Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Teacher είπε:
....antonovar η παρατήρησή σου με την πόρτα την ξύλινη είναι πολύ σπουδαία και δεν την είχα και χρήζει μελέτης τις επόμενες μέρεςόμως το σπίτι της Γράμμου το είδα και εγώ και το απέρριψα επειδή το μπροστινό του έπρεπε να είναι σαν αυτό αλλά ανάποδα...
να συμπληρώσω παιδιά, ότι στην προηγούμενη επίσκεψή μου στην περιοχή (μιλάω για πέρυσι τον Οκτώβριο κι όχι προχθες), και μετά την φωτογράφιση των σημείων της ΄Θείας μου της χίπισσας΄, κατάφερα και 'τρύπωσα' (να δω πότε θα με συλλάβουν εμένα) μέσα στο χτισμένο πλέον τετράγωνο Σοφ. Βενιζέλου-Γράμμου-Πλαστήρα-Μαυρομιχάλη. Εκεί ακριβώς έχουν χτιστεί πολυκατοικίες που αφήνουν έναν μικρό ακάλυπτο χώρο στο κέντρο. Αυτό το έκανα γιατί τότε, έψαχνα το σπίτι που μπλεδίζει (όπως πολύ σωστά το χαρακτήρισε ο Antonovar) και που σίγουρα ήταν κοντά ή μπροστά από τον Πουλόπουλο όταν τραγουδούσε. Βέβαια τότε, δεν είχαμε φτάσει τόσο κοντά στα τυράδικα και τους δρόμους, οπότε μόνο αυτό ήταν το κίνητρό μου. Δυστυχώς οι φωτογραφίες από το εσωτερικό του ακάλυπτου δεν με βοήθησαν στο να βρω κάποιο κτίσμα (εξωτερικό τοίχο) που να με παραπέμπει σ' αυτά της ταινίας. Πιθανολογούσα όμως ότι η αυλή που μπαίνει η Βλαχοπούλου ήταν η Μαυρομιχάλη και ο Πουλόπουλος είχε πλάτη την Γράμμου κ Πλαστήρα. Σίγουρα έχουν γίνει πολλές αλλαγές στον χώρο.. μπορεί ακόμα η Τροίας που σταματάει πλέον στην Πλαστήρα, να συνέχιζε, οπότε η είσοδος της αυλής να ήταν αυτή κι όχι η Μαυρομιχάλη.. Είναι μεγάλο τετράγωνο σήμερα και μου έκανε εντύπωση.. Δεν ξέρω αν θέλετε να βάλω και τις φωτογραφίες που είχα τραβήξει.. ή για να μην γεμίζουμε με ποστς, αν θέλει κάποιος, να του τις στείλω μήπως και δει κάτι.. άλλωστε πλέον παίζουμε στις λεπτομέρειες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
Κατερίνα θες βοήθεια στην τοποθέτησή τους στη λίστα της 1ης σελίδας και στην Ταξινόμηση ? ή το έχεις και αυτό ?

Το νοσοκομείο του Λεβεντόπαιδου, εμφανίζεται και σε μια πιο πρόσφατη ταινία με τον Μουστάκα (στο τέλος της ταινίας)

"Ένας Νομοταγής Πολίτης" - 1974

Προβολή συνημμένου 132212 Προβολή συνημμένου 132211

@antonovar

antonovar η παρατήρησή σου με την πόρτα την ξύλινη είναι πολύ σπουδαία και δεν την είχα και χρήζει μελέτης τις επόμενες μέρες

όμως το σπίτι της Γράμμου το είδα και εγώ και το απέρριψα επειδή το μπροστινό του έπρεπε να είναι σαν αυτό αλλά ανάποδα

Πιστεύω ότι το έχεις προσέξει ότι είναι συμμετρικά σα να έχουν στη μέση καθρέφτη

Το σπίτι όμως που βρίσκεται μπροστά και γωνία δεν είναι νεόκτιστο ώστε να πούμε ότι χτίστηκε στη θέση του. Εϊναι εκείνης της εποχής

Ούτε μπορούμε να πούμε ότι κάλυψαν ημιυπαίθριους. Δεν ταιριάζει

Επίσης πίσω του τοτε φαίνεται να είχε οικόπεδο με μια Ελιά. Και το σπίτι πίσω του επίσης δεν είναι νεόκτιστο

Επίσης είναι ανάποδα οι κολώνες της ΔΕΗ.

Επίσης μου λείπει και αυτό το σπίτι επάνω στην Πλαστήρα (πίσω από τον μεθυσμένο στο βάθος που φαίνεται να έχει μαγαζί πόρτα κανονική και άνοιγμα καμάρας

και τα δύο πρώτα με γείσο

Προβολή συνημμένου 132213

Πάντως και εγώ πιστεύω ότι κάπου κεί κοντά στα στούντιο είναι

και δεν πιστεύω με τίποτα ότι είναι μέσα στο μεγάλο οικοπεδο που ονομάζεις πλατώ 2

για δες και αυτά και ψάχνουμε και την πολύ σημαντική παρατήρηση της ξύλινης πόρτας
Δασκαλέ ....σε ολα τα παραπάνω εχεις δίκιο....και ολα αυτά που γραφεις ειναι ακριβώς αυτα που απασχολούσαν και εμένα πολυ πρίν βρουμε τόσες ταινίες που εχουν σχεση με αυτό τό μέρος. Και γιαυτό εσπαγα το κεφάλι μου...Μεχρι εχθες που βρήκα αυτό την σκηνή απο το Ψευτη....που δειχνει τον τοιχο και αυτη την προχειρη ξυλοπορτα που βλεπουμε στον χιπισα και στον ΠΥΡΕΤΟ....οπότε το πιάνουμε με την μεθοδο της λογικής χρησιμοποιώντας τα χειροπιαστά που εχουμε στα χερια.

Που βρισκεται ο Πουλοπουλος ??.Εχοντας σαν ΣΙΓΟΥΡΟ σημαδι...την πολυκατοικία που είναι Γραβιάς και Πλαστήρα...είναι αριστερά της Γραβιας.Αν πίσω του είναι η εισοδος του τυράδικου συμφωνα με την ξυλινη κολώνα με το διαγώνιο στηριγμα της ΔΕΗ τότε ο δρομος που φαίνεται καθετος στην Πλαστήρα στο ορατότης μηδεν..οπου βρισκεται το χαμηλο σπίτι,και φαινεται σαν πιατσα ταξί....θα ειναι η ή Γραβιάς η η Γράμμου δεν μπορεί να ειναι αλλος...καποιος απο τους δύο θα ειναι.....Αυτο με τις κολωνες το σκεφτηκα και εγώ αλλα απο την αλλη παρατηρησε το σπιτι δηλαδη γείσο κολώνα παραθυρο.....και επίσης δες το αλλο μίσο που στην ταινία ειναι σαν το ειδωλο του ενώ σήμερα ειναι ενα διορωφο με 2 πορτες κολλητα το οποιο ειναι λιγο παραξενο.

Τό μονο στοιχείο που μου ταιριαζει στην Γραμμου ειναι ενα διορωφο που ειναι στο 3....αλλα μου φαινεται πολυ μέσα...σε σχεση με το σπιτι που φαινεται στο ορατοτης μηδεν με τον μπλε τοιχο.

Τελος παντων το ελεχουμε το θεμα και πιστευω οτι πλησιαζουμε στην λυση....και σιγουρα δεν ειναι στην πλατεια κοκκινοπουλου...

@KYRBILL....το ρωτας βαλε οτι φωτογραφιες...εχεις......μπας και δουμε φως

Συμπληρώνω και κάτι τελευταίο η πολυκατοικία Γραβιάς και Πλαστήρα ......στο ορατότης μηδεν δεν θα επρεπε να φαινεται????

@ teacher συμπληρώνω και εγώ....Αυτος ο γαμη!@$%#ς ο μπεκρης και το σπιτι με το μαγαζί πίσω του μου χαλαγε ολη τη σουπα.....οσο για την κολώνα της Δεη που αν ημουνα εκεί θα κοπαναγα το κεφαλι μου επανω....δες οτι η πρώτη στην Γραμμου και Πλαστηρα ειναι απο την μερια του σπιτιου....

νέα συμπηρωματική δήλωση (μήπως επρεπε να κανουμε chat καλυτερα) :D

Δασκαλε ευχαριστώ πολυ....επρεπε να το βρούμε το τυραδικο μπας και ξεκολλησουμε απο κει.....Τα υπολοιπα αυριο...τι αυριο??....σήμερα δηλαδη οταν ξημερώσει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar είπε:
.....Τό μονο στοιχείο που μου ταιριαζει στην Γραμμου ειναι ενα διορωφο που ειναι στο 3....αλλα μου φαινεται πολυ μέσα...σε σχεση με το σπιτι που φαινεται στο ορατοτης μηδεν με τον μπλε τοιχο.Τελος παντων το ελεχουμε το θεμα και πιστευω οτι πλησιαζουμε στην λυση....και σιγουρα δεν ειναι στην πλατεια κοκκινοπουλου...

@KYRBILL....το ρωτας βαλε οτι φωτογραφιες...εχεις......μπας και δουμε φως
antonovar θα ανεβάσω όσες φωτογραφίες πιστεύω ότι θα βοηθήσουν.. απλά θα χρειαστώ λίγο χρόνο για να ελέγξω ποιες μπορεί να φανούν χρήσιμες! προχθές μόνο έβγαλα καμιά 200αριά!!! :eek:

Τώρα όσον αφορά το σπίτι στην Γράμμου μακάρι να είναι αυτό... σίγουρα είναι κάπου εκεί.. και το τσέκαρα κι εγώ πολλές φορές. Και σίγουρα είναι ένας πάρα πολύ στενός δρόμος γιατί στο ΄Λεβεντόπαιδο' φαίνεται πολύ καθαρά ότι μένει λίγος χώρος από τα παρκαρισμένα ταξί. όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα άλλον δρόμο τόσο στενό μεταξύ των υπολοίπων παράλληλων. Ένα πράγμα όμως δεν μου κολλάει παρά τις πολλές αλλαγές που μπορεί να έχουν γίνει στα χρόνια.. και θα ήθελα πολύ την γνώμη σας.. όντως αυτό το σπίτι μοιάζει πολύ.. και σίγουρα είμαστε όλοι πολύ 'εκπαιδευμένοι' πλέον στο να ψάχνουμε τα παλιά σπίτια για να μας βοηθήσουν στο στίγμα.. όντως μπορεί να έχουν τροποποιήσει την βεράντα και να την έκλεισαν (η πολεοδομία άραγε διαβάζει το φόρουμ) :cool: . Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως γίνεται να υπάρχει δίπλα κι άλλο κτίριο παλιό διαφορετικό από αυτό που βλέπουμε στο 'Λεβεντόπαιδο'. Κι αν το προσέξουμε, είναι σίγουρα της ίδιας εποχής. Επίσης από το τέλος του σπιτιού με την αυλή μέχρι την διαστάυρωση που περπατάει ο Παπαμιχαήλ με την Ναθαναήλ, χωράνε 2 αυτοκίνητα με το ζόρι ενώ στο σημείο που υποδεικνύειες σήμερα, χωράνε άνετα 3. Κι εκεί ακριβώς φαίνεται να τελειώνει το στενό και να αρχίζει άλλος δρόμος, με κατάστημα και ταμπέλα δρόμου όπως βλέπω εγώ τουλάχιστον εδώ

to leventopaido dromos.jpg

Η οποία πρέπει να είναι κι η Πλαστήρα.. τα όρια της οποίας (όσες αλλαγές και να έχουν γίνει) δεν έχουν αλλάξει. Να, αυτό μόνο δεν μου κολλάει..
 
Μπράβο antonovar και πάλι :clap: :clap: νομίζω ότι κλείνει το θέμα του "τυράδικου" ως προς το σημείο

και εγώ πιστεύω ότι το διόροφο δεν ήταν διόροφο αλλά μονόροφο και ότι ο δεύτερος όροφος ήταν σκηνικό

Υπάρχουν σκηνές όπου το διόροφο φαίνεται πολύ φτηνιάρικο

stefania_001.jpg

Στη φάση στη "Στεφανία" που αναβαίνει η τρόφιμη στην κορυφή, πατάει σε εξέδρα. Ίσως αυτή που βλέπουμε τόσο καιρό στην άκρη

του οικοπέδου και που είδαμε και πρόσφατα στον "ΞΕΝΟΙΑΣΤΟ ΠΑΛΑΒΙΑΡΗ"

Στο άλλο μέτωπο του μεγάλου οικοπέδου που δεν το έχουμε δει ακόμα (το πλατώ 2 όπως το λες) πράγματι πρέπει να υπήρχαν τα Βουστάσια

του Μέρλα. Υπάρχει ένα documanter 6 επεισοδίων με την Ιστορία των Αγίων Αναργύρων όπου έχει ένα σκαρίφημα των Βουστασίων του Μέρλα


(Βάζω και τη φωτο του Μέρλα για να τον δούμε επιτέλους αυτόν τον άνθρωπο)

voustasia_002.jpg

Αυτό το οίκημα δε νομίζω να το έχουμε δει μέχρι σήμερα και προφανώς ήταν τα βουστάσια

Προσθέτω και δύο ταινίες ακόμα που έχουν σκηνές στο τυράδικο

Είναι το επιπλοποιείο του Βογιατζή στο "Μια Ιταλίδα από την Κυψέλη" - 1968

002.jpg

και τα γλέντια από τους γάμους στη "Νεράιδα και το Παλικάρι" - 1969

004.jpg

και τα δύο γλέντια εκεί και προφανώς γυρίστηκαν το ένα μετά το άλλο

Αξιοπρόσεκτο σε αυτή την ταινία είναι και το πηγάδι. Ας το έχουμε στο μυαλό μας

005.jpg

Merlas_001.jpg

003.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kyrbill είπε:
antonovar θα ανεβάσω όσες φωτογραφίες πιστεύω ότι θα βοηθήσουν.. απλά θα χρειαστώ λίγο χρόνο για να ελέγξω ποιες μπορεί να φανούν χρήσιμες! προχθές μόνο έβγαλα καμιά 200αριά!!! :eek: Τώρα όσον αφορά το σπίτι στην Γράμμου μακάρι να είναι αυτό... σίγουρα είναι κάπου εκεί.. και το τσέκαρα κι εγώ πολλές φορές. Και σίγουρα είναι ένας πάρα πολύ στενός δρόμος γιατί στο ΄Λεβεντόπαιδο' φαίνεται πολύ καθαρά ότι μένει λίγος χώρος από τα παρκαρισμένα ταξί. όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα άλλον δρόμο τόσο στενό μεταξύ των υπολοίπων παράλληλων. Ένα πράγμα όμως δεν μου κολλάει παρά τις πολλές αλλαγές που μπορεί να έχουν γίνει στα χρόνια.. και θα ήθελα πολύ την γνώμη σας.. όντως αυτό το σπίτι μοιάζει πολύ.. και σίγουρα είμαστε όλοι πολύ 'εκπαιδευμένοι' πλέον στο να ψάχνουμε τα παλιά σπίτια για να μας βοηθήσουν στο στίγμα.. όντως μπορεί να έχουν τροποποιήσει την βεράντα και να την έκλεισαν (η πολεοδομία άραγε διαβάζει το φόρουμ) :cool: . Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως γίνεται να υπάρχει δίπλα κι άλλο κτίριο παλιό διαφορετικό από αυτό που βλέπουμε στο 'Λεβεντόπαιδο'. Κι αν το προσέξουμε, είναι σίγουρα της ίδιας εποχής. Επίσης από το τέλος του σπιτιού με την αυλή μέχρι την διαστάυρωση που περπατάει ο Παπαμιχαήλ με την Ναθαναήλ, χωράνε 2 αυτοκίνητα με το ζόρι ενώ στο σημείο που υποδεικνύειες σήμερα, χωράνε άνετα 3. Κι εκεί ακριβώς φαίνεται να τελειώνει το στενό και να αρχίζει άλλος δρόμος, με κατάστημα και ταμπέλα δρόμου όπως βλέπω εγώ τουλάχιστον εδώ

Προβολή συνημμένου 132222

Η οποία πρέπει να είναι κι η Πλαστήρα.. τα όρια της οποίας (όσες αλλαγές και να έχουν γίνει) δεν έχουν αλλάξει. Να, αυτό μόνο δεν μου κολλάει..
Καλέ μου φίλε kyrbill που παρεπιπτόντως σε ευχαριστώ για αλλη μια φορά γιατί για μένα το post 1078 είναι ένα από τα 10 σημαντικότερα που υπαρχουν σε αυτό το νήμα δες αυτή την φωτογραφία με τον μπεκρή από τον πυρετό της ασφαλτου που εμένα με μπερδευε για τον αντιθετο λογο από αυτόν που μου γράφεις για το λεβεντόπαιδο ..αν χτιστεί ολο το οικόπεδο μεχρι την γωνία όπως είναι σήμερα χωράνε να παρκαρουν 3 αυτοκίνητα???..... Προβολή συνημμένου 132244

Συμπληρώνω και κάτι αλλο για να σε βοηθήσει...Αν δεις στην παραπανω φωτογραφία δεξια απο το σπίτι που ειναι παρκαρισμενο κάθετα ενα αυτοκινητο το 1966 που εχει γυρισθεί ο πυρετος δεν εχει χτισθεί ακόμα η πολυκατοικία Γραβιάς και Πλαστήρα που είχες αναφέρει στην θεία μου την χιπισσα(1971)

αλλα υπαρχει το σπιτι με τα κεραμίδια που ειναι κάθετα στην Πλαστήρα New Movie (185).Movie_Snapshot.jpg το οποίο φαίνεται και στις δύο ταινίες

New Movie (198).Movie_Snapshot.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
και τα γλέντια από τους γάμους στη "Νεράιδα και το Παλικάρι" - 1969

Προβολή συνημμένου 132241 Προβολή συνημμένου 132242

Αξιοπρόσεκτο σε αυτή την ταινία είναι και το πηγάδι. Ας το έχουμε στο μυαλό μας

Προβολή συνημμένου 132240
Παιδιά, το σπίτι του Βροντάκη οπου εγινε και το γλεντι, ειναι ολο ντεκορ μεσα στο στούντιο της FF στους Αγ. Αναργύρους.

Και οι τοιχοι και το πηγαδι, ειναι ψεύτικα, στημμένα για τις αναγκες της ταινιας, δεν ειναι αληθινά.

Το εχω αναφερει στο post 1200 από δημοσιευμα της εποχής εκείνης, το οποιο το εχουν βάλει σε σελιδα στο fb
 
hannele είπε:
Παιδιά, το σπίτι του Βροντάκη οπου εγινε και το γλεντι, ειναι ολο ντεκορ μεσα στο στούντιο της FF στους Αγ. Αναργύρους. Και οι τοιχοι και το πηγαδι, ειναι ψεύτικα, στημμένα για τις αναγκες της ταινιας, δεν ειναι αληθινά.

Το εχω αναφερει στο post 1200 από δημοσιευμα της εποχής εκείνης, το οποιο το εχουν βάλει σε σελιδα στο fb
Ευτυχώς πάντως που οι Αγ.Ανάργυροι δεν είχαν θαλασσα...γιατι και την υπολοιπη ταινία εκει θα την γύριζε ο Δημόπουλος....:biglaugh:
 
Παίδες, ενα είναι το κοινό μυστικό όνομα σε όλες αυτές τις ταινίες που έχουν άρωμα τυριού

Μάρκος Ζέρβας
 
antonovar είπε:
Καλέ μου φίλε kyrbill που παρεπιπτόντως σε ευχαριστώ για αλλη μια φορά γιατί για μένα το post 1078 είναι ένα από τα 10 σημαντικότερα που υπαρχουν σε αυτό το νήμα δες αυτή την φωτογραφία με τον μπεκρή από τον πυρετό της ασφαλτου που εμένα με μπερδευε για τον αντιθετο λογο από αυτόν που μου γράφεις για το λεβεντόπαιδο ..αν χτιστεί ολο το οικόπεδο μεχρι την γωνία όπως είναι σήμερα χωράνε να παρκαρουν 3 αυτοκίνητα???.....
Καταρχήν πολλά πολλά συγχαρητήρια για το σπίτι Γράμμου 32! :award: :award:Αυτό όντως είναι το σπίτι!! Κι είναι κι απ' τα ωραιότερα δώρα γενεθλίων που έχω πάρει προσωπικά!!.. έστω κι εν αγνοία σου!! ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ φίλε μου!!! :thanx2: :thanx2:Το είχα δει πολλές φορές αλλά τα διπλανά σπίτια με μπέρδευαν.. κι εξακολουθούν να με μπερδεύουν!..και τους ρίχνω άπειρα 'γαλλικά' όπως εσύ στην κολώνα!! χαχαχα

Για να είμαι ειλικρινής, πιο πολύ μπερδεύτηκα με την επεξήγησή σου παρά βοηθήθηκα! Εσύ μια χαρά τα εξηγείς αλλά εγώ ίσως το έχω κάπως αλλιώς στο μυαλό μου.. τι να πω? Ίσως να μην ήμουν κι αρκετά σαφής στην απορία μου!

Για να σου εξηγήσω λοιπόν τι εννοώ.. η φωτογραφία με τον μεθύστακα από τον ΠΥΡΕΤΟ, δεν έχω καταλάβει που είναι.. οπότε δεν μπορεί και να με βοηθήσει! Απ' την άλλη η φωτογραφία από την ΧΙΠΙΣΣΑ καταλαβαίνω που είναι γιατί έκανα και διατριβή στο συγκεκριμένο!χιχι

Το σπίτι τώρα που μπλεδίζει, είναι σαφές ότι το μπαλκόνι του κοιτάει προς ένα στενό (απέναντι από το σπίτι με τις κολώνες - Γράμμου 32) και φυσικά η πλαϊνή του (μπλε) πλευρά έχει καλυφτεί πλέον με κτίσμα που χτίστηκε αργότερα (το γωνιακό που λες κι εσύ ότι χτίστηκε μετά). Μέχρι εδώ καλά... Αυτό που με μπερδεύει είναι τι σχέση έχει το σπιτάκι που φαίνεται εδώ

pyretos spitaki.jpg. Αυτό διευκρίνησέ μου σε παρακαλώ που ακριβώς είναι..αν μπορείς με σχεδιάγραμα!

Επίσης το ερώτημά μου αφορά κι αυτήν την φωτό που έχεις βάλει ΑΕΒΕΠΕΤ.jpg μ' ένα ίδιο σχεδιάγραμμα, θα σου εξηγήσω πως το αντιλαμβάνομαι εγώ.. προσωπικά λοιπόν, νομίζω ότι ο χώρος αυτός 'τυράδικο' όπως το λέμε, είναι εδώ

FF tyradiko.jpg. Και να εξηγήσω..

1) Με κόκκινο είναι ο χώρος που πραγματοποιόντουσαν όλα αυτά τα γυρίσματα (τυράδικο). Θεωρώ ότι δεν έφτανε μέχρι την Μαυρομιχάλη γιατί υπάρχει αυτη η παλιά μονοκατοικία

plastira 83.jpgεπί της Πλαστήρα που λογικά το διέκοπτε.

2) Με κίτρινο είναι η Τροίας όπως εγώ νομίζω ότι συνέχιζε..(διέσχιζε και την Πλαστήρα) κι έφτανε μέχρι τα στούντιο της ΦΦ όπως φαίνεται με το στενάκι που υπάρχει ακόμα.

ff troias.jpg

3) Με πράσινο είναι το σημείο που καθόταν ο Πουλόπουλος καθώς και η πολυκατοικία στην πλάτη του. Ενώ με μπλε είναι η πολυκατοικοία που περπατάει η Βλαχοπούλου με το μπούγιο ;-) και οι δύο σκηνές από την Χίπισσα.

hipissa gwnia.jpg

Το σπίτι που ρωτάω και με μπερδεύει είναι στην Γράμμου 30 και δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει αυτό το σπίτι

gramou 30.jpg. Τόσες αλλαγές έγιναν? Η στρογγυλή κολώνα που πήγε? Και τα δύο (λεβεντόπαιδο και τώρα) μου φαίνονται παλιά κτίσματα.

Επίσης θα ήθελα πολύ να μάθω την γνώμη σου για αυτό το στενό δρομάκι που βλέπω σ' αυτήν την φωτό mple spiti.jpg και που λογικά είναι η διπλής κυκλοφορίας Πλαστήρα με τα τεράστια πεζοδρόμια. Αυτά τα 2 τελευταία στοιχεία είναι αυτά που δεν καταλαβαίνω.. sorry αν έγινα κουραστικός με τις λεπτομέρειες, αλλά προσπάθησα να ξεδιπλώσω όσο περισσότερο μπορούσα το σκεπτικό μου και τις απορίες μου για να σε βοηθήσω και στην απάντησή σου! Και πάλι χίλια ευχαριστώ φίλε μου!!! :flower:

i theia mou i hipissa spitaki now.jpg

New Movie (159).Movie_Snapshot.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σας προσθεσω και περισσότερες απορίες??? :precry:

Με ολα αυτά, δλδ τυραδικο, εργοστασιο Μερλα, FF, Αγίους Αναργύρους, Ντίνος Δημόπουλος, μου ήρθε στο μυαλό άλλη μια ταινία: Κοντσέρτο για πολυβόλα! Θυμηθείτε τις σκηνές στα χαλάσματα όπου η Νίκη (Τζένη Καρέζη) τρωει το ξύλο της ζωής της, για να διαπιστώσει ο Δαρειος (Μ.Κατράκης) αν τον έχει προδώσει ή οχι. Θυμηθείτε τις σκηνές στους τίτλους οπου η πομπή με τα στρατιωτικα αυτοκίνητα βγαινει απο κατι τετοια γκρεμισμένα κτίρια. Γιατί μου εχει κολλήσει τωρα η ιδεα οτι και αυτες οι σκηνες γυρίστηκαν εκει?????????????????????????????????
 
συνέχεια του post 323 όπου αναφέρεται η Αγία Μαρίνα που εμφανίζεται και σε αυτή την ταινία

010.jpg

με τον Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Ο ΘΑΝΑΣΗ ΒΕΓΓΟ να δίνει ΡΕΣΙΤΑΛ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ σε μία από τις πιο δυνατές ταινίες του Ελληνικού Κινηματογράφου

"Ο ΘΑΝΑΣΗΣ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΣΦΑΛΙΑΡΑΣ" - 1975

Το σπίτι του Θανάση είναι η γνωστή γωνία, στην οδό Οτρυνεών και Αιγινήτου κάτω από το Αστεροσκοπείο

και έχει παίξει και ως το σπίτι της Λάσκαρη στο "Αυτοί που μίλησαν με το θάνατο" (έχει αναφερθεί ήδη για τη συγκεκριμένη ταινία - δες από πρώτη σελίδα)

003.jpg

Στο τέλος της ταινίας, το στρατόπεδο που παρουσιάζεται ο Θανάσης είναι ο Άγρυλος (κτήμα Καμπά),

005.jpg

με το σπίτι του Πανάγου

007.jpg

το δέντρο και τη βρύση που πέσανε οι μούτζες στον Μαυρογυαλούρο

008.jpg

και το σπίτι του Γκρούεζα (Βίλα Καμπά) και την εξωτερική τουαλέτα

006.jpg

Στη συγκεκριμένη ταινία το κτήμα Καμπά φαίνεται πολύ ωραία γύρω γύρω

001.jpg

004.jpg

009.jpg
 
kyrbill είπε:
Καταρχήν πολλά πολλά συγχαρητήρια για το σπίτι Γράμμου 32! :award: :award:Αυτό όντως είναι το σπίτι!! Κι είναι κι απ' τα ωραιότερα δώρα γενεθλίων που έχω πάρει προσωπικά!!.. έστω κι εν αγνοία σου!! ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ φίλε μου!!! :thanx2: :thanx2:Το είχα δει πολλές φορές αλλά τα διπλανά σπίτια με μπέρδευαν.. κι εξακολουθούν να με μπερδεύουν!..και τους ρίχνω άπειρα 'γαλλικά' όπως εσύ στην κολώνα!! χαχαχα
Για να είμαι ειλικρινής, πιο πολύ μπερδεύτηκα με την επεξήγησή σου παρά βοηθήθηκα! Εσύ μια χαρά τα εξηγείς αλλά εγώ ίσως το έχω κάπως αλλιώς στο μυαλό μου.. τι να πω? Ίσως να μην ήμουν κι αρκετά σαφής στην απορία μου!

Για να σου εξηγήσω λοιπόν τι εννοώ.. η φωτογραφία με τον μεθύστακα από τον ΠΥΡΕΤΟ, δεν έχω καταλάβει που είναι.. οπότε δεν μπορεί και να με βοηθήσει! Απ' την άλλη η φωτογραφία από την ΧΙΠΙΣΣΑ καταλαβαίνω που είναι γιατί έκανα και διατριβή στο συγκεκριμένο!χιχι

Το σπίτι τώρα που μπλεδίζει, είναι σαφές ότι το μπαλκόνι του κοιτάει προς ένα στενό (απέναντι από το σπίτι με τις κολώνες - Γράμμου 32) και φυσικά η πλαϊνή του (μπλε) πλευρά έχει καλυφτεί πλέον με κτίσμα που χτίστηκε αργότερα (το γωνιακό που λες κι εσύ ότι χτίστηκε μετά). Μέχρι εδώ καλά... Αυτό που με μπερδεύει είναι τι σχέση έχει το σπιτάκι που φαίνεται εδώ

Προβολή συνημμένου 132315 (στο παράλληλο σοκάκι μεταξύ Γραβι


Kyrbill χρόνια σου πολλά και να τα εκατοστήσεις......και για να τα εκατοστήσεις...θα πρεπει να αποφευγεις τις επικινδυνες φωτογραφίσεις :D :D οπότε ξέρεις....δεν χρειαζεται να μπάινεις μέσα στα πρωην εργοστάσια.....οι φωτογραφίες σου βοηθούν μία χαρά και απέξω......

Πάμε τώρα στα..των Αγίων Αναργύρων

Ξεκινάμε απο τον Μπεκρή στόν Πυρετό της Ασφαλτου και την Θεία μου την χιπισσα...Στην Χιπισσα εχουμε το κρεοπωλείο που βλεπουμε στην Νικ.Πλαστήρα 62

οπου η Βλαχοπούλου χορευει...με κατευθυνση προς την Πάρνηθα ασ πούμε.New Movie (198a).Movie_Snapshot.jpg Εδώ μπερδευεσαι... ο Μπεκρής δεν ειναι πιο πισω απο την Βλαχοπουλου προς την Ψαρων...αλλα πιο μπροστά προς την Γραμμου.

Εκεί που είναι το βελακι είναι περίπου η πολυκατοικία στην Πλαστήρα 62 η οποία τοτε δεν εχει χτισθεί ακόμα(πυρετος 1966---χιπισσα 1971)

Απο το ιδιο σημείο μπορεις να καταλαβεις την σχεση με το σπίτι στο ΛΕΒΕΝΤΟΠΑΙΔΟΓΡΑΜΜΟΥ 34.jpg συνεχίζοντας

Ξαναπαμε πίσω στον φίλο μας τον μπεκρή.....ο τοιχος που βλεπουμε στα αριστερα του ειναι απο το σπίτι που φαινεται πίσω απο την Βαλσάμη-Βλαχοπούλου οταν πάνε να μπούνε στο σπίτι τουςNew Movie (108).Movie_Snapshot.jpg το οποίο καταλαβαίνεις απο το "αναγλυφο" του σοβά,αλλα και αν δεις την συνεχεια στον ΠΥΡΕΤΌ μερικές σκηνές πιο κάτω οταν το περιπολικο σταματαει εξω απο το σπιτι του μπεκρή που ειναι λιγα μετρα πιο κατω.

Φαντασου οτι το σπίτι βρισκεται ειναι καθετα μεταξύ Τρόιας και Γραμμου.

Πάμε τώρα στο σπιτι με τον μπλε τοιχο..που ευτυχώς που το βρήκε ο δασκαλος στο ορατότης μηδέν γιατι εγω βλεποντας το στην χιπισσα νομιζα οτι ηταν οθονη θερινου σινεμα :D .Αν πας στο λεβεντοπαιδο είναι στην σκηνή με την μπετονιέρα ;) που λεγαμε....και ειναι ο τοιχος που φαινεται πίσω τους (οχι ο μπλε τοιχος αυτός ειναι στον 1 οροφο που δεν φαινεταιNew Movie (132).Movie_Snapshot.jpg Παπαμιχαηλ Ναθαναηλ περπατανε προς την ΓΡΑΜΜΟΥ πισω τους ειναι η τροιας και αν παραξενευεσαι πως φαινεται τοσο κοντα η τροιας είναι γιατι πισω τους ειναι αχτιστο οικοπεδο.

Ξαναπαμε τώρα στον μπλε τοιχο ..που φαινεται και στην ορατότητα μηδένNew Movie (176).Movie_Snapshot.jpg και το βλεπουμε μεσα απο το τυράδικο.Στο βελακι ειναι η μαντρούλα που τραγουδούσε ο Πουλοπουλος ..οπου θα βλεπαμε την πλατη του αν ειχε βρεθει η μηχανή του χρόνου και παρακολουθουσαμε τα γυρίσματα απο το ιδιο σημείο :D ...και ναι αυτός ο δρόμος που περναει ειναι η Νικ Πλαστήρα γιατι ο φακός τραβαει καθετα και απο μακρυα και το καλό βαθος πεδίου που ειχαν

οι καλες κινηματογραφικες μηχανες της φφ..διατρεβλωνει την πραγματική αποσταση.

Τελος το δικό μου το σχεδιο ειναι αυτό αλλα δυστυχώς επειδή το φτιάχνω εγώ και οχι ο δασκαλος...που σαφέστατα υπερέχει σε αυτό ....δεν θα είναι διανθισμενο...με βελακια και φωτογραφίες.....οπότε δειξτε κατανόηση :D φφ sxedio 2.jpg...αν φαίνεται σαν σχεδιο συναρμολογησης βιβλιοθηκης της γνωστης πολυεθνικής.... Λοιπον με 2 βελακια φαινονται τα δύο πλατώ της ΦΦ...

το πρωτο το ανακαλύψαμε με το post του kyrbill και ειναι αυτό που βλεπουμε στην ταινία 5000 ψέματα και στον ξενοιαστο παλαβιαρη (post του Teacher) και το αλλο είναι εκεί που υποθέτω οτι ειναι το τυράδικο...Στο 1 ειναι το κτηριο που βλεπουμε σαν Κτελ στον Βουτσα η σαν αποθήκες στην Στεφανία στο 2 ειναι η

εισοδος που βλεπουμε στο ορατοτης μηδεν η πυλη που είχε η στεφανία το 3 ειναι το σπιτι της Βλαχοπουλου στην χιπισσα/του μπεκρη στον πυρετο/του λεβεντοπαιδου/του ζερβού στην ΛΟΛΑ....το 4 ειναι το σπίτι με τον μπλε τοιχο..και τελος το 6 ειναι το σπίτι που φαινεται πισω απο τον μπεκρή (πυρετος) και πισω απο βλαχοπούλου Βαλσαμη στην ΧΙΠΙΣΣΑ. ΑΑΑ..σήμερα το τυραδικο αεβεπετ και πρωην πλατο της ΦΦ ειναι η πολυκατοικία γραμμου και Νικ.πλαστηρα 77

και είναι αυτήtyradiko 2.jpg

Ελπιζω να εγινα κατανοητος και να μην τα μπερδεψα και φυσικά ολα τα παραπάνω μπορουν να αμφισβητηθουν η να διορθωθουν.

Διαφορετικά Κyrbill κερναω cafe στο αναψυκτηριο στην πλατεία κοκκινοπουλου...με τις φωτο απο τισ σκηνες αναχείρας για επιτοπου αυτοψια...


hannele είπε:
Να σας προσθεσω και περισσότερες απορίες??? :precry: Με ολα αυτά, δλδ τυραδικο, εργοστασιο Μερλα, FF, Αγίους Αναργύρους, Ντίνος Δημόπουλος, μου ήρθε στο μυαλό άλλη μια ταινία: Κοντσέρτο για πολυβόλα! Θυμηθείτε τις σκηνές στα χαλάσματα όπου η Νίκη (Τζένη Καρέζη) τρωει το ξύλο της ζωής της, για να διαπιστώσει ο Δαρειος (Μ.Κατράκης) αν τον έχει προδώσει ή οχι. Θυμηθείτε τις σκηνές στους τίτλους οπου η πομπή με τα στρατιωτικα αυτοκίνητα βγαινει απο κατι τετοια γκρεμισμένα κτίρια. Γιατί μου εχει κολλήσει τωρα η ιδεα οτι και αυτες οι σκηνες γυρίστηκαν εκει?????????????????????????????????
Hannele ...μια γρηγορη ματια που εριξα.....στους Αγιους Αναργύρους ειναι οι σκηνες....που βγαινει η Καρεζη απο το Βαριετε......εκει που πεφτει το ξύλο ειναι το αλλο hotspot :D της ΦΦ και προσφατη αποκαλυψη του kyrbill στο εργοαστασιο Βοτρυς....και μαλίστα ο μεγιστος kyrbill νομιζω εχει φωτο απο τον ιδιο χωρο που "μπουζουριαζουν" την ΚΑΡΕΖΗ

New Movie (185).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (198).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (157).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (159).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (176).Movie_Snapshot.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@hanelle

ΓΙα το Κονσέρτο, την Καρέζη και τον Κατράκη δες λίγο και αυτό : #1685


@ Kyrbill


Χρόνια σου Πολλά και Καλά Indiana

@ antonovar & @ kyrbill

έχει δίκιο σε όλα ο antonovar. Θα ανεβάσω κάποια στιγμή ένα σχέδιο για τις μετατροπές που έφαγε το σπίτι στη Γράμμου 30 αν και περιέγραψα πλήρως τις αλλαγές

Προσθέσανε από την αριστερή πόρτα και πιο αριστερά μέσα στην αυλή νέο κομμάτι, κόψανε την κολόνα η οποία ήταν ανάμεσα στις δύο πόρτες και χτίσανε τον 1ο όροφο και φαίνεται εννιαίο

Ο antonovar κάνει ένα λάθος στο σχεδιάγραμμα ως προς το κτίριο 5. Τα άλλα όλα είναι ολόσωστα

Επίσης εξαφάνισε το πλατώ στο μεγάλο οικόπεδο και το έβαλε στο "τυράδικο"

Γι'αυτό το τελευταίο δεν είμαστε σίγουροι. Πιθανώς το τυράδικο ήταν απλό φυσικό περιβάλλον και άλλωστε το χρησιμοποίησαν ως φυσικό περιβάλλον. Φυλακές, Ξυλουργείο, ΚΤΕΛ, φτωχικές κατοικίες

Το πλατώ πιθανώς ήταν στο μεγάλο οικοπεδο. Θα το δούμε και στη συνέχεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δασκαλε....εχεις δίκιο.....πραγματικά δεν εχω το ταλεντο σου στο σχεδιο.

Απλα τα πλαίσια τόσο στο 5 οσο και στο αλλο στο τυράδικο...τα εβαλα με την λογική..οτι εκεί ειναι το ενα και εκεί ειναι το αλλο και οχι οτι τα πλαισια προσδιορίζουν τα ακριβή συνορα και διαστασεις των οικοπεδων .....αυτα μόνο με αεροφωτογραφία ως προς το τυραδικο..και με ακριβεια αν καθισουμε προσεκτικα και ψειρισουμε τα 5000 ψεματα...και τον ξενοιαστο παλαβιάρη...αλλα ελεος βρε δασκαλε....θα σπουδασουμε τοπογραφοι μηχανικοι σε λιγο με τους ΑΓ.Αναργυρους :D
 
antonovar είπε:
Kyrbill χρόνια σου πολλά και να τα εκατοστήσεις......και για να τα εκατοστήσεις...θα πρεπει να αποφευγεις τις επικινδυνες φωτογραφίσεις :D :D οπότε ξέρεις....δεν χρειαζεται να μπάινεις μέσα στα πρωην εργοστάσια.....οι φωτογραφίες σου βοηθούν μία χαρά και απέξω......Πάμε τώρα στα..των Αγίων Αναργύρων

Εδώ μπερδευεσαι... ο Μπεκρής δεν ειναι πιο πισω απο την Βλαχοπουλου προς την Ψαρων...αλλα πιο μπροστά προς την Γραμμου.

...Επίσης δες και φωτό απο το κτηριο σήμερα και θα κατάλαβεις οτι εχει πέσει τρελλο modification στο κτήριο συνεχίζοντας

Πάμε τώρα στο σπιτι με τον μπλε τοιχο..που ευτυχώς που το βρήκε ο δασκαλος στο ορατότης μηδέν γιατι εγω βλεποντας το στην χιπισσα νομιζα οτι ηταν οθονη θερινου σινεμα :D ....

@Antonovar & Teacher ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ!! Θα προσέχω για να προλάβω να τα... εκατοστήσω!! έχουμε ακόμα πολλές ανακαλύψεις.. έστω κι απ' έξω απ' τα πρώην εργοστάσια!! ;)

Antonovar έχω λιώσει με τα σχόλια σου!!! Όσον αφορά τον μπλε τοίχο είχα καταλάβει απόλυτα για το που βρίσκεται.. και στο 'Λεβεντόπαιδο' παρόλο που φαίνεται μόνο το κάτω μέρος του.. και ναι ήξερα απ' την αρχή ότι πρόκειται για τοίχο κι όχι για.. οθόνη θερινού σινεμά!! (χαχαχα εδώ έλιωσα)

Αυτό όμως που με βοήθησες πολύ να καταλάβω είναι το σπίτι που έχει πέσει τρελλό modification!.. ή ακόμα καλύτερα όπως ανέφερε ο Teacher

Teacher είπε:
....έχει δίκιο σε όλα ο antonovar. Θα ανεβάσω κάποια στιγμή ένα σχέδιο για τις μετατροπές που έφαγε το σπίτι στη Γράμμου 30 αν και περιέγραψα πλήρως τις αλλαγές. Προσθέσανε από την αριστερή πόρτα και πιο αριστερά μέσα στην αυλή νέο κομμάτι, κόψανε την κολόνα η οποία ήταν ανάμεσα στις δύο πόρτες και χτίσανε τον 1ο όροφο και φαίνεται εννιαίο....
μ' άλλα λόγια δηλαδή, εδώ δεν μιλάμε για απλό modification.. εδώ είναι κόψε, ράψε ένωσε.. έφυγε κι η κολώνα.. πρόσθεσαν πόρτα.. βάλανε κομμάτι... μικροδιορθώσεις δηλαδή!! χαχαχα Να δείτε ότι είναι απ' αυτές τις περιπτώσεις που έλεγα ότι ούτε οι ιδιοκτήτες του σπιτιού δεν θα το αναγνωρίζουν στις ταινίες!! :acoustic:
Το άλλο που κατάλαβες κι εσύ ότι μπερδεύτηκα ήταν ο μεθύστακας που όντως νόμιζα ότι αναφερόσουν στο μικρό σπιτάκι πίσω απ' την Βλαχοπούλου γιατί στο ποστ #1748 είχες βάλει την φωτογραφία που περπατάει μπροστά απ' το κρεοπωλείο κι όχι αυτή που μπαίνει με την Βαλσάμη στην αυλή. Όπότε εκεί είχα χαθεί λίγο..Μ' αυτό το ποστ και το σχεδιάγραμμα που το δίνεις στον αριθμό 6 κατάλαβα ακριβώς που εννοούσες! Βέβαια την απορία την έχω για το που/ποιο είναι αυτό το σπίτι

pyretos spitaki.jpg αφού βάση του σχεδιαγράμματος σου, βρίσκεται στην γωνία Γράμμου και Πλαστήρα και στο Λεβεντόπαιδο εμφανίζεται η είσοδος από κατάστημα..

Προβολή συνημμένου 132356 αλλά ας το αφήσουμε γιατί είμαι full of απορίες κι ίσως δεν έχει και σημασία!! Απλά όλα αυτά με ψιλομπερδεύανε!

Και το τρίτο στοιχείο που με βοήθησες πολύ είναι η επεξήγηση για τον φακό και την διατρέβλωση της πραγματικής απόστασης. Όλα τ' αλλα ήταν clear!!

Και πάλι σ' ευχαριστώ πολύ πολύ για τον κόπο που μπήκες να ετοιμάσεις τόσες φωτογραφίες και σχεδιαγράμματα.. κυρίως χωρίς να είσαι τοπογράφος μηχανικός!!! :cool: .. αν και μας βλέπω όλους μας με τέτοια προϋπηρεσία ν' αλλάζουμε επαγγέλματα και κατεύθυνση!! :gdance:

to leventopaido dromos.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πώς ήταν η Γράμμου 30 - 32 στο "Λεβεντόπαιδο" - 1969

001.jpg

και full size

http://oi58.tinypic.com/21jqiia.jpg

λοιπόν τώρα που βλέπω ολοκληρωμένη την εικόνα καταλαβαίνω ότι

την κολώνα της ΔΕΗ που μου έλειπε στην πάνω εικόνα τη διώξανε για να χτίσουν τον όροφο !!

Επίσης η Πλαστήρα στη "Θεία μου τη Χίπισα" - 1970 πίσω από Βλαχοπούλου και Βαλσάμη τότε και σήμερα μαζί

002.jpg

και full size

http://oi58.tinypic.com/264qk2g.jpg

και επίσης η Πλαστήρα στο "Ορατότητης Μηδέν" - 1970

003.jpg

και full size

http://oi57.tinypic.com/a4ydyu.jpg

Αυτή η τελευταία δεν είναι και τόσο επιτυχημένη επειδή φαίνεται μόνο το πεζοδρόμιο και λείπει ο δρόμος, αλλά

δεν μπορώ να πάω πιο πίσω στο googlearth
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
Πώς ήταν η Γράμμου 30 - 32 στο "Λεβεντόπαιδο" - 1969
Προβολή συνημμένου 132358

και full size

http://oi58.tinypic.com/21jqiia.jpg

λοιπόν τώρα που βλέπω ολοκληρωμένη την εικόνα καταλαβαίνω ότι

την κολώνα της ΔΕΗ που μου έλειπε στην πάνω εικόνα τη διώξανε για να χτίσουν τον όροφο !!

Επίσης η Πλαστήρα στη "Θεία μου τη Χίπισα" - 1970 πίσω από Βλαχοπούλου και Βαλσάμη τότε και σήμερα μαζί

Προβολή συνημμένου 132362

και full size

http://oi58.tinypic.com/264qk2g.jpg

και επίσης η Πλαστήρα στο "Ορατότητης Μηδέν" - 1970

Προβολή συνημμένου 132364

και full size

http://oi57.tinypic.com/a4ydyu.jpg

Αυτή η τελευταία δεν είναι και τόσο επιτυχημένη επειδή φαίνεται μόνο το πεζοδρόμιο και λείπει ο δρόμος, αλλά

δεν μπορώ να πάω πιο πίσω στο googlearth
Ποιος να συγκριθεί μαζί σου.....????? :bow: (ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΡΙΟΣ).....Αν συνεχίσεις ετσι το νήμα "που γυριστηκαν...οι ελληνικές ταινίες"...θα μετονομασθει σε

"ας ξανακάνουμε την Αθήνα οπως ήταν οταν γυριστηκαν οι Ελληνικές ταινιες".....απλά RESPECT...που ελεγε και ο μακαρίτης ο παππους μου στην πλατεία του χωριου.. :D

@kyrbill.....για το σπίτι..πολύ πιθανόν να καλύπτεσαι...με την μηχανή χρόνου...του teacher....αν οχι....βαζω 2 φωτό......με τον κακομοίρη τον μπεκρή...(που θα τριζουν τα κοκκαλα του)...και με το"λεβεντόπαιδο"...New Movie (199a).Movie_Snapshot.jpg Ειναι το ιδιο σπίτι και στις δυο ταινίες.....απλα στον Πυρετό φαινεται οτι δεν ειναι ακριβώς γωνία.με την ΠΛΑΣΤΗΡΑ...αλλα εχει αλλο ενα οικόπεδο.....Σημερα ειναι η "modifa" μπροστά του επειδή ο ιδιοκτητης ειχε δυο κόρες να προικίσει....μετά ....οταν οι ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ ενταχθηκαν στο σχεδιο πόλης τσιμπησε και το οικοπεδάκι που του βγηκε μπροστα....και αφού εφαγε κολώνες κήπους,αυλες και πεζοδρομια εφτιαξε 2 σπιτακια....και λυθηκε το θεμα με τους γαμπρους. :D .....και 50 χρόνια μετα...κατι παλαβοι σαν και εμας ασχολουνται με τα περιουσιακά του στοιχεία εν'αγνοία του :D ......Ελπιζω να σε καλυψα.....

New Movie (157a).Movie_Snapshot.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
Πώς ήταν η Γράμμου 30 - 32 στο "Λεβεντόπαιδο" - 1969.....Αυτή η τελευταία δεν είναι και τόσο επιτυχημένη επειδή φαίνεται μόνο το πεζοδρόμιο και λείπει ο δρόμος, αλλά

δεν μπορώ να πάω πιο πίσω στο googlearth
ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ, ΗΛΙΟΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟΣ.. (ουπς, μέχρι εδώ) - ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΡΙΟΣ και πάλι!!χιχι ΚΑ ΤΑ ΤΟ ΠΙ ΣΤΙ ΚΟ ΤΑ ΤΟΣ!!!

thanks Teacher για την υπέροχη παρουσίαση!!

antonovar είπε:
Ποιος να συγκριθεί μαζί σου.....????? (ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΡΙΟΣ).....Αν συνεχίσεις ετσι το νήμα "που γυριστηκαν...οι ελληνικές ταινίες"...θα μετονομασθει σε "ας ξανακάνουμε την Αθήνα οπως ήταν οταν γυριστηκαν οι Ελληνικές ταινιες".....απλά RESPECT...που ελεγε και ο μακαρίτης ο παππους μου στην πλατεία του χωριου.. :D
@kyrbill.....για το σπίτι..πολύ πιθανόν να καλύπτεσαι...με την μηχανή χρόνου...του teacher....αν οχι....βαζω 2 φωτό......με τον κακομοίρη τον μπεκρή...(που θα τριζουν τα κοκκαλα του)...και με το"λεβεντόπαιδο"...Ειναι το ιδιο σπίτι και στις δυο ταινίες.....απλα στον Πυρετό φαινεται οτι δεν ειναι ακριβώς γωνία.με την ΠΛΑΣΤΗΡΑ...αλλα εχει αλλο ενα οικόπεδο.....Σημερα ειναι η "modifa" μπροστά του επειδή ο ιδιοκτητης ειχε δυο κόρες να προικίσει....μετά ....οταν οι ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ ενταχθηκαν στο σχεδιο πόλης τσιμπησε και το οικοπεδάκι που του βγηκε μπροστα....και αφού εφαγε κολώνες κήπους,αυλες και πεζοδρομια εφτιαξε 2 σπιτακια....και λυθηκε το θεμα με τους γαμπρους. :D .....και 50 χρόνια μετα...κατι παλαβοι σαν και εμας ασχολουνται με τα περιουσιακά του στοιχεία εν'αγνοία του :D ......Ελπιζω να σε καλυψα.....
Antonovar δεν έχω λόγια!!Το μόνο που θα σου πω είναι ότι αποφεύγω να τρώω ή να πίνω όταν ξεκινάω να διαβάσω τα ποστ σου!! :D Μα τον κακομοίρη τον μπεκρή.. όντως τρίζουν, τρίζουν!! Τελικά για να καταλάβω τι δεν μου κόλλαγε σε εκείνη την γωνία έπρεπε να βγάλουμε στη φόρα τα κληρονομικά του ιδιοκτήτη!! χαχα μα τέτοια περιγραφή.. κι οι 2 κόρες κι οι γαμπροί!! :hurrah: :gdance: ..και το σχέδιο πόλης..κι η προίκα!! χαχα έχω λιώσει!! Αυτό δεν είναι επεξήγηση.. σενάριο για ταινία είναι! Κι αν υπήρχε ακόμα η Φίνος, θα στο άρπαζε με τη μία!! Το μόνο που αναρωτιέμαι είναι αν εκτός απ' την πολεοδομία, παρακολουθεί το φόρουμ κι η.. εφορία!! :sealed:

Τώρα άμα σου πω τι με μπέρδευε θα πάρεις την κολώνα και θα μου την φέρεις στο κεφάλι! Για κάποιον ανεξήγητο λόγο (ίσως επειδή εκεί σταματούσε το πλάνο) νόμιζα ότι το πεζοδρόμιο στο 'Λεβεντόπαιδο' τελείωνε ακριβώς εκεί που στέκονται οι Παπαμιχαήλ-Ναθαναήλ. Για αυτό και δεν το αναγνώριζα στην φωτό με τον συμπαθή μας μπεκρή που όντως είναι άλλο ένα οικόπεδο σχεδόν μέχρι την Πλαστήρα!!

ΕΙΣΤΕ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ!! τόσο που πιστεύω ότι ο Δάσκαλος μπορεί να καταφέρει μέχρι και το googleearth να πάει πιο πίσω!! :beer: σόρρυ αν σας ταλαιπώρησα, αλλά νομίζω ότι άξιζε τον κόπο.. τουλάχιστον για μένα γιατί έκανα καινούργιο συκώτι απ' τα γέλια!! :biglaugh:

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ φίλοι μου, αν και νομίζω ότι εξαιτίας μου με την τόσο λεπτομερή ανάλυσή σας βοηθήθηκαν κι άλλα μέλη του φόρουμ ώστε να τους γίνει πιο κατανοητό (κι οπτικό) το μέρος των γυρισμάτων!!
 
kyrbill είπε:
ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ, ΗΛΙΟΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟΣ.. (ουπς, μέχρι εδώ) - ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΡΙΟΣ και πάλι!!χιχι ΚΑ ΤΑ ΤΟ ΠΙ ΣΤΙ ΚΟ ΤΑ ΤΟΣ!!!

thanks Teacher για την υπέροχη παρουσίαση!!

Antonovar δεν έχω λόγια!!Το μόνο που θα σου πω είναι ότι αποφεύγω να τρώω ή να πίνω όταν ξεκινάω να διαβάσω τα ποστ σου!! :D Μα τον κακομοίρη τον μπεκρή.. όντως τρίζουν, τρίζουν!! Τελικά για να καταλάβω τι δεν μου κόλλαγε σε εκείνη την γωνία έπρεπε να βγάλουμε στη φόρα τα κληρονομικά του ιδιοκτήτη!! χαχα μα τέτοια περιγραφή.. κι οι 2 κόρες κι οι γαμπροί!! :hurrah: :gdance: ..και το σχέδιο πόλης..κι η προίκα!! χαχα έχω λιώσει!! Αυτό δεν είναι επεξήγηση.. σενάριο για ταινία είναι! Κι αν υπήρχε ακόμα η Φίνος, θα στο άρπαζε με τη μία!! Το μόνο που αναρωτιέμαι είναι αν εκτός απ' την πολεοδομία, παρακολουθεί το φόρουμ κι η.. εφορία!! :sealed:

Τώρα άμα σου πω τι με μπέρδευε θα πάρεις την κολώνα και θα μου την φέρεις στο κεφάλι! Για κάποιον ανεξήγητο λόγο (ίσως επειδή εκεί σταματούσε το πλάνο) νόμιζα ότι το πεζοδρόμιο στο 'Λεβεντόπαιδο' τελείωνε ακριβώς εκεί που στέκονται οι Παπαμιχαήλ-Ναθαναήλ. Για αυτό και δεν το αναγνώριζα στην φωτό με τον συμπαθή μας μπεκρή που όντως είναι άλλο ένα οικόπεδο σχεδόν μέχρι την Πλαστήρα!!

ΕΙΣΤΕ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ!! τόσο που πιστεύω ότι ο Δάσκαλος μπορεί να καταφέρει μέχρι και το googleearth να πάει πιο πίσω!! :beer: σόρρυ αν σας ταλαιπώρησα, αλλά νομίζω ότι άξιζε τον κόπο.. τουλάχιστον για μένα γιατί έκανα καινούργιο συκώτι απ' τα γέλια!! :biglaugh:

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ φίλοι μου, αν και νομίζω ότι εξαιτίας μου με την τόσο λεπτομερή ανάλυσή σας βοηθήθηκαν κι άλλα μέλη του φόρουμ ώστε να τους γίνει πιο κατανοητό (κι οπτικό) το μέρος των γυρισμάτων!!


Αγαπητέ kyrbill εγραψα εχθες οτι θεωρώ οτι το post 1078.....που ανέβασες τον Οκτώβρη του 2014....είναι απο τα πιο σημαντικά αυτου του νήματος...και εχω την εντύπωση οτι δεν εχεις συνειδητοποιήσει οτι σε αυτο το "αυλακι" πού ξεκίνησες τότε....πόσο νερό μπήκε και κύλησε.

Απο το αδιαφορο κρεωπολείο....στην Νικ.Πλαστηρα.....και ενα χαμόσπιτο που τραγουδουσε...ο Πουλοπουλος....και απέξω περναγε η Βλαχοπούλου με την Βαλσαμη...μας ανάγκασες...να κατεβουμε την Γραμμου..και να κοιτάμε κάτι γκρεμισμένους τοίχους......και μετα εγινε ο κακός χαμός.......ηρθε η Αστυνομία με τον Φουντα...ενας μπεκρής εκοβε βόλτες στην Πλαστήρα...ο Γεωργίτσης.στην Μπενάκη...μπερδεψε τα γερμανικά πολυβόλα με τα κινέζικα του jumbo..και τρελλαθηκε.

Ο Teacher εστειλε το περιπολικό με τον Φούντα στην Σαρανταπόρου και εκεί βρηκε και τον Ζήκο......αεροπλανα επεσαν και ηρθε ο Κουρκουλος να δεί τι γίνεται, εφαγε ξύλο παραλιγο να τον πατησει ο Καζακος...ηρθε και ο Βουτσας απο την επαρχία....και πάνω που είχε ηλεκτρισθεί η ατμοσφαιρα..να σου παλι ο teacher...βάζει τον Ζήκο να κάνει κανταδες στην Γούναρη...και τους υπόλοιπους...να ισιώνουν τα φρεσκοφυτεμενα δενδρα που...επεφτε πάνω τους ο ρίζος...και κάπως τα πραγματα ηρεμησαν. Αλλα οχι για πολύ αφου συνεληφθη η ατακτη στεφανία και συνοδεία του Μπισλάνη...μεταφερθηκε...σε κάτι φυλακές..που βρώμαγαν φέτα.Απο την πολύ την μποχα δεν αντεξε η στεφανία...και σηκωθηκε και εφυγε ....και μαλιστα δεν της βγήκε σε καλό....γιατί ο αξεστος καλογήρου....που τις ειχε αρπάξει απο τον Φουντα..εβγαλε το αχτι του πάνω της.

Και ενώ διαδραματιζόντουσαν ολα αυτα είχε βγει μια φήμη οτι καπου εκεί τραγουδάει η Μοσχολιου κοιταζοντας φουγάρα και απο κατω περπαταει η Καρεζη με τον Κουρκουλο αλλα μαλλον αποδειχθηκε τρελλη "μουφα" αφου το μονο που γινόταν ηταν να κοβουν βολτες με ενα ρημαδι γυρω γυρω ο Βεγγος με τον Παπαδόπουλο,και ο Κωνσταντινου..με τον τζανετάκο.

Καπως ετσι κυλουσε η ζωή στους Αγιους Αναργυρους μεχρι που ο Γεωργιτσης ξαναεκαψε φλαντζα....τσιμπησε και ενα πούλμαν...και κατηφόρισε προς τα Σεπολια και ανεβηκε στο παλιο εργοστασιο του "Boτρυς" . Ευτυχως που ησουν παλι εκεί KYRBILL..και με το εγκαιρο τηλεφωνημα σου στο 100....εμφανισθηκε παλι ο Γιωργαρας.....και με την βοηθεια της Πυροσβεστικής κατεβασαν τον Γεωργίτση.Ολο αυτό το σκηνικό το παρακολουθουσε και ο Δασκαλος...που απο τα πολλα καγκελακια και καγκελοπορτες που χαζευε τοσο καιρό για να ξετρυπώσει τον Ζηκο....αποφασισε να κατεβει στα Σεπολια για να ξεκουρασθεί το μάτι του με τους ευκάλυπτους αλλα φευ.....Ξεκουράζεται ποτε ο Δασκαλος???....ετσι οπως σηκωνονται οι μπαρες του τραινου...στην Κωνσταντινουπολεως περναει ο ΘΒ με ενα ποδήλατο.....και μετα απο λιγο ξαναγυρναει...και το παιζει...γιατρός....Οι κατοικοι της περιοχής μπερδευτηκαν γιατι ορκιζόντουσαν οτι τον ειχαν ξαναδεί να κουβαλαει τουρτες και να τις πεταει στουν Μεταξοπούλο..που τότε οταν χορευε μοιραζε και γιαουρτια.Γενικότερα η περιοχή είχε τα ιδια προβλήματα με τους Αγ.Αναργύρους...συν την ρυπανση απο το τσιμενταδικο που ηταν εκεί.Ευτυχως ομως είχαν το προνόμιο να ακούν την Μοσχολιου να τραγουδαει σε ενα σπιτι χωρίς οροφή απο τα ξημερώματα και να βλεπουν την Καρεζη να περναει με τον Κουρκουλο..ο οποίος εντω μεταξύ ειχε αφήσει τα αεροπλανα και ειχε πιασει τα καραβια.Μαλιστα παραλιγο να πνιγεί αλλα την γλυτωσε και ανοιξε ενα ξυλουργείο εκει στις παλιες φυλακες που βρωμαγαν φέτα...αλλα ο ΚΟΥΡΚΟΥΛΟΣ ειναι Κουρκουλος....και τζατζικι να μυριζε το ξυλουργείο τραβουσε ολες τις γκομενες σαν μαγνήτης...και κάπως ετσι επιασε την καλή με την Χρονοπουλου και παράτησε το παλιο τυράδικο...Κατι Φουρτουνάκηδες και κατι Βροντακηδες...ειδαν τον χώρο και εκαναν το γλεντι του γάμου τους εκεί...αλλα ενας πιο πονηρος απο αυτους...καταλαβε οτι ο χώρος κανει για μπουζουξιδικο και ετσι ανοιξε εκεί το νυχτερινο κεντρο "το ξενυχτι".Φωναξε και τον Παπαμιχαηλ για πρώτο ονομα

που εκεινη την εποχη επειδη δεν τα πηγαινε και καλα με την Αλικη...δεν εβαζε κ@#ο κατω...Μια τραγουδουσε εκεί μια πηγαινε στο περαμα και το παιζε εργάτης..μία αλλη χόρευε στο κερατσίνι στην ιχθυοσκαλα χασαπικα .....Ολο μαγκια και ζεμπεκια φόρμα κιτρινο πουκάμισο και σταυρό στην μόστρα ..και γκομενιλικια με την πελατισα του μαγαζιου την Ναθαναηλ....Ευτυχώς ομως που καπου εκεί βρισκόταν η HANNELE και τα σφύριξε στον Ζερβο που αφου ειχε φαει τον Παπαγιανοπουλο στην Λολα και ειχε αποφυλακιστει λογω ηλικιας ειχε πιασει εκει παραδιπλα το σπιτι ενος μπεκρή που ειχε σκοτωθεί στην Πλαστήρα(εξω απο το σπιτι ενος δυσμοιρου που προσπαθούσε με ενα αυθαιρετο να προικισει δυο κορες) ...ειχε πεταξει και μια βαρκα απεξω και το παιζε συνταξιουχος ψαρας...ενω ηταν συνταξιουχος φύλακας αλλα αυτό αφορα τον υπουργό εργασίας και οχι εμας.Ο Ζερβος λοιπον που εκοβε το ματι του επιασε την Βαλσαμη και της λεει το νου σου τις ιδιες .... εκανε και στις διπλοπενιες και τώρα η Αλικη γενναει και αυτός ανοιγει σαμπανιες και ξενοκοιτάζει ....Η Βαλσαμη δεν ειχε την ψυχραιμία....να το διαχειριστεί...αρχισε να τρεχει στη Γραμμου...που εκεινη την ωρα ετρεχε η Ναθαναηλ με το καμπριο να αποφύγει, κατι αστεγους που μαζί με τον Βεγγο ειχαν καταπατήσει το οικόπεδο στην ΓΡΑΜΜΟΥ.ΚΑΙ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ,....το abs δεν ειχε εφευρεθεί ακόμα....και δεν αργησε να γίνει το κακό..Η βαλσαμη στο νοσοκομείο..,και η Ναθαναηλ με τον Ζερβό να της πρηζει τα ουμπαλα...ο Παπαμιχαήλ στην Φυλακή...φωτιές αποπειρες αυτοκτονίας ....αλλα ευτυχώς τελος καλο ολα καλα......Πάλι γλεντια και χαρες...και που???...εκεί στο ιδιο μέρος....που ειχες ανακαλυψει εσυ KYRBILL στο ποστ 1078.........Με δυο κουβεντες. :D ...το δικό μου ευχαριστώ φίλε μου :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kyrbill πολυχρονος!! να σε χαιρομαστε!!!!!!! τωρα το είδα!!!! :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub:

Τeacher, antonovar τα λόγια ειναι περιττά!!!! :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

ελιωσα με την περιγραφή του antonovar!!! θεος!!!! απιστευτο το χιουμοριστικό σου κειμενο!!! :D

Αλλα φιλε antonovar, θα μου επιτρεψεις να συμπληρώσω οτι πριν παει στο Περαμα να κανει τον εργάτη, ειπε να κάνει μια στάση απο το Κερατσίνι, απο την ιχθυόσκαλα -στο δρόμο του ήταν άλλωστε- να πει και εκει ενα τραγουδάκι με τους ψαραδες.....και ειπαν όλοι μαζί την Τζαμάικα.... :D

antonovar είπε:
Κατι Φουρτουνάκηδες και κατι Βροντακηδες...ειδαν το χόρο και εκαναν το γλεντι του γάμου τους εκεί...αλλα ενας πιο πονηρος απο αυτους...καταλαβε οτι ο χώρος κανει για μπουζουξιδικο και ετσι ανοιξε εκεί το νυχτερινο κεντρο "το ξενυχτι". Φωναξε και τον Παπαμιχαηλ για πρώτο ονομαπου εκεινη την εποχη επειδη δεν τα πηγαινε και καλα με την Αλικη...δεν εβαζε κ@#ο κατω...Μια τραγουδουσε εκεί μια πηγαινε στο περαμα και το παιζε εργάτης....Ολο μαγκια και ζεμπεκια...και γκομενιλικια με την πελατισα του μαγαζιου την Ναθαναηλ....
Υ.Γ. Η Αλίκη επι εποχής Λεβεντοπαιδου ήταν εγκυος. Πρώτα γυριστηκε το <<Λεβεντόπαιδο>> και μετα <<Η Νεράιδα και το Παλικάρι>>. Μάλιστα κατα τη διαρκεια γυρισματος στο Λεβεντόπαιδο, η Αλίκη γέννησε και ο Παπαμιχαήλ ανοιγε σαμπάνιες στο στούντιο για τον ερχομό του υιού!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα