Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
[edit] quote removed

πήγαμε πριν λίγο καιρό και είναι σε πλήρη εγκατάλειψη.Εκεί γυρίστηκε και η ταινία του 1983 ΤΟ ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΤΡΑΣ με τον Σωτήρη Μουστάκα.Η ΑΡΧΟΝΤΙΣΑ ΚΙ Ο ΑΛΗΤΗΣ, ΕΡΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ,ΔΙΚΤΑΤΩΡ ΚΑΛΕΙ ΘΑΝΑΣΗ, ΤΟ ΛΕΒΕΝΤΟΠΑΙΔΟ,Ο ΜΑΓΚΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΚΥΚΛΟ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για πιο μιλάς bill1971;

bill1971 είπε:
[edit] quote removed
πήγαμε πριν λίγο καιρό και είναι σε πλήρη εγκατάλειψη.Εκεί γυρίστηκε και η ταινία του 1983 ΤΟ ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΤΡΑΣ με τον Σωτήρη Μουστάκα.Η ΑΡΧΟΝΤΙΣΑ ΚΙ Ο ΑΛΗΤΗΣ, ΕΡΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ,ΔΙΚΤΑΤΩΡ ΚΑΛΕΙ ΘΑΝΑΣΗ, ΤΟ ΛΕΒΕΝΤΟΠΑΙΔΟ,Ο ΜΑΓΚΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΚΥΚΛΟ
 
makism είπε:
Για πιο μιλάς bill1971;
makism υποθετω οτι λεει για τη βιλα Λεβιδη,αυτο ειναι το κοινο στοιχειο ολων αυτων των ταινιων που γραφει στο ποστ

καλο θα ηταν να εγραφε και τον αριθμο του ποστ στο οποιο αναφερεται..
 
σκηνες απ το σπιτι βλεπουμε και στη βιντεοταινια "αντιστροφη πορεια"

adstrfporia.JPG
 
Καλησπέρα. Νομίζω πως το σπίτι της ταινίας "ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ" δεν είναι αυτό.

makism είπε:
Μπράβο nikodemus

επισυνάπτω και άλλες σκηνές από την ίδια ταινία.

Η Φόνσου στη οδό Μπουμπουλίνας & Μετσόβου και αριστερά φαίνεται και η εκκλησία του Αγ. Βασιλείου.

Η Φόνσου μπαίνει στο κτίριο που έχει μικρές αλλαγές.

ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ.

Ενημερώθηκα από Μαρουσιώτη ότι κάπου στο Μαρούσι έχει γυριστεί η ταινία Θα σε κάνω Βασίλισσα.

Έψαξα,ρώτησα και σας τοποθετώ φωτογραφίες με το (παλατάκι) σπίτι του τσιγκούνη Μπεηζάνη (Βέγγου) στην Κοιμήσεως Θεοτόκου 12.

Εδώ το σπίτι

και στο βάθος φαίνεται και η εκκλησία

katerinak,

Για νέο θέμα πατώ το << απάντηση στο θέμα >> που είναι πάνω-πάνω στην αρχή της σελίδας;

Αν κάνω κάτι λάθος παρακαλώ πείτε μου για να το διορθώσω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλησπέρα retron

Αν θα παρατήρησε το σπίτι είναι ανακαινισμένο σε πολλά σημεία.

Στο εσωτερικό του δεν γνωρίζω αν έγιναν εκεί τα γυρίσματα.

Φεύγοντας για βόλτα χωρίς τον Βέγγο βγαίνουν και περπατούν περίπου 10 μέτρα που είναι αραγμένο το αμάξι. παρατήρησε και στο street view .

Δες και το νούμερο 12 (ίσως το ταμπελάκι να άφησαν το ίδιο)

retron είπε:
Καλησπέρα. Νομίζω πως το σπίτι της ταινίας "ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ" δεν είναι αυτό.
 
makism είπε:
Αν θα παρατήρησε το σπίτι είναι ανακαινισμένο σε πολλά σημεία.

Στο εσωτερικό του δεν γνωρίζω αν έγιναν εκεί τα γυρίσματα.
Τα εσωτερικά γυρίζονταν σε στούντιο στην πλειοψηφια των περιπτωσεων.
 
kyrbill καλησπέρα,

εχω περάσει 2 φορές από το μετσ αλλά δεν μου θυμίζει κάτι από την γειτονιά που ψάχνουμε.

Πρέπει να το βρούμε.

Μήπωσ είναι ο Ευαγγελισμός;Νίμιτς;

Κάτι σε νοσοκομείο πρέπει είναι.

Μετράω 10 μπαλκόνια.

ΚΥΡΙΕΣ ΤΗΣ ΑΥΛΗΣ  (13).jpg

kyrbill είπε:
makism είναι σίγουρος για την περιοχή αλλά δυστιχώς δεν θυμάται δρόμο και οδό. Να διευκρινήσω ότι δεν μου ανέφερε το όνομα 'ΜΥΡΤΙΑ', αλλά μόνο ότι θυμάται ότι η ταβέρνα ήταν στο πίσω μέρος του Καλλιμάρμαρου! ελπίζω να θυμάται καλά.. είναι όντως πολύ δύσκολο.. θα συνεχίσω το ψάξιμο κι εγώ!
ΚΥΡΙΕΣ ΤΗΣ ΑΥΛΗΣ  (10).jpg

ΚΥΡΙΕΣ ΤΗΣ ΑΥΛΗΣ  (11).jpg
 
Καλημέρα makism,

Πρέπει.. πρέπει!! έχω σκάσει κι εγώ! :rant: Ευαγγελισμός και Νίμιτς νομίζω ότι είναι πολύ μακριά και το πλάνο δείχνει κτίριο 1 με 2 τετράγωνα πίσω από την ταβέρνα! Όπου βρω Παγκρατιώτη τον περνάω από ανάκριση του Τρίτου Ράιχ! χαχαχα Μία μόνιμη κάτοικος μου ανέφερε για μια κλινική που υπήρχε πίσω από το Καλλιμάρμαρο αλλά έχει γκρεμιστεί! Δεν το έχω επιβεβαιώσει ακόμα.. Ψάχνω για άλλη μια-δυο πηγές για να το σιγουρέψω. Αν μπορείς, ψάξτο/ρώτα κι εσύ για αυτήν την κλινική. Αν όντως υπήρχε, ίσως μας οδηγήσει πολύ κοντά στη Ταβέρνα και τον τόπο των γυρισμάτων!!

makism είπε:
kyrbill καλησπέρα,
εχω περάσει 2 φορές από το μετσ αλλά δεν μου θυμίζει κάτι από την γειτονιά που ψάχνουμε.

Πρέπει να το βρούμε.

Μήπωσ είναι ο Ευαγγελισμός;Νίμιτς;

Κάτι σε νοσοκομείο πρέπει είναι.

Μετράω 10 μπαλκόνια.

Προβολή συνημμένου 113038Προβολή συνημμένου 113039Προβολή συνημμένου 113040
 
* Το Τζιπ περίπτερο και αγάπη σε ποια Περιοχή βρίσκεται το περίπτερο;

Ο Σταυρίδης αναφέρει ότι ''από κάτω υπάρχει δρομος 32μ και από πάνω 27μ από εδώ περνάτε;''

Επίσης το ραντεβού στο άγαλμα στο πεδίο Άρεως.

Κυψέλη, Κολωνάκι;

99998.jpg99999.jpg100000.jpg100001.jpg


Το τζιπ περιπτερο και αγαπη ειναι γυρισμένο στην Νέα Σμύρνη.

Τά πρώτα πλάνα στούς τίτλους οπου κινείται το τζιπ είναι απο την Ελευθερίου Βενιζέλου .

Το τζιπ κινείται στην Ελ.Βενιζέλου με κατευθυνση προς Αθήνα και στριβει στην Προσκόπων Αιδινίου .

Η Προσκόπων Αιδινίου ειναι ο ανηφορικός δρόμος απέναντι απο την Ομήρου.

100504.jpg100505.jpg100506.jpg100508.jpg

Στην Προσκόπων Αιδινίου ειναι και το περίπτερο και συγκεκριμένα στην γωνία Προσκόπων Αιδινίου και Προύσης και απο ολα τα κτήρια που βλέπουμε στην ταινία το μόνο που εχει μείνει είναι ενα διώροφο κτήριο που φαίνεται στο background

100510.jpg

100515.jpg100516.jpg

Επίσης σε αυτή την σκηνή που τρέχει ο Ν.Ριζος, ειναι η Πρ.Αιδινίου πίσω του ο καθετος δρόμος ειναι η Ελ.Βενιζέλου και λοξα δεξιά ειναι η Ομήρου

100511.jpg100513.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο Antonovar.

Ήθελα πολύ να το βρώ και σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

Όπως έχω διαπιστώσει σε πολλές ταινίες, οι άλλες σκηνές είναι συνήθως κάπου κοντά στο πρωταγωνιστικό σημείο, και με λίγο ψάξιμο βρήκα στην οδό Προύσης 14-18 το σπίτι που έκαναν την καντάδα ο Σταυρίδης -Ρίζος και Χατζηχρήστος.

Screenshot 2014-08-30 23.22.22 [Μέγεθος].jpg

Γνωρίζεις κάτι για το '' οι κυρίες της αυλής'';

antonovar είπε:
* Το Τζιπ περίπτερο και αγάπη σε ποια Περιοχή βρίσκεται το περίπτερο;Ο Σταυρίδης αναφέρει ότι ''από κάτω υπάρχει δρομος 32μ και από πάνω 27μ από εδώ περνάτε;''

Επίσης το ραντεβού στο άγαλμα στο πεδίο Άρεως.

Κυψέλη, Κολωνάκι;

Screenshot 2014-08-30 23.30.27.jpg

Screenshot 2014-08-30 23.30.38.jpg
 
Ευχαριστώ για τα καλά λογια αλλα μου δίνεις την ευκαιρία, να σου δώσω και εγώ τα συγχαρητήρια μου...γιατί χαρη στα γραφόμενά σου εβγαλα άκρη τόσο με την ταινία "5000 ψέματα" , αλλα και με την αρχή της ταινίας "της κακομοίρας "..με τον Χατζηχρήστο.

Τώρα για την ταινία τζιπ περίπτερο και αγάπη αυτό με την οδό Προύσης δεν το είχα προσέξει,και μπραβο σου ναι οντως εχεις απολυτο δίκιο.....οσο για τις κυρίες της αυλής ....και εγώ τώρα το ψάχνω...αλλα...ειμαι σχεδόν σίγουρος οτι η ταβερνα "μυρτιά" στο μετς...αφενός δεν εχει καμμια σχεση με αυτην που φαινεται στην ταινία και αφετέρου το μεγάλο υπο ανεγερση κτηριο που επίσης φαινεται στην ταινία δεν υπάρχει περίπτωση να βρίσκεται στο Μετς
 
DSCN0929.JPG ταινια "κοκκινα φαναρια" : η Τζενη Καρεζη και η Μαιρη Χρονοπουλου στο σινεμα ΣΙΝΕ ΠΑΡΙ (Πλακα)

DSCN0930.JPG ταινια "10 μερες στο Παρισι" : η Αννα Μαντζουρανη και ο Γιαννης Γκιωνακης στο σινεμα ΡΕΞ (Πανεπιστημιου)

DSCN0908.JPG ταινια "ο Σταματης κι ο Γρηγορης" ο Νικος Σταυριδης περιμενει εξω απ το σινεμα ΠΙΓΚΑΛ

DSCN0905.JPGο Μιμης Φωτοπουλος στην Πανεπιστημιου (φαινεται το cafe Piccadilly)

DSCN0899.JPG ταινια "το ραντεβου της Κυριακης" : η Κακια Αναλυτη και ο Δημητρης Παπαμιχαηλ μπροστα απ το σινεμα ΡΟΥΑΓΙΑΛ

DSCN0896.JPG ταινια "ο γυρισμος της μανας" : φαινεται το σινεμα ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΑ ,τερμα Χαριλαου Τρικουπη

DSCN0895.JPG σινεμα ΑΡΖΕΝΤΙΝΑ διπλα στο γηπεδο του Παναθηναϊκου

DSCN0894.JPG ταινια "η προδομενη" : σινεμα ΟΡΦΕΥΣ (Αγ.Ιωαννης Βουλιαγμενης)

DSCN0891.JPG λεωφορος Συγγρου,σταση Αγ. Σωστης

DSCN0893.JPG γωνια λεωφ.Συγγρου και Ευαγγελιστριας (Αγ.Σωστης)

DSCN0890.JPG ταινια "ο τελευταιος πειρασμος" : σινεμα ΑΛΣΟΣ,Παγκρατιου

DSCN0889.JPGο Τιτος Βανδης στο θεατρο ΑΛΣΟΣ Παγκρατιου

DSCN0888.JPG ταινια "ο ζηλιαρογατος" ο Βαγγελης Πρωτοπαπας εξω απ το ζαχαροπλαστειο ΖΑΒΟΡΙΤΗΣ

DSCN0886.JPGΒασιλης Λογοθετιδης και Βαγγελης Πρωτοπαπας πηγαινουν στο ζαχαροπλαστειο ΡΩΣΣΙΚΟΝ,Σταδιου

ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΑΝΕΜΩΝ ΑΚΤΙΣ.JPG ταινια "το σπιτι των ανεμων" : μπροστα απ το σινεμα ΑΚΤΙΣ ,γεφυρα της λεωφ Συγγρου

ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΑΝΕΜΩΝ ΙΝΤΕΡΚΟΝΤΙΝΕΝΤΑΛ.JPGφαινεται το κτιριο που βρισκοταν πριν χτιστει το Intercontinental hotel

veggos.jpg ταινια "θα σε κανω βασιλισσα" ,ο Θανασης Βεγγος στην οδο Κοιμησεως Θεοτοκου (Μαρουσι)

DSCN0613.JPG ταινια "ο αδερφος μου ο τροχονομος" : ο Νικος Σταυριδης στη λεωφ.Αλεξανδρας ,φαινεται ο κινηματογραφος ΓΡΑΝΑΔΑ

DSCN0615.JPG ταινια "κοκκινα τριανταφυλλα" : οδος Σπετσων (Κυψελη)

DSCN0584.JPG ταινια "ο θειος της Βιολετας" : οδος Μαρκου Μουσουρου (περιοχη Μετς)

DSCN0582.JPG ταινια "διακοπες στο Βιενταμ" : σινεμα PLAZA στον Ερυθρο Σταυρο

ΑΛΙΚΗ ΣΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ΣΠΛΕΝΤΙΤ.JPG ταινια "η Αλικη στο ναυτικο" : η Καιτη Λαμπροπουλου μπροστα απ το σινεμα ΣΠΛΕΝΤΙΤ (Πασαλιμανι)

DSCN0440.JPG ταινια "7 μερες ψεματα" : περιμενουν το λεωφορειο μπροστα απ την εκκλησια της Αγιας Φωτεινης

DSCN0357.JPG ταινια "Κραυγη" : το περιπολικο περναει κατω απ τη γεφυρα Καλλιροης-λεωφ Συγγρου ,μπροστα απ το σινεμα ΑΚΤΙΣ

DSCN0262.JPG ταινια "μια λατερνα μια ζωη" : πλατεια Πλυτα,πισω απ την εκκλησια του Αγ. Αρτεμιου στην οδο Φιλολαου

STELLA 2.jpg ταινια "Στελλα" : τερμα της Καλλιδρομιου (Εξαρχεια)

DSCN0143.JPG ταινια "αν εχεις τυχη" : ο Παπαμιχαηλ και ο Ζανινο στο ζαχαροπλαστειο του Παπασπυρου στον Αγιο Σωστη (λεωφ.Συγγρου)

DSCN0140.JPG ταινια "η κομισσα της φαμπρικας" : η Αννα Φονσου στην Ανθουπολη

DSCN0139.JPG ταινια "το σωφερακι": ο Μιμης Φωτοπουλος στην πιατσα ταξι στον Αγιο Γεωργιο (Κυψελη)

DSCN0125.JPG ταινια "ο μπουφος" : η Ελενη Προκοπιου και ο Γιωργος Παντζας βρισκονται στην οδο Υμηττου (Παγκρατι) λιγο πριν την εκκλησια του προφητη Ηλια

DSCN0136.JPG ταινια "προδοσια" : η Ελλη Φωτιου στην Πλακα

DSCN0131.JPG ταινια "σχολη για σωφερινες" : στην οδο Αισχυλου (Περιστερι)

πηγη
 
Διόρθωση.

Ο γιός του Κωνσταντάρα Δημήτρης, είχε αναφέρει σε εκπομπή ότι ''το υπάρχει και φιλότιμο'' είχαν φτιάξει ένα χωριό πίσω από τα Studio Alfa Μαρούσι το οποίο είναι το σπίτι αυτό.

Εχω μιλήσει με τον ιδιοκτήτη του Studio Alfa κ. Ευαγγελόπουλο που είναι πρόθυμος να μας βοηθήσει.

υπαρχει και φιλοτιμο (1).jpg

Από την φίνος πήρα την παρακάτω απάντηση.

Καλημέρα σας κύριε *****makism,

Ευχαριστούμε πολύ για την επικοινωνία.

Δυστυχώς δεν υπάρχουν στα αρχεία μας τέτοιου είδους πληροφορίες.

Η προσπάθειά σας είναι εξαιρετική και θα το εκτιμούσαμε πολύ αν μοιραζόσταν μαζί μας κάποια στιγμή την έρευνά σας για να αναρτήσουμε τις πληροφορίες και στην επίσημη σελίδα μας.

makism είπε:
kyrbill δεν μπορώ να καταλάβω εάν είμαστε κοντά.αν μπορεί ο ηθοποιός, Κύριος Παπαδόπουλος μας βοηθήσει λίγο περισσότερο (για την οδό της γειτονιάς , αυλής) γιατί :

1, εάν είναι αυτή η περιοχή έχει αλλάξει πάρα-πάρα πολύ

2, δεν είναι εκεί η γειτονιά της ταινίας και μας μπερδεύει το όνομα της διάσημης ταβέρνας η Μυρτιά με ένα οποιαδήποτε ταβερνάκι γειτονιάς που απλώς το έλεγαν Μυρτιά.

HARDIM καλώς ήρθες

Δες την σελίδα 85 που έχω βάλει και σημερινές φωτογραφίες.

Σήμερα είναι Θέτιδος 15 βουλιαγμένη.

Παιδιά ότι γνωρίζετε γράψτε το για να το επιβεβαιώνουμε.

katerinak το σπίτι προσπαθώ να το εντοπίσω με την βοήθεια του Δήμου Σπάτων της περιφέρειας και θα προσπαθήσω να μάθω και από την Φίνος Φιλμ.

υπάρχει περίπτωση να το έχει πάρει η Αττική οδό η το MacArthur στα Σπάτα που είναι πίσω από τα κάπα στούντιο.

Ο γιός του Κωνσταντάρα σε συνέντευξη στην κουβελογιαννη είχε πει ότι στο υπάρχει και φιλότιμο είχαν φτιάξει ένα χωριό πίσω από τα κάπα το οποίο είναι το σπίτι αυτό.

όλα αυτά που αναφέρω παραπάνω είναι πάρα πολύ κοντά μεταξύ τους .

έως τώρα πίσω από τα κάπα είναι λίγα ερείπια του οινοποιείου καμπά που έτσι όπως είναι δεν θυμίζουν τίποτα .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Διόρθωση.
Ο γιός του Κωνσταντάρα Δημήτρης, είχε αναφέρει σε εκπομπή ότι ''το υπάρχει και φιλότιμο'' είχαν φτιάξει ένα χωριό πίσω από τα Studio Alfa Μαρούσι το οποίο είναι το σπίτι αυτό.

Προβολή συνημμένου 113373
Και στην ιδια εκπομπη ειχε πει επισης οτι ο δρομος που ο Κωνσταντάρας εκανε προβα το λόγο του και άρχιζε να φωναζει ο γαιδαρος ήταν στα Μέγαρα....

makism τελικα, για το σπιτι των ταινιων του Καραγιάννη που λεγαμε τις προαλλες, εχουμε βρει καποιο στοιχειο??????
 
makism είπε:
kyrbill καλησπέρα,
εχω περάσει 2 φορές από το μετσ αλλά δεν μου θυμίζει κάτι από την γειτονιά που ψάχνουμε.

Πρέπει να το βρούμε.

Μήπωσ είναι ο Ευαγγελισμός;Νίμιτς;

Κάτι σε νοσοκομείο πρέπει είναι.

Μετράω 10 μπαλκόνια.

Προβολή συνημμένου 113038Προβολή συνημμένου 113039Προβολή συνημμένου 113040
Μήπως είναι το νεοαναγειρόμενο "Ιπποκράτειο" (η νέα πτέρυγα); Οι παράγκες υπήρχαν κι εν μέρει υπάρχουν ακόμα στην περιοχή.
 
hannele καλημέρα .

Θύμισε μου τις ταινίες του ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ που ψάχνουμε ;

hannele είπε:
Και στην ιδια εκπομπη ειχε πει επισης οτι ο δρομος που ο Κωνσταντάρας εκανε προβα το λόγο του και άρχιζε να φωναζει ο γαιδαρος ήταν στα Μέγαρα....
makism τελικα, για το σπιτι των ταινιων του Καραγιάννη που λεγαμε τις προαλλες, εχουμε βρει καποιο στοιχειο??????
 
Το σπιτι στο Κορίτσι του Λουνα Παρκ, στο Πιο Λαμπρο Αστερι....το εχουμε δει και σε αλλες ταινιες με την Στυλιανοπουλου, αλλα για πιο ευκολα στο μυαλο μου ερχεται στις ταινιες με την Αλικη, ειναι πιο αναγνωρίσιμο...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα