Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Λοιπόν, για να δούμε : το στοιχείο το έβαλα χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος, μόνο και μόνο από τις σκιές που φαίνονται στο δρόμο. Ο Πύργος Αθηνών θεμελιώθηκε στις 13 Ιουνίου 1968, που είναι και η χρονιά παραγωγής της ταινίας. Αν κάποιος μπορεί να μας βρει πότε ακριβώς βγήκε στις αίθουσες η ταινία, θα μπορούσαμε να διαπιστώσουμε αν η σκιά που φαίνεται (και δε μιλάω για τη μεγάλη σκιά στο δρόμο, αλλά για την πιο πάνω, όπου φαίνονται σαν κολώνες και δοκάρια δίπλα στη μοτοσυκλέτα) και μοιάζει με αυτή τη φωτογραφία [edit] Dead pic [edit] σε πιο χαμηλό ύψος) ανήκει στον Πύργο Αθηνών.

Είδα και το πλάνο με το φορτηγό, όπου περνώντας από το σημείο "κάτι" σαν τις γνωστές κολώνες φαίνεται στο πλάνο.

Επίσης προβληματίστηκα για το αν η "μεγάλη" σκιά ανήκει στο χαμηλότερο πύργο, γιατί άλλο τόσο ψηλό κτήριο δε φαίνεται να υπήρχε στην περιοχή (μήπως δηλαδή είχε "σηκωθεί" ο μικρός, που ρίχνει τη μεγάλη σκιά στο δρόμο).

Άλλα στοιχεία : Ο Πύργος παραδόθηκε για χρήση το 1971 (δηλ. έτοιμος). Με τους ρυθμούς κατασκευής ενός τέτοιου έργου, αν θεμελιώθηκε τον Ιούνιο του 68, λογικά αν το πλάνο τραβήχτηκε Σεπτέμβριο-Οκτώβριο, "κάτι" θα μπορούσε να έχει αναγερθεί (αν πρόλαβε να μονταριστεί η ταινία και να "πιάσει" το 1968.

Λίγο "αστυνομικό" κουιζ, έτσι; Και πάλι λέω ότι είναι λίγο "θολό" σημείο, Αξίζει το ψάξιμο της ημερομηνίας προβολής όμως, για να λύσουμε την απορία μας !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν το μόνο που βρήκα είναι ότι σε κάποιες αγορές του εξωτερικού η ταινία προβλήθηκε πριν τον Ιούνιο του '68.

http://www.imdb.com/title/tt0191322/releaseinfo

Άρα και στην Ελλάδα μάλλον μιλάμε για αρχές 1968. Δεν αποκλείεται οι σκιές να είναι από την περίφραξη του οικοπέδου που υπήρχαν έτσι και αλλιώς.
 
OK, το λύσαμε λοιπόν !

Ενδιαφέρον έχει και το αμέσως επόμενο πλάνο της ταινίας, όπου το φορτηγό περνάει από μια μεγάλη μάντρα με κιγκλιδώματα. που θυμίζει ΥΠΕΘΑ ή Νομισματοκοπείο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "κατι κουρασμενα παλικαρια" ο Χρονης Εξαρχακος σταματαει το αυτοκινητο στο σημειο που βλεπουμε στη φωτογραφια,στο βαθος φαινεται μια εκκλησια

attachment.php
attachment.php


katikoyrasm,xronis.JPG

kat.JPG
 
Από "ένστικτο", η εκκλησία φαίνεται να είναι κάποια της περιχής μεταξύ Κυψέλης και τέρματος Πατησίων (και πιο πολύ προς Πατήσια). Θα το ψάξουμε καλύτερα όμως...
 
Καλησπερα! Ειμαι καινουριος στο site και δεν τα παω καλα με τεχνολογιες, δηλαδη, δεν μπορω να ανεβασω τιποτα!!..Δεν μου 'κοβει' σ'αυτα..Μονο καποιες πληροφοριες μπορω να δωσω. Λοιπον, η εκκλησια στο κατι κουρασμενα παλληκαρια ειναι ο αγιος Παυλος στην οδο ψαρων, παραλληλη με την οδο χιου που ειναι τα γραφεια της Φινος.
 
Houhou είπε:
Καλησπερα! Ειμαι καινουριος στο site και δεν τα παω καλα με τεχνολογιες, δηλαδη, δεν μπορω να ανεβασω τιποτα!!..Δεν μου 'κοβει' σ'αυτα..Μονο καποιες πληροφοριες μπορω να δωσω. Λοιπον, η εκκλησια στο κατι κουρασμενα παλληκαρια ειναι ο αγιος Παυλος στην οδο ψαρων, παραλληλη με την οδο χιου που ειναι τα γραφεια της Φινος.
Καλησπερα και καλως ηρθες! :)

Λοιπον...

Για αρχη κανε ενα περασμα απο εδω για το επισημο καλωσορισμα. :)

Για ανεβασμα φωτο ριξε μια ματια εδω ;)

Αυτα για αρχη. ;)

Οτι χρειαστεις ρωτας κι εδω ειμαστε! ;)
 
Houhou είπε:
Καλησπερα! Ειμαι καινουριος στο site και δεν τα παω καλα με τεχνολογιες, δηλαδη, δεν μπορω να ανεβασω τιποτα!!..Δεν μου 'κοβει' σ'αυτα..Μονο καποιες πληροφοριες μπορω να δωσω. Λοιπον, η εκκλησια στο κατι κουρασμενα παλληκαρια ειναι ο αγιος Παυλος στην οδο ψαρων, παραλληλη με την οδο χιου που ειναι τα γραφεια της Φινος.
Houhou καλως ορισες κι απο μενα και σ ευχαριστουμε για την πληροφορια!!

αν δε μπορεις να ανεβασεις φωτογραφιες αρκει μια καλη περιγραφη της σκηνης με την τοποθεσια που ψαχνεις και στη συνεχεια αν ειναι,θα ανεβασει καποιος απο μας τη φωτογραφια,δεν υπαρχει προβλημα :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστω πολυ!!..Τις διαβασα τις οδηγιες...ε!, καπως κινεζικα για μενα, αλλα θα το προσπαθησω. :D
 
Ο γαμος της Νορας Βαλσαμη και του Λευτερη Βουρνα στην ταινια "ο κατεργαρης" γινεται και αυτος στο ναο της Κοιμησεως της Θεοτοκου(Παναγιτσα) οπως συνεβει και στην ταινια "ξυπνα Βασιλη" .Οποτε εκτος απ την κοινη μουσικη των τιτλων εναρξης εχουν και δευτερο κοινο στοιχειο οι δυο αυτες ταινιες: την εκκλησια που τελειται ο γαμος των αδερφων των πρωταγωνιστων,δειτε εδω τις φωτογραφιες απ την ταινια "ξυπνα Βασιλη" και εδω την εκκλησια οπως ειναι σημερα

oktrg.JPG
 
Το screenshot ειναι απ την ταινια "Η Νανσυ την ψωνισε" , σε ποιο μερος βρισκεται;

attachment.php


nanspson.JPG
 
Ε αυτό είναι είκολο. Είναι το μνημείο του Αιόλου στην Πλάκα, γνωστό και ως "Αέρηδες". Για την ακρίβεια, μεταξύ πλατείας "Μοναστηράκι" και Πλάκας.

Προβολή συνημμένου 66448
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
Ε αυτό είναι είκολο. Είναι το μνημείο του Αιόλου στην Πλάκα, γνωστό και ως "Αέρηδες". Για την ακρίβεια, μεταξύ πλατείας "Μοναστηράκι" και Πλάκας.
ευχαριστω πολυ panp! δεν το γνωριζα,μονο μια φορα πηγα στην Αθηνα και ημουν 4,5 - 5 χρονων..
 
Ακριβέστερα, δεν ηταν μνημείο αφιερωμένο στο θεό Αίολο, αλλά πραγματικός ανεμοδείκτης, ηλιακό ρολόι, και μέσα του είχε και υδραυλικό ρολόι. Το έχτισε ο αστρονόμος/μηχανικός Ανδρόνικος ο Κυρρήστης (από την Κύρρο της Ασίας) γι' αυτό λεγόταν "Ωρολόγιον Ανδρονίκου του Κυρρήστου" (λόγω καθαρευουσιάνικης γενικής όσοι ξέρουν το παλιό του όνομα αλλά όχι αρχαία/καθαρεύουσα νομίζουν ότι στην ονομαστική ήταν Κύρρηστος :) , παρόμοια παρεξήγηση με τη Ρήγιλλα / Ρηγίλλης). Το ήξερα και ως "Πύργος των Ανέμων". Επειδή έχει ανάγλυφες παραστάσεις των 8 ανέμων, μία σε κάθε πλευρά του, απόκτησε το όνομα "Αέρηδες" και έδωσε το όνομα αυτό και στην περιοχή αυτή της Πλάκας. Εϊχα συγγενή που έμενε εκεί δίπλα και πέρναγα συχνά από εκεί. Απορώ πώς διατηρήθηκε τόσο καλά και γλύτωσε από την επιδρομή των Ερούλων που κάνανε την υπόλοιπη Αθήνα Γη Μαδιάμ.
 
katerinak είπε:
Ο γαμος της Νορας Βαλσαμη και του Λευτερη Βουρνα στην ταινια "ο κατεργαρης" γινεται και αυτος στο ναο της Κοιμησεως της Θεοτοκου(Παναγιτσα) οπως συνεβει και στην ταινια "ξυπνα Βασιλη" .Οποτε εκτος απ την κοινη μουσικη των τιτλων εναρξης εχουν και δευτερο κοινο στοιχειο οι δυο αυτες ταινιες: την εκκλησια που τελειται ο γαμος των αδερφων των πρωταγωνιστων,δειτε εδω τις φωτογραφιες απ την ταινια "ξυπνα Βασιλη" και εδω την εκκλησια οπως ειναι σημεραΠροβολή συνημμένου 66204
Καλησπερα σε ολους! Αυτη η εκκλησια,επισης, 'εμφανιζεται' και στην παριζιανα, οπου η Βλαχοπουλου παντερυεται τον Καλυβωκα και στην ταινια Δακρυα για την Ηλεκτρα, οπου η Χρονοπουλου παντρευεται τον Αλεξανδρακη.
 
Houhou είπε:
Καλησπερα σε ολους! Αυτη η εκκλησια,επισης, 'εμφανιζεται' και στην παριζιανα, οπου η Βλαχοπουλου παντερυεται τον Καλυβωκα και στην ταινια Δακρυα για την Ηλεκτρα, οπου η Χρονοπουλου παντρευεται τον Αλεξανδρακη.
Houhou ετοιμες οι φωτογραφιες :)

attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


attachment.php


pa3.JPG

pa4.JPG

da1.JPG

da02.JPG

da2.JPG
 
Στην εκκλησια του Αγιου Γεωργιου στο Καβουρι γινονται οι κινηματογραφικοι γαμοι των ταινιων:

"η αρχοντισσα και ο αλητης"

attachment.php


"χαρουμενο ξεκινημα"

attachment.php


"ο παπατρεχας"

attachment.php
attachment.php


arx7.JPG

xaaa.JPG

p.JPG

p2.JPG
 
katerinak είπε:
Houhou ετοιμες οι φωτογραφιες :) [.....]
Ευχαριστω πολυ Κaterinak και χρονια πολλα σε ολους!!

katerinak είπε:
ευχαριστουμε πολυ Σταυρο για τις πληροφοριες και τις φωτογραφιες!! αναμενουμε καποια στιγμη και την απαντηση για το περιφημο "σπιτι με τα πιατα": βρισκεται ή οχι στα Παλουκια Σαλαμινας;ιδου η αποριαΤο σπιτι που μας δειχνεις στις φωτογραφιες ειναι αυτο;

attachment.php
Χρονια πολλα σε ολους!! Και τωρα η δικιη μου εκδοχη για το περιφιμο σπιτι με τα πιατα! Λοιπον, αυτο το σπιτι βρισκεται μεταξυ Παλληνης και Σπατων. Ερχομενοι απο Σταυρο και μετα απο τη διασταυρωση με το δρομο που ερχεται απο Παλληνη (σταση Παπασιδερη), παμε ευθεια προς Σπατα,περναμε ενα γεφυρακι που ειναι επισης κατι παλιοι σταβλοι. Αμεσως μετα τους σταβλους στριβουμε αριστερα εκει που δειχνει μια ταμπελα προς στουντιο ΚΑΠΠΑ.Αυτος ο δρομος περναει απο εναν μικρο λοφο οπου βρισκεται αυτο το σπιτι. Ειναι το κτημα Νασιουτζικ, οπου τωρα χρησιμοποιηται για δεξιωσεις γαμων(κοσμικατζουδες κτλ). Φυσικο να μου πειτε που το ξερω και ποιες ειναι οι πηγες μου! Λοιπον, καπου στις αρχες του '90 εκανα παρεα με εναν που εμενε σε ενα σπιτακι του κτηματος αυτου, με τι ιδιοτητα δεν μου το διευκρινισε ποτε, αλλα και εγω απο διακριτικοτητα δεν επεμενα να μαθω. Μου ειχε δειξει μερικες φωτογραφιες του εσωτερικου του σπιτιου με θεα τα γνωστα πιατα. Στις φωτο ηταν και ο ιδιος μεσα( γι' αυτο μιλαω με καποια σιγουρια για το θεμα). Μαλιστα, στο χωρο κατω απο τα πιατα ηταν η τραπεζαρια που τρωγαν οι ιδιοκτητες με αυτον τον γνωστο μου. Αυτο ειδα στις φωτο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Houhou :thanx2: :thanx2: και για τη δικη σου εκδοχη σχετικα με το "σπιτι με τα πιατα"! Ο χρηστης που αφησε σχολιο κατω απ την ταινια φαινοταν σιγουρος οταν εγραφε οτι το σπιτι βρισκεται στη Σαλαμινα στην περιοχη Παλουκια..

Πιθανον να εχεις δικιο εσυ,εκτος κι αν υπηρχαν δυο τετοια πανομοιοτυπα (ή τουλαχιστον με τον ιδιο εσωτερικο χωρο)σπιτια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελειώσαμε με τα πιάτα λοιπόν, χάρη στηον Huhu; Αν μπείτε στο http://www.ktimanasioutzik.gr/main/marmaras (αλλιώς από το "Χώροι>Μαρμαράς") και δείτε τις φωτογραφίες του σπιτιού, που όπως αναγράφεται, αποτέλεσε το σπίτι του Γ. Νάσιουτζικ και είναι το πιο παλιό κτήριο του κτήματος, θα μπορούσε και να είναι, αλλά υπό πολλές προϋποθέσεις. Ο χώρος έχει αρκετά ανακαινιστεί, μάλλον έχει φύγει το πατάρι πάνω από το τζάκι, αρκετά από τα περίφημα πλέον πιάτα, υπάρχουν ακόμα, αλλά είναι; Yπάρχει και κάτοψη (φωτο 7), αλλά πρέπει να...φαντασιωθούμε αρκετά ! Ίσως η αίθουσα του τζακιού (που έχει και μια υποβάθμιση) να είναι παράλληλα στη διάσταση 4.27, η εξώπορτα με το ρόμβο κάτω αριστερά από τη διάσταση 8.05, και η μπαλκονόπορτα με τα πολλά καϊτια εκεί που λέει "ΕΝΤRANCE FROM THE GARDEN". Αλλά πάλι, σηκώνει πολύ νερό...

Ένας λόγος που συνηγορεί είναι ότι σαν τοποθεσία, ήταν κοντά στα studio ΑΤΑ και τα "καινούρια" της Finos Films.Ίδωμεν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα