Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
hannele είπε:
Λατέρνα, φτώχεια και γαρύφαλλο ...συνέχεια...

Χαλκίδα....

Ο Πέτρακης και ο Παυλάρας φτανουν στο ξενοδοχειο Lucy Hotel της Χαλκίδας οπου διαμένει ο Δημήτρης και μαζί με την μικρή τον περιμένουν στην είσοδο από όπου και βγαίνει

Προβολή συνημμένου 133582 Προβολή συνημμένου 133583

Σημείωση:

Στην ταινία "Μην είδατε τον Παναή", βλεπουμε τον Θαναση Βέγγο να εργάζεται στο ξενοδοχείο "Λούσυ" της Χαλκίδας. Δεν γνωρίζω ομως να προκειται για το ίδιο ξενοδοχειο με αυτό της ταινίας "Λατέρνα, φτώχεια και γαρύφαλλο" λόγω της ίδιας ονομασίας

Προβολή συνημμένου 133586
Hannele.....είναι το ιδιο ξενοδοχείο και στις δύο ταινίες....To "Λουσυ"........ειναι τηρουμένων των αναλογιών...το "Hilton"...της Χαλκίδας......και μαζί με την Χαλκίδα είναι το αλλο κοινο σημείο των δύο ταινιών αφου και το "μην είδατε τον Παναή"...έχει γυρίσματα και στην Χαλκίδα.

Να συμπληρώσω το ομορφο σου..πόνημα στην ταινία..με το παρακάτω...

Ο Δρόμος που μας δείχνει να κινείται το αυτοκινητο με την Καρέζη το Φωτόπουλό και τον Αυλωνίτη...προς την Χαλκίδα...ριτσωνα 2α.jpg και ειναι στην Ριτσώνα λιγο πιο πάνω απο την Χαλκίδα....Για οσους ασχολούνται με αγώνες αυτοκινήτου....είναι στις τελευταίες στροφές της αναβασης ριτσώνας ,Στον ιδιο δρόμο αλλα λίγο πιο κάτω είναι το σημείο που βλεπουμε την Βλαχοπούλου με τον Μπαρκουλη στο "ζητείται επειγόντως γαμπρός"....να κάνουν δοκιμές για την αναβαση.Ριτσώνας (εκει που βουλώνει το δευτερο καρμπυρατερ :D )....

New Movie (148).Movie_Snapshot.jpg

ριτσωνα 1α.jpg
 
antonovar είπε:
Ο Δρόμος που μας δείχνει να κινείται το αυτοκινητο με την Καρέζη το Φωτόπουλό και τον Αυλωνίτη...προς την Χαλκίδα..ειναι στην Ριτσώνα λιγο πιο πάνω απο την Χαλκίδα....Για οσους ασχολούνται με αγώνες αυτοκινήτου....είναι στις τελευταίες στροφές της αναβασης ριτσώνας ,Στον ιδιο δρόμο αλλα λίγο πιο κάτω είναι το σημείο που βλεπουμε την Βλαχοπούλου με τον Μπαρκουλη στο "ζητείται επειγόντως γαμπρός"....να κάνουν δοκιμές για την αναβαση.Ριτσώνας (εκει που βουλώνει το δευτερο καρμπυρατερ :D )....

antonovar, εχουμε βαλει στο παρελθον και αλλα posts για αυτες τις 2 ταινιες???

Στο αρχικο της katerinak δεν βλεπω κατι αλλο εκτος απο τα posts 161, 162. Εχω ομως την αισθηση -εκτος αν δεν θυμαμαι σωστα- οτι ειχαμε βρει και αλλα σημεια. Μηπως θυμάσαι εσύ?????? :what::what::what::what:

Παρεπιπτόντως για την ταινία "Λατερνα, φτώχεια και φιλότιμο" βρηκα σε αυτο το site: http://www.xylokastro.info/index.php/2012-08-31-10-31-51/xylokastro-perissotera οτι στον Πευκιά στο Ξυλόκαστρο έχουν γινει τα γυρισματα...μηπως γνωριζει καποιος φίλος/συμφορουμιστας κατι περισσότερο???????

(Ο kyrbill που ειναι???? τον χασαμε!!! καπου θα ψαχνει μου φαινεται :ccool:)
 
hannele είπε:
antonovar, εχουμε βαλει στο παρελθον και αλλα posts για αυτες τις 2 ταινιες??? Στο αρχικο της katerinak δεν βλεπω κατι αλλο εκτος απο τα posts 161, 162. Εχω ομως την αισθηση -εκτος αν δεν θυμαμαι σωστα- οτι ειχαμε βρει και αλλα σημεια. Μηπως θυμάσαι εσύ?????? :what::what::what::what:

Παρεπιπτόντως για την ταινία "Λατερνα, φτώχεια και φιλότιμο" βρηκα σε αυτο το site: http://www.xylokastro.info/index.php/2012-08-31-10-31-51/xylokastro-perissotera οτι στον Πευκιά στο Ξυλόκαστρο έχουν γινει τα γυρισματα...μηπως γνωριζει καποιος φίλος/συμφορουμιστας κατι περισσότερο???????

(Ο kyrbill που ειναι???? τον χασαμε!!! καπου θα ψαχνει μου φαινεται :ccool:)
Για το λατέρνα φτωχια και φιλότιμο...και εγω αυτή την εντυπωση...οτι υπάρχουν αυτά τα δύο post...και τα δικά σου......

Για τον Πευκιά που λέει..στο Ξυλόκαστρο....κρατώντας μία ελαχιστη επιφύλαξη.......μόνο για την τοποθεσία....προς το τέλος της ταινίας .....οπου γίνεται το πανηγύρι αλλα νομίζω οποιος τό γραψε εκανε πολύ παρέα με αυτόν που λεεί οτι στον μαγαζί του γυρίστηκε...ο μπακαλόγατος......Το Λατέρνα φτωχεια και φιλοτιμο....εχει γυρίσματα στην

Αθήνα, στην Πλάκα,στην Πάτρα αυτα που πολύ σωστα εχετε βρεί εσύ και ο makism.

Επίσης υπαρχει τό μέρος που περπατανε οι Λατερνατζήδες για να πάνε στο πανηγύρι που είναι στην Παλια Εθνική οδό μετάξυ Μανδρας και Αγίας Σωτήρας.Τό μέρος που γίνεται ενα γλεντι που πάνε οι Λατερνατζήδες που είναι στην Παλαιοκουντούρα στην παλαια εθνική προς Θήβα...Δώσε μου λίγο χρόνο να τα ανεβασω.

Για τον kyrbill...υποθέτω με νέο μέλος στην οικόγενεια.....δεν υπαρχει και πολύ χρόνος....για αλλες δραστηριότητες :D

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Λοιπόν συμπληρώνω τα παραπάνω εχουμε λοιπον τους δύο Λατερνατζήδες...οπου πηγαίνοντας για το πανηγύρι.....σταματάνε να ξαποστάσουν....μανδρα 2.jpg οπου βλεπουμε αυτα τα καλυβια πισω.

Μετα απο εχουμε το μέρος που γίνεται το γλεντι ειναι στην παλαιοκουντούρα...οπου αυτό το σημείο ηταν στην δεκαετία του 50 του 60 αλλα και τα μεσα του 70 ενα κλασσικο σημείο στασης και ανεφοδιασμού της παλιας Εθνικής οδου παλιοκουντουρα 3.jpg Στο σχεδιο με το κοκκινο βέλος είναι το μέρος οπου γίνεται το γλεντι..και με το κιτρινο είναι το εκκλησάκι που φαινεται πισω στο βάθος .Φυσικά ολα εχουν αλλαξει.!!!!..μόνο ο δρομος και τα βουνα στο backround πιστοποιουν την τοποθεσία η οποία βρίσκεται στο 38°06'22.62" B 23°25'10.72" E

New Movie (150).Movie_Snapshot.jpg

μανδρα 3.jpg

New Movie (151).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (140).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (154).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (144).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (157).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (158).Movie_Snapshot.jpg

παλιοκουντουρα 2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar είπε:
Το Λατέρνα φτωχεια και φιλοτιμο....εχει γυρίσματα στηνΑθήνα, στην Πλάκα,στην Πάτρα αυτα που πολύ σωστα εχετε βρεί εσύ και ο makism.

Για τον kyrbill...υποθέτω με νέο μέλος στην οικόγενεια.....δεν υπαρχει και πολύ χρόνος....για αλλες δραστηριότητες
Θυμαμαι οτι παλιά με τις μεγαλες φωτιές, σε καποιο δελτίο ειδησεων ειχαν πει οτι ειχε καει και ο πλατανος που βλεπουμε στην ταινία...

Για τον kyrbill εχεις δικιο!!!! το ειχα ξεχασει!!! :biglaugh:

Λοιπον, επειδη δεν θυμαμαι αν τις ειχαμε βαλει τις σκηνες στην αρχή ή οχι, τις συμπληρώνω τωρα...

Λατέρνα, φτώχεια και φιλότιμο

Ρωμαϊκή Αγορά

Περνούν μπροστά απο τη Ρωμαϊκή Αγορά ανεβαίνοντας την οδο Μάρκου Αυρήλιου

3.JPG

Ανεβαίνοντας τη Μάρκου Αυρήλιου με κατεύθυνση προς την οδο Λυσίου

5.jpg

Το πρώτο αυτοκίνητο (όπου και τσακώνονται με τον οδηγό) ερχεται απο την οδο Λυσίου

8.JPG

στριβει την γωνια Μάρκου Αυρήλιου & Λυσίου και φεύγει

8.jpg

Η λατέρνα ειναι ακομα στη διασταύρωση των οδων Μαρκου Αυρήλιου και Λυσίου οπου έρχονται και αλλα αυτοκίνητα κλεινοντας το δρόμο......παίρνουν την λατέρνα....

9.jpg

....και φεύγουν, κατηφορίζοντας παλι την Μάρκου Αυρήλιου

11.jpg

1.jpg

2.JPG

4.JPG

8.JPG

10.jpg

8.JPG

8.JPG

8.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπεροχη η ρωμαικη αγορα ακόμα και σημερα, νεοκλασσική και ουτε την ειχα ματακούσει! τελεια η λατερνα, φτωχεια και φιλότιμο συνδυαζει πολλά μέρη, ισως γι αυτό και την λατρεψαμε ( αθηνα, πατρα, Χαλκίδα..)
 
ντινος ηλιοπουλος γκελυ μαυροπουλου 1967 ---------- 2015

11t2wbo.png


11t2wbo.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Το Ταξίδι" - 1962

έχω την εντύπωση ότι το σπίτι της Λίλης Παπαγιάννη είναι στην Σαρανταπόρου 14 (ναι την άλλη άκρη της γωνίας του Ζήκου)

εδώ ακριβώς (38.020690, 23.722287)

χρειάζεται όμως αυτοψία. Αν κάποιος μπορέσει να πάει κάποια στιγμή, πιστεύω ότι θα βρει και την πόρτα όπως ήταν τότε, η οποία δε φαίνεται στο google earth

Μου ταιριάζουν όλα....

012.jpg

011.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar είπε:
Για τον kyrbill...υποθέτω με νέο μέλος στην οικόγενεια.....δεν υπαρχει και πολύ χρόνος....για αλλες δραστηριότητες :D
Παιδιά εδώ είμαι!! ο Antonovar το πέτυχε επακριβώς.. (αχ πως με καταλαβαίνεις φίλε ;) )! Μπήκα για να δώσω το παρόν και να μην ανησυχείτε.. όλα under control μόνο που έχουμε πολύ κλάμα και ξενύχτι! :cry: εκτός θέματος το ξέρω για αυτό και δεν επεκτείνομαι παραπάνω. Καταρχήν συγχαρητήρια σε όλους.. αν και στα πεταχτά βλέπω πολύ όμορφα πράγματα κι ανακαλύψεις..πολύ καλή ανάλυση διαδρομής και σημείου του πως το είπατε... του παλαιόκουντουρα (ούτε που το είχα ακούσει) και τα υπόλοιπα φυσικά των ταινιών.. είδα κι ένα σπιτάκι του Δάσκαλου αλλά δεν ξέρω αν τα καταφέρω να περάσω για φωτό που θα βοηθήσει σίγουρα περισσότερο μιας και είναι ένα σπίτι που το.. 'λαχταράμε' πολλοί!χιχι

Κι αυτό ίσως είναι εκτός θέματος (νομίζω ότι υπάρχει άλλο topic για αυτό) αλλά βλέποντας την αναφορά στην ταινία το θυμήθηκα. Στην 'λατέρνα φτώχεια και γαρύφαλλο' λοιπόν το παιδάκι που εμφανίζεται πρέπει να είναι η συγγραφέας Ρέα Μανέλη,


ρεα μαλελη.jpg (δεν βρήκα άλλη φωτογραφία της στο διαδύκτιο ως ενήλικη.. 'έφυγε' και σχετικά νέα το 2005),


κόρη του ηθοποιού
Φραγκίσκου Μανέλλη και της Μαίρης Λάϊδου μαιρη λαιδου.jpg η οποία κι εμφανίζεται στην ταινία 'Λατέρνα φτώχια και φιλότιμο' και κάνει μία από τις τσιγγάνες. Η μητέρα της Λάϊδου ήταν η Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου κι αυτή μεγάλωσε την Ρέα Μανέλη. Τώρα αυτό που με μπερδεύει είναι ότι εδώ αναφέρεται ότι έχει συμμετοχή και στις 2 ταινίες.. κάτι που εγώ για παιδάκι δεν θυμάμαι να υπήρχε στην πρώτη. Μπορεί κάποιος να το τσεκάρει και να μας πει αν όντως είναι αυτό το κοριτσάκι γιατί εγώ τρέχω και δεν προλαβαίνω με το δικό μου?χαχα Ευχαριστώ πολύ παιδιά και για τις ευχές και για την κατανόηση!

Ρέα Μανέλη.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο τον "πυρετό στην Ασφαλτο" είχα 1 γνωστό και 2 αγνωστα σημεία που εψαχνα αρκετό καιρό τώρα.

Το γνωστό σημείο ηταν το σημείο που παρασημοφορείται ο Γ.Φ στο τέλος της ταινίας.Ειναι στην σημερινή Διευθυνση Εσωτερ Υποθέσεων της Αστυνομίας στην Κηφισίας δίπλα στο "ΥΓΕΙΑ" που τότε ηταν η σχολή ΥΠΑΣΤΥΝΟΜΩΝ της ΑΣΤΥΝ.ΠΟΛΕΩΝ .σχ υπαστ.jpg.Στην πρωτη φωτό ο Γ.Φ και η Τ.Ρ περπατανε προς την Κηφισίας.Το σημείο είναι στο 38°01'44.56" B 23°47'27.50" E . Εχω βρεθεί εκεί πιτσιρικάς στην δεκαετία του 70 σε ορκωμοσία συγγενικου προσώπου...και τότε ηταν ακριβώς οπως και στην ταινία.Σημερα εχουν αλλαξει αρκετα πραγματα εκτός απο το κεντρικό κτήριο.

Το δευτερο σημείο είναι το πάρκο που πηγαίνει ο Γ.Φ στην αρχή της ταινίας να βρεί την Τ.Ρ. Είναι το πάρκο του μεγάλου Αρχιτεκτονα Δημ.Πικιώνη στην Φιλοθεή

φιλοθεη 1.jpg.

Είμαι σίγουρος οτι οι πετρινοι τοιχοι που περιβάλουν την παιδική χαρά στους πιο παρατηριτικούς που ζουν στην Αθηνα θα θυμίζουν καποιο γνωστό μέρος οπως και σε μένα αρχικά.Για να μην ψαχνεστε...θυμίζει το κλειστό πλεον δημοτικο περίπτερο-καφετρια δίπλα στην εκκλησια του Λουμπαρδιαρη στου Φιλοπαππου που είναι εργο του ιδιου Αρχιτεκτονα.

Το τρίτο σημείο που με ταλανίζει είναι αυτό New Movie (178).Movie_Snapshot.jpg.

Εχει ξαναναφερθεί σε παλαιοτερο post είναι το υποτιθεμενο σπίτι του Φούντα στην αρχή της ταινίας δίπλα σε αυτό το κτηριο που είναι μια "ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ" Α....???...Εψαξα οτι εχει σχεση με μελισσοκομια στην δεκαετία του 60 αλλα δεν καταφερα να βρώ κάτι. Αν καποιος εχει καποιο παλιο τηλ.καταλογο ας βοηθησει.

kyrbill είπε:
Παιδιά εδώ είμαι!! ο Antonovar το πέτυχε επακριβώς.. (αχ πως με καταλαβαίνεις φίλε ;) )! Μπήκα για να δώσω το παρόν και να μην ανησυχείτε.. όλα under control μόνο που έχουμε πολύ κλάμα και ξενύχτι! :cry: εκτός θέματος το ξέρω για αυτό και δεν επεκτείνομαι παραπάνω.
Κι αυτό ίσως είναι εκτός θέματος (νομίζω ότι υπάρχει άλλο topic για αυτό) αλλά βλέποντας την αναφορά στην ταινία το θυμήθηκα. Στην 'λατέρνα φτώχεια και γαρύφαλλο' λοιπόν το παιδάκι που εμφανίζεται πρέπει να είναι η συγγραφέας Ρέα Μανέλη,


Προβολή συνημμένου 133628
Προβολή συνημμένου 133630 (δεν βρήκα άλλη φωτογραφία της στο διαδύκτιο ως ενήλικη.. 'έφυγε' και σχετικά νέα το 2005),

κόρη του ηθοποιού Φραγκίσκου Μανέλλη και της Μαίρης Λάϊδου Προβολή συνημμένου 133629 η οποία κι εμφανίζεται στην ταινία 'Λατέρνα φτώχια και φιλότιμο' και κάνει μία από τις τσιγγάνες. Η μητέρα της Λάϊδου ήταν η Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου κι αυτή μεγάλωσε την Ρέα Μανέλη. Τώρα αυτό που με μπερδεύει είναι ότι εδώ αναφέρεται ότι έχει συμμετοχή και στις 2 ταινίες.. κάτι που εγώ για παιδάκι δεν θυμάμαι να υπήρχε στην πρώτη. Μπορεί κάποιος να το τσεκάρει και να μας πει αν όντως είναι αυτό το κοριτσάκι γιατί εγώ τρέχω και δεν προλαβαίνω με το δικό μου?χαχα Ευχαριστώ πολύ παιδιά και για τις ευχές και για την κατανόηση!
kyrbill τι λές τώρα???....εχω τρία παιδια και αυτα που περνας τώρα τα εχω σχετικά προσφατα οποτε μάλλον ξερω τα ζόρια που περνας.

Αυτό με την Μανελλη καταπληκτικό..!!!!! οσο για αυτό που σε μπερδευει απο την επισημη ιστοσελιδα της F.F ..δυστυχώς και εκεί υπαρχουν ανακριβειες οπως για παραδειγμα μια φωτογραφία της Καρεζη στην Αγ.Μαρινα στο Θησειο που αναφερουν οτι ειναι απο τα γυρισματα της "ΛΟΛΑ"ενω είναι απο το κονσερτο για πολυβόλα οποτε μαλλον προσπερνα το.

@ teacher

Δασκαλε...μαλλον το βρηκες και αυτό ΜΠΡΑΒΟ.σου Βεβαια κάποιος πρεπει να τσεκαρει την πόρτα αλλα μαλλον εκεί πρεπει να ναι......Και για να το προχωρήσω λιγο με κινδυνο να την πατήσω οπως με την Αγ.Μαρίνα υποθέτω οτι ο ανώμαλος δρομος που κατεβαίνει ο Ν.Κ παίζει να είναι η Λ.Κατσωνη.....:what:

New Movie (186).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (187).Movie_Snapshot.jpg

paidiki-xara-pikioni-10.jpg

New Movie (184).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (180).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (185).Movie_Snapshot.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και η ταινια ραντεβού στον ερωτα εχει εξαιρετικα μερη, ειδικα εκει που τα κορίτσια κανουν ποδηλατο! η ταινια λέγεται''ραντεβού με τον έρωτα'' με την σμαρουλα γιουλη, την ειχε χτες η νεριτ και εδειχνε πανέμορφα μερη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Πυρετός στην Άσφαλτο" - (1967)

καταρχήν να επιβεβαιώσω κι εγώ ότι το νοσοκομείο είναι το ΚΑΤ στην Κηφισιά

όπως έγραψε και η hannele και o antonovar παλιότερα και οι παρακάτω φωτογραφίες

προς απόδειξη και χωρίς να επιδέχονται αμφισβήτησης

(είναι και τα κυπαρίσσια, είναι και το νοσοκομείο πεντακάθαρα)

152.jpg

155.jpg

το πιο ενδιαφέρον είναι όμως το πιθανό σπίτι Φούντα που ψάχνουμε

το οποίο πιθανώς να είναι εδώ : 38.031697, 23.732302 - Μακρυγιάννη 49 στη Ν. Φιλαδέλφεια (σχεδόν δίπλα στην Ιουλιέτα και τα Λουκάνικα)

πρέπει να το εξετάσει ο antonovar καλύτερα για την εγκυρότητα που είναι ο πιο αρμόδιος στον πυρετό

και να μας πει

Το σπίτι Φούντα δεν υπάρχει πλέον, αλλά ταιριάζει και το δέντρο

157.jpg

αλλά και το διπλανό σπίτι που έχει το χαρακτηριστικό κάγκελο

160.jpg

αλλά και δίπλα έχει τη ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ

164.jpg

165.jpg

για να δούμε τι θα πει η παρέα ....

150.jpg

151.jpg

162.jpg

156.jpg

158.jpg

159.jpg

163.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
"Πυρετός στην Άσφαλτο" - (1967)




το πιο ενδιαφέρον είναι όμως το πιθανό σπίτι Φούντα που ψάχνουμε

το οποίο πιθανώς να είναι εδώ : 38.031697, 23.732302 - Μακρυγιάννη 49 στη Ν. Φιλαδέλφεια (σχεδόν δίπλα στην Ιουλιέτα και τα Λουκάνικα)

πρέπει να το εξετάσει ο antonovar καλύτερα για την εγκυρότητα που είναι ο πιο αρμόδιος στον πυρετό

και να μας πει

Το σπίτι Φούντα δεν υπάρχει πλέον, αλλά ταιριάζει και το δέντρο

Προβολή συνημμένου 133696 Προβολή συνημμένου 133697

αλλά και το διπλανό σπίτι που έχει το χαρακτηριστικό κάγκελο

Προβολή συνημμένου 133698 Προβολή συνημμένου 133700

αλλά και δίπλα έχει τη ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ

Προβολή συνημμένου 133699 Προβολή συνημμένου 133701 Προβολή συνημμένου 133702

Προβολή συνημμένου 133704

για να δούμε τι θα πει η παρέα ....
Ελα μου ντε???....είναι εκεί ????...μάλλον εκεί πρέπει να είναι δάσκαλε...

Εκεί ταιριάζουν αυτά που εγραψες......συν κάποια αλλα....δηλαδή στην αρχή το πλάνο ξεκινάει απο την κολωνα με την μουριαNew Movie (193).Movie_Snapshot.jpg που μαλλον υπαρχει και σήμερα διπλα στο κοκκινο αυτοκινητο απεναντι...Το μόνο που με μπερδευει είναι ο δυτερος ευκαλυπτος μπροστα στην μελισσοκομικη που τότε δεν υπηρχε αλλα σήμερα είναι εξίσου μεγαλος με αυτόν στην γωνία Μακρυγίαννη και Μυκηνων

Αλλα εκεί που ταιριαζει είναι στο βραδυνο πλανο που υποτιθεται οτι φευγουν απο το νοσοκομείο την πρώτη φορα στο 32:25 της ταινίας και περνανε παλι απο τον ιδιο δρόμο.Δεν ξερω αν το εχεις ψαξει... μας δείχνει αυτα τα σπίτια πισωNew Movie (192).Movie_Snapshot.jpg...

Οπότε δασκαλε......μάλλον σου αξίζουν πολλα μπραβο........ :award: :award: :award: και ενα μεγαλο ευχαριστώ απο μενα :thanx2: :thanx2: γιατι ευτυχώς δεν θα ασχοληθώ με την μελισσοκομία. :D

mellisokom 2.jpg

New Movie (191).Movie_Snapshot.jpg

mellisokom.jpg

mellisokom 7.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν κάνεις λάθος δάσκαλε αυτό είναι το σπίτι.

FullSizeRender1.jpg

Teacher είπε:
"Το Ταξίδι" - 1962
έχω την εντύπωση ότι το σπίτι της Λίλης Παπαγιάννη είναι στην Σαρανταπόρου 14 (ναι την άλλη άκρη της γωνίας του Ζήκου)

εδώ ακριβώς (38.020690, 23.722287)

χρειάζεται όμως αυτοψία. Αν κάποιος μπορέσει να πάει κάποια στιγμή, πιστεύω ότι θα βρει και την πόρτα όπως ήταν τότε, η οποία δε φαίνεται στο google earth

Μου ταιριάζουν όλα....
FullSizeRender.jpg.jpg

Screenshot 2015-05-23 08.50.23.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:

Teacher είπε:
"Το Ταξίδι" - 1962
έχω την εντύπωση ότι το σπίτι της Λίλης Παπαγιάννη είναι στην Σαρανταπόρου 14 (ναι την άλλη άκρη της γωνίας του Ζήκου)

εδώ ακριβώς (38.020690, 23.722287)

χρειάζεται όμως αυτοψία. Αν κάποιος μπορέσει να πάει κάποια στιγμή, πιστεύω ότι θα βρει και την πόρτα όπως ήταν τότε, η οποία δε φαίνεται στο google earth

Μου ταιριάζουν όλα....

Μπράβο ρε Μάκη !!! Μεγάλη Συγκίνηση παιδιά !!!!
 
Teacher είπε:
Μπράβο ρε Μάκη !!! Μεγάλη Συγκίνηση παιδιά !!!!
πω πω τι ομορφιές είναι αυτές!!! Μένω έκπληκτος!! ΜΠΡΑΒΟ σε όλους!! :thumbup: Δάσκαλε μεγάλη συγκίνηση όντως!! Τα συγχαρητήρια δεν φτάνουν!! :flower:
 
ΛΑΤΕΡΝΑ ΦΤΩΧΕΙΑ ΚΑΙ ΓΑΡΥΦΑΛΟ συνεχεια....Το πρώτο σπίτι των Λατερνατζήδων..που τους ψαχνει η Καρέζη....

Είναι σε μία περιοχή ολοκληρωτικά αλλαγμένη.....και πραγματικά η ταινία γυριζει το χρόνο πίσω.

Είναι τα προσφυγικα...στό Πολυγωνο ,υποθέτω στην οδό Ολένου, στο 37°59'47.91" B 23°44'33.87" E δίπλα στην παλαια Σ.Σ.Ευελπιδων σημερινά δικαστήρια.Στην σκηνή που περπαταει η Τ.Κ στο βάθος φαινεται η Σ.Σ.Ευελπίδων.

SX EYELPIDWN.jpg και υποθέτω οτι το σπίτι ηταν στο περίπου καπου εκεί.

Επίσης μια παλιά αεροφωρογραφία μας δείχνει περίπου την περιοχήWWW SX ELPIDWN.jpg.jpg και ενα μικρο αποσπασμα που πειγραφει την περιοχή .

"τα προσφυγικά του Πολυγώνου [...] ήτανε πιο χαμηλά απʼ το επίπεδο του δρόμου, δηλαδή εμείς για να πάμε να παίξουμε στο Πεδίο του Άρεως ή στην τότε ονομαζόμενη αλάνα, όταν διασχίζαμε τη Ζακύνθου μέχρι απάνω, κατέβαινες, πέρναγες μέσα απʼ τη γειτονιά που ήτανε προσφυγικά σπιτάκια με δρομάκια και όλα αυτά και ξανανέβαινες μπροστά από τη σχολή Ευελπίδων[...] Εκεί ήτανε μια συνοικία με άπειρο κόσμο μέσα [...] Ήταν πολύ μικρά σπιτάκια, ελάχιστα, τα οποία τα είχανε χτίσει βέβαια, οι στέγες ήτανε τσίγκος κλπ, στην αρχή ήτανε όλο και πιο φτωχά, αλλά μετά κάπως... [...] και εκεί τα παιδά παίζαν στον δρόμο κλπ, περνάγαμε μέσα από μία άλλη συνοικία για να βγούμε στο Πεδίο του Άρεως. Ήτανε μια άλλη, εντελώς διαφορετική γειτονιά που οι άνθρωποι πηγαίναν στις δουλειές τους και γύριζαν το βράδυ

 




New Movie (194).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (195).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (196).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (197).Movie_Snapshot.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να βαλω και εγω 2 φωτο απο σπιτια που γυριστηκαν σκηνες απο γνωστα εργα στον Πειραια,σαν Πειραιωτης που ειμαι....

Συνχωρηστε μου οτι δεν θυμαμαι τους τιτλους των ταινιων,αλλα για τους φιλους εδω ειμαι σιγουρος οτι ειναι κατι ευκολο...

Πρωτη φωτο απο σπιτι το οποιο βρισκεται στην καστελλα διπλα ακριβως απο το ξενοδοχειο Cavo Doro,εκει γυριστηκαν σκηνες απο ενα εργο με τον Θαναση Βεγγο που τρεχοντας ανεβαινει τις σκαλες και συναντα την Ταυγετη η οποια μενει σε αυτο το σπιτι....

streetview-cavodoro_zpsu8euio5y.jpg

Το σπιτι υπαρχει ακομα,ακριβως οπως ηταν τοτε αλλα εγκαταλελειμενο και ερειπωμενο με καποιους λαθρομεταναστες να το εχουν καταπατησει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και δευτερο σπιτι,ειναι αυτο που σε μια ταινια ο Κουρκουλος ως αρχηγος σπειρας,παριστανει καποιον δημοσιο υπαλληλο ο οποιος προσφερει (υποτιθεται)τροπους σε ταλαιπωρημενους ανθρωπους να φυγουν λαθραια απο την Ελλαδα για μια πιο καλη ζωη στο εξωτερικο με το αναλογο τιμημα παντα...

Βρισκεται στην οδο Μαριας Χατζηκυριακου 12-14,στην εισοδο του λιμανιου του πειραια και σωζεται ακριβως οπως ηταν.....

streetviewkourkoulos_zpswim369fn.jpg

Αν καποιος φιλος εχει τις φωτο απο τις ταινιες που αναφερω και τους τιτλους τους μπορει να τις βαλει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
fatboyaudio είπε:
Να βαλω και εγω 2 φωτο απο σπιτια που γυριστηκαν σκηνες απο γνωστα εργα στον Πειραια,σαν Πειραιωτης που ειμαι....
Συνχωρηστε μου οτι δεν θυμαμαι τους τιτλους των ταινιων,αλλα για τους φιλους εδω ειμαι σιγουρος οτι ειναι κατι ευκολο...

Πρωτη φωτο απο σπιτι το οποιο βρισκεται στην καστελλα διπλα ακριβως απο το ξενοδοχειο Cavo Doro,εκει γυριστηκαν σκηνες απο ενα εργο με τον Θαναση Βεγγο που τρεχοντας ανεβαινει τις σκαλες και συναντα την Ταυγετη η οποια μενει σε αυτο το σπιτι....

Το σπιτι υπαρχει ακομα,ακριβως οπως ηταν τοτε αλλα εγκαταλελειμενο και ερειπωμενο με καποιους λαθρομεταναστες να το εχουν καταπατησει...


Η πρώτη φωτό αφορά την ταινία με τον Βεγγο "Εξω Φτώχεια και καλή καρδιά".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
fatboyaudio είπε:
Και δευτερο σπιτι,ειναι αυτο που σε μια ταινια ο Κουρκουλος ως αρχηγος σπειρας,παριστανει καποιον δημοσιο υπαλληλο ο οποιος προσφερει (υποτιθεται)τροπους σε ταλαιπωρημενους ανθρωπους να φυγουν λαθραια απο την Ελλαδα για μια πιο καλη ζωη στο εξωτερικο με το αναλογο τιμημα παντα...

Βρισκεται στην οδο Μαριας Χατζηκυριακου 12-14,στην εισοδο του λιμανιου του πειραια και σωζεται ακριβως οπως ηταν.....

Αν καποιος φιλος εχει τις φωτο απο τις ταινιες που αναφερω και τους τιτλους τους μπορει να τις βαλει...
..και η δευτερη αφορα την ταινία "οι Αδίστακτοι" με τον Ν.κουρκουλο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα