Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
helenak είπε:
ειμαι 90% σιγουρη σε ποια οδο ειναι το σπιτι με τα πιατα αλλα με παραξενεψε το γεγονος οτι γυριστηκε εκει το τησ αγαπης μαχαιρια! εχετε καποια εικονα απο την σειρα?
helenak αν και προκειται για σειρα εκτος χρονολογικων οριων του φορουμ προσθετω 2 screenshots απο αποσπασμα που βρηκα στο γιουτιουμπ

a2.JPG

a1.JPG
 
εχω δυο ερωτησεις σχετικα με μερη στην ταινια "κλεφτρονι και τζεντλεμαν" στην αρχη βλεπουμε σε μια καφετερια το ευαγγελοπουλο να περιμενει την πικουλα που ειναι αυτο το μερος? και δευτερο που ειναι το λουνα παρκ που κανει ο ψαλτης το χορευτικο και το τραγουδι . 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαι κατι ακομα στην ταινια "ο τρελογιατρος" το τελος ειναι σε ενα παρκο στο οποιο αν δε κανω λαθος εχουν γυριστει και σκηνες απο αλλα σηριαλ εκει δεν ηταν και το φαρμακειο του χρηστου απο το ρετιρε?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
lak100 είπε:
εχω δυο ερωτησεις σχετικα με μερη στην ταινια "κλεφτρονι και τζεντλεμαν" στην αρχη βλεπουμε σε μια καφετερια το ευαγγελοπουλο να περιμενει την πικουλα που ειναι αυτο το μερος?
attachment.php
attachment.php


και δευτερο που ειναι το λουνα παρκ που κανει ο ψαλτης το χορευτικο και το τραγουδι .

βιντεο απ το γιουτιουμπ με το τραγουδι:

lak100 αυτα ειναι τα σημεια που ψαχνεις;

k1.JPG

k2.JPG

t2.JPG
 
" το σπιτι με τα πιατα"

λοιπον , οσον αφορα το περιβοητο σπιτι με τα πιατα, συζητωντασ με την μητερα μου, και αφου τησ ειπα για ενα σπιτι το οποιο εμφανιζεται σε πολλες ταινιες , μου λεει κατευθειαν α το ξερω που ειναι!!

το σπιτι αυτο ειναι στην κηφισια! πηγαμε λοιπον προχθες και μου ειπε οτι θυμαται περιπου τα τετραγωνα που ειναι αυτο το σπιτι γιατι αυτη περνουσε συχνα λιγο πριν το 70 και εβλεπε συνεχεια συνεργεια και απορουσε ποσες ταινιες πια γυριζαν εκει! μια μερα κιολασ ειδε μια σκηνη απ εξω που ηταν ο Γκιωνακης , ψαχνωντας λοιπον για λιγη ωρα μου ειπε οτι μαλλον εδω ειναι και βλεπουμε ενα οικοπεδο με ενα σπιτι ριμαδι μεσα που το ειχαν κλεισει με κατι ψηλα σιδερενια παραπετασματα και δεν μποροσες να δεις καλα μεσα.. αφου βρηκαμε ενα μικρο ανοιγμα στο πλαι καταφεραμε να βγαλουμε καποιεσ φωτογραφιες -θα τισ βαλω συντομα- οπου ειδα αρκετεσ ομοιοτητες με τισ φωτο που βαζατε κατα καιρους απο τισ ταινιες , το ερωτημα ειναι το εξησ: αν υποθεσουμε οτι ειναι αυτο τελικα .. πως γινεται μεσα σε λιγα χρονια να εγινε τοσο ριμαδι... ή δεν αντεξε αλλο απο τα χρονια αν και εμοιαζε να το συντηρουνε .., ή εγινε μια μεγαλη καταστροφη... παντως μεσα το μονο που απεμεινε ειναι κατι σπασμενα παραθυρα και το τζακι...
 
@lak100 : οι δύο πρώτες φωτογραφίες είναι από καφέ στον πεζόδρομο καθόδου από το Λυκαβηττό.

Το Λούνα Παρκ πρέπει να είναι στο Νέο Φάληρο, δίπλα στο Καραϊσκάκη, αν κρίνω από το μηχάνημα "χταπόδι" που το θυμάμαι σίγουρα εκεί, αλλά και από τα πλάνα στην παραλία. Τώρα για το τελευταίο πάρκο, μου κάνει σαν να είναι στου Παπάγου, στο χώρο του Verde.
 
Αγαπητέ panp, τα πλάνα της παραλίας δεν βρίσκονται στο Νέο Φάληρο. Πιο πολύ μου μοιάζει με Άλιμο, Φλοίσβο...
 
Ναι, κι εγώ δεν εννούσα φυσικά ακριβώς εκεί μπροστά (μια που η περιοχή τότε πρέπει να ήταν σκέτα μπάζα ή εργοτάξιο του ΣΕΦ ή τελειωμένο ΣΕΦ), αλλά στην ευρύτερη παραλιακή ζώνη.

@helenak : πάντως είναι τρομερός ο τρόπος που θα αποκαλυφθεί (αν τελικά αποκαλυφθεί) η τοποθεσία του σπιτιού με τα πιάτα...Σκέτο θρίλλερ, και με πολλά επεισόδια !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp: μα το αποκαλυψα! ειναι στην κηφισια τωρα αν θελετε και οδο ειναι γωνια γουναρη και φιλαδελφεως , γουναρη ειναι και το σπιτι που ειχε γυριστει η αλικη στο ναυτικο δηλαδη το σπιτι με τα πιατα βρησκεται σε αποσταση αναπνοησ απο εκει!! παραθετω και φωτογραφιες

P1040086.jpgΠροβολή συνημμένου 74268Προβολή συνημμένου 74269

οπως βλεπετε απο τις φωτο οι το σπιτι καταστραφηκε αλλα οι ομοιοτητες φαινονται οπως τα τετραγωνισμενα παραθυρα το τζακι και στην εξωτερικη φωτο την παλια και την καινουργια το παραθυρο καμαρα εξω στον τοιχο.!

τα σχολια δικα σας....

P1040083.jpg

P1040085.jpg

P1040088.jpg

a.JPG

spit.jpg
 
Συγκλονιστικές οι φωτογραφίες, και το σπίτι πράγματι ήταν αυτό... :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
helenak σ ευχαριστουμε πολυ για τις 4 φωτογραφιες με το σπιτι και για τις πληροφοριες!! σιγουρα αφου το λεει και η μαμα σου,εκει γυριστηκαν ταινιες.Το θεμα ειναι ομως αλλο: αυτο ειναι το μοναδικο "σπιτι με τα πιατα" ή μηπως υπαρχει κι αλλο στα "Παλουκια" Σαλαμινας;

Μπερδευτηκα επισης και μ αυτο που εγραψε ο GiannisP. ,εβαλα και φωτο εδωσειρα ειναι του 2006..
 
και μαλιστα,στις σκηνες που το αετος επλεε,το ρυμουλκουσε αλλο πλοιο,για να μην ακουγονται οι θορυβοι των μηχανων,γεννητριας,εξαερισμου κ.λ.π καο επαιρναν τα μικροφωνα αυτους τους θορυβους
 
Γειά σας. Συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνετε. Θα ήθελα να ρωτήσω που βρίσκεται το ξενοδοχείο που έχει γυριστεί η ταινία νύχτα γάμου με τον Κώστα Βουτσά

[edit] yt link σε ολόκληρη ταινία [/edit]

Σήμερα είχε στον ΑΝΤ1 άλλη μια ταινία που γυρίστηκε στο γνωστό σπίτι στην οδό Θέτιδος 5

[edit] προσθήκη τίτλου: Ένα τρελό, τρελό μούτρο

[edit] yt link σε ολόκληρη ταινία [/edit]

Μήπως γνωρίζει κάποιος που βρίσκεται? Στο google ανακάλυψε μια καταγγελία για κεραία στην Εκάλη οδό Θέτιδος χωρίς άδεια. http://2.bp.blogspot.com/-b3MtgHXSlWs/TdZdv03HQtI/AAAAAAAABYU/N6P95uUzayU/s1600/04052011.jpg . Ο μαντρότοιχος που δείχνει μοιάζει με αυτή του σπιτιού στις ταινίες αν και πλέον έχει αριθμό 35. Θα ήθελα να διασταυρώσω αν είναι το ίδιο σπίτι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
geogr είπε:
Χαίρεται θα ήθελα να ρωτήσω που βρίσκεται το σπίτι στην οδό θέτιδος 5. Εκεί έχουν γυριστεί πολλές ταινίες μεταξύ των οποίων οι ταινίες Αλαλούμ με τον Χάρρυ Κλύν, το Ψώνιο με το Σωτήρη Μουστάκα και το Μάντεψε τι κάνω τα βράδια με το Στάθη Ψάλτη. Χαρακτηριστική είναι η άσπρη βιβλιοθήκη στον κόκκινο τοίχοhttp://www.youtube.com/watch?v=zK4O2VbPh0E
Στην Άνω Γλυφάδα. κοντά στη λεωφόρο Βουλιαγμένης. Το ίδιο σπίτι παίζει και σε πολλές άλλες ταινίες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
georgeafe είπε:
περιεργο ομως πως ρημαξε μεσα σε τοσο λιγο διαστημα
κι εμενα μου φανηκε περιεργο και γι αυτο εγραψα μηπως υπαρχει κι αλλο "σπιτι με τα πιατα" .Επισης το σχολιο που αφησε πριν πολυ καιρο καποιος στο γιουτιουμπ στη βιντεοταινια "αδελφη μου αγαπη μου", ελεγε οτι ηταν σιγουρος για τα "Παλουκια" Σαλαμινας
 
κοιτα να δεις αυτη η ταινια εχει σιγουρα πλανα πολλα απο Σαλαμινα
 
για το σπιτι με τα πιατα φιλος μου που εμενε εκει κοντα μου ειπε οτι μεχρι το 1992 που εμενε αυτος εκει κοντα το σπιτι υπηρχε κανονικα και μενανε εκει και ενα ζευγαρι κιολας .. τους θυμαται καλα γιατι αυτοσ επαιζε σε αυτεσ τις γειτονιες.. αρα κατι εγινε και καταστραφηκε..ή πεθανε το ζευγαρι και το γκρεμισανε ή καποιοσοπως ειπε εδω σε προηγουμενα μηνυματα οτι πηρε φωτια.. μου ειπε και για ενα αλλο σπιτι που γυριζανε το 80 ταινιες εκει ενα στενο πιο περα δεν 8υμαμαι καλα νομιζω οδος πεύκων...
 
helenak είπε:
για το σπιτι με τα πιατα φιλος μου που εμενε εκει κοντα μου ειπε οτι μεχρι το 1992 που εμενε αυτος εκει κοντα το σπιτι υπηρχε κανονικα και μενανε εκει και ενα ζευγαρι κιολας .. τους θυμαται καλα γιατι αυτοσ επαιζε σε αυτεσ τις γειτονιες.. αρα κατι εγινε και καταστραφηκε..ή πεθανε το ζευγαρι και το γκρεμισανε ή καποιοσοπως ειπε εδω σε προηγουμενα μηνυματα οτι πηρε φωτια.. μου ειπε και για ενα αλλο σπιτι που γυριζανε το 80 ταινιες εκει ενα στενο πιο περα δεν 8υμαμαι καλα νομιζω οδος πεύκων...
ενδιαφερουσα η πληροφορια σου helenak,ευχαριστουμε!!

απ αυτο που γραφεις αυξανονται οι πιθανοτητες υπαρξης κι αλλου "σπιτιου με τα πιατα",φαινεται και σε σειρα του 2006
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα