Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Γεια σας παιδια!!! Χρόνια πολλά!!! :beer: :wave:

Πωπω πληροφοριες!!! Παίρνω καφεδάκι και καθομαι να σας διαβασω να σας καμαρώσω!!! Εχω μπολικα να διαβασω!!! :bow: :award: :cheers: :beer:
 
hannele είπε:
Γεια σας παιδια!!! Χρόνια πολλά!!! :beer: :wave: Πωπω πληροφοριες!!! Παίρνω καφεδάκι και καθομαι να σας διαβασω να σας καμαρώσω!!! Εχω μπολικα να διαβασω!!! :bow: :award: :cheers: :beer:

πού είσαι εσύ ? Με τόσες απουσίες που κάνεις θα μείνεις στην ίδια τάξη :)

αύριο με τον κηδεμόνα σου να δικαιολογήσει καμιά απουσία :)

αστους καφέδες και ξεκίνα διάβασμα :)

να και ο μαντρότοιχος που φαίνεται και στην ταινία

014.jpg

kyrbill φτιάξε κάτοψη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
Ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στη χαρτογράφηση των studios του Φίνου
στους Αγίους Αναργύρους με ένα ΘΗΣΑΥΡΟ για τη χαρτογράφηση !!!

"EΝAΣ ΞΕΝOΙΑΣTOΣ ΠΑΛAΒIAΡHΣ" - 1971

ξέρετε η ταινία με τους άστεγους (Βέγγος - Παπαγιαννόπουλος - Βαλσάμη)

οι οποίοι έμεναν στα αυτοκίνητα

Είναι το οικόπεδο που ο antonovar ονομάζει πλατώ 1

Προβολή συνημμένου 131964

Ο δρόμος στο βάθος είναι η Κεφαλληνίας που ενώνει τα δύο οικόπεδα

Προβολή συνημμένου 131963 Προβολή συνημμένου 131968 Προβολή συνημμένου 131962

και το σπίτι έχει παίξει και στο Λεβεντόπαιδο στη σκηνή λίγο πριν το τροχαίο

Βαλσάμη - Ναθαναήλ

Προβολή συνημμένου 131961 Προβολή συνημμένου 131960

Ένας πανέμορφος μαντρότοιχος (έχει κι αυτός το νόημά του)

Προβολή συνημμένου 131969

Επιπρόσθετα, η γνωστή εξέδρα για λήψεις από ύψος που τη βλέπουμε

στο οικόπεδο του "τυράδικου" στο Ορατότης μηδέν καθώς και στα 5000 ψέματα που έγραψε πρόσφατα

ο antonovar. Επίσης από πίσω φαίνεται και το σπίτι στη γωνία Βενιζέλου με Μαυρομιχάλη

Προβολή συνημμένου 131971 Προβολή συνημμένου 131970 Προβολή συνημμένου 131972

Το νοσοκομείο είναι το γνωστό που περιγράψαμε και στο post #1659 στο τέλος

"... Επίσης το νοσοκομείο που αναφέρει η hannele στο Δεποινις Διευθυντής

είναι αυτό που εμφανίζεται ως "Αγία Ελεούσα" στο "Πυρετός στην Άσφαλτο" 1967.... "

πλέον με αγαλματάκι τη Νίκη της Σαμοθράκης

Από αυτή την ταινία κάποιος θα μπορέσει να το αναγνωρίσει

Προβολή συνημμένου 131965

Το κρεβάτι που είδαμε σε δύο ταινίες πάλι στο post #1659

"... η περίεργη ταινία "Γυμνοί στους δρόμους" 1967 έχει πολύ πράγμα που αφορά το στούντιο του Φίνου

και επίσης ένα ωραίο με ένα κρεβάτι στο οποίο επάνω βρίσκεται η Λάσκαρη και που εμφανίζεται και στην θεία μου τη χίπισσα ..."

Προβολή συνημμένου 131967

και το κλού !!! πιθανώς για πρώτη φορά η Βίλλα Μέρλα (να το τσεκάρουμε όμως)

Προβολή συνημμένου 131966

Νομίζω kyrbill μετά από αυτήν την ταινία και τις φωτογραφίες που έχεις πρέπει να κάνουμε τη χαρτογράφηση του μικρού οικοπέδου
Πωωωπω πωωωπω....που ελεγε και ο Παπαγιανόπουλος......τι ειναι αυτά ρε δασκαλε???? ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ.......αλυσιδωτές αντιδρασεις που ελεγε και ο kyrbill.

Καταρχήν γελάω....και ευτυχώς που δεν εχουμε ψαχθεί με τον ξενοιαστο παλαβίαρη....γιατι δεν τολμώ καν να πώ... που πιστευα οτι ειναι αυτό το οικόπεδο.

Δευτερον συγκινήθηκα....που σε μία φωτογραφία φαίνεται....ο "πυραυλος".απο το επιχειρηση γης μαδιαμ...με την χιππικη εμφάνιση ...και εγχρωμος....και απορώ πως ειχε διασωθεί το 1971....μετα απο οσα του ειχαν κάνει το 1969 και επ'ευκαιρία καταλαβαίνουμε οτι εκεί ηταν και ο γυφτικος καταυλισμός στην ιδια ταινία

Τρίτον...το οικόπεδο ειναι φανερό οτι λόγω μετακόμισης της FF..στα Σπάτα...εχει γίνει χώρος για την σαβούρα της ..

Κατα τα αλλα καποια στοιχεία ταιριαζουν με την βιλα μερλα(παραθυρα..περιστύλιο)...καποια δεν ταιριαζουν καγκελα και καποιες λεπτομέρειες στην πόρτα αλλα μην το δενεις κίολας γιατι απο οτι εχω δεί εχει διαφορες μορφές ανακατασκευων...στην παροδο των ετων....

Τέλος μου φαινεται οτι πρεπει να μάθουμε λιγο autocad....για να αναπαραστήσουμε ψηφιακά τον χώρο

Α!!!....και κάτι αλλο ρε παιδιά αυτο το περιβόητο νοσοκομείο....το ΚΑΤ δεν ειναι????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar είπε:
Κατα τα αλλα καποια στοιχεία ταιριαζουν με την βιλα μερλα(παραθυρα..περιστύλιο)...καποια δεν ταιριαζουν καγκελα και καποιες λεπτομέρειες στην πόρτα αλλα μην το δενεις κίολας γιατι απο οτι εχω δεί εχει διαφορες μορφές ανακατασκευων...στην παροδο των ετων....

Τέλος μου φαινεται οτι πρεπει να μάθουμε λιγο autocad....για να αναπαραστήσουμε ψηφιακά τον χώρο

Α!!!....και κάτι αλλο ρε παιδιά αυτο το περιβόητο νοσοκομείο....το ΚΑΤ δεν ειναι????
Για τη Βίλλα Μέρλα, έχω την εντύπωση ότι στην αναπαλαίωση της ... αλλάξανε τα φώτα

Αυτό το μπομπέ μπαλκόνι για παράδειγμα δεν πρέπει να υπήρχε στην αρχική της μορφή.

Για να δούμε αν υπάρχει κανένας τσάκαλος στην παρέα να μας φέρει καμιά καλή απόδειξη :)
 
... εκείνο το σπίτι της Βουγιουκλάκη από τα ¨Χτυποκαρδια στα θρανία ¨, που δυστυχως δεν ειναι στους επίκαιρους Αγ. Αναργύρους , μηπως εντοπίστηκε ? Μια ταπεινή μόνο ένδειξη: η τουρκικη version της ταινίας δεν έχει καθόλου τις εξωτερικές λήψεις του σπιτιού ( λείπουν παντελώς οι σκηνές όπου η Βουγιουκλάκη βγαίνει το βράδυ για να παει στις φίλες ή που βγαίνει το πρωί για το σχολείο ή που φεύγει ο Παπαμιχαήλ προηγουμένως για τη δουλειά). Τουλάχιστον η κόπια της ταινίας που είδα δεν τις είχε. Είναι νότια Αθηνα μήπως ??
 
Teacher είπε:
πού είσαι εσύ ? Με τόσες απουσίες που κάνεις θα μείνεις στην ίδια τάξη :)
αύριο με τον κηδεμόνα σου να δικαιολογήσει καμιά απουσία :)

αστους καφέδες και ξεκίνα διάβασμα :)

Μα δεν ήρθα αδιάβαστη! Μελετούσα! :D

1) <Ταξίδι> (μια και αναφέρθηκε αρκετες φορές)

Η κλωστουφαντουργία που εργαζόταν η Μαρίνα (Α.Βουγιουκλακη) ήταν η Πειραϊκή-Πατραϊκή στη Λεύκα του Πειραιά.

Mετά απο τόση "χρήση" των Αγ. Αναργύρων απο την FF και των γύρω απο αυτήν εργοστασιων, δεν σας κρύβω οτι είχα αίσθηση πως και το εργοστάσιο της ταινίας καπου εκει κοντά θα ήταν. Ομως για δευτερόλεπτα, μεσα στα πλάνα πάνω απο το κεφάλι της Α.Β. διακρίνεται φευγαλέα η πινακίδα και ο φακός μόλις που προλαβαίνει να "τσακωσει" τη λέξη <<Πειραϊκή>>.

χωρίς τίτλο.JPG

Οσο αφορά λοιπον τώρα το εν λόγω εργοστάσιο, στη σελιδα http://www.koutouzis.gr/synoikies-1.htm αναφερεται:

Η ΛΕΥΚΑ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ

Ο Γεράσιμος Μαζαράκης, γράφει για τη Λεύκα στο «ΠΕΙΡΑΙΚΟ ΛΕΥΚΩΜΑ» 2010 του Σταύρου Καραμπερόπουλου β«Ο Πειραιάς που έζησα και αγάπησα».

«Η ΛΕΥΚΑ από τις πιο παλαιές συνοικίες του ΠΕΙΡΑΙΑ είναι μεταξύ ΚΑΡΑΒΑ και ΚΑΜΙΝΙΩΝ. Έχει 4-5 στενά και οριοθετείται μεταξύ των δύο εργοστασίων ΣΠΑΠ και ΣΕΚ (ΣΠΑΠ ο σιδηρόδρομος προς Πελοπόννησο και ΣΕΚ προς Λάρισα - Θεσσαλονίκη - Βόρειο Ελλάδα). Από την συγ*χώνευση των δύο αυτών προήλθε ο ΟΣΕ.

Η συνοικία αυτή εκτός των δύο αυτών εργοστασίων όπου γίνονταν όλες οι επισκευές των σιδηροδρόμων, είχε τότε και άλλες μεγάλες βιομηχανίες. Το πρώτο εργοστάσιο των Αφών Ρετσίνα - Οι Αφοί Ρετσίνα είχαν άλλα τέσσερα εργοστά*σια - (έκαναν τότε το Ντρίλινο, ύφασμα σκληρό σαν το σημερινό τζιν και από αυτό έκαναν οι ράφτες τα παντελόνια των εργα*τών), τα κεραμίδια ΔΗΛΑΒΕΡΗ, το εργο*στάσιο των Αφών ΚΥΠΡΙΩΤΗ στην οδό Υμηττού, την ΠΕΙΡΑΪΚΗ-ΠΑΤΡΑΪΚΗ - το υπόγειο της ήταν καταφύγιο στην κατοχή. Δυστυχώς για εμάς που μέναμε στη ΛΕΥΚΑ, λόγω των εργοστασίων, ΣΠΑΠ και ΣΕΚ είχαμε τακτικούς βομβαρδισμούς από τους Γερμανούς πριν και από τους καλούς μας Συμμάχους Άγγλους και Αμερικανούς, που βαράγανε στο ψαχνό. Στο μεγάλο βομβαρδισμό της 11ης Ιανου*αρίου 1944 στη γειτονιά μας είχαμε είκοσι νεκρούς.

Επίσης, η ΛΕΥΚΑ είχε και πολλές μικρές βιοτεχνίες. Είχε την παλαιότερη Λα*χαναγορά - χονδρική - του Πειραιά - της ΛΕΥΚΑΣ όπως την έλεγαν - ακριβώς απέναντι από την είσοδο του ΡΕΤΣΙΝΑ, μεσοτοιχία με την ΠΕΙΡΑΪΚΗ-ΠΑΤΡΑΪΚΗ. Σήμερα είναι εκεί το γκαράζ του Δήμου.

χωρίς τίτλο.JPG

Θα επανέλθω σε επόμενα posts με το ταξίδι γιατί αρκετοί χωροι μου "μυρίζουν" στούντιο!!!!

2) <Ο Γεροντόκορος> (ενα μικρό διάλλειμα εκτος FF)

To γραφείο του Λάμπρου Κωνσταντάρα ήταν το σημερινό κτίριο της Eurobank στην Σουρή

χωρίς τίτλο.JPG

Το ιδιο κτίριο, στη Σουρή, ήταν και το γραφείο του Δ.Παπαγιαννόπουλου στην ταινία <Το κοροιδάκι της δεσποινίδος>

χωρίς τίτλο.JPG

χωρίς τίτλο.jpg

χωρίς τίτλο.JPG

χωρίς τίτλο.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hannele είπε:
Μα δεν ήρθα αδιάβαστη! Μελετούσα! :D


1) <Ταξίδι> (μια και αναφέρθηκε αρκετες φορές)

Η κλωστουφαντουργία που εργαζόταν η Μαρίνα (Α.Βουγιουκλακη) ήταν η Πειραϊκή-Πατραϊκή στη Λεύκα του Πειραιά.

Mετά απο τόση "χρήση" των Αγ. Αναργύρων απο την FF και των γύρω απο αυτήν εργοστασιων, δεν σας κρύβω οτι είχα αίσθηση πως και το εργοστάσιο της ταινίας καπου εκει κοντά θα ήταν. Ομως για δευτερόλεπτα, μεσα στα πλάνα πάνω απο το κεφάλι της Α.Β. διακρίνεται φευγαλέα η πινακίδα και ο φακός μόλις που προλαβαίνει να "τσακωσει" τη λέξη <<Πειραϊκή>>.

Προβολή συνημμένου 131975

Οσο αφορά λοιπον τώρα το εν λόγω εργοστάσιο, στη σελιδα http://www.koutouzis.gr/synoikies-1.htm αναφερεται:

Η ΛΕΥΚΑ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ

Ο Γεράσιμος Μαζαράκης, γράφει για τη Λεύκα στο «ΠΕΙΡΑΙΚΟ ΛΕΥΚΩΜΑ» 2010 του Σταύρου Καραμπερόπουλου β«Ο Πειραιάς που έζησα και αγάπησα».

«Η ΛΕΥΚΑ από τις πιο παλαιές συνοικίες του ΠΕΙΡΑΙΑ είναι μεταξύ ΚΑΡΑΒΑ και ΚΑΜΙΝΙΩΝ. Έχει 4-5 στενά και οριοθετείται μεταξύ των δύο εργοστασίων ΣΠΑΠ και ΣΕΚ (ΣΠΑΠ ο σιδηρόδρομος προς Πελοπόννησο και ΣΕΚ προς Λάρισα - Θεσσαλονίκη - Βόρειο Ελλάδα). Από την συγ*χώνευση των δύο αυτών προήλθε ο ΟΣΕ.

Η συνοικία αυτή εκτός των δύο αυτών εργοστασίων όπου γίνονταν όλες οι επισκευές των σιδηροδρόμων, είχε τότε και άλλες μεγάλες βιομηχανίες. Το πρώτο εργοστάσιο των Αφών Ρετσίνα - Οι Αφοί Ρετσίνα είχαν άλλα τέσσερα εργοστά*σια - (έκαναν τότε το Ντρίλινο, ύφασμα σκληρό σαν το σημερινό τζιν και από αυτό έκαναν οι ράφτες τα παντελόνια των εργα*τών), τα κεραμίδια ΔΗΛΑΒΕΡΗ, το εργο*στάσιο των Αφών ΚΥΠΡΙΩΤΗ στην οδό Υμηττού, την ΠΕΙΡΑΪΚΗ-ΠΑΤΡΑΪΚΗ - το υπόγειο της ήταν καταφύγιο στην κατοχή. Δυστυχώς για εμάς που μέναμε στη ΛΕΥΚΑ, λόγω των εργοστασίων, ΣΠΑΠ και ΣΕΚ είχαμε τακτικούς βομβαρδισμούς από τους Γερμανούς πριν και από τους καλούς μας Συμμάχους Άγγλους και Αμερικανούς, που βαράγανε στο ψαχνό. Στο μεγάλο βομβαρδισμό της 11ης Ιανου*αρίου 1944 στη γειτονιά μας είχαμε είκοσι νεκρούς.

Επίσης, η ΛΕΥΚΑ είχε και πολλές μικρές βιοτεχνίες. Είχε την παλαιότερη Λα*χαναγορά - χονδρική - του Πειραιά - της ΛΕΥΚΑΣ όπως την έλεγαν - ακριβώς απέναντι από την είσοδο του ΡΕΤΣΙΝΑ, μεσοτοιχία με την ΠΕΙΡΑΪΚΗ-ΠΑΤΡΑΪΚΗ. Σήμερα είναι εκεί το γκαράζ του Δήμου.

Προβολή συνημμένου 131976

Θα επανέλθω σε επόμενα posts με το ταξίδι γιατί αρκετοί χωροι μου "μυρίζουν" στούντιο!!!!
hanelle....μένω speechless...που λένε και στο χωριό μου :D εισαι κατπληκτική...

προσωπικά μου ελυσες απορία πολλων χρόνων για το που ειναι αυτό το εργοστάσιο .... :bow: :bow: :bow: σε ευχαριστώ πολύ .......να περιμένουμε και την τοποθεσία της στάσης?????
 
antonovar είπε:
να περιμένουμε και την τοποθεσία της στάσης?????
Φιλε μου antonovar είμαι υπό τα ίχνη της!!! :D

Βλέπουμε στην ταινία, την Α.Β να περιμένει σε στάση όπου περνουσε το "5ο ΚΤΕΛ ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΡΑΜΑ". Η διαδρομή του 5ου ΚΤΕΛ πρεπει να ειναι η σημερινή διαδρομή του ΟΑΣΑ 843 Πειραιάς-Πέραμα.

Απο την οδο Ρετσίνα οπου βρισκοταν το εργοστάσιο, δεν περνάει η εν λόγω διαδρομή λεωφορειου. Περνάει όμως απο Αιτωλικου, Χορμοβίτου (κοντά στην οδο Ρετσίνα) για να βγει στην πορεια στη Λεωφόρο Δημοκρατίας.

Αν ο σκηνοθέτης έχει ακολουθήσει τη ροη του σεναριου της ταινίας (και δεν μας εχει μεταφερει αλλού για αλλού), τοτε η σταση πρεπει να ειναι καποια απο αυτές ή στην Αιτωλικού ή στην Χορμοβίτου ή στις αρχες της Λεωφορου Δημοκρατιας.
 
hannele είπε:
Μα δεν ήρθα αδιάβαστη! Μελετούσα! :D


1) <Ταξίδι> (μια και αναφέρθηκε αρκετες φορές)

Η κλωστουφαντουργία που εργαζόταν η Μαρίνα (Α.Βουγιουκλακη) ήταν η Πειραϊκή-Πατραϊκή στη Λεύκα του Πειραιά.

Mετά απο τόση "χρήση" των Αγ. Αναργύρων απο την FF και των γύρω απο αυτήν εργοστασιων, δεν σας κρύβω οτι είχα αίσθηση πως και το εργοστάσιο της ταινίας καπου εκει κοντά θα ήταν. Ομως για δευτερόλεπτα, μεσα στα πλάνα πάνω απο το κεφάλι της Α.Β. διακρίνεται φευγαλέα η πινακίδα και ο φακός μόλις που προλαβαίνει να "τσακωσει" τη λέξη <<Πειραϊκή>>.

Η ΛΕΥΚΑ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ
Καλωσορίζω ξανά πίσω στον αγώνα τη Βασίλισσα του Πειραιά.

Η μόνη παρήγορη εξαίρεση εδώ μέσα και το λέω προς τιμήν της είναι η Νιιίκα :D :D

Pap_Teacher_2.jpg

πηγαίνετε παιδιά :D

Pap_Teacher.jpg

[b είπε:
xortiani[/b];514783]
... εκείνο το σπίτι της Βουγιουκλάκη από τα ¨Χτυποκαρδια στα θρανία ¨, που δυστυχως δεν ειναι στους επίκαιρους Αγ. Αναργύρους , μηπως εντοπίστηκε ? Μια ταπεινή μόνο ένδειξη: η τουρκικη version της ταινίας δεν έχει καθόλου τις εξωτερικές λήψεις του σπιτιού ( λείπουν παντελώς οι σκηνές όπου η Βουγιουκλάκη βγαίνει το βράδυ για να παει στις φίλες ή που βγαίνει το πρωί για το σχολείο ή που φεύγει ο Παπαμιχαήλ προηγουμένως για τη δουλειά). Τουλάχιστον η κόπια της ταινίας που είδα δεν τις είχε. Είναι νότια Αθηνα μήπως ??
Νομίζω ότι και στην Τούρκικη έκδοση τις σκηνές που είναι μόνη η Βουγιουκλάκη τις μοντάρανε αυτούσιες

Το σπίτι με την αυλή που παίζει και στις δύο εκδόσεις και τραγουδάει τα "χτυποκάρδια" δε μου φαίνεται να είναι στο Λεκανοπέδιο όπως έχω ξαναπεί

το έχουμε όμως στο μυαλό μας. Κάποια στιγμή θα βγει κι αυτό ;)

Νότια πού εννοείς ????

Ο kyrbill πού είναι ρε παιδιά ? antonovar να φωνάξουμε ΕΜΑΚ ??????????????????????

 


Να δείτε που πήγε πάλι για Φωτογραφίες !!!!!!!!!


 

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
,..........Ο kyrbill πού είναι ρε παιδιά ? antonovar να φωνάξουμε ΕΜΑΚ ??????????????????????
Να δείτε που πήγε πάλι για Φωτογραφίες !!!!!!!!!
χαχα εδώ είμαι Δάσκαλε!! κοίτα να δεις που μετά τις Indiana Jones εξορμήσεις θα πρέπει να δίνω σημεία ζωής καθημερινά!!χαχα.. don't worry, αν είναι να πάω κάπου επικύνδινα, θα ενημερώσω πρώτα.. εσάς φυσικά... όχι την ΕΜΑΚ! :beer:

Για φωτογραφίες δεν πήγα ακόμα.. ίσως τα καταφέρω αύριο.. για αυτό θα σας ξαναπώ, όποιος θέλει κάποιο συγκεκριμένο σημείο να μου το αναφέρει με πμ για να μην ξαναπηγαίνουμε στους Αγίους κάθε λίγο και λιγάκι.. :cool:

 




antonovar είπε:
.....Αρχικά νόμιζα οτι ειναι το ιδιο μέρος...και πηγα να τα ανεβάσω...σε αυτό το συμπληρωματικό που ανεβασα για αυτη την περιοχή αλλα την ωρα που το ανεβαζα...ειδα οτι υπάρχουν διαφορές..και οτι μαλλον δεν ειναι το ιδιο σημείο.....για αυτό τις διεγραψα αλλα....δεν ξερω ανα συμβαινει και σε σενα....αν επιλεξεις μια photo..και μετά την διαγραψεις να στην εμφανιζει μετά σε αυτο το πλαισιο σαν thumbnails...
Το ίδιο συμβαίνει σ' όλους antonovar.. μάλλον δεν σβήνουν ολοκληρωτικά και μετά εμφανίζονται.. η μόνη λύση μάλλον είναι το copy το μήνυμα και ξανά σε νέο paste και ξανά τις φωτογραφίες απ' την αρχή!!

Hanneleeeeeeee φιλιάααααααααααααα!!! ξεκινάω να διαβάζω τα νέα ποστς!!!!

Teacher είπε:
Για τη Βίλλα Μέρλα, έχω την εντύπωση ότι στην αναπαλαίωση της ... αλλάξανε τα φώτα Αυτό το μπομπέ μπαλκόνι για παράδειγμα δεν πρέπει να υπήρχε στην αρχική της μορφή. Για να δούμε αν υπάρχει κανένας τσάκαλος στην παρέα να μας φέρει καμιά καλή απόδειξη
tinysmile_grin_t.png
Έλα Δάσκαλε!!! Τσάκαλος εδώ!! χιχιχι (ένα ένα τα βλέπω τα ποστς) #)

Μέχρι να έρθουν οι αποδείξεις σου στέλνω σε πμ όσες φωτογραφίες είχα τραβήξει από την βίλλα Μέρλα για να κάνεις την... διατριβή σου!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hannele είπε:
2) <Ο Γεροντόκορος> (ενα μικρό διάλλειμα εκτος FF)

To γραφείο του Λάμπρου Κωνσταντάρα ήταν το σημερινό κτίριο της Eurobank στην Σουρή

Προβολή συνημμένου 131978 Προβολή συνημμένου 131979 Προβολή συνημμένου 131980

Το ιδιο κτίριο, στη Σουρή, ήταν και το γραφείο του Δ.Παπαγιαννόπουλου στην ταινία <Το κοροιδάκι της δεσποινίδος>

Προβολή συνημμένου 131981 Προβολή συνημμένου 131982

Το μέγαρο Μποδοσάκη έχει "πρωταγωνιστήσει" σε αρκετές ταινίες που έχουν αναφορά σε βιομηχάνους, μεγαλο-επιχειρηματίες κλπ.

Μερικές ακόμα ταινίες: "Έξω οι κλέφτες", "Ένα έξυπνο μούτρο", "Κάτι να καίει".
 
hannele είπε:
Μα δεν ήρθα αδιάβαστη! Μελετούσα! :D
HANNELEEEEEEEEEE (copy-paste ακριβώς το μήνυμα του antonovar) μα φίλε μου έπέτρεψέ μου τον δανεισμό αλλά έγραψες ακριβώς, αυτά που θα της έγραφα.. μέχρι και το speeachless!! είναι βλέπεις που το λέγαμε πολύ κι εμείς στο χωριό μου!! χαχα :D

hanelle....μένω speechless...που λένε και στο χωριό μου :D εισαι κατπληκτική...

προσωπικά μου ελυσες απορία πολλων χρόνων για το που ειναι αυτό το εργοστάσιο .... :bow: :bow: :bow: σε ευχαριστώ πολύ .......να περιμένουμε και την τοποθεσία της στάσης?????

Teacher είπε:
Ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στη χαρτογράφηση των studios του Φίνουστους Αγίους Αναργύρους με ένα ΘΗΣΑΥΡΟ για τη χαρτογράφηση !!!
Δάσκαλε!! Καλέ μου και Σπουδαίε μου Δάσκαλε!! Δεν έχω λόγια.. ειλικρινά το μόνο που μου έρχεται αβίαστα να σου πω μετά από τα τόσα ενδιαφέροντα που έχεις μοιραστεί μαζί μας.. τον τρόπο σκέψης σου αλλά και το διερευνητικό σου ταλέντο, είναι ότι θα ήθελα πολύ να έχω Δάσκαλους σαν κι έσαν σ' όλη μου τη ζωή!!.. κι όχι μόνο στην σχολική!! :cool: και δεν αναφέρθηκα και στο συγγραφικό σου ταλέντο.. αχ αυτή η πόρτα (κατά το 'αχ αυτή η γυναίκα μου') χιχι

miki-mik7 είπε:
Το μέγαρο Μποδοσάκη έχει "πρωταγωνιστήσει" σε αρκετές ταινίες που έχουν αναφορά σε βιομηχάνους, μεγαλο-επιχειρηματίες κλπ.Μερικές ακόμα ταινίες: "Έξω οι κλέφτες", "Ένα έξυπνο μούτρο", "Κάτι να καίει".
Thank you miki-mik7! Προσωπικά δεν το γνώριζα.. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
miki-mik7 είπε:
Το μέγαρο Μποδοσάκη έχει "πρωταγωνιστήσει" σε αρκετές ταινίες που έχουν αναφορά σε βιομηχάνους, μεγαλο-επιχειρηματίες κλπ.Μερικές ακόμα ταινίες: "Έξω οι κλέφτες", "Ένα έξυπνο μούτρο", "Κάτι να καίει".
Μπράβο miki-mik7 αυτό είναι

37.973318, 23.734719

άρα λύθηκε και το γραφείο του Εξαρχόπουλου στο "κάτι να καίει"

Αν μπορείς κατέγραψε τις ταινίες στις οποίες παίζει το κτίριο μαζί με μια φωτο ανά ταινία για να τα έχουμε και εποπτικά που έχει μεγαλύτερη αξία

από απλό κείμενο

@katerinak




μήπως έχουμε καταγραφή των ταινιών να τις περάσουμε στην 1η σελίδα ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
@katerinak




μήπως έχουμε καταγραφή των ταινιών να τις περάσουμε στην 1η σελίδα ?

συγχαρητηρια σε ολους σας!!

Teacher τα εχω ετοιμα τα νεα στοιχεια για να προστεθουν τα λινκς και οι νεες ταινιες στη λιστα αλλα κατι με μπερδεψε στους τιτλους των ταινιων του Βεγγου και δεν ξερω ποιους να προσθεσω,εκει χρειαζομαι τη βοηθεια σας :στο ποστ 1645 και στο ποστ 1696 η ταινια ειναι η "Θου-Βου φαλακρος πρακτωρ: επιχειρησις Γης μαδιαμ";

στο ποστ1684 ειναι η "Βοηθεια!ο Βεγγος φανερος πρακτωρ "000" ";
 
Και επανέρχομαι στο Ταξίδι και στο Πέραμα με την γειτονιά της Μαρίνας (Αλίκης Βουγιουκλάκη).

Δυστυχώς πλέον η γειτονιά της ταινίας είναι, όχι απλά αλλαγμένη λόγω των 52 χρόνων που έχουν περάσει, αλλά εντελώς άφαντη :( !

Δεν υπάρχει ούτε ένα ίχνος που να θυμίζει τα πρόχειρα σπιτάκια και τις ξύλινες παράγκες με τις τσίγκινες σκεπές, πάνω στην τότε παραλία του Περάματος, όπου η Μαρίνα/Αλίκη έπαιζε με τα παιδιά της γειτονιάς και μάζευε χρήματα για να μην φύγει η κυρά-Μαρία από τη γειτονιά. Μόνο μερικά διάσπαρτα πευκόδεντρα, που «άντεξαν» και δεν ξεριζώθηκαν από τις επιχωματώσεις, είναι η μοναδική μαρτυρία που θυμίζει το πάλαι ποτέ πευκοδάσος που βλέπουμε και στην ταινία.

Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή.

Συμφωνα με την ιστορικό του Περάματος (σελίδα http://www.koutouzis.gr/perama.htm) καθαρά για πληροφοριακούς λόγους, η παραλία τότε καλυπτόταν από πευκοδάσος που έφτανε μέχρι την αμμουδιά (αυτό το βλέπουμε στην ταινία).

Οι εταιρίες ΒΡ, ELVIN, TOTAL και EL PETROL ξεκινούν τη δημιουργία των εγκαταστάσεών τους. Η λειτουργία τους άρχισε το 1964 (δηλαδή 2 χρόνια μετά την ταινία που γυρίστηκε το 1962). Το 1965 ο ΟΛΠ περιφράσσει τα 4.5 χιλιόμετρα της παραλίας, αποκόβοντας την πόλη από τη θάλασσα. Τα χρόνια που ακολουθούν γίνονται διαμορφώσεις της παραλιακής ζώνης, με αποκορύφωμα , το 1986 ο ΟΛΠ με επιχωματώσεις 800 στρεμμάτων και σχεδιάζοντας επιχωμάτωση άλλων 1500 στρεμμάτων, μετατρέπει πλέον το Πέραμα σε μη παράλια περιοχή.

Μόνο πλέον από παλιές φωτογραφίες διακρίνεται η περιοχή που βρισκόταν η γειτονιά της Μαρίνας/Αλικης, η οποία ήταν κάτω από τη σημερινή Λεωφόρο Δημοκρατίας, στη περιοχή του Ικονίου, κοντά στα καζάνια των πετρελαιοεταιριών.

perama3.jpg

Το σημειο όπου ήταν η γειτονιά

perama4.jpg (πηγη)

perama.jpg (πηγη)

Μερικά στιγμιότυπα απο την περιοχή σήμερα

χωρίς τίτλο4.JPG

χωρίς τίτλο3.jpg

χωρίς τίτλο.JPG

χωρίς τίτλο1.JPG
 
katerinak είπε:
συγχαρητηρια σε ολους σας!!Teacher τα εχω ετοιμα τα νεα στοιχεια για να προστεθουν τα λινκς και οι νεες ταινιες στη λιστα αλλα κατι με μπερδεψε στους τιτλους των ταινιων του Βεγγου και δεν ξερω ποιους να προσθεσω,εκει χρειαζομαι τη βοηθεια σας :στο ποστ 1645 και στο ποστ 1696 η ταινια ειναι η "Θου-Βου φαλακρος πρακτωρ: επιχειρησις Γης μαδιαμ";

στο ποστ1684 ειναι η "Βοηθεια!ο Βεγγος φανερος πρακτωρ "000" ";
Εμ και εγώ δεν βάζω....εισαγωγίκα να φαινεται ο τίτλος

Λοιπον στο 1645 ειναι το "Θου-Βου φαλακρος πρακτωρ: επιχειρησις Γης μαδιαμ";

στο 1684 είναι το "ΘΒ -Βέγγος φανερός πράκτωρ 000"


και στο 1696 είναι τό " Παρε κόσμε "

Με τους Αγίους Αναργύρους,τα τυράδικα και τα τσιμεντάδικα.......τάχουμε κάνει λιγο σαλάτα.....μαλλον πρεπει να το κάνουμε οπως με την Βιλα Λεβίδη και να λέμε στο τυράδικο εχουν γυρισθεί αυτές , στην περιοχή βοτρυς αυτες και στα παλια studio της Φ.Φ αυτες.

Ευχαριστούμε πολύ Katerinak :thanx2: :thanx2:

@ hannele......copy paste....το copy paste....του kyrbill:D......... :bow: :thanx2:

οντως είναι μια πολυ δυσκολη περιοχή ακριβως γιατι αφενός η προσβαση στην παραλία...ειναι σχεδόν αδύνατη(πρεπει να δουλευεις στην Ναυπηγοεπισκευαστική....) αφέτερου.........εχει αλλαξει...αναρχα και ριζικά.....Τεσπα παντως εγώ περιμενω με ανυπομονησια...την γειτονια της στασης....

.Πολλα μπραβο!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ανω Γλυφαδα, ανω Βουλα...καπου εκει.Εννοω το περιεργο κτισμα που ειναι το σπιτι της μετα τον γαμο.Τις 3 εξωτερικες ληψεις αυτου δεν βρηκα στην τουρκικη βερσιον.Το βουναλακι πισω θυμιζει καπως ανω Γλυφαδα.
 
Παιδιά Καλησπέρα,

μόλις γύρισα από σ/κ.. έβγαλα αρκετές φωτογραφίες του ΦΦ και της ευρύτερης περιοχής στους Αγ. Αναργύρους. Θα τις τσεκάρω/επεξεργαστώ κι αν βρω κάτι ενδιαφέρον θα σας ενημερώσω. Ξεκινάω να διαβάζω όσο έχασα κατά την απουσία μου. 'Χτύπησε' και πάλι βλέπω η πριγκίπισσα!! ;-)
 
Νομίζω οτι σήμερα επιτέλους έβγαλα μια ακρη με το περιβόητο τυράδικο , και θα σίγουρα θα χρειαστώ την βοηθεια της επιστημονικης ομάδας του "Που Γυρίσθηκαν οι Ελληνικές ταινίες":D:D για την ορθοτητα των ..παρακάτω.

Ξεκινησα τον συλλογισμό μου παρατηρώντας για πολλοστή φορα "την θεία μου την χίπισσα"...Εχει λοιπον στην αρχή αυτό το πλάνο.....οπου οι κοπέλες βγαίνουν απο αυτή την ξυλινη πόρτα.New Movie (209).Movie_Snapshot.jpg...οπως μια χαρά φαίνεται και στο κοινωνία ωρα μηδεν κλειστή πίσω απο τον Καζάκο.

Αρα παιδιά αν θυμηθούμε τα post.1078 του Kyrbill και 1079 του makism (που τελικά μαλλον ειναι σωστό)......ο χώρος που τόσο καιρό ψαχνουμε να βρουμε που βρισκεται εχει προσοψη στην Νικ.Πλαστήρα....Και που ειναι αυτο το κτήριο με αυτον τον τοιχο που μπλεδίζει . Δεν θα επρεπε να το βρίσκαμε με το street view...??Η απάντηση ειναι μάλλον οχι....Γιατι σήμερα κάτι εχει χτισθεί μπροστά του αφού ειναι φανερό οτι το σπιτι εχει προσοψη προς το ασπρο χαμηλό σπιτι γιατι αν είχε προς την Πλαστήρα θα είχε και παράθυρα προσ αυτήν . Και που το εχουμε δεί πιο καλα αυτό το ασπρο χαμηλο σπίτι.....???Στο λεβεντόπαιδο σαν πιατσα ταξί.ΓΡΑΜΜΟΥ 32.jpg απλά σήμερα εχεί κλείσει η βεραντα.....Αρα αν δεν εχω λαθος ως προς τό σπίτι τότε το τυράδικο δεν βρισκόταν προς την βιλα Μερλά......αλλα ηταν συνέχεια των studio της finos Film προς την Νικ.Πλαστηρα.....μεταξύ των οδών Γραμμου και Μαυρομιχάλη.Προβολή συνημμένου 132204....

.Καί το κτηριο που εμφανίζεται στην Στεφανία απέναντι απο την πόρτα..που πηγε???New Movie (174).Movie_Snapshot.jpg

Γκρεμίσθηκε...οπως γίνεται με ολα τα σκηνικά....αφού μαλλον σκηνικό ηταν....και λεώ μόλλον ηταν γιατι στο κοινωνία ωρα μηδεν δεν υπαρχει αυτός ο ογκος...και αυτό φαινεται απο τον κακο που κρυβεται σε μία μαντρα και οχι σε ενα ολοκληρο κτήριοNew Movie (173).Movie_Snapshot.jpg .Επίσης μαλλον φτιαχτή ηταν και ολη αυτή η πύλη που φαινεται στην στεφανία.....

Οσο για το σπίτι της Θείας μου της χιπισσας....και αν ηταν κοντα στον Πουλόπουλο...σίγουρα δεν τον εβλεπαν....αλλα δεν ηταν και πολύ μακρυα αφού τους χώριζε ενας τοίχος που η σχεση του με την πόρτα φαινεται στον ΨΕΥΤΗ με τον Βουτσα..New Movie (218).Movie_Snapshot.jpg.

Αυτά προς το παρόν ....αυριο σχεδιαγραμμα

New Movie (188).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (196).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (170).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (171).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (172).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (103).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (159).Movie_Snapshot.jpg

ΑΕΒΕΠΕΤ.jpg

New Movie (175).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (216).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (217).Movie_Snapshot.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
ευχαριστω antonovar!
συμπληρωματικα λινκς για τις ταινιες που ηδη υπαρχουν στη λιστα,με μπλε οι νεες ταινιες (καταγραφη μεχρι το ποστ 1737)

5000 ψεμματα ποστ# 1522 , 1597 , 1605 , 1645 , 1649 , 1693 , 1722

Α

Αχ αυτη η γυναικα μου ποστ# 1436
Κατερίνα θες βοήθεια στην τοποθέτησή τους στη λίστα της 1ης σελίδας και στην Ταξινόμηση ? ή το έχεις και αυτό ?

Το νοσοκομείο του Λεβεντόπαιδου, εμφανίζεται και σε μια πιο πρόσφατη ταινία με τον Μουστάκα (στο τέλος της ταινίας)

"Ένας Νομοταγής Πολίτης" - 1974

Leventopaid_001.jpg

@antonovar

antonovar η παρατήρησή σου με την πόρτα την ξύλινη είναι πολύ σπουδαία και δεν την είχα και χρήζει μελέτης τις επόμενες μέρες

όμως το σπίτι της Γράμμου το είδα και εγώ και το απέρριψα επειδή το μπροστινό του έπρεπε να είναι σαν αυτό αλλά ανάποδα

Πιστεύω ότι το έχεις προσέξει ότι είναι συμμετρικά σα να έχουν στη μέση καθρέφτη

Το σπίτι όμως που βρίσκεται μπροστά και γωνία δεν είναι νεόκτιστο ώστε να πούμε ότι χτίστηκε στη θέση του. Εϊναι εκείνης της εποχής

Ούτε μπορούμε να πούμε ότι κάλυψαν ημιυπαίθριους. Δεν ταιριάζει

Επίσης πίσω του τοτε φαίνεται να είχε οικόπεδο με μια Ελιά. Και το σπίτι πίσω του επίσης δεν είναι νεόκτιστο

Επίσης είναι ανάποδα οι κολώνες της ΔΕΗ.

Επίσης μου λείπει και αυτό το σπίτι επάνω στην Πλαστήρα (πίσω από τον μεθυσμένο στο βάθος που φαίνεται να έχει μαγαζί πόρτα κανονική και άνοιγμα καμάρας

και τα δύο πρώτα με γείσο

020.jpg

Πάντως και εγώ πιστεύω ότι κάπου κεί κοντά στα στούντιο είναι

και δεν πιστεύω με τίποτα ότι είναι μέσα στο μεγάλο οικοπεδο που ονομάζεις πλατώ 2

για δες και αυτά και ψάχνουμε και την πολύ σημαντική παρατήρηση της ξύλινης πόρτας

@antonovar again

 


λοιπόν φίλε το σπίτι στη Γράμμου 32 είναι τόσο ίδιο που αποκλείεται να μην είναι αυτό. Θα ήταν αδικία να μην είναι αυτό

 


μάλλον έχεις δίκιο ρε φίλε. Το βρήκες το τυράδικο


 


τώρα γιατί τα υπόλοιπα δεν ταιριάζουν, είναι γιατί απλά άλλαξαν πολύ. Ειδικά αυτό το στη Γράμμου 30, έχει προστεθεί ένα κομμάτι παρόμοιο στην ενδιάμεση αυλή

αντικατέστησαν την κολώνα και έχουν προσθέσει έναν όροφο σε ολόκληρη την πλάκα, οπότε δείχνει ομοιόμορφο όλο το σπίτι.

Το άλλο επί της Πλαστήρα έχει αλλάξει άρδην

Λοιπόν φίλε καταλλήγω ότι το βρήκες το τυράδικο.

Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο

Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο

Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο

Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο Μπράβο

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Enas_Nomotaghs_Poliths_001.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα