Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

822magirus είπε:
Αγαπητοί φίλοι-ες, ξέρει κάποιος που μπορεί να έγινε ο τουρτοπολεμος στην ταινία"ΘΒ -Βέγγος φανερός πράκτωρ 000";;;;

Για το ζαχαροπλαστείο θα απαντήσουν αρμοδιότεροι

αλλά αυτό που γνωρίζουμε για τις τούρτες σίγουρα είναι ότι

Nemo είπε:
....

οι τούρτες που κατέληγαν στο πρόσωπό του, ήθελε να είναι αληθινές και μάλιστα από καλό ζαχαροπλαστείο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο καταφερτζής 1964

Έχει πλάνα από πλάκα στην οδό Διόσκουρων και Αρετούσας

1 (1).jpg1 (2).jpg

Λίγο παρακάτω στην οδό Διόσκουρων και Μητρώου

+ Μητρώου  (1).jpg+ Μητρώου  (2).jpg

Το ταξιδιωτικό γραφείο ξεκινά να μας το δείχνει στο σύνταγμα εκεί που είναι σήμερα το Public, αλλά λίγα λεπτά παρακάτω πίσω από τον Βέγγο που περιμένει έξω, φαίνεται να είναι αλλού .....μάλλον Λ. Αλεξάνδρας.

syntagma (1).jpgsyntagma (2).jpg

στην οδό Μητρώου

οθόνης (631).png(1).png(2).jpg

στην Διόσκουρων και Μητρώου είναι το φρεάτιο που μπήκε μέσα για να γλυτώσει από τον Φέρμα.

Διόσκουρων (1).jpgκαι Διόσκουρων (2).png

*Το παρακάτω πλάνο το έχουμε δεί και σε άλλες ταινίες. ΄κάποιος από την παρέα το είχε ξαναγράψει σε ερώτησή μου. Αν δεν του είναι κόπος ας το υπενθυμίσει άλλη μία φορά.

(627).jpg

Δεν έχω βρει το καφάο που κρύβεται ο βέγγος.

οθόνης (637).pngοθόνης (638).pngοθόνης (640).png

ταξιδιωτικό γραφείο;

οθόνης (635).png

οθόνης (635).png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ταξιδιωτικό γραφείο όντως για Λ.Αλεξάνδρας και μάλλον απέναντι από την Πλ.Αργεντινής. Σε ένα από τα κάθετα στενά της Αλεξάνδρας πιστεύω είναι και το καφάο που κρύβεται ο Βέγγος.???
 
822magirus όντως εκεί στα στενά είναι το κουτί του οτε στην οδο Κωννου Σχινά και 28 Λομβάρδου

Σχινά και 28 Λομβάρδου.png

και στην 28 Λομβάρδου

28 Λομβάρδου.png

Το γραφείο όντως για Λ.Αλεξάνδρας και μάλλον απέναντι από την Πλ.Αργεντινής αλλά δεν μοιάζει καμία πολυκατοικία για να το οριστικοποιήσουμε.

822magirus είπε:
 
makism είπε:
822magirus όντως εκεί στα στενά είναι το κουτί του οτε στην οδο Κωννου Σχινά και 28 Λομβάρδου


και στην 28 Λομβάρδου

Το γραφείο όντως για Λ.Αλεξάνδρας και μάλλον απέναντι από την Πλ.Αργεντινής αλλά δεν μοιάζει καμία πολυκατοικία για να το οριστικοποιήσουμε.

822magirus είπε:
Εκεί είναι makism απέναντι απο την πλατεία Αργεντινης...Λεωφ.Αλεξανδρας 69 .Μαλλον είναι hotspot του Στραντζαλη.Το βλεπουμε και στην ταινία "Σχολη για Σωφερινες" εκει που τρωει κληση ο Βεγγος.Στον Καταφερτζή εκει που βγαινει να βρει γιατρό ο Εξαρχάκος ο Βεγγος στεκεται σε εξω απο ενα μαγαζι με "στόρια" και πισω του στο Τζαμι βλεπουμε γραμμενο ενα ονομα "Μ.Κοκκ....κατι" μαλλον Μ.Κοκκινακη. Στην σχολη για Σωφερινες αυτό φαινεται ολοκληρο.Οσο για το οτι δεν μοιαζουν οι πολυκατοικιες καπου εχω μια παλια φωτο απο την Αργεντινης που φαινεται καπως ετσι με το χαμηλο σπιτι.Θα ψαξω να την βρω για να το σιγουρεψουμε.Στον καταφερτζη mag1.png Στην σχολη για σωφερινες sxol gia sof.pngmag2.png και σήμερα shol.jpg

shol.jpg
 
Μάλλον ο Κοκκινάκης μετακόμισε στο διπλανό μαγαζί αφού στον καταφερτζή είναι στο δεξιό μαγαζί της εισόδου της πολυκατοικίας και στην σχολή για σοφερίνες είναι αριστερά.

antonovar θυμάσαι που είναι το σημείο με τα σκαλιά που τον περιμένει ο Φέρμας; Το είχαμε αναφέρει και σε άλλη ταινία αλλά δεν θυμάμαι καθόλου......

image_149003.jpg

antonovar είπε:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Μάλλον ο Κοκκινάκης μετακόμισε στο διπλανό μαγαζί αφού στον καταφερτζή είναι στο δεξιό μαγαζί της εισόδου της πολυκατοικίας και στην σχολή για σοφερίνες είναι αριστερά.antonovar θυμάσαι που είναι το σημείο με τα σκαλιά που τον περιμένει ο Φέρμας; Το είχαμε αναφέρει και σε άλλη ταινία αλλά δεν θυμάμαι καθόλου......



antonovar είπε:
makism είπε:
O βεγγος καθεται λιγο πριν την κολώνα που είναι αναμεσα στο μαγαζί του "κοκκι...." και το διπλανο οχι μπροστα στην εισοδο της πολυκατοικιας. Εχει και αναμεσα στα δυο μαγαζιά κολωνα με μαρμαρινη επενδυση και μηχανισμο για την τεντα . mag1.pngmag1.png

mag 4.png

mag1.png
 
Το σημείο με τα σκαλιά δεν αποκλείεται να είναι στα Εξάρχεια, Κουντουριώτου και Μεθώνης (δεν υπάρχει streetview εκεί, λόγω σκαλιών). Η δε πολυκατοικία με τη φαρδιά πρασιά μοιάζει για κάπου στην Κηφισίας, στο ύψος της Αγ.Τριάδας.
 
1969 - "Η κόμησσα της Φάμπρικας"

Ανεβάζω ένα map με όλα τα σημεία του βραδυνού γυρίσματος της ταινίας

κάποια από αυτά τα έχει περιγράψει ο Μάκης στα (2ο μέρος) #63 και #622

όλες οι σκηνές είναι γύρω από ένα τετράγωνο, Ξενοκράτους, Αριστοδήμου, Δεινοκράτους και Μαρασλή

Γύρω γύρω το γυρίσαν όλο. Και Μάκη βράθηκαν και ... τα φρεάτια μπροστά στο μαγαζάκι

και ο πολύ επεξηγηματικός χάρτης

https://www.imageupload.co.uk/image/BWMw

Η σύλληψη γίνεται Ξενοκράτους 46 ( 37°58'47.25"N, 23°44'47.90"E) μπροστά σε ένα σπίτι που δεν υπάρχει πια

map.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγχαρητήρια, Teacher!

Πάντα θέλαμε να μάθουμε τα σημεία γι' αυτή την ταινία.

Έχω μόνο μία ένσταση: Δεν μου ταιριάζουν οι φωτογραφίες στο Νο-5, στη σκηνή όπου ο Ληναίος γράφει τα στοιχεία της Φόνσου.

Στη σύγχρονη φωτογραφία εικονίζονται σκαλάκια εισόδου μιας πολυκατοικίας, ενώ στη φωτογραφία από την ταινία, τα σκαλάκια βρίσκονται στη μέση του δρόμου, σαν να είναι η κατάληξη ενός αδιεξόδου. Είναι όντως έτσι ή δεν διακρίνω κάτι εγώ;
 
Θα επιμείνω miki-mik7...

σου ανεβάζω και μια σύνθεση με άποψη από κάτω και λίγο πιο μακρυά ώστε να φαίνεται η πολυκατοικία δεξιά όπως κοιτάμε από κάτω και αριστερά όπως κοιτάμε από πάνω που είναι πολύ χαρακτηριστική. Αλλά το πιο χαρακτηριστικό είναι αυτό το κτίριο με τη σκαλίτσα (δεύτερο βελάκι) που σημειώνω και στην πρώτη ανάρτηση. Με τα πολλά παράθυρα. Δεν ξέρω τι κτίριο είναι αλλά είναι πολύ χαρακτηριστικό

map2.jpg
 
Σχετικά με το hotspot Ξενοκράτους και Αριστοδήμου

επειδή εκεί είναι και το τελευταίο σπίτι Μπειζάνη, απλά να κάνουμε μια παρατήρηση,

και στο 1964 - "θα σε κάνω Βασίλισσα", και στην 1969 - "κόμησσα της Φάμπρικας"

παραγωγός είναι ο Καρατζόπουλος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δάσκαλε έχεις ψάξει το σπίτι με την αυλή του Ληναίου στην κόμησσα της Φάμπρικας; (νομίζω ότι μόνο αυτό μας μένει)

.

Teacher είπε:
Σχετικά με το hotspot 
 
Μίας που πιασατε την κομισα μια διορθωση στο post 63 του makism για την βιομηχανια πλεκτων Μητση που βλεπουμε στην ταινία. Φιλοθεης 14 βρισκεται σήμερα.Στην ταινία βρισκόταν και βρισκεται ακόμα(το κτηριο) μερικους δρόμους πιο κει στο Γαλατσι στην οδο Αφαίας 13. Το κτηριο υπαρχει ατοφιο το ιδιο και το σπιτι απεναντι plekt 2.pngimage_149159.jpg

plekt.png

KOMISA.jpg

KOMISA.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
Θα επιμείνω miki-mik7...
σου ανεβάζω και μια σύνθεση με άποψη από κάτω και λίγο πιο μακρυά ώστε να φαίνεται η πολυκατοικία δεξιά όπως κοιτάμε από κάτω και αριστερά όπως κοιτάμε από πάνω που είναι πολύ χαρακτηριστική. Αλλά το πιο χαρακτηριστικό είναι αυτό το κτίριο με τη σκαλίτσα (δεύτερο βελάκι) που σημειώνω και στην πρώτη ανάρτηση. Με τα πολλά παράθυρα. Δεν ξέρω τι κτίριο είναι αλλά είναι πολύ χαρακτηριστικό


Η ένστασή μου απορρίπτεται πανηγυρικά!

Ήταν δική μου η παρανόηση και με συγχωρείς για τον επιπλέον κόπο σου. Υπέθεσα ότι μας έδειχνες το εξής: τα σκαλάκια της σύγχρονης φωτογραφίας ήταν αυτά που ανέβαιναν οι πρωταγωνιστές και αυτό ήταν το λάθος μου.

Ευχαριστώ και πάλι.
 
Εμένα μου θυμίζει κάτι από δρόμο του περιφερειακού του Λυκαβηττού όπως η Μάρκου Ευγενικού,αλλά δεν είναι η Μάρκου Ευγενικού. Πάντως κολάει και η νησίδα που αναφέρει ο makism στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας.
 
Τα παιδιά της πιάτσας....μέρος 3...

Δυστυχώς η ταινία αφαιρεθηκε απο το youtube....Η μόνη φωτο που έχω στο αρχείο απο αυτές που ειχα ήδη "κοψει" (πριν η ταινία αφαιρεθεί) ήταν η σκηνή όπου ο Γιαννης Μαλούχος περπατάει στον πεζόδρομο της Αγ.Κωνσταντίνου (στο παλαι ποτέ συντριβάνι), στα παλιά εκδοτήρια εισιτήρίων του Δημοτικού Θέατρου Πειραιά. Πίσω του ο ναός του Αγ.Κωνσταντίνου. E1.JPG

E1.JPG

E1.JPG

Το σπίτι του Νίκου Ρίζου, στην ταινία, υπάρχει ακόμα, φυσικα πλεον εγκαταλελειμένο. Μέχρι και η πόρτα είναι η ίδια όπως τοτε. Ηταν στην Φρεαττύδα, στην συμβολή των οδών Ζαννή και Παπανικολή. Αν κάποιος έχει την ταινία και μπορεί να "κόψει" την φωτο για αντιπαραβολή.... E1.JPG
 
makism είπε:
Το σημείο με τα σκαλιά που την περιμένει ο φέρμασ πρέπει να είναι ιδια και στο Γρανιτα από μελανι. Επίσης φαίνεται μια λεωφόρος με νησίδα γκαζόν κάτω στο βάθοσ. θυμίζει κάτι σε κάποιον;
Εγώ στο βάθος μάλλον θάλασσα βλέπω.. Μήπως είναι καμιά Καστέλλα ?
 
Μπορεί να είναι το πάρκο από την ευελπίδων δάσκαλε και το γύρισμα να έγινε στην οδο Τζουμαγιάς. Για πές τη γνώμη σου....

Να ευχαριστήσουμε και τον psara που εχει ανεβάσει την ταινία.

πίσω πρέπει να είναι η ευελπίδων.

(5).jpg(1).jpg(680).jpg

(2).jpgΙλλυρίας.jpg

*Για τον Βέγγο ίσως να γυρίστηκε δίπλα στην οδό Πέραν με πολλές αλλαγές η Πρινόπουλου και Γιαννιτσών

(681).jpg

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα