Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Teacher είπε:
Να συμπληρώσω για τον kyrbill ότι γκρουπάρισμα είναι το μάζεμα των σκηνών που μπορούν να γυριστούν μαζί.
@kyrbill

Aν δεις την ταινία "Τα τεσσερα σκαλοπατια.."
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για την βοήθεια!.. θα ψάξω μήπως και μπορέσω να βρω κάτι. Teacher πολλά μπράβο και πάλι για τις επιβεβαιώσεις και τις νέες ανακαλύψεις! και το χιούμορ σου φυσικά!.. έχω λιώσει με το '...κάνει νάζια κλπ' :D
 
μπράβο δάσκαλε.
όταν έβλεπα την ταινία είχα την απορία της πλατείας.
Σε ποια Περιοχή και διεύθυνση είναι;

Teacher είπε:
Παίδες το "Ένας Ήρωας με παντούφλες" το έχουμε βρει ? Τέλος πάντων δε βλέπω κάτι στον κατάλογο της πρώτης σελίδας
τα βάζω και αν κάποιος έχει γράψει γι'αυτό ας το θεωρήσει επικουρικό

"Ένας Ήρωας με παντούφλες" (1958)

το σπίτι ήταν ακριβώς εδώ 38.012638, 23.731332
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Σε ποια Περιοχή και διεύθυνση είναι;
Βάλε στο google maps τις συντεταγμένες : 38.012638, 23.731332

το τετράγωνο : Ευγένιου Καράβια, Αγίας Παρασκευής, Γρηγοριου Κυδωνιων, και Σαμαρά.

Ο μαντρότειχος της πλατείας ήταν η Σαμαρά

Νομίζω ότι η περιοχή λέγεται Κάτω Πατήσια ?
 
Ναι, Κάτω Πατήσια. Ο δρόμος καταλήγει ακριβώς στο σταθμό του τρένου.
 
"Ζήκος" ή "της Κακομοίρας" 1963 (συνέχεια... στα posts #1388 και #1560)

μια προσομοίωση με τις φωτογραφίες του τότε και του τώρα, μετά και τις νέες αποκαλύψεις, σε μια σύνθεση για να δούμε πώς περίπου ήταν το σκηνικό

http://oi59.tinypic.com/155ouiq.jpg (admin ενσωμάτωσέ την full size)

map_Kimonos_Keratsiniou.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
goodpost_2011.gif
Εξαιρετική ιδέα και παρουσίαση. Ούτε σε περιοδικό δε θα έκαναν κάτι τέτοιο.
 
Ευχαριστώ PT8 !!

δείτε κάτι ακόμα να σας κουφάνω :

"Θα σε κάνω Βασίλισσα" (1964)

Το σπίτι Μπειζάνη

έχει γίνει συζήτηση για το σπίτι του Μπειζάνη στο Θα σε κάνω Βασίλισσα

και έχει γραφτεί ότι είναι στην Κοιμήσεως Θεοτόκου 12

Έχω αμφισβητήσει ότι είναι αυτό το σπίτι από το post (#1076) όπου αναφέρω και

το σπίτι στο οποίο σταματάει ο Bill πηγαίνοντας στο σπίτι του Μπειζάνη

είναι στην Κοιμήσεως Θεοτόκου 20

017.jpg

Επίσης η σκηνή που φεύγει η Λινάρδου ο Κωνσταντάρας και ο Μούτσιος, και μένει μπουκάλα ο Μπειζάνης

πράγματι είναι η Κοιμήσεως της Θεοτόκου (φαίνεται και η εκκλησία)

018.jpg

το σπίτι στο 12 όμως από την αρχή που το είδα δε μου άρεσε για σπίτι Μπειζάνη, επειδή όπως γράφω :

"Εντούτοις είναι ξεκάθαρο στα παρακάτω screenshots ότι ο Μπειζάνης κατεβαίνει

από την κυκλική σκάλα και πηγαίνει σε κάθετο διάδρομο για να βγει στην Κοιμήσεως Θεοτόκου

πράγμα που δε γίνεται με τη σημερινή διάταξη του χώρου στο σπίτι που είναι σήμερα στο 12 (1η φωτό 1η σειρά)"

Χάρη στον τρισμέγιστο antonovar :worship: :worship: βρήκαμε λίγο πιο πίσω το σπίτι του Φανούρη από το ο Φανούρης και το σόι του

και έχουμε και πολύτιμες φωτογραφίες

021.jpg

Για δείτε καλά ρε παιδιά. Μήπως το σπίτι του Φανούρη και το σπίτι του Μπειζάνη είναι... το ίδιο ? (!!!)

003.jpg

Μάλλον εεε ?? συγκίνηση ??

antonovar ανέβασε κι άλλες φωτογραφίες από τον μαντρότoιχο δεξιά του σπιτιού να δούμε το κάγγελο

0055.jpg

πιστεύω ότι είναι το ίδιο με αυτό πίσω από τον Μούτσιο στην πιο πάνω φωτο

λοιπόν συμπεράσματα :

1. Το σπίτι για να παίξει σε δύο ταινίες είχε κοινό γνωστό σε ΑΝΖΕΡΒΟΣ και Καραγιάννη-Καρατζόπουλο

2. Έχει αλλαγές ανάμεσα στα δύο παιξίματα Μπειζάνης (1964) - Φανούρης (1957)

3. έχει φύγει το ξυλουργείο και έχει γίνει άλλο σπίτι και έχει χωριστεί με μαντρότοιχο

4. Οι σκηνές με το αμάξι γυρίστηκαν στην κοιμήσεως επειδή ... δε χωρούσε το αμάξι στο στενό του σπιτιού

5. Το εσωτερικό του σπιτιού Μπειζάνη είναι studios ALFA

020.jpg

6. antonovar αν την ξανακοιτάξεις τη σκάλα από κοντά, δε θα κατέβει μόνο ο Φωτόπουλος, αλλά και ο Βέγγος ο Κωνσταντάρας και η Λινάρδου !!!

016.jpg

001.jpg

002.jpg

004.jpg

005.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε συ teacher.....τι μου κάνεις τώρα???...ειμαι ετοιμος να παρατήσω την δουλειά μου και να ξαναπάω στο Μαρούσι.......Εισαι ΘΕΟΣ.....επειδή εχω προσωπική αποψη ναι ειναι αυτό το ιδιο με το σπίτι του Φανούρη.Οι πλάκες, η πόρτα, τα δένδρα....προσκυνώ ,προσκυνώ ,προσκυνώ :bow: εις την νιοστή (για να μην το βαλω 100 φορές) .

Ακου τώρα και το δικό μου το story για να καταλάβεις(μου γίνεται δευτερη φορά μαθημα)....πως τελικά δεν πρέπει να βασιζεσαι απόλυτα σε τίποτε...Πριν πάω στο Μαρούσι εχω βρει αυτό το κειμενο http://aggelospolidoros.blogspot.gr/2011/05/blog-post_06.html διάβασε στό τελος τι γράφει ο τύπος???και πες μου τι καταλαβαίνεις??? Το υποτιθέμενο σπίτι τους δεν ειναι ΑΠΕΝΑΝΤΙ!!!!!.....ετσι οπως τα λεει και επειδη το εχω διαπιστώσει "ιδίοις όμμασι" αν το σπίτι τους ειναι το σπιτι του Φανούρη ειναι ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ 80-100 ΜΕΤΡΑ ΠΙΟ ΠΙΣΩ.

Το Σαββάτο φευγοντας απο το σπίτι του Φανούρη περναω και απο το υποτιθέμενο σπίτι του Βεγγου.....οντως κατι δεν κολλαει αλλα απέναντι ειναι μια σχετικά καινούργια πολυκατοικία οπότε δεν πολυασχολήθηκα και επίσης δεν εβαλα να δώ την ταινία με τον Βεγγο....οπου στο 1.01.58 βγαίνοντας να φύγουν και περπατώντας προς το αυτοκίνητο, που δεν φαινεται, για την εκδρομή στα 10 μέτρα έχουν το αδιεξοδο που υπαρχει και σήμερα στο σπίτι του Φανουρη....ενω αν ηταν στην Κοιμήσεως κανονικά θα επρεπε να φαινεται πολυ μακρυα στο βάθος η οδος Αναβρύτων.

Επειδή ειμαι στην δουλειά τωρα δεν τις εχω τις φωτογραφίες αλλα ο μαντρότοιχος ειναι πνιγμενος απο φυτά.οπότε δεν βγάζεις ακρη....Με βλεπω να ξαναπηγαίνω ετσι για να τους φανταστω ολους να κατεβαίνουν απο την σκάλα!!!!! και για να τραβηξω και τα υπόλοιπα σπιτια γύρω γύρω.

Πάντως ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ.......!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kyrbill, makism άλλη μια ταινία στη Σφακίων

Ο σκληρός άντρας (1961)

Χατζηχρήστος και Κέδρακας κατεβαίνουν από την Ψαρών και μπαίνουν στη Σφακίων

003_Sfakiwn.jpg

Απέναντι στο βάθος φαίνεται ο Ηλιόπουλος που βρίσκει το πορτοφόλι στο δεντράκι

και το κλωτσοσκούφι που τρέχει προς την είσοδο της Finos Films

004.jpg

και ο χαρακτηριστικός μας χάρτης με όλα τα στοιχεία :

Στο μπλε βέλος φαίνεται το σπίτι του Γεωργίτση στο Όλγα Αγάπη μου καθώς και η Λάσκαρη

που φεύγει βράδυ από το σπίτι του

010.jpg

και full size : http://oi60.tinypic.com/1fdz52.jpg (kambia please embed it)

και επιτέλους για πρώτη φορά σε ταινία θα δούμε και το μοναδικό σπίτι που διασώζεται μέσα στη Σφακίων από τον καιρό εκείνο

ωραίο ήταν, όπως όλα τα πράγματα τότε !!!

011.jpg

και full size : http://oi60.tinypic.com/xdck5c.jpg (kambia please embed it)

001_psarwn_pros_Sfakiwn.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
kyrbill, makism άλλη μια ταινία στη Σφακίων Ο σκληρός άντρας (1961)

και επιτέλους για πρώτη φορά σε ταινία θα δούμε και το μοναδικό σπίτι που διασώζεται μέσα στη Σφακίων από τον καιρό εκείνο

ωραίο ήταν, όπως όλα τα πράγματα τότε !!!
Δεν είσαι Teacher εσύ.. εσύ είσαι PROFESSOR!!! :worship:
 
Το ταλέντο της παρατηρητικότητας να το κοιτάξεις . Σοβαρά μιλάω .

Μην σταματάς να μας μας εκπλήσσεις .

περιμενουμε και αλλά απο εσένα.

εχουμε καποια ταινία σε εκρεμότητα;

Teacher είπε:
kyrbill, makism άλλη μια ταινία στη Σφακίων
Ο σκληρός άντρας (1961)

Χατζηχρήστος και Κέδρακας κατεβαίνουν από την Ψαρών και μπαίνουν στη Σφακίων
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
εχουμε καποια ταινία σε εκρεμότητα;
Σε εκκρεμότητα διαρκείας έχουμε "τα χτυποκάρδια στα θρανία" της hannele, όπου είμαστε αλλού για αλλού

Αλήθεια πού χάθηκε αυτό το κορίτσι ?? :)

Να δεις που δουλεύει πυρετωδώς και θα μας κάνει έκπληξη :)

ρε συ antonovar από τη συνέντευξη για το το "θα σε κάνω Βασίλισσα" με γονάτισε το :

"...Θυμάμαι τέλος, ότι σε κάποιες φάσεις του γυρίσματος, δεν έκανε ακριβώς αυτά που του υποδείκνυε ο σκηνοθέτης («γιατί δε μου έρχεται βρε αδερφέ») και θυμάμαι ότι ο σκηνοθέτης δεν του τα έκοβε..."

ΜΕΓΑΛΟΙ ΗΘΟΠΟΙΟΙ, ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ ΣΚΗΝΟΘΕΤΕΣ :worship: :worship:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
Να πω και τη γνώμη μου (μην με πυροβολήσετε πολύ) το σπίτι στο "Η Λίζα και η Άλλη"είναι αυτό : 38.100410, 23.835429 (Έρσης 4) σε μεγαλύτερη έκδοση. Πρέπει να έχει δεχτεί παρεμβάσεις και προσθήκες. Η γνώμη μου βασίζεται καθαρά σε γεωγραφικά και οπτικά σημεία στην πρώτη εικόνα το αμάξι είναι στη διασταύρωση Έρσης και ΠανδρόσουΠροβολή συνημμένου 127572
Η ΛΙΖΑ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ

Και μετά την Έρσης και Πανδρόσου στην Εκάλη.. άλλη μία Πανδρόσου και πάλι στην ίδια ταινία. :D Αυτή τη φορά στο Μοναστηράκι όπου και βλέπουμε τις αρχικές σκηνές με τους μικροπωλητές!

attachment.php


Οι σκηνές έχουν γυριστεί στο τέλος της Πανδρόσου κοντά στην πλατεία Μοναστηρακίου και το Τζαμί Τζισταράκη (τώρα Μουσείο Συλλογής Κεραμικών) όπως φαίνεται πολύ καθαρά εδώ:

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Τα Μαναβάκια" - 1957

άλλη μια ταινία που γυρίστηκε στην Αγ. Παρασκευή στα Κάτω Πατήσια 38.012638, 23.731332 (την ίδια πλατεία του "Ένας Ήρωας με Παντούφλες" post #1562)

δεν ξέρω πόση αξία μπορεί να έχει ως κωμωδία, αλλά έχει τεράστια αξία ως προς την τοποθεσία,

αφού έχει πάρα πολλές σκηνές από την περιοχή και όποιος μένει εκεί μπορεί

να δει μια πολύ ωραία άποψη του πώς ήταν η περιοχή του τη δεκαετία του 1950

Μετά μπορεί να κάνει μια βόλτα στην ίδια περιοχή και να δει πώς την κατάντησε η αστικοποίηση και οι εργολάβοι

Η Σαμαρά (μαντρότοιχος) διασταύρωση με Ευγενιου Καράβια

attachment.php
attachment.php


Η Σαμαρά

attachment.php
attachment.php


Η Αγ. Παρασκευή

attachment.php


Το σπίτι του Λογοθετίδη στο Ένας Ήρωας με Παντούφλες

attachment.php


και η γνωστή πολυκατοικία που μας έδωσε την απόδειξη της περιοχής

attachment.php
attachment.php


και η γέφυρα που φαίνεται προς το τέλος της ταινίας είναι λίγο πιο πάνω από την "Καφετζού" #1271

Λ. Ιωνίας με Σερίφου στο 38.009872, 23.728287

attachment.php
attachment.php


και ένα από τα πολύ ωραία :

πάλι προς το τέλος φαίνεται η Σερίφου στο ύψος του 49 όπου υπάρχει Καθαριστήριο. Τότε και ... σήμερα

attachment.php
attachment.php
attachment.php


i liza kai i alli pandrosou.jpg

i liza kai i alli tzami.jpg

007.jpg

001.jpg

003.jpg

002.jpg

006.jpg

004.jpg

005.jpg

004.jpg

008.jpg

009.jpg

012.jpg

010.jpg

011.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
"Τα Μαναβάκια" - 1957άλλη μια ταινία που γυρίστηκε στην Αγ. Παρασκευή στα Κάτω Πατήσια 38.012638, 23.731332 (την ίδια πλατεία του "Ένας Ήρωας με Παντούφλες" post #1562)
Τι λες τώρα???!!!! ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!! και δεν μιλάμε απλά για τεράστιες αλλαγές.. είναι σίγουρο ότι ούτε οι κάτοικοι της περιοχής δεν πρόκειται να την αναγνωρίσουν!! Την ταινία δεν την ήξερα (ναι ναι τ' ομολογώ) #) .. ευκαιρία να την δω όμως! Χίλια thanks Teacher!!! :acoustic:
 
τα μαναβάκια έχει πολλά εξωτερικά πλάνα. βλέπεις καλά την παλιά αθήνα flat . Σχεδόν όλα ισόγεια.

 


teacher, kyrbill Το νέο σπίτι Μπειζάνη τελικά που είναι;



Εξάρχεια η Κυψέλη.



ομολογώ ότι πριν περίπου 2-3 χρόνια κάπου είχα διαβάσει το που γυρίστηκε η συγκεκριμένη σκηνή λίγο πριν το τέλος της ταινίας που μετακομίζει στο νέο σπίτι και το τσέκαρα, αλλά δεν το συγκράτησα και έχει φύγει τελείως από το μυαλό μου.


 


Επίσης πρέπει τις μαρτυρίες (είναι και συγγενείς) να τις παρατηρώ καλύτερα.



έλεγαν:



<< εκεί γυρίστηκε το θα σε κάνω Βασίλισσα σε αυτό το σπίτι (Κοιμήσεως Θεοτόκου 12) βλέπαμε τον Βέγγο από κοντά >>



Και αυτό το σπίτι έμοιαζε σε σημεία με μερικές αλλαγές γι' αυτό και επέμενα , αλλά ευτυχώς στην ομάδα έχουμε μεγάλο ΛΑΓΩΝΙΚΟ!!!
#)

 

 




Teacher είπε:
Ευχαριστώ PT8 !!
δείτε κάτι ακόμα να σας κουφάνω :

"Θα σε κάνω Βασίλισσα" (1964)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπημένοι μου φίλοι και συμφορουμίστες, καλημερα!!! :hurrah: :wub: :wave:

Ελειψα για λιγες μερες εκτος Αθηνων και μου λείψατε πολύ!!! Δεν ειχα παρει μαζί μου laptop και απο το κινητο δεν μπορουσα εύκολα να μπω στο forum μας. Τι κανετε??? Οφειλω να πω οτι επαθα ρετρομανιακή στερηση αυτες τις μέρες που δεν ειχα ιντερνετ!!! Ειμαι απολυτως σίγουρη οτι θα δω παλι ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗΣ!!! :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award:

Το απόγευμα θα σας "διαβασω" αναλυτικά για να σας καμαρώσω!! Προς το παρον..χαρά και εργασία!! Καλη μερα σε όλους!!!
 
hannele είπε:
Αγαπημένοι μου φίλοι και συμφορουμίστες, καλημερα!!! :hurrah: :wub: :wave: Το απόγευμα θα σας "διαβασω" αναλυτικά για να σας καμαρώσω!! Προς το παρον..χαρά και εργασία!! Καλη μερα σε όλους!!!
Καλησπέρα Hannele!! Μας έλειψες!! Μας έλειψες!! έχεις πολλά να διαβάσεις. Περιμένουμε με ανυπομονησία και τα δικά σου νέα.. αλήθεια, έχεις αφήσει τίποτα ανεξιχνίαστο στον Πειραιά? :cool:
 
Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο Ι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Θ Ε Ο Ι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ο Λ Ο Ι Σ Α Σ!!!!!!!!!!!!!!

Τι να πω....δεν εχω λόγια....

Οτι και να πω, οτι και να βάλω, θα ειναι μηδαμινο μπροστά στις ανακαλυψεις σας....

Απλα θα βαλω κατι που το παρατήρησα προσφατα....

Το εσωτερικό της πολυκατοικίας όπου ήταν το σπίτι του Β.Λογοθετίδη και της Ιλιας Λιβυκου στην ταινία "Ο Ζηλιαρόγατος", χρησιμοποιηθηκε πριν λιγο διάστημα για τις αναγκες τηλεοπτικης διαφημισης. Ειναι ακριβως ίδιο και απαραλλακτο οπως τοτε!!!

Η πόρτα σε καθε διαμερισμα της πολυκατοικίας, με το χαρακτηριστικό στρογγυλο τζαμάκι που ανοιγει προς τα μέσα!

χωρίς τίτλο4.JPG

Οι στριφογυριστες σκάλες

χωρίς τίτλο5.JPG

Το ασανσερ σε καθε οροφο

χωρίς τίτλο6.JPG


kyrbill είπε:
Περιμένουμε με ανυπομονησία και τα δικά σου νέα.. αλήθεια, έχεις αφήσει τίποτα ανεξιχνίαστο στον Πειραιά? :cool:
Πάντα, όλο και καπου θα βρισκεται ο Πειραιας προς "ανακάλυψη" χιχιχιχιχιχι

χωρίς τίτλο2.JPG

χωρίς τίτλο3.JPG

χωρίς τίτλο.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλώς την hennele.

Είναι η γνωστή ιστορική πολυκατοικία στα Εξάρχεια οδό Στουρνάρη 2.

ψάξε στο YouTube θα σου αρέσει αυτά που θα ακούσεις.

https://el-gr.facebook.com/notes/638930979492974/

Screenshot 2015-03-23 20.20.44.jpg

hannele είπε:
Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο Ι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Θ Ε Ο Ι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ο Λ Ο Ι Σ Α Σ!!!!!!!!!!!!!!Τι να πω....δεν εχω λόγια....

Οτι και να πω, οτι και να βάλω, θα ειναι μηδαμινο μπροστά στις ανακαλυψεις σας....

Απλα θα βαλω κατι που το παρατήρησα προσφατα....

Το εσωτερικό της πολυκατοικίας όπου ήταν το σπίτι του Β.Λογοθετίδη και της Ιλιας Λιβυκου στην ταινία "Ο Ζηλιαρόγατος", χρησιμοποιηθηκε πριν λιγο διάστημα για τις αναγκες τηλεοπτικης διαφημισης. Ειναι ακριβως ίδιο και απαραλλακτο οπως τοτε!!!

Η πόρτα σε καθε διαμερισμα της πολυκατοικίας, με το χαρακτηριστικό στρογγυλο τζαμάκι που ανοιγει προς τα μέσα!

Προβολή συνημμένου 129566 Προβολή συνημμένου 129567
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα