Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

minos είπε:
Η Λεωφόρος του μίσουςπρώτη η βίλλα του Καζάκου. Μου φαίνεται αρκετά γνωστή από άλλα φιλμ και μάλλον οι ειδικοί θα την αναγνωρίσουν γρήγορα. Προβολή συνημμένου 146293
Καλώς ήρθες στην παρέα μας mino...

Νομίζω -αν και δεν ειμαι σίγουρη- οτι ειναι το ίδιο σπιτι που ειχε η Μαίρη Χρονοπουλου στην ταινία "Μια κυρια στα μπουζουκια"...τα σκαλιά της βίλας της δηλαδη....αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρη...
 
TΟ ΚΛΩΤΣΟΣΚΟΥΦΙ (Συμπληρωματικά)

η πλατεία στην αρχή της ταινίας είναι ο Αγιος Παύλος οδός ψαρών 46 κοντά στην φίνος.

Screenshot 2015-11-22 20.32.53.jpg

Screenshot 2015-11-22 20.15.32.jpg

Screenshot 2015-11-22 20.15.40.jpg

Screenshot 2015-11-22 20.15.47.jpg

Screenshot 2015-11-22 20.30.49.jpg
 
Η Λεωφόρος του μίσους

 


minos η βίλλα του Καζάκου είναι ΤατοΪου 12.



tatoiou (1).jpg

 


έρχεται το αυτοκίνητο από την οδό Κοκκινάκη απέναντι από την είσοδο της βίλας και μπαίνει στην αυλή.



kokkin (2).jpg

 


και το πίσω μέρος του σπιτιού κάπου το έχουμε δει.



σας θυμίζει κάτι;



tato.jpg

 

 




minos είπε:
Η Λεωφόρος του μίσους 

 

 

 


πρώτη η βίλλα του Καζάκου. Μου φαίνεται αρκετά γνωστή από άλλα φιλμ και μάλλον οι ειδικοί θα την αναγνωρίσουν γρήγορα.
tatoiou (2).jpg

kokkin (1).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hannele είπε:
Καλώς ήρθες στην παρέα μας mino...Νομίζω -αν και δεν ειμαι σίγουρη- οτι ειναι το ίδιο σπιτι που ειχε η Μαίρη Χρονοπουλου στην ταινία "Μια κυρια στα μπουζουκια"...τα σκαλιά της βίλας της δηλαδη....αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρη...
Δες το post #164
 
makism είπε:
Η Λεωφόρος του μίσους 


minos η βίλλα του Καζάκου είναι ΤατοΪου 12.



Προβολή συνημμένου 146448
Προβολή συνημμένου 146447

έρχεται το αυτοκίνητο από την οδό Κοκκινάκη απέναντι από την είσοδο της βίλας και μπαίνει στην αυλή.

Προβολή συνημμένου 146449Προβολή συνημμένου 146450

και το πίσω μέρος του σπιτιού κάπου το έχουμε δει.

σας θυμίζει κάτι;

Προβολή συνημμένου 146451
Α, ευχαριστώ πολύ. Εκεί πήγαινε το μυαλό μου και την έψαχνα, αλλά το απέρριψα γιατί δεν μπόρεσα να φανταστώ ότι έχει δύο εισόδους αυτή η βίλα. Κοιτούσα πάντα από μπροστά (ή πίσω) δεν ξέρω, την πύλη δηλαδη του "μια κυριά στα μπουζούκια". Μένει τώρα το μέρος που γινόταν το υποτιθέμενο ατύχημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Τατοΐου αποδεικνύεται αλλο ενα hotspot!!!!!!

Στην Τατοΐου 31 και η "Μια τρελλη σαραντάρα" οπου είναι το σπιτι της Βλαχοπούλου.tatoioy 31.jpg

Και πιο διπλα στην Τατοΐου 29 έχουμε το σπιτι της Νόρας Βαλσάμη στον "Ψευτη" με τον Βουτσά.ΑΓ ΓΕΩΡΓΙΟΣ.jpg

tatoioy 29 2.jpg

ΤΑΤΟΙΟΥ 29.jpg

ΤΑΤΟΙΟΥ 29 2Α.jpg

tatoioy 29 3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
TΟ ΚΛΩΤΣΟΣΚΟΥΦΙ (Συμπληρωματικά)
η πλατεία στην αρχή της ταινίας είναι ο Αγιος Παύλος οδός ψαρών 46 κοντά στην φίνος.

Προβολή συνημμένου 146442Προβολή συνημμένου 146443Προβολή συνημμένου 146444Προβολή συνημμένου 146445Προβολή συνημμένου 146446
O 'Aγιος Παύλος ήταν η γειτονιά της Αλίκης. Εκεί εμενε πριν μετακομίσουν με την μητέρα της στην πλατεία Μαβίλη.
 
και λίγο παραπάνω επί της Τατοΐου στην ταινία όλοι οι άνδρες είναι ίδιοι = Τατοΐου 33

antonovar είπε:
Η Τατοΐου αποδεικνύεται αλλο ενα hotspot!!!!!!
Στην Τατοΐου 31 και η "Μια τρελλη σαραντάρα" οπου είναι το σπιτι της Βλαχοπούλου.

Και πιο διπλα στην Τατοΐου 29 έχουμε το σπιτι της Νόρας Βαλσάμη στον "Ψευτη" με τον Βουτσά.
 
Ραντεβού με μια άγνωστη

1968, Ελενα Ναθαναήλ, Γιάννης Βόγλης, ο μεγάλος Δημήτρης Μυράτ, Λυκούργος Καλλέργης και η Anne Lonnberg!

Η ταινία αυτή γυρίστηκε εξολοκλήρου στον Πειραιά, με εξαίρεση καποια πλάνα προς το τελος της ταινίας απο τους βράχους των Μετεώρων.

Γυρίστηκε στις περιοχές Καστέλλα, Πειραική (όρμος Μπαϊκούτσι), Υδραίικα (Αγ. Νικόλαος) και στο κέντρο του Πειραιά.

Κέντρο Πειραιά

H ταινία αρχίζει με την κατηγορούμενη Ελενα Ναθαναήλ οπου την μεταφέρουν απο τις φυλακές στο δικαστικο μεγαρο για τη δικη της.

Για δικαστικό μέγαρο χρησιμοποιήθηκε το Δημοτικό Θέατρο Πειραιά.

1-3β.JPG

Εκείνη την ώρα φτάνει και ο άντρας της Δημήτρης Μυρατ απο τον νυν πεζόδρομο της Αγ.Κωνσταντίνου στο πλάι του Δημ. Θέατρου.

2β.JPG

Ο δημοσιογράφος που καλυπτει τη δίκη κατεβαίνει τον πεζόδρομο της Αγ. Κωνσταντίνου στο πλαι του Δημοτικου θεατρου. Στο βαθος φαίνεται ο ναός του Αγίου Κωνσταντίνου. Δυστυχως η google view δεν εχει προσβαση στον πεζόδρομο και ετσι "εκοψα" τη φωτο απο την λεωφόρο.

4β.JPG

 


Καστέλλα


Κατά τη διάρκεια της δίκης, ο Πρόεδρος του Δικαστηρίου αρχίζει να διαβάζει το ημερόλογιο της Ναθαναήλ οπου μεσα σε αυτο εχει καταγραψει ολη την ιστορία της. Ακούμε λοιπόν οτι μένει σε ενα Πύργο μιας παραλιακής πολης.

Στα posts 181 , 182 , 185 , 479 του Νο 1 εχει καταγραφει οτι το σπίτι του ζευγους Ναθαναήλ-Μυρατ ήταν το σπίτι του Κουμουνδούρου στην Καστέλλα που πλεον εχει γίνει παιδικός σταθμός. Ας δουμε ομως που ειναι ακριβώς αυτό το σπίτι και όλη την γειτονια γυρω απο αυτό οπως παρουσιαζεται στις σκηνες της ταινίας, οι οποιες δεν αναφερονται στα εν λόγω posts.

To σπίτι λοιπον βρισκεται στην οδο Καραγιώργη Σερβίας 8, πανω απο την πλαζ Βοτσαλάκια.

5β.JPG

7β.JPG

Η Ναθαναήλ μεσα στο ημερολόγιο της, περιγραφει την ζωή στη γειτονιά της. Η γειτονια ειναι η διαστραυρωση των οδων Παπαδιαμάντη και Παυσιλύπου όπου βλέπουμε και τους Πύργους του δρόμου

6β.JPG

8β.JPG

Πολλές φορές, ο σύζυγός της, την μεταφέρει στο Σωματείο "Φίλοπτωχος Αδελφότης Κυρίων & Δεσποινίδων".

Το κτίριο του Σωματείου ειναι στην οδο Επιδαύρου ακριβώς πάνω απο την οδο Παυσιλύπου.

10β.JPG

11β.JPG

12β.JPG

Ενω πολλες φορες περναει την ώρα στην παραλία κατω απο το σπιτι της, που δεν ειναι άλλη απο την πλαζ Βοτσαλάκια. Επειδη και στην παραλία η google view δεν εχει προσβαση ετσι "εκοψα" τη φωτο απο την λεωφόρο. Στο σημείο που δείχνω με το βελάκι καθόταν η Ναθαναήλ.

14-15β.jpg

Πειραϊκή

Οταν γνωρίζει τον Βόγλη συναντιούνται στο όρμο Μπαϊκούτσι, νυν όρμος Αφροδιτης όπου βρίσκεται ο σύλλογος τω Αλιέων.

13β.JPG

Υδραίικα (Αγ.Νικόλαος)

Με τον σύζυγο της Δημήτρη Μυράτ πηγαίνει σε τοπική εορτή. Η μπαντα διασχίζει την οδο Τομπάζη στον Αγιο Νικόλαο

16β.JPG

και στρίβει την κατηφόρα της οδου Κανθάρου με κατεύθυνση προς την οδο Ευπλοίας

18β.JPG

17β.JPG

1.jpg

3.JPG

2.JPG

4.JPG

5.JPG

7.JPG

6.JPG

8.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

14.JPG

15.JPG

13.JPG

16.JPG

18.JPG

17.JPG
 
Προσωπικά το κομμάτι του Πειραιά απο τον Αγιο Νικόλαο μέχρι την ακτή Ξαβέριου ,ετσι οπως ήταν στην δεκαετία του 50, μου ήταν παντελως άγνωστο.Τόσο άγνωστο που το πλάνο απο την Λολα στην ακτή Μιαούλη ουτε που φανταζόμουν οτι ήταν στον Πειραια το οποίο έμαθα απο το post 1342 της hannele.

Στο βμέρος του "Που γυρίσθηκαν" στο post 66" επίσης της hannele μάθαμε το ακριβές σημείο του σπιτιού της Μελίνας στο "ποτε την Κυριακη". Συμπληρωματικά και αφού ευχαριστήσω την hannele για το "ξεστράβωμα" :D να προσθέσω καποια πράγματα απο το ιδιο σπίτι το οποιο φαινεται καλυτερα στην ταινία " η Αγνωστος" του 1956 όπου συμμετείχε και η μεγάλη Κυβελη.Το σπίτι οπως βλεπουμε είναι ενα ξενοδοχείο της εποχής το οποιο εχω την εντυπωση οτι πρεπει να ήταν υπαρκτό,Στιγμιότυπο 2 (23-11-2015 1-27 μμ).jpg

Επισης πάλι απο το Ποτέ την Κυριακή στο post 66 είδαμε το ακριβες σημείο απο καποιες σκηνές με το Τραμ του Πειραια στο κομματι απο το Ξαβερι μεχρι την Ακτή Μιαουλη. Τα ιδια σημεία τα βλέπουμε σε μία ταινία του 1963 το "Ζητείται τίμιος " με τον Μ.Φωτοπουλο και μαλίστα έγχρωμα.Το αξιοσημείωτο είναι οτί οι γραμμες του τραμ εχουν ξηλωθεί αφού βρισκόμαστε στο 1963.Προβολή συνημμένου 146525Προβολή συνημμένου 146526

agnwstos teliko.jpg

POTE LOLA 1342 .jpg

ff 31.jpg

ff 41.jpg

flesa agnwstos1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar, αυτη η ταινία εχει πολυ ζουμί απο το Χατζηκυριάκειο και την Ακτη Ξαβερίου.
 
ΠΑΤΕΡΑ ΚΑΤΣΕ ΦΡΟΝΙΜΑ 1967

σχεδόν όλη η ταινία είναι στο Μαρούσι

στουντίου 3 στην οδό του στούντιο Α

stoydioy 3 (2).jpg

απέναντι από την στουντίου είναι η στάση και το περίπτερο στη οδό Λουκή Ακρίτα και Πεντέλης

pent.jpg

το σπίτι που μένει ο γιός του παππασταφίδα είναι το ίδιο τι στούντιο Α

studio .jpg

το κτήμα είναι το γνωστό σε πολλές ταινίες και στον Μαυρογιαλούρο στα Γλυκά Νερά οδός Λεονταρίου, και το καφέ γνωστό από πολλές ταινίες στο Μαρούσι Διονύσου και Χατζηαντωνίου

stoydioy (1).jpg

stoydioy (2).jpg

stoydioy (3).jpg

stoydioy (4).jpg

stoydioy 3 (1).jpg

pentel (1).jpg

pentel (2).jpg

pentelis.jpg

stu.jpg

stud.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hannele είπε:
antonovar, αυτη η ταινία εχει πολυ ζουμί απο το Χατζηκυριάκειο και την Ακτη Ξαβερίου.
Αυτή η ταινία και οι " Δύο μαγκες του Πειραια" εχουν απίστευτα πραγματα απο Αγ.Νικόλαο μεχρι αν το καταλαβαίνω καλά το οικοπεδο Καμπα εκει που είναι τώρα ενα κλειστό γηπεδο΄. Και απο την μεριά του Αγ.Νικολάου ,Ακτη Μιαούλη απο μεριας μου τουλαχιστον αρχίζω-χαρη στα "φώτα" σου και βγαζω ακρη. Απο την μερια της Ζωοδόχου πηγης το "περίπου" το βρισκω το "ακριβες" με ζορίζει.

Συνεχίζοντας ....πολλα ΜΠΡΑΒΟ για τα φανταστικά πράγματα. που μας ανέβασες.. τα οποια θελω να μελέτήσω με την ησυχία μου..... αλλα για αρχή μία απορία.Αυτό το σπιτι του Κουμουνδουρου που είναι το σπιτι Μυρατ -Ναθαναήκ είναι το περιβοητο σπίτι της οικογένειας Οριγώνη??
 
antonovar είπε:
Αλλα για αρχή μία απορία.Αυτό το σπιτι του Κουμουνδουρου που είναι το σπιτι Μυρατ -Ναθαναήκ είναι το περιβοητο σπίτι της οικογένειας Οριγώνη??
Ναι, αυτό είναι. Αλλά γιατί είναι περιβόητο;
 
Ο τρελός τά'χει 400

Η βίλλα στην οδό Στούντιου στο "Πατέρα κάτσε φρόνημα" παίζει (νομίζω) και στο "Τρελός τά΄χει 400"
attachment.php


Η βίλλα της Τατοίου αυτή στο "Μια κυρία στα μπουζούκια" όπου την πλαινή της πλευρά βλέπουμε στη "Λεωφόρο του Μίσους"
attachment.php
attachment.php
την βλέπουμε πολύ καλύτερα στο "Τρελλός τά΄χει 400"
attachment.php


Βλέπουμε και μια άποψη του Συντάγματος και της Οθωνος
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστά minos απλά νύσταζα να το ανεβάσω εχθεσ το βραδυ.

το ιδιο σπιτι είναι.

οι φωτογραφίες σου δεν φαίνονται. ανέβασέτες ξανά .

minos είπε:
Ο τρελός τά'χει 400


Η βίλλα στην οδό Στούντιου στο "Πατέρα κάτσε φρόνημα" παίζει (νομίζω) και στο "Τρελός τά΄χει 400" Προβολή συνημμένου 146553

Η βίλλα της Τατοίου αυτή στο "Μια κυρία στα μπουζούκια" όπου την πλαινή της πλευρά βλέπουμε στη "Λεωφόρο του Μίσους" Προβολή συνημμένου 146554Προβολή συνημμένου 146555την βλέπουμε πολύ καλύτερα στο "Τρελλός τά΄χει 400" Προβολή συνημμένου 146556

Βλέπουμε και μια άποψη του Συντάγματος και της ΟθωνοςΠροβολή συνημμένου 146557
 
Στην κωμωδία του 1958 Κάθ' εμπόδιο για καλό, ο Κώστας (Ντίνος Ηλιόπουλος) και η Σμάρω (Σμαρούλα Γιούλη) έξω από τον σταθμό Λαρίσης.

ΚΕΓΚ-1958.jpg

Επτά Ημέρες (Καθημερινή)/11-12-2005: Αφιέρωμα "Η Αθήνα στον κινηματογράφο"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NIOBH είπε:
Στην κωμωδία του 1958 Κάθ' εμπόδιο για καλό, ο Κώστας (Ντίνος Ηλιόπουλος) και η Σμάρω (Σμαρούλα Γιούλη) έξω από τον σταθμό Λαρίσης.
Προβολή συνημμένου 146558

Επτά Ημέρες (Καθημερινή)/11-12-2005: Αφιέρωμα "Η Αθήνα στον κινηματογράφο"
Η πλάκα είναι οτι αφενος η φωτογραφία είναι αναποδα τυπωμένη( στο εργο ο τοιχος του σταθμου είναι αριστερά τους ) και αφετέρου οτι είναι εξω απο τον σταθμό Πελοποννήσου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγχαρητήρια antonovar για την παρατηρητικότητά σου! Οι πληροφορίες που αναφέρονται στις Επτά Ημέρες συνήθως είναι αξιόπιστες. Δεν περίμενα ότι θα είχε τέτοιο λάθος. Και πράγματι, η φωτογραφία είναι τυπωμένη ανάποδα! Φαίνεται και από το μαντήλι του Ηλιόπουλου που είναι σε λάθος μεριά!

Από το ίδιο ένθετο είναι και η πιο κάτω φωτογραφία από τους Απέναντι. Μήπως αναγνωρίζει κάνεις την περιοχή και την εκκλησία?

ΟΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ-1981.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα