως και στο χορευτικό του τέλους.

τεμπελοσκυλο 3.jpg

τεμπελοσκυλο.jpg

τεμπελοσκυλο 1.jpg
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα