Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Επειδή δεν παρακολουθώ τακτικά το νήμα, να πω μόνο ότι, ενώ δε θυμάμαι πια πού είχα διαβάσει πως οι σκηνές του χορού στο ''Η Αλίκη στο Ναυτικό'' είχαν γυριστεί σε ό,τι είχε μείνει από το Ακταίον, το ξανατσέκαρα από παλιές φωτογραφίες και από σύγχρονες και νομίζω πως δεν ισχύει. Μάλλον στη σχολή ναυτικών δοκίμων ανήκουν οι σκάλες και ό,τι άλλο φαίνεται.
 
makism είπε:
ο ζηλιαρόγατος έχει σκηνές γύρω από το σημείο που πρέπει να ήταν το σπιτι.δλδ: Πατησίων-λεωφ. Αλεξάνδρας-Μαυροματαίων.Αλλά μάλλον έχει γκρεμιστεί.

το σπίτι , έτσι όπως το υπολογίζω πρέπει να ήταν ακριβώς απέναντι από μια καφέ green park που είχε εκεί πολλά χρόνια, και η υπηρέτρια φεύγει από τον Ρίζο και πάει ακριβώς απέναντι.

Μαυροματαίων

Προβολή συνημμένου 109381Προβολή συνημμένου 109382Προβολή συνημμένου 109383

Στο βάθος βλέπουμε την γωνία Λεωφ. Αλεξάνδρας +Μαυροματαίων.

εγώ την Φώτο την τράβηξα από την Αλεξάνδρας .

Προβολή συνημμένου 109384Προβολή συνημμένου 109385

η υπηρέτρια που πάει στο σπίτι από το καφέ που ήταν με τον Ρίζο

Προβολή συνημμένου 109386Προβολή συνημμένου 109438
Μόλις είδα μια διαφήμιση για γνωστή αλυσίδα σουπερμάρκετ που πρωταγωνιστεί γνωστό τηλεοπτικό "ζευγάρι". Στο συγκεκριμένο σποτ υπάρχουν πλάνα από το εσωτερικό μιας πολυκατοικίας, η οποία κατά 99% είναι η γαλάζια πολυκατοικία. Αμέσως θυμήθηκα ότι τα ίδια πλάνα έχω ξαναδεί πολλές φορές: στον "Ζηλιαρόγατο"! Φαίνεται ότι τα εξωτερικά πλάνα γυρίστηκαν στο κατεδαφισμένο πλέον κτίριο στην Μαυρομματέων, που αν διακρίνω καλά φέρει τον αριθμό 31 (ο αριθμός χρησιμοποιείται σήμερα από το κτίριο της ΑΣΟΕΕ και είναι γωνία) αλλά τα εσωτερικά γυρίστηκαν στην γαλάζια πολυκατοικία. Θα προσπαθήσω αύριο που θα έχω περισσότερο χρόνο να ανεβάσω κάποια συγκριτικά πλάνα.
 
Στη συνέχεια του θέματος παραθέτω κάποιες φωτογραφίες:

ζηλιαρογατος2.jpg

Αυτό που με προβλημάτισε αρχικά ήταν το κάγκελο της κουπαστής που δεν έμοιαζε να ταιριάζει (δες 4η φωτο), φαίνεται όμως ότι τελικά είτε υπάρχουν 2 σκάλες, είτε αλλάζει η μορφή της κουπαστής ανάλογα με το ύψος. Στην 6η φωτογραφία φαίνεται ακριβώς η ίδια μορφή, όπως στην ταινία.

ζηλιαρογατος1.jpg

ζηλιαρογατος3.jpg

μπλε1.jpg

μπλε3.jpg

μπλε4.jpg

μπλε5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:


και στην ταινια "κατηγορω τους δυνατους"

katg.JPG

katigorotsdinats.JPG
 
Σχετικά με την ταινία "θα σε κάνω Βασίλισσα"

Ενώ πράγματι μοιάζει το σπίτι με αυτό που είναι σήμερα στην οδό Κοιμήσεως Θεοτόκου στο 12 (όπως έχει περιγράψει ο makism στο http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?22303-%D0%EF%FD-%E3%F5%F1%DF%F3%F4%E7%EA%E1%ED-%EF%E9-%E5%EB%EB%E7%ED%E9%EA%DD%F2-%F4%E1%E9%ED%DF%E5%F2&p=478729&viewfull=1#post478729)

Θα σε κάνω Βασίλισσα 7 Μούτσιος.jpg

Εντούτοις είναι ξεκάθαρο στα παρακάτω screenshots ότι ο Μπειζάνης κατεβαίνει από την κυκλική σκάλα και πηγαίνει σε κάθετο διάδρομο για να βγει στην Κοιμήσεως Θεοτόκου

πράγμα που δε γίνεται με τη σημερινή διάταξη του χώρου στο σπίτι που είναι σήμερα στο 12 (1η φωτό 1η σειρά)

Θα σε κάνω Βασίλισσα 9.jpg

προσέξτε στην τελευταία φωτό ότι το εξωτερικό κάγκελο είναι το παράλληλο στο δρόμο, ενώ ο Μπειζάνης κινείται κάθετα.

Επίσης δε μου μοιάζουν το παράθυρο και η πόρτα στην 1η φωτο της 1ης σειράς, με αυτά της 1ης φωτο της 2ης σειράς

Λίγο πιο πίσω όμως (Κοιμήσεως Θεοτόκου στο 20) βρήκα το σπίτι στο οποίο στέκεται ο Bill (Μούτσιος) για να τους χαιρετίσει, όταν έρχεται να τους βρει με το αμάξι

Θα σε κάνω Βασίλισσα 4 Μούτσιος Αυτοκίνητο.jpg

Τα κάγκελα είναι χαρακτηριστικά, καθώς και οι κατακόρυφες υδροροές και το λούκι κάτω από τα κάγκελα στα αριστερά που μόλις διακρύνεται

Απέναντι από αυτό το σπίτι, τώρα είναι πρασιά, όπως φαίνεται παρακάτω.

Θα σε κάνω Βασίλισσα 51 Μούτσιος Απέναντι.jpg

Φυσικά το ότι στέκεται και χαιρετάει ο Bill εκεί δε σημαίνει ότι ήταν παραίτητα απέναντι το σπίτι του Μπειζάνη. Πάντως αυτό στο 12 δε μου μοιάζει ως το σπίτι του Μπειζάνη

Θα σε κάνω Βασίλισσα 1.jpg

Θα σε κάνω Βασίλισσα 93.jpg

Θα σε κάνω Βασίλισσα 3.jpg

Θα σε κάνω Βασίλισσα 5 Μούτσιος Αυτοκίνητο.jpg

Θα σε κάνω Βασίλισσα 2.jpg
 
Η ΘΕΙΑ ΜΟΥ Η ΧΙΠΙΣΣΑ

Και μιας και παίζεται τώρα στην TV.. φυσικό και το ερέθισμα εντοπισμού της σκηνής που περπατάει ξημερώματα η Βλαχοπούλου. Εντόπισα λοιπόν μία πολυκατοικία επί της οδού Νικ. Πλαστήρα στους Αγίους Αναργύρους. Διαπίστωσα κάποιες διαφορές και δεν ήμουν σίγουρος μέχρι που την προσοχή μου τράβηξε μία λεπτομέρεια στα 'νερά' που κάνει το μάρμαρο. Δείτε τις φωτογραφίες κι εσεις κι επιβεβαιώστε. Νομίζω ότι δεν κάνω λάθος.. το γωνιακό κατάστημα, παραμένει ακόμα Κρεοπωλείο, όπως και στην ταινία! :cool:

attachment.php


Νικ.Πλαστήρα και Γραβιάς

attachment.php


Το κοντινό από το μάρμαρο..

attachment.php


attachment.php


και το κοντινό (όσο μπόρεσα) από ταινία και το τώρα για την σύγκριση.

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πραγματικά kyrbill ήταν εκεί.... πίσω από τα παλιά στούντιο του φίνος και το σπίτι που πηγαίνει την κόρη για να δει που πραγματικά μένει η Βλαχοπούλου είναι πιο κάτω και απέναντι στο στενό που σήμερα δεν υπάρχει.

Το μόνο που το προδίδει είναι

πίσω από τον Πουλόπουλο φαίνεται το κτίριο που επισήμανες

και στα δεξιά του η πολυκατοικία που είναι και σήμερα με τα ίδια κάγκελα.

Screenshot 2014-10-02 08.12.05 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-02 08.11.34 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-02 08.12.27 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-02 08.16.13 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-02 08.11.57 [Μέγεθος].jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτα όλα αυτά που μας βρίσκετε !

Αλήθεια, αυτό το περίεργο σπίτι-βίλλα στο "Μια γυναίκα κατηγορείται", όπου η Μάρω Κοντού σκοτώνει τον εραστή της, που βρίσκεται (αν βρίσκεται);
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΖΠ1 είπε:
Απίστευτα όλα αυτά που μας βρίσκετε !
Αλήθεια, αυτό το περίεργο σπίτι-βίλλα στο "Μια γυναίκα κατηγορείται", όπου η Μάρω Κοντού σκοτώνει τον εραστή της, που βρίσκεται (αν βρίσκεται);
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?22303-%D0%EF%FD-%E3%F5%F1%DF%F3%F4%E7%EA%E1%ED-%EF%E9-%E5%EB%EB%E7%ED%E9%EA%DD%F2-%F4%E1%E9%ED%DF%E5%F2&p=382675#post382675

Σχόλιο Νο-206, από την 4η φωτογραφία και μετά και σχόλιο Νο-207.
 
Ναι, δε μιλάω γι αυτό το σπίτι (αυτό το έχω διαβάσει).Μιλάω για το σπίτι των τελευταίων λεπτών της ταινίας. Εκεί που έρχεται και ο Βουρνάς.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Απίστευτα όλα αυτά που μας βρίσκετε !
Αλήθεια, αυτό το περίεργο σπίτι-βίλλα στο "Μια γυναίκα κατηγορείται", όπου η Μάρω Κοντού σκοτώνει τον εραστή της, που βρίσκεται (αν βρίσκεται);
αυτα ειναι τα στιγμιοτυπα

mi4.JPG

και μια διορθωση : η Μαρω Κοντου στο σπιτι αυτο δε σκοτωνει κανεναν,ο εραστης της την εγκαταλειπει κι εκεινη αυτοκτονει

mi1.JPG

mi2.JPG

mi3.JPG
 
Ναι, σωστά ! :banghead:

Τι σπίτι όμως, ε;
 
Το στυλ του μου κάνει για ΝΠ (Τερψιθέα, κλπ).
 
Mπα, εμένα από την "ερημιά" του μου κάνει για καμιά Φιλοθέη, ή και πιο πάνω, Εκάλη, Θρακομακεδόνες... Όταν φεύγει ο εραστής,που τον δίχνει πλάτη στο δρόμο τη στιγμή που ακούγεται ο πυροβολισμός, μοιάζει να είναι μέσα σε...ελαιώνα !
 
Mπα, εμένα από την "ερημιά" του μου κάνει για καμιά Φιλοθέη, ή και πιο πάνω, Εκάλη, Θρακομακεδόνες... Όταν φεύγει ο εραστής και τον δίχνει πλάτη στο δρόμο,και ακούγεται ο πυροβολισμός, μοιάζει να είναι μέσα σε...ελαιώνα !
 
nikodemus συμπληρώνω και φωτογραφίες από τους ''δοσατζήδες'' που την έδειξε πρόσφατα και την παρατήρησα καλύτερα.

οδός Πυρσόγιαννης με το μόνο που είναι ακόμα ίδιο είναι ο σημερινός παιδικός σταθμός ''χαρά''

Screenshot 2014-10-05 09.24.44 [Μέγεθος].jpg

Στην οδό Επαμεινώνδα στην πλάκα που πάει ο Βέγγος να πάρει την δόση.

Screenshot 2014-10-05 09.40.20 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-05 09.40.32 [Μέγεθος].jpg

Πελοποννήσου στην παλιά γέφυρα που ένωνε τον Πελοποννήσου με τον σταθμό Λαρίσης που βρίσκουν την μοτοσυκλέτα τους.

Σήμερα δεν υπάρχει η γέφυρα, Η περιοχή έχει αλλάξει πάρα πολύ

Screenshot 2014-10-05 11.15.26 [Μέγεθος].jpg

Αυτό που με μπερδεύει είναι το σημείο στην Προπυλαίων και Φράττι κάτω από Δ. Αρεοπαγίτου εκεί που του κλέβει την μηχανή.

Έχει αλλάξει πάρα -πάρα πολύ.

Screenshot 2014-10-05 10.54.08 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-05 10.54.45 [Μέγεθος].jpg

nikodemus είπε:
απίθανα!Απίθανα!Απίθανα όλα!!!!
Στην ταινία ''οι δοσατζήδες'' του 1959 ,ο Σταυρίδης & ο Βέγγος είναι 2 πλανόδιοι πωλητές που τους δέρνει η ατυχία,διότι τους έκλεψαν τη μοτοσυκλέτα και τα είδη που είχαν προς πώληση.Χρωστάνε πολλά!Μόλις πηγαίνει ο εφοριακός σπίτι τους,αναφέρει

''Πασπάτης-Καλαφάτης ,έδρα Αθήναι-Πυρσόγιαννης 26 ''!!

Υπάρχει πολύ σοβαρό ενδεχόμενο να είναι εκεί,διότι κι απο τα πλάνα φαίνονται οι γραμμές του ΗΣΑΠ!Η Πυρσόγιαννης τέμνει και τη Λ.Ιωνίας που περνάει ο ηλεκτρικός!

Το σπίτι στην ταινία ήταν ένα κλασσικό Αθηναικό σπίτι με αυλή...το οποίο μάλλον θα θυσιάστηκε στο βωμό της πολυκατοικίας.

Με την πρώτη ευκαιρία θα περάσω απο'κεί!
Screenshot 2014-10-05 09.22.46 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-05 09.22.52 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-05 09.23.02 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-05 09.24.12 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-05 09.39.53 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-05 09.39.58 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-05 09.36.29 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-05 09.36.25 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-05 09.36.42 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-05 09.37.04 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-05 09.37.18 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-05 09.37.44 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-05 10.05.02 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-05 10.05.08 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-05 10.05.23 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-05 10.17.59 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-05 11.14.59 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-05 10.18.11 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-05 10.18.12 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-05 10.18.17 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-05 10.18.19 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-05 10.18.25 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-10-05 10.54.22 [Μέγεθος].jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά,έχουν γίνει τόσες αλλαγές που με δυσκολία μπορείς να κάνεις ακόμα και αντιπαραβολή.Τα εγκλήματα κατά των παλαιών κτισμάτων μόνο θλίψη προκαλούν...
 
ταινία: Αχ! αυτη η γυναίκα μου

Νομίζω τα ξεφτέρια μας θα διαπρεψουν για μια ακόμη φορά με το street view.... :please: :help: :help: :help: :help: μπορείτε να βοηθήσετε να τα εντοπίσουμε?????

1) Ο δρόμος που διασχίζει η Νίνα (Αλίκη) προς το σπίτι της μητερας της, αν δεν κάνω λάθος, θυμίζει έντονα την λεωφορο Βασιλίσσης Σοφίας :wait2:

Αχ! αυτη η γυναικα μου.jpg

η πολυκατοικία της μητερας της Αχ! αυτη η γυναικα μου.jpg

όταν τσακωνεται με τον διευθυντη Χαρίλαο βγαινοντας απο το ταξί Αχ! αυτη η γυναικα μου.jpg

2) η έκθεση αυτοκινήτων/πρατήριο όπου εργαζόταν η Νίνα, κρινοντας απο το δρομο ισως κατα την γνωμη μου, ήταν Λεωφορο Κηφισίας :wait2:

Αχ! αυτη η γυναικα μου.jpg

Τι λετε??? οι περιοχες φαινονται γνώριμες....
 
Η σκηνή της αντιπροσωπείας αυτοκινήτων είναι γυρισμένη στον "Καμμένο" της Λ.Συγγρού. Από τα απέναντι κτίρια δεν έχει μείνει κανένα, εκτός από αυτό της γωνίας Κράτητος με Λ.Συγγρού, κι αυτό με αλλαγές (μόλις που φαίνεται τέρμα αριστερά στα πλάνα της ταινίας, και μετά το "πράσινο" του Αγ.Σώστη).

Τσεκάρετέ το και με τα υπόλοιπα πλάνα της έναρξης της ταινίας. Εκεί που τρέχουν και γράφει "Σκηνοθεσία Γιώργου Σκαλενάκη", από πάνω φαίνεται το "ΜΜΕ" από το Η.ΚΑΜΜΕΝΟΣ. Φυσικά τότε η Συγγρού δεν είχε διαπλατυνθεί, και ο παράδρομος ήταν πολύ μεγαλύτερος, με βενζινάδικο κλπ. Η "άνοιχτωσιά" που φαίνεται ακριβώς μπροστά στην ευθεία από τη βιτρίνα, είναι η οδός Αιγαίου όπως προχωράει προς Ν.Σμύρνη, που τότε φυσικά είχε φανάρι και αριστερή στροφή από το Συγγρού. Ο "Καμμένος" είναι στη διαστάυρωση Συγγρού και Χαροκόπου, στη μεριά της Καλλιθέας. Γενικά, πολύ διαφορετικό μέρος σήμερα, και από την πλευρά της Καλλιθέας, και από αυτήν της Ν.Σμύρνης.

Παραθέτω σημερινή φωτογραφία (Κράτητος και Συγγρού, πλευρά Ν.Σμύρνης), καθώς και το πλάνο με την επιγραφή.

101.jpg

Όσο για τη σκηνή με την πολυκατοικία της μητέρας της, μοιάζει να είναι στο φαρδύ πεζοδρόμιο της Κηφισίας, περιοχή Αγ.Τριάδας, στο κατερχόμενο ρεύμα (δηλ. Από Λαρίσης και προς τα κάτω).Αυτό βέβαια, χωρίς ψάξιμο...

100.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα