Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Teacher είπε:
Ω ναι antonovar αυτό είναι :) Αν είναι έτσι όπως το λέω, αυτή τη φορά θα γράψω καμιά σελίδα, και δεν ξέρω και γω τι θα λέω :)
Για τις συντεταγμένες :

1) πας στο google maps

2) εντοπίζεις το σημείο και πατάς πάνω του δεξί κλικ

3) στο μενού επιλέγεις "What's here ? "

Προβολή συνημμένου 131906

4) πάνω αριστερά εμφανίζονται οι συντεταγμένες και ... copy paste

Προβολή συνημμένου 131907
ευχαριστώ πολύ .δάσκαλε...

@ gtsimp επίσης ευχαριστώ πολύ φίλε μου
 
Teacher είπε:
Ω ναι antonovar αυτό είναι :) Αν είναι έτσι όπως το λέω, αυτή τη φορά θα γράψω καμιά σελίδα, και δεν ξέρω και γω τι θα λέω :)
α πα πααααααααα!! εδώ ετοιμάζονται ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ!!!! Και για να μιλάει έτσι ο Δάσκαλος, φτιάχνω καφέ, βάζω γιαλιά κι εν αναμονή.. διδασκαλίας!!! :wait2:
 
kyrbill είπε:
α πα πααααααααα!! εδώ ετοιμάζονται ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ!!!! Και για να μιλάει έτσι ο Δάσκαλος, φτιάχνω καφέ, βάζω γιαλιά κι εν αναμονή.. διδασκαλίας!!! :wait2:
μη βιάζεσαι. Να γίνονται σωστά οι δουλειές. Πρώτα ένα Μυθιστόρημα :

Μυθιστόρημα : "Η Πονηρή Πόρτα"

Μια φορά κι έναν καιρό ήταν μια πόρτα. Η πόρτα αυτή ήταν πολύ παραπονεμένη. Παρά το γεγονός ότι ήταν κοντά στα studios

μιας πολύ μεγάλης εταιρείας παραγωγής ταινιών δεν είχε παίξει σε καμιά ταινία.

Τα χρόνια περνούσαν και έπαιζαν συνέχεια διάφορες πόρτες σε ταινίες αλλά ποτέ δεν της ήρθε κάποια πρόταση να παίξει και αυτή.

Από μπροστά της περνούσε συνέχεια ένας σκηνοθέτης όταν σχολούσε από τη δουλειά και κάποια στιγμή τον σταμάτησε και τον ρώτησε

"ε κυρ Ντίνο. Γιατί δε γυρίζεις και καμιά ταινία εδώ μπροστά να παίξω κι εγώ ?"

Ο κυρ Ντίνος τρελάθηκε (ακόμα μια φορά το είχε ξανακούσει το κυρ Ντίνο, από μια τραγουδίστρια στη ΛΟΛΑ), αλλά της απάντησε χαμογελαστός

"πολύ σκέτη είσαι μωρ αδερφάκι μου.... Δεν έχεις ούτε ένα τόσο δα σχεδιάκι... Να τραβήξεις και τον κόσμο να κόψουμε εισιτήρια"

και τότε της ήρθε (της πόρτας) μια καταπληκτική ιδέα : "ρε με την πρόοδο της επιστήμης δε χρειάζεται να παίξω σε ταινία. Θα βρω μια πόρτα που να μου αρέσει,

θα κάνω ένα καλό lifting σε κάποιο διάσημο σιδερά και μετά θα λέω ότι εγώ ήμουνα στην ταινία, αφού είμαι και σε κεντρικό σημείο"

Μια και δυο ξεκινάει (η πόρτα) να βλέπει ταινίες. Και είδε πολλές ταινίες. Πάρα πολλές ταινίες. Είδε είδε είδε, αλλά δεν της άρεσε καμιά.

Είδε κι απόειδε λοιπόν και δεν της άρεσε καμιά πόρτα για να γίνει όπως εκείνη. Μια φορά που έτυχε να σχολάει ο κυρ Ντίνος από τη δουλειά

τον σταματάει και του λέει "ε κυρ Ντίνο ποιά ταινία γυρίζεις αυτή την εποχή στην περιοχή μας ?" κι εκείνος απαντάει "την κοινωνία ώρα μηδέν"

"Την κοινωνία ώρα μηδεν λοιπόν"... σκέφτηκε. Χμ Χμ Χμ....

και η πονηρή μας πόρτα, αφού είδε την ταινία, αποφάσισε σαν ποια πόρτα θέλει να γίνει. Και πήγε αμέσως στον καλύτερο σιδερά για να κάνει το καλύτερο lifting που γινότανε.

Και πράγματι ο σιδεράς έκανε ΤΕΛΕΙΑ δουλειά. Και την έφτιαξε φτυστή 38.021857, 23.720496

004.jpg

τόσο φτυστή που ο κόσμος ακόμα και σήμερα μπερδεύεται και νομίζει ότι αυτή πρωταγωνιστεί στην "Κοινωνία Ώρα Μηδέν"

και ότι ο Κούρκουλος κυνηγάει τους κακούς στη Νικ. Πλαστήρα τότε που ήταν ακόμη χωματόδρομος.

Μόνο που του σιδερά του ξέφυγε μια λεπτομέρεια και διαφέρει από την πρωτότυπη.

Μήπως μπορείτε να βρείτε πού διαφέρει ? να βοηθήσετε και τον κόσμο να μη λέει μπαρούφες στο διαδίκτυο ?

:) :) :) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
μη βιάζεσαι. Να γίνονται σωστά οι δουλειές. Πρώτα ένα Μυθιστόρημα :Μυθιστόρημα : "Η Πονηρή Πόρτα"

Μια φορά κι έναν καιρό ήταν μια πόρτα. Η πόρτα αυτή ήταν πολύ παραπονεμένη.....

χαχαχαχα ε δεν παίζεσαι με τίποτα!!! :bow: :bow:τώρα και ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ στο φόρουμ!! ΑΥΤΟΟΟΟΟ δεν το περίμενα!!! μιλάμε 'έφαγα πόρτα' κανονικά!! :worship:

αλλά και ΚΟΥΙΖ για να εξασκήσουμε την παρατηρητικότητά μας.. α ρε Δάσκαλε!!.. homework κανονικό!! :wink:ξεκινάω το ψάξιμο της διαφοράς....

Teacher είπε:
....τόσο φτυστή που ο κόσμος ακόμα και σήμερα μπερδεύεται και νομίζει ότι αυτή πρωταγωνιστεί στην "Κοινωνία Ώρα Μηδέν" και ότι ο Κούρκουλος κυνηγάει τους κακούς στη Νικ. Πλαστήρα τότε που ήταν ακόμη χωματόδρομος.

Μόνο που του σιδερά του ξέφυγε μια λεπτομέρεια και διαφέρει από την πρωτότυπη.

Μήπως μπορείτε να βρείτε πού διαφέρει ? να βοηθήσετε και τον κόσμο να μη λέει μπαρούφες στο διαδίκτυο ?
Νομίζω ότι βρήκα κάτι Δάσκαλε.. για την ακρίβεια όχι 1 αλλά 2 διαφορές..

porta koinwnia wra miden.jpg

Το ύψος της κλειδαριάς αλλά και το σχέδιο στο τελείωμα του τζαμιού! Βαθμούς πότε παίρνουμε? ;) χαχαχα

porta koinwnia wra miden.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο ρε kyrbill είσαι μάγος :) :)

Μετά φυσικά το σχέδιο έγινε μόδα και για να παίξει μια πόρτα σε ταινία έπρεπε να μοιάζει στη φίρμα της εποχής

και αποφάσιασαν πολλές πορτές να κάνουν lifting για να της μοιάσουν

"Κάτι να καίει" - (δε βάζω ημερομηνία επίτηδες :) :))

001.jpg

πλάκα πλάκα νομίζω ότι δεν έχουμε βρει βασικά και εύκολα πράγματα στο "κάτι να καίει"

(κολλήσαμε με την αυλή)

1) πού είναι το σημείο που η παρέα πουλάει τα παράνομα ρούχα

2) ποιό είναι το cafe στη διαδρομή Θεσσαλονίκη - Αθήνα

3) πού είναι το γραφείο του Εξαρχόπουλου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
μη βιάζεσαι. Να γίνονται σωστά οι δουλειές. Πρώτα ένα Μυθιστόρημα :

Μυθιστόρημα : "Η Πονηρή Πόρτα"

Μια φορά κι έναν καιρό ήταν μια πόρτα. Η πόρτα αυτή ήταν πολύ παραπονεμένη. Παρά το γεγονός ότι ήταν κοντά στα studios

μιας πολύ μεγάλης εταιρείας παραγωγής ταινιών δεν είχε παίξει σε καμιά ταινία.

Τα χρόνια περνούσαν και έπαιζαν συνέχεια διάφορες πόρτες σε ταινίες αλλά ποτέ δεν της ήρθε κάποια πρόταση να παίξει και αυτή.

Από μπροστά της περνούσε συνέχεια ένας σκηνοθέτης όταν σχολούσε από τη δουλειά και κάποια στιγμή τον σταμάτησε και τον ρώτησε

"ε κυρ Ντίνο. Γιατί δε γυρίζεις και καμιά ταινία εδώ μπροστά να παίξω κι εγώ ?"

Ο κυρ Ντίνος τρελάθηκε (ακόμα μια φορά το είχε ξανακούσει το κυρ Ντίνο, από μια τραγουδίστρια στη ΛΟΛΑ), αλλά της απάντησε χαμογελαστός

"πολύ σκέτη είσαι μωρ αδερφάκι μου.... Δεν έχεις ούτε ένα τόσο δα σχεδιάκι... Να τραβήξεις και τον κόσμο να κόψουμε εισιτήρια"

και τότε της ήρθε (της πόρτας) μια καταπληκτική ιδέα : "ρε με την πρόοδο της επιστήμης δε χρειάζεται να παίξω σε ταινία. Θα βρω μια πόρτα που να μου αρέσει,

θα κάνω ένα καλό lifting σε κάποιο διάσημο σιδερά και μετά θα λέω ότι εγώ ήμουνα στην ταινία, αφού είμαι και σε κεντρικό σημείο"

Μια και δυο ξεκινάει (η πόρτα) να βλέπει ταινίες. Και είδε πολλές ταινίες. Πάρα πολλές ταινίες. Είδε είδε είδε, αλλά δεν της άρεσε καμιά.

Είδε κι απόειδε λοιπόν και δεν της άρεσε καμιά πόρτα για να γίνει όπως εκείνη. Μια φορά που έτυχε να σχολάει ο κυρ Ντίνος από τη δουλειά

τον σταματάει και του λέει "ε κυρ Ντίνο ποιά ταινία γυρίζεις αυτή την εποχή στην περιοχή μας ?" κι εκείνος απαντάει "την κοινωνία ώρα μηδέν"

"Την κοινωνία ώρα μηδεν λοιπόν"... σκέφτηκε. Χμ Χμ Χμ....

και η πονηρή μας πόρτα, αφού είδε την ταινία, αποφάσισε σαν ποια πόρτα θέλει να γίνει. Και πήγε αμέσως στον καλύτερο σιδερά για να κάνει το καλύτερο lifting που γινότανε.

Και πράγματι ο σιδεράς έκανε ΤΕΛΕΙΑ δουλειά. Και την έφτιαξε φτυστή 38.021857, 23.720496

Προβολή συνημμένου 131916

τόσο φτυστή που ο κόσμος ακόμα και σήμερα μπερδεύεται και νομίζει ότι αυτή πρωταγωνιστεί στην "Κοινωνία Ώρα Μηδέν"

και ότι ο Κούρκουλος κυνηγάει τους κακούς στη Νικ. Πλαστήρα τότε που ήταν ακόμη χωματόδρομος.

Μόνο που του σιδερά του ξέφυγε μια λεπτομέρεια και διαφέρει από την πρωτότυπη.

Μήπως μπορείτε να βρείτε πού διαφέρει ? να βοηθήσετε και τον κόσμο να μη λέει μπαρούφες στο διαδίκτυο ?

:) :) :) :)
Παρόλο που δεν καταλαβαίνω που θέλεις...να το πας.....αν σε βοηθαει ....η ιδια πόρτα παιζει...και στο "ταξίδι" του Δημόπουλου...στο 1.19.02...
 
Τίποτα. Διακωμωδώ τις μπαρούφες και αυτούς που τις πιστεύουν και τις αναπαράγουν

Η πόρτα στο "ταξίδι" δεν είναι καμιά από τις προηγούμενες. Έπαιζε το σχέδιο εκείνη την εποχή

Έχεις βρει τίποτα ενδιαφέρον (ξέρεις για ποιό πράγμα) στο "ταξίδι" ?
 
Teacher είπε:
...Μετά φυσικά το σχέδιο έγινε μόδα και για να παίξει μια πόρτα σε ταινία έπρεπε να μοιάζει στη φίρμα της εποχήςκαι αποφάσιασαν πολλές πορτές να κάνουν lifting για να της μοιάσουν..

antonovar είπε:
Παρόλο που δεν καταλαβαίνω που θέλεις...να το πας.....αν σε βοηθαει ....η ιδια πόρτα παιζει...και στο "ταξίδι" του Δημόπουλου...στο 1.19.02...
Λοιπόν επειδή πριν λίγες μέρες έβλεπα κι εγώ 'το ταξίδι' antonovar και το διαπύστωσα κι εγώ.. έψαχνα αλλά δεν βρήκα κάτι (ξερετε για ποιο πράγμα)!! χαχα

κι επειδή η συγκεκριμένη πόρτα παίζει παντού.. δεν ξέρω αν ζήλεψαν οι κάτοικοι ή οι πόρτες.. αυτό που ξέρω είναι ότι σίγουρα πλούτισε ο σιδηρουργός!!! ΑΥΤΟΝ να βρούμε!!! χαχα

Δάσκαλε έχεις δίκιο.. πρέπει να τα βρουμε κι αυτά τα σημεία στο 'κάτι να καίει'... θα αρχίσω το ψάξιμο..
 
kyrbill είπε:
Λοιπόν επειδή πριν λίγες μέρες έβλεπα κι εγώ 'το ταξίδι' antonovar και το διαπύστωσα κι εγώ.. έψαχνα αλλά δεν βρήκα κάτι (ξερετε για ποιο πράγμα)!! χαχακι επειδή η συγκεκριμένη πόρτα παίζει παντού.. δεν ξέρω αν ζήλεψαν οι κάτοικοι ή οι πόρτες.. αυτό που ξέρω είναι ότι σίγουρα πλούτισε ο σιδηρουργός!!! ΑΥΤΟΝ να βρούμε!!! χαχα

Δάσκαλε έχεις δίκιο.. πρέπει να τα βρουμε κι αυτά τα σημεία στο 'κάτι να καίει'... θα αρχίσω το ψάξιμο..
κyrbill....αν ειδες το "ταξίδι" ....νομίζω οτι θα συμφωνήσεις..μαζί μου....οτι τα βραδυνα πλάνα εξω απο το σπίτι της γυναίκας του κουρκουλου "μυρίζουν"

ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΥΣ...?????

Για το κατι να καίει....δεν ξερω αν υπάρχει παγίδα....απο τον δασκαλο......αλλα απο οτι θυμάμαι(γιατι δεν το βρίσκω στο youtube)...αλλα για το 1) ειναι μάλλον προς τον Πλαταμώνα,Κατερίνη...και νομίζω οτι ειναι το Διον(πρεπει να ασχοληθει η hannelle ειναι εκτος Αθηνων :D ) και για το 2)...αν θυμαμαι καλά σε καποια φάση εκει που χορευουν την ωρα που τους κυνηγάει η Αστυνομία φαινεται μία τεντα που εχει ενα τηλεφωνο απο 96......
 
antonovar είπε:
κyrbill....αν ειδες το "ταξίδι" ....νομίζω οτι θα συμφωνήσεις..μαζί μου....οτι τα βραδυνα πλάνα εξω απο το σπίτι της γυναίκας του κουρκουλου "μυρίζουν"ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΥΣ...?????
Δεν μυρίζει απλώς... ΒΡΩΜΟΚΟΠΑΕΙ!!!χαχαχα

για τα σημεία στο 'κατι να καίει' δεν έχω προλάβει να τα δω με προσοχή.. μόλις τα καταφέρω θα σας πω και την γνώμη μου!
 
Είδα από την πρώτη σελίδα τα posts όπου αναφέρεται η ταινία και είδα ότι οι αναφορές είναι γενικές

"Κάτι να Καίει" - 1963

 


Για το cafe στο δρόμο Θεσσαλονίκης - Αθήνας

αυτό που φαίνεται στο βάθος είναι το κάστρο του Πλαταμώνα (40.005613, 22.597905)

008.jpg

και έτσι όπως φαίνεται είναι περίπου από το ύψος αυτού του σημείου

40.002564, 22.602915

005.jpg

Στην ταινία το καφέ που κάθονται είναι αυτό

006.jpg

και βλέπουν πίσω τους αυτό

008.jpg

και είναι δίπλα σε αυτό, δηλαδή το XENIA (αυτό λέει η ταμπελίτσα με το βέλος)

007.jpg

το οποίο ΧΕΝΙΑ περιγράφεται εδώ


πρέπει κάποιος να φτάσει εκεί για να βρούμε πού ακριβώς ήταν
 
Teacher είπε:
Τίποτα. Διακωμωδώ τις μπαρούφες και αυτούς που τις πιστεύουν και τις αναπαράγουν
Η πόρτα στο "ταξίδι" δεν είναι καμιά από τις προηγούμενες. Έπαιζε το σχέδιο εκείνη την εποχή

Έχεις βρει τίποτα ενδιαφέρον (ξέρεις για ποιό πράγμα) στο "ταξίδι" ?
Δασκαλε sorry......ειμαι λιγο στην πίεση σημερα.....τώρα το είδα και απανταω ....ετεροχρονισμένα.....

Το ταξίδι γενικότερα εχει πολύ "ψωμί"....Καταρχήν τα βραδυνά πλάνα οπως εγραψε και ο kyrbil..βρωμοκοπανε Αγιους Αναργύρους......σκηνικό παρόμοια με το σπίτι της φιφικας.Τυράδικα ,τσιμενταδικα,..δεν εχω προσεξει αλλα δεν το λέω με σιγουρία..(για να μαι ειλικρινής πεθαίνω για την μουσική των τιτλων και καθε φορα που πάω να ασχοληθω...βάζω και βλέπω τούς τιτλους...5 6 φορές).Επίσης εχει πολύ ψωμί απο τα "χωραφια " της hannele...και ειδικά Περαμα,....Ειναι μια κατηγορία απο μονη της αυτη Η ΤΑΙΝΊΑ...αλλα εχουμε κολλησει.....με τις φετες :D
 
antonovar είπε:
..δεν εχω προσεξει αλλα δεν το λέω με σιγουρία..(για να μαι ειλικρινής πεθαίνω για την μουσική των τιτλων και καθε φορα που πάω να ασχοληθω...βάζω και βλέπω τούς τιτλους...5 6 φορές)...
Πολύ σημαντική η αναφορά σου φίλε antonovar για την μουσική του τεράστιου Ξαρχάκου!! Γιατί καλό το οπτικό, αλλά και το ακουστικό έχει την δική του βαρύτητα στο αποτέλεσμα μιας ταινίας!! Μη σου πω ότι μετά το σχόλιό σου, κόλλησα και βάζω κι εγώ την εισαγωγή στο repeat! ;-)
 
Συμπληρώνω το χθεσινό post με την περιοχή του Βεγγου....εκεί στο τσιμενταδικο-οινοποιειο ΒΟΤΡΥΣ....

Λοιπον εχουμε και στον ΔΡ ΖΙΒΕΓΓΟ ο περίφημος γιαουρτοτουρτοπολεμος με τον Μεταξόπουλό είναι στην Αφεντούλη και Δημητριαδος στο 38°00'37.81" B 23°43'11.96" E New Movie (153).Movie_Snapshot.jpg

@kyrbill..........ασχετο και οff topic αλλα παρατήρησε...στο τελος των τιτλων.. του "ταξιδιού" που ειναι σαν να κλωτσαει καποιος την κάμερα....Μου κάνει εντύπωση πώς σε αυτό το απίστευτο μονοπλάνο.....αφησαν αυτό το πραγμα....

ΑΦΕΝΤΟΥΛΗ ΓΩΝΙΑ.jpg

ΑΦΕΝΤΟΥΛΗ ΓΩΝΙΑ Β .jpg

New Movie (150).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (151).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (152).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (149).Movie_Snapshot.jpg

ΑΦΕΝΤΟΥΛΗ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟς.jpg

αφεντ.jpg

New Movie (147).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (154).Movie_Snapshot.jpg
 
antonovar είπε:
Συμπληρώνω το χθεσινό post με την περιοχή του Βεγγου....εκεί στο τσιμενταδικο-οινοποιειο ΒΟΤΡΥΣ....@kyrbill..........ασχετο και οff topic αλλα παρατήρησε...στο τελος των τιτλων.. του "ταξιδιού" που ειναι σαν να κλωτσαει καποιος την κάμερα....Μου κάνει εντύπωση πώς σε αυτό το απίστευτο μονοπλάνο.....αφησαν αυτό το πραγμα....
Μπράβο για την συνέχεια των αποκαλύψεων antonovar!! κάπου εκεί είναι και το πλατό της Φίνος.. αχ αυτό το φουγάρο!! αχ κι αυτή η γιαγιά με τον Μεταξόπουλο..αχ και να ζούσε πόσα θα είχε να μας πει!! :)

το είδα antonovar στους τίτλους του ΤΑΞΙΔΙΟΥ.. δεν το είχα προσέξει.. για την ακρίβεια λίγο που το 'χε πιάσει το μάτι μου μου είχε αφήσει την αίσθηση ότι φαινόταν έτσι λόγο αλλαγής σκηνής (μοντάζ) αλλά μπορεί να έχεις και δίκιο και να του ξέφυγε λίγο η κάμερα του καμεραμανατζή (άσχετο.. αλλά θυμήθηκα την Μαλβίνα) :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar είπε:
Συμπληρώνω το χθεσινό post με την περιοχή του Βεγγου....εκεί στο τσιμενταδικο-οινοποιειο ΒΟΤΡΥΣ....Λοιπον εχουμε και στον ΔΡ ΖΙΒΕΓΓΟ ο περίφημος γιαουρτοτουρτοπολεμος με τον Μεταξόπουλό είναι στην Αφεντούλη και Δημητριαδος στο 38°00'37.81" B 23°43'11.96" E
Για Δρ. Ζιβέγγο ρίξε μια ματιά και εδώ

#845

έχει κάνει μεγάλη δουλειά ο makism
 
Teacher είπε:
Για Δρ. Ζιβέγγο ρίξε μια ματιά και εδώ
#845

έχει κάνει μεγάλη δουλειά ο makism
Δασκαλε... ζητάω συγγνωμη που δεν μπήκα στον κόπο να κυττάξω στην λίστα αν υπήρχε αυτό για τον ζιβεγγο..αλλά από την άλλη δεν ισχυρίσθηκα ότι εκανα την σουπερ ανακάλυψη(με την οδό φατσα κάρτα μεγενθυμένη και γραμμένη bold πάνω στον τοίχο ) απλά το εβαλα και το εγραψα κιόλας συμπληρωματικά για την περιοχή γύρω από το εργοστάσιο με το φουγάρο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar είπε:
Δασκαλε... ζητάω συγγνωμη που δεν μπήκα στον κόπο να κυττάξω στην λίστα αν υπήρχε αυτό για τον ζιβεγγο..αλλά από την άλλη δεν ισχυρίσθηκα ότι εκανα την σουπερ ανακάλυψη(με την οδό φατσα κάρτα μεγενθυμένη και γραμμένη bold πάνω στον τοίχο ) απλά το εβαλα και το εγραψα κιόλας συμπληρωματικά για την περιοχή γύρω από το εργοστάσιο με το φουγάρο.

Μεταξύ μας τα έχουμε λύσει αυτά τα θέματα.

Είμαστε μια καταπληκτική παρέα με απίστευτη αλληλοβοήθεια.

Η δουλειά σου είναι ανεκτίμητη και πολλά από αυτά που έχω βρει και εγώ, οφείλονται στη δική σου δουλειά.

Απλά ας κρατάμε τους τύπους ώστε να έχει αξία η προσφορά όλων όσων έχουν περάσει από αυτό το φόρουμ.

και γω πριν γράψω κάτι, κάθομαι και κοιτάζω από την 1η σελίδα μήπως κάποιος άλλος το έχει γράψει και τον αδικήσω.

πάμε στα δικά μας :

Αυτό το φουγάρο από τον προσανατολισμό του δρόμου (Δημητριάδος) μου μοιάζει να ανήκει στον ΑΤΛΑΝΤΑ. Τι λέτε ?

Οι 2 τελευταίες συνημμένες φωτος που έχεις στο #1716 από ποιά ταινία είναι ? και σε πιο λεπτό
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
Μεταξύ μας τα έχουμε λύσει αυτά τα θέματα.

Απλά ας κρατάμε τους τύπους ώστε να έχει αξία η προσφορά όλων όσων έχουν περάσει από αυτό το φόρουμ.

και γω πριν γράψω κάτι, κάθομαι και κοιτάζω από την 1η σελίδα μήπως κάποιος άλλος το έχει γράψει και τον αδικήσω.

πάμε στα δικά μας :

Αυτό το φουγάρο από τον προσανατολισμό του δρόμου (Δημητριάδος) μου μοιάζει να ανήκει στον ΑΤΛΑΝΤΑ. Τι λέτε ?

Οι 2 τελευταίες συνημμένες φωτος που έχεις στο #1716 από ποιά ταινία είναι ? και σε πιο λεπτό
Εχεις απόλυτο δίκιο....mea culpa....που ειχε πεί και ο συγχωρεμένος.... :D

Για τις 2 φωτό η μεν πρώτη ειναι απο το παρε κοσμε....στο 43:29....και ειναι το περίπτερο στην Σιώκου και Γαλαξιδίου και η αλλη ειναι απο το τρελλος και παλαβος βεγγος στο 56:45...Αρχικά νόμιζα οτι ειναι το ιδιο μέρος...και πηγα να τα ανεβάσω...σε αυτό το συμπληρωματικό που ανεβασα για αυτη την περιοχή αλλα την ωρα που το ανεβαζα...ειδα οτι υπάρχουν διαφορές..και οτι μαλλον δεν ειναι το ιδιο σημείο.....για αυτό τις διεγραψα αλλα....δεν ξερω ανα συμβαινει και σε σενα....αν επιλεξεις μια photo..και μετά την διαγραψεις να στην εμφανιζει μετά σε αυτο το πλαισιο σαν thumbnails...
 
Ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στη χαρτογράφηση των studios του Φίνου

στους Αγίους Αναργύρους με ένα ΘΗΣΑΥΡΟ για τη χαρτογράφηση !!!

"EΝAΣ ΞΕΝOΙΑΣTOΣ ΠΑΛAΒIAΡHΣ" - 1971

ξέρετε η ταινία με τους άστεγους (Βέγγος - Παπαγιαννόπουλος - Βαλσάμη)

οι οποίοι έμεναν στα αυτοκίνητα

Είναι το οικόπεδο που ο antonovar ονομάζει πλατώ 1

005.jpg

Ο δρόμος στο βάθος είναι η Κεφαλληνίας που ενώνει τα δύο οικόπεδα

003.jpg

και το σπίτι έχει παίξει και στο Λεβεντόπαιδο στη σκηνή λίγο πριν το τροχαίο

Βαλσάμη - Ναθαναήλ

001.jpg

Ένας πανέμορφος μαντρότοιχος (έχει κι αυτός το νόημά του)

010.jpg

Επιπρόσθετα, η γνωστή εξέδρα για λήψεις από ύψος που τη βλέπουμε

στο οικόπεδο του "τυράδικου" στο Ορατότης μηδέν καθώς και στα 5000 ψέματα που έγραψε πρόσφατα

ο antonovar. Επίσης από πίσω φαίνεται και το σπίτι στη γωνία Βενιζέλου με Μαυρομιχάλη

oratotis mhden - 004.jpg

Το νοσοκομείο είναι το γνωστό που περιγράψαμε και στο post #1659 στο τέλος

"... Επίσης το νοσοκομείο που αναφέρει η hannele στο Δεποινις Διευθυντής

είναι αυτό που εμφανίζεται ως "Αγία Ελεούσα" στο "Πυρετός στην Άσφαλτο" 1967.... "

πλέον με αγαλματάκι τη Νίκη της Σαμοθράκης

Από αυτή την ταινία κάποιος θα μπορέσει να το αναγνωρίσει

Προβολή συνημμένου 131965

Το κρεβάτι που είδαμε σε δύο ταινίες πάλι στο post #1659

"... η περίεργη ταινία "Γυμνοί στους δρόμους" 1967 έχει πολύ πράγμα που αφορά το στούντιο του Φίνου

και επίσης ένα ωραίο με ένα κρεβάτι στο οποίο επάνω βρίσκεται η Λάσκαρη και που εμφανίζεται και στην θεία μου τη χίπισσα ..."

008.jpg

και το κλού !!! πιθανώς για πρώτη φορά η Βίλλα Μέρλα (να το τσεκάρουμε όμως)

007.jpg

Νομίζω kyrbill μετά από αυτήν την ταινία και τις φωτογραφίες που έχεις πρέπει να κάνουμε τη χαρτογράφηση του μικρού οικοπέδου

002.jpg

004.jpg

006.jpg

009.jpg

012.jpg

011.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα