Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
katerinak είπε:
Και στην ταινια "Αν εχεις τυχη" με τον Δημητρη Παπαμιχαηλ φαινεται η ιδια εκκλησια,

αλλωστε νομιζω το λεει και ο ιδιος οταν μιλα στο τηλεφωνο με τη Λίλιαν Μηνιάτη ,"στην Ελευθερωτρια στον Κοκκιναρα".
 
tsourekaki83 είπε:
Και στην ταινια "Αν εχεις τυχη" με τον Δημητρη Παπαμιχαηλ φαινεται η ιδια εκκλησια, αλλωστε νομιζω το λεει και ο ιδιος οταν μιλα στο τηλεφωνο με τη Λίλιαν Μηνιάτη ,"στην Ελευθερωτρια στον Κοκκιναρα".
tsourekaki83 εχει ηδη αναφερθει αυτη η ταινια,αν πατουσες πανω στο λινκ εκκλησια της Παναγιας της Ελευθερωτριας θα εβλεπες και τα αντιστοιχα στιγμιοτυπα :)

Να προσθεσω αλλη μια ταινια "Μεινε κοντα μου αγαπημενε"

meine3.JPG

meine.JPG

meine2.JPG
 
katerinak είπε:
υπαρχει και 29η ταινια που βλεπουμε "το σπιτι με τα πιατα",προκειται για την "ο μεγαλος ενοχος"Προβολή συνημμένου 92201Προβολή συνημμένου 92202Προβολή συνημμένου 92203

Επισης φαινεται και το εξωτερικο ενος αλλου σπιτιου που σιγουρα ειδαμε και σε αλλες ταινιες,δε θυμαμαι σε ποιες..

Προβολή συνημμένου 92204
το σπιτι της τελευταιας φωτο το βλεπουμε και στην ταινια "Ειναι ενας τρελος τρελος Βεγγος",υποτιθεται οτι εκει βρισκεται το "προτυπον ορφανοτροφειον αρρενων-Αττικης"

ein1trelostrelosveggos.JPG
 
Στην Κωπαϊδα έγιναν γυρίσματα για τις ταινίες "Αγάπη και αίμα","Αστραπόγιαννος", "Αστέρω","Η κόρη του ήλιου","Υπολοχαγός Νατάσα" και "ο φόβος"

πηγή http://aliartos-boiotias.blogspot.gr

Επίσης στην ταινία "Της τύχης τα γραμμένα" με την Αντιγόνη Βαλάκου :D κάποιες σκηνές (Βαλάκου-Κακαβάς, Κακαβάς-Ηλιόπουλος ,Βαλάκου-Ηλιόπουλος) έχουν γυριστεί στον Εθνικό Κήπο(γεφυράκι, λίμνη με πάπιες κλπ.)

Και....

Στην ταινία "Ο στρίγγλος έγινε αρνάκι" έχουν γυριστεί σκηνές στην ΑΕΝ Ασπροπύργου και στην παραλία Ασπροπύργου (το ταβερνάκι που τρώνε Κωνσταντάρας-Κοντού).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η πολυκατοικία στο Πασαλιμάνι στην ακτή Μουτσοπούλου όπου "έβαφε" ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ στην ταινία "Διπλοπενιές" υπάρχει ακόμη! Ιδια και απαραλλακτη όπως τότε! Μέχρι και οι διακοσμητικές μπρούτζινες γοργόνες στην είσοδο υπαρχουν απο τότε!

Διπλοπενιές πολυ&#954.jpg
 
Τελικά το μόνο που θυμάμαι να μην έχει απαντηθεί ακόμη είναι, πού βρίσκεται το εντυπωσιακό σπίτι (εξωτερικός χώρος+κήπος) της ταινίας "Ενας ιππότης για τη Βασσούλα". Δεν ξέρω αν το ίδιο σπίτι (εξωτερικά) χρησιμοποιήθηκε και σε άλλες ταινίες προκειμένου να κάθονται στον τεράστιο κήπο του άλλοι ηθοποιοί....

Θα μας πει κανείς πού βρίσκεται το σπίτι αυτό; Eυχαριστώ.
 
effraimia είπε:
Τελικά το μόνο που θυμάμαι να μην έχει απαντηθεί ακόμη είναι, πού βρίσκεται το εντυπωσιακό σπίτι (εξωτερικός χώρος+κήπος) της ταινίας "Ενας ιππότης για τη Βασσούλα". Δεν ξέρω αν το ίδιο σπίτι (εξωτερικά) χρησιμοποιήθηκε και σε άλλες ταινίες προκειμένου να κάθονται στον τεράστιο κήπο του άλλοι ηθοποιοί....Θα μας πει κανείς πού βρίσκεται το σπίτι αυτό; Eυχαριστώ.
effraimia αυτο το σπιτι,οπως εχω ξαναγραψει,το ειδαμε και στην ταινια "Η αμαρτια της ομορφιας" αν ψαξεις θα βρεις στιγμιοτυπα :)

καθως επισης και στη σειρα "Η εξαφανιση του Τζων Αυλακιωτη" υπαρχει στιγμιοτυπο

Ισως να υπαρχουν κι αλλες ταινιες
 
katerinak είπε:
effraimia αυτο το σπιτι,οπως εχω ξαναγραψει,το ειδαμε και στην ταινια "Η αμαρτια της ομορφιας" αν ψαξεις θα βρεις στιγμιοτυπα :) καθως επισης και στη σειρα "Η εξαφανιση του Τζων Αυλακιωτη" υπαρχει στιγμιοτυπο

Ισως να υπαρχουν κι αλλες ταινιες
Δεν είμαι καλή στην τεχνολογία, για να βάλω στιγμιότυπο του εξωτερικού σπιτιού. Εσύ, αν θέλεις, κάνε το. Το ερώτημά μου παραμένει αν ξέρει κανείς, ΠΟΥ βρίσκεται αυτό το υπέροχο σπίτι με τον θαυμάσιο εξωτερικό χώρο.
 
Το σπίτι από την ταινία "Η δε γθνή να φοβήται τον άνδρα":http://www.espressonews.gr/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF/cover-story/125089/%CE%B8%CE%B7%CF%83%CE%B1%CF%85%CF%81%CF%8C%CF%82-%CE%BA%CE%AC%CF%84%CF%89-%CE%B1%CF%80-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CE%B2%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%85
 
effraimia είπε:
Δεν είμαι καλή στην τεχνολογία, για να βάλω στιγμιότυπο του εξωτερικού σπιτιού. Εσύ, αν θέλεις, κάνε το. Το ερώτημά μου παραμένει αν ξέρει κανείς, ΠΟΥ βρίσκεται αυτό το υπέροχο σπίτι με τον θαυμάσιο εξωτερικό χώρο.
effraimia ισως ηθελε συμπληρωμα το ποστ μου γι αυτο δεν καταλαβες:οταν εγραψα "ψαξε για στιγμιοτυπα" εννοουσα μεσα στο παρον θρεντ,τα εχω ηδη βαλει

το μονο που εχεις να κανεις ειναι να ψαξεις μεσα στις σελιδες,δεν ειναι και τοσο δυσκολο αυτο :)

Κι εγω εχω την ιδια απορια σχετικα με το σπιτι αυτο γι αυτο αλλωστε κι εψαξα και βρηκα οχι μονο ταινια αλλά και σειρα στην οποια το βλεπουμε.

Η σειρα "Η εξαφανιση του Τζων Αυλακιωτη" ειναι του 1985 οποτε ειναι πολυ πιθανο το σπιτι αυτο να υπαρχει ακομα
 
johndiam είπε:
Το σπίτι από την ταινία "Η δε γθνή να φοβήται τον άνδρα":http://www.espressonews.gr/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF/cover-story/125089/%CE%B8%CE%B7%CF%83%CE%B1%CF%85%CF%81%CF%8C%CF%82-%CE%BA%CE%AC%CF%84%CF%89-%CE%B1%CF%80-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CE%B2%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%85
Εμ... Χάσαμε το link! :D

Έναν κόπο σε παρακαλώ να το αναρτήσεις ξανά? Αυτό δεν οδηγεί πουθενά....
 
D@redevil είπε:
Εμ... Χάσαμε το link! :D
Έναν κόπο σε παρακαλώ να το αναρτήσεις ξανά? Αυτό δεν οδηγεί πουθενά....
Μαριανα γκουγλαροντας φαινεται να εχει σβηστει η σελιδα αυτη,βρηκα ομως ενα αλλο λινκ :

λενε οτι ειναι σχεδον αδυνατη η πωληση του σπιτιου του "ζευγους Κοκοβικου" λογω της αρχαιολογικης αξιας της περιοχης αφου κατω απο τα θεμελια του κρυβεται αρχαιος θησαυρος
 
katerinak είπε:
Μαριανα γκουγλαροντας φαινεται να εχει σβηστει η σελιδα αυτη,βρηκα ομως ενα αλλο λινκ : λενε οτι ειναι σχεδον αδυνατη η πωληση του σπιτιου του "ζευγους Κοκοβικου" λογω της αρχαιολογικης αξιας της περιοχης αφου κατω απο τα θεμελια του κρυβεται αρχαιος θησαυρος

Κατερινάκι, έχω πάρει ένα πολύτιμο "μάθημα" (αν θες): να μην προσπαθώ να μαντέψω από πού μπορεί να βρήκε το κάθε μέλος οτιδήποτε ποστάρει....

Μια φορά που το έκανα, "μου την είπαν" (αδόκιμος όρος, αλλά δεν έχω καλύτερο).

Οπότε, άσε σε παρακαλώ, όποιον ποστάρει, να το επιβεβαιώνει ο ίδιος, για να μην έχουμε παρεξηγήσεις! ;)
 
johndiam είπε:
Το σπίτι από την ταινία "Η δε γθνή να φοβήται τον άνδρα":http://www.espressonews.gr/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF/cover-story/125089/%CE%B8%CE%B7%CF%83%CE%B1%CF%85%CF%81%CF%8C%CF%82-%CE%BA%CE%AC%CF%84%CF%89-%CE%B1%CF%80-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CE%B2%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%85


btw Εχει γινει ηδη αναφορα στην πωληση (ακολουθει ... )ενω για την τοποθεσια του σπιτιου προηγηθηκαν αλλες 2 τουλαχιστον (βλεπε spoiler sto quote)

Nemo είπε:
attachment.php


Εκεί γυρίστηκε μία από τις καλύτερες ταινίες του παλιού ελληνικού κινηματογράφου 


Το σπίτι του Αντωνάκη από την διάσημη ασπρόμαυρη ελληνική ταινία, που βρίσκεται στην Πλάκα, στην οδό Τριπόδων 32, είναι ανάμεσα στα δεκαπέντε ακίνητα νεοκλασικά και διατηρητέα που παίρνουν τον δρόμο της αξιοποίησης μέσω ΤΑΙΠΕΔ.

 


Το κτίριο είναι γνωστό από την κινηματογραφική του ιστορία, καθώς σε αυτό γυρίστηκε η διάσημη ταινία: «Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα» με τον Γιώργο Κωνσταντίνου και τη Μάρω Κοντού.


 


Όλοι θυμούνται την κλασική ατάκα του Αντωνάκη (Γιώργος Κωνσταντίνου) να απειλεί την Ελενίτσα (Μάρω Κοντού) ότι θα την εγκαταλείψει στην ασπρόμαυρη ελληνική κινηματογραφική ταινία «Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα».



Το κινηματογραφικό σπίτι του ζεύγους Κοκοβίκου, στον αριθμό 32 της οδού Τριπόδων, παίρνει τώρα τον δρόμο της αξιοποίησης.


 


Σύμφωνα με «Τα Νέα», στην αυλή του σπιτιού (κτίσθηκε στις αρχές του 1800 και στέγαζε την τουρκική στρατιωτική διοίκηση) καθώς και στο οικόπεδο έχουν γίνει εκτεταμένες αρχαιολογικές ανασκαφές. Στη νοτιοδυτική γωνία η σκαπάνη ανακάλυψε ότι παλιά λειτουργούσαν δημόσια ουρητήρια.


 


Το ενδιαφέρον είναι ότι στο ίδιο ακριβώς σημείο, αλλά πιο βαθιά, ανακαλύφθηκε ότι λειτουργούσαν αρχαίες βεσπασιανές (δημόσιες τουαλέτες). Επί αιώνες δηλαδή γινόταν η ίδια χρήση, όπως αποδεικνύουν τα κανάλια αποχέτευσης που διασχίζουν το οικόπεδο.












attachment.php


 


Προέλευση : http://www.newsbeast.gr/greece/arthr...ous-kokovikou/

 

 

 


attachment.php


 

 

 

 

 


H χωρα "κατεδαφιζεται" και τα "υληκα" της πωλουνται οσο οσο.

 


Πολυ φοβαμαι οτι θα χουν καλυτερη τυχη απο εκεινα της ταινιας .

 

 

 

 

 

 





btw Στην τοποθεσια/διευθυνση του σπιτιου εχουν γινει δυο αναφορες ηδη :
1) και 2) στο παρων thread/νημα

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ετσι ειναι NEMO:)

αυτο που δεν ειπωθηκε ειναι οτι βρεθηκε θησαυρος στα θεμελια του σπιτιου,σ αυτο αναφεροταν το αρθρο που υπηρχε στο λινκ που παρεθεσε ο johndiam

το ακουλοθο στιγμιοτυπο ειναι απ το γκουκλ,εκει θα οδηγουσε η σελιδα της espresso που δεν υπαρχει πια

1.JPG

βρηκα το νεο λινκ της espresso : http://www.espressonews.gr/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF/cover-story/125089/%CE%B8%CE%B7%CF%83%CE%B1%CF%85%CF%81%CF%8C%CF%82-%CE%BA%CE%AC%CF%84%CF%89-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B1-%CF%80%CF%8C%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CE%B2%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%85
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:

κι ομως κι ο αρχαιολογικος "θησαυρος" αναφερθηκε ηδη κι αυτος

Nemo είπε:
Σύμφωνα με «Τα Νέα», στην αυλή του σπιτιού (κτίσθηκε στις αρχές του 1800 και στέγαζε την τουρκική στρατιωτική διοίκηση) καθώς και στο οικόπεδο έχουν γίνει εκτεταμένες αρχαιολογικές ανασκαφές. Στη νοτιοδυτική γωνία η σκαπάνη ανακάλυψε ότι παλιά λειτουργούσαν δημόσια ουρητήρια.

Το ενδιαφέρον είναι ότι στο ίδιο ακριβώς σημείο, αλλά πιο βαθιά, ανακαλύφθηκε ότι λειτουργούσαν αρχαίες βεσπασιανές (δημόσιες τουαλέτες). Επί αιώνες δηλαδή γινόταν η ίδια χρήση, όπως αποδεικνύουν τα κανάλια αποχέτευσης που διασχίζουν το οικόπεδο.


Συμφωνα με ανεπιβεβαιωτες πληροφοριες παντα

Οταν λογω της ιδιαιτεροτητας των αρχαιολογικων ευρηματων δημοσιογραφοι απευθυνθηκαν σε διακεκριμμενο πανεπιστημιακο και ειδικο επι του θεματος , τοσο και για την σπουδαιοτητητα των ευρηματων αλλα και σχετικα με την πωληση της δημοσιας περιουσιας αυτος αρνηθηκε οποιαδηπωτε αλλο σχολιο περα απο το παρακατω :

vizaned.jpg
 
δεν το θυμομουν ΝΕΜΟ #)

φαινεται τωρα ηρθε η "ιδεα" να το δημοσιοποιησουν ολα τα σάιτς μαζι.. στην ουσια δηλαδη στο λινκ της espresso δεν υπαρχει καμμια "ειδηση",οσα γραφει εκει ειχαν ηδη αναφερθει στο παρον θρεντ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα