Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
σε ποιο σημειο περιπου ρε παιδια ειναι η πολυκατοικια που εβαφε ο Παπαμιχαηλ;
 
BAG1968 είπε:
σε ποιο σημειο περιπου ρε παιδια ειναι η πολυκατοικια που εβαφε ο Παπαμιχαηλ;
Θα το δεις στο post 1105

Γενικά, αν θελεις να δεις οποιαδηποτε τοποθεσία απο οποιαδήποτε ταινία, στο post 1 υπαρχει αλφαβητικός καταλογος των ταινιών και διπλα οι αριθμοι των posts
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΠΑΡΕΑ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΕΛΟΣ,ΟΔΗΓΗΘΗΚΑ ΕΔΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΨΑΧΝΑ ΓΙΑ ΚΤΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΥΡΙΣΤΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ Κ ΠΟΥ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΑΚΟΜΗ. ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΟΟΣΑ ΠΟΛΛΑ! ΚΤΙΡΙΑ, ΔΡΟΜΟΙ, ΤΟΠΙΑ! Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ! ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΤΗΝ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΩ!

ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΟΤΑΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΥΡΙΣΤΕΙ ''ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΦΑΝΑΡΙΑ'' ΥΠΑΡΧΕΙ!

ΚΟΙΤΑΞΑ ΣΤΟΝ ΑΡΧΙΚΟ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΜΗΠΩΣ Κ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΗΔΗ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΣΤΑ ΠΟΣΤ...ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΓΝΩΣΤΟ.

ΤΟ ΠΛΑΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ , ΜΕ ΤΟΥΣ ΗΘΟΠΟΙΟΥΣ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΑΚΙ

kokkina_fanaria.jpg

ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ!! img_6962.jpg

Η ΠΗΓΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΕΞΗΣ ΑΡΘΡΟ: http://www.iefimerida.gr/news/209596/deite-pos-einai-simera-spiti-poy-gyristike-i-tainia-ta-kokkina-fanaria-eikones

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ''ΤΑΞΙΔΕΨΑ'' ΩΣ ΕΚΕΙ,ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΝΟΤΑΡΑ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ, ΟΠΟΥ Κ ΤΟ ΕΝΤΟΠΙΣΑ! ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΚΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ!

http://www.instantstreetview.com/@37.941529,23.643913,-243.27h,10.91p,0z
 
Scully είπε:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΠΑΡΕΑ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΕΛΟΣ,ΟΔΗΓΗΘΗΚΑ ΕΔΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΨΑΧΝΑ ΓΙΑ ΚΤΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΥΡΙΣΤΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ Κ ΠΟΥ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΑΚΟΜΗ. ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΟΟΣΑ ΠΟΛΛΑ! ΚΤΙΡΙΑ, ΔΡΟΜΟΙ, ΤΟΠΙΑ! Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ! ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΤΗΝ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΩ!
ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΟΤΑΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΥΡΙΣΤΕΙ ''ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΦΑΝΑΡΙΑ'' ΥΠΑΡΧΕΙ!

ΚΟΙΤΑΞΑ ΣΤΟΝ ΑΡΧΙΚΟ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΜΗΠΩΣ Κ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΗΔΗ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΣΤΑ ΠΟΣΤ...ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΓΝΩΣΤΟ.

ΤΟ ΠΛΑΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ , ΜΕ ΤΟΥΣ ΗΘΟΠΟΙΟΥΣ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΑΚΙ

Προβολή συνημμένου 134639

ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ!! Προβολή συνημμένου 134640

Η ΠΗΓΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΕΞΗΣ ΑΡΘΡΟ: http://www.iefimerida.gr/news/209596/deite-pos-einai-simera-spiti-poy-gyristike-i-tainia-ta-kokkina-fanaria-eikones

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ''ΤΑΞΙΔΕΨΑ'' ΩΣ ΕΚΕΙ,ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΝΟΤΑΡΑ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ, ΟΠΟΥ Κ ΤΟ ΕΝΤΟΠΙΣΑ! ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΚΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ!

http://www.instantstreetview.com/@37.941529,23.643913,-243.27h,10.91p,0z
Καλώς ήρθες στην "παρέα" Scully.

Καταρχήν γραφε με μικρα γράμματα αν θέλεις.....γιατί τα κεφαλαία βγαζουν μάτια.

Τώρα για το σπίτι που μας ανεβασες....παρόλο που στα του Πειραιά πιο αρμοδια είναι η hannele....νομίζω με αυτό που διάβασες σε αυτό το link συμβαίνει...οτι συμβαίνει και με αλλα θέματα που εχουμε βρεί για καποιες ταινίες σε αλλα site ..τα οποία απέχουν ετη φωτός απο την πραγματικότητα.

Καταρχήν το σκηνικό που διαδραματίζονται εξω απο το bar στα κοκκινα φανάρια.........νομίζω οτι είναι στημένο σε studio....αν προσεξεις λιγο τα κτηρια τις πινακιδες..και διαφορες αλλες λεπτομέρειες..αλλα ας υποθέσουμε οτι είναι στην Νοταρα...το σπίτι που μας εβαλες δεν ταιριαζει σε τίποτε με το σπίτι που βλεπουμε στην ταινια αν προσέξεις τις λεπτομερειες τόσο στα μπαλκονάκια...οσο και στα διακοσμητικά που υπαρχουν στον τοιχο του σπιτιου της ταινίας...και στον τοιχο του σπιτιου στην Νοταρα...Επισης το σπιτι που μας δειχνεις είναι στην μεση της Νοταρά ενω το σπίτι της ταινίας είναι κοντα σε ενα αδιέξοδοΚΟΚΚΙΝΑ ΦΑΝΑΡΙΑ 3.jpg

Στιγμιότυπο 1 (18-6-2015 9-14 πμ).jpg

Στιγμιότυπο 3 (18-6-2015 9-21 πμ).jpg

Στιγμιότυπο 4 (18-6-2015 9-22 πμ).jpg

ΚΟΚΚΙΝΑ ΦΑΝΑΡΙΑ.jpg

ΚΟΚΚΙΝΑ ΦΑΝΑΡΙΑ 2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Scully είπε:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΠΑΡΕΑ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΕΛΟΣ,ΟΔΗΓΗΘΗΚΑ ΕΔΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΨΑΧΝΑ ΓΙΑ ΚΤΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΥΡΙΣΤΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ Κ ΠΟΥ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΑΚΟΜΗ. ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΟΟΣΑ ΠΟΛΛΑ! ΚΤΙΡΙΑ, ΔΡΟΜΟΙ, ΤΟΠΙΑ! Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ! ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΤΗΝ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΩ!
ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΟΤΑΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΥΡΙΣΤΕΙ ''ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΦΑΝΑΡΙΑ'' ΥΠΑΡΧΕΙ!

ΚΟΙΤΑΞΑ ΣΤΟΝ ΑΡΧΙΚΟ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΜΗΠΩΣ Κ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΗΔΗ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΣΤΑ ΠΟΣΤ...ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΓΝΩΣΤΟ.

ΤΟ ΠΛΑΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ , ΜΕ ΤΟΥΣ ΗΘΟΠΟΙΟΥΣ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΑΚΙ

Προβολή συνημμένου 134639

ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ!! Προβολή συνημμένου 134640

Η ΠΗΓΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΕΞΗΣ ΑΡΘΡΟ: http://www.iefimerida.gr/news/209596/deite-pos-einai-simera-spiti-poy-gyristike-i-tainia-ta-kokkina-fanaria-eikones

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ''ΤΑΞΙΔΕΨΑ'' ΩΣ ΕΚΕΙ,ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΝΟΤΑΡΑ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ, ΟΠΟΥ Κ ΤΟ ΕΝΤΟΠΙΣΑ! ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΚΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ!

http://www.instantstreetview.com/@37.941529,23.643913,-243.27h,10.91p,0z
Καλώς ήρθες στην παρεα Scully.

Τα <<Κόκκινα Φαναρια>>, απο οτι γνωρίζουμε, γυρίστηκαν στο στούντιο οπως πολυ σωστά λεει και ο αγαπητός φίλος μας antonovar, οπως επίσης και η <<Λόλα>> και το <<Καλως ήρθε το δολλάριο>> (τα οποια ειχαμε αναφερει σε προηγουμενα posts) και αυτό γιατί το περιβάλλον της Τρουμπας την εποχη εκείνη ήταν ακρως επικίνδυνο για ενα κινηματογραφικο συνεργειο.

Μέχρι τώρα, η μοναδική ταινία που έχουμε εντοπίσει να έχει σκηνές σε φυσικους χωρους της Τρούμπας είναι <<Το Κάθαρμα>> με τον Γιώργο Φουντα. Αλλα ακομα και σε αυτην την ταινία, να φανταστείς, το συνεργείο δεν μπηκε καν μεσα στα ενδότερα της Τρουμπας δηλαδη Νοταρα, Φιλωνος, Γιαχνί Σοκάκι κλπ. Οτι γυρισματα έγιναν, ήταν στην οδο 2ας Μεραρχίας στο μπαρ <<45 Γιάννηδες>> και αυτό γιατί η 2ας Μεραρχίας ειναι κεντρική λεωφόρος.

Κανενα κινηματογραφικο συνεργειο δεν τολμουσε να μπει στην καρδιά της Τρουμπας και να κανει γυρισματα στους φυσικούς της χωρους, με τον υπόκοσμο να κυκλοφορεί δίπλα τους κατα την ώρα των γυρισμάτων.

Ετσι για τα Κόκκινα Φαναρια, απο οτι γνωρίζουμε μεχρι τώρα, στήθηκε ενα ολοκληρο σκηνικό στο στουντιο, το οποιο επρεπε να θυμίζει τους φυσικούς χωρους της Τρουμπας με τα νεοκλασσικα σπίτια.

Αλλωστε "βγαζει μάτι" οτι το στενό των Κόκκινων Φαναριών ειναι ντεκορ:

α) απο τους ψευτικούς τοιχους των σπιτιών, που άλλοι είναι απο φελιζόλ και άλλοι απο χαρτι με ένα πασάλειμα απο μπογια να θυμίζει τοίχο

β) γιατί η οδος Νοταρά δεν είναι έτσι στην πραγματικότητα! ειναι ενας απο τους κεντρικότερους δρόμους του Πειραια, μια ευθεία χιλιομέτρων που ξεκινάει απο την περιοχή του Αγ.Νικολάου (κάθετη στον οδο Χαριλάου Τρικούπη), διασχίζει κατα μήκος όλη την Τρουμπα (για αυτο και την εποχη της μεγάλης ακμής της, το κομμάτι αυτο της Νοταρά ήταν ακρως επικίνδυνο), φτάνει στον Αγ.Σπυρίδωνα, συνεχίζει όλο το κέντρο του Πειραιά και καταλήγει στο τότε Ζάννειο Ορφανοτροφείο Αρρένων. Δεν έχει καμία απολύτως σχεση με αυτο το μικρό αδιέξοδο στενάκι που βλεπουμε στην ταινία, το οποιο δεν υπάρχει καν στην περιοχή!

γ) επιπλεον αν παρατηρησεις το μπαλκόνι του σπιτιου στη Νοτάρα, δεν εχει απολυτως καμια ομοιοτητα με το μπαλκόνι της ταινίας....ο φιλος antonovar πολυ σωστά εβαλε και τις φωτογραφίες οπου η διαφορά ειναι εμφανής...

δ) επισης, προσεξε τη χρειά των φωνών και το φωτισμό...ειναι εντελώς διαφορετικά απο οτι θα ήταν σε ενα εξωτερικό χωρο...πρώτα απο ολα δεν ακουγονται θόρυβοι!!!, το φως "πέφτει" πανω στα κεφάλια τους σαν λάμπα, προδίδοντας τους κρυμμενους προβολεις...σύγκρινε π.χ. τη σκηνή οπου η Καρέζη και ο Παπαμιχαήλ ειναι στην πλατεία Μητροπολεως στην Αθήνα, ενας χωρος φυσικός, με τη σκηνή του υποτιθεμενου στενού...ποσο διαφερουν ακουστικά και οπτικά...

Προσθέτω και εγω το χαρτη με την οδο Νοταρά για να δείτε για ποιον δρόμο μιλάμε...

1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hannele είπε:
) επισης, προσεξε τη χρειά των φωνών και το φωτισμό...ειναι εντελώς διαφορετικά απο οτι θα ήταν σε ενα εξωτερικό χωρο...πρώτα απο ολα δεν ακουγονται θόρυβοι!!!, το φως "πέφτει" πανω στα κεφάλια τους σαν λάμπα, προδίδοντας τους κρυμμενους προβολεις...σύγκρινε π.χ. τη σκηνή οπου η Καρέζη και ο Παπαμιχαήλ ειναι στην πλατεία Μητροπολεως στην Αθήνα, ενας χωρος φυσικός, με τη σκηνή του υποτιθεμενου στενού...ποσο διαφερουν ακουστικά και οπτικά...
Kαλά αυτή η παρατήρηση..... είναι ολα τα λεφτα...........απλά υποκλίνομαι!!!!!!!
 
antonovar είπε:
Kαλά αυτή η παρατήρηση..... είναι ολα τα λεφτα...........απλά υποκλίνομαι!!!!!!!
Θυμασαι antonovar που σχολιάζαμε το ίδιο ακριβώς και για την ταινία «Μοντερνα Σταχτοπουτα»???

Πόση μεγάλη διαφορά είχε η φωνή της Αλικης μεσα στο δωμάτιο του Ιταλικού ξενοδοχείου το οποιο ήταν ντεκορ στο στούντιο, σε συγκριση με τη reception που την περιμένει ο Μαλλιαγρός και ο Πάρλας και ήταν αληθινός χώρος. Αλλα και ο φωτισμός, όπου στο δωμάτιο/στουντιο «έφεγγε» το κεφάλι της λόγω των προβολέων, ενώ στη reception όχι.

Και τελος πάντων, περα από το ήχο και το φωτισμο, για να επανελθουμε στα Κόκκινα Φαναρια, μιλαμε για την Τρουμπα!!

Η μόνη «φασαρία» που ακούγεται στην ταινία, είναι οι ομιλίες από τους κομπάρσους που υποδύονται τον κόσμο της Τρουμπας δηλαδή ιεροδουλες, πελατες, προαγωγούς

Στην αληθινή Τρουμπα γινόταν ο κακός χαμός! Η Τρούμπα ήταν μες την καρδιά του Πειραιά, ακριβώς από κάτω είναι η Ακτή Μιαούλη...αυτοκίνητα στο λιμάνι, βαπόρια να σφυρίζουν, όχλος από φωνές, καυγάδες, μαχαιρώματα, φασαρία, μουσικές από τα καμπαρέ με τα ντεσιμπέλ στο φουλ ;)
 
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, για τον χρόνο που αφιερώσατε να με διαφωτίσετε! Πολύ παραπλανητικά αυτά τα άρθρα τελικά! Γράφουν ό,τι θέλουν για να εντυπωσιάζουν παρά να ενημερώνουν...

Είστε, πραγματικά, εξπέρ στο είδος! Θα σας διαβάζω, κι ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω να προσθέσω κι εγώ κάτι ουσιαστικό στην όμορφη δουλειά που γίνεται εδώ μέσα!
 
Ακόμα μια ταινία με σκηνή στη Σφακίων (ο δρόμος απέναντι από τα γραφεία του Φίνου στη Χίου)

"Οι θαλασσιές οι χάντρες" - 1967

Η παρέα των 4 - Γεωργίτσης κλπ πάνε να δείρουν τον Βουτσά και περπατάνε βράδυ στη Σφακίων

και πάλι φαίνεται το μοναδικό σπίτι που έχει διασωθεί στη Σφακίων (δεξιά το πιο κοντινό φωτεινό με τα τρία παράθυρα)

030.jpg

είναι η δεύτερη εμφάνισή του μετά το "Ο Σκληρός Άνδρας" - 1961 -- post #1571

Προβολή συνημμένου 134677

011.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
Ακόμα μια ταινία με σκηνή στη Σφακίων (ο δρόμος απέναντι από τα γραφεία του Φίνου στη Χίου)
"Οι θαλασσιές οι χάντρες" - 1967

Η παρέα των 4 - Γεωργίτσης κλπ πάνε να δείρουν τον Βουτσά και περπατάνε βράδυ στη Σφακίων

και πάλι φαίνεται το μοναδικό σπίτι που έχει διασωθεί στη Σφακίων (δεξιά το πιο κοντινό φωτεινό με τα τρία παράθυρα)

Προβολή συνημμένου 134676

είναι η δεύτερη εμφάνισή του μετά το "Ο Σκληρός Άνδρας" - 1961 -- post #1571

Προβολή συνημμένου 134677
Επομένως και το σπίτι που φαίνεται ακριβώς μπροστά από τους 4 άνδρες (το ψηλό με τα παράθυρα) είναι αυτό στην Ψαρών... δηλαδή και αυτό το παμπάλαιο κτίριο έχει διασωθεί...

http://www.instantstreetview.com/@37.989847,23.722742,111.23h,-0.66p,0.99z
 
Scully είπε:
Επομένως και το σπίτι που φαίνεται ακριβώς μπροστά από τους 4 άνδρες (το ψηλό με τα παράθυρα) είναι αυτό στην Ψαρών... δηλαδή και αυτό το παμπάλαιο κτίριο έχει διασωθεί...
http://www.instantstreetview.com/@37.989847,23.722742,111.23h,-0.66p,0.99z
Φίλε Scully έχεις να ρίξεις πολύ μελέτη. Και νομίζω ότι θα σ' αρέσει πολύ !!!

Η Σφακίων έχει αναφερθεί σε αρκετά post σε αυτό το thread

το συγκεκριμένο σπίτι το έχουμε αναφέρει στο "Όλγα Αγάπη μου". Ρίξε μια ματιά σε αυτό #1522

Ίσως για τη Σφακίων θα πρέπει να κάνουμε κάποια ξεχωριστή αναφορά στην πρώτη σελίδα. Όπως κάνουμε με τα σπίτια

Είναι πιο σημαντική και από την Χίου νομίζω.

Τι λες katerinak ?

Παίδες έχω μια συνταρακτική αποκάλυψη να κάνω, αλλά θα περιμένω να την κάνω στη σελίδα 200

την οποία θεωρώ σελίδα ορόσημο στο αγαπημένο μας thread. Σε αυτή τη σελίδα θα αναρτήσω ωραία πράγματα
 
Teacher είπε:
Παίδες έχω μια συνταρακτική αποκάλυψη να κάνω, αλλά θα περιμένω να την κάνω στη σελίδα 200

την οποία θεωρώ σελίδα ορόσημο στο αγαπημένο μας thread. Σε αυτή τη σελίδα θα αναρτήσω ωραία πράγματα
Teacher, μας βαζεις σε αγωνία!!!! Τουλαχιστον δώσε μας ενα μικρο στίγμα περι τίνος προκειται... :flower: ...π.χ. προκειται για δρομο? για σπιτι?

Βρε θηριο, μήπως εντοπισες το σπιτι απο τα "Χτυποκάρδια στο θρανίο"?????? Αναρρωτιέμαι μηπως τελικά η εισοοδος ήταν εισοδος καποιου στούντιου και οχι σπιτιου.....
 
Ρε παιδια ξερει κανεις σε πια περιοχη γυριστηκε το καμικαζι αγαπη μου
 
Εντάξει, παιδιά, σίγουρα θα ''μελετήσω''!! και χάρηκα τόσο με την παρατηρητικότητά μου!!!!
 
Teacher είπε:
Ίσως για τη Σφακίων θα πρέπει να κάνουμε κάποια ξεχωριστή αναφορά στην πρώτη σελίδα. Όπως κάνουμε με τα σπίτια
Είναι πιο σημαντική και από την Χίου νομίζω.

Τι λες katerinak ?

Παίδες έχω μια συνταρακτική αποκάλυψη να κάνω, αλλά θα περιμένω να την κάνω στη σελίδα 200

την οποία θεωρώ σελίδα ορόσημο στο αγαπημένο μας thread. Σε αυτή τη σελίδα θα αναρτήσω ωραία πράγματα
Teacher απο μενα κανενα προβλημα αρκει να τις συγκεντρωσει καποιος σε ενα ποστ ωστε οταν ξαναανανεωθει μελλοντικα η αρχικη λιστα να προστεθει κι αυτη η πληροφορια
 
Μετα απο εντατικο διαβασμα ολων των σελιδων μεχρι σημερα,δεν βρηκα πουθενα ουτε μια αναφορα στην ταινια "Εφοπλιστης με το ζορι" του 1971 με τον Τζανετακο και τον Νικολαιδη.....

Ξερουμε που ειναι το σπιτι που γυριστηκαν οι σκηνες του? ποιοι τραγουδουν εκτος απο ζαμπετα και Ξανθη Περακη? και ολες τις αλλες λεπτομερειες......Θα ηθελα να ασχοληθουμε λιγο και με ααυτη την ταινια.....
 
makism είπε:
Οι γαμπροί της ευτυχίας
Σε ποια περιοχή ειναι το σπίτι του Αυλωνίτη;
Γαμπροί της ευτυχίας μία πολύ ωραία κωμωδία και ένα πολύ ωραίο θέμα για ψαξιμο.

Προσωπικά είχα μείνει ότι το εργο αυτό είναι ένα ωραίο θεμα για την Υδρα αλλα μεχρι εκεί.Μετα από την ερωτηση σου είπα να ρίξω μια ματια..και τελικά το σπίτι ήταν αρκετά δύσκολη ασκηση.Μετα από πολλες υποθέσεις και ψάξιμο νομίζω ότι το βρήκα.

Το πανέμορφο αυτό σπίτι δεν υπάρχει αλλα υπαρχει το διπλανό του το οποίο μας δίνει και το στιγμα για αυτό που ψάχνουμε.

Λοιπόν το σπιτι βρισκόταν στην Αγ.Λαυρας 14 στην Κυπριάδου στην Αθήνα. Είναι στο 38°00'57.56" B 23°44'24.62" E

petra ag layras Στιγμιότυπο 5 (22-6-2015 1-33 μμ).jpg

Επίσης υπαρχει ένα παράξενο.Ενω στις σκηνες που παει να μπει η Λαζου με τον Τσιτσοπουλο στο σπίτι, οι κολώνες της μαντρας..φαινονται φρεσκοβαμενες και καθαρές και στην εισοδο υπαρχει το Νο 15, στις σκηνες που είναι ο Τσιτσοπουλος μονος του η με τον Ριζο οι κολώνες δεν φαινονται και τοσο ασπρες και η πορτα πέρα από το νουμερο 15 εχει και ένα γραμμενο με μπογια 14.Στιγμιότυπο 9 (22-6-2015 1-36 μμ).jpg

Και μια που το πιασαμε..Στην αρχή της ταινίας η Ε.Ρ και η Κ.Γ..μπαίνουν στο ταξί και από την οδό Βατατζη βγαίνουν στην Λ.Αλεξάνδρας ,ενώ λιγο μετα που υποτίθεται ότι πάνε στο σπιτι του Αυλωνιτη απλά ξαναγυρίζουν από την Αλεξανδρας

Στην Βατατζη πάλι.ΒΑΤΑΤΖΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΑ ΕΠΙΣΤΡ.jpg στο 37°59'24.17" B 23°44'27.69" E

Τελός ο Ριζος με τον Τσιτσοπουλό πάνε για καφέ διπλα στον Αγιο Λουκά στην οδό Κοντου.

ΑΓΙΟΣ ΛΟΥΚΑΣ.jpg στο 38°00'49.74" B 23°44'02.80" E

ΠΑΡΑΘΥΡΟ Στιγμιότυπο 6 (22-6-2015 1-34 μμ).jpg

Στιγμιότυπο 4 (22-6-2015 1-31 μμ).jpg

ΒΑΤΑΤΖΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΑ.jpg

ΠΟΡΤΑ Στιγμιότυπο 8 (22-6-2015 1-35 μμ).jpg

αγ λαυρας 12 14 best.jpg

αγ λαυρας 12 14 β.jpg

αγ λαυρας 12 14.jpg

αγ λαυρας 12 14 α.jpg

Στιγμιότυπο 11 (22-6-2015 1-39 μμ).jpg

Στιγμιότυπο 7 (22-6-2015 1-35 μμ).jpg

14 Στιγμιότυπο 10 (22-6-2015 1-38 μμ).jpg

Στιγμιότυπο 3 (22-6-2015 1-30 μμ).jpg

batatzh Στιγμιότυπο 2 (22-6-2015 1-29 μμ).jpg

Στιγμιότυπο 1 (22-6-2015 1-29 μμ).png batatzh.jpg

Στιγμιότυπο 12 (22-6-2015 1-50 μμ).jpg

ΑΓΙΟΣ ΛΟΥΚΑΣ ΚΟΝΤΟΥ.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar είπε:
Γαμπροί της ευτυχίας μία πολύ ωραία κωμωδία και ένα πολύ ωραίο θέμα για ψαξιμο.Προσωπικά είχα μείνει ότι το εργο αυτό είναι ένα ωραίο θεμα για την Υδρα αλλα μεχρι εκεί.Μετα από την ερωτηση σου είπα να ρίξω μια ματια..και τελικά το σπίτι ήταν αρκετά δύσκολη ασκηση.Μετα από πολλες υποθέσεις και ψάξιμο νομίζω ότι το βρήκα.

Το πανέμορφο αυτό σπίτι δεν υπάρχει αλλα υπαρχει το διπλανό του το οποίο μας δίνει και το στιγμα για αυτό που ψάχνουμε.

Λοιπόν το σπιτι βρισκόταν στην Αγ.Λαυρας 14 στην Κυπριάδου στην Αθήνα. Είναι στο 38°00'57.56" B 23°44'24.62" E
Μπράβο antonovar διάνα !!!! (και ιδιαιτέρως δύσκολο :clap: :clap: :clap: :clap:)

το σπίτι είναι πλάι σε αυτό του Ουρανοκατέβατου

post #1286

Μάκη θυμάσαι που λέγαμε ότι στο τσακ το προλάβαμε ?

δες πώς είναι τώρα

38.016832, 23.740040

retro και πολύτιμη η φωτο από την υπό κατεδάφιση πόρτα στην Ροστάν

στο πιο πάνω post
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο!!! antonovar.

αρκέτα δύσκολο. Μπράβο, Μπράβο........

antonovar είπε:
Γαμπροί της ευτυχίας μία πολύ ωραία κωμωδία και ένα πολύ ωραίο θέμα για ψαξιμο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα