Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Πράγματι έτυχε να επισκεφτώ το σπίτι στις αρχές του 90, όταν το είχε τότε ο Μίμης Πλέσσας και μας ξενάγησε στην αυλή. Εκείνος μας έδωσε και την πληροφορία πως πρόκειται για το σπίτι των "Γερμανών...". Ωστόσο antonovar δε θυμάμαι καθόλου αν υπήρχε το πηγάδι. Φωτογραφικά μού έρχεται στο μυαλό ο ίδιος να μας λέει για το πηγάδι και το "ανεβαίνει, ανεβαίνει" - αλλά μετά από τόσα χρόνια δεν είμαι σίγουρος αν πρόκειται για πραγματική ανάμνηση, ή κατασκεύασμα εκ των υστέρων του μυαλού - επειδή έτσι θα ήθελα να είναι.
Περί της αυλής που γυρίστηκε το "Οι Γερμανοί ξανάρχονται", στο παρακάτω βίντεο ο ίδιος ο Σακελλάριος την εντοπίζει στον ίδιο μάλιστα δρόμο που γυρίστηκαν σκηνές από την "Λατέρνα".
Στο 20ό λεπτό:
 
Περί της αυλής που γυρίστηκε το "Οι Γερμανοί ξανάρχονται", στο παρακάτω βίντεο ο ίδιος ο Σακελλάριος την εντοπίζει στον ίδιο μάλιστα δρόμο που γυρίστηκαν σκηνές από την "Λατέρνα".
Στο 20ό λεπτό:
Καλησπέρα Ανδρόνικε.. Κυριάκος από Χανιά ( με τα σχόλια μου περί Citroen DS )
 
Στην ταινία "αδεκαροι ερωτευμενοι" του 1958 ο Γκιωνακης πηγαινει λουλουδια στην Αγ.Βαρβαρα στην Εθν.Αντιστάσεως.Η Εκκλησία απο την μεριά του δρόμου ειναι περιπου οπως είναι και σήμερα ,και η Εθνικης αντιστασεως ειναι διαμορφωμενη και ασφαλτοστρωμένη ,οπότε μαλλον αποκλειεται 6 χρόνια μετά να είναι τοσο διαφορετική η εκκλησία απο το πλαι και η Εθν.Αντιστάσεως να εγινε χωματόδρομος

Προβολή συνημμένου 160583

Προβολή συνημμένου 160584

Προβολή συνημμένου 160585

Προβολή συνημμένου 160586

Προβολή συνημμένου 160587

Προβολή συνημμένου 160588
Είμαι καινούργιο μέλος στο φόρουμ
Τώρα είδα την απορία σε σχέση με το εκκλησάκι της ταινίας «έξω οι κλέφτες» λοιπόν επειδή έχω περάσει αρκετές φορές έξω απ´το εκκλησάκι αυτό,είναι η Αγ. Παρασκευή στην κηφισια στην οδό Αγ. Παρασκευής 43 στην ταινία είναι σοβαντισμένη ενω τώρα μάλλον έχει αποκαλυφθεί η πετρα.
 
Και ο πρώτος ματάκιας. ΣΤΑΘΗΣ ΨΑΛΤΗΣ 1982
Το σπίτι του Σταθάρα, αρχή της ταινίας.
Στην οδό Δημητρίου Αιγηνήτου 28 , όπισθεν του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών.
Διόρθωση...Δημητρίου Αιγινήτου 30
 
1956 - Ο Ζηλιαρόγατος

Σήμερα αποκαλύπτουμε ακόμη ένα σπίτι θρύλο για το forum μας, το σπίτι του Λογοθετίδη στον Ζηλιαρόγατο, την εξωτερική του εμφάνιση, αφού η εσωτερική είναι η μπλε πολυκατοικία όπως πολλές φορές έχει γραφτεί σε αυτό το forum

Η εξωτερική λοιπόν όψη, αυτή

Προβολή συνημμένου 207666

ήταν (δεν υπάρχει πλέον) στην παραλιακή στη Λεωφόρο Ποσειδώνος, εδώ ακριβώς 37.920955, 23.698621


Το σπίτι ταυτοποιήθηκε από μια άλλη ταινία, την

1964 - Ότι θέλει ο Λαός

όπου ο Γκιωνάκης προκαλεί ατύχημα ακριβώς μπροστά από αυτό το σπίτι, εδώ


Προβολή συνημμένου 207664

και λίγο πιο πίσω φαίνεται ένα νεοκλασσικό το οποίο υπάρχει ακόμα και σήμερα αυτούσιο και μας δίνει το στίγμα

Προβολή συνημμένου 207665

Προβολή συνημμένου 207663
Βρισκόταν δίπλα από το ζαχαροπλαστείο Πράπα.(Έκλεισε το 2018).
 
η χιονάτη και τα 7 γεροντοπαλλήκαρα (1960)

Βρήκα το παρακάτω ενδιαφέρον και σας το κοινοποιώ..

ΣΤΑΘΜΟΙ ΣΤΡΟΦΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΔΙΟΝΥΣΟΥ, ΤΗΣ ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ – ΔΙΟΝΥΣΟΥ
Η Σιδηροδρομική Γραμμή Στροφυλίου – Διονύσου κατασκευάστηκε από την Αγγλική Εταιρεία Μαρμάρου, ώστε να εξυπηρετούνται οι ανάγκες των Λατομείων. Ενώθηκε με την Γραμμή Κηφισιάς ( απόσταση Σταθμού Κηφισιάς – Στροφυλίου περίπου ένα χιλόμετρο ), ώστε η μεταφορά των μαρμάρων να γίνεται και σιδηροδρομικώς.
Λειτούργησε από το 1899 έως το 1914 και από το 1922 έως το 1931.
Σήμερα σώζεται ο Σταθμός Στροφυλίου στην Κηφισιά και στον Διόνυσο ο ερειπωμένος Σταθμός, το Μηχανουργείο ( ανακαινισμένο ), οίκημα του ΘΩΜΑ ΜΠΩΜΑΝ ιδιοκτήτη των Λατομείων Διονύσου και άλλα βοηθητικά κτίρια.
Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ “Η ΧΙΟΝΑΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΤΑ ΓΕΡΟΝΤΟΠΑΛΙΚΑΡΑ”.
Στην ταινία του 1960, του Ιάκωβου Καμπανέλλη, η Τζένη Καρέζη φεύγει από το σπίτι της και φτάνει στον Σταθμό Διονύσου βράδυ, όπου είναι γυρισμένη μία σκηνή στην αρχή της ιστορίας. Βέβαια το τραίνο δεν υπήρχε ούτε λειτουργούσε τότε, αλλά εξυπηρετούσε τις ανάγκες του σεναρίου.
Το σπίτι που έμεναν τα 7 γεροντοπαλίκαρα ; Ξέρουμε που ήταν; Το έχει ψάξει κανείς;
 
Μην μου πεις! Βρέθηκε το σπίτι της παρακολουθήσεως; πες μου ότι είναι κοντά στην Γαλατσίου...
 
Καλησπέρα και πάλι σε όλους, και έγώ φίλε Μάκη έφαγα 2 χρόνια μέχρι να το βρω.

Όχι laura ingalls δεν είναι Γαλατσίου, είναι ... παλιό Φάληρο !!

"Βοήθεια! Ο Βέγγος Φανερός Πράκτωρ 000" - 1967

Το θρυλικό (για το forum μας) λοιπόν σπίτι της παρακολούθησης

ήταν στο Παλαιό Φάληρο, εδώ 37.92721675573571, 23.694566346593536

10.jpg

το σπίτι δεν υπάρχει πλέον. Ήταν στη γωνία θέτιδος και Πρωτέως.

Προφανώς ο λόφος στο βάθος είναι του Φιλοπάππου

και μερικές εικόνες για την πιστοποίηση

9.jpg

8.jpg

5.jpg

7.jpg

Να προσθεσω ότι η Πρωτέως είναι και ο δρόμος του σπιτιού του Κωνσταντάρα στον Σπαγγοραμένο και λίγο πιο κάτω είναι και το σπίτι του Εξυπνάκια (έχουν ήδη βρεθεί σε παλαιότερα posts).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα και πάλι σε όλους, και έγώ φίλε Μάκη έφαγα 2 χρόνια μέχρι να το βρω.

Όχι laura ingalls δεν είναι Γαλατσίου, είναι ... παλιό Φάληρο !!

"Βοήθεια! Ο Βέγγος Φανερός Πράκτωρ 000" - 1967

Το θρυλικό (για το forum μας) λοιπόν σπίτι της παρακολούθησης

ήταν στο Παλαιό Φάληρο, εδώ 37.92721675573571, 23.694566346593536

Προβολή συνημμένου 236058

το σπίτι δεν υπάρχει πλέον. Ήταν στη γωνία θέτιδος και Πρωτέως.

Προφανώς ο λόφος στο βάθος είναι του Φιλοπάπου

και μερικές εικόνες για την πιστοποίηση



Προβολή συνημμένου 236060


:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap: ΜΠΡΑΒΟΟ πως το βρήκες δασκαλέ;


Να προσθεσω ότι η Πρωτέως είναι και ο δρόμος του σπιτιού του Κωνσταντάρα στον Σπαγγοραμένο και λίγο πιο κάτω είναι και το σπίτι του Εξυπνάκια (έχουν ήδη βρεθεί σε παλαιότερα posts).
 
Ναι αυτό είναι..πες μας πως το ανακάλυψες.....??
Τίποτα ιδιαίτερο φιλε Kostasnt. Παρατηρείς κορυφογραμμές, λόφους, λαγκάδια, κεραμίδια, πεζοδρόμια, μαντρότοιχους, καγκελόπορτες και περνάς ώρες στο google earth μέχρι να σου βγουν τα μάτια !!

Αν διαβάσεις και τα δύο threads του "πού γυρίστηκαν" θα κλάψεις από τις αμέτρητες ώρες που έχουμε χάσει μερικοί εδώ μέσα με αυτό το μάλλον ... χαζό χόμπι που έχουμε !!

(και την αγάπη μας φυσικά στις ελληνικές ταινίες, τους ηθοποιούς και τους συντελεστές τους)

Τώρα για το συγκεκριμένο (για να απαντήσω και στον φίλο μου τον Μάκη), αντιλήφθηκα εδώ και καιρό ότι ο λόφος στο βάθος ήταν του Φιλοπάππου και έψαχνα στην ευθεία (πολύ καιρό αλήθεια) μια καλή οπτική μεριά !!

Αυτά, άντε καλό βράδυ, είμαι σίγουρος ότι πολλοί το ευχαριστήθηκαν σήμερα !
 
Και γω το ίδιο κάνω από εδώ από Θεσσαλονίκη..μόλις γύρισα από ένα στενό πίσω από την Αγγελάκη (Δεσπραι 01)που φαίνεται πολύ λίγο μόλις αρχίζει το "κάτι να καεί.".άσε άσε έχουμε τρέλα..(ωραία τρέλα φυσικά)...εσείς στην Αθήνα κάνετε πολύ καλή δουλειά, έχω βρει χάρις εσάς πολλά...ευχαριστούμε....
 
Τίποτα ιδιαίτερο φιλε Kostasnt. Παρατηρείς κορυφογραμμές, λόφους, λαγκάδια, κεραμίδια, πεζοδρόμια, μαντρότοιχους, καγκελόπορτες και περνάς ώρες στο google earth μέχρι να σου βγουν τα μάτια !!

Αν διαβάσεις και τα δύο threads του "πού γυρίστηκαν" θα κλάψεις από τις αμέτρητες ώρες που έχουμε χάσει μερικοί εδώ μέσα με αυτό το μάλλον ... χαζό χόμπι που έχουμε !!

(και την αγάπη μας φυσικά στις ελληνικές ταινίες, τους ηθοποιούς και τους συντελεστές τους)

Τώρα για το συγκεκριμένο (για να απαντήσω και στον φίλο μου τον Μάκη), αντιλήφθηκα εδώ και καιρό ότι ο λόφος στο βάθος ήταν του Φιλοπάππου και έψαχνα στην ευθεία (πολύ καιρό αλήθεια) μια καλή οπτική μεριά !!

Αυτά, άντε καλό βράδυ, είμαι σίγουρος ότι πολλοί το ευχαριστήθηκαν σήμερα !
:bow::bow::happyjump::happyjump: μπραβο ρε συ δασκαλε...και εγω το εψαχνα μεχρι και πριν 2 χρονια αλλα δεν....και το αφησα υπεθεσα οτι καποια στιγμη θα βρισκοτανε και θα λυνονταν και αυτο το μυστηριο...οπως λυθηκε αν θυμασαι και η περιπτωση της ταινιας (αλιμονο στους νεους) με την γειτονια ,,,που και εγω και αλλα παλικαρια και το μελος artemis γραψαμε και ψαχναμε τοτε..
 
Οι καταφρονεμένοι (1965)

Στην έναρξη της ταινίας βλέπουμε τη διασταύρωση των οδών Σεβαστής Καλλισπέρη και Διονύσου, στο Χαλάνδρι

sevastiskalisperikaidionusou1.jpg
sevastiskalisperikaidionusou2.jpg

sevastiskalisperikaidionusou3.jpg
sevastiskalisperikaidionusou4.jpg

Το σχολείο είναι το Καλλισπέρειο Διδακτήριο (1ο Λύκειο Χαλανδρίου σήμερα). Μπροστά του έχει χτιστεί και νέο κτίριο που στεγάζει το 1ο Γυμνάσιο Χαλανδρίου

sxoleio1.jpg

Το αυτοκίνητο είναι σταθμευμένο στη Στρατάρχου Παπάγου, δίπλα στη διασταύρωση με τη Διονύσου

stratarxoupapagou1.jpg
stratarxoupapagou2.jpg

Η Μέμα Σταθοπούλου στη γωνία της διασταύρωσης Στρατάρχου Παπάγου και Διονύσου

mema1.jpg
mema2.jpg

Πίσω από τη Μέμα βλέπουμε την οδό Διονύσου και στο βάθος το Καλλισπέρειο...
Βλέπουμε επίσης και το σπίτι με τα κεραμίδια στη Διονύσου που υπάρχει μέχρι σήμερα κι έχει γίνει ταβέρνα...

mema3.jpg
mema4.jpg
spiti1.jpg

Χαρακτηριστικό και το δέντρο πίσω από τη Μέμα, επί της Διονύσου, με τον τριπλό κορμό, που υπάρχει μέχρι σήμερα...

dentro1.jpg
dentro2.jpg

Και η Μέμα φεύγει περπατώντας την Στρατάρχου Παπάγου

stratarxoupapagou3.jpg
stratarxoupapagou4.jpg

Υπάρχουν δρόμοι που δυσκολεύομαι να ταυτοποιήσω... Αν μπορείς κάποιος να βοηθήσει...

Το σπίτι του Κώστα Καρρά...


spitikarra1.jpg
spitikarra2.jpg

Το απέναντι σπίτι

apenantispiti.jpg
apenantispiti1.jpg

Κι άλλα πλάνα από δρόμους... Τα έχω χωρίσει ανά σκηνές... Αν σε κάποιον θυμίζουν κάτι...

1η σκηνή


plano1.jpg
plano2.jpg
plano3.jpg

2η σκηνή

plano4.jpg
plano5.jpg
plano6.jpg
plano7.jpg
plano8.jpg
plano9.jpg

3η σκηνή

plano10.jpg
plano11.jpg

4η σκηνή

plano12.jpg
plano13.jpg

5η σκηνή

plano14.jpg
plano15.jpg
plano16.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα