Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Ο ιδιος εσωτερικος χωρος φαινεται και στην ταινια "Η μεγαλη αποφαση"

attachment.php
attachment.php
attachment.php


im1.JPG

im3.JPG

im4.JPG
 
Τελικα αυτο ειναι το σπιτι και βρισκεται στην Κηφισια,πληροφοριες στο

kif11.JPG

kifisia.JPG

kif1.JPG

kif03.JPG
 
Το σπιτι αυτο φαινεται και σε τουλαχιστον 2 ελληνικες σειρες:

σε επεισοδιο της σειρας "Σκορπιος"

skorpi2.JPG

και σε επεισοδιο της σειρας "Ταυρος με τοξοτη"

tavrt3.JPG

skorpi.JPG

tavrt1.JPG

tavrt2.JPG

tavrt0.JPG
 
Και το "σπιτι" του Καισαρη(Λυκουργος Καλλεργης) στην ταινια "Ο αγνωστος εκεινης της νυχτας" πρεπει να ειναι αυτο

attachment.php
attachment.php


agnostos.JPG

agn1.JPG
 
Το σπιτι του Κλεανθη Τοκογλου(Διονυσης Παπαγιαννοπουλος) στην ταινια "Καυτα ψυχρα κι αναποδα" ειναι το γνωστο "σπιτι με τα πιατα"

kaf4.JPG

kaf1.JPG

kaf2.JPG

kaf5.JPG
 
καλημερα

μπορουμε να συνοψισουμε τις ταινιες που εχουν γυριστει στο σπιτι με τα πιατα ?

και αν θυμαται καποιος κατι για το σπιτι που ειχε γυριστει ο αγνωστος πολεμος και πολλες ακομα ταινιες

ευχαριστω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
left είπε:
καλημεραμπορουμε να συνοψισουμε τις ταινιες που εχουν γυριστει στο σπιτι με τα πιατα ?
καλημερα και καλως ηρθες!

Μεχρι στιγμης "το σπιτι με τα πιατα" το εντοπισαμε στις ταινιες:

1.εκεινο το καλοκαιρι

2.ερωτικη συμφωνια

3.το νυφοπαζαρο

4.η λεωφορος της προδοσιας

5.Ο ασωτος/ αδελφη μου αγαπη μου

6.ο απιθανος

7.ο προσφυγας

8.Αλαλουμ

9.Η Μεσογειος φλεγεται

10. ΟΧΙ

11.Θυρα 7 η μεγαλη αγαπη

12.παμε για καφε

13.καθενας με την τρελα του

14.αγωνια

15.ομορφες μερες

16.δρακουλας τωνν Εξαρχειων

17.γυναικες πολυτελειας

18.το φρουριο των αθανατων

19.ερωτας κα προδοσια

20.εγκλημα στο Καβουρι

21.το στραβοξυλο

22.αγνωστος πολεμος

23.αυτοι που ξεχασαν τον ορκο τους

24.τι κανει ο ανθρωπος για να ζησει

25.οι εγωιστες

26.επισημη αγαπημενη

27.καυτα ψυχρα κι αναποδα

πληροφοριες και φωτο

left είπε:
και αν θυμαται καποιος κατι για το σπιτι που ειχε γυριστει ο αγνωστος πολεμος και πολλες ακομα ταινιες
ευχαριστω
μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος/συγκεκριμενη; ειναι πολυ γενικο αυτο που λες "πολλες ακομα ταινιες".. ποιες ;

ριξε μια ματια σε ολο το θεμα και μπορει να βρεις κατι απ αυτα που ψαχνεις,διαφορετικα γραψε τους τιτλους και οποιος γνωριζει θα σου απαντησει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
καλημερα και καλως ηρθες!
Μεχρι στιγμης "το σπιτι με τα πιατα" το εντοπισαμε στις ταινιες:

1.εκεινο το καλοκαιρι

2.ερωτικη συμφωνια

3.το νυφοπαζαρο

4. η λεωφορος της προδοσιας

5.Ο ασωτος/ αδελφη μου αγαπη μου

6.ο απιθανος

7.ο προσφυγας

8.Αλαλουμ

9.Η Μεσογειος φλεγεται

10. ΟΧΙ

11.Θυρα 7 η μεγαλη αγαπη

12.παμε για καφε

13.καθενας με την τρελα του

14.αγωνια

15.ομορφες μερες

16.δρακουλας τωνν Εξαρχειων

17.γυναικες πολυτελειας

18.το φρουριο των αθανατων

19.ερωτας κα προδοσια

20.εγκλημα στο Καβουρι

21.το στραβοξυλο

22.αγνωστος πολεμος

23.αυτοι που ξεχασαν τον ορκο τους

24.τι κανει ο ανθρωπος για να ζησει

25.οι εγωιστες

26.επισημη αγαπημενη

27.καυτα ψυχρα κι αναποδα

πληροφοριες και φωτο

μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος/συγκεκριμενη; ειναι πολυ γενικο αυτο που λες "πολλες ακομα ταινιες".. ποιες ;

ριξε μια ματια σε ολο το θεμα και μπορει να βρεις κατι απ αυτα που ψαχνεις,διαφορετικα γραψε τους τιτλους και οποιος γνωριζει θα σου απαντησει


κατ αρχας ευχαριστω πολυ

η απαντηση με καλυψε και για το δευτερο σκελος της ερωτησης μου.

ευχαριστω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω και που δεν βρηκα εδω ειναι ποιο χωριο ειναι αυτο που γυριστηκαν οι ταινιες το ολοκαυτωμα, οι γενναιοι του βορρα (ροδονερι), δωστε τα χερια και ισως ο τελευταιος των κομιτατζηδων με την γνωστη πλατεια που πισω της ειναι μια εκκλησια και το γνωστο σπιτι των ταινιων αυτων.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
προσθετω ξανα στιγμιοτυπα της ταινιας "Η λεωφορος της προδοσιας"

εξωτερικος χωρος

le2.JPG

εσωτερικος χωρος

le9.JPG

left είπε:
κατ αρχας ευχαριστω πολυη απαντηση με καλυψε και για το δευτερο σκελος της ερωτησης μου.

κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω και που δεν βρηκα εδω ειναι ποιο χωριο ειναι αυτο που γυριστηκαν οι ταινιες το ολοκαυτωμα, οι γενναιοι του βορρα (ροδονερι), δωστε τα χερια και ισως ο τελευταιος των κομιτατζηδων με την γνωστη πλατεια που πισω της ειναι μια εκκλησια και το γνωστο σπιτι των ταινιων αυτων.

ευχαριστω
οταν γραφεις "το γνωστο σπιτι των ταινιων αυτων" εννοεις οτι στις 4 παραπανω ταινιες βλεπουμε το ιδιο σπιτι;

le1.JPG

le5.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
προσθετω ξανα στιγμιοτυπα της ταινιας "Η λεωφορος της προδοσιας"εξωτερικος χωρος

Προβολή συνημμένου 89615Προβολή συνημμένου 89616

εσωτερικος χωρος

Προβολή συνημμένου 89617Προβολή συνημμένου 89618

οταν γραφεις "το γνωστο σπιτι των ταινιων αυτων" εννοεις οτι στις 4 παραπανω ταινιες βλεπουμε το ιδιο σπιτι;
στις 2 τελευταιες
 
κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω και που δεν βρηκα εδω ειναι ποιο χωριο ειναι αυτο που γυριστηκαν οι ταινιες το ολοκαυτωμα, οι γενναιοι του βορρα (ροδονερι), δωστε τα χερια και ισως ο τελευταιος των κομιτατζηδων με την γνωστη πλατεια που πισω της ειναι μια εκκλησια

το χωριο δεν το γνωριζει καποιος ?

ευχαριστω
 
left είπε:
κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω και που δεν βρηκα εδω ειναι ποιο χωριο ειναι αυτο που γυριστηκαν οι ταινιες το ολοκαυτωμα, οι γενναιοι του βορρα (ροδονερι), δωστε τα χερια και ισως ο τελευταιος των κομιτατζηδων με την γνωστη πλατεια που πισω της ειναι μια εκκλησια
το χωριο δεν το γνωριζει καποιος ?

ευχαριστω
κανε λιγη υπομονη,αν γνωριζει καποιος θα απαντησει :)

Επισης θα βολευε πολυ αν μας ελεγες σε ποια ακριβως σημεια φαινεται το ιδιο σπιτι στις 2 τελευταιες ταινιες για να προσθεσω τα στιγμιοτυπα κι αν καποιος εχει ιδεα θα απαντησει και στο χτεσινο σου ερωτημα
 
katerinak είπε:
κανε λιγη υπομονη,αν γνωριζει καποιος θα απαντησει :) Επισης θα βολευε πολυ αν μας ελεγες σε ποια ακριβως σημεια φαινεται το ιδιο σπιτι στις 2 τελευταιες ταινιες για να προσθεσω τα στιγμιοτυπα κι αν καποιος εχει ιδεα θα απαντησει και στο χτεσινο σου ερωτημα
δωστε τα χερια 1:05:42

ο τελευταιος των κομιτατζηδων 00:23:45 (και σε πολλα αλλα σημεια της ταινιας)
 
left είπε:
δωστε τα χερια 1:05:42ο τελευταιος των κομιτατζηδων 00:23:45 (και σε πολλα αλλα σημεια της ταινιας)
Το σπιτι πρεπει να ειναι αυτο που φαινεται στα δυο στιγμιοτυπα των δυο ταινιων,σωστα;

tel.JPG

do2.JPG
 
καλησπερα!ετοιμαζω ενα λευκωμα για την κηφισια μεσα απο τον παλιο ελληνικο κινηματογραφο.πρεπει να βρω στιγμιοτυπα μεσα απο παλιες ελληνικες ταινιες που δειχνουν διαφορα χαρακτηριστικα σημεια της κηφισιας.επειδη υπαρχει πιεση χρονου και εχω καταφερει να βρω ελαχιστο υλικο,απευθυνομαι σε εσας σε περιπτωση που γνωριζετε καποια απ αυτες τις ταινιες που διαδραματιζονται στην κηφισια.θα εκτιμουσα πολυ εαν μου απαντουσατε αμεσα.ευχαριστω εκ των προτερων!
 
depsina είπε:
καλησπερα!ετοιμαζω ενα λευκωμα για την κηφισια μεσα απο τον παλιο ελληνικο κινηματογραφο.πρεπει να βρω στιγμιοτυπα μεσα απο παλιες ελληνικες ταινιες που δειχνουν διαφορα χαρακτηριστικα σημεια της κηφισιας.επειδη υπαρχει πιεση χρονου και εχω καταφερει να βρω ελαχιστο υλικο,απευθυνομαι σε εσας σε περιπτωση που γνωριζετε καποια απ αυτες τις ταινιες που διαδραματιζονται στην κηφισια.θα εκτιμουσα πολυ εαν μου απαντουσατε αμεσα.ευχαριστω εκ των προτερων!


depsina υπηρχε ενα λινκ εδω με αρκετες πληροφοριες αλλά δε λειτουργει πια,ψαξε καλυτερα στο σάιτ της Κηφισιας μηπως βρεις κατι

Επισης το "σπιτι με τα πιατα" βρισκεται στην Κηφισια,εδω θα βρεις τις ταινιες των οποιων τα γυρισματα εγιναν στο σπιτι αυτο.Σιγουρα υπαρχουν κι αλλες αλλά κι αυτες που ηδη βρηκαμε θα σε καλυψουν για να φτιαξεις το λευκωμα.

Διαβασε ομως καλυτερα ολο το θεμα απ την αρχη γιατι σιγουρα εγιναν κι αλλες αναφορες στην Κηφισια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
left είπε:
καλημερα
εγω για το εσωτερικο του σπιτιου ελεγα.

ευχαριστω


left δεν το διευκρινισες και στα λεπτα που εδωσες βρηκα το εξωτερικο του σπιτιου γι αυτο εβαλα και τα στιγμιοτυπα..Μακαρι να βρεθει καποιος να απαντησει στην ερωτηση σου αν και το βλεπω λιγο χλωμο γιατι δεν ειναι τοσο διασημο οσο "το σπιτι με τα πιατα"

τα νεα στιγμιοτυπα

tel2.JPG

dos1.JPG

dos2.JPG

dos3.JPG

tel1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάτι γρήγορο και από εμένα, ξεκίνησα να διαβάζω το θρεντ από την αρχή αλλά έλιωσα κάπου στην 30στή σελίδα :D

έτσι δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί η έξοχη ταινία ''Όμορφες μέρες'', γυρισμένη στην αγαπημένη μου Πάτμο :)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα