Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
@ADMIN

Λοιπόν admin όπως έχω πει, θεωρώ τη σελίδα 200 πανηγυρική

Θέλω να κάνω 5 post τα οποία πιθανώς να είναι και συνεχόμενα.

Ζητώ να μην τα ενοποιήσετε για μια και μοναδική φορά και για μια και μοναδική σελίδα

Για να μη νομίζετε ότι κάνω post hunding δίνω το λόγο μου ότι δε θα κάνω δημοσίευση για τους επόμενους 5 μήνες

Ορκίζομαι

001.jpg

Θέλω τη σύμφωνη γνώμη σου

Αν όχι θα περιμένω να τα κάνω σε μη συνεχόμενα

Επίσης να πω σε όλους τους φίλους ότι επειδή έχω γράψει πολύ πράγμα, θα τα δημοσιεύσω ακόμα και αν κάποιος

γράψει κάτι παρόμοιο στα επομενα posts, εκτός φυσικά αν είναι ακριβώς τα ίδια.

Και ναι hannele, έχει και χυποκάρδια αν και σε μορφή μυθιστορήματος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προχώρα Teacher.

Επίσης χθες σκεφτόμουν σιγά σιγά να δώσω ανακατεύθυνση στο κάθε ποστ που αναφέρεστε στο αρχικό ποστ του θέματος, έκανα την εξης σκέψη και θέλω να μου πείτε αν συμφωνείτε ή όχι.

Επειδή το θέμα έχει γίνει μεγάλο και η δουλειά που έχετε κάνει όλοι σας σε αυτό το θέμα είναι εξαιρετική και είναι κρίμα να χάνεται μέσα σε 200 σελίδες θέλετε να το σπάσω σε μικρότερα τμήματα? Ως εκ τούτου θα γίνει αυτόνομο υποφόρουμ!

1. θέλετε να το σπάσω ανα περιοχές - πόλεις?

2. Θέλετε να το σπάσω ανα ταινίες με βάση το αρχικό ποστ? (νομίζω είναι καλύτερο αυτό)

3. έχετε κάποια άλλη πρόταση?

Δεν είναι εύκολη η δουλειά αυτή. Θέλει καλή "κοπτοραπτική" και αρκετό χρόνο αλλά πιστεύω πως θα αναδειχθεί ή όλη δουλειά που έχετε κάνει.
 
αριαδνη είπε:
n1176088174_30045758_3565.JPG
Αριάδνη, οταν λεω οτι δεν ξερω αν υπάρχει ακομα, εννοω οτι δεν ξερω αν υπάρχει ακόμα το σπιτι του Νικολή Σφακιανού .....Το Μπατσί φυσικά και υπάρχει :p ...
 
Kambia είπε:
Προχώρα Teacher.
Επίσης χθες σκεφτόμουν σιγά σιγά να δώσω ανακατεύθυνση στο κάθε ποστ που αναφέρεστε στο αρχικό ποστ του θέματος, έκανα την εξης σκέψη και θέλω να μου πείτε αν συμφωνείτε ή όχι.

Επειδή το θέμα έχει γίνει μεγάλο και η δουλειά που έχετε κάνει όλοι σας σε αυτό το θέμα είναι εξαιρετική και είναι κρίμα να χάνεται μέσα σε 200 σελίδες θέλετε να το σπάσω σε μικρότερα τμήματα? Ως εκ τούτου θα γίνει αυτόνομο υποφόρουμ!

1. θέλετε να το σπάσω ανα περιοχές - πόλεις?

2. Θέλετε να το σπάσω ανα ταινίες με βάση το αρχικό ποστ? (νομίζω είναι καλύτερο αυτό)

3. έχετε κάποια άλλη πρόταση?

Δεν είναι εύκολη η δουλειά αυτή. Θέλει καλή "κοπτοραπτική" και αρκετό χρόνο αλλά πιστεύω πως θα αναδειχθεί ή όλη δουλειά που έχετε κάνει.
Νομίζω οτι θέλει λιγο μελέτη το πραγμα γιατι οντως εχει γίνει λίγο αχανές το thread.

Κατα την δικία μου ταπεινή γνωμη υπαρχουν οι παρακάτω σημαντικοι παράμετροι

1) ΤΙΤΛΟΣ ΤΑΙΝΙΑΣ

2) ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ

3) ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ

Τώρα με βάση τα παραπάνω εχουμε τις 3 - 4 μεγάλες εταιρείες παραγωγής που απο μόνες τους μπορούν να φτιαξουν απο μία ξεχωριστή κατηγορία αλλα και καποιες τοποθεσίες που και αυτές απο μόνες τους μπορούν να ομαδοποιηθούν και να αποτελεσουν ξεχωριστά νηματα

Το θέμα ομως είναι δεν είναι να ειναι βολικό για τους τακτικους χρήστες και γνώστες αλλα και για αυτούς που είτε μπαίνουν πρώτη είτε δεν είναι και τόσο γνωστες.

Θελει σωστό σχεδιασμό για να μην το μπερδέψουμε πιο πολυ.

Πάντως απο την δικιά μου την πλευρα δεν ξέρω πως αλλα αν χρειαζεται...οποιαδήποτε βοηθεια είτε στην παραμετροποίηση είτε στο sortarisma...είμαι στην διαθεσή σας
 
αριαδνη είπε:
αμα υπάρχει το μπατσι θα βρούμε και τα αλλα :D
Μπατσί Ανδρου

Το Μπατσί είναι ένα παραλιακό παραδοσιακό χωριό της 'Ανδρου. Βρίσκεται 8 χλμ μακριά από το Γαύριο και 27 χλμ. μακριά από τη Χώρα (πρωτεύουσα), στα δυτικά παράλια της Άνδρου, σε υψόμετρο 5μ. Αποτελεί κοινότητα στην οποία ανήκουν και τα χωριά Δαμασκηνός και Στιβάρι. Το Μπατσί έχει μία μεγάλη παραλία που έχει βραβευτεί με γαλάζια σημαία. Κοντά στο χωριό υπάρχει η Μονή Ζωοδόχου Πηγής. Σύμφωνα με την απογραφή του 2001 το χωριό είχε 924 κατοίκους, οι οποίοι ξεπέρασαν τους 1000 το 2011.

Τις τελευταίες δεκαετίες έχει εξελιχθεί σε ένα απ' τα τουριστικότερα χωριά της Άνδρου.

πηγή: wikipedia
 
hannele είπε:
Μπατσί ΑνδρουΤο Μπατσί είναι ένα παραλιακό παραδοσιακό χωριό της 'Ανδρου. Βρίσκεται 8 χλμ μακριά από το Γαύριο και 27 χλμ. μακριά από τη Χώρα (πρωτεύουσα), στα δυτικά παράλια της Άνδρου, σε υψόμετρο 5μ. Αποτελεί κοινότητα στην οποία ανήκουν και τα χωριά Δαμασκηνός και Στιβάρι. Το Μπατσί έχει μία μεγάλη παραλία που έχει βραβευτεί με γαλάζια σημαία. Κοντά στο χωριό υπάρχει η Μονή Ζωοδόχου Πηγής. Σύμφωνα με την απογραφή του 2001 το χωριό είχε 924 κατοίκους, οι οποίοι ξεπέρασαν τους 1000 το 2011.

Τις τελευταίες δεκαετίες έχει εξελιχθεί σε ένα απ' τα τουριστικότερα χωριά της Άνδρου.

πηγή: wikipedia
στην ανδρο εχουν γυριστει πολλές ταινιες

1. κορίτσια στον ήλιο

2. Φουσκοθαλασσιες

3. ο παρθένος

4. Μικρα αγγλια

κατι εχει αυτό το νησι

η δικια μου αγαπημενη οι Φουσκοθαλασσιες ;)
 
Teacher είπε:
Νομίζω οι παραπάνω εικόνες έχουν μια μεγαλύτερη βαρύτητα από όσες έχουμε δει μέχρι σήμερα από το σπίτι με τα πιάτα.
Εγώ τουλάχιστον πρώτη φορά βλέπω πλάνο από το εσωτερικό μπαλκόνι προς το μπαλκόνι

Επίσης για πρώτη φορά βλέπω επίσης πλάνο από δωμάτιο του ορόφου.

Επίσης το κάδρο του εσωτερικού μπαλκονιού το έβλεπα από μακρυά. Gros Plan πρώτη φορά το βλέπω σε ταινία.

Επίσης τη δεξιά πόρτα, δε νομίζω να την έχουμε δει ποτέ !!

Επίσης να πω ότι δε βλέπω και δεν έβλεπα ποτέ δραματικές ταινίες ;)
Teacher εσκεμμενα εβαλα τη φωτογραφια με το μπαλκονι αυτο,δε θυμαμαι να φαινεται σε αλλη ταινια απ την εσωτερικη του μερια

Πλανα κι απ τα δυο δωματια του οροφου υπηρξαν σιγουρα σε αλλες ταινιες/βιντεοταινιες και μαλιστα βλεπαμε και το εσωτερικο τους,μπορει να εβαλα στιγμιοτυπα,δε θυμαμαι..

Το μεγαλο καδρο φαινεται και σε αλλες ταινιες απο κοντα,ισως να εβαλα κανενα σχετικο στιγμιοτυπο.Επισης δεν ειναι παντα το ιδιο: τις περισσοτερες φορες ειναι αυτο αλλά εχουμε δει και καδρο με την εικονα της Παναγιας που κραταει το Χριστο βρεφος ενω στην ταινια "οι εγωιστες" εμφανιζεται ενα ασχετο καδρο,ειναι το πορτραιτο της Αιμιλιας Υψηλαντη,της νεκρης συζυγου του Γιαννη Βογλη

2.JPG

1.JPG
 
αριαδνη είπε:
στην ανδρο εχουν γυριστει πολλές ταινιες1. κορίτσια στον ήλιο

2. Φουσκοθαλασσιες

3. ο παρθένος

4. Μικρα αγγλια

κατι εχει αυτό το νησι

η δικια μου αγαπημενη οι Φουσκοθαλασσιες ;)

Ο <<Παρθένος>> -οπως και το <<Ου κλέψεις>>- γυριστηκε στην Νάξο, οχι στην Ανδρο. Και αν θυμαμαι καλα, συγκεκριμένα γυρίστηκε στο χωριο Κόρωνος.

Και μαλιστα η σκηνή στην αρχη της ταινίας "Ο Παρθένος", όπου η Γκιζέλα Ντάλι περνάει απο μια παραλία και σταματάει με το γαιδάρο της για να κολυμπήσει, ειναι η παραλία της Αγ.Αννας
 
Στη συγκεκριμένη σελίδα θα μπορούσαμε να ευχηθούμε και Χρόνια Πολλά στο αγαπημένο μας thread

"Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ;" (τι έμπνευση είχες katerinak όταν το έφτιαχνες ???)

αφού το στρογγυλό 200 είναι ιδιαίτερα μεγάλο για ένα απλό forum thread.

Νομίζω όμως ότι το πιο σημαντικό είναι το ιδιαίτερα έγγυρο και πλούσιο περιεχόμενό του.

Σ' αυτό το σημαντικό σημείο λοιπόν αξίζει να ανεβάσουμε κάποια ιδιαίτερα και καλά posts που έχει ο καθένας μας.

Νομίζω ότι με τα επόμενα posts θα χαρεί όλη η παρέα

Το συγκλονιστικό που αποκαλύπτουμε σήμερα είναι ποιο ακριβώς σημείο του studio της Finos Films είναι το κομμάτι που έχει

 


απομείνει και πώς ακριβώς ήταν τα κτίρια τότε
, την εποχή που γυρίζονταν οι ταινίες.

Στο επόμενο post θα κλείσουμε με τον πλήρη χάρτη του οικοπέδου και με το ποιό σημείο χρησιμοποιήσε κάθε ταινία

και θα κλείσουμε και με τα studios των Αγ. Αναργύρων

Σε πρώτη φάση παρουσιάζουμε την ταινία

"Διακοπές στο Βιετναμ" - 1971

και από αυτήν την ταινία παρουσιάζουμε όλες εκείνες τις φωτογραφίες οι οποίες αφορούν το studio του Φίνου

Όπως θα δείτε όλο το οικόπεδο, είχε μόνο αυτό το γάμμα που έχουμε περιγράψει και σε άλλa post

δεν υπήρχε τίποτα άλλο. Από το γάμμα όμως μας έλλειπε το πάνω μέρος.

Ο Βέγγος σ' αυτή την ταινία τρέχει (περίεργο εεε ?) επειδή τον κυνηγάνε και μάλιστα γυρίζει όλο το οικόπεδο,

άρα μας δίνει την ευκαιρία να δούμε πολύ καλά όλο το οικόπεδο και τα κτίσματα πολύ καλά

002.jpg

006.jpg Προβολή συνημμένου 135072 Προβολή συνημμένου 135071

011.jpg

015.jpg

Στο τέλος ο Βέγγος ανεβαίνει στο πολύ γνωστή πλατφόρμα γυρισμάτων σίγουρα έπαιξε στη Στεφανία

και την έχουμε δει και στα 5000 ψέματα, Ορατότης Μηδέν, Ο Ξένοιαστος Παλαβιάρης κλπ κλπ

021.jpg

001.jpg

003.jpg

004.jpg

007.jpg

008.jpg

009.jpg

010.jpg

012.jpg

013.jpg

017.jpg

018.jpg

19.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σήμερα κλείνουμε και με το STUDIO της FINOS FILM στους Αγίους Αναργύρους - (1958 - 1972)

Σε αυτό το τρεχαλητό λοιπόν ο Βέγγος μας αποκαλύπτει το κομμάτι που δεν είχαμε

και το οποίο είναι αυτό που έχει απομείνει σήμερα !!!!

meros_toy_studio.jpg

και συνολικά

http://oi59.tinypic.com/2ce4vg4.jpg

Studios Finos Films shmera.jpg

ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ ??? εεε ???

Το κτίριο που φαίνεται από πίσω και έχει την πιο ψηλή σκεπή φιλοξενούσε τα δύο πλατώ στα οποία γυρίσθηκαν

όλες οι Ελληνικές ταινίες εκείνης της εποχής. Κεντρική είσοδος των studios είναι αυτή η μεγάλη σιδερένια πόρτα

πίσω από την οποία στάθηκε ο kyrbill και την φωτογράφησε. Άρα kyrbill βρέθηκες στο χώρο των δύο πλατώ !!

Είναι αυτή η πόρτα που βγαίνει ο Βέγγος όταν τον κυνηγάνε στο Βιετνάμ και μάλιστα τελευταίος (φωτος του kyrbill)

012.jpg

Τώρα οι δύο περίβολοι που έστειναν τα σκηνικά για να φαίνεται το φυσικό τοπίο ήταν

1. Ο πρώτος περίβολος, αυτός που μας είναι οικείος

η αυλή της αναμορφωτηρίου στη Στεφανία

η αυλή με τα γλέντια των κριτικών στο η Νεράιδα και το Παλικάρι

το ξυλουργείο του Κούρκουλου και του Βογιατζή κλπ κλπ

2. και ο πίσω περίβολος όπου γυρίστηκε

ο Ξένοιαστος Παλαβιάρης και μάλλον και ο Ζήκος και όλες οι άλλες που ήθελαν φυσικό φως

και πιθανώς και η Λόλα (αν και υπάρχουν οι γνωστές αντιρρήσεις που έχουν εκφραστεί σε παλαιότερα posts)

Συνεχίζοντας να πούμε ότι επομένως στη Στεφανία το σκηνικό ήταν ψεύτικο

(πράγμα το οποίο το αναφέραμε διαισθητικά και σε προηγούμενα post

και άρα η πρόσοψη της φυλακής ήταν ακριβώς εκεί που είναι σήμερα ο δρόμος.

meros_toy_tyradikou_skhniko_Stefanias.jpg

Το δε κομμάτι του studio που το έχουμε αποκαλέσει και "τυράδικο" και έχει παίξει πολύ ως

κέντρο διασκέδασης

Ξυλουργείο

και άλλα (πάρα) πολλά

ήταν εδώ που βρίσκεται σήμερα αυτή η οικοδομή.

meros_toy_tyradikou_to_shmeio.jpg

Ο δρόμος Σοφοκλή Βενιζέλου μεταξύ Γραβιάς και Μαυρομιχάλη δεν υπήρχε τότε

meros_toy_tyradikou.jpg

Επίσης σας βάζω μια πολύ ωραία εικόνα-χάρτη πιο κάτω, όπου φαίνεται όλο

το οικόπεδο όπως ήταν τότε και έχω σημειώσει τι διαδραματίστηκε και πού

Όλο το story είναι μια σύνθεση που τη φτιάχνω καιρό και έχει προκύψει μετά από πολύ μελέτη

Special αφιερωμένο σε ΟΛΗ την ΠΑΡΕΑ και επίσης αφιερωμένο στο μωρό του φίλου μου του kyrbill !!

Η εικόνα είναι πολύ μεγάλη (4.5 MB) και με πολύ λεπτομέρεια. Την έχω ανεβάσει εδώ

http://oi62.tinypic.com/1zbrtbb.jpg

Κατεβάστε την και περιεργαστείτε την με zoom

εδώ είναι small Studios Finos Films small.jpg

και ελπίζω ο admin να μπορέσει να την πάρει σε μεγάλη ανάλυση και επίσης να την ανεβάσει στο post

σε μεγάλη ανάλυση για να μη χαθεί

Διευκρινίσεις

1) Οι αυλές του Βουτσά στον Ψεύτη και της Αναλυτή στη Βίλλα δεν υπήρχαν από και μετά τον Πυρετό και τη χίπισσα

2) Ο Βουτσάς στον Ψεύτη μπαίνει στο σπίτι του και μετά στρίβει αριστερά για το δωμάτιο,

3) Η Αναλυτή μπαίνει στο σπίτι της και μετά στρίβει δεξιά για το δωμάτιο

4) Το σπίτι του Μπεκρή στον Πυρετό είναι ανάμεσα σε αυτό των Βουτσά στον Ψεύτη και Βλαχοπούλου στη Χίπισσα.

5) Το σπίτι του Μπεκρή στον Πυρετό είναι το ίδιο με της Αναλυτή στη Βίλλα. Έχει δύο πόρτες. Κάθε δωμάτιο έχει μια πόρτα

γι΄αυτό μπορεί να παίξει και ως διπλό σπίτι (πχ σπίτι Βλαχοπούλου)

6) Το σπίτι της Βλαχοπούλου στη χίπισσα είναι το δωμάτιο που ήταν η κούνια του μωρού της Αναλυτή.

προφανώς είναι και το δωμάτιο του μωρού στο σπίτι του Μπεκρή στον Πυρετό

Μην καθήσετε και το συγκρίνετε, επειδή το σπίτι που δείχνει αφού έχει μπει η Βλαχοπούλου δεν είναι αυτό που

βρίσκεται πίσω από την πόρτα που ανοίγει στην αυλή (έχει παράθυρο αριστερά και δεν ταιριάζει)

Για τα έπιπλα τα έχουμε πει κατά καιρούς

Εδώ ήταν και το

σπίτι Ηλιόπουλου στο έξω οι κλέφτες

σπίτι Παπαγιαννόπουλου στο για ποιόν χτυπά η κουδούνα κλπ κλπ

7) Το σπίτι του Ζερβού στο Λεβεντόπαιδο είναι το σπίτι της Σαπουντζάκη στο Θύμα (έχει αναφερθεί ήδη σε παλαιότερο post)

και είναι και το σημείο από το οποίο βγαίνουν οι κυνηγοί του Βέγγου στο Βιετνάμ και κρυμμένος τους μετράει (μην μπερδεύεστε από την πόρτα)

002.jpg

8) Το σύμπλεγμα που είναι μετά το σπίτι της Αναλυτή στη Βίλλα καθώς και εκείνη τη μηχανή που προσπερνάει η

Αναλυτή για να μπει στο σπίτι της και που την έχουμε δει και στην ταινία .... με τον Ζερβό και την Βαλσάμη

τα έφαγε ο δρόμος και σήμερα είναι άσφαλτος της Ν. Πλαστήρα

9) Αυτοί που κυνηγούν τον Βέγγο στο Βιετνάμ "παίζει" να είναι όλο το συνεργείο του Φίνου

008.jpg

009.jpg

finos film eisodos.jpg

finos film eswterika.jpg

20.5.jpg

002.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα" - 1965

Το σπίτι του Αντωνάκη και της Ελενίτσας είναι γνωστό πλέον και πολυπαιγμένο.

Αυτό όμως που δεν είναι γνωστό και γράφεται για πρώτη φορά στο διαδίκτυο

είναι ότι το σπίτι που γκρεμίζεται (εμφανίζεται στην αρχή και στο τέλος)

είναι ένα άλλο σπίτι !!

Αυτό το ΔΕΥΤΕΡΟ σπίτι βρίσκεται στην οδό Θρασύβουλου επίσης στην Πλάκα,

εδώ 37.973504, 23.727464 , λίγα μέτρα από την εκκλησία που παντρεύονται (η οποία έχει αναφερεθεί σε άλλο post)

002.jpg

και αναγνωρίζεται και από το παραδιπλανό και γωνιακό με τη Μνησικλέους

το οποίο παίζει και στο "Αλίμονο στους Νέους" -1961

Είναι στην ουσία το τρίτο σπίτι δεξιά στρίβοντας στη Θρασύβουλου

005_small.jpg

και σε πιο καλή ανάλυση

http://oi59.tinypic.com/sghitx.jpg

001.jpg

003.jpg

004.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε αυτό το post θα μιλήσουμε για δύο διάσημες ταβέρνες της Πλάκας και τρεις πολύ διάσημους δρόμους

την Θρασύβουλου την Μνησικλέους και την Κλεψύδρας

και τις ταβέρνες του Κρητικού (γωνία Μνησικλέους και Λυσίου) και την Κληματαριά (στην Κλεψύδρας)

Η Οδός Θρασύβουλου μαζί με την Κλεψύδρας και τη Μνησικλέους έχει μεγάλη ιστορία στον Ελληνικό Κινηματογράφο

ήταν ο αγαπημένος δρόμος του Γιώργου Τζαβέλλα

"Ο Μεθύστακας" - 1949

Ο Μακρής στην αρχή της ταινίας κινείται στην Θρασύβουλου με κατεύθυνση την Κλεψύδρας

βλέπει δεξιά πάνω τον ιδιοκτήτη της Κληματαριάς ο οποίος κάτι κάνει με την ταμπέλα

001.jpg

Η ταβέρνα στην οποία διαδραματίζεται η ιστορία βρίσκεται μέσα στην αυλίτσα της Κληματιαριάς

Klhmataria.jpg

και στην οποία είχε την τύχη να μπει ο γράφων και να τη δει έτσι όπως ήταν όταν γυρίστηκε

η ταινία.

010.jpg

Σήμερα είναι μη επισκέψιμη, ενώ το μαγαζί είναι κλειστό και λειτουργεί ως καφέ και

ελαφρύ φαγητό στη γωνία Κλεψύδρας και Θρασύβουλου έξω όμως από την ιστορική αυλίτσα

Την κλεψύδρας κατεβαίνει η Πόπη Αστεριάδη τραγουδώντας στην "Ωραία του Κουρέα" - 1969

και περνάει επίσης δίπλα από την Κληματαριά

Klepsydras-Thrayvoulou_old.jpg

Στο ίδιο σημείο Κλεψύδρας - Θρασύβουλου - Μουσέου γυρίζονται σκηνές από την ταινία

"Λυσιστράτη" - 1972

002.jpg

Το "Αλίμονο στους νέους" - 1961

πολλές σκηνές από την ταβέρνα του Κρητικού στη διασταύρωση Λυσίου και Μνησικλέους

με τους προταγωνιστές να ανεβοκατεβαίνουν πολλές φορές τα διάσημα σκαλάκια και επίσης πολλές σκηνές

mnisikleous_agisilaos.JPG

από τη γωνία Μνησικλέους και Θρασύβουλου όπου συναντιέται ο Χόρν με Ντούζο και Σμαρώ Στεφανίδου πολλές φορές

011.jpg

Στο ίδιο σημείο επίσης το σπίτι που κατεδαφίζει ο Κώστας Δούκας ως σπίτι του Κοκκοβίκου όπως αναφέραμε

σε προηγούμενο post για το "Η δε γυνή να φοβείται τον άνδρα" - 1965

001.jpg

Επίσης στην κορυφή της Μνησικλέους σκηνές από τις "Δουλειές του Ποδαριού" - 1962

με τον Βέγγο και τον Μανέλη να συγκρούονται στη γωνία με Θόλου την ώρα που έχουν φύγει από το

002.jpg

σπίτι του Αγκόπ που ήταν στη μέση της Μνησικλέους στο κέντρο της, δεξιά όπως ανεβαίνουμε.

001.jpg

003.jpg

006.jpg

Klepsydras_old.jpg

Klepsydras-Thrayvoulou_shmera.jpg

001.jpg

palia_taverna_krhtikou_1.jpg

palia_taverna_krhtikou_2.jpg

010.jpg

003.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σ' αυτό το post θα μιλήσουμε για την τρίτη διάσημη ταβέρνα της Πλάκας, την ταβέρνα του Ψαρρά

και για δύο ακόμη διάσημους δρόμους με τα γνωστά σκαλάκια και τη διάσημη γωνία Γωνία Ερεχθέως και Ερωτόκριτου

"Δουλειές του Ποδαριού" - 1962

Βέγγος και Μανέλης ξεκουράζονται στα σκαλάκια της Ερεχθέως πριν αρχίσει

007.jpg

το κυνηγητό. Στη γωνία η Ταβέρνα του Ψαρρά και το σπίτι που υπάρχει και σήμερα

009.jpg

Η ταβέρνα του Ψαρρά και η Γωνία Ερεχθέως και Ερωτόκριτου και για την ταινία

"Ανθισμένη Αμυγδαλιά" - 1959

Μπάρκουλης - Αναλυτή

το σπίτι της Αναλυτή απέναντι από την Ταβέρνα του Ψαρρά της οποία ιδιοκτήτης είναι ο Σταυρίδης

007.jpg

και στην ταινία είναι καφενεδάκι

Ο Μπάρκουλης βλέπει την Αναλυτή πίνοντας καφεδάκι εκεί

002.jpg

τα σκαλάκι πάλι σε πρώτο ρόλο

008.jpg

004.jpg

005.jpg

006.jpg

005.jpg

006.jpg

004.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Η Ψεύτρα" - 1963

 


"Χτυποκάρδια στο θρανίο" - 1963


Προειδοποιώ ότι τα παρακάτω είναι απλά ένα μυθιστόρημα και δεν έχουν καμιά ιστορική βάση

Τον χειμώνα του 1962-1963 γυρίζεται στην Εκάλη η Ψεύτρα από τον Φίνο, και βγαίνει στους κινηματογράφους τον Απρίλιο

και χρησιμοποιείται το σπίτι της Τερψιχόρης 38.100183, 23.829425 που είδαμε στο post #1456

Την ίδια εποχή, άνοιξη 1963 κλείνει η Βουγιουκλάκη το συμβόλαιο για τα χτυποκάρδια με τους Δαμασκηνό Μιχαηλίδη και παραγωγό τον Κονιτσιώτη

Στο παιχνίδι γρήγορα μπαίνουν και οι Καραγιάννης Καρατζόπουλος η οποίοι διαθέτουν και τα studios ALFA όπου γίνονται τα γυρίσματα

Ενώ στην αρχή ο Φίνος ήταν στην απέξω, λόγω μεγάλου κόστους, τελικά του ζητούν να μπεί. Ο Φίνος μπαίνει με περίπου

100.000 δραχμές και αναλαμβάνει να γυρίσει και τις σκηνές με το σπίτι του ζεύγους.

Το σπίτι που είχαν διαθέσιμο εκείνη την εποχή ήταν στην Εκάλη, εκείνο της Ψεύτρας, το οποίο τελικά μετά από

συζήτηση αποφασίζουν να χρησιμοποιήσουν. Όμως επειδή ήδη έχει παίξει την ίδια χρονιά σε ταινία αποφασίζουν

να το αλλάξουν ελαφρά. Φωνάζει τον Μάρκο και του λέει "Μάρκο πήγαινε στο σπίτι και κάντο αγνώριστο"

Ο Μάρκος που εκτός από Μάρκος ήταν και "Μάγος" πάει στο σπίτι και το βλέπει μέσα στο φυτό και στο δέντρο

τα οποία είχαν στο μεταξύ φουντώσει την άνοιξη.

Επειδή όμως και έτσι ήταν αναγνωρίσιμο εύκολα αποφασίζει να φτιάξει μια ψευτοπέργκολα την οποία θα τη βάλει

στην αυλή του σπιτιού μαζί με δύο ψευτοκολώνες και αποφασίζει τα πλάνα να είναι πλάγια,

χωρίς να δείχνει και πολύ το σπίτι.

Φυσικά εμείς οι παλαβοί με τα stop motion μπορούμε να δούμε τη χοντροκομμένη πέργκολα μαζί με τις ψευτοκολώνες

στην είσοδο.

"Χτυποκάρδια στο θρανίο" - 1963

020.jpg

"Η Ψεύτρα" - 1963

005.jpg

Το σκαλάκι είναι ολόιδιο, τα κάγκελα ολόιδια αν και τα κάθετα είναι βαμμένα άσπρα, η πόρτα ίδια

ενώ έχει αλλάξει και η κατάλληξη του κάγκελου-φράχτη το οποίο όμως ούτως ή άλλως ήταν επιπρόσθετο

Το πεζοδρόμιο έχει μόλις πλακοστρωθεί και οι αρμοί είναι φρέσκιοι (τι λέμε Παναγία μου !!!)

Ο δρόμος που ανεβαίνει και δείχνει να στρίβει αριστερά είναι η Τερψιχόρης η οποία σήμερα ίσιωσε

και απέκτησε πλατείτσα. Επίσης το βουναλάκι δεν είναι βουναλάκι είναι λοφάκι το οποίο υπάρχει και σήμερα

και είναι έτσι και σήμερα και έχει σπίτια πάνω του.

το ότι δεν τελείωνε εκεί ο οικισμός φαίνεται από τις κολώνες τις ΔΕΗ οι οποιες συνεχίζουν επάνω στο λόφο

όλα αυτά βέβαια είναι μυθοπλασία και μυθεύματα γιατί τα πράγματα δεν έγινα έτσι.

Κάθε ομοιότητα με πρόσωπα, ονόματα και πράγματα είναι συμπτωματική :) :)

004.jpg

021.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:

"Η Ψεύτρα" - 1963


 


"Χτυποκάρδια στο θρανίο" - 1963


"Χτυποκάρδια στο θρανίο" - 1963

Προβολή συνημμένου 135148Προβολή συνημμένου 135147

"Η Ψεύτρα" - 1963

Προβολή συνημμένου 135145 Προβολή συνημμένου 135146

Το σκαλάκι είναι ολόιδιο, τα κάγκελα ολόιδια αν και τα κάθετα είναι βαμμένα άσπρα, η πόρτα ίδια

ενώ έχει αλλάξει και η κατάλληξη του κάγκελου-φράχτη το οποίο όμως ούτως ή άλλως ήταν επιπρόσθετο

Το πεζοδρόμιο έχει μόλις πλακοστρωθεί και οι αρμοί είναι φρέσκιοι (τι λέμε Παναγία μου !!!)

Ο δρόμος που ανεβαίνει και δείχνει να στρίβει αριστερά είναι η Τερψιχόρης η οποία σήμερα ίσιωσε

και απέκτησε πλατείτσα. Επίσης το βουναλάκι δεν είναι βουναλάκι είναι λοφάκι το οποίο υπάρχει και σήμερα

και είναι έτσι και σήμερα και έχει σπίτια πάνω του.

Τι λες τωρα Teacher!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tι λες τώρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:
 
Συγχαρητήρια για τα ευρήματα και τον κόπο σου!!!!! :)
 
Teacher εορταστικοτατη η 200η σελιδα ,πολλα συγχαρητηρια ξανα :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
 
hannele είπε:
Ο <<Παρθένος>> -οπως και το <<Ου κλέψεις>>- γυριστηκε στην Νάξο, οχι στην Ανδρο. Και αν θυμαμαι καλα, συγκεκριμένα γυρίστηκε στο χωριο Κόρωνος. Και μαλιστα η σκηνή στην αρχη της ταινίας "Ο Παρθένος", όπου η Γκιζέλα Ντάλι περνάει απο μια παραλία και σταματάει με το γαιδάρο της για να κολυμπήσει, ειναι η παραλία της Αγ.Αννας
ω, σορρυ, ναξο ε
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα